Sytahg-jgerigtm». Vergadering van den Raad der gemeente Alkmaar. E. J. J. B. Cremers voorzitter der Tweede Kamer, benoemd tot minister van staat. In de den 6 gehouden vergadering van den ge meenteraad te Zijpe werd behandeld het adres van S. Bregman houdende verzoek om tot makelaar te worden benoemd. Na eenige inlichtingen van het dagelijksch bestuur wordt adressant benoemd tot makelaar in waren en koopmanschappen en in assurantiën. Ver volgens worden herbenoemdtot regent van het alge meen armbestuur de heer G. Nieuwland; tot regent van het weeshuis de heer A. Schermer en tot regentes van dat gesticht mej. E. de Witgeb. Harp allen met algemeene stemmen. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten dit jaar weder de gewone nieuwjaars collecte te houden, ter vergoeding van het gemis, dat de armen mochten lijden door het verbod om nieuw- jaarswenschen langs de huizen te doen. Aan mejuffrouw T. Bossen wordt op haar verzoek een eervol ontslag verleend als onderwijzeres in de nuttige handwerken, wegens haar voorgenomen huwelijk. Op eene vraag van den Leer Kaan, of ook maatregelen moeten worden genomen ter benoeming van eene op volgster, antwoordt de voorzitter, dat men zal afwachten, of de tegenwoordige onderwijzeres het onderwijs in de handwerken ook alleen kan geven. Nog wordt gelezen een brief van het bestuur van het weeshuis, houdende dankbetuiging voor de ontvangen goederen voor bet gesticht van het handwerken-onder- wijs, waarmede in menige behoefte kon worden voorzien. De openbare zitting werd daarna gesloten en men ging over in eene geheime ter behandeling van een bezwaareehrift tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag. In de den 7 gehouden vergadering van kiezers te Schagerbrug werd tot oprichting van eene vrijzinnige kiesvereeniging besloten. Aan een comité van drie personen werd opgedragen een reglement samen te stellen, waarin zal worden uitgedrukt, dat de vereeniging de toepassing en ontwikkeling van de constitutie beoogt. De contributie is voorloopig bepaald op f 0,50. In eene op den 15 te houden vergadering zal het regle ment worden vastgesteld, en een bestuur gekozen. Ook wil men trachten tot de oprichting van eene centrale kiesvereeniging te geraken indien er meer plaatselijke kiesvereenigmgen in het nieuwe district Helder zijn opgericht. -— De minister van oorlog, generaal A. W. P. Weit- zel, heeft den 7 zijn 50jarig officierschap herdacht. In den laatsten tijd kwam het meermalen voor dat te Nihbikswdud werd ingebroken en gestolen. Wel had men vermoedens op beruchte personen maar de bewijzen ontbraken totdat men zondag 1.1. zekeren B D. aldaar op heeterdaad betrapte en gevankelijk naar Alkmaar bon overbrengen. Hij was in de r. c. berk geslopen en had de offerbussen aangesproken, 't Is te wenschendat deze streken vooreerst van zijn gezel schap mogen verschoond blijven en ook, dat mogelijke medeplichtigen waarvan men spreekt, hun deel in de straf krijgen, Bij de den 8 alhier gehouden verkiezing voor een lid van de Kamer van Koophandel en Eabrieken zijn van de 388 stemmen 57 uitgebrachtwaarvan 47 op den heer J. E. J. H. Schilling en 10 op 9 verschillende personen. Dezer dagen ia te Egmond aan Zee een visch aangespoeld van zeer grilligeu vorm en groote afmeting, die aan het genootschap Natura Artis Magistra voor f 15,— is verkocht en reeds derwaarts is overgebracht. De heer ar. J. D. Boeke alhier strekte ons bereidwilig ter inzage het lie deel le afd., Ie stuk van prof. Har- tings werk over de Dierkunde, waaraan wij het volgende omtrent bedoelde visch ontleenen Door het maaksel der met tandplaten bedekte kaken stemmen de soorten dezer familie overeen met de Stekelbuiken en Egelvisschendoch zij verwijderen er zich overigens in verschillende opzichten van. De gedaante dezer visschen is zeer zonderling. Op den eerBten blik schijnt zulk een visch schier een en kele kop te zijn. Het lichaam is namelijk kort, hoog, zijdelings samengedrukt en van achteren als het ware recht afgesneden. Aldaar bevindt zich de korte doch hooge staartvin welke zieh vertoont als ware zij eene dadelijke voortzetting van het lichaam zelve. De zeer hooge doch betrekkelijk korte rug- en aarsvinnen zijn ver achterwaarts geplaatstbij sommige soorten zoover dat zij met de staartvin samenvloeien. Zij onderscheiden zich ook nog van de overige Pectognathen (vergroeid- kabige viBschen) door het bezit van 4 volkomen kieuwen en I halve tegen den binnenwand van de huid, die de kieuwzak vormt. Sommigen hebben achter de kaaktand platen nog tandbcobbelsen achter iu de keelholte staan eenige rijen van haakvormige tandendie ten deele met de bovenste beelbsenderen vergroeid zijn. De zelfstandigheid, waaruit het skelet bestaat, is zoo week dat zij zch als kraakbeen snijden laat. Desniet tegenstaande is dezewat hare histologische samenstel ling en ontwikkelingswijze betreft, als been te be schouwen met uitzondering van eenige gedeelten des schedels en der stralen van de borst-, rug- en aars vinnen, die uit kraakbeen bestaan. De huid is ruw door de bekleeding met onregelma tig verstrooid staande, kleinebeenige schildjes, terwijl bij de oudere voorwerpen daaraan bovendien talrijke scherpkantige plooien voorbomen waarvan er een als een soort van kam van de stompe spits van den snoet naar de rugvin loopt. Sommigen hebben eenen over de mondopening vooruit puilenden snoet, andereu niet. Bij eenigen bevinden zich langs den rand der staartvin driehoekige platen, die almede eene huidverbeening zijn. Het darmkanaal is geheel cylindrischzonder maag verwijding noch blinde aanhangsels. Deze visschen missen derhalve bet vermogen van zich op te blazen. Ook een zwemblaas ontbreekt. Opmerking verdient nog, dat in den kielslagadersteel, tus6chen de beide grootere, twee kleinere klepvliezen staan en dat de wanden van den kieuwslagadersteel eene dikke laag spiervezelen bezitten. Dit, alsmede de aanwezigheid vao een halve bijkieuw en hst maaksel der huid, wijst op eenige toenadering tot'de Oanoiden, (01ans8chubbige visschen) bepaaldelijk tot de Steuren. Een hoofdverschil tusschen de soorten dezer familie is, dat eenigen verdeelde anderen onverdeelde boven- en onderkaken hebben. Nergens komen deze zonderlinge visschen in groot aantal voor. Dit mag wel de oorzaak zijn dat hunne verdeeling in soorten en geslachten nog veel onzekers heeft. In de Noord- en Oostzee schijnen drie soorten te leven. Bij de vissehers zijn zjj bekend onder de namen van lilompvissclieil ot Maanvisscheil. Twee dier soorten Runnen eene zeer aanzienlijke grootte en gewicht bereiken, tot van meer dan 300 ned. ponden. In de IJszee leeft de kleinere soort, die eenige stekels op de huid heeft en daardoor, alsmede door de rondere lichaamsgedaanteaan de Egelvisch herinnert. Eene vierae soort, welke zieh door een meer gerekten lichaams vorm en schuin afgeknot achterste liehaamseinde on derscheidt van de overigen leeft in den Atlantisehen Oceaan. Ook in de Middellandsche Zee komen soorten van dit geslacht voor. In de tropische zeeën is deze familie niet vertegenwoordigd doch we! in de Chinaesehe en Japansche zeeën, hoewel het niet zeker is, of de daar levenden van die der Europeesche zeeën soortelijk ver schillen. Deze beschrijving is vergezeld van eene afbeelding van het exemplaar, dat indertijd nabij den Helder ia gestrand en 158 ned. ponden woog. Het nu te Eg- mond aan Zee gevangen exemplaar weegt naar gissing ongeveer 200 nederlandsche ponden. No. 11. Woensdag 7 Dee. 1887. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 14 leden. 1. De Voorzitter opent de vergadering, doch voordat de werk zaamheden worden aangevangen, gevoelt hij er behoefte aan, met een enkel woord hulde te brengen aan de nagedachtenis van den onlangs overleden architect Willem Prederik du Croix, in de kracht van het leven op 59jarigen leeftijd uit zijnen be langrijken werkkring door den dood aan zijne betrekkingen aan deze gemeente en aan zijne vele vrienden ontrukt, wiens naam steeds met eere zal worden genoemd door tijdgenoot en nazaat, zoolang de monumenten en werken van bouwkunst, zoo wel boven als onder den grond, door den overledene in Alkmaar ontworpen en gesticht, getuigenis afleggen van de bekwaamheid en degelijke kennis van den man, die, als gering timmerman begonnenhet in zijn vak tot eene hoogte heeft wetiin te brengendat hij de vraagbaak was voor velen en onder de bekwaamste bouwmeesters van ons land kon worden gerangschikt. Hij houdt zieh overtuigddat deze geringe hulde, aan den in elk opzicht zoo onberispelijk eerlijken, trouwen en verdienste lijken ambtenaar gebrachtdoor de leden van den Raad zal worden beaamd en stelt voor deze woorden, als de uitdrukking van het leedgevoel van den Raad over zijn verscheiden, in de notulen dezer vergadering op te nemen en daarvan mededeeling te doen aan de weduwe en haren brief,-waarbij zij kennis geeft van het overlijden van haren echtgenoot, voor kennisgeving aan te nemen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 2. Daarna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. 3. Deelt de Voorzitter mede, dat de heer C. Janssen Cz., den 1 Dec. 11. verkozen tot lid van den gemeenteraad zijne geloofsbrieven heeft ingezonden. Hij stelt voor, tot het onder zoek daarvan over te gaan 'en noodigt de lieeren Preijer A. P. de Lange en Conijn uitzich daarmede te belasten. Deze heeren verlaten de vergaderzaal en brengenna eenige oogenblikken later te zijn teruggekeerdverslag uitwaarvan het slot strekt, om genoemden heer als lid van den gemeente raad toe te laten. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 4. Deelt de Voorzitter mede dat a. op 10 Nov. eenige buiten dienst gestelde goederen in het openbaar verkocht zijn voor'170.35 b. op 22 Nov. de levering der voor 1888 benoodigde straat- steenen aanbesteed iszijnde die der straatklinkers aan genomen voor 2272 50, 22,50 boven, en die der Ben- Ahin keien voor 9091.20, ƒ2588.80 beneden de raming; c. op 29 Nov. eenige boomen in het openbaar verkocht zijn voor 511.55. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert die vergadering ingekomen stukken. 5. Brief van den Voorzitter van Ged. Staten ten geleide van de verordening op de heffing eu invordering van wik- en weegloonen, goedgekeurd voor het jaar 1888. Voor kennisgeving aangenomen. Van de vaste commissie voor de verordeningen, tegen welker overtreding straf bedreigd is. 6. Brief, ten geleide van eene nieuwe algemeene politie verordening als gevolg van de herziening der bestaande politie verordeningen, na de invoering van het nieuwe wetboek van strafrecht. Gemakshalve is het elders gegeven voorbeeld ge volgd en zijn alle strafbepalingen in ééne verordening samen gevoegd. Ter lezing gelegd, wordende de leden nogmaals door den Voorzitter uitgenoodigddoor hen wenschelijk geoordeelde veranderingen of aanvullingen aan hem te doen toekomen, om die punten bij de commissie nader te kunnen overwegen, ten einde zoodoende een goed geheel te verkrijgen. 7. Rapport op het verzoek van het kerkbestuur van St. Laurentiusvan het bestuur der Vereeniging St. Joseph en 38 andere belanghebbenden bij den goeden naam en het geschikt gebruik voor iedereen van de Nieuwstraat oma. zorg te dragendat geeue publieke huizen weer opgericht worden in de tegenwoordige Nieuwstraat en Korte Nieuwstraat; b. de benaming van Nieuwstraat te doen vervallen en daarvoor een anderen naam in de phats te stellen. De commissie merkt ia de eerste plaats opdat volgens art. 20 der bestaande politie-verordening huizen van ontucht alleen gehouden mogen worden in de .Nieuwstraat en in hetPnidsen, tusschen de St. Annastraat en de Bierkade, en dat bij de nieuwe algemeene politie-verordening voorgesteld is, voortaan het houden dier inrichtingen alleen te beperken tot de Nieuwstraat. Heti oprichten van eene dergelijke inrichting in de Korte Nieuwstraat is dus voor het oogenblik evenmin geoorloofd, als dit voor het vervolg zal zijn. Wat betreft het verzoek om het oprichten van huizen van ontucht te verbieden in de Nieuwstraat, hierop kan de commissie geen gunstig advies uitbrengen. Zij deelt het gevoelen der verzoekersdat het voor de bewoners dier straat niet aaDgenaam isdergelijke inrichtingen in de nabijheid hunner woningen te hebben doch bij inwilliging van dit ver zoek zou die last gelegd worden op de bewoners eener andere straat. Ware eene plaats in de gemeente aan te wijzen, waar dit niet het geval was, er zou geeu bezwaar bestaan tegen het aanwijzen eener andere straat voor dergelijke inrichtingen. De Nieuwstraat is echter sedert onheuchelijke jaren de straat ge weest, waar dergelijke inrichtingen bestonden en waar vergun ning tot het oprichten daarvan verleend werd; toen genoemd kerkbestuur zijne nieuwe kerk en de Vereeniging St. Joseph hare scholen stichtte en een uilgang naar de Nieuwstraat maakte, wisten zij, dat die straat daarvoor aangewezen en gebruikt werd, even zeer als de andere onderteekenaren van het verzoek het wisten, toen zij peroeelen aan die straat kochten of betrokken; Er bestaat naar de meening der commissie geene reden, om ter wille van deze verzoekers eene verandering te brengen in dien sedert onheuchelijke jaren bestaan hebbende toestand en dien last over te brengen op de bewoners van eenig ander deel der gemeente, waar dergelijke inrichtingen nooit bestonden. Zij stelt daarom voor, afwijzend op het verzoek te beschikken, wat de Nieuwstraat betreft en den verzoekers mede te deelen, dat dergelijke inrichtingen in de Korte Nieuwstraat niet opgericht mogen worden. In verband met deze beschouwingen vindt zij ook geene enkele reden voor eene naamsverandering der van ouds bekende Nieuwstraat. Ter lezing gelegd. 8. Voorstel der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, om de toelating van schipperskinderen tot de openbare scholen (hoofdzakelijk tot de openbare 2e tusschen- school) behoorlijk te regelen en zoowel de algemeene school verordening als de verordening op hel heffen van schoolgelden zoodanig te wijzigen, dat voortaan kinderen van elders wonende, doch tijdelijk inet hunne vaartuigen in de gemeente vertoevende schippers ten allen tijde, wanneer er plaats is, op de tusschen- scholen kunnen worden toegelaten tegen maandelijksche voor uitbetaling van ƒ0,50 schoolgeld, waarbij gedeelten van maanden voor eene geheele maand worden gerekend. De bevoegdheid van burg. en weth., om kinderen van onvermogende schippers op de school van onvermogenden tusschentijds toe te laten wanneer daar plaats is, behoort onverminderd behouden te blijven. Gesteld in handen van burg. en weth. om bericht en raad. 9. Brief van burg. en weth., waarbij ter kennisneming wordt overgelegd de door hen met den inspecteur van het ijkwezen en den minister van waterstaat gevoerde briefwisseling over de verlenging der huur van het ijkkantoor na 30 Jufii J888 aan het rijk, wederom voor 10 jaren, tegen denzelfden huurprijs van f 600, doch welk bedrag burg, en weth. verhoogd wenschten te zien tot 750, in verband met de van de gemeente verlangde uitvoering van werken aan dat kantoor, tegen welke verhooging van huur de minister evenwel bezwaar blijft maken. Zij ver zoeken den raad, omtrent die verlenging van huur thans een besluit te nemen. Gesteld in handen der vaste commissie van financien om be richt en raad. 10. Verzoek van bestuurders van den bond der Alkmaarsche graan- en zaadmarkt om op de vroeger herhaaldelijk ontwik kelde gronden alsnog tegen het aanstaande voorjaar het markt uur op de graau- en zaadmarkt te wijzigen en te stellen op 9 tot 10 uur. Bij inwilliging van het verzoek is het bestuur bereid een voorstel tot betere regeling der meet- en-weegloonen enz. in te dienen, daar er dan gelegenheid tot controle en tot het gebruiken der meet- en weegtoestellen bestaat. Gesteld in handen der kamer van koophandel en fabrieken om bericht en raad. 11. Verzoek van K. van der Meer, eigenaar van het per ceel aan het Zeglis en het Baanpadwijk E, No. 163, om den strook grond, liggende aan het Baanpad en grenzende aan dat peroeelvolgens eene overgelegde teekening zijn eigendom, in eigendom te mogen behouden, 12. Verzoek van J. I'. Besteman, kaashandelaar, om ver gunning tot het afvoeren van vuil- en hemelwater uit zijn per ceel aan Scharloowijk E, No. 310, door middel van een riool naar het gemeente-riool. Nos. 11 en 12 gesteld in handen van burg. en weth. om bericht tn raad. 13. Brief van den heer J. Vogelezang, houdende dankbe tuiging voor zijne benoeming tot waagmeester. Voor kennisgeving aangenomen. 14. Verzoek van bewoners van perceelen aan de Oudegraeht zuidzijde van het Klein-Nieuwland tot de Oosterburgstraat, alsmede van de bewoners van perceelen aan de Vest, achter dat deel der Oudegraeht en aan de Ooster- en Westerburg straten, om verbetering der voor het verkeer en voor de hoog bejaarde bewoonsters van het Wildemanshofje zeer zeker ge vaarlijke keienbestrating van de Oudegracht tusschen het Klein- Nieuwland en de Oosterburgstraat. 15. Verzoek van P. Koorn, om van de gemeente een ge deelte grind, groot ongeveer 100 centiaren, gelegen aan de west- en noordzijde van zijn perceel aan het Heiligland te mogen koopen en om hem te vergunnen, dat terrein door eene houten schutting van den gemeentegrond af te scheiden. Nos. 14 en 15 gesteld in handen van burgemeester en wet houders om bericht en raad. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 16. Verzoek van Ged. Staten namens den minister van staat, minister van binnenl. zakenom overeenkomstig de bedoeling in de onlangs vastgestelde verordening tot heffing van recog nitiën te bepalendat de intrekking der bestaande verordening ook plaats heeft met 1 Januari a.s. Met algemeene stemmen besloten, aan dat verzoek te voldoen. Van de vaste commissie van financiën. 17. Rapport op de begrooting der dienstdoende schutterij voor 1888 voorgedragen in ontvang en uitgaaf op t 2699, f 215 meer dan voor 1887, met eene toelage uit de gemeentekas van 2614, mede 200 hooger. Op die begrooting'werd o. a. een nieuwe post van f 200 uitgetrokken voor traktement vai een luitenant-adjudant. Het uittrekken van dezen post gaf aan de commissie aanleiding met den schuttersraad daarover in overleg te treden. L)e daarover gewisselde uitvoerige brieven worden den raad ter kennisneming overgelegd. Aan het slot stelt de commissie voor, dien post niet toe te staanop grond dat het niet wenschelijk isnu met het oog op de on langs tot stand gekomen grondwetsherziening ingrijpende ver anderingen in de regeling der schutterijen verwacht mogen worden, uitbreiding te geven aan ot verandering te brengen in het aantal titularissen bij de dienstdoende schutterij maar dat het integendeel aanbeveling verdient de sedert jaren bestaan hebbende regeling onveranderd te behoudendat als gevolg daarvan voornoemde post in de gegeven omstandigheden niet moet worden toegestaanin het midden latende, in hoeverre de benoeming van dien titularis wenschelijk zou kunnen worden geacht. Verder stelt de commissie voor, in overeenstemming met het door den schuttersraad zeiven aangevoerde, den post lakensche jassen en pantalons voor onvermogende schutters te ver minderen met f 30 en den post linnen pantalons t 70 geheel te schrappen en in verband daarmede de toelage uit de gemeentekas te bepalen op f 2314. Met algemeene stemmen aangenomen. 18. Rapport op het verzoek der kamer van koophandel om hare jaarljjksohe toelage uit de gemeentekas te verhoogen van 100 tot 1170. Die verhooging kan de com'missie niet ten volle ondersteu nen. De kosten van het drukken van het verslag kunnen tot een gering bedrag terug gebracht worJen, wanneer de kamer daarover in overleg treedt met burgemeester en wethouders en vraagt, of zij, wanneer dat verslag in de raadsnotulen of in het gemeente-verslag afgedrukt wordt, daarvan eenige over drukken voor hare rekening mag ontvangen, gelijk met de jaarverslagen van andere commissiën geschiedt. Vervolgens heeft zij jaren lang.de jaarwedde van haren secretaris uit hare toe lage betaald en is zij eerst in de laatste jaren daarvan ontheven geweest. De oorspronkelijke toestand is dus weder in het leven geroepen en nu kan de commissie niet inzien, dat hare toelage met het volle bedrag dier wedde moet worden verhoogd. Gaarne erkennende, dat de kamer in den laatsten tijd meer dan vroeger van haar gevoelen in verschillende zaken heeft doen blijken en dat het houden van meer vergaderingen daar aan vooraf gegaan is, gelooft zij wel, dat hare toelage eenige verhooging mag ondergaan. Zij stelt daarom voor, die toelage met ingang van 1887 te verhoogen op /125 en de kamer uit te noodigen, zieh over het drukken van het verslag in betrek king te stellen met burgemeester en wethouders. Aangenomen, na eeue korte bespreking, waarbij de heer C.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2