f Sttü<abal>. Siausalanb. naar het Indische overgaan noch voor de opleiding aan de Militaire Akademie, de krijgsschool en den In tendance-cursus van een grooter aantal militairen tot officierdan voor het Nederlandsche leger in Europa noodig zou zijn ten behoeve van het Indische leger. De tractementen soldijentoeljgen enz. van Neder landsche zee-officieren en manschappen die op de sche pen in Indië dienen, worden door Indië vergoed, maar niets, ook geen gedeelte van hetgeen dat personeel aan vorming en oefening heeft gekostnoch van de pen sioenen, die later worden uitgekeerd, zelfs niet van de ver hooging dier pensioenen wegens verblijf in Indië. Het zoo genaamd auxiliair eskadèr, dat in de eerste plaats bestemd is tot verdediging van Indië tegen een buitenlandscben vijand, komt bijna geheel ten laste van het Rijk in Europa. Ook de vergoedingen aan het departement van Justitie zijn niet volledig, en evenmin die aan bet departement van Koloniën dat geheel ten laste komt van de staats- begrooting, met uitzonde.ing van de kosten der brieven en telegrammen aan da Indische Regeering. Hoeveel tot vergoeding van een en ander nog door Nederlandsch-Indië aan Nederland jaarlijks zou moeten worden uitgekeerd is natuurlyk niet met juistheid te zeggen. Herhaaldelijk is echter reeds aangenomen, dat een som van vier millioen gulden met de billijkheid zou overeenkomen. Dit bedrag neemt thans ook de Eegee- ring aanen in het door haar ingediende wetsontwerp stelt zij 7oor te bepalen 1°. dat jaarlijks, onverminderd natuurlijk hetgeen ver goed moet worden wegens rente en aflossing van ten behoeve van Nederlaadsch-Iadië gesloten geldleeningen en andere thans reeds plaats hebbende vergoedingen, nog vier millioen gulden op de Indische begrooting zal worden uitgetrokken tot vergoeding van Eijks uitgaven, door het bezit vaa Nederlandsch-Indië veroorzaakt 2°. dat, indien er overschotten zijn op Indische dien sten voorstellen gedaan zullen worden om daaraan door de wet een bestemming te geven ten bate van Neder landsch-Indië. BELGIE. Bij de behandeling van het wetsontwerp betreffende de bevordering der officieren en de regeling der militaire school in den Senaat is met 47 tegen 9 stemmen en zes onthoudingen het amendement van den liberalen oud-minister Graux aangenomen, waarbij bepaald isdat het onderwijs in het vlaamscb aan de militaire school verplicht zal zijnmaar het examen daarin niet. De regeering had zich met dit amende ment vereenigd. Een amendement van den heer Mon- tefiore Levi om de kennis van het fransch verplichtend te stellen voor de toelating op de militaire school deed bij de Vlamingen een waren storm ontstaan. Het ging naar hunne meening niet aanin eene wet uit te sprekendat de kennis van het vlaamsch alleen eene oorzaak kon zijn tot uitsluiting van lands instellingen want dit zou strijdig zijn met het beginsel van de vol strekte gelijkheid der twee landstalen. Het werd na bestrijding door den minister van justitie verworpen met 32 tegen 22 stemmen waarna het ontwerp in zijn geheel aangenomen werd met 42 te^en 15 stammen Twee leden onthielden zich. DUITSCHLAND. De Keizer heeft den minister Herbert von Bismarck benoemd tot werkelijken geheim raad met den titel van Excellentie. De du'tsche kroonprins beeft naar aanleiding van het adres van deelneminghem door den Landdag van Baden gezondenaan den groothertog een schrijven gericht, waarin hij verklaart, dat dit bewijs van belang stelling hem diep geroerd heeft. „Bij de thans inge treden beterschap", zegt hij verder, „hoop ik met Gods hulp te mogen verwachteneenmaal nog de krachten tot vervulling van mijne plicht jegens het vaderland te zullen terugkrijgen. Ik vertrouw op God, die zich zoo raak goedertierend betoonde. Indien iets op dit oader- maansche mij kan oprichten indien iets mijn hart weldadig kan aandoendan is het de aigemeene be langstelling welke het vaderland mij betoont en die achtergebleven, ritselend ter aarde vielen. Het was nog vroeg in den morgen. Grauwe nevels hingen als dichte sluiers over de kale boomtoppen en zweefden door het woudwaarvan de winterachtige kaalheid en de troos- telooze woestheid nog onheilspellender schenen door de diepe stiltedie rondom heerschte. Oostwaarts van de heuvels van Argenteuil stond een oud jachtslothet kasteel Mesnilverweerd rondom dicht met klimop begroeid en omgeven door een uitge strekt, verwilderd park, dat sinds jaren aan het over vloedig aanwezige wild eene veel veiliger schuilplaats bood dan het naburige wond. Binnen de muren van dit kasteel sleet Maria Stuart eens droomend en dweepend de zonnige dagen hater onbezorgde jeugd. Vreugdezangen en jubeltonen weer klonken toen alom in deze sombere zalen en de helle lichtglansdie geregeld iederen avond van Meönil uitstraaldedrong ver in het geboomte van de uitge strekte wouden van St. Germain door. Er ging toen geen dag voorbij waarop de jachthoorn niet weerklonk, waarop niet kostbare gewaden schitterden tusschen het bonte herfstloof, waarop niet ver in bet rond het ge schreeuw van jagers en drijvèrs weergalmde. En wanneer de nacht daalde en de maan van den helderen hemel hare zilveren stralen neerzonddan zweefden welluidende mandolinetoonen door de met geuren be zwangerde lucht en boog zich over bet balkon eene jeugdige vrouwengestalte. Dan luisterde Maria naar de minnezangen van haren aanbidderden ridderlijken dauphin Frans. Voorbij voorbij! In Totheringhay stierf Schotlands schoone koningin oenen roemloozen dood haar hoofd viel op het blok en sedert lang is baar trouwe min- nestreel Frans tot zijne vaderen vergaderd. Mesnil staat leeg en verlaten. Wel vond het geslacht der Stuarts nog menigmaal een gastvrij verblijf in zijne groote zalen, maar er heerechte oenen somberen geestsedert men Maria's slanke gestalte er niet meer zag. Ten westen van Mesnildat in den tijd van ons ik nimmer zal vergeten. Het is my alsof een band te meer tusschen mijne landgenooten en mij is ontstaan en ik zie daarin het bewjjs, dat grooter vertrouwen, dan ik mogelijk achtte, in mij gesteld wordt. God schenke my de gelegenheid, mij dit vertrouwen waardig te toonen." ENGELAND. Den 22 woedde in het westen van Schotland en vooral over Glasgow een hevige sneeuw storm, waardoor het spoorwegverkeer op vele plaatsen gestremd was. Het bekende reusachtige schip de Great-Eastern, me tende 18915 ton, lang 692, breed 83 en diep 60 voeten, is verkocht voor f 192.000 aan een handelaar in ijzer waren te Liverpool, die het sloopen en voor oud roest verboopen zal. De koopprijs is juist een vierde van de som indertijd uitgegeven voor het te water laten van het vaartuig. De lord mayor van Londen wenscht op verschillende plaatsen parken aan te leggen, ten einde aan ongeveer 1500 werkeloozen werk te verschaffen. Niemand wordt tot het werk toegelaten, tenzij hij zes maanden te Lon den gewooad heeft en van goede getuigschriften voor zien is. Hij vraagt daarvoor eene som van f 240.000. De min. van fioanciëu Goschen wil de 3pct schuld in een 2% pet. schuld omzetten. Hij heeft de groote bankinstellingen en de voornaamste geldmannen in de City te Londen over dat plan geraadpleegd? Dezer dagen is te Londen een verslag verschenen van de Vereeniging ter voorkoming van mishandeling van kinderen met eene voorrede van barones Burdett- Coutts, waarin de hulp der bevolking wordt ingeroepen, om onbeschermde kinderen te verdedigen tegen wreed heden welke de grootste verontwaardiging opwekben. In het derde jaar van het be3taaa dier vereeniging zijn 258 gevallen van wreedheid op kinderen onderzocht. In 131 gevallen waren verwondingen ontstaan door slagenin 22 liet men kinderen opzettelijk honger lijdenin 26 werden ze verwaarloosdin 22 werden de kinderen van dronkaards half naakt en hongerig op straat gezonden om te bedelenin 6 bestond er aan leiding tot vervolging wegens doodslag. Onder de ergerlijkste gevallen worden de volgende genoemd het afranselen van een doofstommen jongenomdat hij zoo moeielijk begrijpen bonhet brengen van een gloeiende pook voor de oogen van een blind meisje en hare hand er mede in aanraking brengen door een broederin tegenwoordigheid der ouderseen bind kastijden en het daarna een nacht lang in een donkeren kelder met ratten opsluitenhet dompelen van een stervenden jongen bijna één uur lang in eene tobbe met koud water om „aan dat sterven een einde te maken"het breken van den arm van een meisje door het met een bezemstok te slaan en het daarna te ver plichten, den vloer te schrobben met den gebroken arm en haar met eene zweep kastijdenomdat het werk niet vlug genoeg klaar kwameen jongen naakt bij de samengebonden handen aan een haak in den zolder op hangen en hem aldus afranselen de keel van een jongen toeknijpen om zijn geschreeuw te verminderen op pas geheelde wonden slaan en daarna den knop van een pook in den strot van een jongen te steken eu dien tint>r lo Krtnrlan «nr. rJnt; io dor» aanleiding voor die mishandelingen worden genoemd omdat een zolder mee een bal bedorven was, een stukje brood van de tafel was genomen een kind te lang voor eene boodschap was weggebleven of niet thuis was, toen men het nocdig had om eene boodschap te gaan doen. Een man had o. a. verklaarddat hij zijn wrok boeide op een kind van 15 maanden alleen om de zuster der moeder, die zeer veel van het bind hield en die hij haattete tergen. Om dit zoo goed mogelijk te doen werd het kind herhaaldelijk op het gezicht geslagen. De Vereeniging vraagt thans geld om haar werk te kunnen voortzetten namelijk, om lie den f die zich aan dergelijke feiten sehuidig maken voor den strafrechter te kunnen vervolgen. Iebland. Pastoor Eijan hoofd van de onderafdee- ling van het iersche nationale landverbond te Herberts- Town, is tot eeae maand gevangenisstraf veroordeeld verhaalslechts bewoond werd door eenen ouden rentmeester met zijn huisgezinliep eene diepe kloof van bijna een haive mijl lengte door het woud. Op jacht zijnde in de bosschen van St. Germain was koning Hendrik IV eens met zijn paard daarin gestort, doch daar het ongeval geene treurige gevolgen na zieh sleepte had de vrome vorst aan den rand der steilte eene kapel laten bouwendie aan de heilige Anna gewijd werd. Zoo lang koning Hendrik over zijn volk regeerde bleef ook de kapel in aanzien. Van heinde en verre deed men bedevaarten er heen en menig hartgrondig gebed zullen de vromenmet deze gapende kloof voor zich, tot de heiligen opgezonden hebben. Later evenwel geraakte de kleine kapel in vergetelheid. Het dak ver viel stokrozenklimop en wilde druif bedekten de muren en tusschen de daksparren nestelden zich de zwaluwen. Op zekeren dag, ongeveer vijftien jaar vóór den aan vang van ons verhaal, klopte een pelgrim bij den rent meester van Mesnil aan en verzocht vergunning in de kapel van koning Hendrik zijn kluizenaarsleven te mogen eindigen. De kapel en de grond, waarop zij stond, be hoorde tot de goederen der kroon en dus had de rent meester niet het rechtom het verzoek des monniks zoo dadelijk in te willigen. Maar de monnik met zijn vroom uiterlijk en zijne ruwe py maakte zulk eenen diepen indruk op hem dat hij een verzoekschrift in diende bij de bestuurders der kroondomeinen waarin hij de bede des monniks ondersteunde. Het bestuur willigde bet verzoek in, onder voorwaarde, dat de nieuwe kluizenaar van Sint Anna op de plaats, die Hendrik IV's vrome lin tot eene heilige plek had gewijdvan tijd tot tijd eene mis lezen zou voor het zieienbeil des konings. De monnik beloofde dit van ganseher harte en van dit oogenblik af huisde pater Benediktus als vreedzamemensebenschuwe kluizenaar, aan den rand van de kloof van Mensil. Wordt vervolgd. wegens het aansporen van de leden van zijn kerspel geene pacht te betalen. FBANKBIJK. Den 23 is in den gemeenteraad van Parijs verslag uitgebracht over de aan het lid Maraoulan ten laste gelegde beschuldigingen betreffende de door hem aangenomen verbintenis om zijn invloed als raads lid aan te wenden ten bate van eenen spoorweg enz. Na langdurige beraadslagingen werd met 27 tegen 16 stemmen een voorstel, om eenvoudig over te gaau tot de orde van den dag, met 27 tegen 16 stemmen ver worpen en met 31 tegen 9 stemmen eene motie aan genomen, waarbij de raad het oordeel over dat lid aan de kiezers overliet en hem uitnoodigde zijn ontslag te nemen. Later heeft de raad dit besluit weer in getrokken. Een scheepskapitein heeft medegedeeld, dat hij uit den luchtballon Arago de luchtreizigers L'hoste en Mangot in het water heeft zien vallen op 39 mijlen alstands ten zuidwesten van kaap St. Katharina, eiland Wight, 18 mijlen ten zuidoosten van kaap Portland en 12 mtjleD van de engelsche kust. Hoewel hij met zijn stoomschip eenigen tyd in de nabijheid van den rond dobberenden ballon was gebleven, om hem te redden had men de ongelukkigen niet meer gezien. Maurits Bernhardt zoon van de beroemde Sara Bernhardt, treedt in het huwelijk met eene prinses J ablonowski, van moederszijde eene achterkleindochter van Lucien Bonaparte. Dit huwelijk zal den 29 te midder nacht in de kerk St. Honoré d'Eylau te Parijs inge» zegend worden. De jury vaa het hof der Seine heeft eenen elzasser, Ristelhüber genaamd die zijne wegens echtbreuk van hem gescheiden vrouw doodgeslagen had, onder toejui ching van het publiek vrijgesproken. Hij had dit gedaan, toen hij op zekeren dag haar ontmoet had komende uit een bierhuis met een man en eenige luid zingende vrouwen. Hij verklaarde zonder eenige voorbedachtheid, in blinde woede die daad bedreven te hebbenomdat hij in dien man een zijner vroegere werklieden meende te herkennen, met wien zijne vrouw het had gehouden. OOSTENEIJK-HONGAEIJE. Volgens de Militar Zeitung, een blad, dat te Weenen uitkomt en in dezelfde verhouding tot de ooetenrijksche regeering staat als het blad de Invalide tot de russisehe, ban de vraag, of tusschen Eusland en Oostenrijk-Hongarije de oorlog zal uitbreken, feitelijk eerst den 13 Januari a.s. beslist worden. Tegen dien tijd is de met 13 November aangevangen zending van recruten naar de regimenten afgelcooen en blijkt het, of de gewone verloven aan hen, die het langste gediend hebben verleend worden. Blijft het aantal soldaten dan op het gewone cijfer van het leger op voet van vrede, dan kan men aannemen, dat de Keizer den vrede wil; worden de onde soldaten in dienst gehouden, dan wil Eusland den oorlog en moet Oostenrijk dien ook willen, Dat blad ziet voor Oostenrijk-Hongarije in oorlog geen gevaar, daar gedurende de laatste 20 jaren een leger gevormd is, dat voor geene krachtsinspanning terugdeinst. De met de russisehe regeeringskringen in betrekking staande berichtgever der Politiscbe Correspondenz te St. Petersburg 1 sehrijftdat het artikel van het blad de Invalide niet ten doel had de wolken aan den staat kundigen gezichtseinder van Europa te vermeerderen maar die te verdrijven door de verklaringdat elke maatregel der aangrenzende rijken door een maatregel van gelijken aard van Eusland's zijde zou gevolgd worden. SEEVIE. Da verkiezingen voor de Sohupachina zijn in voor de liberalen gunstigen zin uitgevallen. EEEENIGDE STATEN. Te Rochester in den staat Nieuw-York ontving eene fabriek petroleumwelke door geleidingen er heen vloeide. Deze waren echter zoo slecht gelegddat de olie wegvloeide en in da riolen liep. Daar geraakte de petroleum in brand, ten gevolge waarvan op verschillende punten der stad brand ontstond. Fier groote korenmolens brandden o.a, geheel af. De weggevloeide hoeveelheid wordt op 15000 gal lons geichat. Vier personen kwamen om en twintig wer den gewond. De schade is zeer groot. Uit Canada moest een uit 27000 boomstammen sa mengesteld houtvlot, 560 voet lang, 65 voet breed en 38 voet diep, door de Miranda naar Nieuw-York ge sleept worden. Door een hevigea storm werd het vlot van de sleepboot losgerukt in de nabijheid van het eilard Nantucket waarua het in zuidelijke richting wegdreef. Alle gezagvoerders van schepen die te Nieuw- York waren, zijn dadelijk hiermede in kennis gesteld. De regeering heeft twee Korvetten uitgezonden om het houtvlot te zoeken en zoo mogelijk naar Nieuw-York te slepen en twee botters om de naderende booten en schepen te waarschuwen. Men berekent, dat als het vbt niet gevonden wordt en het niet uiteen valt, het zeker 6 maanden zal duren, eer het hout zooveel wa fer opgenomen heeft, dat het zinkt. De beambten bij den spoorweg van Philadelphia naar Eeading hebben den arbeid gestaaktwelk voorbeeld gevolgd is door ben die bij het vervoer naar de mijnen gebruikt worden. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamek. Bij de aigemeene beraadslaging over de wijziging der kieswet op den 23 antwoordde de minister van binnen 1. zaken op eene vraag van den heer At. Mackay, dat hij het onbetwistbaar achtte, dat nu bloedverwanten van kandidaten, leden der Prov. Staten, niet kunnen medestemmen bij verkiezing voor leden van de Eers;e Kamer. De zaak verdiende evenwel overweging en bij wijziging der organieke wet zou zij der aandacht niet ontgaan. Den heer van Kerkwijk, die verzocht, een koninklijk besluit uit te lokken, om de gemeentekassen niet te belasten met het port voor de verzending der stembiljetten, werd geantwoord dat de minister met zijnen ambtgenoot van waterstaat hierover in overleg was getreden. Bij art. 1 verklaarde de minister zich bereid, den wensch van den heer T. Mackay, om des zondags geene stembiljetten te doen rondzenden, ook niet per post, aan zijnen ambtgenoot van waterstaat over te brengen. By art. 2 stelde de heer Godin de Beaufort voor, om ook in gemeenten met minder dan 40000 zielen zoo noodig, kf

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2