35inngnlft»&. der vereemging toetraden baron de Solvijnsde bel- gische gezant, alsmede de nederlandsche afgevaardigden ter suikerbijeenkomst. FRANKRIJK. Het lid ran den gemeenteraad te Parijs Chabert is den 5 in de vergadering van den raad, in naam zijner socialistische geestverwanten, opge komen tegen de houding van het bureau tijdens het Congres, dat zonder duidelijk omschreven lastgevin» eene commissie naar de afgevaardigden der Seine ge zonden had. Hij achtte het doen van stappen ter zake van den heer Perryalsof de republiek in gevaar ver keerdeoverdreven. De republiek stond boven alle personengeschillen. De heer Humbert die dien dag voorzitter was geweesthield voldat het bureau wel degelijk eene lastgeving had die lastgeving lag opge sloten in de vroeger door den raad op dit punt aan genomen motie. Met 32 tegen 27 st. werd de bonding van het bureau goedgekeurd. De spaansche gezantde heer Castelloverklaarde den 9 bij het overhandigen zijner geloofsbrieven aan president Carnotdat de Koningin-Regentes de beste wensehen koesterde voor Prankrijk's bloei en voor de bevordering der vriendschappelijke verhouding tusschen beide landen. President Carnot betuigde zijnen dank en zeideDoor bet nauwer aanhalen der vriendschaps banden tusschen beide rijken zult gij een werk verrich ten dat hoog zal worden gewaardeerd en waarbij gij zeker kunt zijn van de medewerking van mij en mijne regeering. De onbewoonde Alcatros-eilanden, op de westkust van Afrika waar guano-lagen gevonden worden zijn door Frankrijk in bezit genomen. Den 10 verscheen in de Kamer een zekere Aubertin, die de oud-ministers Ferry en Goblet verlangde te spreken. Ferry verscheen, hoewel gewaarschuwd door den portierdie zijn uiterlijk verdacht vond om zulks niet te doen. Aubertin overhandigde hem eene brochure uit zijn tasch, met verzoek er kennis van te nemen. Zoodra hij naar een der gaspitten was ge gaan om te zien wat het waswerden drie revolver schoten op hem gelost, waarvan twee doel troffen. De por tier en een afgevaardigde ontwapenden den moordenaar, die zich niet verzetteuitroepende Ik heb mijn plicht gedaan 1 Leve Elzas Leve Rusland 1 Ferry's vrienden brachten hem naar huisnadat de lichte wonden, die hij bekwam onderzocht waren door de heeren Maby en Clémenceaugeneesheerenzijne ambtgenooten. Aubertin is elzasser, 52 jaren oud en beweert tot een gezelschap te behooren dat tot Ferry's dood besloten had en dat hij door het lot aangewezen was aan dat besluit uitvoering te geven. De heer Fallières heeft den 11 aan den president verklaarddat hij de opdracht tot vorming van een ministerie moest neerleggen omdat het hem onmoge lijk was een ministerie te vormen uit de verschillende deelen der republibeinsche partij. De heer Tirard heeft daarop de taak tot vorming van een ministerie aanvaard. Den 12 des avonds zijn tot ministers benoemd: van financiën, tevens president, Tirard; buitenlandsche zaken FlourensjustitieFallières binnenlandsche zaken Sarriën openbaar onderwijs en eeredienst Faye marine Maby; openbare werken Loubet; koophandel Dautresme; landbouw Viette en oorlog generaal Logerot. De bood schap van den president wordt den 13 in den Senaat en de Kamer voorgelezen. Kamer. Den 10 werd eene korte zitting gehou den. Nadat de heer Baudry d'Asson schorsing gevraagd had tot 5 uur, dat tot uitroepen op sommige banken aanleiding gaf, werd de zitting verdaagd tot den 12. ITALIË. De Kamer heeft het wetsontwerp tot her vorming der departementen van algemeen beBtuur met 179 tegen 55 stemmen aangenomen. LUXEMBURG. De begrcoting voor 1888 bedraagt aan inkomsten G.752.100 francs aan uitgaven 7.315.190 frcsalzoo een tekort van 563.090 frcs. RUSLAND. Aan den maaltijd der met de George- Orde begiftigden bracht de Keizer een dronk uit op den oudsten George-ridder, den Keizer van Duitschland, waarna de muziek het pruisische volkslied aanhief. overigen in den hoek van het lokaal stondbestemd geworden was tot plaats van samenkomst met de onbekendewaarmede men hem verwisseld had. De jonker koesterde weliswaar geen ander vermoeden dan dat hier van eene liefdeshistorie sprake was maar den luim van het oogenblik volgende, besloot hij den verderen loop der zaak af te wachten, zoo ver dit mogelijk was en zoolang hij er lust in zou hebben. Krachwitz verwisselde daarom van plaats en zette zich bij eene andere tafel neervanwaar hij het ge- heele vertrek kon overzien. Er verliepen slechts eenige minutentoen de deur met eenen haastigen ruk werd geopend en baron von Neuhoff, de knappe kapitein van de Courcillon- dragondersin eenen wijden ruitermantel gehuld, met snelle schreden het vertrek binnentrad. Hij groette Krachwitz vluchtig, bestelde een glas malvezij en ging op dezelfde plaats zittenwelke de jonker even te voren bezet had. Krachwitz maakte glimlachend eene vergelijking tus schen het voorkomen van den baron en zijn eigen. De overeenkomst was wel niet treffend maar toch groot genoeg om eene verwisseling in de schemering te ver klaren. Neuhoff bezat, evenals Krachwitz, eene flinke gestalte en breede schouders en beiden hadden een eenigzins zwaren tredzooals die de Duitschers ken merkt. Verder waren beiden blond en droegen beiden eenen knevel en zelfs huDne stemmen hadden veel overeenkomst met elkander. Alleen tusschen den vorm en de uitdrukking van hun gelaat bestond eeD groot verschil. „Was er niet iemand hier, die mij wenschte te spreken vroeg Neuhoff aan den kellnerdie hem bediende. „Niemand, mijnheer de baron antwoordde de aan gesprokene, terwijl hij het glas van zijnen gast met de vuurroode malvazij vulde. Krachwitz meesmuilde. Nu was hij overtuigddat VEREENIGDE STATEN. De anarchist Most is t, Nieuw-Tork tot één jaar gevangenisstraf veroordeelde omdat hij wegens de terechtstelling der anarchisten te Chicago in eene openbare bijeenkomst zijne toehoorders tot wraakneming tegen de regeering en de politie had aangezet. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer, Bij de behandeling der begrooting van justitie werd door de heeren DijckmeesterHuberGreevevan Osenbruggen en van Diggelen aangedrongen op liet intrekken van den maatregel, om exploiten in strafzaken door rijksveldwachters te doen be- teekenen, in plaats van door de deurwaarders. Bij vele kanton gerechten verdienen de deurwaarders niet genoeg meerom in hun onderhoud te voorzien, waarvan het gevolg is, dat zij hier en daar hunne toevlucht nemen tot minder kiesehe middelen om geld te verdienen, terwijl de rijksveldwachters voor die werk zaamheden minder geschikt zijn en onttrokken worden aan hun eigenlijken wekkring. De heer Huber wees er o. a. op, hoe de bewoners van het platte land dikwijls lastig gevallen worden door allerbrutaalste bedelaars. Men drong op intrekking of wijziging der daartoe betrekkelijke circulaire aan, waartoe verleden "jaar zeer duidelijk het verlangen was te kennen gegevenaan welk verlangen door den minister niet voldaan was, daar hij alleen in Februari van dit jaar een schrijven verzonden had, dat zijne circulaire van October 1886 niet in dien zin moest worden opgevatdat alle exploiten in strafzaken door de rijksveld wachters zouden moeten geschieden, maar dat het de bedoeling was, den toestand te bestendigen, zooals die was bij de invoe ring der veranderingen in het wetboek van strafvordering, met dien verstandedat de vonnissenin zake dronkenschap door de kantonrechters gewezenbeteekend moesten worden door rijksveldwachters, op plaatsen, waar deze althans gevestigd waren. De minister van justitie antwoorddedat het weder opdragen der exploiten aan de deurwaarders, eene terugkoming op het vroegere stelsel, eene verhooging van uitgaven zou vor deren van f 50000terwijl hij steeds in den waan verkeerd heeft, dat het de bedoeling der Kamer was, zoo mogelijk exploiten door rijksveldwachters te doen beteekenen als bezuiniciugs- maatregel. Hij is zich niet bewust geen acht te hebben geslagen op het verlangen der Kamer. Wanneer het Parket zegt, de veld wachters kunnen niet gemist worden, dan worden de exploiten door de deurwaarders gedaan. De toestand der deurwaarders ten platten lande is volstrekt niet ongunstiger geworden en in groote steden is hunne grootste verdienste het beteekenen van vonnissen, arresten enz. Hij geeft daarna een overzicht hunner verdiensten. Er zijn er, die f 2500 's jaars verdienen. Een jeugdig rechts geleerde zou er van watertanden. Gemiddeld verdienen zij van f 400 tot f 2000. IN adat de heer Huber nogmaals aange drongen had op afdoende verbetering van den toestand der deurwaarders te platten landewerd art. 18 goedgekeurd. De minister antwoordde den heer Kistdie er tegen op kwamdat de strafgevangenis te Hoorn meer en meer gebruikt werd als rijkswerkinrichtingdat dit geschiedde bij gemis van ruimte te Veenhuizen en den heeren van Diggelen en de Ranitzdie gewezen hadden op den slechten toestand der rechtsgebouwen te Zwolle en Doesburghdat hierin voorzien zou worden. Eén postart. 6werd door de regeering nog met f 2000 verminderdterwijl de benoeming van een rechter plaatsvervanger te Heerenveen toegezegd werd. De behandeling der begrooting van binnenlandsche zaken is den 12 voortgezet. Een amendement van den heer Beelaerts van Blokland, om art. 60 met f 4000 te verminderen met de bedoeling geen inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Zeeland te benoemenwerd aangenomen met 45 tegen 12 stemmen. Bij art. 84 werd een door den heer van der Kaay en den minister van binnen 1. zaken bestreden amende ment van de heeren van Houten, van Asch van Wijck en Schaepman tot vermindering van den post met 4000 voor de aanstelling van een hoogleeraar in de letteren te Leiden, aan genomen met 36 tegen 21 stemmen. Den 13 voortzetting. De minister van marine heeft op zijne begrooting voor 1888 eene verhooging van t 60000 aangevraagd tot het doen aan bouwen van 4, in plaats van 2 loodsschoeners, als gevolg van het verlies van den loodskotter Goeree No. 3, op 26 November op den Banjaard gestrand en van den texelschen loodskotter No. 5, den 4 September in het ongelsche kanaal vergaan. Ver der f 6000 voor medailles en gratificatiën aan mindere geëm- ploieerdenwerkliedenbedienden enz., daar de onlangs aan genomen ondersteuningswet geene regeling voor goed voor allen, maar slechts een tijdelijke maatregel voor enkelen zal zijn De minister van binnenlandsche zaken heeft op zijne begroo ting voor 1888 alsnog f 24000 aangevraagd voor den onder goedkeuring der Wetgevende Macht gedanen aankoop eener belangrijke verzameling nederlandsche handschriften en echte archiefstukken uit de nalatenschap van den heer Thomas Phillipps, het briefje niet voor hem maar voor Neuhoff bestemd was en daar hij Neuhoffs neigingen kende, was hij vaster dan ooit overtuigd, dat het betrekking had op het eene of andere avontuur, waarin Atnor den hoofdrol zou spelen. Hans Kaspar koesterde geene bijzonder groote sympathie voor den losbandigen dragonder-officier integendeel, de jonker was sterk tegen zijnen hoogmoedigen landsman ingenomen en droeg hem onverholen eenen diepen af keer toe, die nog versterkte, toen hy had meenen te bemer ken, dat Neuhoff de kleine Amélie het hoofd op hol zocht te brengen. Krachwitz gevoelde daarom ook iets, dat naar leedvermaak zweemde, nu hij eens in staat was zijnen medeminnaar eenen kleinen poets te spelen. Spoedig traden nu ook andere leden van het in „de Lelie" verkeerende avondgezelschap binnen graaf Fontenac, een page van de hertogin van Berry, Saint- Cirióeen jong officier van de gardes du corps verder dè dolle graaf Nocó, de lievelingsmakker van den regent, dien men overal vinden kon, waar onmatig gedronken werd en eindelijk Edward Law de jongere broeder van den directeur der Compagnie de VOccident, en, evenals deze, een zeer beminnelijkmaar vrij licht zinnig heer. Law behoorde tot de vrienden van Neuhoff en hij was dan ook de eerste, die hem verzooht in het naaste vertrek te komen, waar eene weddingschap zou worden nitgemaaktNocé had gewed de groote glazen bokaal van den waard in éóaen teug te kunnen ledigen en Saint-Cirié had eene som van duizend livres daartegen gezet. Neuhoff onttrok zich aan deze uitnoodiging met de verontschuldigingdat bij nog iemand wachtteook Krachwitz betreurde het niet aan de partij te kunnen deelnemen, daar hij over een half uur eene afspraak had. Zoo bleven de beiden heeren in de voorkamer zitten terwijl de anderen schreeuwend en bulderend het kleine kabinet binnen stormden dat hun uitslni- tendheiligdom was. Wordt vervolgd. bestaande uit 161 nummers en 88 kisten met charters, afkom stig uit de verzameling Musschenbroek tot dusver te Chelter- ham bewaard en in het begin dezer eeuw op veilingen hier te lande aangekocht. Genoemde heer is onlangs overleden zijne dochter, gehuwd met den predikant Tenwick, aan wie de ver zameling vermaakt was is genegen tot den verkoop. Aan vankelijk was 33000 gevraagd. De minister van justitie heeft ingediend het den 8 toegezegde wetsontwerp, waarbij, in verband met eene onlangs gevallen be slissing van den Hoogen Raad, het binnentreden van woningen tegen den wil der bewoners tot toepassing van eene bij het wetboek van strafvordering toegelaten vrijheidsbeneming in het algemeen geregeld wordt. Begrooting van Oorlog. De minister van oorlog betoogt in zijn antwoord op het verslag van het tweede sectieonderzoekdat van indiening en behandeling van een afzonderlijk wetsont werp omtrent de verandering der geweren zeer stellig vertraging te vreezen zou zijn geweest en van vertra ging had in de gegeven omstandigheden licht een lang durig uitstel het gevolg kunnen zijn. Hij houdt vol, dat er wel degelijk een streven naar zuinigheid bij zijn departement is waar te nemen en waar uitgaven zijn geschraptis dit enkel geschied om ze uit te stellen. De in eéne afdeehng gedane vraagof niet wensche- 1 ijker bezuiniging te verkrijgen ware geweest, door bijv. de uitgaven ten behoeve van het kampeeren der troepen in te krimpenwordt door hem bepaald ontkennend beantwoord. Het is minder juistdat aan een dirigeerend officier van gezondheid het pensioen zou toegekend zijn naar aanleiding van „onregelmatigheden", welke zich zouden hebben voorgedaan vóór de teraardebestelling van een te 's Gravenhage overleden officier van gezondheid Aan onregelmatigheden die men bedoelt, is die officier zeer stellig niet schuldig bevonden. Maar wel hebben er vóór die teraardebestelling in het militair hospitaal feiten plaats gehadwelke getuigden van gebrek aan tact en menschenkenniswaardoor het hoofd dier in richting bleek, de eigenschappen te missen voor hoogere betrekkingen bij eenigen tak van 's rijks dienst. Hij wenscht zich dan ook niet verder uit te laten maar zich te bepalen tot de verklaringdat het pensioen niet werd verleend als straf dat trouwens nooit ge schiedt maar uitsluitend in het belang van den dienst. De verandering der geweren wordt nader verdedigd. Er zijn reeds maatregelen genomen om de beproeving van de beide in beginsel met elkander overeenkomende stelsels van geweren bij den troep in voldoend aantal en op afdoende wijze, te doen plaats hebben. Het ligt niet in het voornemen vóór den afloop dier proef de verandering te doen aanvangen. Alleen moeten zoo de aangevraagde gelden worden toegestaan reeds dadelijk de noodige voorbereidende maatregelen worden genomen om met de uitvoering onmiddellijk na afloop der proef te kunnen beginnen en alsdan geen tijd te verliezen. Verder verklaart hij dat 1° de verandering wegens het spoedeischende daar van grootendeels aan buitenlandsche fabrieken moet toevertrouwd worden, doch dat ook inrichtingen bier te lande daartoe kunnen medewerkenindien blijkt dat deze daarvoor de gewenschte gelegenheid aanbieden; 2° de kosten voor de verandering der 13000 gewe ren in de werkplaatsen voor draagbare wapenen zullen gekweten worden uit de gewone werkgelden voor die inrichtingdoch dat zulks vermoedelijk niet uitsluitend op de begrooting voor 1888 kan geschieden maar ten deele nog op die voor 1889 moet plaats hebben, daar het volle aantal van omstreeks 13000 geweren door die inrichting niet in één jaar gewijzigd kan worden Wijziging der kieswet. De regeering heeft een voorstel ingediend tot wijii- ging der kieswet ter zake van de stembureaus. Hot aantal kiezers wordt aanmerkelijk grooter. Ver- mee dering van het aantal gelegenheden om stembriefjes in te leveren in groote gemeenten kan dientengevolge niet uit blijven. Het aantal leden van den raad dier gemeenten is echter niet zoo grootdat men zeker kan zijn dat alle stembureaus, die noodig znllen blijken te zijngevoegelijk uit raadsleden kunnen worden samengesteld. Daarom wordt voorgesteld dat de leden der stem bureaus in gemeenten van meer dan 40,000 zielen ook uit ingezetenenniet-leden van den raadkunnen worden samengesteld. Volgens de voorgedragen wijziging van art. 43 dier wetzal de raad dier gemeenten krachtens eene vast te stellen verordening jaarlijks de ingezetenen benoemen, die als lid in een stembureau zitting kunnen nemen terwijl burg. en weth. bij elke voorkomende verkiezing naar gelang der omstandigheden uit de aldus benoemden leden van stembureaus zullen kunnen aanwijzen. De voorzitters zullen naar art. 42 der wet steeds leden van den raad moeten zijn. Ofschoon de wet het niet uitdrukkelijk zegt, is het toch zeker de bedoeling van art. 57dat de onder bureaus voor het openen der stembriefjes uit leden van den raad worden samengesteld. Ook dit dient veran derd te worden waar de bureaus van stemopneming ten deele uit personen bestaan die niet-leden van den raad zijn. Daarom wordt voorgesteld te bepalen dat de leden dier onder-bnreaus uit de leden der gewone stembureaus worden benoemd. Het vorderen eener ko ninklijke machtiging om dat te doen schijnt overbodig. Het komt wenscbelijk voorde aldus gewijzigde be palingen toepasselijk te verklaren op alle gemeenten waar de opening der stembriefjes niet in één dag schijnt te kunnen afloopen. Buiten de gemeenten van meer dan 40000 zielen znllen dan die onder-bureaus uit de leden van den raad worden samengesteld die in de stembureaus hebben gezeten. Op de tweede algemeene vergadering van Neder landsche industrieelen den 7 te Amsterdam gebonden, is met 53 tegen 2 stemmen aangenomen bet ontworpen adres aan den Koning, waarin verzocht wordt de noodige maatregelen te nemen opdat zoo spoedig mogelijk de

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2