Bmuculaub. QUlcrlei.. Stads-Berickten. de loopende zaken zou blijven behandelen en zijn plicht' doen tot aan de [benoeming van een ander ministerie. Een ander lid stelde voor dat de Senaat in de afdee- lingen zou gaan. Daartegen openbaarde zich verzet waarna eenstemmig besloten werd, de zitting tot 4 uren tte 'schorsen. Toen de leden te 4 uren weder bijeen gekomen waren, deed do heer Faye het volgende voorstelBe Senaat wachtende op de mededeelingdie de regeering aangekondigd hadgaat tot 8 toren uiteen. De heer Giraut vroeg of de voorzitter den Senaat vóór 8 uren zou bijeenroepen als het noodig was. Met 204 tegen 5 stemmen werd dit voorstel aangenomen met deze wijziging dat men te 6, in plaats van te 8 uren zou bijeenkomen. De boodschap van den heer Grévy, den 2 ingediend luidt aldus: „Zoolang ik slechts te worstelen had met do moeie- lijkbuden, in den laatsten tijd ondervonden, zooals de aanvallen der pers, de onthouding van staatslieden die de stem der republiek aan mijne zijde riep, en de on- mogelijkheid een ministerie te vormen, zoolang heb ia geworsteld en bleef ik waar de plicht mij dit gebood. „Doch op hetzelfde oogenblik dat de beter ingelichte openbare meening tot inkeer kwam, en mij bet uitzicht gaf op het samenstellen eener regeering, hebben Senaat en Kamer een dubbel besluit genomen dat, in den vorm eener verdaging tot een bepaald uur om de boodschap af te wachten, gelijk staat met eene verplichting, den president der republiek opgelegd, om van zijn gezag afstand te doen. „Mijn plicht en mijn recht zouden mij voorschrijven, tegenstand te bieden. Doch in de tegenwoordige om standigheden zou oen botsing tusschen de uitvoerende macht en het parlement gevolgen kunnen hebben, welke mij weerhouden. Beleid cn vaderlandsliefde beide ge bieden mij toe te geven. Ik laat hun, wien het aangaat, de verantwoordelijkheid voor zulk een precedent en voor de gebeurtenissen, die er uit kunnen voortvloeien. „Ik verlaat zonder leedwezen, maar niet zonder droef heid, onvrijwillig het gezag dat ik steeds naar plicht waarnam. Ik beroep mij daarvoor op Frankrijk. Het land zal mceten erkennen, dat mijne regeering het ge durende negen jaren vrede, orde en vrijheid heeft ver zekerd dat mijne regeering bet heeft doen eerbiedigen in de wereld, waar bet onophoudelijk werkzaam ia tot zijne verheffing, ea dat het te midden van het gewa pende Europa in staat is zijn eer en zijn recht te verdedigen eindelijk dat mijne regeering, wat het bin nenland betreft, de republiek heeft gehandhaafd op den wegwelken het verstand aanwees en die zoowei door het belang als den wil van het volk was voorgeschre ven. Frankrijk zal zeggen, dat daarentegen mij de post is ontnomen, waarop zijn vertrouwen mij geplaatst had. „Dien post verlatende, vorm ik s'echts één wensch, namelijk dezedat de republiek niet worde getroffen door de legen mij gerichte slagen en dat zij zegevierend te voorschijn trede uit de gevaren, waaraan men haar blootstelt. „Ik leg op het bureel der Kamer van afgevaardigden mijn ontslag als president der republiek neder." Na deze voorlezing kondigde de voorzitter aan dat de Kamer en de Senaat den 3 des namiddags te 2 uur als Nationale Vergadering zouden bijeenkomen. De volgende zitting werd bepaald op den 6. Kamer. Den 1 waren de tribunes overvol en heerschte er groote opgewondenheid. De leden, die vóór den aanvang der vergadering hoorden, dat Grévy van gevoelen veranderd was en geene boodschap aan de Kamer zou inzenden, waren ten zeerste verbaasd. De minister-president Rouvier deed gelijke mededeeling als de minister van marine in den Senaat en zijne verkla ring, dat het ministerie op nieuw zijn ontslag gevraagd had, werd met toejuichingen begroet. Na eenige beraad slaging werd met algemeene stemmen besloten tot 4 uren uiteen te gaan. Te kwart na vier uren werd de ver gadering heropend onder het voorzitterschap van den heer Floquet. Met 33L tegen 3 stemmen werd het vol gende voorstel van den heer Viette aangenomenln afwachting van de mededeelingdie haar beloofd wasgaat de Kamer tot heden te 6 uren uiteen. De heer Floquet ant woordde op de vraag van een dor leden dat de mi nisters, die in de Kamer gezeten waren, op grondwettige wijze de regeering vertegenwoordigden, die verantwoor delijk was voor de openbare orde. (Toejuichingen van alle deelen der linkerzijde.) De minister-president begaf zich daarop naar het Elysée, om de uitnoodiging der Kamer tot het vernemen eener mededeeling aan president Grévy over te brengen. Deze antwoorddedat het ministerie, zjjn ontslag gevraagd hebbende, zich alleen met de loopende zaken had bezig te bouilen. Te G u. 20 min. werd de zitting weder geopend. Minister Rou vier deelde mede, dat Grevy, ua rijp beraad, verklaard had volstrekt geen plan te hebben om terug te komen op zijne beslissing en dat hij den 2 zyn besluit zou mededeelen wanneer de ministers hun ontslag terug genomen badden. De zitting werd daarop verdaagd tot den 2. STATEN-GENERAAL. Tweede Kameb. Den 1 werd, op voorstel van den heer van Kerkwijk, onder de werking van de nieuwe grondwet, welke toelaat in afwijking van het reglement van orde zonder hoofdelijke stemming de wetsontwerpen aan te nemen, wanneer geen der leden zich daartegen verzet, geene hoofdelijke stemming gehouden over de 14 aanhangige wetsontwerpen tot naturalisatie. Art. 4 van het wetsontwerp tot wijziging van bestaande wetten, om die in overeenstemming te brengen met het wetboek van strafvordering en aanvulling van het wetboek van strafrecht en andere wetten, in verband met de thans geldende strafwet geving, bepalende, dat de burgerlijke rechter kennis neemt van de overtredingen tegen de voorschriften van den titel burger lijken stand door de ambtenaren van den burgerlijken stand en straf bedreigende tegen overtreding van die voorschriften door andere bewaarders, werd door de heeren Beelaerts van Blokland en van der Kaaij afgekeurd. Zij achtten het niet wenschelijk, om nu reeds terug te komen van een na rijp beraad genomen maatregel. De minister vanjustitie verdedigde het voorgestelde artikel, op grond dat er geene enkele reden bestaat om de ongelijkheid te laten voortduren, dat griffiers en notarissen voor den burgerlijken rechter terechtstaan voor feiten, waarvoor ambtenaren van den burgerlijken stand voor den strafrechter gebracht worden. De heeren de Ranitz en Lohman verdedigden het artikel. Eerstgenoemde was van gevoelen, dat, waar een amb tenaar van den burgerlijken stand zich eene enkele maal vergist tengevolge van onachtzaamheid zijner ondergeschikten, het beter was, hem niet aan eene strafvervolging bloot te stellen, maar hem voor den burgerlijken rechter te doen terechtstaan. Het artikel werd aangenomen met 38 tegen 20 stemmen en daarna het geheele ontwerp met 49 tegen 5 stemmen, waaronder de heer van der Kaaij. De bij de begrooting der algemeene landsdrukkerij voor 1888 voorgedragen verhooging van jaarwedde voor ambtenaren, die ruim 40 dienstjaren hadden, met 100, werd door den heer van Baar afgekeurd, die in beginsel tegen tractements verhooging gestemd was, nu de begrootingswetten als kredietwetten be schouwd moesten worden en verdedigd door den heer Hellt, die vond, dat het wat te ver ging om dergelijke kleine posten met het oog op die buitengewone omstandigheid te schrappen. Met algemeene stemmen werd de begrooting goedgekeurd. Den 2 is bepaalddat hel wetsontwerp tot bekrachtiging eener provinciale belasting in Groningen den 7 behandeld zal worden en het wetsontwerp betreffende onderstand aan mindere geëmployeerdenvaste werklieden en bediendenop daggeld werkzaam bij inrichtingen van 's rijks zeemacht en op 's rijks werkvaartuigen met eenige wijzigingen aangenomen. Op de behandeling van dat wetsontwerp komen wij terug. Het kon. bealuit van den 28 no. 14 (Staatsblad no. 211) betreft de uitvoering van het 5 en 7 lid van art. 7 en van het het laatste lid van art. II der kieswet. Den 30 gaf de rederijkerskamer „Vooruit" te Limmen hare eerste voorstelling. Talrijker dan ooit was de opkomst en dat het publiek de voorstelling uitmun tend geslaagd achtte bewezen de luide toejuichingen. Eene tweede voorstelling zal volgen, naar gehoopt wordt. Den 30 is in het hoofdkiesdis'.rict Oldenzaal tot lid der Prov. Staten gekozen de heer J. H. L. Eng- bers (a. 1.) mot 329 st. tegen 86 op den heer D. Gel derman (lib.) Den 30 is te Kampen als apothekersbediende geëxamineerd mej. J. Sehottee de Vries te Hoorn. De kantonrechter te Gulpen heeft den 30 H. Broers, oud-burgemeester en raadslid van Sienaekentegen wien ter zake van wildstrooperij f 40 boetesubs. 8 dagen gevangenisstraf, was geeisehtveroordeeld tot eene geldboete van 20 aubs. 4 dagen hechtenis, De griffier der arr. rechtbank te Amsterdam, de heer nr. W. F. Dykers, die in 1848 als substituut- griffier bij het prov. gerechtshof in Noordholland mede werkte tot de afkondiging der grondwet, heeft den 30 als griffier der arr. rechtbank te Amsterdam voor den tweeden maal tot de afkondiging eener gew.jzigde grondwet medegewerkt. Met duidelijke stem las hij de artikelen voor al was hij 72 jaar oud. De gemeenteraad van Edam heeft den 30 besloten 10 jaar lang elk jaar 2-500 subsidie te geven aan den tram die Edam over Monnikendam en Broek met Amsterdam verbindt. De kantonrechter te Hoorn heeft den 1 den di recteur van den paardentram Hoorn-Enkhuizen veroor deeld tot f 10 boete wegens het leggen van rails in dea openbaren weg te Hoogcarspel zonder vergunning. Bij de op den 1 gehouden trekking van Rotter- damsche schouwburcloten is gevallen de prijs van ƒ3000 op serie 1649 no. 44; die van ƒ1000 op s. 3437 no. 86; die van f 250 op a. 1923 no. 79die van 100 op a, 1393 no. 84 en s. 1552 no. 8 3 obi. a 50, 8. 648 no. 83, s. 2096 no. 19 en s. 3878 no. 94. Voorts 6 obi. a 25 elk, 6 id a f 20, 16 id. a 10 en 94 id. a 5. Voor aflissiDg werden uitgeloot de series 545, 1299, 1350, 1922 en 2381, van 100 obl. elk met 3. De arr. rechtbank te Amsterdam heeft den 1 uitspraak gedaan in zake Pieter Cornelis de Ruyter aangeklaagd wegens beleediging van den minister van justitie. Zij nam aan, dat het welkomstlied aan Domela Nieuwechuis door hem was geschrevenuitgegeven en verspreid; dat bet beroep van deu verdediger op de niet-ontvankelijkheid van het O. M. in deze vervolging niet opgingvermits de minister wél degelijk in de rechtmatige uitoefening zijner functie was, toen bij het koninklijk besluit teekendedat hem tot de beleedi ging aanleiding gaf, en eene klacht des ministers dus niet noodig was om het O. M. 't recht te geven tot vervolging. De beleedigende bedoeling dor woorden „die lage koningsknecht" achtte de rechtbank duidelijk ondanks de verzekering van den beklaagde, dat hij slechts eene algemeene kritiek op 'c beleid van den minister had willen leveren. Zij verklaarde hem schuldig aan 't hem ten laste gelegde misdrijf en veroordeelde hem tot vier maanden celstraf. Het provinciaal bestuur van Noordholland heeft den 1 bij enkele inschrijving aanbesteed het driejarig onderhoud der groote en andere rijkswegen in die provincie in 5 perceelengeraamd per jaarperceel 1 f 17276 pere. 2 10307 perc. 3 6123perc. 4 11250 en perc. 5 f 9000. Laagste inschrijver voor perc. 1 de heer G. H. van der Wild te Breukelen voor f 15394 perc. 2 de heer C. Bos te Haarlemmermeer voor f 9098; perc. 3 de heer J. H. Daude'y te Haarlem voor 5699perc. 4 de heer H. Sohuijt te Alkmaar voor 9990 en perc, 5 de heer J. Oldenburg te Bergen voor f 8080 per jaar. Bij kon. besluit van den 1 is de heer mr. P. N. Engelberts, met ingang van den 15, benoemd tot bur gemeester der gemeente Zandvoort en de heer dr. J. F. van Hengel te Hilversum op zijn verzoek eervol ontslagen als lid van den geneeskundigen raad van Noordholland. Den 2 is het circus Carré te Amsterdam ingewijd. Eene boerderij met ruim 25 bunder in Ursem gelegen uitmuntend weiland, werd j.l. Woensdag in openbare veiling verkocht voor f 48622 behalve de op den verkoop vallende onkosten. De minister van justitie heeft bepaald, dat vreem delingen, bier te lande geene vaste woonplaats hebbende, voortaan dan slechts jacht- of viscbakten kunnen be komen wanneer bij de aanvrage wordt overgelegd het photographisch portret van den aanvrager, welk portret zoo op de akte wordt bevestigddat het, zonder de akte te beschadigen, daarvan niet weg genomen of ver wisseld kan worden. De aanhechting van het portret geschiedt ter provinciale griffie en wordt verzekerd door eenen afdruk van den gewonen, te dier griffie gebruikt wordenden stempel te stellen op portret en akte samen. Vóór het in gebruik nemen moet de houder zijne band- teekening op de akte plaatsen. De arr. rechtbank te 's Hertogenboseh heeft Lambert Goossens, beschuldigd vac doodslag, vergezeld van diefstalin den nacht van den 15 op 16 October j.l. gepleegd op vrouw V. te St. Oedenrode, veroor deeld tol eene gevangenisstraf van 12 jaren. De leerlingen der openbare lagere en middelbare scholen te Amsterdam kunnen voortaan wanneer zjj toestemming hunner ouders hebben verkregen van de hoofden en directeuren dier scholen verlof bekomen om des winters in enkele namiddaguren te gaan schaat senrijden. De morgenuren mogen echter nimmer worden verzuimd. De arr rechtbank te Groningen heeft A. van D. te Ezinge tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegen® bedriegelijke bankbreuk, door als koopman, die ia staat van faillissement is verklaard f ter bedriegelijke verkor ting van de rechten zijner schuldeisehersbaten van den boedel niet te hebben verantwoord. In 1886 zijn door de 106 kantonrechters in Ne derland behandelu 66607 strafzaken met 74672 be klaagden, waarvan 67610 veroordeeld werden: van de 1121 burgerlijke zaken, welke op 1 Januari 1886 hangende waren en in 1886 met 15543 vermeerderden, werden 15518 afgedaan. Zi] benoemden 12214 voogden en curators, benoemden of beëedigden 7774 schatters eu deskundigen en woonden 3640 boedelscheidingen en verkoopingen bij. De heer mr. R. H. J. Gallandat Huet heeft zijne benoeming tot lid van den gemeenteraad te Haarlem aangenomen. De Amsterdamsehe brandassurantie-compagnie, opgericht in den jare 1790, keert over het 97 boek jaar 16 pet, dividend uit. De heer E. A. G. van Hoogerhuize te Dordrecht is mede tot predikant te Amsterdam beroepen. Da luchtreiziger L'Hoste en zijn luitenant Magnold, die laatstelijk een tocht over het Engebche kanaal on dernamen worden reeds eenige dagen vermist. De kapitein van het engelsche stoomschip Prins Leopoldmeldt nu dat hij op weg van New-Castle naar Lissabon op den 14 dezèr, te 4,30 uur namiddag op de hoogte van St. Catharina's Punteen grooten luchtballon in het water heeft zien vallen. Hij naderde den ballon tot op 20 yards afstand toen hy de maobine deed stoppen doch zag geen spoor van leven. Een mans hoed dreef op hst water. De duisternis begon te vallen, en het stoomschip vervolgde de reis. De firma "Wolff en Ricks te Berlijn heeft eleo- trisehe vischhaken in den handel gebrachtwelke naar men beweert, goede uitkomsten hebben opgeleverd en voor de visohvangst derhalve ziin aan te bevelen. Zij bestaan uit een snoer met haak, welke met eene kleine eleetrische gloeilamp en eene batterij verbonden is. De gloeilamp bevindt zich aan het uiteinde der snoer even boven den haak en heeft ten doel door haar licht de visschen te lokken. De toestel wordtmeer of minder bewerktin een kistje, dat 3 of 4 batterij-elementen benevens de gloei lamp bevatafgeleverd voor den prys van f 12,tot VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 30 Nov. Door den Notaris W. F. G. L. GOUWE. 1. Koffiehuis met vergunning en groote danszaal, aan de Schou tenstraat in 4 perceelen a. zuidelijk deel (koffiehuis),00.01.57. Str. J. Muijs f 2325, b. zuidelijk deel der danszaal, 00.00.76. Str. C. Vasbinder 1165, c. middendeel daarvan, 00.00.65. Str. JC. Donnee 1100, d. noordelijk deel daarvan, 00.00.70. Str. J. Balder 1015,— 2. Pakhuis, aldaar, 00,00.24. Str. PF. Portegies 505,— (Afslag 7 Dec.) Door 1. Huis, 2. Dito, 3. Dito, 4. Dito, 5. Dito, 6. Dito, 7. Dito, 8. Dito, 9. Twee weijer- (30 Nov.) den Notaris C. P. F. VAN BOSSTRAETEN 3010,- 2300,- 2500,- 2220,- 1100.- 1205,- 1360,- 1900,- Paardenmarkt, B 5. 00.00.81. Str. Th. Grote aldaar, B 4, 00.00.81. Str. D. Poll aldaar, B 3, 00.00.81. Str. D. Poll aldaar, B 2, 00.00.81. Str. J. J. Boogh Dubbele buurt, B 8, 00.00.73. St. P. Hart aldaar, B 13, 00.01.03. Str. C. Slegtkamp aldaar, B 14, 00.00.91. Str. J. P. Bestemsn Boterstraat, A 6, 00.00.30. Str. K. Bakker perceelen Weiland, C, 148. in den Ooster- en Huiswaarderpolder, 2.26.en 1.78.80. Str. J. Stikkel 5620,— (Afslag 7 Dec.) ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Behandeling van strafzaken op 29 November. A. J., Helder, mishandeling, 14 dagen gev. J. K. en A. N., Helderdiefstalde eerste 14 dagende tweede 8 dagen gev. H. S., Helderdiefstal8 boetesubs. 1 dag hecht. J. L., Helderdiefstal4 maanden gev. N. J. K., Helderdiefstal2 maanden gev. K. H., Helder, wederspannigheid14 dagen gev. J. G., huisvrouw van J. C. L, Helder, mishandeling, f 20 boste, subs. 7 dagen hecht. J. Y., Medemblikverduistering3 weken gev. K. N., Bovenkarspeiverduistering2 maanden gev. W. E., Bovenkarspeimishandeling7 dagen gev. J. S., Bovenkarspeiverduistering uitgesteld. C. K., Bovenkarspeimishandelingf 3 boetesub3. 2 dagen hecht. J. L., Hoornmishandeling14 dagen gev. H. KHoornbeleediging3 weken gev. N. P., Hoornuitgesteld. J. M. en M. LHelderdiefstalieder 4 maanden gev. J. H., Helder, verduistering, 1 maand gev. D. v. B. en J. RHoorndiefstalde eerste opvoeding in een verbeterhuis tot 1 April 1893, de tweede als voren tot 1 April 1895. Voorts zijn 6 bedelaars tot verschillende straffen veroordeeld.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 6