No. 145*. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. Het nieuwe kiesrecht. ZONDAG 4 DECEMBER. TWEEDE BLAD. Bnitautaub. Prijs der gewone Advertentiën: ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsd&g-, Dondordag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 8 nummers f 0.08. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Woensdag 30 November 1.1. zijn met klokslag van twaalf uur de veranderingen in de Grondwet plechtig afgekondigd6n daarmede ook de additioneele artike len waarin het nieuwe kiesrecht is geregeld totdat de wet daaromtrent nader zal leboeu beschikt. Zooals bekend isbepaalt de Grondwet zelve omtrent het kiesrecht niets anders dan dat de leden der Tweede Kamer, der Provinciale Staten en der Gemeenteraden rechtstreeks worden gekozen door de mannelijke inge zetenen van het Rijk de provincie of de gemeente tevens Nederlandersdie de door de kieswet te bepa len kenteekenen van geschiktheid en maatschappelijken welstand bezitten eu den door die wefc te bepalen leef tijd hebben bereiktwelke niet beueden de drie en twintig jaren mag worden gesteld. De wet niet de Grondwetmaar de gewone wet moet dus bepalen, welke kenteekenen van geschiktheid en maatschappelij ken welstand de ingezetenen moeten bezittenen wel ken leeftijd zij moeten bereikt hebben om kiezers te zijn voor leden van de Tweede Kamer, de Provinciale Staten of den Gemeenteraad. Die kenteekenen kunnen voor deze drie soorten van kiezers verschillend maar ook dezelfde zijn en zoo ia het ook met den leeftijd behalve dat hij niet lager dan 23 jaren mag gesteld worden. Om echter het nieuwe kiesrecht reeds onmid dellijk na de afkondiging der Grondwet in werking te laten komen zoodat niet gewacht behoeft te worden op de nieuwe kieswet, is achter de Grondwet een reeks van bepalingen opgenomen onder den naam van additioneele artikelen waarin de bestaande kieswet is gewijzigd. Met de afkondiging der Grondwet zijn ook deze additioneele artikelen in werking getreden zoodat terstond kan begonnen worden met het opmaken van de lijsten der nieuwe kiezers. Volgens deze thans geldende bepalingen omtrent het kiesrecht zijn dezelfde personen, die kiezers voor de Tweede Kamer zijn ook kiezers voor de Provinciale Staten en den Gemeenteraadmits zij tevens inge zetenen zijn van de provincie of van de gemeente dat wil zeggen: dat zij gedurende het laatste jaar, dat aan de sluiting der kiezerslijsten voorafging hun woon plaats gehad hebben binnen de provincie of binnen de gemeente. De kiezerslijsten worden in elke gemeente opge maakt door Burgemeester en Wethouders, daarop wor den de meeste kiezers geplaatst zonder dat zij zich daartoe behoeven aan te geven sommige kiezers echter alleen wanneer zij zeiven zich daartoe aanmeiden. Do eerstede kiezers tegeD wil en dank zijn ailen die in do personeele belasting over het laatstverioopen dienstjaar (van Mei tot Mei) ter zake van het huis of het afgezonderd gedeelte van een huis dat zij bewonen, zijn aangeslagen naar een huurwaarde die geen aan spraak geeft op vermindering met een derde of twee derden van het verschuldigde bedragof die in de grondbelasting over het laatstverioopen dienstjaar (van Januari tot Januari) zijn aangeslagen tot een bedrag van tien gulden aan hoofdsom en opcenten en dien aanslag in do personeele of de grondbelasting geheel hebben voldaan. Van de onaanzienlijkste woningen wordt namelijk in 't geheel geen personeele belasting gevorderd j van een klasse van woningen die in rang daarop volgt wordt niet meer dan een derdeen van een volgende klasse van woningen worden slechts twee dorden van het verschuldigde bedrag geheven. Van de overige woningen moet de belasting betaald worden voor het volle bedrag. Die nu een huis of een afgezonderd ge deelte van een huis bewoontwaarvoor hij tot het volle bedrag der personeele belasting is aangeslagen dus niet zoo onaanzienlijk dat er vrijstelling of vermin dering van belasting voor wordt toegekendis kiezer. Om te bepa'en voir welke woningen de belasting in 't geheel niet, voor een derde, voor twee derden oi voor het voile bedrag moet worden betaaldzijn alle gemeenten des lands in de wet op het personeel in negen klassen verdeelden om te weten of men kiezer is wegens zijn aanslag in het personeelmoet men dus niet alleen nagaan tot welk bedrag men naar de huurwaarde van zijn woning is aangeslagen maar daarenboven tot welke klasse de gemeente behoort waarin men woonachtig is. Heeft de kom der gemeente een bevolking van minder dan 30C0 zielendan moet de jaarlijksche huurwaarde der woning ten minste f 24 bedragen. In gemeenten van 3000 tot 5000 zielen moet de huurwaarde ten minste f 28 zijn in gemeenten van 5000 tot 8000 ten minste f 33; 8000 12000 38; 12000 17000 44 17000 24000 49 n n 55; 36000 48000 70; 24000 36000 48000 zielen en meer ten 100. Steeds moet daarbij in aanmerking worden genomen dat volgons de wet op het personeel de jaarlijksche huurwaarde van woningen, die by de maand of bij de week worden verhuurd, wordt berekend, door de rnaand- of de weekhuur te vermenigvuldigenniet met 12 of 52maar met 10 of 33, en dat de schatting der huur waarde met bet oog op de persoueeie belasting in den regel vrij wat beneden den huurprijs blijft die werkelijk betaald wordt. Vermits de belasting naar de huur waarde vijf ten honderd bedraagt, behoeft men de som, waarvoor men op zijn aanslagbiljet wegens de huur waarde is aangeslagen slechts met 20 te vermenigvul digen om de geschatte huurwaarde van zijn woning te weten en te zien of men kiezer is. Wie nu hoog ge noeg naar de huurwaarde van hunne woningen in de personeele belasting zijn aangeslagen om kiezers te kunnen wezen en evenzoo wie ten minste tien gulden grondbelasting betalen kunnen Burgemeester en Wet houders opmaken uit de opgaven die zij van de ont vangers der directe belastingen ontvangenen hunne namen worden op de kiezerslijsten geplaatst. Men kan nog op twee andere gronden aanspraak maken op het kiesrecht, maar dan moet men zelf daarvan aangifte doenwaartoe men door den voorzitter van den ge meenteraad wordt uitgenoodigd. Modellen voor deze aangiften z'yn kosteloos verkrijgbaar ter gemeente secretarie. Vooreerst kan men zich aanmelden op grond dat men medeëigenaar ia van een onverdeeld onroerend goed, waarvoor een ander medeëigenaar op bet kohier van de grondbelasting is aangeslagen en dat zijn aandeel in dien aanslag waarbij zijn naam niet is vermeld ten minste tien gulden bedraagt. Men moet daarbij overleggen het aanslagbiljet en de bewjjzen van zijn medeëigendomdie door de hypotheekbewaarders en ontvangers der registratie worden onderzocht. In de tweede plaats kan men zich voor een plaatsje op de kiezerslijsten aanmelden op grond van de huur waarde der kamers die men bewoont en dat is billijk ook. Die een huis bewoont een eigen huis of een huurhuis of ook maar een afgezonderd gedeelte van een huis namelijk een gedeelte dat met het overige van het huis in geen verbinding staat en een afzonder lijken ingang heeft wordt in de personeele belasting wegens de huurwaarde van het door hem bewoonde perceel aangeslagenen ais die aanslag hoog genoeg is, wordt hij kiezer, zelfs al heeft hij weer een klein of groot gedeelte van dat perceel aan een ander verhuurd maar die op kamers woont die van den bewoner van een huis een gedeelte heeft gebuurd dat wel met het overige van het huis in verbinding staat of geen afzon derlijken ingang heeft, wordt niet wegens de huurwaarde van zijn woning aangeslagen ook al heeft hij bijna het geheele huis in gebruik. De hoofdbewoner moet dat met hem vinden. Voor hoofden van gezinnen of aileen wonende personendie op deze wyze een gedeelte van een hois gehuurd hebbenis thans de weg ge opend om kiezers te worden daarvoor is noodig 1 dat de huurwaarde vau het huis waarvan zij een ge deelte gehuurd hebbenvoor de personeele (belasting is gesteld op ten minste het dubbele van het bedrag dat noodig is om den hoofdbewoner tot kiezer te maken; 2°. dat zij dit gedeelte gedurende negen maanden in huur gehad en bewoond hebben en 3°. dat ook de jaarlijksche huurwaarde van dit gedeelte ten minste op hetzelfde bedrag wordt geschat, dat voor den hoofdbewoner geldt. Moet de jaarlijksche huurwaarde van een woning voor de toekenning van het kiesrecht in de gemeeDte b,v. ten minste f 55,bedragen, dan moet de huurwaarde van het huis waarin iemand kamers huurde ten minste f 110 wezen en de huurwaarde van de kamers weer op ten minste f 55 worden geschat. Wanneer een aangifte is gedaan om op dezen grond op de kiezerslijsten geplaatst te worden onderzoekt de Burgemeester of de aangever reeds negen maanden het door hem opgegeven perceelsgedeelte in kuur had en be woond heeft. Een schriftelijk huurcontract is we) niet noodig, maar er moet toch blijken dat er gehuurd was. Inwonende zonenof huisgenootendie geen afzonder lijke kamers gehuurd hebben komen niet in aanmer king. Blijkt hem voldoende van de huur en de bewo ning gedurende den vereischten tijd, blijkt hem tevens dat de huurwaarde van het geheele perceel het gevor derde dubbele bedrag bereikten dat het perceelsge deelte niet afzonderlijk in de personeele belasting is aangeslagen als afgezonderd gedeelte van een woonhuis, dan wordt de huurwaarde van dit perceelsgedeelte door drie rijksschatters geschat, ongestoffeerd, zonder meu belen. Bij ontvangst van een bezwaarschrift tegen de schattingheeft een herschatting plaats door drie van de door den Burgemeester benoemde en beëedigde her- sehatters. De kosten van deze herachatting zijn gesteld op 4.50 en komen voor rekening van hem die de herschatting vraagt en die dit bedrag moet storten bij bet gemeentebestuur te gelijk met de indiening van zjn bezwaarschrift. De herziening van de kiezerslijsten overeenkomstig deze nieuwe bepalingen is thans aangevangen. Vóór den 21 December moeten de opgaven van de ontvan gers der directe belastingen aan de voorzitters der ge meenteraden worden ingezonden. De kiezerslijsten moe ten worden vastgesteld uiterlijk op den 18 Januarien worden gesloten uiterlijk op den 15 Februari. Uiterlijk op denzelfden dag moeten de lijsten der hoogstaangeslagenen voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer worden vastgesteld en uiterlijk den 14 Maart worden gesloten. Vóór den iaatsten Maart moeten de verkie zingen voor de nieuwe Kamers der Staten-Generaal plaats hebben. Zoo kort mogelijk na deze verkiezingen wordt door den Koniag het tijdstip bepaald van de opening der nieuwe Kamers en tot op den dag der opening blijven de tegenwoordige Kamers bestaan. DUITSCHLAND. De Nordd. Allgem. Zeitung komt terug op het onderhoud vau prins Bismarck met den Keizer van Rusland te Berlijn. Dat blad noemt het berichtdat prins Bismarck in een brief aan den rus- siachen gezantgraaf Schuwaioff een onderhoud met den Keizer aangevraagd had en dat de Keizer door generaal Muravieff liet weten dat hij den kanselier zou ontvangenvolkomen juist en voegt er bijdat ieder, die op de hoogte van dergelijke zaken is, terstond zal zien dat geen andere weg kon worden ingeslagen. Prins Bismarck zou zich aan onbeleefdheid schuldig gemaakt hebben indien bij verzuimd had bij den hoo- gen gast des Keizers een gehoor aan te vragen. Hij voldeed in dit geval slechts aan eene eervolle verplich ting terwijl hij den Keizer ter beoordeeling lietof hij hem dit gehoor al dan niet wilde verleenen. Hat bericht der geneosheeren van den Kroonprins uit San Remo van den 30 luidtdat de plaatselijke kwaal voor bet oogenblik geene teekenen van uitbrei ding toont. Er zijn geene zaken die den Kroonprins hinderen. De algemeene lichamelijke functiëa zijn voort durend zeer goed. Hij gaat dagelijks bij goed weder geregeld wandalen of rijden. R ij k s d a g. De leden graaf Behr, Bennigsen en von Heildorf hebben een voorstel ingediend tot invoering van het öjarig wetgevend tijdvak. Met de behandeling van het ontwerp tot verhooging der invoerrechten op graan is den 1 een aanvang gemaakt. Den 2 werd het naar eene commissie van 28 leden verzonden. In den loop der beraadslaging bestreed mi nister Lucius verschillende tegen het ontwerp gemaakte bedenkingen vooral kwam hij op tegen de bewering als zou die verhooging slechts in het belang der groote grondeigenaars zijn. Eene spoedige beslissing was even wel weuschelijk. ENGELAND. Het Parlement komt den 13 Jannari 1888 weder bijeen. Ieeland. De burgemeester van Dublin de heer Sullivan, is den 2 tot 2 maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens de onwettige openbaarmaking van het verslag der verboden vergaderingen vau den nationalen bond. De secretaris van dien bond is dien dag aan zijn bureel in hechtenis genomen wegens openbaarmaking van het verslag eener verboden vergadering. FRANKRIJK. Eene groote volksmenigte omringde den 1 het gebouw der kamer. Louise Michel en de aanvoerders der anarchisten waren daar tegenwoordig Rochefort toejuichende en roepende: „AVeg met Ferry!" Toen vele afgevaardigden zich op het binnenplein van het Paleis-Bourbonwaar de Kamer vergadertver toonden, riep de menigte bun toe: „Weg met Ferry! Aftreden Het volk stroomde naar het Eiysée. Te 3 uien werd bet hek van het Palais Bourbon gesloten. De menigte groeide aan en werd op 5000 man geschat. Paul Déroulède noodigde Clovis Hugues uitzich aan het hoofd te plaatsen eener beweging, die tot leus zou hebben: „Leve Grévy en Boulanger!" De heer Hugues zeide geen man te zijn, als hij thans onder de menigte ging. De Kamer moest, als zij haar plicht begreep, na de haar aangedane beleedigingin optocht naar het E'yeée gaan, met de vier Presidentskandidaten voorop. Daarna sprak Déroulède het volk toe. Tegen het vallen van den avond nam de houding der volksmenigte een gewelddadig karakter aan. De bereden politie dwong den heer Déroulède de brug over de Seine bij bet plein de la Concorde te verlaten waar hij bet volk toesprak. Herhaaldelijk trachtte de me nigte het cordon der politie-agenten te verbreken maar zij werd telkens teruggedreven door de politie, die later nog versterking kreeg. Het volk zong de Marseillaise en de Carmagnole. Déronlèdo werd ge vangen genomen en een uur later weder losgelaten terwijl Louise Michel des avonds omstreeks 9 uren ge vangen genomen werd. Er zijn den 2 uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen om da orde te kunnen handhaven. Senaat. Den 1 verklaarde de minister van ma rine dat president Grévy zijn beslnit, om aan de Kamers eene mededeeling te doenveranderd had welk bericht groote beweging veroorzaakte. Op de vraag van een lid antwoordde die minister, dat het ministerie

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 5