No. 156. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. V iUJ D A G 30 DECË.UBER. In het nummer onzer courant van 1 Januari, verschijnende Zaterdag 31 December, zal gelegenheid be slaan tot het plaatsen van MË(JW- JAARSWENSCIIËN a 25 cents a contant, van 1—5 regels, iedere regel meer a 5 cents. Aimahadi's nalatenschap. FEUILLETON. 'I r Prijs der gewone Advertentiën 0fficiëel 0srÖec!tc. ISttitetïiassö. fiittucnlAttib. ALK1IAAKSCHË Cd! IUM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. IA^V Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS TEE, ZOON. y iiir,-tag»a,T,t BURGEMEESTER en WEïaÖUDERS vanTËKMAAR brengen ter algemeene kennisdat aan ben vergunning is ge vraagd door JH. AVIS, koffiehuiskouder, wonende te Alkmaar, tot den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de Honttilwijk B, No. 41. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 28 Dec. 1887. l)e Secretaris, NUHOUT van dee VEEN. DUITSCHLAND. Bij den rijksdag is een wetsont werp ingediend tot verscherping der bepalingen tegen de socialisten. Die wet zou 5 jaren van kracht zijn en daarbij wordt o.a. aau de regeeriug de bevoegdheid toegekend, om gevaarlijke personen uit het gebied van het rijk te verbunnen. De pers verklaart zich vrij al gemeen tegen dat wetsontwerp. ENGELAND. De door de Koningin naar Abessinië gezonden afgevaardigden om eene schikking tot stand te brengen tusschen de abessiniërs en de itaüanen zijn er niet in geslaagd den Negua van Abessinië over te ha* len den vrede te vragen. Gladstone is naar het Zuiden vertrokken. Bij zijn vertrek uit Londen werd hem eene schitterende buide gebrachttrots enkel gefluitvertegenwoordigers van alle volkeren namen daaraan deel. Te Dover zou hij door de menigte, die hem met geschreeuw en gefluit ontvingmet sneeuwballen geworpen zijn. ERANKRIJK. De heer Eéry d'Eseland lid der rekenkamer, indertijd uit Elzas-Lotharingen verbannen, is voorzitter van den Patriottenbond geworden in de plaats van den heer Déroulède. In zijne toespraak ter dankbetuiging noemde bij zich een vrijwilliger van 1870, die vreemd was aan allen hartstocht in verband met de binnenlmdsche staatkunde en wees bij voornamelijk op het artikel in de statuten, dat als doel der verseniging aanwijst herziening van het Erankforter vredesverdrag en teruggaaf van Elzas-Lotharingen. 2,7) Vreemde geruchten waren bij de landlieden over den kluizenaar in omloop. Men vertelde elkander dat hij geen franschman maar een engelscbman of een schot en eens een zeer aanzienlijk en beroemd heer geweest was. Eene zware misdaad, die bij begaan had moest hem evenwel al zijne waardigheden gekost heb ben en du boette hij in gebeden en zelfkastijdingen de s.ware schuld, waarmede hij zijn geweten bad bezwaard. Deze geruchten klonken zeker avontuurlijk en ro mantisch, doch wie bekend was met de levenswijze en de persoonlijkheid van den kluizenaar van St. Anna kon niat ontkennendat zij onmogelijk van alle waarheid ontbloot konden zijn. Pater Benediktns kon nog niet heel oud zijn. De groote grijze baard, die tot ver op de borst golfde, maakte het wel is waar moeielijk zijnen juisten ouderdom te bepalen maar het groote blauwe ocg blonk nog te helderom aan eenen grijsaard te doen denken. Het gelaat van den raadselachtiger; monnik was sterk gebruind door weer en wind en zonneschijn, maar zijne trekken waren edel en voornaam en droegen, ondanks de stille wrok en de geheime, verterende smart, die er in zetelde, een ridderlijk en aristocratisch kenteeken en spraken van eenen edelen en krachtigen geest. Zijne handen waren klein en sierlijk en de blooteslechts met sandalen bekleede voeten muntten uit docr schoone vormen. Pater Benediktns leefde als een echte kluizenaar, geheel als iemanddie alle betrekking met de wereld heeft afgebroken. In eenen zijgang van de kleine kapel be vond zich zijn armoedig bed, dat bestond uit stroo en droge bladeren, slechts met een schapenvel gedekt. Daar naast stond eene aarden krnik, die hij altijd uit de naaste bron met frisch water vulde. Aardappelenvruchten en droog brooddat hem om de drie dagen door den TURKIJE. In de afgeloopen week beeft de duitsche gezant von Radowitz officieel aan Kiamil-pacba verklaard, dat Dttïtschland aan Oostenrijk daadwerkelijke militaire hulp sou verleenen mocht Oostenrijk door Rusland aan- gevallen worden. Mahmoud-Djemaddin-pacha is benoemd tot minister van financiën. VEREENIG DE STATEN. De werkstaking cp de spoorwegiijn tusscben Philadelph a en Reading is ge ëindigd. Het geschil tusschen de maatschappij en hare beambten zal aan scheidsrechters ter beslissing voorge legd worden. Met groote houtvlotaf komstlg uit Canada, ia reeds uit elkaar geslagen, waardoor het gevaar voor de scheep vaart naar het oordeel van ervaren scheepskapiteins veel grooter is geworden. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Zitting van den 28. Ta half twee ward de zitting geopend en geschorst tot half vier, nadat het nieuw benoemde lid voor Utrecht, de heer mr. Melvill van Lyndenna goedkeuring zijner geloofsbrieven en beeëdiging, zitting had genomen en de ingekomen wetsont werpen, uitgezonderd het voorstel Reekers, naar de afdeelingen gezonden warenom dadelijk te worden onderzocht. Te 4 uren werd de zitting heropend, doch verdaagd tot den 29 des voor- middags te 19 uren. In de afdeelingen is de wensch uitgesprokendat vrijdom van grondbelasting in het vervolg ook moge worden uitgebreid tot innemingen van onderwijs van bijzondere personen. Bij het onderzoek van het wetsontwerp tot uitbreiding der stembureaus werd betreurd, dat art. 41 der kieswet niet ge wijzigd waszoodat des zomers het stembureau van 8 tot 5 en des winters van 8 tot 4 uur geopend kon zijn. Voor een groot aantal der nieuwe kiezers was het uur van 8 tot 9 bij zonder geschikt voor de inlevering van stembriefjes. De kan toren, werkplaatsen enz. beginnen juist om 9 uur. Tweede Kamer. Handelsverdrag met Spanje, Bij het onderzoek in de afdeelingen van dit verdrag achtten verscheidene leden het tegenwoordige oogenblik weinig geschikt, om door de goedkeuring daarvan de nederlandsche handelsstaat- kunde voor vijf jaren aan banden te leggen, en oordeelde zij het verkieslijk, het nemen eener beslissing aan den toekomstigen wetgever over te laten. Huns inziens bleek uit den inhoud dezer overeenkomst op nieuwhoezeer het eene illusie was te meenen dat Nederland van andere mogendheden, die hier te lande ook zonder verdrag op den voet van het meest begun stigde land zouden worden behandeld, gelijke behandeling kon verkrijgen zonder daarvoor eenig offer te brengen. Werd niet tot verkooging van het tarief van invoerrechten overgegaan dan zou de nederl. diplomatie bij onderüandelingen over te sluiten verdragen steeds grooter moeielijkhedenondervinden. Dit verdrag scheen overigens ruim zoo voordeelig voor Spanje als voor Nederland. Dezerzijds werd afstand gedaan van de bevoegd heid tot het hooger belasten van spaanscke wijnen, veelal weelde- wijnen, waarvan zonder bezwaar hooger recht kon worden geheven. Daarentegen had het spaacsche conventioneel tarief, voor zoover het toepasselijk zou worden, slechts weinig waarde kleinen jongen van den rentmeester uit Mesnil werd gebracht, vormden bet karige maal van den boetenden monnik. Nooit kwam er vieesch over zijne lippen en nooit een andere drank dan die, welke de bron hem ver schafte. Pater Benediktus moest wel zeer vroom zijn want het grootste gedeelte van den dag bracht hij door voor het altaarwaarboven het verkleurde portret in olieverf van de heilige Anna hingef knielde hij neer voor het in hout gesneden beeld van de gebenedijde en men kon het zijn neerslachtig uiterlyk, zijnen van ver rukking schitterende oogen en de stomme beweging zijner lippen aanzien, dat deze vroomheid uit den grond zijns harten voortkwam. Onder in de kloof hing nog eene dikke aevel en boven aan den rand der steilte toekende zich de rijzige ge stalte ran den kluizenaar scherp tegen den grauwen morgenhemel af. Hij had zijne banden op den rng gevouwen en staarde naar bet woud aan zijne voeten waarin, ondanks het vroege morgenuur, plotseling een geheimzinnig leven scheen te komen. E_ne donkere gestalte gleed tusschen de boomen door en het ver grauwde boomloof, dat op den grond tot verrotting was gedoemd, ritselde en de afgevallen dorre twijgen kraak ten onder de voetstappen van een menschelijk wezen. Langs het smalle voetpad, dat dicht langs den rand der kloof was aangelegd, liep een blonde knaap van nauwe lijks tien jareu op de kapel toe. Hij knikte den kluizenaar vriendelijk toezwaaide met zijn mutBje en haalde, naderbij gekomen een lang eigen gebakken brood uit zijnen zak en reikte dit den oude toe. „Yader laat u groeten", sprak hij daarbij„en hij laat n vrageneerwaarde vaderof gij ter viering van dezen dag niet eens wat lekkerder wilt sten dan met dat droge brood; daarom zend hij n een stuk reebout moeder heeft bet vieesch eerst gisteravond gebraden en het ïb dus nog frisch en sappig. Yader hooptdat het u goed smaken zal. Terwijl hij dit zeidehad de kleine jongen uit den anderen zak van zijn buis het geschenk voor de nederl. uitvoerartikelen, die ook nog wel langs andere wegen dan den rechtstreekschen in Spanje konden worden inge voerd. De nationale nijverheid had dan ook bij deze overeen komst veel minder belang dan handel en scheepvaartwelke ten aanzien van Spanje echter zonder verdrag schenen toe te nemen. Yele andere leden achtten het meer dan tijd, een einde te maken aan de ongunstige verhouding, waarin de nederl. inge zetenen ten opzichte van den invoer in Spanje tegenover andere rijken verkeeren. Hoeveel men ookmet volkomen rechtop de vrijgevigheid der spaansche tarieven, mocht willen afdingen ten onrechte werd toch beweerd, dat de bij dit verdrag ten behoeve van Spanje aangegane verbintenissen door geene noe menswaardige voordeelen voor de nederl. nijverheid werden opgewogen. Bij raadpleging der verdragen, door Spanje met andere rijken aangegaanbleekdat de nederl. ingezetenen krachtens het beding van behandeling op den voet van het meest begunstigde rijk wel degelijk sommige belangrijke han delsartikelen tegen lagere rechten dan die van het algemeen tarief in Spanje zouden kunnen invoeren. Bij voorbeeld het invoerrecht op Branntweinvolgens het algemeen tarief 20 pe seta's per vat bedragende, werd bij het verdrag tusschen Spanje en Duitschland op 17.35 peseta's vastgesteld. Branntwein was, naar men meende te weten, een term, die ook spiritus omvatte. Gaarne zou men van de regeering vernemenof deze meening juist was en of alzoo de voortbrengselen der nederl. brande rijen en spiritusfabrieken krachtens dit verdrag tegen een recht van 17.35 peseta's in Spanje zullen kunnen worden ingevoerd. Wat overigens den tegenwoordigen toestand betreftnam het aantal in Spanje ingeklaarde schepen in de laatste jaren wel toe, maar was tevens het cijfer der uitklaringen naar dat land in dalende richting. Tegen de verbintenis om spaansche wijnen gedurende de werking dezer overeenkomst aan geene hoogere dan de tegen woordige rechten te onderwerpenbestond bij verscheidene leden ernstig bezwaar. Die wijnen waren een artikel van weelde, dat zeer goed voor verhoogde belasting vatbaar was. Wel was tegenover Erankrijk soortgelijke verbintenis aangegaanmaa deze was telken jare opzegbaar. In afwijking van het verdrag van 31 December 1883 was thans ook bedongen dat het alcoholgehalte, waarboven voor spaansche wijnen de accijns op het gedistilleerd verschuldigd isniet beneden 2 kan per vat mag worden bepaaldwelke verbintenis niet vrij van bedenking werd geacht. Den 23 is iu de vergadering van het vereenigd college van het waterschap Mastenbroek in Overijsel een plan van den heer tnr. G. Wieherlink ingekomen, om de schuld van dat waterschap, groot 553,000, te converteeren, zoodanig dat de schuld na verloop van 30 jaren geheel afgelost is Het bestuur diende gelijktijdig een plan in, dat met eerstgenoemd plan behandeld zal worden. De vsreeniging voor den koffiehandel heeft den 23 het voorBteï van eenige leden tot invoering van eenen termijnhandel na langdurige beraadslaging ver worpen met 39 tegen 23, stemmen, terwijl 4 zich van stemming onthielden. Ten slotte werd bepaald dat van 1 Januari bij de dagelyksche noteering zal worden vermeld dat deze geldt voor partijen van minstens 500 balen. In de vergadering van den geneeskundigen raad van Noordholland is den 23 medegedeeld, dat te Am sterdam 32 gevallen van pokken waargenomen zijn, van den rentmeester, dat netjes in linnen verpakt was te voorschijn gehaald en bood het den monnik aan. Deze echter glimlachte vriendelijk en streek met de rechterhand liefkozend den knaap het krullende blonde haar uit het voorhoofd „God moge u en de uwen voor uwe liefde voor den ouden Benediktus belooneu !"autwoordde hij. „Ik zal nooit ver geten, hoeveel goedheid gij mij betoont en ik zal 's hemels zegen over u afbidden. Neem echter die reebout maar weer mede naar uwen vader, mijn jongen; hij weet wel, dat ik nooit het vieesch van een door God geschapen levend wezen gebruik en dat ik tevreden beu mee mijn brood en mijne woudvruchten. Maar zeg mij eens wat zeidet gij toch van eene feestelijke viering van dezen dag Is er een of ander feest te Mesnil „O, een groot feest, pater Benediktus De regent gaat vandaag jagen met zijne moeder eu alle voorname lui. Om twee uur wordt er op het slot gegeten en sedert drie dagen is daar niet anders gedaan dan gekookt en gebraden en moeder heeft iiet zoo druk dat zij zegt, niet meer te weten hoe zij klaar zal komen. Ik moet dadelijk terugkomenom moeder te helpen. Boven in de Stuartzaal staan wel zes tafels gedekt. De hand des paters rustte nog een oogenblik zege nend op het hoofd van den knaap. „Ga dan naar huis om moeder te helpen", sprak hij glimlachend, en vlug huppelde de kleine knaap het berg pad weder af. De monnik stond nog lang op dezelfde plek, in diep gepeins verzonken. Eindelijk wendde hij zich om en keerde met eenen diepeu zucht in zijne kapel terug. Twee uur daarna knalden de geweerschoten in het woud de jacht was begonnen. Reeds den vorigen dag had de regent Parijs verlaten, begeleid door zjjnen ganschen hofstoet en vergezeld van zijne moeder, de hertogin van Orleans, die, niettegen staande haren hoogen ouderdom nog eene hartstochte lijke jageres was. Men had in het kasteel Colombiers, op twee mijlen afstand van Mesnilovernachtom al

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1