No. 153. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. Almahadi's nalatenschap. V R IJ D A G 23 DECEMBER. FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën (BebeeUe, ftaitenlanb. föitmcnlftub. ALKMAARSCIIE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1,—. De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS< TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij bij hun besluit van 13 December 1.1. tot president-brandmeester, in plaats van wijlen den heer J. Gouwe benoemd hebben den heer H. SCHUIJT, die deze benoeming aangenomen heeft blij kens heden ontvangen bericht, zoodnt die betrekking van af heden door hem aanvaard is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 20 Dec. 1887. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. GEVONDEN VOORWERPEN. 13 kleine zilveren lepeltjes2 grootere zilveren lepeltjes2 zilveren vorken1 herlijn zilveren dito1 kurk met zilveren beslag1 zilveren mosterdlepeltje, 1 portemonnaie met zilveren beslag, 1 zweep met bruin rieten stok. De rechthebbenden kunnen dezebij het ophalen door de werklieden gevonden, voorwerpen terug bekomen bij den di recteur der gemeente-reiniging. BELGIE. Tijdens de conversie der stedelijke lee ningen te Brussel werden ten stadhuize helpers in dienst genomen voor het sorteeren der obligatiën en nu is vóór eenige dagen ontdekt dat er voor het minst f 100.000 aan waarden verdwenen zijn. Een ingesteld onderzoek deed ziendat het gestolene veel hooger was dan men eerst vermoedde. Zekere Baudefceen nog jong man kreeg f 25 in de maand om de oude obligatiën van de banken ontvangen tegen nieuwe in te wisselen. Deze is de hoofdschuldigehij be woonde onder een valschen naam eene kamer in het Grand Hotel en had verscheidene „vriendinnen", wie hij voor duizenden juweelen en andere geschenken gaf, o.a. eene danseres aan den Muntschouwburg, Eighettini genaamd nog geene 20 jaar oud. Deze jonge dame evenals hare moeder, de moeder en eene tante van Baudet in hechtenis genomen is na verhoor weder op vrije voeten gesteld. De in beslag genomen kostbaarheden beloopen meer dan f 35000. In de kamer van Baudet vond men f 37500 en allerlei aandeelen en obligatiën, ongeveer ter waarde van f 150.000. Baudet was ge abonneerd in den Muntschouwburg en bezocht ver scheidene speelclubs. DUITSCHLAND. Bij den maaltijddoor Keizer "Wilhelm ter eere van den Keizer van Eusland gegeven tijdens zijn bezoek te Berlijn zat prins Bismarck verder van den Keizer van Eusland verwijderddan waarop zijn rang hem aanspraak gaf, waardoor hij verhinderd was een gesprek met den Keizer te voeren. Graaf Per- poncher, hofmaarschalk, die in een van prins Bismarck's bladen daarover eene terechtwijzing ontvingheeft tbans zijn ontslag genomen daar prins Bismarck hem niet te woord heeft willen staan, toen hij zich daarover wilde verantwoorden. ENGELAND. Het iersche lid van het Lagerhuis Dillonden 16 te Winchester het woord voerende 24) Mevrouw von Beaubuisson had bij de laatste woorden des jonkers het hoofd gebogen. Zij had bijna geglim lacht over de jeugdige geestdrift van haren neef en toch verheugde zij zich in stilte over de gezonde degelijkheid van zijn karakter. Zij had altijd veel van Hans Kaspar gehouden en eigenlijk volstrekt niets tegen eene verbintenis tussehen hare dochter en den laatsten af stammeling van het Bargbacbsche huis Krachwitz; maar zij kende Amélie met haar koppig, zelfstandig karakter en wistdat deze er zeer veel op tegen hadzich zonder tegenspraak te voegen naar de moederlijke be schikkingen. „Gij zijt een brave, wakkere jongen, Hans", antwoordde zij en de minder fijne toon, dien zij bij die woorden aansloeg, klonk vrij zonderling in den mond, die gewoon was zich in zulke sierlijke volzinnen uit te drukken „wanneer het alleen van mij afhing, zou ik zonder aarzelen mijne toestemming geven. Amélie evenwel heeft haar eigen hoofdje en gaat gewoonlijk haren eigen weg, hoewel zij gaarne de raadgevingen harer moeder, die hare beste en meest ervaren vriendin is, ter harte neemt. Het zou mij moeielijk vallen haar ergens toe te dwingen en dus kan ik u niet anders beloven dan dat ik zooveel mogelijk mijn best zal doen, Amélie's hart vrij te houden en voor u te bewaren." „Dan is mijn verzoek toegestaan; heb dank, duizend maal, beste tanteMet bet einde van het jaar eindigt mijn dienst aan het hof en vermoedelijk zal dan de oorlog wel reeds uitgebroken zijnwanneer men ten minste op de verschijnselen aan den politieken hemel vertrouwen mag. Weg dan met gespschoenen en zijden sjerpenIk wil verder mjjn geluk op het slagveld be proeven en met mjjn zwaard mijne fortuin maken Op maakte melding van het geruchtdat de regeering trachten zou de hulp van den Paus op de eene of andere wijze in het iersche vraagstuk te winnen. Hij verklaar de dat de iersche nationalisten ofschoon goed katho liek zich in hunne staatkundige zaken niet door het Vatikaan zouden laten leiden. Hoe diepen eerbied hij ook had voor het gezag van den Paus in geloofszaken, in staatkundige vraagstukken dacht hij zich evenmin daaraan te onderwerpen ais aan het gezag van den Sultan van Turkije. De Daily News merkt naar aan leiding dezer rede op, dat zij wel eenige beteekenis heeft, cu juist de hertog Yaa Norfolk uit naam der regeering den Paus met ziju vijftigjarig pnester-jubilaeum geluk zal wenechen. Die hertogofschoon katholiek is toch zeer gebaat tegen de iersche nationalisten. Dat blad acht het daarom volstrekt niet onmogelijkdat hij trachten zal het Yatikaan in het iersche vraagstuk de zijde der regeering te doen kiezen. De suikerbijeenkomst te Londen is den 19 na eene zitting van 4 uren waarin het protocol door de afge vaardigden geteebend werddoch door de meesten onder voorbehoud van verschillenden aard onbepaald verdaagd. Waarschijnlijk komt zij niet vóór April a.s. weder bijeen, De minister van buitenl. zaken Salisbury heeft den 19 in eene vergadering van conservatieven te Derby verklaard, dat er, voor zoover hij er over kon oordeelen, geene aanleiding bestond, aan een onmiddellijk gevaar op het vasteland te gelooven. Yolgens zijne inlichtin gen waren de voorvallen welke zich dezer dagen voordeden niet van dien aard dat zij eene zoo groote ongerustheid rechtvaardigden. Verder ontkende hij uitdrukkelijk dat de regeering de invoering van be schermende rechten begunstigde. Terugkeer tot het beschermend handelsrechtwaardoor in geen geval de landbouw kon worden geholpenachtte hij overigens voor Engeland eene staatkundige onmogelijkheid. De volgende zitting van het parlement zou aan werkelijke hervormingen gewijd zijn want hot iersche vraagstuk had nu tijd genoeg in beslag genomen. Verschillende wetsontwerpen betreffende het binnenlandsch bestuur zouden ingediend worden. Overigens zou de regeering ten opzichie van de weerspannige nationalisten in Ier land dezelfde staatkunde volgen. De dynamietmannen Callan en Harkens verschenen den 19 weder voor de politierechtbank in de Bowstreet. Zij werden door den rechter naar het gerechtshof ver wezen. De beer Eandolph Chnrchill is deD 19 des avonds over Berlijn naar Petersburg vertrokken. Tot het einde van Januari zal hij in Eusland verblijven. Iebland. Het lid van het Lagerhuis Hooper, aan hanger van de partij van Parneilis den 19 veroor deeld tot eene maand gevangenisstraf, niet in dwang arbeid te ondergaanwegens het openbaar maken van verslagen der verboden bijeenkomsten van afdeelingen van het landverbond. het veld van eer wil ik lauweren behalen en, als eenmaal de tijd daar is, dien krans nederleggen aan de voeten mijner lieve Amélie En nu, lieve tante, wil ik u niet langer ophouden. Wanneer gij nog vroeg genoeg den staatsraad op de hoogte wilt brengen van het komplot, is het meer dan tijd." „Dan zullen wjj op een gelegener tijd verder over uwen hartewensch spreken neefgij kunt er Btaat op maken, ten allen tijde eene getrouwe bondgenoote in mij te zullen vinden. Voor het oogenblik, Hans Kaspar, heb ik ook u een verzoek te doen. Wees zoo goed ten minste tot mijne terugkomst in mijn hnis te willen wachten het kon mogelijk zijn, dat mijnheer Dubois u zeiven zou willen sprekenen daarom acht ik bet verstandig, dat gij hier in de nabijheid blijft. Stemt gij daarin toe Krachwitz boog zich. „Ik berust in alleswat gij voor mij besluiten wilt." Eegina knikte hem verheugd teD afscheid toe en verliet met snelle schreden het vertrek. Haastig legde zij de laatste hand aan haar toilet en lief zich daarna zonder uitstel naar Dubois' hotel rijden. Het was acht nur in den morgen en de kamerdienaar van den staatsraad was niet weinig verwonderdtoen de opgewonden dame bij zijnen meester toegelaten wilde worden. Na lang talmen haalde zij hem ein delijk er toe overom haar ten minste bij zijnen heer aan te melden en spoedig beerde de man terug met het bescheiddat de staatsraad, ofschoon nog niet gekleedom bezoek van dames te ontvangen en bez;g zijnde te ontbijtenzich evenwel bereid verklaarde mevrouw von Beaubuisson te ontvangenindien de audiëntie niet langer dan tien minnten behoefde te duren. Eegina gaf daartoe glimlachend de verzekering zij kende Dubois' afkeer van vrouwendie zich met politiek bemoeien het volgende oogenblik trad zjj in het kabinet van den staatsraad. Willem Dubois, de apothekerszoon uit Auvergne, telde OOSTENEIJK-HONGAEIJE. In den gemeensehap- pelijken ministerraad, den 19 gehouden onder het voor zitterschap van den Keizerwaaraan de minister-presi denten de ministers van financiënvan oorlogvan buitenlandsche zaken en van de landsverdediging deel namen, werd besloten f 15,000,000 beschikbaar te stellen voor de te nemen militaire voorzorgsmaatregelen. Dat bedrag werd voldoende en de bijeenroeping dtr delegatiën voor het bewilligen dier gelden onnoodig geaefct. STATEN-GENEEAAL. Tweede Kameb. Bij de behandeling der begrooting voor oorlog op den 19in welke zitting ingediend werd een wetsont werp, houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen arbeid en verwaarloozing van jeugdige personen stelde de heer Eooseboom voor, een nieuw artikel tot een bedrag van f 4600 uit te trekken voor vergoeding aan onderofficieren en soldaten, in verband met het nieuwe reglement van administratie bij de landmacht. Het oude reglement rekende den dag van middernacht tot mid dernacht. Het nieuwe van 12 uur 's middags tot 12 uur 's middags. Zijn voorstel strekte om te voorzien in de voe ding van menschen en paarden van middernacht 31 Decem ber tot des middags 1 Januari, dus een halven dag. De minister had tegen dit door den heer Seret ondersteund amendement op zich zelf geen bezwaar, maar kwam op tegen overdreven voorstellingen voor de paarden was geene verhooging noodig. De heer Eooseboom stelde daarop voorhet bestaande artikel 13 met 4000 te verhoogendat aangenomen werd met 46 tegen 16 stemmen. Bij art. 18 drong de heer H e 1 d t aan op onverwijlde verbetering der lokalen, waar de militairen hunne straf moeten ondergaan. De hokken waarin zij de provoost ondergaan zijn van luchtlicht en verwarming geheel verstoken. Hij acht die straffen hoogst ongezond ook wat de kleeding gedurende den straftijd en de ligging en bedekking gedurende den nacht betreft. Hij deelde een paar feiten mede van de gevolgen dezer z. i. on- menschelijke straffen. De reinheid dier lokalen liet natuurlijk ook zeer veel te wensehen over. Hij acht de toepassing der straffen niet beantwoordende aan de eischen van menschelijkheid. De toestandenzooals ze nu nog hier en daar bestaan wekken allerwega terecht ergernis. De minister van oorlog betwistdat de toe standen zijn zooals de Leer He'dt ze heeft voorgesteld. Hoe zouden dergelijke toestanden mogeljjk zijn waar- zoovele militairen van allerlei rang voor aansprakelijk zijn. Hij noeme hem den naam van den kommandant, onder wien feiten als door hem genoemd, zijn voorge vallen. De heer Heldtnota nemende van de verkla ring des ministersdat de politiekamers koud en niet altijd even luchtig zijn vond vooralsnog geene vrijheid in het belang zijner zegslieden namen te noemen. destijds reeds om en nabij de zestig jaar en had het nog niet verder gebracht dan tot Btaatsraad, een titel, in het bezit waarvan hij zieh nog niet langer dan een jaar mocht verheugen. Evenwel was deze man zonder waardigheden of eeretitels niets minder dan de eigen lijke soeverein des lands. De hertogin van Orleans had haren zoon den eersten dag van zijn regentschap op hare ruw-duitsche manier verzocht„den hondsvot Dubois nooit met eene staatsbetrekking te bekleeden" en de re* gent volgde dezen wensch zijner moeder in zooverre op, dat hij Dubois ten minste in den eersten tijd geen eereposten toevertrouwde. Evenwel was en bleef deze zijne rechter hand, en nog meer dan dat. Eens de leermeester des regents, was Dubois nu zijn intiemste vriend, zijn ver trouwdste raadsmande onvermoeide deelgenoot zijner zwelgerijen en uitspattingen. Ook Dubois was geheel en al een kind van zijnen tijdeen avonturier van het hoofd tot de voeten, maar een van het slechtste allooi omkoopbaar, gewetenloos, zonder eer en zonder zedelijke beginselen, maar wakker, sluw, listig, doortrapt, met een doordringend verstand en veelzijdige menschenkennis; daarbij was hij afschrikwekkend leelijk. De dierlijke uit drukking zijner gelaatstrekken, de overmatig, groote, zin nelijke mond, de rnstelooze en loerende oogen, wekten in hooge mate ieders tegenzin en afkeer op. De staatsraad zat, in een wijden, met gouddraad ge- borduurden mantel gehuldaan zijne ontbijttafel en knikte mevrouw von Beaubuisson by haar binnentreden toezonder echter op te staante gelijkor tijd wees hij met den daim zijner rechterhand op den leunstoel aan de andere zijde der tafel. Eegina scheen reeds vertrouwd te zijn met de eigen aardige manierwaarop Dubois dames pleegde te be handelen zij nam ten minste zonder verdere compli menten plaats en begon met te verhalen wat zij vóór eenige oogenblikken van Krachwitz omtrent het komplot tegen den hertog van Orleans vernomen had. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1