No. 154# Negen en tachtigste Jaargang. 1887. Hondenbelasting. Kaasmarkten te ALKMAAR Vrijdag en SS© Januari 1888. TWEEDE BL.A.D. ZONDAG 25 DECEMBER. PATENTEN. ©(ficiecl (Scheelte. De PATENTEN, dienst 1887/88, aange vraagd tussehen Augustus en November jl., kunnen op alle werkdagen van ai heden tot en met 7 Januari 1888, des morgens van 9 tot 2 urenter secretarie alhier worden afgehaald. jBaitcttlaub. BinatnlanS». Jugezottben &iufcfscu. ALKHAARSCHE COURANT. (BURGEMEESTERen WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren belanghebbendennaar aanleiding der op 20 Sep tember 1882 vastgestelde verordening op de heffing eener be lasting op de honden dat ieder eigenaar, bezitter of houder van een of meer aan de belasting onderworpen honden verplicht is, daarvan jaarlijks vóór 31 Januari tea.kantore van den gemeente-ontvanger aan gifte te doen. Die aangifte geschiedt door de inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den belastingschuldige onderteekend biljet, kosteloos ten kantore voornoemd verkrijgbaar. De betaling der belasting geschiedt dadelijk bij de aangifte tegen kwitantie en afgifte van een penningonverminderd bet recht, om, zoo de aangifte onjuist bevonden wordt, herziening te doen'plaats hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 24 Deo. 1887. De Secretaris, NUÏÏOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat de beschrijving voor de plaatselijke directe belasting, dienst 1888, Maandag 2 Januari 1888 een aanvang neemt. Zij herinneren, dat die belasting geheven wordt van de te Alkmaar hun hoofdverblijf houdende en van de meer dan 3 maanden'daar verblijf houdende a hoofden van huisgezinnen of alleen wonende personen een perceel of een afzonderlijk belastbaar gedeelte van een perceel bewonende b. personen of hoofden van gezinnen bij anderen inwonende daaronder begrepen minderjarige kinderen met een eigen inkomenvoor zoover de hoofdbewoner niet of niet geheel in hun onderhoud voorziet,^onverschillig of de hoofdbewoner al dan niet belastbaar zij. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 2i DeC" 1887- NUHOU?eVACNeDtR VEEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan bet Commissariaat van Politie zijn voor de recüt- hebbenden terug te bekomen: een zilveren oorknopje; een nieuw model sleutel; een wit koralen rozenkrans; een hand- mofjeeen jongensjaseen bloedkoralen halskettingvier streng met gouden slotje; een bosje naadkoord; een ledig portemon- naietje; drie vioolsnareneen vat petroleum. DUITSCHLAND. De wet betreffende de verande ringen in het toltarief ia den 21 afgekondigd. IERLAND. Ook het iersche lid van het Lagerhuis Sheeky ia tot eene maand gevangenisstraf veroordeeld wegens aansporing tot verzet tegen de regeering. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Te Budapest heeft van den 19 tegen middernacht tot den 20 des middags een zware sneeuwstorm gewoed, tengevolge waarvan de sneeuw eenige voeten hoog lag en de gemeerschap tussehen de wijken der stad afgebroken was. SPANJE. Da Senaat heeft het antwoord op de troonrede met 141 te<;en 74 stemmen goedgekeurd. SERVIE. Aan de regeering is door de kamer een krediet van 10 miljoen toegestaan voor den aankoop van ICO.OOO repetitie-geweren en krijgsvoorraad. MBHBaBMMnMBBW1" l«©Ullli"i Aan dfi Tweede Kamer der Staten-Generaal wenscht de Vereeniging „Vooruit", van handels» en kantoo; be dienden te Amsterdam een adres te verzenden ter verkrijging van vrijstelling van patentbelasting voor den kantoorbediendewelk adres bij do uitgevers van dit blad ter teekening ligt. Genoemde vereeniging grondt zijne vraag op de volgende grondendat bij de tabel No. 11, behoorende bij de wet op het recbt van patent, van 21 Mei 1819 (Stbl. No. 34), in verband met tarief A, den boekhouders en anderen kantoorbedienden op nederlandsch grondgebied het betalen van patentrecht als verplichting is opgelegd dat deze wet naar adres- sant's zienswijze te drukkend is voor een reeks van personen in deze wet specifiek aangegevenin het bijzonder voor de boekhouders en andere kantoorbe dienden, terwijl zij omgekeerd te willekeurig is in hare vrijstellingen dat de administratie van het patentrecht de waarheid van deze stelling reeds bij herhaling scuijnt gevoeld te hebben en aan baar dan ook onderscheidene andere vrijstellingen syn te danken dat, zoo, de wet van 17 April 1887 (Stbl. No. 64) een uitbreiding van de vrjjatelling op het recht van patent van een geheele serie van personen in haar eenig artikel heeft aange geven en wel hen „die zonder werklieden alléén of met hun vrouwen en kindoren de bedrijven en hand werken, vermeld in de tabellen 1 en 12 uitoefenen, en niet reeds krachtens vorige bepalingen van dit artikel zijn vrijgesteld"dat nudaar waar een geheele reeks van personen een dusdanige vrijstelling geniet, het zeer zeker niet te veel gevergd genoemd mag worden dat de personendie reeds zooveel van hun veelal sober inkomen aan rijks-, provinciale- en gemeentebelastingen opbrengen een gelijke vrijstelling voor zich zelve ver langen dat al verder nog een andere grond bestaat die de wenschelijkbeid der aanneming bij wet in deze inderdaad urgent maaktnl, dezedat de personen onder de vrijstellingen genoemd, zelf kantoorbedienden nog hebben, en deze laatsten onderworpen zijn aan een verplichte belasting, terwijl hun principalen daarvan zijn vrijgestelddat daaruit ontegenzeggelijk ongelijke toe standen in het maatschappelijke moeten ontstaan dat de tegenwoordige toestand bovendien nog tot een zeer groote inconsequentie aanleiding geeft, nl. deze dat de personendie geheel onder toezicht van hnn patroons werken, bijv. knechts van timmerlieden enz., persoonlijk geen patentbelasting betalen, terwijl zij die onder geheel dezelfde conditiën by een koopman kantoorwerkzaam- heden verrichten of voor de zaak bezig zijn, wèi onder worpen zijn aan het betalen van patentrechten toch weder andere handelsbedienden geen boekhouders of kantoorbedienden zijndevan de patentbelasting zijn vrijgesteld; en eindelijk dat het voor den wetgever niet mogelijk blijkt te zijn, alle kantoorbedienden te treffen, daar met name van hendie ongehuwd en bij hun ouders inwonende zijn bijna nimmer het betalen van patentrecht kan worden gevorderd en dus meestal slechts zij, die het minst zich die opoffering kunnen getroosten, moeten betalen dat het op al deze gronden adressant gewensckt voorkomtuwe aandacht op deze ongelijk heden te vestigen alsmede op de noodzakelijkheid om daarin verbetering te brengen redenen waarom adres sant zich bij deze tot U. E. M. wendt met het verzoek bij wet te bepalen „dat de boekhouders en andere kantoorbedienden zonder eenig onderscheid, bedoeld bij „tabel No. 11, behoorende bij de wet op het recht van „patent van 21 Mei 1819voortaan zullen worden „vrijgesteld van de patentbelasting." Dr. Starings Almanak voor den nederlandschen land man voor het schrikkeljaar 1888 is bij den uitgever Tjeenk Willinkte Zwolleverschenen. Is deze al manak in hooge mate praetiseh ingeriehtzich o. a. onderscheidende door eene opgave van maandelijks te verrichten arbeiddie menigen landman van veel nut kan zijn ook eenige belangwekkende «artikelen over onmiddellijk met het bedrijf in verband staande onder werpen geven er eene hooge waarde aan. Vergelijkt men deze met den almanakuitgegeven door de Holl. Maatschappij van Landbouwdan kan men het slechts betreurendat het aanbod van den uitgever van Siaring'a Almanakaan bedoelde Maatschappij gedaan, om deze in de plaats te stellen van den almanak der Maatschappij geen genade heeft kunnen vinden in de laatst gehouden algemeene vergaderingte meerdaar het voor de Maatschappij met eene belangrijke besparing van kosten zou zijn gepaard gegaan. Wij schrijven dit besluit aan ook slechts toe aan de onbekendheid met Staring's Almanakdie het kan naar onze meening Diet anders bij slechts oppervlakkige vergelijking het van de andere winnen moet. Geachte Heer Eedacteur Ik kom zoo even van de tentoonstelling terug; neen, neenik vergis mij nietik weet weldat het niet tegen Pascken loopt on er dus geen min of meer vette koeien te zien zijn ik bom zoo even van de tentoon stelling van toestellen ten gebruike bij het kookgas dat de gemeente met Januari a s. voor de lichtgasver bruikers verkrijgbaar stelt, 't Was er aardig belang rijk en leerrijk. Ik bewonderde in de eerste plaats toen ik daar zoo liep, echter niet de gaskooktoestellen, noch ook de juffrouw die het eten kookte of u een kop thee aanbood van water gemaaktdat op gas te koken was gezet, maar wel den diepen blik, in het vermogen en kunnen van ds alkmaarsohe grootindustrie, welke blik voor onze raadsleden zoo kenmerkend is. De raad heeft terecht begrepen, dat men uit de gemeentekas geen f 250 behoefde te gevenom daarvoor een con current van buiten de stad te laten komen om hier de burgers eenigszitis op de hoogte te brengen van het belangrijke industrieele vakdat tegenwoordig aan het kookgas verbonden is. Terecht zag hij inwij hebben hier onze firma A en onze firma B en onze firma O, die firma's (van ons, mijnheer de redacteur!) staan bij geen ander achter die firma's maken en verkoopen brand kasten en koekepannendus zijn zij ook volkomen op de hoogte van gaskooktoestellen want die zijn ook van ijzer en van spoorbruggen en van alles wat van ijzer of staal gemaakt wordt. Ik heb iemand gehoord die na het gemeenteraadsbesluitzoo iets van esprit de clocher tussehen de tanden mompelde, maar ik vind dat een dom mensch en als hij met mij op de tentoonstelling geweest was vandaagzou hij zich zeker over zijne uit drukking geschaamd, en het juiste inzicht van den raad bewonderd hebben. Ik zei, het was op de tentoonstelling aardig, belangrijk en leerrijk en dat is waar 't was er aardig omdat de exposanten geen moeite of kosten hadden ontzien om het lokaal, dat op zich zelf niet zoo heel schitterend iseen net voorkomen te geven en omdat alle leden van de firma's met hunne ondergeschikten, allen even goed op de hoogte van gaskooktoestellen, aan elkeen even wel willend en beleefd uitlegden, niet alleen hoe de toestellen gebruikt moesten worden om het meeste nuttig effect te verkrijgen, maar ook waarop die raadgeving berustte; en ook omdat toch zeker niemand het onaardig vinden zal als zoovele damesdoor den eersten fatsoenlijken winterdag met een frisschen blos gekleurd en opgewekt, belangstellen in al dat nieuwsdat met primo Januari van plan is ons geheele huiselijk leven ten onderst boven te keeren. Een vriend van mij, een onverbeterlijk celibatairwas echter onuitstaanbaar omdat hij zich maar niet genoeg verlustigen kon in het vooruitzicht dat in de eerste maand van '88 geen huisvronw ergens anders dan in hare kouken zichtbaar zal zijn en hij dus eene uitstekende gelegenheid zal hebben om uit alle manliefs op de sociëteit naar harte te kiezen voor zijn partijtje whist. En maakte hij die opmerking, dan meende ik dikwijls een eigenaardigen blik van toestem ming in menig mannelijk oog te bespeuren. En wat was de kookjufirouw aardig ik had altijd gedacht, dat het juffertje op de aanplakbiljetten der haagsche kook- gastoestellen tentoonstelling een fictie was, uit het brein van een schranderen teekenaar voortgekomen maar mis, 't bleek mij een portret te zijn hetzelfde elegante en slanke nette en aanvallige wat men daarop zien kon zagen wij hier in levenden lijve voor ons, en wat maakte zij op dat gasdoor de gemeente gratis ver strekt een heerlijke portie snijboonen klaar die wij allen om het zeerste moesten roemen. Alleen eene oude nurksche keukenmeid scheen met het geheel niet bijster in haar schik maar kon toch geen andere aanmerking maken dan dat de snyboonen vóór kerst mis niet goed hunnen zijn. En belangrijk en leerrijk. Wij zagen den eenvondigen Bunsen brandermaar verbeterd zoodat de vlam niet inslaan kon en den kookring waarbij de luchttoevoer naar willekeur kan geregeld worden. Ik hoorde een deftig heer, wien exposant B. daarover sprak, vertellen dat men met lacht niets te maken had, want dat lacht niet branden koD de oolijkerten toen bem duidelijk was gemaakt, dat hij niet zoo erg veel van de geheele geschiedenis begreepluisterde hij aandachtig naar de verklaring en ging, wat geleerd hebbende, heen, naar ik vernam, met het vaste voornemen, de kookgasgesohie- denis niet verder tegen te werken, ten minste niet door absoluut gebrek aan kennis. Ik vraag u geachte re dacteur, was dat niet leerrijk en belangrijk? Ik kan u onmogelijk al wat er verder te zien was beschryven slechts wil ik nog vermelden de nieuwe inrichting der branders, waardoor het voor al te knappe huisvronwen en dienstmeisjss onmogelijk wordt gemaakt, de niet lichtgevende koobvlam in eene lichtgevende te veran deren en u vertellen, dat er ook een monster kookkachel voor gas was tentoongesteld, waarvan men hoopte, dat hij door de gemeente zou worden aangekocht, omdat hij voornamelijk moest dienen om het gemeentebelang te bevorderen. Men wil n.l. eene veresniging oprichten met het dool om alle reizigers, boeren en buitenlui den toegang tot de stad zoo gemakkelijk mogelijk te maken, maar daarentegen het vertrek zoo te bemoeielijken, dat zij zeker binnen 24 uur niet weg kunnen. Ik vraag u, als op zoo nieuwerwelsebe wijze het gemeentebelang bevorderd wordt en de gemeente zelve door het ver strekken van het kookgas waarop het eten voor die lieden moet klaargemaakt wordenzoo'n belangrijk voordeel geniet of bet dan niet billijk is, dat de ge meente door aankoop van den monsterkachel (dien ze dan verpachten ban)die geheel door alkmaarders van geboorte, te Alkmaar uit albmaarscb ijzer gemaakt is en door de gezamenlijke exposeerende alkmaarsohe firma's is bekostigdde alkmaarsohe industrie steunt P Bij het naar huis gaan liep ik over de Paardenmarkt om eens aan de fabriek te intormeeren of er nog al abonnementen op het kookgas genomen warenmaar dat behoefde ik niet te doen men maakte letterljjk queue voor den ingang van de fabriek om toch maar tijdig aansluiting en meterstelling te verzoekendat alles vóór 1 Januari in orde kan zijn geloof ik niet maar ik hoop dat het publiek zijn ongeduld wel zal willen matigen in het belang van eenen goeden, regel- matigen gang van zaken. En nu mijnheer de redacteur, nu ik te huis zit kalm en voldaan was het my eene behoefte om u medetedeelen hoe schitterend het succes is van bet genomen raadsbesluit en hoe duidelijk of het blykt, dat de patres conscripti volkomen op de hoogte zijn van hetgeen de alkmaarsohe industrie kan en vermag. De gascommissie dacht dat het noodig was, f 250 uit te gevenom het publiek op de hoogte van de zaak te brengen en meende dat die f 250 dienen konden om belangstelling te wekken in de zaak eD haar vooruitte helpen, zoodat dat geld eene zeer goede rente zoude op brengen. Dat was onnoozel van die commissie, zooala nu uit de zoo juist en wijs voorziene tentoonstelling door alkmaarache firma's op touw gezet blijkt en uit de groote belangstellingdie de zaak bij het publiek ondervindt, dat nu zoo geheel op de hoogte van de kwestie is. Na groeten noem ik mjjgeachte redacteur Alkmaar, Uw Dw., 22 December 1887. H.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 5