326ste 8 taats-L o ter ij. ISitmetaiaub. RAPPORTEN uitgebracht in de Vergade ring van de Vereenigiug tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, op Woensdag 30 November. Zaak-BOEKEL, den minister ran bnitenl. raken den heer Elourens hnne ingenomenheid te kennen gegeven met de spoedige beslissingin de nationale vergadering verkregen. SPANJE. De Koningin-regentes heeft de Cortes geopend. Bij die gelegenheid stond haar bijna 2jarig zoontje naast haar. In de voorgelezen troonrede werd eene tweede bijeenkomst over Marokko aangekondigd. De Sultan van Marokko had de regeering verzocht dezelfde mogendheden die in 18S0 te Madrid bijeen kwamen, tot eene nieuwe bijeenkomst uit te vaardigen, om de marokkaansche zaken met onderling goedvinden te regelen. VEREENIGDE STATEN. In eene bijeenkomst van demokratssche leden is de hoer Carlisle lot kaudidaat voor voorzittter der Kamer benoemd. Het Congres is den 5 geopend. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamee. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot het verleenen van onderstand aan mindere geëmployeerdenvaste werklieden en bedienden, op daggeld werkzaam bij inrichtingen aan 's rijks zeemacht en op 's rijks werkvaartuigenniet vallende in de termen van art. 2 der wet van 24 Juni 1854 (Stbl. No. 92) op den 1wees de heer K e r d ij k op de aanleiding tot de indiening daarvann.l. dat de minister zich wil ontslaan van die hoog bejaarde werklieden, die niet meer met jeugdige kracht kunnen werken en die hij toch niet geheel wil ontslaan. De voorgestelde regeling kon echter zijne goedkeuring niet weg dragen. Het ontwerp toch bedoelde eene eind-regeling, zoowel voor de thans geëmployeerden als voor hen, die nog aan rijks inrichtingen komen. Eerstgenoemde wil de minister uit rijks middelen pensioneerenlaatstgenoemde uit eigen middelen. l)it achtte hij onbillijk en ongemotiveerd, een meten met twee maten. Hij wenschte, dat de Staat voor beiden dezelfde offers droeg. Dit geschiedde niet en daarom had hij bezwaar tegen het ontwerp. De beste regeling ware naar zijne meening die, waarbij door den werkgever den Staat en den arbeider, beiden een deel gedragen werd van de lasten. Onbillijk was het ook te vergen, dat de werkman tot zijn 60 jaar in dezelfde werk plaats moest verblijven. Hij wenschte, dat onafhankelijk van het tijdstip van 't eindigen der dienstbetrekkingde werk man eene uitkeering kreeg in evenredigheid tot het aan tal dienstjaren. Op nog een onbillijkheid wilde hij wijzen, namelijk dat deze wet ook toepasselijk zou zijn op de mindere geëmployeerdendie op daggeld werken en niet op hendie eene vaste aanstelling hebben. Naar verschil lende richtingen waren dus onbillijkheden. Hij had er van afgezien om te trachten door amendementen ze weg te nemen, omdat dan tal van puntenonvoldoende voorbereidbeslist moesten worden dat zeer ten nadeele der financiën zou komen, daar de geldelijke uitkomsten moeielijk zouden zijn vast te stel len. Daarom hoopte hij dat de regeering gevolg zou geven aan het amendement der rapporteurs om aan het ontwerp zijn voorloopig karakter terug te geven met het vooruitzicht op eene meer afdoende regeling, opdat in elk geval de thans bejaarde werklieden geholpen werden. Nadat de minister van marine verklaard haddat deze regeling juist een gevolg was van de moeielijkheid om eene gedeeltelijke regeling te maken en dat hij de gegrondheid van sommige bezwaren niet kon toegevenverzekerde hijdat aan de rijks werven hooger loon werd genoten, dan bij particulieren, zoodat de werklieden wel een deel van hun loon als bijdrage voor hun pensioen konden storten. De heer H e 1 d t ontkende dit laatste en j uichte eene voorloopige regeling toeom ook door hem gewenschte veranderingen te kunnen aanbrengen. Na de sluiting der algemeene beraadslaging kwam bij art. 1 in behandeling het amendement der commissie van rapporteurs om te lezen«totdat hierin nader zal worden voorzien wordt onder steuning verleend aan hendie sedert in 1854 in dienst zijn gekomen en thans 55 jaar zijn of eervol worden ontslagen, voor zoover zij niet reeds op grond der pensioenwet recht op pen sioen hebben." Dit amendement werd aangenomen met 45 tegen 11 stemmen. Den 2 werd na langdurige bespreking over de wijze van betaling, namelijk of betaald zou worden per maand, per 3 maandenbij den aanvang of na den afloop van het kwartaal met 30 tegen 26 stemmen een amendement van den heer K e r d ij k aangenomen om de voorloopige regeling aan de regeering over te laten, die na kalme overweging naar omstandig heden kon handelen. De considerans werd gewijzigd in verband met het tijdelijk karakter, dat aan de wet is gegeven. Den 5 is met de behandeling der staatsbegrooting voor 1888 een aanvang gemaakt. Begrooting van oorlog voor 188 8. Bij het tweede onderzoek dezer begrooting in de afdeelingen keurden sommige leden het af, dat bij wijziging, zonder den Raad van State gehoord te hebbeneene nieuwe post van f 350.000 op de begrooting werd gebracht. Het vraagstuk der verandering van het infanterie-geweer had bij afzonderlijk ontwerp moeten worden beslist. Andere leden wezen hiertegenover op tal van antecedentenzelfs waar het nog veel gewichtiger ontwerpen betrof. Sommige leden verheugden zich in aangebrachte verminderingen, waarin andere juist een bewijs zagen, dat aanvankelijk onnoodige uitgaven waren voorgesteldwat weinig vertrouwen schonk in het streven naar zuinigheid. Bovendien waren sommige ver lagingen geene werkelijke bezuinigingenmaar uitstel van uitgaven. In ééne afdeeling vroeg men, of niet te bezuinigen zou zijn door inkrimping van uitgaven ten behoeve van het kampeeren van troepen. Inlichtingen werden gevraagd omtrent de onregelmatigheden vóór de teraardebestelling van een te 's Gravenhage overleden officier van gezondheid, naar aanleiding waarvan de drigeerende officier van gezondheid schijnt gepensioneerd te zijn. Vrij algemeen werd de wenschelijkheid toegestemd om de infanterie van een beter geweer te voorzien; ook dat voorloopig de voorkeur was gegeven aan verandering van een deel der geweren boven de invoering van een nieuw geweer van kleiner kaliber. Enkele bezwaren werden slechts ingebracht. Men vreesde dat de diensttijd te kort zou blijken om de troepen met het nieuwe wapen te oefenen; de voorraad patronen te spoedig uitgeput zou zijn de rookwolken, door het snelvuur teweeggebracht, de trefkans zouden verminderen. Voorts be twijfelden enkelen, of het nieuwe geweer wel voldoende bij de troep is beproefd. Hiertegenover werd verzekerddat de behandeling van het nieuwe geweer gemakkelijk door de man schappen te leeren was. De spoedige uitputting der munitie kon worden voorkomen door vermeerdering van den beschik baren voorraad in de magazijnen. De beproeving in het groot moest nog plaats hebbenmaar de regeering moest worden in staat gesteld omwanneer de keuze was gedaantot de verandering over te gaan. In eene afdeeling vroeg men, of de aanbouw der kazerne voor de genie te Utrecht nog niet een jaar kon worden uitgesteld. Den 16 November is in den Amsterdamschen studenteubond een medisch dispuut opgericht, waaraan de naam van „Moleschott" is gegeven naar prof. Mole- sohott te Rome die daartoe vergunning gaf. Den 29 is te Oostzaan de woning met stalling en hooiberg van D. Bind Pz. afgebrand. Den 30 is te Ursem eene boerderij met ruim 25 bunders uitmuntend weiland in het openbaar verkocht voor f 48622, behalve de kosten. Te Kibbelgaarn, gemeente Yeendam, stoeiden den 1 twee jongelui met een geladen geweer en een sabel. Het geweer ging onverwachts af, met het gevolgdat een van ben de volle lading in het hoofd kreeg en dood nederviel. Te Hillegersberg is den 1 overleden Pieter Rog geveen, 102 jaren oud. Den 1 hebben voor de arr.-rechtbank te Haarlem terecht gestaan Clarenburg, Adrian, Zernitz en Cohen, beklaagd van in den nacht van den 3 op den 4 Sep tember te Zaandam een kermisreiziger zoodanig mis handeld te hebben, dat hij bewusteloos naar het gasthuis te Amsterdam moest worden vervoerd. Tegen de drie eers'genoemde beklaagden werd voor ieder 3 maanden gevangenisstraf geëischt en voor den vierden vrijspraak gevraagd, daar zijne onschuld volkomen bleek. De eisch van het openbaar ministerie om Clarenburg en Adrian dadelijk gevangen te mogen nemen, werd door de recht bank niet toegestaan, Den 2 heeft voor de arr. rechtbank te Middelburg terecht gestaan de vrouw uit Heinkenszand, die in den nacht van den 14 op den 15 Juni aan haar 8jarig zoontje met een scheermes den hals afsneed als be schuldigd van opzettelijk en met voorbedachten rade dat kind van het leven te hebben beroofd. Zij bekende den moord te hebben gepleegd daar het kind steeds e9n bron van twist was tusschen haar en haren echtge noot en verklaarde thans voor het eerst, aanvankelijk voor nemens te zijn geweestzich zelf van kant te maken. Uit het getuigenverhoor bleek o. adat het kind dikwijls ruw behandeld werd. Tegen haar werd le venslange gevangenisstraf geëischt. De verdediger vroeg vrijspraak, op grond dat het misdrijf niet bewezen was. Den 2 is eene proef, om de ijsbaan der Amster- damsche sportclub op het terrein achter het rijksmuseum electrisch te verlichten, zeer goed geslaagd. Bj de door de Nederl, Handelmaatschappij den 2 gehouden inschrijving op 100 aandeelen Deli-Maat- Bchappij werden ingeleverd 53 biljetten, inhoudende bie dingen op 316 aandeelen. Een deel der aandeelen werd gegund tot den koers van 800 pet,; de overige werden den 3 ter beurze geplaatst tegen 810 pet. De te Amsterdam algemeen bekende Jacobu3 Mens, broeder in de orde van den Nederl. Leeuwwiens beenen onlangs afgezet werden tengevolge van beko men brandwonden is in den nacht van den 2 op den 3 in het Binnengasthuis te Amsterdam overleden. In den nacht van den 2 op den 3 is te Diepen veen overleden de heer mr, A. J. Duymaer van Twist, oud-gouverneur generaal van Nederl. Indieoud-lid der le Kamer en oud-lid der 2e Kamerwaarvan hij gedurende eenigen tijd voorzitter was. Den 3 is te Amsterdam het tienjarig bestaan der Vrije Gemeente herdacht, De burgemeester van 's Gravenhage heeft afwijzend beschikt op bet verzoek van verschillende koffiehuis houders, om hunne lokaliteiten tot 's nachts 2 uren open te mogen houden. De heer Butenxlid der Tweede Kamer voor Middelburg, heeft ook het stellig voornemen geuit, zich niet weder verkiesbaar te stellen. - De gemeenteraad van Hoogwoud heeft de jaarwedde van de te benoemen onderwijzeres van f 700 tot ƒ475 verlaagd. De Scheveningsche bouwvereeniging (Hotel Garni) keert over het afgeloopen jaar 10 pet. per aandeel uit. Den 29 wordt eene beslissing genomen over een voor stel tot vergrooting van dat hotel en over eene dan te sluiten geldleening. Te Leeuwarden hebben zich 40 leerlingen van de rijks hoogere burgerschool, 27 van het gymnasium en 8 van de burger- dag- en avondschool aangegeven, om deel te nemen aan de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel, welke plaats zullen hebben onder de lei ding van den len luitenant C. M, I. van den Heuvel Rijnders. In November werden tusschen Enkhuizen en Lutjebroek met de paardentram HoornEnkhuizen 3774 reizigers vervoerd. Opbrengst f 422.97%. De beer S. baron van Heemstra te Saesenheim is in het hoofdkiesdistrict Leiden de kandidaat der anti revolutionaire partij voor de Tweede Kamer geworden. De IJsvereeniging „Groningen" te Groningen telt 1200 leden. De bisschop van Haarlem heeft den heer J. M. Tiebes op zijn verzoek eervol ontslag verleend als pastoor te Spanbroek, met ingang van den 14 en benoemd tot pastoor aldaar den heer G. Dennig; tot pastoor te De Cocksdorp op Texel den heer W. van Rijn en tot kapelaan te Uitgeest den heer C. C. A. van Dillen. In de vorige week zijn de op het oefeningsterrein na bij het station de Bildt te Utrecht door de genietroepen genomen proeven met het vernielen van bruggen door dynamiet uitstekend geslaagdzware ijzeren leggers werden als bordpapier gescheurd en men was verbaasd over de vernielende uitwerking eener betrekkelijk geringe hoeveelheid dynamiet. Kerkmeesteren van Midsland op Terschelling hebben voor 1887 aan de pachters der landerijen van de kerk 15 pet. vermindering van pacht toegestaan. Ongeveer 150 personen uit Wieringen hebben aan den minister van financiën verzocht de wierpacht rondom Wieringen geheel op te heffen en de oester- pacht te beperken tot die gronden die alleen voor oesterspenen geschikt zijnte weten het Amsteldiep, het Visschermansgaatjehet Zwin en een gedeelte van de meer bij de Waterkaap, zich o a. daarop beroepende, dat de deensche regeering voor de wierindustrie en de oestervisscherij de zee geheel vrij laat en zelfs Engeland in de iersche zee geene beperkingen heeft ingesteld. Ingevolge aanschrijving van den minister van ma rine worden op 's ryks werf te Helder, met ingang van 1 Januari 1888, ongeveer 280 werklieden waarvan de meesteu nog slechts kort in dienst waren, ontslagen. Daaronder behooren ook 30 werklieden die drie maan den geleden van 's rijks werf te Amsterdam overgeplaatst werdéncm in dien tijd naar een ander ambacht te kunnen omzien. Het grasgewas van den polder Heer Hugowaard is in 1888 voor f 700 meer verpacht dan in 1887. In den morgen van den 4 is te 6 uur brand ont staan in eene zaagsel- en turfioods aan den Overtoom bij de Kosterstraat onder Nieuwer-Amstel. Met moeite wer den de bewoners nog tijdig genoeg gewekt door een buurman, die de brand ontdekt had. Door de groote hoeveelheid brandbare stoffen als zaagsel en turf, welke in het huis aanwezig waren duurde het vrij lang, eer men het vuur meester was. De kommandaut der vrij willige brandweer te Nieuwer Amstel bekwam door een val eene l'chte kneuzing aan de onderste ribben. Bij kon. besluit van den 4 is aan den heer J. de Boer met ingang van den 31 op verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Blokker. - Den 4 des avonds is de boerderij van de wed, Berkemeijerbewoond door H, Langereisstaande aan de Dorainé'slaan te Haarlemmermeer, afgebrand. Het vee werd gered. Den 5, des morgens, is, terwijl de bewoners naar de kerk waren ingebroken bij H, Kroon, in den pol der E, nabij Oudesluis; gemeente Zijpe. De achterdeur, waarvan het bovengedeelte van glas was, i3 ingeslagen en zijn daarna de sluitingen losgemaakt, waarbij de dief zich zeker heeft verwond. Bij de deur lag althans vrij wat bloed. De kabinetten zijn daarna opengebroken en de voor werpen van waardeals 2 gouden oorijzers, 1 granaten ketting, 1 kerkboek met knip enz. medegenomen. De dief stal moet met zeldzame brutaliteit zijn geschied, daar het huis is gelegen aan den openbaren weg, met andere huizen in de nabijheid. 2e klasse, le lijst, 5 Dec. No. 15161 f 20000No. 5778 f 5000No. 7430 2000; No. 3554 1500; Nr. 15898 f 1000; Ns. 17836 en 19455 f 200 Ns. 3170, 5466, 8753, 14393, 18024 en 20683 100 De 12e aflevering van de Vragen van den Dag, be vat Prof. Adolf MaijerBijdragen tot het vraagstuk der bescherming vooral der landbouw-nijverheid De Bantu-stammen in Zuid-Afrika J, Knoppers W. Kz, Wat zullen wij stoken? Malediven; Vraagbus; Geschie denis van de maand A. Binnenland. B. Buitenland W. P. Andriessen De Islam. door den Voorzitter, den heer S. d e J o n g b. Rapport uit te brengen over de zank-Boekel is eene taak die met zeer weinig woorden zou kunnen geschieden. In de Maartvergadering toch van dit jaar, beeft het bestuur den loop der zaak tot op dat oogenblik medegedeeld en gaf' het daarbij te kennen, dat daarom alleen nog geene beslissing kon worden genomen, omdat het zoogenaamde proefjaar nog niet was verstreken maar Boekei nog tweemaal kaas volgens zijn systeem bereid moest markten en tegen de hoogste marktprijs verkoopen. Men zal zich berinnoren dat het bestuur in het proefjaar door eene commissie, bestaande uit de heeren J. Zijp Kz. en W. Teengs, maandelijks twee kazen liet wegzet ten, die na, gewaarmerkt te zijn, moesten dienen om door het bestuur te worden onderzocht. Die commissie was tevens belast, om, ook met het oog op andere gestelde voorwaarden, te onderzoeken of door de Vereeniging, met het wegrukken van het geheimzinnig waas, waar mede Boekei zijne kaasbereiding omhulde, een verdien stelijk werk werd verricht. Het zal evenmin ontgaan zijn, dat bij de mededee- lingen in de voorjaarsvergadering ook is gezegd dat de belft van die gewaarmerkte kaasjes door bet bestuur waren onderzocht, en dat dit onderzoek voor de methode Boekei gunstig was uitgevallenom echter de leden der vergadering in de gelegenheid te stellen zelf daar over te oordeelen werden de andere kaasjes op die vergadering doorgesneden en bet oordeel daarover was ook niet ongunstigwel noemde de een het product goedterwijl een ander het als uitstekend roemde en verhief zich een derde stem, welke die kaas niet vet genoeg vond maar verschil van smaak zal wel altijd blijven bestaanafkeurende stemmen gingen er uit den boezem der vergadering niet open wanneer ik nu kwam niet de mededeelingna het eindi gen van het proefjaar heeft het bestuur beslist, dat Boekei in dat opzicht aan zijne verplichtingen heeft voldaandat hem verzocht werd zoo spoedig mogelijk zijne brochure te schrijven en die ter beoordeeling aan te biedenj dat ook die brochure is goedgekeurd, Boekei dus de uitgeloofde prijs van f 2000 heeft verdiend en zijne methode van kaasbereiding tegenwoordig zoo goed als publiek mag genoemd worden, dan zoude biermede het rapport kunnen eindigen. Het groote belang der zaakde groote opofferingen daaraan verbonden, gebieden mij echter uitvoeriger mede- deelingen te doen die kunnen getuigen dat hoewel de eindbeslissing zoo en niet anders waser heel wat strijd is gevoerd en heel wat woorden zijn gewisseld eer het zoover was, en dat bet bestuur, met allen moge lijken ernst omtrent de goede zaak bezielddoor ver keerde inlichtingen toch bijna van den goeden weg was geraakt. Om de reden hiervan in beknopte bewoordingen duidelijk te makenmoet ik eenige mededeelingen doendie voor mij zelf minder aangenaam zijn want als degene, die de zaak Boekei ter sprake heeft gebracht,

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2