VEHGAUEllING van de Vereeniging tot ontwikkeling van deu landbouw in Hollands Noorderkwartier, op Woensdag 30 November. „Het departement Noord-Holland van de vereeniging van leeraren aan de inrichtingen voor middelbaar on derwijs, gelezen hebbende het verslag van het onderzoek, ingesteld door het hoofdbestuur in zake het aan dr. Smit verleend eervol ontslag, en van oordeel, dat er na dit onderzoek, noch voor het hoofdbestuur, noch voor het departement Noord-Holland aanleiding bestaat in deze zaak handelend op te treden, dankt het hoofd bestuur voor de genomen moeite en gaat over tot de orde van den dag." De arr. rechtbank te Amsterdam heeft den 29 bij een uitvoerig vonnis in zake Wilh. Martinu3 Buche- ner, den schrijver van het artikel tegen de Wester- suikerraffineerderij aangenomendat het feit van 't schrijven en openbaar maken van dat artikel vaststaat, en voor zoover de punten a (oplegging en toeeigening der boeten) en c (dieverij op de loonen) betreftdient te worden beschouwd als beleedigingen wat punt b ('t aanhitsen van den bloedhond en slaan met de zweep) aangaat, als smaad. Zijne verontschuldiging, dat hij ge handeld heeft ter wille van het algemeen belang heeft zij niet voldoende door hem aangetoond geacht integendeel nam zij aandat hij dit artikel had ge sebreven uit persoonlijken wrok over het hem in Februari verleende ontslag. Met gedeeltelijke vrijspraak ver klaarde zij hem schuldig aan het hem ten laste gelegde misdrijf en veroordeelde hem tot eens gevangenisstraf van 3 maanden. Bij de den 29 te Rotterdam gehouden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad kwamen van de 4857 kiezers slechts 674 op. Gekozen werd de heer A. de Bruijnekandidaat der liberalen, met 418 stem men. De heer dr. J. C Burkens (a.r.) verkreeg 122 en de heer W. A. Vrolijk (doleerend) 101 stemmen. Den 28 was in de kiesvereeniging „Burgerplicht" te Amsterdam aan de orde de behandeling van de door 20 leden dier vereeniging voorgestelde motie, om te verklaren, dat het besluit van het bestuur, om niet te voldoen aan het met opgaaf van redenen tot hem ge richte verlangen van 20 leden tot het beleggen eener vergadering ter behandeling van de zaak van dr. Smit, in strijd was met artikel 6 van het reglement der vereeniging. Na bespreking is met algemeene stemmen aangenomen het door den heer Willeumier ingediende voorstel, waarmede het bestuur zieh vereenigd had, om de beraadslaging over deze motie aan te houden tot na de beslissing omtrent de reglementsherzieningHet voorstel vau 3 leden tot reglementsherziening is in handen eener commissie van zeven leden gesteld, aan wie de taak dier herziening opgedragen is. Iu den laatsten tijd zijn reeds ongeveer 100 leden tot deze vereeniging toegetreden. Den 30 is aan 's rijks marinewerf te Amsterdam de levering van karldoek (zeildoek) aanbesteed. Van de 4 inschrijvers waren de heeren van Eden en Zoon te Krommenie voor f 5336 de laagste. Den 30 is te 's Gravenhage aanbesteed het bou wen van twee schutslujzen met bijbehoorende werken nabij den St. Anthoniedijb onder de gemeente Diemen, ten behoeve van het Merwedekanaal geraamd op f 1.130.000. Laagste inschrijver was tie heer H. Th. Wiegerink te Groenloo voor f 953900. Te Amsterdam geschiedde den 30 de aflezing der publicatie betreflende de afkondiging der herziene grondwet door den secretaris der gemeente, gekleed in zwarten rok en witte das, terwijl de burgemeester en de wethouders in gelijk gewaad achter hem stonden. Het aantal toehoorders wordt geschat op ongeveer 300, terwijl in 1848 de plechtigheid der afkondiging bijge woond werd door 8 personen. Te Barsingerhorn werd den 30 eene centrale liberale kiesvereeniging tot stand gebracht. Tot bestuur leden werden gekozen de heeren J. Westerraan Holstein, C. Spaans, S. Barman, E. Kluijver, J. Breebaart, T. A. Koornen D. RaatW. Kooiman en J. Kater. In het kiesdistrict Enkhuizen is den 30 tot lid der keurvorst Karei Lodewijk van de Pfalzweduwe van hertog Philips I en moeder van Philips II, regent van Frankrijk kortweg „madame", en in de intieme kringen van het duitsche hof „Lieselotte" genoemd. Hare gansche hofhouding met de reusachtige nasleep, die er bij behoorde, had zij ditmaal bij zich en het was dit geblaseerde gezelschap een dubbel genot eene zomer maand kalm en rustig te kunnen doorbrengen in de stilte van het land, ver van het gewoel van eene groote stad en niet onderworpen aan de lastige gebruiken en gewoonten der fransche aristocratische badplaatsen. De vijf-en-zestigjarige hertogin maakte voor zich zeiven weinig aanspraak op persoonlijk dienstbetoondoch hield veel van een vroolyk, jeugdig en frisch gezelschap, dat zich weinig bemoeide met de dagelij ksche bezig heden van de hooggeboren vrouw, doch dat haar, wan neer zij zich verveelde, kon bezighouden. De namiddagen te Saint-Cloud waren voor het jongere deel van den hofstoet de aangenaamste uren van den dag. „Madame" placht dezen tijd in hare bijzondere vertrekken door te brengenom daar rust te zoeken of zich bezig te houden met hare lievelingsstudiën of brieven te schrijven naar haar geboorteland. Brieven schrijven was haar letterlijk een dagelijksche behoefte evenals eten en drinken. Er was in Duitschland bijna geen hof, dat zij niet meer dan eens met hare vinnige, hoewel rondborstige epistels vereerd had. Gedurende dien tijd amuseerden zich dan de dames en heeren in het park. Men was er ongeloofelijk naief, of deed zich tenminste zoo voor en vermaakte zich met allerlei kinderspelen als blindemannetje, hardloopen, zakloopen en dergelijken meer, dronk daarbij melk, die men zelf gemolken hadat landelijk gebak en vermaakte zich kostelijk. Wie dat blijmoedige jonge gezelschap in zijne vroolijke spelletjes zag kon nauwelijks begrijpen dat dit een bestanddeel uitmaakte van het hof, dat hertogin Elisabeth Charlotte in hare duitsche brieven als „zoo diepgezonken" afschilderde. In eik geval stelde „madame", zoover het in hare macht lag er iets aan te doener zeer hoogen prijs opdat de goede naam van hare naaste omgeviDg ongerept bleef. Wordt vervolgd. provinciale staten van Noordholland gekozen de heer H. J. K. van den Steen, burgemeester vau Spanbroek en Opmeer, liberaal, met 569 stemmen; de heer Jb. Blom, burgemeester van West woud, katholiek, bekwam 399 stemmen. De gemeenteraad van Apeldoorn heeft den heer dr. J. M. Smit als leeraar aan de hoogere burgerschool geschorst, naar aanleiding zijner brieven, dezer dagen in het dagblad de Amsterdammer geplaatst. Hij behoudt zijne jaarwedde tot 1 Januari, deu dag, waarop zijn ontslag ingaat. In zijne plaats is benoemd rie heer C. van Buijsen, leeraar aan de Kon. Militaire Akademie te Breda. Ds. Damsté te Heemskerk heelt het beroep naar de ned. herv. gemeente te Etten aangenomen. Te 's Hertogenbosch is de af kondiging der nieuwe grondwet opgeluisterd door het stedelijk muziekkorps en de tamboers der dienstdoende schutterij die eenen roffel sloegen, terwijl de muziek het Wilhelmus speelde eu daarna eenige stukken ten gehoore bracht. Het carillon op den Sint Janstoren speelde van 1 tot 2 en op het stadhuis van 11 tot 12. Des avonds had op de Groote Markt eene muziekuitvoering plaats. Te Leiden hadden zich een groot aantal studenten vergezeld van een muziekkorps, tegenorer het raadhuis opgesteld. Zoodra de voorlezing geëindigd wasspeelden de mu zikanten vaderlandsche liederen en het Iö Yivat, welke liederen door burg. en weth. en door de jongelui met ontblooten hoofde werden aangehoord. Volgens de Zwolsohe courant is de proef, om door het uitzenden van werf-officieren op het platte land soldaten aan te werven voor het iniische leger, als geheel mislukt te beschouwendaar tot nu toe niet meer dan 13 personen door de bemooiing dier offiicieren naar Harderwijk gezonden zijn waarvan slechts drie aangenomen konden worden. De maatregel zou dau ook met den 1 ingetrokken worden. In de vorige week is in de omstreken van Bols- wardwaar aanhoudend eenden gestroopt warden, door een boer onder Wolsum een strooper gevat, na eene vechtpartijwaarbij het achterlaadgeweer das stroopers brak. De tweede strooper vluchtte na een gevecht met de knechts van den boer, den polsstok achter latende. De boer en twee der knechts hebben den strooper met het gebroken geweer, een gemerkte eend en den polsstok naar Boisward gebracht. De minister van oorlog heeft, op voorstel van den hoofdintendant van het leger, bepaald dat de garnizoens voedingscommissiën voortaan bevoegd zijn ook in de zomermaanden nu en dau de soldaten erwtensoep te doeu etenen dit zoowel om in de soort van spijzen afwisseling te brengenals omdat erwtensoep na vermoeiende diensten een goed en gewild voedsel oplevert terwijl de aardappelen daarentegen in dien tijd niet best zijn. Gedurende de overige maanden van het jaar kunnen de commissiëa zoo vaak erwtensoep laten eten als zij goedvinden doch van 1 October tot 1 April minstens eens per week. Volgens de vroegere bepalingen was bet verplichtend van 1 Juli tot 1 October geene erwtensoep te doen eten in de overige maanden eens per week. Ook de hoer F. W. .T. baron van Aylva van Pallandtafgevaardigde voor Tiel, stelt zich niet meer verkiesbaar voor lid der 2e Kamer. De gemeenteraad van Assen heeft den concessio naris van den stoomtram AssenWildervank behalve het reeds Vioeger verleende subsidie van f 10000, nog het nemen van 20 aindeelen van f 250 toegezegd onder voorwaarde dat het gemeentebestuurzoolang de gemeente 4 of meer aaadeelen bezit, in den raad van commissarissen vertegenwoordigd zij, Tot tweeden directeur van het in 1889 te Arn hem te houden groot nationaal zangersfeest is benoemd de heer Gaillard te Kampen. Door 71 leden en 18 gasten bijgewoond, opende de voorzitter, de heer S. de J o n g h, deze vergadering in het lokaal van den heer O. Kos Pz., te Sehagen. Na voorlezing van de notulen door den secretaris, den heer W. T e e n g s, die uitvoerigheid aan sierlijkheid paarden, werd medegedeeld dat het ledental tot 171 was terug gegaan. Onder de overledenen behoort de heer N. Brantjesvan Purmerendeaan wiens nagedachtenis de Voorzitter een warm woord van hulde wijd de. Staande de vergadering vermeerderde het aantal met 6. Op verzoek werd eene wijziging in de volgorde op den beschrijvingsbrief gemaakt en kwam het eerst aan de orde het rapport over de zaak Boekei, door den V oorzitter uitfcebrengen. Wij achten dit zoo be langrijk, dat wij bet, zoo spoedig onze ruimte zulks toe laat, in zijn geheel in ons blad zullen opnemen. Aan het slot vroeg de rapporteur deu heer Boekei naar de waarheid van het gerucht als zoude zijne methode in een onderdeel afwijken van de beschrijving in de bekende brochure. Hierop antwoordde de heer Ëoekel dat vóór het schrijven daarvan hij eene proef had genomen, ten einde tegemoet te komen aan de klacht van den handel over den Hauwen smaak van de kaas, met de bijvoeging van zoat, doch hiervan waren de gevolgen weinig bevredigend, zoodat hij er ook reeds vóór het schrij ven van de brochure mede opgehouden had. De heer Th. J. Waller doet den heer Boekei openlijk de vraagof hij bereid zou zijn, om bij eventueele latere wijziging zijner methodehiermede het publiek in ken nis te stellen, waarop, voor zoover wij hebben gehoord, de heer B. het antwoord schuldig bleef. Bij het uitbetalen van de bedongen som van f 1000, door Hollands Noorderkwartier toegezegd, deed de Voorzitter den heer B. opmerken dat hij daarvoor kwijting verlangde om een bewijs te verkrijgen, dat, hoewel den heer B. dankzeggende voor hetgeen hij voor de vermeerdering van kennis op bet gebied der zuivelbereiding had gedaanhet publiek maken der methode niet het werk was van den heer Boekei maar van Hollands Noorderkwartier en bracht daarbij eene welverdiende krachtige hulde aan den heer Wouter Sluisden man die bezield met het streven, zijnen medemenschen van nut te zijnzijne rijke, aan onder vinding getoetste kennis, geheel belangeloos ten beste gaf en zich eene eerzuil had gesticht in de harten en hoofden van allen, wien de bevordering van de zuivel bereiding ter harte ging. Dat de vergadering met den Voorzitter hierin geheel instemde, bewezen de luide toejuichingen waarmede zij diens woorden begroette. De heer E. C. Willekes Macdonald bracht daarop verslag uit omtrent het landhuishoudkundig-con- gres te Haarlem, in plaats van den afgevaardigde, den heer Waller die verhinderd was geweest het congres bij te wonen. De heer G. Wonder deed voorlezing van het eind-verslag, door den heer J. Breebaart Kz., die verhinderd was de vergadering bijtewonen, op schrift gebrachtomtrent de oprichting van het ne- derlandsch paarden-stamboek. De heer C. W ij d e n e s bracht vervolgens een zeer belangrijk rapport uit over de mestingproef met ver schillende varkenssoorten, dat wij onzen lezers in zijn geheel zullen mededeelen. Omtrent de tentoonstelling van fokmerriën en veulens, in het voorjaar te Sehagen gehouden, maakte de heer E. C. Willekes Macdonald in zijn verslag met voldoening melding van den aanvankelijk gunstigen uitslag der pogingen van Hollands Noorderkwartier tot veredeling van het paardenras. Den heer S. C. T i m- m e r s was de taak toevertrouwd om een overzicht te geven van de uitkomsten van den in den Groetpolder gehouden wedstrijd met ploegen die dat deed met eene uitvoerigheid en nauwkeurigheid die te recht van den voorzitter een woord van bijzondere hulde uitlokte. Aan de bekroonden werden daarop de prijzen uitgereikt. De aankoop van engelsche fokrammen was naar de heer S. Zuurbier rapporteerde, naar wensen geslaagd Voor de 27 aangekochte Lincolnrammen werd door de aanvragers per stuk f 99 betaald. De meerdere kosten ad f 159.19 komen ten laste van de kas der vereeni ging. De rapporteur deelde verder mede dat bij de komst der commissie in Engeland hun bleek dat ook daar de aanhoudende droogte het grasgewas zeer bena deeld bad en eenen ongunstigen invloed had uitgeoefend op het uiterlijk der engelsche rammen. Daaraan was evenwel zeer tegemoet gekomen door de uitstekende wijze van verzorging en voedingwelke men er in practijk brengt. Van een witte koolenveld was een klein gedeelte met verplaatsbare hekken omheind en daar binnen waren de rammen opgesloten. Was dat gedeelte afgegetendan werden de hekken weder ver zet waardoor eene gelijkmatige bemesting van het geheele veld verkregen werd. Het voeder bestaat uit lijnkoeken en haver. Met genoegen mocht de rappor teur ten 'slotte mededeelendatvoor zoover hem bekend het gunstige oordeel, dat de in Engeland zoo gewilde witgekopte Lincolnrammen bij hunne aankomst hier te lande hadden uitgelokt, tot heden niet was ge wijzigd. De benoeming eener commissie van drie leden tot het onderzoeken der rekening van dit en de begrooting voor het volgende jaar, waartoe de heeren P. Buis Jz., C. Asjes en V. BakkerJz. door het bestuur waren voorgedragen, benevens de aanwijzing eener plaats voor de volgende vergadering, waarvoor bet bestuur Berkhout voordroeg, vorderde geen tijd van de verga dering, daar zij op voorstel van den heer D. Bree baart besloot, zich bij acclamatie met de voordracht van het bestuur te vereenigen. Luidens den beschrijvingsbrief stelde het bestuur voorin het voorjaar vau 1888 eene tentoonstel ling te houden van: a. Ooien met hare lammeren, afkomstig van de door bemiddeling der vereeniging ingevoerde rammenb. Paarden, geboren in 1887, afstammende van de hengsten Horsa of Norman II c. Merriën met haar veulens, afstammende van boven genoemde hengstend. Stieren geboren in 1887e. Kaas, bereid volgens bet systeem Boekei. De bedoeling van het bestuur was slechts het uit lokken eener beslissing in beginsel over deze zaak. Het was zijne bedoeling, in de eerstvolgende voorjaars vergadering met meer uitgewerkte plannen voor den dag te komen. De heer T. J Wallee vreesde, dat de vereeniging zich op eenen gevaarlijken weg bevond, op eenen weg, die tot exclusivisme leidde. Naar zijne meening moest men zich niet bepalen tot het onderling vergelijken van slechts die soorten, waarop door de vereeniging de aandacht gevestigd was, maar behoorde men de deuren wijd open te zetten, ten einde de gelegenheid te geven tot onderlinge vergelijking en op die wijze te doen uitkomen, dat werkelijk de vereeniging met hetgeen zij deed op den goeden weg was. De heer J. Z ij p Kz. vereenigde zich met den heer Waller, wanneer het slechts niet diens bedoeling was, ongelijksoortige grootheden met elkander in strijd te doen treden. Nadat de heer Waller op dit punt den heer Zijp had gerustgesteld en ook de heer D. Bree baart het besfuur dringend had aanbevolen; de wenken van beide genoemde heeren ter harte te nemen werd dit door den V oorzitter toegezegd. De heer S. C. Timmers trok, in deze discussie, nog een lans voor het nauwkeurig toezien op eene oordeelkundige fokkerij. Het bevorderen van het- onderwijs in het hoefbeslag, waarvan de bespreking nu aan de orde kwam ea de in leiding was toevertrouwd aan het bekwame bestuurslid, den heer N. Lode r, behoort tot een van de dank baarste puntendie Hollands Noorderkwartier op de agenda heeft. Met vreugde kon de inleider dan ook wijzen op de goede vruchten, die de lezingen over dit onderwerp door den heer M. J. Hengeveld daarin bijgestaan door de practisehe kennis van den smid der veeartsenijschool, hadden gedragen. De smeden waren, naar spreker mededeelde, tot de overtuiging gekomen, dat er in hun vak, op het gebied van het hoefbeslag, nog heel wat te leeren valt en dit is reeds eene zeer groote schrede op den goeden weg. Daarop wenschte het bestuur voort te gaan en stelde het mitsdien voor, aan de Hollandsche Maatschappij van Landbouw eene subsidie voor dat doel toe te kennen van 200. Het ge looft, dat het er toe komen moet, dat voor de hoefsmeden

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2