No. 145. Negen en tachtigste Jaargang. 1887 ZONDAG Almaliadi's nalatenschap. 4 DECEMBER. EERSTE BLAD. FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën Dit nummer bestaat uit twee bladen. (ffrebttIt*. Vergadering van den Raad der gemeente Alkmaar op Woensdag 7 December 1887, des namiddags te 12f ure. a -V vLSrSS KIEZERSLIJSTEN. De modellen voor de aangiftebedoeld bij art. 1letter c en het 4e lid van art. 7 in verband met art. 1 letter b der wetzijn kosteloos ter secretarie dezer gemeente verkrijgbaar. lie Directeur van bet Postkan toor brengt ter algemeene kennis dat op Zondag December a s. zijn kantoor voor het ter verzending aannemen van pakhetten open zal zjl 11 als op werkdagen. Büroenl&nb. ALKIAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS- TEE ZOON. BDRGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat aan ben vergunning is ge vraagd door H. LIND, wonende te Alkmaar, tot het voort zetten van den verkoop van sterken drank in het klein in bet perceel aan de Mientwijk C No. 1, welke vergunning thans ten name staat van 3HART. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE PONT. 2 Deo. 1887. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. TE BEHANDELEN PUNTEN: Verzoek van Ged. Staten tot wijziging der verordening op de heffing van recognitiën. 'Rapport van de vaste commissie van financiën op de begrooting der schutterij voor 1888op het verzoek der kamer van koophandel om verhooging der jaarlijksche toe lage uit de gemeentekas van f 100 tot f 170; op het voorstel der vaste commissie voor de gasfabriek tot verkrijgbaarstelling van kookgas met 1 Januari a.s. Rapport van de vaste commissie van bijstand voor de gemeentewerken en eigendommen betrekkelijk de bestrating en rioleering der Molenbuurt; n rioleering langs den Geesterweg; a n bestrating en rioleering van het terreinver kregen door de demping der sloot langs het Baanpad; op het verzoek, om uit de gemeentekas eene bijdrage te ver- leenen, ten einde de oprichting van een proefstation tot onderzoek van bouwmaterialen mogelijk te maken. Van Burgemeester en Wethouders. Rapport op het verzoek van G. Baas om vergunning tot het leggen van een riool in gemeentegrond. Ontwerp-besluit tot het tijdelijk opnemen van geld in 1888. Voorstel tot intrekking der verordening, regelende het toezicht ep de wijken en buurtenals gevolg van het in beginsel geno men besluit tot opheffing van het college van wijk- en buurt- meesters. Voorstel tot bepaling der jaarwedde voor den nieuw te be noemen gemeentearchitect en tot vaststelling der instructie voor dien gemeenteambtenaar. Rapport der kamer van koophandel op het verslag van burg. en weth. betrekkelijk eene verplaatsing der botermarkt. ran de vorige vergadering. Rapport van burg. en weth. op het verzoek van bewoners der Boekelaan om rioleering aldaar. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare 2e tusschen- school; idem van de leden der vaste commissiën uit den raad voor 1888; idem van leden in de verschillende colleges, in plaats van de met 31 December a.s. periodiek aftredende heeren. Namens den Voorzitter tan den Baad, De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. 16) Langs het bellendemet kiezelsteenen geëffende priëelpad, dat bedekt was met afgevallen jasmijnbloesems en dat aan weerszijden door dicht struikgewas zoo eng werd ingeslotendat slechts twee personen er naast elkander konden loopen, wandelde een jong paartje, eene dame in een lichtgebloemd zomerkleedje, dat, naar de heerschende mode, diep uitgesneden en om de heupen opgepoft was en een beer in eene lange jas van violet kleurige zijde en broek en kousen van dezelfde stof, met korte pruik en eenen kleinen driekanten hoed met witte pluimen. In dit tweetal herkennen wij Amélie, de behaagzieke dochter van mevrouw vou Beaubuisson en onzen held, jonker Hans Kaspar von Krachwitz, sedert een jaar kamerjonker der hertogin. „Hoe gij die flauwe kinderspelletjes waarmede men zich in dezen eenzamen hoek den tijd verdrijftver makelijk kunt vinden begrijp ik oprecht gesproken in het geheel niet, mijn waarde Hans sprak Amélie, terwijl haar gevulde sneeuwwitte arm in dieu des jonkers beefde en haar kleine mond zich pruilend samentrok. „Ik ben erg boosdat mama mij hierheen gesleept heeftin plaats van mij te veroorloven met gravin Wartenberg Bourbonne-les Bains te bezoeken, waar het tegenwoordig zoo verrukkelijk, zoo hemelsch zijn moet „Het laatste wil ik u niet betwisten", antwoordde Krachwitzterwijl zijne wenkbrauwen zich verdrietig samentrokken ik zou ook waarlijk geen woord gezegd hebben, wanneer gij met tante zelf of met eene andere eerbare dame naar de baden van Bourbonne waart ge gaan. Met die mevrouw "Wartenberg was dat eenvoudig onmogelijkbeste Amélie. Weet gij dan niet of zijt gij misschien vergetenwelke rol die oude „diamanten gravin", zooals men haar hier noemt, indertijd aan het i!||j!ji|J[ll mill llülljiHlli'i De VOORZITTER van den GEMEENTERAAD te ALK- MAAR noodigt bij dezenaar aanleiding van art. 7 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37), gewijzigd bij art. VII der wet van 6 November 1887 (Staatsblad no. 193) de manne lijke inwoners der gemeente uitom zoo zij in eene andere gemeente in de personeele belasting, dienst 1886 87, ter zake van hunne woning naar eene hoogere huurwaarde dan diewelke volgens art. 1 lettera. en b. van de wet van 24 April 1843 (Staatsblad no. 15), of in de grondbelasting dienst 1887 in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste f 10,zijn aangeslagen, daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór 21 December a.s. te doen blijken. Evenzoo worden uitgenoo- digd de mannelijke inwoners der gemeente, hoofden van gezin nen of alleen wonende personen zijnde, die van den inwonenden eigenaar of eersten huurder van een woonhuis of afgezonderd gedeelte van een woonhuiswaarvan de huurwaarde voor de personeele belasting ten minste op bet dubbele gesteld is van het laagste in deze gemeente voor den vollen aanslag vereischte bedragzijnde f 38 gedurende 9 maanden, voorafgaande aan den 21 December a.s., een gedeelte in huur hebben gehad en bewoond, waarvoor geen afzonderlijke aanslag in de personeele belasting geschiedtmaar waarvan de jaarlijksche huurwaarde, ongestoffeerd, in verhouding tot de belastbare huurwaarde van het woonhuis of afgezonderd gedeelte van het woonhuis geschat, het voormelde bedrag van f 38 bereiktdaarvan onder over legging van de gevorderde bescheiden vóór 21 December a.s. aangifte te doen. Ten slotte wordt herinnerddat de man geacht wordt te betalen den aanslag zijner vrouw in de grondbelasting, de vader dien zijner minderjarige kinderen, wegens de goederen, waar van hij het vruchtgenot heeft, en dat aanslagen in de grond belasting wegens onverdeelde onroerende goederen óók gelden voor den mede-eigenaarwiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeldmits zijn aandeel in dien aanslag ten minste t 10,bedraagt. Alkmaar, De Voorzitter voornoemd, 3 Deo. 1887. A. MACLAINE PONT. De Directeur voornoemd GOUWE. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomeneen zilveren bröehe; een stift van een gouden knop van een remontoir horloge; een schroef van een wagenas; een boodschapmandjeeen zwart stoffen handschoen; een griftenkoker; een halsmofje; een kinderschoentje; een parasol met zwarte stok; een portemonnaitjeeen poppen- schoentje; een zilveren vingerhoed; een zak inhoudende koolrapen en bieten; een zwarte glacó handschoen; een zakje, waarin een guldeneen zilveren bróche. hof te Berlijn gespeeld heeft Zijt gij vergeten welke weinig vleiende geruchten nog tegenwoordig over haar in omloop zijn „Dat allea weet ik", hernam Amélie op zeer stel- ligen toon „de gravin zou ook in geen geval mijne beschermstermaar slechts mijne reisgenoote geweest zijn. Ik kan wel op mijzelven passen, mijnheer de zede preker en meen niemand noodig te hebben om mij te leeren wat ik te doen of te laten heb „Nu, 't is mij wel! Waarlijk, Amélie, alleen mijne liefde voor u legt mij deze waarschuwingen in den mond en doet my uwe woorden en daden beoordeelen. Geloof mij cousineik had de hertogin reeds lang mijnen dienst opgezegd en reeds lang dezen hofopschik afge worpen om mij ergens in de wijde wereld te laten aan werven voor den krijgsdienstwanneer gij mij niet 'I teruggehouden had „Ik bracht Améiie met meesterlijk gehuichelde ver wondering in 't midden. „Maar ik bezweer u, mijnheer von Krachwitz dat ik er in de verste verte niet aan gedacht heb n hinderpalen in den weg te leggen op uwe loopbaan. Bevalt u den hofdienst niet en schept gij meer behagen in den omgang met soldeniers en landsknechten dan deel te nemen aan een aangenaam en fijn beschaafd leven, dan zou ik niet weten wat u nog langer hier zon doen blijven. Gij kunt toch van mij niet verwachtendat ik u zou terughoudeu ik, die niet gewend ben mijne vriendschap au iemand op te dringen Des jonkers lippen sloten zich vast op elkander. Hij wierp eenen toornigen blik op de bekoorlijke meis jesgestalte aan zijne zijde en haalde diep adem. De koele en uitdagende toon dien Amélie aansloeg kwetBte hem diep, veel dieper dan zij meende. „Spreek niet zooAméliesprak hij met zacht trillende stem en drukte haren arm vaster aan zijne borst. Ik bid uspreek niet zooZult gij dan nooit gelooven dat ik u oprecht bemin en dat ieder uwer ijskoude woorden mij als een dolksteek in het hart dringt?" Burgemeester en Wethouders van Alkmaar Gehoord de kamer van koophandel en fabrieken aldaar Brengen ter algemeene kennis dat in het belang van de aanvoerders van kaas en van het marktwezen op Vrijdag 6 en Vrijdag 20 Januari £888 te Alkmaar kaasmarkt zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. De vergoeding, welke toegekend wordt aan de mi litairen, die met St. Nicolaas en Nieuwejaar hulp verlee- nen aan de postkantoren bedraagt voor een onder officier f 1 en voor een soldaat f 0,50 per dag. De Kon. Ned. Beiersbierbrouwerij te Amsterdam is van 15 inschrijvers voor 5,93s/4 per 100 kan aan- neemster geworden van de levering van het benoodigde tafelbier ten dienste van de adelborsten te Helder ge durende 1888. Op de markt te Texel werden in 1887 ter markt gebracht 10849 lammeren, 3287 schapen, 127 kalveren, 342 koeien, 117 veulens en paarden, 28 vette varkens, 424 biggen, 6 geiten en bokken en 25 korven kippen. Naar verschillende markten, voornamelijk naar de Leid- sclie markt, werden ongeveer 19000 lammeren verzonden.' Te Winkel, dat nu tot het kiesdistrict Bnkhuizen behoort, is den 2 eene liberale kiesvereeniging opge richt. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren D. Breebaart Kz., H. van Heerikhuizen, J. Koomen Hz., W. Melchior, A. J. Onnekes, R. Rezdman en Abr. SIoob.' In de eerste bijeenkomst zijn reeds 52 leden toegetreden. Burg. en weth. te Maastricht hebben tijdelijk een paar onderwijzers aangesteld de een tegen 1 en de ander, buiten Maastricht wonende, tegen f 1,50 daags. Voor zon- en feestdagen wordt niets betaald. Te Terschelling is bü herstemming lid van den gemeenteraad geworden de heer P. P. Cupido. Te Workum is door de politie een valsch bank biljet van f 100 in beslag genomen. Ds. C. L. van den Broek, predikant te Heiioo heeft voor het beroep naar de ned. herv. gemeente te Maastricht bedankt. De heer mr. J. J. W. van den Biesen stelt zich niet meer verkiesbaar als lid der tweede Kamer. Het hoofdbestuur der maatschappij tot Nut van 't Algemeen beeft het perceel te Utrecht, dat aangekocht was voor de kweekschool voor bewaarschoolhouderessen, op de oprichting waarvan later terug gekomeu is, weder verkocht voor f 56650 een bedrag dat hooger i3 dan waarvoor het gekocht werd. Te Barneveld in het Speuldersboach zijn door een jachtgezelschap vier prachtige herten geschoten. Amélie wendde verstoord het hoofdje ter zijde, maar tegelijk speelde er een half weerhouden glimlachje van gestreelde ijdelheid om het iisve mondje. „Precies hetzelfde hebben mij reeds de heeren Brógé en La Taxe de Bennevot en nog eenige anderen gezegd. Het geheele mannelijke hof schijnt zijne liefdes verklaringen in denzelfden vorm uit te brengen." Krachwitz bleef staan en stampte, zijne bedaardheid verliezende, woedend op den grond. „Stelt gij mij dan gelijk met die glimwormen van het nachtelijke Parijs?" riep hij toornig uit. „Alles heeft zijne grenzen, Amélie; ik kan deze koudespottende woorden niet langer verdragen Améiie brak in eenen luiden schaterlach uit. „Ha, ha, jonge brombeer, wanneer gij ieder woord op een goudschaaltje wegen wilt en iedere uitdrukking met zorg onderzoeken, om te zien of' zij wel de zuivere waarheid inhoudtdan wil ik voortaan in het geheel niet meer met u praten. Eigenlijk zijt gij toch een onverdragelijk mensch Ik geloof, dat de tyrannengeest van den ouden Sedkerka, van wien gij mij zoovele moordgeschiedenissen verteld hebt, in u gevaren is. Na, zet maar niet zoo'n wanhopend gezicht, Hans! Ik heb diep berouw en smeek u met gebroken hart om vergiflenis. Kom laten wij maar weer vrede sluiten, wil je, Hans Kom naast mij op deze mosbank zittenhet ringspel en ergenis over uw gedrag hebben mij vermoeid." Zoo was zij altijd. Krachwitz kon aan de oudeugende kuiltjes in hare donzige wangenharen lachenden mond en schitterende oogen geenen weerstand bieden zelfs wanneer hare ijdelheid en lichtzinnigheid hem diep gekrenkt en verbitterd hadden. Met eenen diepen zucht volgde bij Améüe die vlug over de kiezelsteenen wipte en zich in eene bevallige houding neerzette op de zodenbank. „Het doet mij genoegen, dat gij er reeds een beetje vriendelijker uitziet, dat is al veel waard l"zei ze lachend. „Nu wil ik ook eens heel lief tegen u zijn en u niet meer boos maken. Vertel mij eens iets uit uw leven

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1