No. 151*. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. TWEEDE BLAD. ZONDAG 18 DECEMBER. BEKENDMAKING. NATIONALE MILITIE. Bnitgnlaub. SititjenUnb. ilkhmrschecogbant. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt, op uitnoodiging run den heer Commissaris des Konings in deze provincie, uitgedrukt in den brief van 5 December 1887 4e afdeeling N'/j2o7 M/S ter kennis van de belanghebbenden de volgende bepalingen, omtrent vrijwillige oefeningen in de wapenhandel door den minister van oorlog vastgesteld 1». In plaatsen, waar infanterie of vesting-artillerie in gar nizoen ligt, zal aan jongelingen van 17 jaren tot aan den mili- tiepliehtigen leeftijd, die zich daartoe bij den commandeerenden officier aanmelden, gelegenheid worden gegeven om bij de korpsen infanterie en vesting-artillerie kosteloos onderwijs te ontvangen in den wapenhandel en voor zooveel de vesting-artillerie betreft ook in de bediening van het geschut. Voor dezen practischen cursus zullen vanwege het korps de noodige wapens eti munitiën worden verstrekt. 2°. Tevens zal in bedoelde plaatsen aan jongelingen van vorenbedoelden leeftijd, die daartoe bij den commandeerenden officier van het korps aanzoek doen gelegenheid worden ge geven om kosteloos deel te nemen aan een theoretischencursus, strekkende tot voorbereiding voor den graad van milicien-kor poraal en milicien-sergeant bij de infanterie of bij de vesting artillerie. 3°. De sub 1» en 2" bedoelde cursussen zullen, wanneer zich deelnemers daartoe aanmeldenaanvangen voor de eerste maal tusschen 1 December van dit jaar en 1 Januari 1888 en in volgende jaren op den 1 October. De theoretische cursus eindigt op den 30 April. De uren bestemd voor het praetiseh en theoretisch onderwijs zullen zoodanig moeten worden gekozendat daarbij zooveel mogelijk rekening wordt gehouden met de werkzaamheden der deelnemers en tevens met de omstandigheid, dat aan denzelfden personen gelegenheid behoort gegeven te worden om zoowel den practischen als den theoretischen cursus te volgen. In verband met het vorenstaande kan het praetiseh en het theoretisch onderwijs aan jongelieden die schoolonderwijs ge nieten in afzonderlijke klassen worden gegeven aan inrichtingen, waar laatstbedoeld onderwijs door hen wordt genoten. De rege ling hiervan geschiedt in overleg met de hoofden dier inrich tingen van onderwijsof met de gemeentebesturen waaronder die inrichtingen ressorteeren. Na afloopzoowel van den sub 1°. bedoelden practischen cursus als van den sub 2°. bedoelden theoretischen cursus zal door den commandeerenden officieraan ieder die daaraan met voldoenden uitslag heeft deelgenomen een getuigschrift worden uitgereikt. Hijdie blijken geeft niet genoeg intellectueel ontwiKkeld te zijn tot het volgen van den theoretischen cursus, wordt daarvan verwijderd." Alkmaar De burgemeester voornoemd, 14 Dec. 1887. A. MACLA INE PONT. In verschillende dagbladeno. a. in de Provinciale Noord- hrabantsche en 's Hertogenbossclie courant en in de Arnhemsche courant van 7 en 8 December j li, worden bij advertentiën onderteekend Th. A. Blankenberg of P. A. van den Oever te Zwolle, tegen ongeloofelijk lage prijzen,boek werken met prachtbanden en platen, o. a. 6 stuks voor f 0,50, en andere voorwerpen als speeldoozen, aristonsharmonica s remontoirs enz. enztegen toezending van postwissels, portvrij aangeboden. Eene dergelijke advertentie aan het Utrechtsen Dagblad uit Zwolle gezonden, doch niet geplaatst, was onderteekend per order P. A. G. van den Oever W. K. Barendsen. Op bedoelde advertentiën zijn ten postkantore te Zwolle meer dan 100 postwissels, brieven en briefkaarten aangekomen. De genoemde personen zijn aldaar onbekend. In de vorige week heeft zich in eene slaapstede aldaar een persoon opgehouden, volgens zijne opgave genaamd van den Oever, die ver scheidene brievenvermoedelijk met bedoelde advertentiën heeft geschreven en zoodra hij bemerktedat de zaak de aan dacht van de politie te Zwolle had getrokken, zich onmiddellijk heeft verwijderd. Ten postkantore aldaar heeft zich tot dusverre niemand tot het in ontvangst nemen van postwissels enz. aan gemeld. Men vermoedtdat men ten deze met pogingen tot oplichting te doen heeft en voormelde persoon, wellicht onder andere namenelders zal trachten dergelijke praktijken uit te oefenenwaartegen door de commissaris van politie te Zwolle wordt gewaarschuwd. DUITSCHLAND. Het bulletin vöd de geneeshee- ren uit San Remo gedagteekend dan 15 meldt dat in de laatste weken de verschijnselen van ontsteking in het strottenhoofd van den Kroonprins geheel en al geweken zijn het gezwel zelf vertoont zich aan de oppervlakte deels als geheeld, deels bedekt met platte, een weinig naar uitbreiding overhellende uitwassen. De algemeene toestand werd door niets gestoord. R y k b d a g. De wet op de graanrechten werd den 15 bij tweede lezing aangenomen. Daarbij is bepaald dat de wet van 26 Nov. af in werking zal treden maar dat de invoer van graan waarvoor de leverings overeenkomsten reeds vroeger gesloten waren tot 15 Januari 1888 naar het oude tarief kan geschieden. Den 16 is bijna zoude? beraadslaging bij derde lezing met algemeene stemmen de overeenkomst goedgekeurd, welke betreffende de verlenging van het handelsverdrag met Oostenrijk is gesloten. Het wetsontwerp tot wijziging van den dienstplicht is naar eene commissie verzonden. Alle sprekers bij de eerste lezing verklaarden zich voor het ontwerp uitgezonderd de aociaal-demokraat Bebel. De minister van oorlog verdedigde het, door te wijzen op de dringende noodzakelijkheid van verlenging van den dienstplicht tot den ouderdom van 45 jaar en van verbetering in de hoedanigheid van het leger door eene goede inrich ting van landstorm en landweer. Er zal onderscheid gemaakt worden tusschen ontwikkelde en onontwikkelde manschappen. ENGELAND, Een ingesteld onderzoek naar het getal werkeloozen te Londen heeft doen zien, dat er thans 9437 werkeloozen zijnmakende met de leden hunner gezinnen een geheel van 29493 personen die tijdelijk zonder brood zijn. FRANKRIJK. Aubertin heeft den 13 verklaard dat zijn verhaal van de 20 eedgenooten een verzinsel is geweest. De genezing van Ferry gaat regelmatig haren gang, maar heeft haren tijd noodig. Er worden geene bul letins meer uitgegeven. In de ministerieele verklaring aan de Kamer en den Senaat wordt gezegddat het eenig streven van het ministerie bestaat in de handhaving der eendracht, welke zich op den 3 openbaarde. Het land heeft in de schit terende houding van alle republikeinen op dien dag een onderpand gezien voor den inwendigen vrede; het volk hoopt, dat de staatkundige opwinding zal plaats maken voor een tijdvak van rust en verlevendiging der zaken. Om deze verwachting te verwezenlijken, zullen de minis ters zich bezighouden met de vraagstukken op het gebied van de geldmiddelen de staatshuishoudinghet admi nistratief beheer en het leger. Zij zullen onophoudelijk werkzaam zijn tot bereiking van het evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven door de spoedige uitvoering der werken, waardoor de nijverheid met het buitenland zal kunnen wedijveren en door het invoeren van be zuinigingen. Zij zullen nadrukkelijk do band houden aan de maatregelen, door hunne voorgangers genomen tot onderdrukking van den smokkelhandel. De hervor mingen door de begrotingscommissie voorgesteld, zul len nauwgezet overwogen worden, Zij zullen verzoeken, zoo spoedig mogelijk de reeds aangeboden of nog aan te bieden wetsontwerpenwelke op de verschillende takken van den nationalen arbeid betrekking hebben te behandelen. Vooral hebben zy daarbij het oog ge vestigd op de verantwoordelijkheid bij ongelukken in fabrieken en werkplaatsenop de regeling van den arbeid van minderjarige knapen en meisjesop de on- derstandskassen der werkliedenop de reglementen voor het mijnwezen op de vereenigingen van onder linge hulpenz. Eindelijk zullen zij aandringen op spoedige afdoening der militaire wetten. Met genoegen zien zij de goede verstandhouding tus schen de republikeicsche regeering van Frankrijk en de vreemde mogendheden. Zij verlangen de handha ving van den vrede met het buitenland en zullen hunne beste krachten wijden aan de bevrediging der gemoe deren in het land. De directeur der Opéra Comique Carvalho is veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf en f 150 boete en de brandweerman André, die zyn plicht verzuimde, tot 1 maand gevangenisstraf. De overige beschuldigden werden vrijgesproken. Senaat. Den 16 zijn de voorloopige kredieten voor 3 maanden op de staatsbegrooting met algemeene stemmen toegestaan. De verlenging van het handels verdrag met Italië is met 152 tegen 103 stemmen goedgekeurd. Kamer. Den 15 werd met 521 tegen 3 stemmen het wetsontwerp goedgekeurd waarbij aan de regeering een krediet voor drie maanden toegestaan is nadat minister Tirard o, a. verklaard haddat het ministerie niet kon aanblijven zoo het niet door de meerderheid der republikeinen gesteund werd. Na deze verklaring gaven de radicalen te kennen, dat zij voorde kredieten zouden stemmen en werd een amendement, om de kre dieten voor 2 maanden te verleenen, verworpen. Daarna werd met 516 tegen 5 stemmen het wetsontwerp tot verlenging van het handelsverdrag met Italië voor zes maanden aangenomen. ITALIË. Bij de Kamer is een wetsontwerp inge diend waarbij de regeering gemachtigd wordtde handelsverdragen die zij met Frankrijk Spanje en Zwitserland mocht sluiten, voorloopig tot 30 Juni 1888 van kracht te verklaren. Den 16 is het wetsontwerp betreffende het handelsverdrag met Oostenrijk aan genomen. RUSLAND. De Russische Invalideeen der offi- eiëele bladenis in eene uiteenzetting gètreden van de troepenversterkingen en den aanleg van vestingen en spoorwegen, in de laatstverloopen jaren door Duitseb- land en Oostenrijk ondernomen. Vooral door het sterk ontwikkeld spoorwegnet in de grensprovinciën hebben beide mogendhedenwaar het om de samentrekking van troepen te doen is, veel op Rusland vooruit. Daarom dient Rusland de getalsterkte zijner grenstroepen en de weerbaarheid zijner vestingen te verhoogen. Het ver plaatsen van eenige regimenten cavalerie naar het Weich- selgebied is een bloot defensieve maatregel. Anders zou Ruslandwilde het het evenwicht behouden heel andere troepenmassa's naar de grenzen moeten zenden. De verdediging van het russische grensgebied is nog niet voldoende verzekerd. Indien het Vredeverbond zich gerechtigd acht tot eene verdere ontwikkeling zijner verdedigingsmaatregelen dan heeft ook Rusland onge twijfeld het recht voor zijne verdediging te zorgen. Het Dagblad van St. Petersburg betoogt, dat indien het vredesverbond werkelijk ten doel heeftdoor het maken van krijgstoerustingen den vrede te handhaven Rusland zich daarby aansluit door de maatregelen tot verdediging der grens te nemen. Het is alleen de vraag, of het misbruik maken van de stelling, „wie den vrede wil, ruste zich ten strijde", wel het beste middel is tot hand having van den vrededien ieder schijnt te wenschen en dien ook de russische regeering, dank zij hare goede betrekkingen tot hare burennog voor langen tijd verzekerd acht. STATEN-GENERAAL. Tweede Kameb. De lieer S m e e n g e stelde den 14 namens de commissie voor de verzoekschriften voor, het adres van dr. Gratama gepensioneerd chef van het hospitaal te 's Gravenhage, te zenden aan den minister van oorlog om inlichtingen. De heer R e u t h e r achtte dit onnoodigdaar het bij de begrooting van oorlog behandeld kon worden. Hij stelde daarom voorhet ter inzage voor de leden te leggenwelk voorstel ondersteund werd door den heer Rooseboom. Het voorstel der commissie werd verworpen met 33 tegen 24 stem men zoodat net voorstel Reuther aangenomen was. Het voorstel derzelfde commissie, om het ingekomen adres betreflende het gebruiken van bak- en bazaltsteen voor rijks werken ter griffie neder te leggen, is met 35 tegen 24 stemmen aangenomen. De heer van Kerkwijk had het adres aan den minister van waterstaat willen verzenden om inlichtingen. In 1884 had de Kamer eene motie aangenomen, waarbij de wen- sehelijkheid uitgesproken was, bij rijkswerken facultatief gebruik te maken van baksteen of bazalt. De vraag was nuheeft deze minister overeenkomstig dat besluit gehandelddoor alleen het gebruik van baksteen bij den aanleg van het Merwede-kanaal en sluizen voor te schrijven. De heer Kolkman wees er op, dat de aannemers zeiven de voorkeur geven aan baksteen voor het bouwen van sluizen. Het is eene vaderlandlievende daad van den minister geweest, het gebruik van inlandschen baksteen voor te schrijven. Het voorstel Kerkwijk was door die be slissing vervallen. Bij de algemeene beraadslaging over de begrooting van ma rine betoogde de heer Smit, verklarende geen anti-militarist te zijn en opmerkendedat geen tak van dienst door de grond- wetsüerziening meer geleden had dan de marinedat door uit besteding bij particulierenvan den aanbouw en de herstelling van schepen in 's lands belang werd gehandeld. Evenmin ziet hij de noodzakelijkheid in, om de plannen voor nieuwe schepen in het buitenland te doen maken. De nederlandsohe nijverheid was zeer goed op de hoogte van hetgeen in het buitenland op maritiem gebied plaats heeft. De heer Gildemeester kwam sterk op tegen het verstrekken van sterken drank aan jonge schepelingen buitengaats. Waarom niet, evenals in Engeland, een kop koffie of chocolade gegeven aan hen die beneden de 20 jaren zijn De heer Schimmelpenninck van der Oije (Utrecht) acht het tegenwoordige materieel onvoldoende. Hy kan niet begrijpen, dat men den minister geene schepen en torpe dobooten wil geven, zonder een juist omschreven verdedigings plan van onze zeemacht. Hij is geen bepaald voorstander van groote schepen, maar eene jaarlijksehe aanvulling met schepen van klein charter acht hij tot behoud onzer marine noodig. De heer Viruly Verbrugge, hulde brengende aan den minister voor de toeliohting zijner begrooting, waardoor de Kamer beter beoordeelen kan wat zij beoordeelen moet, blijft grootere plitsing mogelijk en wenschelijk achten. Ook dankt hij voor het terugnemen van eenige belangrijke posten. Hij waar schuwt den minister, die de voorkeur geeft aan oefeningen der zeemacht buitengaatshet binnenland niet te veel van perso neel en materieel te ontblootenom bij het uitbreken van een oorlog niet zonder voldoende verdediging onzer zeegaten te zit ten en dat het door hem omtrent de bijzondere nijverheid aan gevoerde ook in het buitenland wordt gelezen, dat schadelijk zou kunnen zijn voor de binnenlandsche nijverheid. Hij deelt het door den heer Smit ontwikkelde gevoelen en acht het voor zichtig, voor torpedo's voorloopig geen geld meer toe te staan, met het oog op het mindere gewicht, door deskundigen in den laatsten tijd daaraan toegekend. De lieer Rooseboom be treurt onder verwijzing naar het jaarboekje der duitsche marine, waarin gezegd wordt, dat Nederland zijne zeemacht in de laat ste 10 jaren zeer verwaarloosd heeft en het torpedowezen er onbeduidend ishet terugnemen van enkele belangrijke posten. Hij acht onjuist het gezegde van den minister omtrent de taak der marine, evenals hij in twijfel trekt zijne bewering, dat onze rijkswerven voldoende zijn om aan de behoeften in tijd van oorlog te voldoen. De uitzending van zooveel materieel en per soneel buitengaats achtte hij met den heer Viruly onverant woordelijk. Hij drong op verandering daarvan aananders zou hij bij het betrokken artikel daartoe eeen voorstel doen. De heer Reuther, dit laatste gevoelen van den heer Roo seboom beamendeheeft met genoegen de terugneming van den post voor aanbouw van schepen gezien, omdat hij het tyd- stip voor den aanbouw van schepen nog niet gekomen achtte by de groote veranderingen, welke telkens plaats hebben. De minister van marine antwoordde, dat aangaande de werven de commissie weldra rapport zou uitbrengen en daarnaar wenschte de regeering zieh zoo mogelyk te regelen. De bestaande werven dienden echter als herstellingswerven behouden te worden. Hij kon de verzekering geven, dat de particuliere nijverheid niet werd achteruitgezet, blijkbaar uit de werken, in de laatste 2 jaren aan de fabrieken te Amsterdam, Rotterdam en Vlissingen voor rijks-rekening uitgevoerd. Wat het terug genomen schip betreft, dit zou voorzien zijn van alle verbeteringen, in de laatste jaren op maritiem gebied aangebrachtdoch den bouw op te dragen aan de binnen landsche nijverheid achtte hij niet in 's lands belang. Gaarne zou hij overwegenin hoever aan de wenschen der binnen landsche nijverheid kon worden tegemoet gekomen. In sommige gevallen achtte hij een borrel niet kwaad, zelfs noodig. Een kop sterke koffie was zeker ook zeer goedmaar men had die niet altijd by de hand op het gewensebte oogenblik. Wat de verwaarloozing onzer marine betreftgaarne zou de regeering over ruimer middelen beschikken, torpedo s, ^al wordt de groote kracht er van in den laatsten tijd betwist|, achtte hij voor de verdediging onzer zeegaten noodig. Het buitengaats zenden van personeel en materieel staat in verband met eene noodzakelijke aflossing van manschappen in onze buitenbezittin gen en is in het belang van den handel. Hij erkende, dat groote omzichtigheid noodig is bij het aanschaffen van marine-materieel. Byna iederen dag worden in het buitenland proeven genomen met nieuw materieel met gunstige uitkomsten. Men weet dus niet, waaraan de voorkeur te schenken. Nadat op voorstel van den voorzitter besloten was, eene avondzitting te houden, lichtten de verschillende sprekers nader hun gevoelen toe waarna de algemeene beraadslaging gesloten werd. Met betrekking tot den oorlam vroeg de heer Rooseboom, of het niet mogelijk ware, den schepelingen de waarde van een borrel te betalen en hen in de gelegenheid te stellen er al dan niet gebruik van te maken. In de avondzitting werd de beraadslaging voortgezet. Wordt vervolgd. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend om de vrjj- X/V i Q W - stelling van grondbelasting uit te breiden tot schoolgebouwen en onderwijzerswoningentoebehoorende aan vereenigingen aan wie rechtspersoonlijkheid toegekend is. De schatkist lijdt daardoor een verlies van f 13838,83-

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 5