Stabs-ösrichteit. ^Telegrafische Berichte». haar in Hollands Noorderkwartier heeft ingeleid en ver dedigd die de zaak op de bekende plaatsen heeft be sproken, om de welwillende medewerking van de Pro vinciale Staten en van de Holl. M. te verkrijgen, is het voor mij geene aangename taak te zeggendat ik bij de eindbeslissing tegen heb gestemden die eindbe slissing genomen is met 5 tegen 4 stemmen. Bij het begin van het proefjaardroeg het bestuur mij opBoekei te controleeren op de markt. Dat ik mij niet eenvoudig bepaalde tot het nagaan van die marktprijsmaar ook met de grootste attentie infor meerde naar alles wat op die zaak betrekking had begrijpt ieder uwer en het resultaat van dat onderzoek was, dat ik direct begreep, dat met de methode Boekei op het tapijt te brengen er werk aan den winkel was. Men weet dat juist bij het begin van het proefjaar twee voorname firma's te Botterdam door eene advertentie het publiek waarschuwden zich met de zaak in te laten; een van die oaderteekenaars was de firma, dio juist het voorafgaande jaar tegen de hoogste marktprijs die kaas kocht. Eene met mij bevriende firma kocht eene partij, verzond die aan verschillende clienten en ontving bericht dat men niet meer van die kaas verlangde; eene andere firma ondervond hetzelfde resultaat, maar daar tegenover stonden ook mij bekends firma s, die de kaas voor de hoogste marktprijs kochten. Toen ik nog nauwkeu riger informeerde, bespeurde ik dat die kaas verzonden werd naar eene bepaalde streek, maar lang niet overal kon gebruikt worden. Hierop kocht ik van die kaas at ze met smaak en wanneer ik dan daardoor meende iets gewonnen te hebben sprak ik weer anderendie de kwaliteit volstrekt niet prefereerden. Bij de beoordee ling door het bestuur van de helft der gewaarmerkte kaasjes was het eenparig gevoelen dat die kaas aan de vereisehten van beste kaas voldeed en toen geloofde het bestuur zeker te mogen zijn, dat met het publiceeren van de metbode-Boekei een goed werk werd verricht. Ook dit was echter eene korte vreugde; spoedig kwamen er klachtendat de kaas minder voldeed wanneer die eenige dagen doorgesneden wasanderen hadden de ervaring dat de eerste keer de kaas best voldeed, maar vervolgens minderbet wankelen begon weer eu om het spel te volmaken had ik eene ontmoeting met eene bekende firma te Amsterdam, aan wien Boekei veel kaas verkocht boven de hoogste marktprijsen die mij leukweg mededeelde dat zij er niets meer van moest hebben. Hierop belegde ik direct eene bestuursverga dering deelde alle.s mede wat ik vernomen had en wees vooral daarop datwanneer die kaas alleen kon worden gebruikt voor een bepaalde Btreeker altijd eene beperkte vraag naar het artikel zoude zyu en dat bij grooteren aanvoer verlaging van prijs bet gevolg moest wezen. Hoewel alle heeren bet niet met my eens warenwas toch de stemming omtrent de zaak zeer flauw; ik stelde voor, nu niet in die gedrukte stemming te beslissen, maar verzocht ieder der bestuursleden met de hem ten dienste staande middelen nog onderzoek te doen om dan een week later definitief te beslissen. Die bcs'issing gaf het resultaat dat met 5 tegen 4 slem- men we d besloten, Boekei uit te noodigen de be kende brochure te schrijven en die ter beoordeeling aan te bieden. Hierop werd door het bestuur eene commissie be noemd uit degenen, welke de methode Boekei reeds in toepassing brachten om de brochure te beoordeelen voor zoover het de methode betrof. Toen het uitgebracht rapport gunstig waswerd de brochure door het be stuur beoordeeld en enkele wijzigingen verzocht voor zoover het de redactie betrof. Ook werd aan Boekei verzocht in de brochure aan te duiden dat die door deze vereeniging onder het bereik van een ieder was gesteld, maar of de heer Boekei dit niet heeft be grepen het duurde geweldig lang eer de brochure in den handel kwam het bestuur heeft geen proefdruk ontvangen en ontdekte eerst, dat aan het laatste ver zoek geen gevolg was gegeven toen de brochure reeds in den handel was. En mag ik nu, alvorens dit rapport te eindigen, nog eene enkele opmerking maken dan zeg ik in de eerste plaatsdat de loop der zaakna do beslissing van het bestuurvan dien aard isdat ieder die be lang stelt in de zuivelbereiding, overtuigd moet zijn dat met deze zaak een uitstekend werk is verricht. Die de methode volgen hebben succesen hoe gaarne ik wilde, ik zou te veel van uw geduld vergen, als ik dit door verschillende voorbeelden wilde ophel deren ook als ik u op de schynbare inconsequentie wilde wijzen van sommige heeren kaashandelaren zelf raakte ik ook het spoor bijster en veronderstel dus, dat het by die heeren ook ter goeder trouw is geschied. De tijd zal loeren dat door deze methode eene groote Bchrede voorwaarts is gedaan op het gebied van zuivel bereiding; de methode-Boekei is de eerste, waarbij men zeker is van het product wanneer geene bijzondere oor zaken in den weg zijn dat het product goed is wordt bewezen door de hooge prijzen, maar ook door de hooge onderscheidingen, daaraan op verschillende tentoonstel lingen toegekend. Aan Boekei de eer van zijn werkaan Hollands Noorderkwartier de eer dat deze methode meer onder het bereik van ieder isdie er behoefte aan heeft Een woord van dank ten slotte aan ZEsc. den Com missaris des Konings in deze provincie aan heeren Gedeputeerde en Provinciale Staten, aan het hoofdbe stuur der Holl. M. v. L., aan allen die in deze hebben medegewerkt ten goede. MESTINGPROEF te NIEUWE NIEDORP. Door den heer C. Wijdenes, Daar bet doel van het bestuur in deze zaak en de wijze waarop daaraan uitvoering gegeven werd bekend zijn, zoo behoeft nog slechts eene becijfering te worden gegevenwaaruit men de conclusie kan trekken, welk der verschillende rassen geb'eken is het voordeeligst te zijn. Het ware zeker gemakkelijker geweest en de uit komsten zouden meer te vertrouwen zijnwanneer het ons had mogen gelukken met varkens te beginnen van dezelfde kwaliteit en kwantiteit. Het verschil in kwantiteit hebben wy in rekening gebracht, zooals men zoo aanstonds zal ontwaren. Het verschil in kwaliteit achten wij niet onder cijfers te brengen en laten het oordeel daarover aan hen, die ooggetuigen zijn geweest. De duur van het mestingproces is geweest van 108 tot 112 dagen. De wijze van voederen, naar de beste bevindingen in de practijk. De uitslag is als volgt De Yorkshire, die het eerst werden aangekocht en het eerst, den 21 April, ter bestemming aankwamen, zijn na eene mesting van 108 dagenden 8 Augustus weder verkocht. Zij haddeu bij aankomst een gewicht van 320 of 40 kilo per stuk, met een onderling verschil van 49 tot 34 kilobij v e r k o o p een gewicht van 930 of 116 kilo, met een verschil van 35 kilo; alzoo een ge wichtsvermeerdering van 610 of 76l/z kilo per stuk. Zij hebben verbruikt 1500 kilo meel en 16570 liters wei, of 187$ kilo meel en 2080 liters wei per stuk, gelijk aan een waarde van f 26,21. De Hollandsche bleven van 9 Mei tot 28 Augustus of 112 dagen en wogen bij aankomst 260 of 37 kilo per stuk, met een verschil van 11 kilo; bij verkoop 695 of 99 kilo per stuk, met een ver schil van 30 kilo of een vermeerdering van 435 of 62 kilo per stuk. Zij hebben verbruikt 1150 kilo meel en 13790 liters wei of 165 kilo meel en 1970 liters wei per stuk, gelijk aan een waarde van f 23,71. De Berkshire bleven van 26 Mei tot 11 September of 111 dagen en wogen bij aankomst 257 of 37 kilo per stuk, met een verschil van 20 kilo; b ij ver koop 688 of 98 kilo per stuk, met een verschil van 33 kilo of eene vermeerdering van 431 of 61$ kilo per stuk. Zij hebben verbruikt 1105 kilo meel en 12070 liters wei of 158 kilo meel en 1747 liters wei per stuk, ge lijk aan een waarde van f 22,03. De Poland China bleven van 3 Juni tot 18 Sep tember of 110 dagen en wogen bij aankomst 225 of 37$ kilo per stuk met een verschil van 14 kilo bij verkoop 624 of 104 kilo per stuk met een verschil van 31 kilodus eene vermeerdering van 399 of 66% kilo per stuk. Zij hebben verbruikt 1010 kilo meel en 11070 liters wei of 168 kilo meel en 1678 liters wei per stuk, gelijk aan een waarde van 23,52. De Halfbloed Deensche bleven evenals de vorige, van 3 Juni tot 18 September of 110 dagen en wogen bij aankomst 150 of 30 kilo per stuk; met een verschil van 13 kilo; bij verkoop 481 of 96 kilo per stuk met een verschil van 23 kilo, dus eene vermeerdering van 331 of 66 kilo per stuk. Zij hebben verbruikt 787% kilo meel en 8810 liter wei of 157% kilo meel en 1764 liters wei per stuk; gelijk aan een waarde van f 22,20. Zij zijn alle op de markt te Alkmaar verkocht en hebben prijzen bedongen als volgt de Yorkshire a 42 cent per kilogram Hollandsche 41 Berkshire 43$ Poland China 43 Halfbloed Deensche 43 A!s kwaliteit voor de markt, deden zij zich alle gunstig voor. Het oordeel van de slachters die ze hebben geslacht, was zeer bevredigend. Dat de prijzen verschillenmag men aan de grillig heid der markt toeschrijven. Om nu aan te duiden welk der verschillende rassen het voordeeligst is geweestheb ik gemeendde ver meerderde ponden tijdens het mestingproces te moeten vermenigvuldigen met de gemiddelde bedongen prijs, die ongeveer 42$ cent bedraagt. En dan verkrijgt men de volgende cijfers De vermeerderde ponden der Yorkshire zijn 761/» kilo per stuk. Vertegenwoordigen een waarde van f 32,40% Hiervan dient afgetrokken te worden de waarde van het voeder, dat zij in dien tijd hebben verbruikt, hetgeen bedraagt 26,21 blijft een saldo van f 6.19% De vermeerderde ponden der HollandSChO zijn 62 kilo per stuk. Vertegenwoordigen een waarde van f 25,35 Waarvan af aan verbruik 23,71 blijft een saldo van f 1,64 De vermeerderde ponden van de Berkshire zijn 61$ kilo per stuk. Vertegenwoordigen een waarde van f 26,74% Waarvan af aan verbruik 22,03 blijft een saldo vau f 4,71% De vermeerderde ponden van de Poland China zijn 66% kilo per stuk. Vertegenwoordigen een waarde van f 28,26 Waarvan af aan verbruik 23,52 blijft een saldo van f 4,74 De vermeerderde ponden van de HalfblOOd Deensche zijn 66% kilo per stuk. Vertegenwoordigen eene waarde van f 28,13 Waarvan af aan verbruik 22,20 blijft een saldo van f 5,93 Uit deze cijfers blijktdat de Yorkshire de voor- deeligSte zijn geweest, zij winnen het met een som van 26% cent op de Halfbloed Deensche, met f 1,45$ op de Poland China met f 1,48% op de Berkshire en met f 4,55% op de Hollandsche. Zooals ik reeds opmerkte, was het ons niet mogelijk, varkens van gelijke ontwikkeling te bekomen en hierin was het voordeel aan de overwinnende Yorkshire, die bij aankomst 40 kilo per stuk wogen. Het nadeel viel op de Halfbloed Deenschedie slechts 30 kilo per stuk wogen. Wanneer wij nu bedenkendat deze slechts met 26% cent bij de overwinnende ten achter bleven, doch overwonnen met f 4,29 f 1,22 en f 1,19 op de Hol landsche, de Berkshire en de Poland China, niettegen staande deze van 7 tot 7% kilo zwaarder waren by aankomst, dan rijst bij mij de vraag, of de Halfbloed Deensche ook even voordeeligzoo niet nog voor- deeliger kannen worden geacht. Dat de ontwikkeling in de eerste levensdagen van invloed kan geacht worden op lateren leeftijd, daarover zullen wij het wel eens zijn. De Hollandsche komen hier als zeer ongunstig voor, doch een gebrek aan de pooten mag men als oorzaak daarvan beschouwenbij enkele was het gebrek zoo ernstig, dat zij bijna niet konden loopen ieder oogge tuige zal dit erkennen en daarom meenen wij dat deze uitkomst in verhouding tot de andere niet toerekenbaar mag gesteld worden. Daar zoo even van saldo's gesproken iszou men bijna beginnen te denken dat de eindcijfers ook nog wel een saldo zouden kunnen aanwijzen doch men verblijde zich niet al te spoedig al bestaat er ook geen reden om zich te beangstigen. Als gjj bedenkt dat de varkens, wegende omstreeks 37 kilo, bij aankomst te Nieuwe Niedorp te staan kwamen op p. m. f 24,50 per stuk ongerekend de kosten van vervoer, de kosten naar en te Alkmaar, de kosten voor de commissie van aankoophet loon voor den oppasser en de huur van de schuur, dan zal deze illusie wel verdwijnen. De uitgaven in zijn geheel bedragen 1987,18$. De ontvangsten1448,80. Zoodat deze proef aan de vereeniging kost de som van537,38$. Daar op de begrooting voor deze zaak was uitgetrok ken de som van f 500wordt die post overschreden met f 37,38%. Met een hartelijk woord van dank aan de heeren Swart, Haringhuizen en Groot, bij wier kaasfabriek de proef plaats had, besloot de heer Wijdenes. Het volgend adres ligt ter teekening aan Z. M. den Koning bij de heeren Lents en de Haanboekhan delaren te Utrecht, Oudaerkhof E 81 en wel tot en met den 10 dezer, 's avonds Geven met diepen eerbied te kennen de ondarge- teekenden Uwer Majesteits getrouwe onderdanen dat zij met belangste'ling kennis namen van verschil lende mededeelingen uit ons land en het buitenland, waaruit blijkt dat eene belangrijke vermeerdering van inkomsten voor het rijk, de provinciën en de gemeenten zou zijn te verkrijgen door het beplanten der We gen met vrucht- en andere boomen; dat zoodanige beplanting niet alleen geldelijk groote voordeelen kan schenken maar ook aan de nog vlakke wegen in ons vaderland een schooner aanzien zal geven; dat Uwer Majesteits zucht om 's lands bloei en wel vaart met alle gepaste middelen te bevorderen, heu be- scheidelyk de vrijheid doet nemen, Hoogstderzelver aan dacht ook op deze zaak te vestigen en Uwe Majesteits eerbiediglijk te verzoeken, dat bet Haar behagen moge „te bevorderen dat een grondig onderzoek worde „ingesteld naar de wenschelijkheid en uitvoerbaarheid „om rijks-, provinciale- en gemeentewegen, naarmate „der geschiktheid van den grond, met vrucht- of met „andere boomen te beplanten en dat maatregelen worden „genomen om dit denkbeeld te verwezenlijken indien „uit dat onderzoek blijkt, dat de zaak wenschelijk en „uitvoerbaar is, zooals naar hunne vaste overtuiging „het geval zal zijn." Na de uitvoerige pleidooien die reeds sedert vele jaren jaarlijks voor de beplanting onzer openbare wegen met vrucht- en andere boomen zijn gevoerdachten wij aanprijzing onzerzijds van dit adres overbodig. Wij vertrouwen dat vele stemmen in den lande zullen opgaan om onze wegen ten bate van rijkpro vincie en gemeente en alzoo ten gunste der belasting plichtigen door eene oordeelkundige beplanting met vrucht- en andere boomen de voordeelen te doen afwerpen, welke daarvan te verkrijgen zijn. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 4 Dec. J ohannes Egbergen en Sophia van Veenendaal. GEBOREN. 3 Dec. Josepkus Mattheus HendricusZ. van Hendricus Jo- sephus Puttenaar en Anna Maria Haberstock. 4 Cornells Hendrik, Z. van mr. Willem Cornelis Bosman en Cornelia Wilkelmina Sophia Verkerk. OVERLEDEN. 5 Dec. Maria Elisabeth, D. van Jan Karei Petrus Kraan en Grietje Kok, 4 j. en 1 m. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Behandeling van strafzaken op 6 December. J. A. L., Alkmaar, wederspannigheid6 dagen gev. C. H., Rijpbeleediging7 dagen gev. P. Z. Cz., Egmond aan Zeemishandeling4 dagen gev. P. J., Helder, mishandeling, 3 maanden gev. J. G. en C. S., Alkmaarmishandelingieder f 10 boete subs. 4 dagen hecht. J. L., Helder, diefstal, 2 maanden gev. P. L Helder mishandeling5 dagen gev. W. v. D., Helder, beleediging, f 8 boete, subs. 4 dagen heeht. B. d B., Zijpebeleediging f 6 boete, subs. 3 dagen hecht. J. V., Oostwoud mishandeling 3 dagen gev. P. d. R., Medemblikmishandelingl maand gev. C. W., Wadwaijwederspannigheid, 12 dagen gev, J. d. G., Enkhuizen mishandeling, 8 dagqn gev. E. K,, Hoogkarspelmishandeling 5 dagen gev. JK., Hoogkarspel, mishandeling, t 5 boete, subs. 2 dagen hecht. P. d. B., Schagenmishandelingt 40 boetesubs. 14 dagen hecht. Voorts zijn 7 bedelaars tot verschillende straffen veroordeeld. Dinsdag 6 December. 's Gka.venha.0E. Tweede Kamer. By het voortge zet debat over de staatsbegrooting was de beer Beuther

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 3