Smtbten. gelegenheid te geren op meer dan ééne plaats stembiljetten in te leverendaar verschillende plattelandsgemeenten uren nit elkaar liggen, terwijl de heer van Kerkwijk voorstelde, den termijn van 1 Maart voor de benoeming van plaatsvervangers voor benoemde kiezers te doen vervallenmet het oog op moeielijkhedenwelke daaruit zouden kunnen ontstaan. De minister van binnen 1. zaken achtte het voorstel Godin de Beaufort onnoodig en blijkbaar voelden de gemeente besturen dit zelfwant slechts één verzoek in den geest van het amendement kwam in, namelijk uit Epe. Ier tegemoet- koming aan de bezwaren van den heer van Kerkwijk wijzigde hij het artikel zoodanig, dat bepaald werd, dat vacatures in. het getal van benoemde kiezers tusschentijdszoo noodig op gelijke wijze zouden kunnen, worden aangevuld. De heer van Ui g g e 1 e n ondersteunde het amendement van den heer Godin de Beautort, dat aangenomen werd met 58 tegen 12 stemmen. Daarna werd het geheele wetsontwerp zooals gemeld isaangenomen. Kinderarbeid. Het ingediende wetsontwerp, houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen arbeid en vei waarloozing van jeugdige personen, bestaat uit 16 artikelen. Het bepaalt: Art. 1. Onder arbeid verstaat deze wet alle werk zaamheden in of voor eenig bedrijf. Onder veldarbeid verstaat ztj alie werkzaamheden in de opene lucbt in of voor het land- of tuinbouwbedrijf of bet bedrijf van veehouderij of veenderij. Bij uitzondering worden niet voor arbeid of veld arbeid gehouden de werkzaamheden voor een bedrijf, die in eene huishouding of stalling ook buiten eenig bedrijf plegen verricht te worden. Art. 2. Het is verboden een kind beneden 12 jaren arbeid te doen verrichten. Ten opzichte van veldarbeid van kinderen boven 10 jaren kan dit verbod voor iedere gemeentewaar en wanneer de belangen van den landbouw dit noodig ma ken, bij een telkens voor één jaar geldend besluit worden geschorst door Gedeputeerde Statenop verzoek van den raad der gemeente, in dier voege, dat in dat jaar de gezamenlijke tijd van schorsing voor eene zelfde gemeente niet langer dan 8 weken zij. Indien bet door Gedep. Staten genomen besluit tot schorsing door ons wordt vernietigdherleeft het ver bod op den dag na de dagteekening van de Staatscourant, waarin ons besluit wordt openbaar gemaakt ol, indien die Staatscourant meer dan eene dagteekening draagt op den vierden dag na de eerste dier dagteekeningen. Art. 3. Het is verboden een kind boven 12, doch beneden 13 jaren anderen arbeid dan veldarbeid te doen verriehten. Voor bepaalde bedrijven kan door de ministers bij algetneenen maatregel van bestuur vau dit verbod vrij stelling worden verleend onder zoodanige voorwaarden als zullen noodig blijken. Art. 4. Bij algemeenen maatregel van bestuur kan door de ministershetzij onvoorwaardelijk hetzij voor waardelijk, worden verboden een kind beneden 16 jaren bepaalde soorten van arbeid te doen verrichtenop grond van de gevaren voor de gezondheid of het leven van kinderen, welke die soorten van arbeid, hetzij in het algemeen, hetzij bij niet inachtneming van zekere voor waarden door de verwerkt wordende stoffen of door de wijze van bewerking opleveren. Art. 5. Het is verboden een kind beneden 16 jaren langer dan 10 uren in het etmaal anderen arbeid dan veldarbeid te doen verrichten. Voor bepaalde bedrijven kan door ons bij algemeenen maatregel van bestuur van dit verbod vrijstelling wor den verleend onder zoodanige voorwaarden als zullen noodig blijken. 3 Art. 6. Het is verboden den arbeid van een kina beneden 16 jaren vroeger te doen aanvangen of later te doen eindigen dan, in het tijdvak van I April tot 30 September te 5 uren des morgens en te 7 uren des avonds, in den overigen tijd van het jaar te t uren des morgens en te 7 uren des avonds. Voor bepaalde bedrijven kan door ons bij algemee nen maatregel van bestuur van dit verbod vrijstelling worden verleend onder zoodanige voorwaarden als zul len noodig blijken. Art. 7. Het is verboden iemand beneden 18 jaren op Zondag arbeid te doen verrichten in fabrieken, tra fieken en^verkplaatsen. Dit verbod is niet toepasselijk op arbeid door Israëlieten verricht Art. 8. De artt. 5, 6 en 7 zijn niet toepasselijk op arbeid, in of voor het schippers of zeevissehersbedrijt aan boord van vaartuigen verricht. Art. 9. Wanneer iemand beneden 18 jaren buiten de schafturen aangetroffen wordt op eene besloten plaats waar arbeid wordt verricht, wordt hij geacht aldaar zelf arbeid te verrichten, tenzij het tegendeel blijke. Art. 10. Overtreding van eene der bepalingen dezer wet, behalve die van art. 13, wordt gestratt met hechtenis van' ten hoogste 14 dagen of geldboete van ten hoogste f 75. Indien tijdens het plegen van het feit nog geen 2 jaren zijn verloopen sedert eene vroegere veroordeeling 'van den schuldige wegens gelijke of «ene andere over treding dezer wet, behalve die van art. 13, onherroepelijk is geworden, kunnen de straffen worden verdubbeld. Art. 11. Met het opsporen van de overtredingen van deze wet zijn, behalve de bij art. 8 van het Wet boek van Strafvordering aangewezen personen, belast de marechaussee, alle ambtenaren van Bijks- en ge meentepolitie en de ambtenaren van het geneeskundig staatstoezicht. De overige artikelen regelen het binnentreden der fabrieken, de aan de ambtenaren op te leggen geheim houding, de straf, bij overtreding aan die ambtenaren op te leggen, enz. In de vergadering vsn den gemeenteraad van Wormerveer van den 20 is door den burgemeester medegedeeld dat de gasfabriek met alles wat tot de openbare verlichting behoort door de beëedigde des kundigen voorloopig geschat was op 42450. In den nacht van den 19 op den 20 werd bij een hovenier te Gorinchem door middel van braak uit eene schuur op zijn bouwland ontvreemd een don kerbruine hiteene tweewielige hittenkar op veeren en lederen tuig. Op de paardeamarkt te 's Hertogenbosch werd de dader met een en ander aangehouden. Den heer Louis Bouwmeesterdie den 22 zijn zilveren jubiié als tooneelspeler heeft herdacht, werden tal van geschenken bloemen en kransen geschonken. De stads-sehouwburg wasniettegenstaande de ver- boogde prijzen stampvol om hem als Lodewijk XI te zien optreden. Bij kon besluit van den 22 is benoemd tot ont vanger der registratie te Zaandam de heer WFi Mensing, thans te Hulst. Bij kon. besluit van den 22 is de commissie van onderzoek in zake den aanleg eener haven voor vis- sehersschepen te Scheveuingen, ingesteld bij kon. besluit van 21 Mei 1886 No. 12, ontbonden met dankbetuiging a^n den voorzitter de leden en den secretaris voor de wijze, waarop zij zich van hunne taak hebben gekweten. Bij kon. besluit van den 23 is het aantal leden van den raad van toezicht op de rijkspostspaar bank met één lid uitgebreid en als zoodanig met ingang van 1 Januari 1888 benoemd de heer A. D. de Marez Oyenslid der firma Laboucbère Oyens en Co., com missionairs in effecten te Amsterdam. Den 23 is te Zwolle in de spekslagerij van den heer Oorsprong brand ontstaanin de rookerij was raim 2000 pond spek en worst, welke hoeveelheid grootendeels verbrand is. Bij kon. besluit van den 23 zijn als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, de zilveren me daille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij kon. besluit van 23 September 1855, n°. 64, toegekend aan G. Goedknegt, schipper van den te Vlaardingen tehuis behoorenden vischlogger vaa der Ven (V L 121), we gens moedbeleid en zelfopofferingbetoond bij de redd'ng der schipbreukelingen van de bomschuit Argo, den 3 November 11. op de Noordzee bij stormweer lekgeslagen en de bronzen medailje en een loffelijk getuigschrilt aan: A. Bakker, stuurman, J. van der Vaart, G. Visser, A. v. d. Windt, W. Lekkerkerk G. v. d. Berg, Jobs. van Dorp, H. Snietke en H. A. Sehlarman allen matroos, P. Vrijland, A. v. d. Zwan en G. Pille, allen lichtmatroos, A. Vrijland en L, Oos terman jongens behoorende tot de bemanning van genoemden logger, wegens moed, beleid en zelfopoffering bij die redding bewezenmr. G. B. Noothoven van Gooradv.-procur. te Amsterdamwegens het met levensgevaar redden eener vrouw uit de Keizersgracht bij de Vijzelstraat aldaar, den 2 Mei 11.; A. Wielaard brigadier-majoor-titulair der rijks-veldwacht te Maassluis, wegens het met levensgevaar redden van drie drenke lingen uit het diepe vaarwater „De Noordgeer", in den nacht van den 13 op den 14 November 11. - Bij kon. besluit van den 23 is mot ingang van 1 Januari a.s. aan den kolonel J. D. M. Ledel op zijn verzoek eervol ontslag verleend als militie-commissaris in de provincie Utrecht en in zijne plaats benoemd de luitenant kolonel T. "Vrijerboer van het regiment gre nadiers en jagers onder voorbehoud vau latere regeling van zijn militair pensioen. - Te Haarlem is den 24 een kindje overleden dat een paar dagen vroeger een ketel met heete kolfie over het lichaam had gekregenzonder dat de bijna blinde moeder het bespeurd had. Den 24 hebben lie aandeelhouders dei- Nedor- landsehe bauk het voorstel om de beslissing over de voortzetting der vennootschap uit te stellen tot 28 Februari 1889 met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer mr. J. G. Gleiehman heeft ontslag genomen als commissaris. Den 24 is het stoomschip Bromo van de werf der koninklijke maatschappij De Schelde te Vlissingen te water gelaten o. a. in tegenwoordigheid van de ministers van financiën, buitenlandsehe zaken, kolon'ën en marine. Het is het langste schip, dat tot lieden op eene werf in Nederland gebouwd is de voornaamste afmetingen zijn 331 eng. vad. lang over dek 36| eng. vad. breedte groot spant en 27 eng. vad. holte. Het laadvermogen bedraagt een gewicht vau 3500 tonnen. Er is plaats voor 31 reizigers le klasse in 15 hutten en voor 24 reizigers 2e klasse, De heer mr. B. Mervil baron van Lijnden heeft zijne benoeming tut lid der Eerste Kamer aangenomen. De Ned. Bynspoorwegmaatsehappij keert als voor loopig dividend uit f 4.90 per aandeel op de volgestorte aandeelen f 1.96 op de aandeelen van ƒ96 en/0.73)i op die van 36 gestort kapitaal. De minister van oorlog heeft aan de korpsen mede gedeeld, dat in het jaar 1888 weder capucijners verstrekt zullen worden aangezien in het meerendeel der garni zoenen het eten daarvan gewenscht wordt- Aan een zestal cadets van liet 2e studiejaar ia geen kerstverlof verleend als verdacht van het schrijven van naamlooze St. Nicolaas-brieven aan sommige leeraren, o. a. bedreigingen inhoudende Onder de cadets van dat studiejaar heerschte sedert eenigen tijd ontevreden heid over de lage schatting hunner vorderingen, vooral in letterkundige vakken en aanvankelijk toen men de vermoedelijke daders niet kende was aan alle cadets van dat jaar verlof geweigerd. Volgens den minister van oorlog is de proef met het aankoopen van inlandsche paarden reeds in zoover geslaagddat de noodige paarden van de veld- en rijdende artillerie daardoor zijn verkregen. Over de geschiktheid der aangekochte paarden durft hij nog geen oordeel uitspreken. Vooral in de provincie Gro ningen legt men zich ze9r toe op het voorzien in de behoefte aan remontepaardec. Het Gobelin-behangsel in de kamer van burg. en weth. op het raadhuis te Leiden is door de dames Knol en van der Kaay te Amsterdam hersteld opgeleverd. Haar is daarvoor 650 toegestaan. De Nederlandsehe Bell-telephoon-maatschappij heeft de gelegenheid tot abonnement aan het centraal bureau te Zaandam opengesteld tegen betaling van ƒ60 per jaar en per perceelmet ingang van 1 Januari. De Nieuwejaarscollecte te Enkbuizen aan de huizen der ingezetenen bracht 200.64 op benevens 2 bons voor 20 tarwebrooden. t De burgemeester van Wageningen heeft van den Koning 200 ontvangenom aan behoeftigen Ja die gemeente gedurende den winter werk te verschaffen. De restauratie met woning c. a. op het station 's Gravenhage van de Ned.-Bijnspoorwegmaatschappü is voor het tijdvak van 1 Mei 1888 30 April 1891 verpacht aan den hoogsten inschrijverden heer G. J. Groh te Arnhem, voor 2450 per jaar. Ter vergrooting van een kerkgebouw te Tilburg is eene 3% pet. geldleening, groot 100,000, uitge schreven. Daar in de vergaderzaal der Tweede Kamer slechts plaats is voor ten hoogste 97 leden zal de zaal door het tijdelijk aanbrengen van drie zitplaatsen geschikt gemaakt worden om alle 100 leden te becatten. Aan de Kamer van 100 leden zal de beslissing overgelaten worden hoe de zaal voor goed in te richten. Ook zou de koffiekamer dan op nieuw verbouwd worden. De directie der paardetram Hoorn-Enkhuizen heeft eene proef genomen met het aanbrengen van stroomatrassen op den vloer der wagens welke maat regel u tstekend voldoet. Bij ondersoek is gebleken, dat het op de Panne- koek gestrande duitsche schip Benown met de lading geheel verloren is. Alléén van het voorschip waren onder water nog eenige wrskstukken zichtbaar. Beroepen bij de berv. gemeente te Driebuizen en Zuidschermer da. B, Jelgersma Gzn. predikant te Heenvliet. Den 30 is bij de Amsterdamsche bank de in schrijving opengesteld op 400 schuldbekentenissen ieder groot ƒ1000, van de 3% geldleening ten laste van de gemeente Utrecht groot 3.150.000, tegen 963/< pet. In 1837 zijn van Texel naar verschillende markten uitgevoerd 26782 stuks vee; de verkregen prijzen waren beneden bet middelmatige. Te Haarlem tracht men eene kiesvereeniging m radicale richting op te richten, - Uit officieele bescheiden blijkt, dat te Botterdam ruim 4000 personen geen kiezers worden, door dat zij verzuimen hunne personeele belasting te betalen. Den 23 gaf de zangvereeniging Amicitia te Kol- horn voor een publiek bestaande uit 400 personen eene openbare uitvoering waarbij tevens door eenige kunstminnende en werkende leden een tooneelstukje werd uitgevoerd. Met het een zoowel als met het ander slaagde men uitmuntend. Da Economist van December bevat mr. A. D. vun Assendelft de Ooningb het personeel in verband met de gemeente-belastingen en den woning-cenau3dr. L. Mulder, Engelands botermarkt in verband tot Ne derlands boterbelang Onze rijkspostspaarbank. Verslag dienstjaar 1886; H. C. M. de Groot, spoor- en tramwegen Armand Sassen spaarbanksak6n A, Kruijt telegraaftarieven Lijst van wetten kon. be sluiten en ministeriëale beschikkingen betrekking heb- bdnde op nijverheid finantiënvereenigingen enz. en opgave van statistieke bescheiden verslagen en ver leende concessiënmet aanduiding van het nr. der Staatscourant, waarin zij voorkomen (1 Juli 1885 uit. Juni 1887); Staats- of particuliere exploitatie der indische spoorwegen M.. Hsnriques de Pimentel La royale helae. Compagnie des assurances sur la vie et centre les accidentsDe particuliere spaarbanken in 1887 Economische nalezingen en berichten. Dinsdag 27 December. Pakijs. De justitie ontdekte dat een agent van Wilson, die met onthullingen had gedreigd, wederrechte lijk sinds twee maanden gevangen zit. Weenen. 400 Waggons staan te Odessa voor troe penvervoer gereed. '■.TOCTnMuiiiif 'T In ons bericht van do kaasmarkt van Vrijdag jl f is het aantal stapels verkeerd opgegeven. Er zijn aan gevoerd 6 1 3 stapels wegende 169.753 kilogrammen. Er behoort moed toe, om al weder een beroep te doen op de beurs van Aikmaars ingezetenen, ten einde een huis voor r. k. ouden van dagen te grondvesten. En die moed bezit een zes- of achttal dames. Wat maakt hen dan zoo sterk? Die oorzaken zijn vele Immers het goede doel, de bekende offervaardigheid, de nooit te vergee's ingeroepen medewerking ook van andersdenkenden, dit alles maakt het mogelijk, ander maal een feestavond te organiseeren, die in luister en genot niet bij zijne voorgangers behoeft achter te staan. Waar de heer Paeblig met den heer J. Otto hunne talenten paren aan de breede rij van begaafde dilet tanten, daar mag men met grond veronderstellen, dat door vereende kracht een schoon geheel zal gevormd worden, Het tableau, dat den feestavond zal sluiten, mant uit door lieve muziekprachtige costumes en bevallige groepeering. Wij twijfelen niet of dit gedeelte van het programma zal evenzeer in den smaak vallen als de in elks geheugen nog frisch gebleven voorstelling van den kerstnacht, waarmede het comité verleden jaar znlk een uitbundig succes behaalde. Wij gelooven dat zij die t'buis blijven zich van een groot genot berooven en te laat zjch zullen beklagen. Iu geen geval zal eene herhaling van dezen avond tot mindere entreegelden plaats hebben. (Ingezonden). BURGERLIJK! stand. GETROUWD. 25 Dec. Dirk Overtoom, wednr. van Helena Peeters, en IJda Blaauboer, wed. Willem Manes. Huibert Kaarse maker en Sjoerdje ten Kate. GEBOREN. i 4 Dec. Maria Johanna ErederikaD. van Johan Erederik Kooman en Geurtje Brinkman. - Maria Jacoba, D. van Cornells Petrus Koot en Mafia Pannekoek. Wilhelmina Catharina, D. van Jan Bijleveld en Wil- helmina Krijt. Johanna Annetta Elisabeth, D. van Matthijs van Kleeff en üerardina Elisnleth Ludwig. Marinus, Z. van Izaak Contant en Maagje van Rij. 25 Dec. Pietertje, D. van Johannes Schuit en Guurtj^ Ter Meulen. 26 r Lambertus, Z. van Aliedius Willem van o?r Voort en Anna Maria van de Pol. CatharinaB. van Leo-

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 3