üimienlaufc. Volgens berichten uit Sofia houdt de regeering zich ijverig bezig met de landsverdediging en zou prins Ferdinand in een bijzonder gesprek verklaard hebbendat hij nimmer uit eigen beweging het land zou verlaten, maar alleen op verlangen der Grante Sobranje. Mocht Europa zijne afdanking verlangen maar de Sobranje hem gelasten te blijven dan zou hij zich aan het hoofd zijner troepen stellen en eiken overweldiger, wie hij ook moge zjjnweerstand bieden. SERVIE. Het door den president van den minister raad in de Schuptschina voorgelezen programma be helsde hervorming der gemeentebesturenverzachting der perscensuurhervorming van het leger en hand having der goede betrekkingen met de mogendheden. Het wetsontwerp tot het aaDgaan eener leening bij een bankierhuis te Parijs werd aangenomen, in weerwil van den tegenstand der liberalen. VEREENIGDE-STATEN. Het aantal faillissemen ten bedroeg in 1887 9740 tegen 10568 in 1886. Het bedrog der schulden in die failliete boedels klom daar entegen met ruim/ 42.000.000, terwijl het actief slechts met ruim de helft dier som toenam. Den 31 is des avonds omstreeks half zeven brand ontstaan in de onder Oldebroek nabij den IJsel tegen over het Katerveer gelegen stoomsteenbakkerij, genaamd „Klaarwater", van de heeren J. A. Poppe c.s. te Zwolle door het hevig stokendat noodzakelijk was voor het bakken eener groote partij metselsteenen. Door de windstilte is de brand beperkt gebleven tot de hou ten bekapping van den oven. Een gevangene heeft in den nacht van den 31 cp den 1 getracht uit de celgevangenis bij Seheveningen te ontsnappen. Hy had de ruitjes in zijn cel met zeep besmeerd en het traliewerk geheel verbogen door mid del van een stuk hout door hem bij den arbeid ge bezigd als gereedschap, en daar bij met matten vlechten bozig werd gehouden, had hij voor zich zelf een stevig matten koord gevlochten, dataan het traliewerk be vestigd dienen moest om naar beneden te gaan. Bij het verbrijzelen der glasruitjes verwondde hij zich zoo deerlijk aan de polsec dat hij luid om hulp begon te roepenvreezende anders aan verbloeding te zullen stervenwaardoor de poging tot ontvluchting ontdekt werd. De Twentsche Bankvereeniging B. W. Blydenstein Co. heeft op 1 Januari aan hare kommanditaire ven- nooten een voorloopig dividend van 5 pet. uitgekeerd. - Den 1 is te Monnikendam een wagen met vier personen tengevolge van het breken der strengen midden op de Pelsenerbrugachterwaarts de vaart in gegleden. Drie personen werden met levensgevaar ge red, doch de vierde, eene vrouw, verdronk. Den 1, des avonds, i3 de postwagen van Gouda naar Haastrecht te Haastrecht van den dijk gevallen. De reizigers, waaronder eene vrouw met hare 3 kinde ren bezeerden zich vrij ernstig. - Bij kon. besluit van den 1 zijn benoemd tot hoog heemraad van den Hondsbossche en Duinen tot Petten wegens Duinkavel, de heer J. C. Peeck; tot id. wegens Drechterland de heer P. Schuurman tot heemraad van het ambacht van "Westfriesland, genaamd Drechter land wegens de Westerkogge, de heer S. Stapel; tot id. van het ambacht van Westfriesland, genaamd Drech terland wegens de Zuiderkogge, de heer K. Zijp tot hoofdingeland-plaatsvervanger vanWestfrieffand, voor het ambacht Drechterlandde heer C. Haringhuizentot h eemraad van den polder Westzaan, de heer P. Peere boom; tot id. van het ambacht van Westfrieslandge naamd de Vier Noorder Roggen, van wege de Medem- blikker Koggede heer D. Langereistot id. van het ambacht van Westfriesland genaamd de Vier Noorder Kosgenvan wege de Hoogwouder Kogge de heer J. Paauw. Den 2 hebben de stoombooten in het veer Enk- zich dien gevaarlijken naam geheel zonder erg heeft laten ontvallen. OvrouwentongenIk zal er wel cp passeD, dezen eerlijken en getrouwen secretaris te ont maskeren. Integendeel, hij zal een gehoorzaam werktuig worden in mijne hand. Hoe wonderlijk komen mijne ontdekkingen mij te stade I En ik zou twijfelen aan de gelukster mijns levens P" In den westelijken vleugel van het slot Mesnil hadden de ondergeschikten een onderkomen gevonden. Neuhofl was van voldoende plaatselijke kennis voorzien en be hoefde dus niet lang te zoeken; al spoedig vond hij zijnen rijknecht, eenen slimmen en doortrapten kDaap, bij de krijgsknechten en wenkte hem tot zich. „Je kent den heer Buvatden secretaris van den spaanschen gezant, niet waar?" vroeg hij. „Welnu, ga dien opzoeken en deel hem onder vier oogen mede, dat ik hem binnen eenige minnten wensch te spreken ik wacht hem in het park, in de nabijheid van het Diana- paviljoen." Neuhoff liet zich zijnen mantel brengen, wierp dezen over zijne schouders en daalde langs eene trap achter in het slot naar den tuin af. Het was zeer koud geworden. Sneeuwwolken dwar relden van den hemel en hielden de maan bedekt. Als donkere, bijna zwarte schimmen stonden daar de oude trotsche boomen met bunne breede, uitgestrekte kronen. Eene scherpe koelte deed het gebladerte in den tuin zachtjes ritselen, doch overigens was bet doodstil in den gamchen omtrek. Op dezelfde plek, waar Neuhoff even tevoren zijne on derhandelingen met mevrouw von Beaubuisson gevoerd had, posteerde hij zich ook nu weder. Hij trok een pistool uit zijnen mantelzak en spande den haan. Daarop plaatste hy zich zoo gemakkelijk mogelijk tegen den stam van eene zilverberk en wachtte. Het duurde niet lang of een snellen tred weerklonk op het kiezelpad. „Zijt gy het, Buvat?" vroeg Neuhoff met ge dempte stem. huizen—Stavoren wegens het ijs den dienst moeten staken Den 2 is te Dordrecht een kalksjouwer aan het overmatig gebruik van sterken drank overleden. In de vergadering van den gemeenteraad van Apeldoorn van den 30 is ingekomen een schrijven van den schoolopziener in het district Arnhem, bevattende mededeeling vbd den uitslag van zijn onderzoek naar aanleiding van de door dr. J. M. Smit tegen den direc teur der normaallessen W. J. Hakkert ingebrachte beschuldigingen. De gemeenteraad besloot dat schrijven te zenden aan De Amsterdammer, waarin die beschul- digingen openbaar gemaakt waren, met verzoek het op te nemen. In dat schrijven wordt o. a. medegedeeld „Ik heb den heer S.nit verzocht mij eenige nadere inlichtingen te verstrekken aangaande de geïncrime- neerde feiten ea mij vooral te willen opgeven de namen der betrokken kweekelingen, zoomede het tijdstip, waarop die handelingen ongeveer zouden bebbeu plaats gehad. De heer Smit antwoordde mij hierop, dat hij daaraan geen gevolg kon geven daar de onderwerpelijke zaak nu eene openbare was geworden en in het openbaar moest worden behandeld. Naar zijne meening stonden er den directeur slechts twee wogen open om te trachten zich te verdedigen, en moest deze of gehoor geven aan zijne sommatie om een en ander door eenen Raad van Eer te laten onderzoeken, óf hem (dr. Smit) strafrech terlijk vervolgen. Na dit antwoord heb ik de aantijgingen van den heer Smit, als door geen enkel bewijs gestaafd, ter zijde ge legd en zou de zaak hiermede door mij als geëindigd zijn beschouwd, ware bet niet, dat er middelerwijl ook eene kiacht was ingekomen bij mij van den heer W. Enklaar, hoofd eener openbare school in uwe ge meente Laatstgenoemde Lgde den heer Hakkert onge veer hetzelfde te last als in het genoemde couranten artikel sub 4 wordt vermeld. Het onderzoek dat naar aanleiding dezer laatste klacht is ingesteldheeft bij mij niet de overtuiging doen ontstaan dat zjj op waarheid is gegrond zoodat ik ook deze beschuldigingals zijnde geheel ongemoti veerd, heb ter zijde gelegd. In eene den 3 te Rotterdam gehouden verga dering van belanghebbenden bij den koffiehandel is door 20 firma's tegen 15 (terwijl enkele huizen en de make laars zich buiten stemming hielden) besloten tot het oprichten eener termijnmarkt voor koffiemet bijbe- hoorende likwidatiekas en eene commissie van uit voering van 7 leden benoemd met opdracht de oprichting voor te bereiden en al zoodanige maatregelen te nemen, als zij in het belang der zaak noodig achten. In de vergadering der liberale kiesvereeniging te Hoorn van den 3 is de heer mr. W. K. baron van Dedem tot voorloopig kandidaat voor de Tweede Kamer ge kozen. Den 3 is de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verlenging van het Bankoctrooi bijeengekomen tot het opmakeD van het verslag der afdeelingen. Den 3 is te 'a Gravenhage de eerste der voor drachten van mevrouw Alting Mees over hot doel en den invloed van kookscholen in de fransche taal ge houden en wel in het voor de kookschool bestemde gebouw aan de Stille Veerkade. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 4 besloten, dat het rooken, zoo op de Korenbeurs als op de Groote Koopmansbeurs, verboden zal zijn tot kwart voor drie uur des namiddags. Bij kon. besluit van den 4 is de heer dr. B. J. Stokvis, hoogleeraar aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen leeuw. Te Haarlem zijn in 1887 443 processen-verbaal ter zake van dronkenschap opgemaakt. In November zijn op den spoorweg Haarlem Zandvoort 3933 reizigers vervoerd. De opbrengst was 1703,89, d. i, f 6,68 per dag en per mijl. Tot lid der prov. staten van Gelderland, voor het „Zooals gij bevolen hebtbaron", klonk zacht het antwoord terug en Buvat trad naderbij. In het volgende oogenblik klonk een doffe schreeuw, een gerochel in de nachtelijke Btilte. Neuhoff was met de snelheid van den bliksem op den secretaris toege sprongen en had hem op den grond geworpen terwijl hij met zijne linkerhand Buvat's keel toekneep, om diens hulpgeroep te smoren. Daarna zette hij zijne knie op de borst van zijn slachtoffer en drukte hem den loop vau zijn pistool op het voorhoofd. „Geef geen geluid, schurk, o' gij zijt verloren", sprak Neuhoff koelbloedig. „Antwoord mij oogenblikkelijk op de volgende vragen bekent gij, ons verraden te hebben Neuhoff, die tot nog toe met zijne vuist de keel vau den verrader dichtgeknepen had gaf dezen gelegenheid tot spreken, zonder evenwel zijne band geheel terug te trekken. Buvat hijgde, zijn gansche lichaam beefde en stoots gewijze drongen hem de woorden uit de samenge perste borst. „Bij den heiligen Jozef', steunde hij; „alleen een ongelukkig misverstand bracht mij in de noodzakelijkheid den verrader te moeten spelen. Dubois dreigde mij wat zou ik anders kiezen wanneer ik mijn leven wilde redden „Uw leven redden?" lachte Neuhoff. „Gelooft gij dan, dat zelfs een Dubois u tegen onze wraak kan bescher men Zjjt gij vergetenwelk eenen rampzaligen dood Frebout heeft moeten stervenomdat hij zijne babbel achtige tong niet in toom houden kon Buvat sidderde en zijne wijd opengesperde oogen staarden vol doodsangst Neuhoff aan, die zich over hem heen boog. „Wordt gij bang, mijn waarde?" vroeg de baron honend. „Ik geloof het waarlijk; het is ook waarachtig geen gevoel van medelijden; dat mij beweegt u genadig te behandelen. Nog niemand weet in onzen kring, dat gij de schurk zijt, die ons overgeleverd heeftniemand verdenkt u nog, maar reeds in het volgende oogenblik district Voorst, is gekozen de heer mr. J. A. van Has selt, burgemeester van Apeldorn (lib.), met 473 st- tegen 305 st. op den heer jhr. H. F. M. E. Sand berg (a. r.) Omtrent het spoorwegongeluk te Ruinerwold zijn de volgende bijzonderheden gebleken. De botsing bad plaats tussohen den sneltrein, die te 8 u. 15 min. van Zwolle en te 8 u. 53 van Meppel naar Groningen ver trekt en den trein, die te 7 u. 34 van Groningen naar Zwolle gaat en te 9.35 te Meppel aankomt. Gewoon lijk kruisen die treinen te Echten, doch doordat eerst genoemde trein een half uur te iaat vertrokken was zou de kruising te Koekange geschieden. De sneltrein reed dus te Ru nerwold doormaar ook de Groninger- trein passeerde Koekange. Hoe dit mogelijk is geweest zal natuurlijk het nader onderzoek leeren; men zegt dat de machinist en de stoker van den sneltrein niet gezien hebben dat het signaal op onveilig stond. Voor de reizigers en het personeel waren de gevolgen zeer ernstig. Behalve de reeds vermelde 3 dooden (de hoofdconducteur Bavink, de conducteur Roosenberg en de machinist van der Linden) brak de heer mr. Oosting, rechter te Assen die als gewoonlijk den Zondag bij zijne familie te Zwolle had doorgebracht, beiden beenen; de jongeheer Dorhout Mees uit Groningen, die naar de boogere burgerschool te Meppel vertrok, een zijner beenen op twee plaatsen terwijl zijn broeder en zijn vriend Block van Scbaltinga slechts licht gekwetst wer den de machinist de Groot brak zijn linkerarm en kneusde zijn been, zijn leerling Voorthuijzen een rib, terwijl van den leerling conducteur Bergsma da buik gekneusd werd. Da schade aan het materieel toegebracht wordt op f 150.000 begroot. De beide locomotieven zijn gewel dig beschadigd van beide zijn de cilinders afgeslagen, terwijl de machine van den sneltrein de rookkist met schoorsteen heeft verloren. Eenige wagens zijn over elkander geschoven en vernield. De heer C. Heemskerk, hoofd der openbare school No. 2 te Heer Hugowaard heeft als zoodanig om gezondheidsredenen ontslag gevraagd. Het hoofdbestuur der Hoil. maatschappij van landbouw zal eene hengstenkeuring houden met mede werking van het bestuur der afdeeling Haarlem en omstreken, op 14 Maart te Haarlem. Door den minis- ster van oorlog is toegestaan een prijs van f 500. Aan dien wordt door de afdeeling Haarlem en om streken toegevoegd de som van f 250. Den 1 is te Vianen een notarisklerk, die op schaatsen naar Meerkerk was geweest het nieuwe kanaal in plaats van het oude ingereden en in een tochtgat geraakt, waardoor hij verdronken is. Uit het door den geneeskundigen raad van Noord brabant en Limburg ingesteld onderzoek naar de hoe danigheid der biersoorten is gebleken, dat ia de provincie Noordbrabant in vele biersoorten salicyl zuur aanwezig is. Te 's Hertogenbosch namelijk in 14 van de 24 onder zochte soorten te Breda 2 van de 10te Eindhoven 2 van de 21te Helmond 3 vau de 15. Te Roermond in 4 van de 24, terwijl te Maastricht in bier uit 61 koffiehuizen geen salicyl zuur gevonden werd. In den geneeskundigen raad van Friesland en Groningen is medegedeeld omtrent de bieren, in Groningen en Fries land gebrouwen of ingevoerd dat in 36 ten honderd van de onderzochte monsters salicylzuur aanwezig was. Bedankt voor het beroep naar de ned. geref. kerk te Helder door H. J. L, Poort te Hendrik-Ido- Ambacht. Wylen mej. M. W. Webbekes heeft aan de herv. diakonie te Haarlem e«n legaat van f 500 vermaakt. De heer G. Jansen van Rijssen hoofd eener bij zondere school te Bunschoten heeft bedankt voor de benoeming tot hoofd eener bijzondere school te Zaandam. Te Sneek zijn in 1887 52446 vierde en 3178 achtste vaten boter en 828.898 P. kaas aangevoerd. De laagste boterprijs was op 17 Mei f 30,50de hoogste op 13 Sept. 54 de middelprijs 46 de laagste prijs der kaas was op 26 April f 20 en da hoogste op 30 Augustus f 31,50. zal de hertog van uwen schurkenstreek onderricht zijn wanneer gij niet gewillig op u neemt te volbrengen wat ik van u vorderen zal. Gij kent mijBuvaten gij weet dat ik geen gekscheren versta." „Ik weet het ik weet het O heb medelijden met mij Laat mij vrij neem dat wapen weg van mijn voorhoofd. Ik wil alles doen, wat gij van mij verlangt; ik wil uw slaaf zijn. Bescherm mij slechts tegen de wraak van Dubois en gij zult geenen trouworen dienaar heb ben dan mij Neuhoff sprong op, maar hij hield zijn pistool nog op diens borst gerichttoen Buvat, nadat bij met veel moeite was opgestaan met gebogen rug voor hem trad. Yoor een oogenblik was de maan door de wolken te voorschijn gekomen en in haar licht kon Neuhoff duide lijk waarnemen hoe bleek en angstig de secretaris er uitzaghoe schuw deze tot hem opzag en hoe een koortsachtig beven van tijd tot tijd het lichaam van den jongen man deed sidderen. De baron plaatste zich vlak voor Buvat, die bij deze beweging verschrikt achteruit deinsde. „Wees toch niet zoo lafhartig, sukkel", SDauwde hij den secretaris toe met gedempte stem „ik heb niets kwaads met u voor integendeel gij kunt op mijne bescherming rekenen wanneer gij nauwkeurig uitvoert, wat ik u opdragen zal. Ken je den jonker von Krach witz?" Buvat knikte toestemmend. „Een jonge duitscher, die tot den hofstoet der hertogin-moeder behoort." „Juist dezelfde Luister nu opmerkzaam toe. Jon ker von Krachwitz keert morgen met de hertogin naar Parijs terug. Prins Cellamare en gij zullen zonder twijfel ook niet langer op Mesnil blijven. Onmiddelijk na uwe aankomst in de hoofdstad zult gij u wenden tot den heer Valarède den officier der wachtin dienst van den markies Cavaillac, en hem vertellen, dat Krachwitz een bezoldigde agent van den pretendent van Engeland en een hoogst gevaarlijk persoon is. Als bewijs voor uwe aanklacht kunt gy aanvoerendat Krachwitz in geheime betrekking staat tot pater Benediktus, den

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2