No. 5. Negentigste Jaargang. 1888 Almahadi's nalatenschap. WOENSDAG 11 JANUARI. FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën #fficiëel Oebeelte. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR maakt bekend, dat tengevolge van aan den ijker, chef van diensttoegestaan verlengd verlofhet IJKKANTOOR tot en met 10 dezer ZAL GESLO TEN ZIJN. De Burgemeester voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar, 9 Janaari 18S8. 13 innen l«ttö. Ötïmeuiauü ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 i franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TEE ZOON. Zijdie in 1887 aan de gemeente-gasfabriek te Alkmaar geleverd hebbenworden verzocht hunne rekeningen ten spoedigste in te leveren bij den Directeur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoekmet de bijlagenvan DIRK VOGELEZANG Jzn., om vergunning tot het oprichten van eene stoommachinemet ketelvan twee paardenkracht in het per ceel aan de St. Jacobstraat, wijk C, No. 16 en dat op Maan dag 23 Januari 1888, 's middags te twaalf uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die stoom machine bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 9 Jan. 1888. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. DUITSCHLAND. De Köln. Zeituug bevat een telegram van den 6 uit St. Petersburgdat de Keizer van Eusland bevolen heeft, de oudste lichting der garde met bet einde van bet rusaische jaar 1S87 dus den 12naar huis te zenden. Gewoonlijk geschiedt zulks niet vóór het begin van Maart en zou dat bevel dus werkelijk een bewijs van de vredelievende gezindheid des Keizers zijn. De Keizer was den 7 ten gevolge van herhaalde stoornis in zijne nachtrust genoodzaakt zich meer te ontzien. In den nacht van den 8 op den 9 sliep hij beter; daar de catharrale verschijnselen voortduurden moest hij zich echter blijven ontzien. De Kroonprins heeft een schrijven aan den gemeen teraad van Potsdam gericht waarin hij den raad dank zegt voor de betoonde belangstelling en de hoop uit spreekt, dat bij, evenals in vroegere jareD, ook in den aanstaanden zomer de stad Potsdam zal kunnen bezoeken. ENGELAND. Te Bolton is het Theatre Royal af gebrand. De brand brak te één uur 's nachts uit. De schade wordt op f 144.000 begroot terwijl 250 per sonen daardoor buiten betrekking zijn geraakt. De Koningin gaat in het voorjaar naar Florence. 32) Vroegtijdig los van alle zedelijke banden, die door het gezellig familieleven worden gelegd en reeds in zijne vroegste jeugd in eene woelige verdorven wereld verkee- rende, zonk Neuhoff al dieper en dieper. Hij was nog op zeer jeugdigen leeftijd en toch behoefde hij nog slechts ééne schrede te doen om in den afgrond der misdaad te storten. Zelf over geen vermogen kunnende beschikken en geheel en al op de beurs van zijnen vriendden overste van Courcillon moetende teren begonnen hem weldra de middelen te ontbreken om zijn ongeregeld en verkwistend leven voort te zetten. Hij maakte schulden op schulden en toen eindelijk zijne aanvankelijk toegevende schuld- eischers ongeduldig werden, wierp hij zich in de armen van den demon van het spel, in de hoop, dat detfe hem gunstig gezind zou zijn. Tot de hartstochtelijke spelers van het jonge Parijs behoorde in dezen tijd Edward Law, broeder van den beruchten geldman, en bij dezen sloot NeubofF zich vriendschappelijk aan. Behalve dit edele handwerk, beoefende bij ook de politiek natuurlijk niet uit be- langsteMing voor de zaak zelve, maar om de zuiver baat zuchtige redendat hij hooptezich uit allerlei staat kundige intrigues gemakkelijk en snel de noodige geldelijke middelen te verwerven. Al sedert geruimen tijd was baron Neuhoff, in dienst van Eipperda wiec hij door mevrouw van Beaubnisson was aanbevolen op staatkun* dig gebied werkzaam en deze betrekking, zoowel als zijne intieme vriendschap met den altijd tot oppositie geneigden markies van Courcillon deden hem in het geheime komplot van het slot Sceaux gemakkelijk deelgenoot worden. Door zijne aangeboren gemakkelijkheid van beweging zijne bekwaamheid en schranderheidzijne f FRANKRIJK. Den 6 ving te Parijs de behandeling van de strafzaak tegen Ribaudeau en zijne mede be- schuldigden aan, wegens den handel in decoraties. Bij den aanvang van de ondervraging der beschuldigden ver zocht het openbaar ministerie schorsing der zaak, wijl, ten gevolge van nieuwe bewijsstukken in dit geding een gerechtelijk onderzoek ingesteld was naar de han delingen van den heer Wilson die mede in deze zaak betrokken wa3. De schorsing werd toegestaan. GRIEKENLAND. De heer Philemon, kandidaat der oppositie is met 1200 stemmen meer dan de heer Negris regeeringskandidaal, gekozen tot burgemeester van Athene. ITALIË. Den 6 is in het Vatikaan de tentoonstel ling van de aan den Paus bij zijn jubelfeest toegezonden geschenken plechtig geopend in de groote zaal van het daartoe ingericht gebouw. De Paus trad tegen 12 uur tinnen gevolgd van 48 kardinalen en de leden van zijn bof. De bij de Curie toegelaten vertegenwoor digers der verschillende lauden en een groot aantal genoodigden waren tegenwoordigdie den Paus zeer toejuichten. De Paus nam plaats op eene soort van troon, waarop het Te Deum gezongen werd, terwijl kardi naal Schiaffino, voorzitter van het tentoonstellings-comitó, een adres voorlas. De Paus betuigde in zijn antwoord zijne erkentelijkheid voor de bewijzen van liefde en vereering, uit alle oorden der wereld hem toegekomen en waarin hij zoovele bewijzen zag vaa de macht des Pausdoms. Verder dankte hij de commissie en bezichtigde van de kardinalen gevolgd de uitgestalde voorwerpen en met bijzondere aandacht de geschenken der ge kroonde Hoofden. SERVIE, De Koning heefteen brief gericht aan den nieuwen minister-president, waarin hij de hoop uitspreekt, dat het ministerie Servie's buitenlandsehe staatkunde steeds zal leiden ten gunste van de instandhouding en de volkomen onafhankelijkheid tier Baikan-Staten. BULGARIJE. Eene bende van ongeveer 50 mon- tenegrynen onder bevel van den russischen kapitein Nabokofflandde met eene stoomboot dicht bij de haven te Burgas en bezette daarna bet in de nabijheid gelegen dorpje Keupreelen er op rekenende, dat de bewoners hen zouden helpen. Het tegendeel geschiedde. De inwoners hielpen de bulgaarsche soldaten, die door de regeeringvan den aanslag onderrichtter ver sterking van den politiepost daarheen gezonden waren. De bende werd verjaagd 20 dooden achterlatende. Nabokoff ontsnapte en kwam met eenige anderen aan boord der stoomboot behouden terug. VEREEN1GDE STATEN. Bij het huis van afge vaardigden zijn 902 nieuwe wetsontwerpen ingediend; daaronder zijn 70 voorstellen tot het stichten van open bare gebouwen in verschillende steden, ten einde aldus het overschot in de schatkist nuttig te besteden. gewetenloosheid en zijn scherp verstand werd hij al spoedig de rechterhand van graaf Lavaldie met Celiamare en den hertog van Marne deze samenzwering leidde. Men vertrouwde hem groote sommen toe, met de bedoeling natuurlijk, dat hij ze in het belang zijner partij zou aanwendenmaar Neuhoff was er den man niet naarom dit vertrouwen te rechtvaardigen. De sommen uit de schatkamers van Sceaux belandden aan de speeltafel of werden naar alle windstreken uitge strooid en het getal van zijne schuldeischers groeide steeds aan. Zijne lichtzinnigheid kende geene grenzen en scheen zelfs grooter te worden, naarmate het blinde geluk den onverzadelijken verkwister grootere sommen in den schoot wierp. Reeds had hij eene waarschuwing ontvangen van de Table de marbre, de maarscbakstafel, het hoogste militaire gerechtshof van Frankrijk. Werd zij door eene tweede vermaning gevolgd, dan zou Neuhoff de schande ondergaan op onteerende wijze uit het officierscorps en het leger te worden ontslagen. De ruiter schrikte op uit zijn diep gepeins. In purpergloed schitterde de avondhemel. Daar boven door de laatste stralen der ondergaande zon toover- acktig verlicht, lag Sint-Anna de kapel van koning Hendrik. Waren het orgelklanken of het gezang van eenen mandie de vreemde eentonige melodie deden weerklinken, welke van daar uit het oor van den ruiter trof? Neuhoff richtte zich op in den zadel en luisterde. De tred van zijn ros op den rotsaebtigen bodem scheen hem te hindereD; hij Bteeg af, bond den tegel om eenen dennenstam en begaf zich te voet naar de kapel. Eene zware mannestem zong daarbinnen een schotsch lied. Onwillekeurig bleef Neuhoff staan om te luisteren naar de klanken die hem zoo zonderling troffen. Bijna ademloos had Neuhoff toegeluisterd; zoodra het gezang verstomde, naderde hij evenwel met snelle schre den. De deur der kapel stond wijd open en daarbinnen vertoonde zich een tafreel aan zijn oog, dat hem eenige oogenblikken als vastgenageld deed stilstaan. In vollen glans stroomde het avondrood door de smalle RUSLAND. Naar aanleiding van het ontslaan der oudste lichting van het korps der garde, zegt de te St. Petersburg in het duitsch verschijnende Petersburger Zeitung, dat de manschappen der kavallerie en artillerie reeds ontslagen zijn en dat het ontslag van die der infanterie binnen weinige dagen volgt. Dat blad begroet dit vervroegde ontslag als een voor het behoud van den vrede gunstig teeken. Te Olst is in den nacht van den 5 op den 6 eene bakkerij afgebrandwaarbij een varken en twee geiten in de vlammen omkwamen. Bij kon. besluit van den 6 is bij de dienstdoende schutterij te Haarlem benoemd tot 2 luitenant de heer Jhr. B. de Jongethans schutter. Den 7 is te Amsterdam ten huize van den heer A. C. Wertheim, voorzitter van het hoofbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, aan den afgetreden secretaris, den heer mr. A. Kerdijk, een huldebl k aangeboden door de leden van het vorige en het nieuw benoemde hoofdbe stuur bestaande uit een fraai bronzen beeld van Bar- bédienne, den „denker" voorstellende. De briquettenf'abriek te Bussum is den 8 geheel afgebrand. In eene den 8 te Helder gehouden vergadering van de centrale liberale kiesvereeniging in het hoofd kiesdistrict Helder is een huishoudelijk reglement vast gesteld en een bestuur benoemd, bestaande uit de vol gende heeren Th. J. Waller, te Anna Paulowna, voor zitter D. J. Boom A. van Voornveld en F. L. W. Beyerinck te Helder D. C. Loman en Aug. Keyser te Texel; H. van Calcar en G. Nobel te Zjpe; A. Eriks, te PettenE. Willekens Macdonald te CallantsoogD. Reedeker te Terschelling en J. Jelgersma te Vlieland, leden. De vereeniging telt reeds 130 leden. Den 8 is te Amsterdam op de vergadering van bestnurderen der verschillende vereenigingen, toegetreden tot den provincialen bond voor Noordholland van Har monie- en Fanfarekorpsenuitsluitend bestaande uit dilettanten, besloten de jaarhjfcsche algemeene vergade ring te houden in April te Purmerend. De eerste wed strijd der aangesloten vereenigingen zal half Jnli mede aldaar plaats hebbenmet het oog op het feit dat Purmerend den eersten stap tot oprichting van den bond deed. Uitgeloofd zullen worden 1 verguld zilve ren 1 zilveren en 1 bronzen medaille en 1 getuigschrift. Tot juryleden voor dien westrijd zullen gevraagd worden de heeren Joh. M. Coenen en Frans Wedemeijer te Amsterdamde heer J. G. H. Mann te Leiden M. Edzard Greve te Sneek, C. Coenen te Utrecht en J. Ko ning te Helder. Kunstlievende leden kunnen tegen eene bijdrage van f 2 per jaar toetreden. Het hoofdbestuur bestaat uit de heeren J. P. Groot, voorzitter van Purmerend; J. D. Thie, onder-voorzitter van idem May van Hulsteijn 1 secretaris en David Koning Jr., 2 idembeiden van Amsterdamen C. Hellingspenningmeester, van Broek in Waterland. ruimte en om het hoofd der heilige Anna zweefde een lichtende stralenkrans. Onder het beeld van d^ heilige martelaresop de eerste trede van bet kleine altaar, lag pater Benediktus op de knieën. Hij was tot aan den gordel ontblooteenige ruwe touwen bevestigden de pij om zijne lendenen. Midden op zijne borst ver toonde zich eene vreeselijke, diepe wondedie de af schuwelijkste kleurenwisseling vertoonde en meestal de voorbode is van bloedvergiftiging. Voelde de kluizenaar de pijn dezer woud6 niet of bracht hij zijne gevoelszenuwen met geweld tot zwjgen? Zijne rech terhand zwaaide eenen geesel en de met ijzeren pnnten bezette lederen riemen reten den rug van den armen dwaas open, zoodat groote bloeddroppels uit de wonden stroomden. Eene wilde, dweepzieke uitdrukking lag op zijn aangezicht; zijne van koortshitte schitterende oogen waren ten hemel gericht toch vloeide er geen vroom gebed van zijne bevende lippen maar luid en wild galmde hij het clans lied van Grandismoore. „Lord Cowes I" Het was Neuhoff, die dit met luider stemme riep; hij had zich in de deur geplaatst, zoodat eene donkere schaduw over den steenen vloer der kapel tot aan het altaar viel. De kluizenaar liet zijne opgeheven hand zinken en wierp eenen verwarden blik op den indringer. „Hebt gij mij geroepen mac Gregor vroeg hij op doffen toon. Met vasten tred kwam Neuhoff naderbij. Pater Be nediktus was klaarblijkelijk waanzinnig geworden of ijlde in zijne koortsvlagenzijn bezoeker had het met ont zetting opgemerkt, maar zijn tijd was te beperkt om er aan te kannen denkenden ongelukkige hulp te ver schaffen. „Ik ben mac Gregor niet, zooals gij meent", ant woordde Neuhoff, zich onwillekeurig bedienende van de vertrouwelijke manier van sprekendie de kluizenaar gebruikt had ik ben de neef van Selbitz uw oude Clan is de naam der schotsche adelijken.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1