Negen en tachtigste Jaargang. Almahadi's nalatenschap. No. 150. 1887. V R IJ D A G l(i DECEMBER. FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën 0fficic*l ©eb8«lt«. Btntcnlastb. ALKMAARSMIE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 8 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Aikmaab brengen ter algemeene kennis, dat zij in hunne verga dering van 13 December 1887 geweigerd iiebbeil aan de Wed. G. H. ME1JR00S winkelierster alhier, op haar verzoek vergunning te verkenen tot het bergen eener geringe hoeveelheid buskruit in het perceel aan de Laat, wijk A, No. 62. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 15 Dec. 1887. De Secretaris, NUÏÏOUT van deb. VEEN. BELGIE. Het officieuse te Brussel verschijnende blad van den heer von Giersminister van buitenl. zaken in Rusland, de Nord, verklaart, dat de meer voorgewende, dan werkelijke beweging, door de beweerde wapening in Rusland en Polen in een deel der duitsche en oostenrijksche pers veroorzaaktgeene redenen van besta?.n heeft en volstrekt ongerijmd is. De aange- haalde troepenbewegingen waren eenvoudig het gevolg van de topographische eischen der verdediging en voor ziening van levensmiddelen. Rusland blijft den vrede beoogen waarover zeker bijzonder dient gewaakt te worden sedert drie groote mogendheden op zich namen er voor te zorgen met eene hoeveelheid bajonetten, waarvan hare bladen nooit verzuimen het getal goed te doen uitkomen. De verkiezing van president Carnot wordt door dat blad toegejuicht. DUITSCHLAND. De Staatscourant behelst eenen brief van den hofmaarschalk van den Kroonprins waarin de wenseh van den Kroonprins uitgesproken wordtdat met het oog op den langen duur zijner ziekte en de thans aangevangen stellige beterschap de winterfeesten en vermakelijkheden als naar gewoonte zullen plaats hebben. Uit San Remo wordt gemeld dat de geneesheeren in den nacht van den 13 op den 14 nieuwe onrustba rende verschijnselen in de keel van den Kroonprins ontdekten die terstond aan dr. Mackenzie deed tele- grafeeren. De nieuwe zwelling wordt gezegd grooter te zijn dan de vorige. Dr. Mackenzie is reeds naar San Remo vertrokken. R ij k s d a g. Den 13 is bij de tweede lezing van het wetsontwerp betreffende de graanrechtenna eene beraadslaging van meer dan 7 uren het door de re geering voorgestelde recht van 6 mark voor tarwe en rogge met 238 tegen 108 Btemmen verworpen doch op voorstel van den heer Windthorst, onder instemming van den minister van landbouw, namens de regeering goedgekeurd een recht van 5 mark op tarwe met 227 tegen 125 en gelijk recht op rogge met 213 tegen 126 stemmen. 21) Wederom verliep een half uur. Krachwitz noch Neuhoff scheen lust te gevoeJeDzich verder met den ander in te laten; zij dronken, zonder een woord te spreken hunnen wijn ieder verzonken in zijne eigen gedachten. Misschien maakte de kastelein, door het binnentreden van zijne onstuimige stamgasten uit zijnen slaap opge schrikt zicb over dit ongezellige stilzwijgen ongerust tenminste hij liep naar het midden van het vertrek en beproefde op zijne wijze de conversatie tusschen zijne beide landgenooten op te wekken. „Daar heb ik vandaag eens veel pret gehad ving hij aan, terwijl hij met veel moeite ging zitten. „Het was van morgen vier uur en ik lag nog te bed, want zijne doorluch tigheid de graaf van Foutenac had pas een uur geleden mijn huis verlaten, toen opeens tegen de deur gebonsd wordt, alsof men bet huis wilde af breken. Wat duivel, denk ik bij mijzelven, wat zou daar aan de hand zijn Ik bleef nog liggenin afwachting van hetgeen ge beuren zoumaar toen het geklop zoo mogelijk uog luider, herhaald werdspring ik uit mijn bed en naar beneden en zoo als ik de deur open doe, valt mij eene reuzengestalte in de armeneen lichaam zóó zwaar mijne heerendat ik achterover tuimel en languit op den vloer rol. Ik schreeuwde natuurlijk zoo hard als ik maar kon om hnlp, want ik dacht niet anders, dan dat eene bende roovers mijn huis kwam overvallen. Daar wordt opeens mijn mond toegedrukt door eene groote hand en eene zware stem brulde in mijn oor: „Ben je nu dol geworden, oude jongen Kijk eens hier, ik ben het AlbertDat veranderde natuurlijk de zaak en het slot wasdat we hartelijk lachten om de grap. Die Albert, mijne heeren, is namelijk mijn eenige broe. Den 14 werd goedgekeurd het voorgestelde recht op haver (3 mark), op boekweit en peulvruchten (2 mark), op gerst (2,25 mark), mout (4 mark) en maïs (2 mark). Evenzoo een recht op stijfsel van 12% op vermi celli van 13%, op gemalen fabrikaten van 10%. Het recht op gist werd tot 65 mark verhoogd. Met groote meerderheid werd het recht op rapen en raapzaad verworpen. ENGELAND. De Standard bevatte eenige mededee- lingen omtrent de valsehe stukken, welke mededeelingen door de Köln. Zeitung overgenomen zijn, waarom daaraan eenige waarde kan worden gehecht. De gevaarlijkste stukke n waren van tweeërlei aardde ééne soort stukken van den gewonen diplomatieken vormdie laegs de gebruikelijke officiëele kanalen naar het rus- sische ministerie van buitenlandcche zaken geleid wer den de tweedezeer vertrouwelijke stukken die den Keizer te Kopenhagen werden voorgelegd door hoog geplaatste verwanten wier medewerking volstaan zou om de heftigheid te verklaren van de aanvallen der duitsche bladen tegen de Orleanisten. Die van de eerste soort waren minder beteekenend en compro- mitteerend dan die van de tweedewelke bestemd schenen om den argwaan van den Keizer, die reeds vóór zijne komst te Kopenhagen was opgewekt te versterken en in een bepaalden vorm te brengen. Tweeër lei doel schijnt met de vervalsching beoogd te zijn nl. den Keizer tot eene actief anti-duitscbe staatkunde te bewegen en tegelijk voor vorst Ferdinand zijne wel willendheid te doen herwinnen door hem een bewijs voor oogen te leggen dat vorst Ferdinand in weerwil van de ongunstige ontvangst zijner verklaringen van persoonlijke toewijding te Petersburg en van reeht- streekscbe aanbiedingen uit Berlijnniet gezind was tegen Ruslands belangen te handelen. FRANKRIJK. De h9er Ferry ontving na den mis lukten moordaanslag talrijke blijken van belangstelling. Alle gezanten met den russisehen aan het hoofd brachten hem een bezoek terwijl hij meer dan 10000 brieven en telegrammen ontvingwaarvan zeer vele uit Elzas en Lotharingen. De begrootingaeommissie uit den gemeenteraad van Parijs heeft besloten voor te stellen een gemeentelijken dienst van electriciteit in het leven te roepen die de gemeentelijke inrichtingen van electrisch licht zal voor zien en tevens van den aanvang af ten nutte van het bijzonder gebruik zal zijn. Yoor deze inrichting welke in het tweede halfjaar van 1888 gereed zou moeten zijn, moet f 100.000 uitgetrokken worden. Door dit voor stel wordt de voortgang der onderhandelingen met zes maatschappijen die concessie voor de electrische ver lichting gevraagd hebben, niet uitgesloten. Mevrouw Limousin is den 12 bij verstek tot 2 maan den gevangenisstraf veroordeeld wegens miabru'k van vertrouwen en tot teruggave van f 750 door haar op listige wijze aan eenen wisselaar Labbé genaamd af handig gemaakt. der, kapitein van de „Ephemeros", den snelsten West* Indievaarderdie de zeeën doorkruist. Sedert anderhalf jaar had ik den kerel niet gezien nugij kunt u begrijpendat wij het wederzien met de be hoorlijke hoeveelheid goeden wijn gevierd hebben. Hij had nog eenen kameraad meegebracht, een jong heer nit een voornaam italinansch geslacht, dien hij uit eene schipbreuk had gered. Omijne heeren, dat is eerst een vroolgke snaakiemand met wien je plezier heb- ben kuntNog nooit heb ik zulk drinken bijgewoond Op het oogenblik zijn zij de hoofdstad eens gaan bekij ken. De „Ephemeros" ligt te Havre en gaat binnen vier weken weer naar het Zuiden; zij moeten dus voort maken, wanneer zij Parijs willen leeren kennen." Charles Erangois Lommemas-ón had waarschijnlijk onafgebroken doorverteld, wanneer er niet twee nieuwe gasten het vertrek waren binnengetreden. Een van de twee was don José Pacheco, de ander een voormalig brandenburgsch officier, die op bet oogenblik buiten dienst in Parijs rondslenterdeen von Schlieben geheeten. Beiden groetten zij Hans Kaspar en namen daarna plaats tegenover baron Neuhoff. Krachwitz luisterde met open mond, om iets van het fluisterend gevoerde gesprek te verstaan; hij vernam echter niet anders dan de over en weer met oogenschijnlijke ergernis uitgesproken naam „Buvat." Plotseling echter schrikte hij op. Een andere naam had zijn oor getroffeneen onder zacht gelach uitge brachte klassieke naam „Saneho Panza.'' De jonker twijfelde natuurlijk geen oogenblikdat de spreker niet den wakkeren vriend van den edelen ridder don Quichot de la Maneha bedoeld had maar wel eene persoonlijkheid aan het Parijsche hof, die zich dien naam op den hals had gehaald door zijn zonderling uiterlijk namelijk zijne hoogheidde prins van Cellamare, gezant van Spanje. Op hetzelfde oogen blik kwamen Krachwitz, door een zonderling spel zijner gedachten de wonderlijke geruchten voor den geest die reeds sinds den dood van Lodewijk XIV in omloop De rechtbank te Parijs heeft den 13 verklaarddat er geene termen bestaan tot vervolging van Wilson 6n Gragnon. De boodschap van president Carnot, den 15 te 2 uren in den Senaat en de Kamer voorgelezenluidt aldus //Door een der nederigste dienaren van Frankrijk tot president der Republiek te verheden, heeft de Nationale Vergadering mij eene eer bewezenwaarvan ik al de waarde gevoel. //Zij heeft mij tevens groote verplichtingen opgelegd. Al de kracht en toewijdingdie in mij zijnbehooren aan mijn land en ik zal steeds trachten het vertrouwen der Nationale Ver gadering te rechtvaardigen. »Ik durf hopen, dat de Senaat en de Kamer mij hunne vader landslievende medewerking zullen schenken. //De Nationale Vergadering heeft, op den dag van 3 Decem ber, duidelijk het doel aangewezen, waarnaar de regeering der Republiek moet streven. //Terwijl zij het indrukwekkend schouwspel vertoonde van eene groote vergaderingwelke met waardigheid het mandaat ver vulde, dat de grondwet haar geeft, en toonde welke waar borgen de geregelde werking onzer republikeinsche instellingen aan het land verleent verkondigde zij luide haren wilom elke oorzaak van verdeeldheid uit den weg te ruimen. //De zorg voor de levensbelangen van het vaderland, voor zijn aanzien in Europa, en voor zijn wettigen invloed naar buiten, legden de eensgezindheid op aan al de vertegenwoordigers, die de instellingen des lands zijn toegedaan en één zelfde denkbeeld van vaderlandsliefde heeft aller stemmen op een enkelen naam vereenigd. //Voor den Franschman, wien de groote eer te beurt viel die stemmen te verkrijgen, is het de eerste plicht, zich van zulk een hartelijken geest van eendracht en overeenstemming te doordringen. «De Regeering zal zich beijveren daartoe bij te dragen, door uwe medewerking te vragen op het gemeenschappelijk gebied van de zedelijke en stoffelijke belangen der natie; door bet vertrouwen in te boezemendat zij aan het land den wel door dachten vooruitgang en de practische hervormingen wil schenken, welke den nationalen arbeid aanmoedigen, het krediet ver sterken tot de verlevendiging der zaken bijdragenen eene voorbereiding zijn tot den grooten industrieelen wedstrijd van 1889. //Zij zal zicb bezig houden met de maatregelenwelke de voorwaarden van den arbeidde openbare gezondheid en de spaarkassen raken. //Zij zal streven naar de verbetering der geldmiddelen, naar een degelijk evenwicht tnsschen ontvangsten en uitgaven, naar de vereenvoudiging van het administratief bestuur, van de rechts- bedeeling, en naar het onberispelijk beheer der openbare zaken. //Zij zal een groot deel van hare zorgen wijden aan leger en vlootwier eer en belangen ons bijzonder dierbaar zijn. »Het staat aan de Kamersom der regeering de macht te verleenen tot verwezenlijking van dit programmaen een duur zaam tijdvak van vreedzamen en vruchtbaren arbeid voor te bereiden. //Zij zullen aldus aan Europa den kostbaarsten waarborg schenken van den vurigen wensehwelke Erankrijk bezielt, om bij te dragen tot versterking van den algemeenen vredetot handhaving en ontwikkeling van onze goede betrekkingen met de vreemde mogendheden. //De indrukwekkende manifestatie van 3 December machtigt mij een dringend beroep te doen op uwe vaderlandsliefde voor eene staatkunde van vrede en eendracht. «Sterk door uwe medewerkingen innig doordrongen van de vurige wenschen van het land en zijne behoeftenzal de regeering de trouwe bewaakster zijn van de grondwet en de wetten. «Aldus zal Frankrijk, geëerbiedigd door het buitenland, kalm waren en die spraken van eene overeenkomst tusschen Cellamare en de oppositie tegen de mannendie aan het roer zaten, geruchten, die overal bekend waren, maar die nog niemand tot dusver met bewijzen had kunnen staven. Krachwitz was plotseling zeer ernstig geworden. Allerlei vreemde vermoedens rezen bij hem op. Er bleef hem echter weinig tijdom nog langer over dit ge wichtige onderwerp na te denken, want in het volgende oogenblik had er voor zijne oogen een tooneel plaats, dat aan zijne belangstelling eene geheel andere rich ting gaf. De deur sprong eensklaps onder groot geweld open en op den drempel verschenen twee blijkbaar zeer beschonken mannen met hoog roode aangezichten en zwaaiende armen die zich van de eene tafel naar de andere tuimelend eenen weg baanden. De een was een jong mensch in smaakvolle kléeding en met een voornaam en aristocratisch voorkomende ander iemand met br6ede schouders en van eene reusachtige gestalte, met erg burgerlijke trekken en een paar sterke vuisten, in een woord een man waarin men op het eerste gezicht den zeeman herkende. Zij hielden elkander stevig vast en wankelden verder de kamer indoch hadden daarbij het ongeluk zoo hevig tegen den stoel van baron von Neuhoff te bonzen, dat deze, voor hij recht wist wat er gebeurdezoo lang hij wasop den grond viel. MaledettoV' schreeuwde tegelijkertijd de jongste der beide beschonkenen met heesehe stem, „Maak plaats wanneer de weledelgeboren don Paulo Francesco Ma- riani markies van Podovano de kamer binnentreedt." „Maak ruimte", brulde zijn kameraad daarop, „maak plaats, wanneer de weledele heer Albert Wichmans- haueen, kapitein van de „Ephemeros" zich verwaardigt jelui ellendige landrotten de eer van zijn bezoek te schenken. Breng wijn, Fransiscooude jongen Wij moeten ons het straatstof uit de keel spoelen dat goed bederft iemands longen hier in dit jammerhol

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1