326ste Staats-Loterij. Nos, 6530 en 8304 f 1000; Nos. 2885 en 18955 f 400; No. 14513 f 200; Nos. 1996, 3393, 4113 en 7471 f 100. QUUrlei. ■Stabff-BcriffUcn. In het gebouw der Tweede Kamer zal een hulp- telegraafkantoor ten dienste ran de leden ingericht worden. De vraag „of iemand, die overigens de vereischten daartoe bezit, kiezer is, indien hij den 15 September 18S7na eene straf van 9 maanden te hebben onder gaan met eene bevolkingskaart uit de werkinrichting te Hoorn is teruggekomen", is door eene bevoegde autoriteit toestemmend beantwoord. Met verwijzing naar de artt. 75 en 76 B. W. is als grond daarvoor aange voerd, dat deze persoon zich niet vrijwillig naar Hoorn heeft verplaatst, met het voornemen om aldaar zijn hoofdverblijf te vestigen. Te Geertruidenberg is eene herberg afgebrand de brand was in den schoorsteen ontstaan. Te Apeldoorn is van een jong tnensch de hand verminkt door het springen van een pistool. Te Zaandam geb. 491 overl. 216 gehnwd 140. Assendelft 108 63 22, Zaandijk 68 48 28. Aan het hulpkantoor te Heiloo werden in 1887 ontvangen 14733 brieven, 5638 briefkaarten, 37117 drukwerken1691 dienstbrieven, 65 aangeteekende brieven, 198 postwissels tot een bedrag van f 3123 05, 282 kwitantiën en 1025 postpakketten. Verzonden werden 9731 brieven, 3994 briefkaarten, 3397 druk werken 1594 dienstbrieven, 65 aangeteekende brieven, 583 postwissels tot een bedrag van f 7574 51 3 kwi tantiën 574 postpakketten. Het getal inlagen in de rijkspostspaarbank bedroeg er 465 tot een bedrag van f 2665,29, dat der terugbetalingen 81, waarvan recht streeks werd uitbetaald een bedrag van f 396.87 op orders van betaling f 548.87. Den 4 had te Z iidscharwoadein de kolfbaan van A. Kist, de zeer talryk bezochte vergadering plaats, daartoe opgeroepen door de overgebleven bestuursleden van de Liberale Centrale Kiesvereeniging, in dit district. Na eene belangwekkende discussie waaruit bleek, dat aan den Langendijk en te Barsingerhorn eene centra lisatie van kiesvereenigingen bet meeot wensehelijk wordt geacht, werden aan het reeds bestaaade comité toege voegd de heeren Westerman Holstein, te Barsingerhorn, C. Swager, te Heer Hugowaard A, G. Iieedeen H. van Twuijver, beiden te Z ïidseharwoude. De alsnu uit 15 leden, uit verschillende punten van het district, bestaande commissie zal statuten en reglement ont werpen, om deze daarna in eene algemeene vergadering van hendie de gehouden vergaderingen bezoeht en zich in beginsel bereid verklaard hebben, eene eventueel op te richten kiesvereeniging te steunen, in behande ling te brengen. Een definitief bestuur zal daarin tevens worden gekozen. Door den voorzitter, den heer mr. A. P. de Lange werd bij de discussie o. a. gewezen op de omstandigheid dat, algemeen het verschil omtrent de inrichting van de nieuwe centrale kiesvereeniging zeer overdreven werd voorgesteld. Hjj constateerde dat z. i. elkeen er mede instemde, eene tegenovergestelde meening had hij niet gehoord dat aan de kiesveree nigingen de haar toekomende invloed in de nieuwe centrale vereeniging worde toegekend, doch dat bet ver schil eerst daar begon, waar het de vraag betrof, of, behalve de in de 'erschillende plaatsen van het district te vormen kiesvereenigingen ook personen lid van de nieuwe vereeniging zouden kunnen worden. Daar dit evenwel geen hoofdbeginsel geldtgeeft het z. i. geen reden tot de vreei, dat de commissie niet mot een regle ment zal kunnen komen, waarin do verschillende opvat tingen met elkander in overeenstemming zyn gebracht. Door een bezoek van den Commissaris des Konings in de prov. Noordholland aan de gemeente Warmen- buizen en het kerkgebouw der hervormde gemeente aldaar werd bij vernieuwiug de aandacht gevestigd op de in het koor van die kerk bestaande schilderingen. Zij stellen bijbelsche tafereelea voor en hebben hun ontstaan te danken aan geen minder kunstenaar dan Johan van Scboorl, volgens eene achter den Alkmaar der almanak van het jaar 1776 gevoegde kronijk dis gevolgd is naar eea uitvoeriger Sehoorler kronijtt. Men kluizenaar van Sht-Annawelke zelf de politiek der Stuarts ondersteunt eu eigenlijk lord Cowes heet. Dring er op aan, dat Kraohwitz zonder uitstel gevangen genomen worde vertel voor mijn part dat hij elfe oogenblik zou kunien ontvluchten en dat men zich dus in de eerste plaats van zijn persoon verzekeren moet wil men een helde: inzicht verkrijgen in de plannen, die van den kant der Stuarts gesmeed worden in één woord, wend al uwe welsprekendheid aan, om Krachwits op zijn minst voor drie dagen een plaatsje in de Bastille te bezorgen. Het ia mij bekend, dat gij aan Valarède dikwijls kleine diensten bewezen hebtgij zult dus weinig moeite hebben dezen heer te overtuigen. Blijkt het later, dal Krachwitz niet zoo schuldig is als het aanvankelijk den schijn bad, zoo kan u ook deze ontdekking, door de eigenaardige bescherming, die gij door uwe betrekking geniet, weinig schade doen. Hebt gij mij verstaan f" Buvat boog ten toeken van toestemming. „Volkomen", antwoordde hij, „en ik zal mijn best doen, om uwe bevelen zoo stipt mogelijk uit te voeren; gij zult tevreden ov«r mij zijn." „Ik mag het lijlen en ik geef u mijn woord als edelman, dat ik in (kt geval met niemand eenesylbabe over uw verraad zal spreken. In bet tegenovergestelde geval evenwel „Dat geval bestaat niet, baron. Woord om woord: ik zal uwe bevelen gehoorzamen en hoop dat gij uwe belofte zult nakomen!" „Zonder twijfel, laat ons nn ieder zijnen eigen weg gaan en naar het slot terugkeeron onze afwezigheid mocht anders eens a gwaan wekken! Het gesprek werd afgebroken, de heide bondgenooten zochten elk langs eeten bijzonderen weg het slot weder °p en een oogenblik later klonk alleen het geloei van den nachtwind door iet struikgewas en het kreupelhout. Wordt verioljd. leest daar: „Anno 1525 wiert het choor van de War- menhuyser kerk geschilderd door den konstigen Jo- hannis Schoorlius." Omtrent de uitkomsten van het onderzoek in het vorige jaar ingesteld door de heeren Adolpb Mulder, rijksteekenaar ter bewaring van de monumenten van geschiedenis en kunst, en C. J. Gonnet, archivaris der prov. Noordholland is echter nog niets bekend geworden. De heer mr. E. L. E. Blassé heeft aan het be stuur der kiesvereeniging Het Algemeen Belang te Leiden een schrijven gericht, waarin hij mededeelt de benoeming tot lid der 2e Kamer tot de ontbinding aan te oemeo, doch dat hij verder niet in aanmerking wil komenop grond dat hem gelijktijdigs duurzame waarneming der betrekkingen van lid van God. Staten en van lid der 2e. Kamer niet mogelijk lijkt en dat hij als lid van Ged. Staten voor het pnbliek belang nuttiger werkzaam kan zijn dan zijne krachten in laatstgenoemde voor hem geheel nieuwe betrekking zouden toelaten. Den 3 werd te Schagen eene vergadering gehou den der onlangs opgerichte plaatselijke liberale kiesver- eeciging. Aanwezig waren 29 personen, die zich voor- loopig als lid hadden laten inschrijven. De heer van Kluyve leidde de werkzaamheden. Een voorstel van den heer Kloeke om in het reglement in hoofdtrekken te omschrijven wat men onder liberale beginselen verstaat, werd met groote meerderheid van stemmen verworpen. Het reglementdoor eene voorloopige commissie ont worpen, werd daarop met eenige wijzigingen, na warme diseusaiën, met algemeene stemman aangenomen. Verder werd besloten om kracht ge pogingen aan te wenden tot het verkrijgen van centralisatie der verschillende plaatselijke kiesvereenigingen. Tot leden van het bestuur werden verkozen de heeren Asjes, Cau, Hazeu, Kloeke, van Kluyve en Plomp. 4e klasse, 2e lijst, 3 Jan. 4e klasse, 3e lijst, 4 Januari, Nos. 7075 en 17964 1000; Nos. 7651 en 9928 f 400; Nos 3307 eu 17975 f 200; Nos. 869, 6835, 15102, 15173 en 15205 100. Postduiven voor marine gebruik. Onlangs heeft de bekende postduiven-vereeuiging Kjöbenhavn te Kopen hagen eene nitdeel'ng van premiën gehouden die be halve door de ministers van marine en oorlog van Denemarken, ook door tal van generaals werd bijgewoond- Deze vereeniging, waarvan de overste Hölboll voor zitter is, heeft hoofdzakelijk ten doelpostduiven te vormen voor krijgsgebruik. Behalve verschillende andere mededeelingen werd door den minister van marine de aandacht gevestigd op de groote waarde, die de postduiven hebben voor de vloot, waarvoor zij zelfs me nigmaal nog nuttiger kunnen zijn dan voor het leger, want schepen kunnen niet over electrische telegrafen beschikken, terwijl het dikwijls zeer bezwaarlijk is, vaar tuigen met boden af te zenden. Daarbij zou men kunnen beproeven, de duiven zoo af te richten, dat zij ook de- peebes naar de schepen overbrengen. In Italië heett men reeds in dien geest nroe ren ge. nomen; zelfs zijn er door de afrikaansebe expeditie een groot aantal duiven voor dat doel medegevoerd. De brieven worden niet photographisch verkleind maar oorspronkelijk afgezonden, geschreven in een zeer klein ihiniatuurschriftwaarin de onderofficieren stations commandanten worden geoefend. Deze maatregel is noodzakelijk voor de kleine sta tions, maar vooral ook voor de verbinding met schepen. Het barkschip Colorado van Glasgowstrandde op Stateneiland in Juli jougstleden. De kapitein David James, schrijft: Van onze provisie hebben wij niets kunnen redden en tien dagen lang hebben wij geen ander voedsel genoten dan visch en zeegras. Den 19 Juli voegden zich zeventien man bij ons, de overleven den van het scheepsvolk der gestrande boot Dunskeig van Glasgow. Veertien waren door gebrek om Tekomen. Het schip was den 23 Juni vergaan en een groot ge deelte der lading, welke geheel uit cacao bestond, werd aan strand gespoeld. Vijf en twintig man sterk hebben w,j tot den 20 Augustus van cacao geleefd. Op dien dag verloste ons de stoomboot Morcurio die ons den 13 September te Buenos Ayrea aan wal zette. De belgisehe autoriteiten hebben besloten eenige oude kerkhoven te doen opruimen en de overblijfselen van britsehe soldaten, die in den slag bij Waterloo zijn gesneuveld of aan de daar bekomen wonden overleden, te doen opgraven en naar een ander kerkhof te ver voeren waar men voor hen een passend monument zal oprichten. Op de kusten van Long-Island is onlangs in een hevïgen storm een vissckersschuit vergaanwaarbij de geheele bemanning den dood in de golven vond. Alleen een zwarte Newfoundlander, die zich aan boord bevond, heeft zich weten te redden. Het dier is er in geslaagd na achttien uren zwemmens het land te bereiken. De flinke zwemmer heeft in den vreeselijken storm, ondanks den woedenden golfslag30 engelsche mijlen kunnen afleggen. De oudste troonzetel, die van koningin Hatasu (XVIII Egyptische dynastie 1600 v. C.) is dezer dagen door den eigenaar den heer Jesse Howorsh of Bewdon te Cheshire, aan het britsehe maseura ten geschenke aan geboden. Deze belangwekkende historische reliquie is de eenige uit de dagen van het oude egyptische ko ningshuis en is het oudste schrijnwerkers productdat men kent. Onlangs kwam zekere Granier in da Eue Eiquetonne te Parijs een klein optrekje huren onder voorwendsel er een zijdewinkel te vestigen. Hij betaalde een halve maand huur vooruit en verdween voor gernimen tijd. Bij zijn terugkomst, vele dageu later, zeide hy aan den conciergedat hij bezoek verwachtte. Des middags om halfeen kwam een bediende van de parijsche bank hem twee op zijn naam gestelde effecten presenteeren, die binnen eenige dagen zouden vervallen. Op het oogenblik dat de bediende die Alfred Cabors is genaamd zich omkeerdeom het geld dat op den schoorsteen was neergelegd bij zich te stekenwierp Granier zich op hem en stak hem een tien centimeter lange naald, ongeveer gelijk aan die, welke door vee artsen gebruikt worden achter in de hals Het wapen drong den ongelukkige vier centimeters in het vleesch. Maar Cabors was een stevige knaap hij verweerde zich met kracht en deed zijn aanrander op den pas met was bestreken vloer uitglijden. Met de naald nog steeds in de wond loopt Cabors naar h8t venster slaat een ruit stuk en Bchreeuwt uit alle macht om hulp. Granier tracht te ontvluchten maar wordt beneden door de politie aangehouden. Voor den rechtercommissaris wei gert hij eenige aanwijzing te geven die zou kunnen leiden tot het vaststellen zijner identiteit. Dezer dagen heeft op den spoorweg Home— Napels een vreeselijk ongeluk plaats gevonden. Ia een coupé eerste klasse bevond zich vorst Btancaceido die toen de conducteur op de loopplank langs het portier kwam, dezen verzocht hem wat vnur te geven. De conducteur nam een paar lucifers uit zijn doosje en trachtte die aan te strijken dat hem echter door den sterken tocht niet gelakte. In zijn ijver, om den vorst van dienst te zijn herhaalde hij zijn pogingen terwijl de trein in volle vaart voortstoof. Het volgende oogenblik snelde de locomotief een nauw bruggewelf binnen, dat als een koker om den trein sloot. De conducteur zag het dreigend gevaar, maar kon niet mee? ontkomen. Een seconde later werd hij als het ware platgedrukt tegen den brugpijler en stortte dan in de rivier. De vorst werd van ontzetting door een zenuwtoeval getroffen. Zes uren later is het lijk uit de golven opgehaald. De vorst heeft aan diens weduwe een gift van 10,000 fr. geschonken. De duitsche kroonprins heeft den oudejaarsavond in de meeat opgewekte stemming in den kring zijner familie doorgebracht. De geheeto hof bonding, de geneeaheeren en eenige leden van de dnitsche kolonie te San Kemo waren onder de genoodigden. Onder het souper, dat te aeht uur begon, gaf de kunstenaars-familie Baccbi een concert, Prins Heinricb en prinses Victoria ver toonden op een tooneel dat men in den salon had opgeslagen, de klucht Kurmasker und Pioarde en het blijspel in een bedrijf Ehepantoiïelchen. De voor stelling had veel succes. De gasten verlieten eerst na tien uur de villa Zirio. Op nieuwjaarsdag openden de geneesbeeren met hun gelukwenschen de rij. Des mor gens te tien nur kwamen de stedelijke autoriteiten den prins hun foleeitaties aanbieden. Da kroonprinselijke familie woonde in de duitsche kerk de godsdienstoefe ning bij. De kroonprins zelf verliet de villa niet wegens het koude weder. De heer B., vroeger handelaar in varkens te Am sterdam is toen hij zijn koetjes op het droge had zoo'n beetje gaan liefhebberen in de effecten en ver schijnt dagelijks op de beurs. Dezer dagen, terwijl het daar stil waswerd een grap uitgehaald die nogal de lachlust opwekte. Bij het bieden op een zeker soort staatspapieren, die de heer B. te koop had, kwam een ondeugend bediende van een dar eerste bankinstellin gen op den inval om te roepen 5.8 jou 6 ...„biggen." „Wacht vriendje", dacht de hear B., dat zal ik je betaald zetten en zonder eenige aarzeling riep hij „Je heat ze." Da omstanders lachten maar daarbij bleef bet dien middag. Doch wie schetst de verbazing van den bediende en het gelach van het geheele kantoorpersoneel der back, toen de heer B. den volgenden ochtend, vóór beurstijd, (Jus geheel volgens de regelen van den effectenhandel) het bureau binnentrad, en na zich het loket te hebben doen openen, G springlevende biggen door het raampje deed vallen onder overlegging van een quitantieten bedrage van fvoor geleverde „effecten." De kleine „knorders" wisten niet hoe ze het hadien en de bediende keek alsof bij het te Keulen hoorde donderen. Na heel wat gelach en gepraat over en weer ontsloeg de heer B. den varlegen jongen man van den koop en nam de biggeu weer mede. De les was goed de jonge man zal zich ia 't vervolg wel tweemaal bedenken voor hij weder iemand in het ootje neemt en bekruipt hem soms de lust, dan roepen zijn kennissen hem veelbeteekenend toe „Denk aan de biggetjes." Sarah Bernardt is een liefhebster van verscheurende dieren. Zooals men weetis onlangs een jonge tijger, dien zij van haar kunstreis in Zaid-Amerika heeft mede gebracht overleden. Thans is zij nog in het bezit van twee leeuwtjes die zij opvoedt en met veel teederheid verzorgt. Deze diertjes waren nasr men zegtook bij het dejaaner te zien dat Sarah Bernhardt gaf bij gelegenheid van het huwelijk van haar zoon Maurice met de dochter van prinses Jablonowska, naar aanlei ding waarvan eenige vrienden vroegen of het niet ge vaarlijk was voor Sara Bernhardt vooral als die leeuw tjes eens leeuwen zouden worden, „Neen", antwoordde een ander, „er is geen gevaar voor haar. Ean leeuw eet wel vleesch, maar kluift geen beenderen." De soiréeden 4 alhier gehouden, ten voordeele van een opteriohten r. c. oude mannen- en vronwen- huis, kan, in alle opzichten uitmuntend geslaagd wor den genoemd. Een teer talrijk publiek gaf meermalen met warmte blijk van hare ingenomenheid met hetgeen werd uitgevoerd wat den dames, die zich ook ditmaal met de ineenzetting van het zoo moeielijk geheel heb-

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 3