No. 4*. Negentigste Jaargang. 1888. BLAD. ZONDAG 8 JANUARI. 326ste Staats-Lo tery. #ffictëiel (Bcbeslte, Bni4«n!atih. ISttinealaab. ALKMAARSCHE COURANT. i REKENINGEN wegens in 1887 aan de gemeente Alkmaar gedane leveringen worden ingewacht vóór 15 Januari 1888, wat betreft de gemeente reiniging bij den Directeur en wat betreft de overige dienst ter gemeente-secretarie of bij den waar- nemenden gemeente-architect. DUITSCHLAND. Te Berlijn is van regeeringswege bekend gemankt, dat de zoogenaamde promsssenhandel en de verkoop van bewijzen van aandeel in premiënloten, in DuitBckland en in het bijzonder in Pruisen verboden en strafbaar gesteld, in den laatsten tijd van Neder land uit, met name door eenige firma's te Amsterdam als: Grünbut Cie.J. Stern, Glün en Cie.Loten- bank EortuDa, Griin en Cie, en anderenop groote schaal gedreven wordt. Yele personen in Duitscbland, en voornamelijk uit de lagere klassen, laten zich steeds weer door de verleidelijke aanprijzingen dier firma's of barer agenten het geld uit den zak kloppen Als dan de toezending der beloofde papierenwaarde niet volgt en de gehoopte winst achterwege blijft, wenden die lieden zich om hulp tot de keizerlijke consulaten, die uit den aard der zaak geene hulp kannen verleenen daar genoemde firma'szeer verklaarbaarniet vat baar zijn voor redelijke vermaningen terw jl de ne- derlandsche overheid eene strafvervolging tegen die verkoopers van loten weigert en de klagendcn verwijst naar een burgerlijk geding, dat te kostbaar voor hen is en meestal geen doel zou treffen. De Keizer werd in de laatste dagen door eene lichte verkoudheid verhinderd uit te rijden. In het antwoord van den Keizer op het Nieuwjaars adres van de overheden zegt de Keizer dank voor de nienwe betuiging van trouw en gehechtheid. Hij hoopt, dat onder voordurenden vrede, dien God mocht handhaven, tengevolge van de wettelijke maatregelen op staathuis houdkundig en sociaal gebied, de welvaart van het rijk zich verder krachtig moge ontwikkelen en dat door bil lijke en doeltreffende bemiddeling de in de klassen dor maatschappij bestaande geschillen weggenomen en eene verzoenende tevredenheid bevorderd worde. Do Keizer spreekt ook van de krankheid van den kroonprins en van de algemeene deelnemingwelke aan den Keizer en de Keizerin in die ramp troost biedt. ENGELAND. Bij de den 5 te Manchester plaats gehad hebbende verkiezing van een lid vaa bet Lager huis is met 1364 stemmen gekozen de heer Mos3 (con servatief). De heer van der Bijlaanhanger van Glad stone, verkreeg 849 stemmen. Bij de vorige verkiezing was de couservaiieve meerderheid 336 stemmen. Aan de Koniugin is een door 1.132.608 engelsche vrouwen onderteekend verzoekschrift ingediend, om alle tapperijen op Zondag te sluiten. ERANKRIJK. De op Martinique na volledige uitslag dar verkiezingen voor den Senaatnoodzakelijk gewor den door de aftreding vau een derde der ledenis, dat 61 republikeinen en 21 conservatieven gekozen zijn. De conservatieven hebben 3 zetels gewonnen. Niet de schout bij nacht Gervais maar de admiraal Krants67 jaren oud die zich bij de verdediging van Parijs in 1871 zeer onderscheidde, is benoemd tot mi nister van marine. Genoemde schout bij nacht weigerde die betrekking te aanvaarden. De regeering heeft alle diplomatieke stukken, tus- schen haar en de engelsche regeering gewisseld bij de onderhandelingen over het Suez-kanaai en de Hebriden, overgelegd. OOSTENRIJKHONGARIJE. De Keizer ontving met Nieuwjaar den gewonen gelukwensch van den Kei zer van Duitschlnnd. Hij seinde o. a.: Moge God geven, dat de verwarde staatkundige toestand spoedig opheldere, opdat onze volkeren gerustgesteld worden en de zege ningen des vredes behouden. Te Pest is baron Paul Sennijeij voorzitter van het hongaarsche hoogerhuis, in den ouderdom van 65 jaren overleden. In Mo-avie en Silezie zijn verscheidene personen ten gevolge van de zware koude bezwekeno. a. 8 zigeu ners, die-dood gevroren in hun kamp bij Komoram lagen, RUSLAND, Het Dagblad van St. Petersburg be groet met groote ingenomenheid het verleenen van de orde van den Zwarten Adelaar aan den duitscben ge zant, generaal von Schweinitzwiens streven het was de oude vriendschap tusschen Rusland en Pruisen te bestendigen. Dat blad ziet daarin het bewijs, dat Keizer Wilhelm als Keizer van Duitscbland dezelfde gevoelens jegens Rusland koestert, welke hem als Koning van Pruisen bezielde. VEREENIGDE STATEN. De heer Sherman kwam in den Senaat krachtig op tegen de boodschap van president Cleveland betreffende de afschaffing der in voerrechten. Een dergelijke maatregel zou een geduchten slag toebrengen aan Amenka's welvaart en daarom stelde hij voor afschaffing der binnenl. belastingen en successierechten. In het Hnis van afgevaardigden is mede door een lid een wetsontwerp ingediend tot wering van land verhuizers die gevaarlijk zijn voor de orde ea rust. In de den 3 gehouden vergadering van den ge meenteraad te Zijpe, waarin afwezig waren de heeren S. de Wit en Kaan, werd na opening der vergadering, voorlezing en goedkeuring dar notulen, door den voor zitter me legedeeld 1°. dat de nieawjaarscollecte had opgebracht f 350. zoodat aan ieder behoeftig gezin door elkander f 1.11 kon worden uitgereikt en 2°. dat met de geneesheeren wedsr op dezelfde wijze en voor het zelfde bedrag als vorige jaren was overeengekomen om trent de waarneming der armenpractijk. Een suppletoir kohier der hondenbelasting voor 1887, door het dagelijksch bestuur opgemaakt tot een bedrag van f 4, werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Eene reclame van Arie de Vries tegen zijn aanslag in den hoofdelijken omslag over 1887, werd, als te laat ingediend, niet in behandeling genomen. De heer Zijp, opmerkende, dat de werkzaamheden op de secretarie steeds vermeerderen en dat het hem daarom wenschelijk voorkwam de jaarwedde van den klerk Bakker, die een zuinig inkomen heeft, te verbeteren, stelde voordeze met f 50 te verheogen welke ver- hoogiüg z. i. zou kunnen worden gevonden uit den post „jaarwedde der onderwijzers", waarop dit jaar iets wordt bezuinigd. Na eenige inlichtingen van den voor zitter en den secretaris en korte beraadslaging werd het voorstel van den heer Zijp, om genoemde jaarwedde te verhoogen tot f 400, met 8 stemmen tegen 1 aangenomen. De heer Nobel betoogde het wenschelijke om den minister van binnenl. zaken te verzoeken, deze gemeente in meer onderkiesdistricten te verdeelen. Het kiezen zou daardoor zeker worden bevorderd. De heer Bier steker meende dat dit moeielijk zou gaan zonder den naijver der verschillende dorpen op te wekken; als men gaat uitbreiden, zullen er vijf bureaux -— en wel op ieder dorp één moeten komen. De heer Nobel zeide, dat ook hy 5 bureaux beter achtte dan 2 of 3. Vooral de nieuwe kiezers zullen vtn de uitbreiding het meest genieten. De heeren Schuit, Paarlberg en Erancis zagen in de uitbreiding v»u stembureaux weinig heil en zagen ook op tegen de daaraan verbonden kosten. Na nog eenige besprekingen werd op voorstel van het dagelijksch bestuur beslotendit punt aan te houden tot de volgende vergadering. De voorzitter sloot daarop de vergadering met den wenscb, dat het voor allen en voor de gemeente een gezegend jaar mocht zijn. Ook hoopte hij, dat de ouden van dagen in den raad nog lang hunne krachten mochten wijden aan de behartiging van de belangen der gemeente. In de den 3 te Schageu gehouden vergadering der liberale kiesvereeniging aldaar is behalve de zes genoemde heeren, ook de heer de Heer tot lid van bet bestuur gekozen. Den 3 des avonds is de heer Lemmersburge meester van Beesd, door een schot in de buik gewond. De dader, zekere Hellendach, heeft verklaard de bedoe ling niet gehad te hebben hem te treffen, maar enkel het schot gelost te hebben om eenige personen die een opstootje hadden verwekt, bang te maken. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 4 de jaarlijksche toelage uit de gemeentekas aan de kamer van koophandel in strijd met het voorstel van burg. en weth. van f 200 tot f 500 verhoogd. De Nederl. Handelmaatschappij heeft den 4 78 van de 100 aangeboden aandeelea Dali-Maatschappij gegund tegen 810 pet. Er waren 32 biljetten ingeleverd, houdende biedingen van 810 tot 860 pet. De overige aandeelen zijn ter beurze den 5 tegen denzelfden koers geplaatst. De gemeenteraad van Amsterdam beeft den 4 de beslissing op het voorstel vaa burg. en weth., om ook voor 1888 aan de Quellinusschool aldaar, waar in kunst nijverheid onderwijs wordt gegeven eene toelage van f 4000 te verleenen, aangehouden, naar aanleiding van een ingekomen adres van meubelfabrikanten, waarin feiten aangehaald worden ten bewijze dat de werkplaats, aan die school verbonden niet dient tot oefening der leer lingen maar tot eene meubelfabriek welke zelfs met behulp vau uit het buitenland ontboden fabrikanten en buitenlandsche werklieden leveringen verricht. Te Ilpendam is den 4 een arbeider, die misbrn'k van sterken drank maakte, in het Noordhollandsch kanaal gevallen en verdronken. Dén 5 waren te Arnhem ongeveer 60 belangstel lenden uit alle provinciën van ons land uitgezonderd Limburg en Zeelandbijeengekomenom te voldoen aan de oproeping van het dagelijkech bestuur der Geld. Overijselsche Maatschappij vau landbouw betreffende de oprichting eener Nederlandsehe Heidemaatschappij. Met algemeene stemmen werd zonder beraadslaging tot die oprichting besloten. Reeds zijn 85 personen ais lid of begun tiger toegetreden. Het lidinaatschappij ;al 2 per jaar kosten. Verder is benoemd een voorloopig bestuur van 2 leden uit elke provincie, om met de be staande commissie van 3 heeren in elke provincie ver gaderingen te houden ten einde voor liet plan aan hangers te winnen. Voor Noordhoüand werden benoemd de heeren mr, G. vau Tienhovan, burgemeester van Am sterdam lid der Eerste Kamer en mr. W. K. baron van Dedem burgemeester van Hoorn lid der Tweede Kamer. Het oud lid der Tweede Kamer mr, J. P. Smeele, gewezen procureur-generaal van Curafao is den 5 te 's Gravenbage overleden. De bevolking te Amsterdam die op 1 Januari 1887 378686 personen bedroegvermeerderde in den loop van het jaar door geboorte met 7000 mannen en 6775 vrouwen door vestiging met 10644 mannen en 12189 vrouwen, samen 36608 personen en verminderde door sterfte met 4281 mannen en 4080 vrouwen en door vertrek met 7969 mannen en 9048 vrouwen, samen 17017 personen, zoodat de bovolking op 1 Januari 1888 183432 mannen en 206484 vrouwen, samen 389.916 personen bedroeg. Het getal geborenen was 148 dat der overledenen 634 minder dan in 1886. Er werden 2911 huwelijken voltrokken, 587 meer dan in 1886; 99 echtscheidingen werden ingeschreven 9 meer. Eene geheel nieuwe en compleete nniformkleeding der dienstdoende schutterij is volgens bekendmaking van burg. en weth. van Amsterdam verkrijgbaar voor de schutters aldaar voor f 24.04. Het hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Land bouw heeft in het aan den minister van binnenl. zaken gerichte adres van dankbetuiging voor den post van f 20.000, tot ondersteuning van het landbouw-on- derwijs op de begrooting uitgetrokken, o. a. geschreven „Het zal u niet onbekend zijn dat door het hoofd bestuur sinds jaren krachtige pogingen zijn gedaan om eene vakschool voor snivelbereiding te stichten en te onderhouden. In 1885 is zelfs, na het opmaken van een plan voor de inrichting van eene leerhoeve een formeel financieel plan opgemaaktwaarop toezegging van geldeiijken steun was verkregen van de provincie Zuidbolland van 30"0 jaarlijksvan de kas der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw van f 1500 jaar lijks en van verscheidene belanghebbenden tob een be drag van f 20 000 voor de stichtingskosten. Wij hebben echter gemeend de zaak toen niet te moeten onder nemen, omdat het ons wenschelijk voorkwam, dat eene hoeve met grasland aan de school verbonden werd zooais in het plan was opgenomen en waarvoor geene genoegzame bijdragen waren ontvangen. „Indien wij thans van het Rijk eene bijdrage van f 5000 voor stichtingskosten kunnen verkrijgen en f 3000 voor het jaarlijksch onderhoud willen wij nogmaals be proeven de onderneming tot stand te brengen. Aan de leerhoeve zal geen internaat verbonden zijn. Zij zal worden gevestigd in eene streek van Zuidholland, waar de zuivelbereiding als hoofdbedrijf wordt uitgeoefend. De jongelieden zullen geheel in het bedrijf worden op gevoed en zei von moeten werken en van de theorie alleen leeren hot waarom, dat zij iedere handeling ver richten onder verschillende omstandigheden. De gele genheid tot onderricht zal openstaan voor 12 tot 16 jongelieden. Het zou misschien wenschelijk kannen zijn dea cursus, die op drie jaren is gesteld, te ver korten en den vrouwelijken leerlingen ais botermaaksters eene eereplaats op de leerhoeve toe te kennen. Het schoolgeld kan zeer laag worden gesteld." De heer T. A. Wolters, burgemeester van Heeschi is met 40 van de 59 stemmen verkozen tot lid van Ged. Staten van Noordbrabantin plaats van wijlen den heer mr. Maas. De heer R. van de Ven te's Her togenbosch bekwam 18 stemmen. In 1887 zijn te Kralingen 84.400 zalmen aange voerd tegen 84.230 in 1886 de prijs was aanmerkelijk lagernamelijk f 0.40 a 0.60 per 5 ons. De heer P. van der Ploeg, hoofd der openb. school te Heemskerkheeft om gezondheidsredenen tegen 1 Mei a. s. eervol ontslag gevraagd. Tot onderwijzer met hoofdakte aan de openbare lagere school te Egmond aan Zee is benoemd de heer L. Landheer esrste ouderwijzer te 's Gravenbage. Bedankt voor Broek op Langedijk door d». P. Bougers te Aaaeide c. a. Met ingang van 1 Januari 1888 is de jaarwedde van de wethouders der gemeente Uitgeest op f 20 vastgesteld, Het Wageningsche Weekblad is van naam ver anderd en heet thans de Wageninger. Het verschijnt tweemaal per week in verkleinden vorm. De nieuwe Zaansche Courant heett met 1888 baar formaat vergroot. De heer Koch uit Groningen, die bij het spoor wegongeluk le Ruinerwold van de tweede klasse coupé, waarin bij gezeten wasin een hoekje van een coupé eerste klasse gedrongen was tusschen twee wanden, die aan de ééne zijde zoodanig tegen elkander gedreven waren dat zij een zeer scherpen boek vormden, heeft vier uren dien toestand moeten doorbrengen eer men hem vrijden kon. Ia j.887 zijn in hst arrondissement Amsterdam 5 naamlooze vernootschappen en 192 personen of firma's in staat van faillissement of in kennelijk onvermogen verklaard, saaien 197 tegen 212 in 1886 De bevolking der gemeente Rotterdam bestond op 1 Januari 1888 uit 90681 mannen en 102979 vr., samen 193660 personen. Zij ging in den loop van 1887 met 3115 personen vooruit. De doieerende gemeente te Leeuwarden heeft eene heerenhuizing met tuin ter grootte van ongeveer 15 roeden aan de Groote Kerkstraat voor ruim f 16000 aangekochtom er oen kerkgebouw te stichten. 4e klasse, 4e lijst, 5 Jan. Nr. 19842 5000Nr. 10 f 1500.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 5