efiten. wetten van 15 Ang. 18G2 (Staatsblad No. 170) en van 6 April 1877 (Staatsblad No. 71) herzien worden zoowel ten aanzien van de wijze van beffing als van het bedrag der daarbij vastgestelde in- en uitvoerrechten. Op voorstel van den beer Armand Diepen uit Tilburg sprak de vergadering als haar oodeel uit, dat. niet alleen de nederl. nijverenmaar ook de nederl, landbouwers zich in grooten getale tot de regeering zullen wenden om het adres der nijveren te steunen. Van dit laatste besluit zal mededeeling geschiedsn aan de verschillende afdee- lingen der landbouwmaatschappijen. De gemeenteraad van Sehagen heeft den 7 be sloten, den pachters van de belasting op de schapen hokken de verplichting op te leggen, bij de hokken die 's avonds voor den marktdag worden gezet des nachts licht te doen branden telkens wanneer zulks door den marktmeester gelast wordt. Den 7 keerden drie meisjes en een 16jarige knaap uit Barsingerhornwaar zij eene dansles bijgewoond hadden, terug naar de Moerbeek, gemeente Nieuwe Nie- dorp, langs een landpad dat eenigzins korter was dan de openbare weg. De knaap, die vooru't liep viel door de duisternis misleid, in het water en verdronk, daar de meisjes wegens de duisternis niet in staat waren hulp te verleenen. Toen eenige van lantarens voorziene mannen op haar geroep om hulp toeschoten, konden zij slechts bet lijk ophalen. - De gemeenteraad van Leiden heeft den 8 besloten, aan de agenten van politie, in plaats van een mantel, een over- of regenjas te verstrekken en hen in het bezit te stellen van hooge kaplaarzen en een helm als hoofddeksel in plaats van schakot of pet. De arr. rechtbank te Haarlem heeft den 8 in zake de kermisreizigers te Zaandam, Cohen vrijgesproken, doch veroordeeld Zernitz tot eene maand en Clarenberg enAdrian ieder tot 3 maanden gevangenisstraf. Bij kon. besluit van den 9 is de Commissaris des Konings in Groningen gemachtigd tot het buitengewoon bijeenroepen van de staten dier provincie op den 13 ter behandeling van voorstellen tot heffing van provin ciale belastingen voor 1888 als gevolg van de niet goed keuring der progressieve inkomstenbelasting door de 2e Kamer. Den 9 is door de directie der marine te Willems oord herbesteed het uitbaggeren van het zuidelijk deel van het natte marine-dok aldaar. Laagste inschrijver de heer H. Bennik Hrz. te Utrecht voor f 0,43, hoogste inschrijvers de heeren J. Oldenburg te Bergen en C. J. Kalis te IJmuiden, beiden voor f 0,58 per kub. el. Den 10's avonds omstreeks 8 uurbrak ten huize van Zwart, winkelier in dameshoeden, in de Nieuw- steeg te Hoornbrand uitdie zich aanvankelijk ern stig liet aanzien. Door den ijver der brandweer, die spoedig en met kracht optradbepaalde de brand zich tot het aangetaste perceeldat echter geheel is uitge brand. Huis, inboedel en winkelgoederen zijn, naar men zegtverzekerd. Ben tot vertrek gereed staande goederentrein op het stationsterrein te Venloo is den 10 door een ran geerenden trein aangeredenwaardoor zeven wagens verbrijzeld zijn. De schade is aanzienlijk persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De gouvernements-koffieoogst van 1887 wordt volgens béricht uit Batavia van den 12 thans op 257000 pikols geschatzijnde wederom 25000 lager. De minister van financiën heeft van N. N. te Noordscharwoude f 2,50 voor aan het land toekomend geld ontvangen. Men verzekert te 's Gravenhage, dat de minister van justitie binnen eenigen tijd zijn ontslag zal vragen. De gemeenteraad van Monnikendam heeft be sloten gedurende 25 jaren eene subsidie van f 450 te geven aan den heer T. Sanders voor den aanleg en de exploitatie eener stoomtram van Amsterdam naar Edam. Tot voorzitter van het provinciaal college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen in Naordholland is benoemd de heer A. van Stralen lid van Ged. Staten en tot secretaris de heer mr. A. A. Landgemeente-secretaris te Haarlem. In plaats van den heer mr. E. A. Jordens is tot lid van het algemeen college te 's Gravenhage benoemd de heer H. J. Calkoen burgemeester te Edam. Wederom zijn 4 gezinnen op Texel door roodvonk aaDgetast. Te Waalwijk is een galanteriewinkel uitgebrand. Yan de winkelgoederen werd niets gered. Te Zwaluwe is een locomotief over het perron heen in een der wachtkamers geloopen waardoor het gebouw belangrijk beschadigd werd. Te Exloermond in Groningen is e9n bootje met 6 vrouwen en een man door een rukwind omgeslagen. Eene vrouw werd dood opgehaald, terwijl de man zes aren na zijne redding overleed. De voorjaarspaardenmarkt te Bolsward is afgeschaft. De heer dr. K. W. Gratama, gewezen chef van het militair hospitaal te 's Gravenhageheeft aan de 2e Kamer verzocht met de „feiten" in kennis te mogen worden gesteldwelke den minister van oorlog volgens zijne aan de Kamer verstrekte inlichtingen de overtui- *- g'DS geschonken hadden dat hij eigenschappen miste onontbeerlijk voor hen die men met vrucht werkzaam wil zien in hoogere betrekkingen bij eenigen tak van ^s rijks dienBt, ten einde zich te kunnen verantwoorden. De Nederlandsche Handelsreizigers-Vereeniging telt thans 141 gewone leden en 111 donateurs. Zij ver loor in het afgeloopen jaar slechts 1 lid door den dood, aan wiens erven het maximum bedrag van f 500 werd uitgekeerdterwijl f 540 werd uitbetaald aan verscheidene personen wegens ongelukken op reis en verlies van betrekking zonder eigen schuld. Het kapitaal der vereeniging kon met f 2000 vergroot worden en bedraagt daardoor f 23000. De vereeniging ontving een legaat van wijlen deu heer J. Philips groot f 1000. De Koningin heeft bij gelegenheid van het Sint Nicolaasfeest aan de arbeiders en vrouwen, op het Loo werkzaam en aan tal van behoeftigen te Apeldoorn kleedingstnkken en dekens geschonken, alsmede eene gift in geld. De landbouwer J. van Dam in de buurschap Westerholten nabij Zwolle heeft een span vijfjarige zwarte merriën aan iemand te Leeuwarden verkocht voor f 1750. Te Beverwijk werden gedurende de St. Nicolaas- dagen 706 postpakketten ontvangen en verzonden. Bij de aanbesteding van het bouwen van een pak huis voor den heer Cs. Kamphuis te Zaandam was de heer VV. Greve te Buiksloot voor f 43740 laagste in schrijver voor het geheelvoor den opbouw de heer H. J. Zuarendonk te Haarlem voor f 28150 en voor het ijzerwerk de heer J. Kroon Jr. te Zaandam voor f 13945. Dsn hear Greve is de opbouw gegund en den heer A. Cos te Zaandam het ijzerwerk. Dijkgraaf en heemraden van den polder Westzaan hebben het vischwater van den polder voor f 480.50 en de sluizen voor f 1076 per jaar verpacht. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst heeft zich, in aansluiting aan een reeds vroeger door kunstkenners en kunstvrienden ingediend verzoekschrift, tot de Tweede Kamer gewendom aan te dringen op de weder-instelling eener commissie van rijks-adviseurs. Opdat evenwel de werkkring eener dergelijke commissie niet weder gelijk die der vorige worde verlamdgeeft het eerbiedig in overweging een college in het leven te doen roepen dat in het laatste ressort den minister ter zijde staatonafhanke lijk van eiken anderen ambtenaarwiens invloedals die van den tegenwoordigen referendaris der afdeeling kunsten en wetenschappenverderfelijk kan zijn voor den bloei der nederlandsche bouwkunst. De geheele kerkeraad der ned. herv. gemeente te Midlura (Friesland) heeft tegen 1 Januari a.s. ontslag genomen, op grond dat het traktement van den predi kant te laag is om een leeraar te bekomen die het Woord Gods op rechtzinnige wijze verkondigt; zes ver- geefscho beroepingen waren uitgebracht en tweemaal was een verzoek aan de Synode om aanstelling van een godsdienstonderwijzer gewezen van de hand. De heer B. Kalis aannemer te Sliedrechtis in de vorige week des morgens vroeg met een bootje naar eene aldaar op Btroom liggende stoomboot roeiende, om zich naar zijn werk op de Amer te begeven in het water gevallen en verdronken. Het vinden van een jas met eene portefeuille, 1020 aan bankpapier inhoudende, door een schipper in de Merwede nabij Dordrecht, gaf aanleiding tot het ontdekken van het ongeluk. Ged. Staten van Noordbrabant hebben bij de gemeentebesturen aangedrongen op het nemen van maatregelen tot het invoeren van herhalingsonderwijs. Zij geven in overweging eene toelage van f 100 toe te kennen aan elk hoofd der school dat van 1 Oct. tot 31 Maart dat onderwijs geeft aan een getal van minstens 20 leerlingen en eene van f 50 voor den onderwijzer die hem voor een grooter getal daarbij behulpzaam is. Dr. J. F. van Hengel te Hilversum heeft weder een St. Nico'aasfeest bezorgd aan de schoolkinderen dier gemeente ten getale van ruitn 900. De boterkoopers te Deventer hebben aan den ge meenteraad vergrooting der botermarkt gevraagd, alsmede het vaststellen eener verordening, waarbij bepaald wordt, dat boter niet anders dan in nieuwe (blanke) fusten aan de markt gebracht mag worden. Aan de hoogeschool te Leiden zijn thans 957 studenten tegen 959 in 1886. Van 15 November 1886 tot 15 November 1887 hadden 65 promotiën plaats. Het plan om eene afdeeling Gelderland van het Nederl. Paardenstamboek op te richten, is mislukt. O. a. werd beweerd, dat er geen nederlandsch paard bestaat, wel een gelderscb paard dat overal bekend is en een goeden naam heeftwaarom een geldersch paarden stamboek opgericht moest worden. De heer Armand Diepen te Tilburg heeft bedankt voor het aanbodom voor Tilburg in de 2e Kamer als afgevaardigde op te treden. De Juristenvereeniging zal in 1888 te Breda ae volgende onderwerpen behandelen Onder welke voorwaarden moet de Ded. watgever uitvoerbaarheid verleenen aan de vonnissen van den buitenlandschen burgerlijken rechter? Praeadviseura tnrs. T. M. C. Asser en D. Josephus Jitta. Eischen de wettelijke bepalingen omtrent de overeen komst van levensverzekering herziening Zoo ja in welken zin Praeadviseurs mrs. jhr. C. Hartaen Jbz en prof. W. L. P. A. Molengraaf!. Het papieronderzoek in strafzaken. Praeadviseurs mrs. J. G. Patijn en D. Simons. De vereeniging tot wering van bedelarij en straat muziek te Sjbecarspel telt reeds vijftig leden. Tot hoofdingelanden van het waterschap „de 30 gemeenschappelijke polders" op Texel zijn verkozen de heeren C. Keyser Pz. en P. Witte Jz. Den 11 Januari e.k. zal het 25 jaren geleden zijn dat de heer T. Sehierepredikant bij de doops gezinde gemeente aan den Hp de evangeliebediening aanvaardde. Tot leden van het burgerlijk armbestuur dor ge meente Graft zijn herbenoemd de heeren J. Hannema en B. Keizer. De veiligheid te Nibbikswoud en Wognum is er in de laatste dagen niet op verbeterd. In eerst genoemde gemeente is een net bek aan den weg zeer beschadigd, terwijl te Wognum uit eene boerenwoning apek is ontvreemd. De voor een paar weken door den heer C. Kruijer van de erven Kampen aangekocbte boerenplaats, bewoond door B. Asjes, staande aan de Groote Sloot, nabij Bur- gerbrug, is den 12 's morgens geheel verbrand. Het vee met uitzondering van een varken is gered. De overige inboedel verbrandde bijna geheel. De oorzaak is nog onbekend. Den 6 omstreeks 10 uren is onder Hardinxveld de opvarende goederenboot Nova Zembla, gezagvoerder Montauban eene nieuwe slechts enkele weken in de vaart zijnde boot tusschen Tiel en Kotterdam van den reeder van der Schuijt te Kotterdamde afkomende passagiersboot Harmonie in het midden aan stuurboord- zijde Ingevaren. Er was in de machinekamer der Har monie een groot gat ontstaan zoodat de boot spoedig moest zinken. De passagiers en de bemanning gingen onmiddellijk op de Nova Zembla overterwijl de boot, daar de machine werkte, zonder één man er op, door stoomde en in de Boven-Merwede terecht kwam, waar zy dwars in een gesleept wordend Rijnscbip liep. Daarna zonk zij midden in de rivier. Het Kijnschip kon, ondanks het bekomen groote gatnog naar de noordzijde der rivier gesleept worden. Zoowel burg. en wetb. van Haarlem als de vaste commissie van financiën uit den gemeenteraad zijn van oordeeldat de geldelijke lasten die voor de gemeente zouden voortvloeien uit de verwezenlijking van het in hoofdzaak door de kamer van koophandel en de com missie van fabricage goedgekeurde plan van den hoog leeraar Teldersom den overlast van de overwegen over den spoorweg te doen vervallen de draagkracht der gemeente te boven zouden gaan. De kosten van dat plan zijn geraamd op ongeveer 1,000,000, waarin de holl. spoorwegmaatschappij f 390,000 zou bijdragen: de uitvoering zou de belasting met f 11600 plus de noodige jaarlijksehe aflossing doen verhoogen. In plaats van den tegenwoordigen overlast zou een voor de ge meente niet te dragen schuldenlast komendie hare welvaart en ontwikkeling ernstig zou bedreigen. Beide colleges zouden alleen aan de maatschappij kosteloos willen aanbieden de voor de uitvoering benoodigde gronden, onder bepaling, dat bij eventueele verplaatsing van het station of verlegging der baan die gronden weder aan de gemeente zouden komen. Den 7 zijn alle op deze zaak betrekkelijke stukken door den ge meenteraad weder in handen gestold van de daarvoor uit zijn midden benoemde bijzondere commissie. Te Frederiksoord viel in Nov. 33% streep regen tegen 77 in Nov. 1886 en 77 zijnde het gemiddelde van November 18731886, Den 13 is te Wieringerwaird eene schuur verbrand van den heer D. R. Kaan. Wij ontvangen mededeeling, dat zich te Brussel heeft gevormd een consortium bestaande uit de heeren L. Harty Co.. ondernemers, L. Dethier, wisselmakelaar, Jacques Jacobs, advokaat, Alpbonse Verhaeghe en Jo seph Masset, ingenieurs, allen te Brussel en Jan Hol land, te Amsterdam. Het stelt zich ten doel, inschrij vingen te verzamelen ten einde tot de oprichting van eene naamlooze vennootschap, volgens de belgisebe wet ten over te gaan, die zich ten doel stelt, bet leggen en in exploitatie brengen van stoomtramwegen in Neder land. In de eerste plaats zal zij trachten te bereiken bet tot stand brengen eener zoodanige lijn van Haar lem naar Castricum, ter lengte van 26 mijlen, van Cas- tricum naar Egmond aan Zee10 mij'en, van Egmond aan Zee naar Alkmaar14 mijlen en van Castricum naar Alkmaar 10 mijlen. De nu uitgeschreven leening omvat 2400 aandeelen a 250 francs, welk bedrag zal wor den aangewend tot het overnemen der concessie voor en aanleggen en in exploitatie brengen van het gedeelte Cas tricum—-Egmond aan Zee. Uitvoeriger mededeelingen bevat het prospectus dat op aanvrage verkrijgbaar ^is bij den heer Jan Holland Albert Cuijpstraat Gr Amsterdam. Naar wij vernemen beeft de minister van staat, minister van binnenlandsche zaken op door het ge- meentebeBtnar alhier gedane vragen geantwoorddat zoogenaamde commensalen geen „alleen wonende per sonen zijn die een gedeelte van een woonhuis in huur hebben" en dus niet vallen in de termen van art. 1 lit. c der kiesweten dat onder hen die volgens de 7e alinea van dat artikel niet op de kiezerslijst geplaatst worden omdat zij bij rechterlijke uitspraak de beschik king ol het beheer over hunne goederen hebben ver loren, niet begrepen kan worden de gefailleerde, wiens accoord is gehomologeerd, daar hem met de homolo gatie van zijn accoordtevens het beheer en de be schikking over zijne goederen is teruggegeven. Het stedelijk museum, dat voor eenigen tijd van den heer Bosboom eene photografie ontving van het Monument, dat als een bewijs van hulde op het graf zijner echtgenoote Mevrouw Bosboom—Toussaint, is opgericht door een aantal nederlandsche vrouwen, werd dezer dagen verrjkt met eene door den heer Klaaener alhier uitstekend bewerkte copie derjn 1518 vervaar digde schilderij van het laatste oordeel, dat in Augustus 1885 uit het plafond der Groote kerk gesloopt werd, Wj raden ten sterkste eene kennismaking mot deze copie aan daar menigeen die schilderij in de kerk gezien zai hebben, maar nooit van de verschillende voorstellingen zoo nauwkeurig kennis heeft kannen nemen als thans het geval is. Het komt ons niet overbodig vooronze lezers te herinneren aan de bepaling van de nieuwe kieswet óók opgenomen in de publicatie van den voorzitter van den gemeenteraad dat zij die elders in de grondbe lasting dienst 1887 tot een bedrag van f 10,— (zonder de provinciale en gemeenteopcenten) zijn aangeslagen of zij die in eene andere gemeente in de r jks personeele belasting dienst 188611887 naar eene huurwaarde van hunne woning tot een bedrag van 38,— en hooger aangeslagen waren en in den loop van 1887 hier zijn komen wonen, daarvan vóór 21 December a.s. ter secre tarie dezer gemeente opgave moeten doen. Belang hebbenden zonden het later aan zich zeiven te wjten hebben wanneer zij bij de aanstaande verkiezing voor een lid der 2e Kamer willende stemmenbemerkten dat zij niet op de kiezerslijst geplaatst waren. Naar ons wordt medegedeeld, hebben burgemeester en wethouders in hunne vergadering van den 13, den heer H. Schnijt benoemd tot president-brandmeester en de heeren G. L. Schuurman en F. J. Tbeissling tot brandmeesters in plaats van de heeren C. Janssen Cz. en A. K. Mulder, die reeds op hun verzoek als zooda nig eervol ontslagen waren. Da heer ds. L. C. Schulier tot Peursutn heeft Let beroep naar Amsterdam aangenomen.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 3