CUIevleü. Te Haarlem is eene vereeniging opgericht onder den naam van „Sociaal belang" met het doel, bijeen komsten te houden ter gedachtenwisseling over vraag stukken op staatkundig gebied. Zij telt reeds 30 leden; ieder lid betaalt 0.50 per jaar, De gemeenteraad van Oosthuizen heeft aan de directie over de wegen en vaarten tusschen de zes Noordhollandsche steden verzocht, niet te willen over gaan tot den bouw eener wachterswoning bij de schut sluis aldaar, op grond dat een fraai punt van het dorp daardoor ontsierd zou worden. De haven te Zaandam is in 1887 bezocht door 131 zeeschepen tegen 18 in 1886daarvan waren beladen met hout 104met rijst 20met gerst 3, met china-klei 2 met grondnoten en met meel 1. Aangenomen het beroep naar Enschede door ds. W. van Dam te Grootebroek. Te Haarlem zijn in 1887 geboren 1707, overleden 935 gehuwd 324 ingekomen 3570 vertrokken 2999. De bevolking, die op 1 Januari 1887 bestond uit 21967 mannen en 25387 vrouwen, samen 47354 (behalve het garnizoen en de bevolking der gevangenis) bedroeg op 31 Deo. 1887 22604 mannen en 26093 vrouwen, samen 48597 en met inbegrip van de bevolking der kazerne enz. 49648. Te Grootebroek is eene liberale kiesvereeniging opgerichtdie reeds 38 leden telt. Burg. en weth. van Botterdam hebben den ge meenteraad voorgesteld, eene 3J pet. geldleening, groot f 5.000.000, aan te gaan tot uitvoering van eenige groote werken en delging van schuldenlast. De aflossing loopt over 60 jaren. De leening is verdeeld in schuld bekentenissen van f 1000 f 500 en f 100 en wordt uitgegeven in reeksen van ten minste f 500.000 naar gelang der behoeften van de gemeentekas. Dan 1 Maart wordt 1 1.000.000 uitgegeven. Bij de iaarlijksche verhuring van schippersknechts te Meppel was het loon beduidend lager dan voor eenige jaren. Ten hoogste werd f 300 per jaar en de kost besteed de meesten kregen f 230 tot f 285. De Vereeniging tot verbetering van het Paarden ras voor Wieringerwaard en omstreken heeft besloten aan de deelhebbers van Norraan II over 1887 eene rente van ongeveer 7% pet. uit te keeren. Die hengst zal wederom tegen een dekgeld van tien gulden be schikbaar staan bij den heer G H. Geerligs te Anna Paulowna. Ten einde de kwade geruchten, omtrent Norman verspreidte kunnen tegenspreken heelt het bestuur hem onlangs laten keuren door den kapitein paardenarts le klasse Lamérisdie eene verklaring afgaf, dat hij hem in uitstekenden toestand had gevonden en vrij van overerflijke gebreken. Tot onderwijzer te Enschedé is benoemd de heer J. D. Boes te Edam. Te Edam zijn in 1887 geboren 242, overleden 93, ingekomen 224, vertrokken 290. De bevolking klom van 6241 tot 6324. Xe 's Gravenhage zijn in 1887 geboren 5456 tegen 5262, overleden 2861 tegen 3381, gehuwd 1152 tegen 1025. 25 echtscheidingen werden ingeschreven. De politie te Nijmegen heeft een 20jarig meisje aangehouden, dat in de laatste weken 18 regenschermen uit de gangen van verschillende woningen gestolen en verkocht of beleend had. Verschillende visschers en bij de visschery belang hebbende ingezetenen te Volendam hebben aan de Tweede Kamer verzocht, het wetsvoorstel Beekers thans te willen aannemen zij komen in hun adres o. a. op te^en de bewering der gemeentebesturen van Harderwijk enz., dat de Zuidwallers den wonderkuil ook tot andore visehvaugst kunnen gebruiken of, evenals de Volen- dammera, dien ook kunnen misbruiken tot de bijzondere vangst van jonge visch of nest. Te Groningen zal door eene naamlooze vecnoot- nootschap oen slachthuis buiten de kom der gemeente opgericht worden met een maatschappelijk kapitaal van f 100.000, verdeeld in 5 seriën van f 20.000, waarvan de eerste serie geplaatst is. De Noordbrabantsch-Duitsche Spoorwegmaat- wapenbroeder in Spanje. Toen ik kortelings op do jacht van den regent de wonde verbond die het paard der hertogin u geslagen had, ontdekte ik op uwe borst den ring der Abencerages. Nu kom ik hier, om mij aan u bekend te makenm&c Campau Hans Kaspar von Kraehwitz, de erfgenaam van Selbitz, wil tot eene ver klaring met u komen." Neuhoff strekte zijne rechterhand na die van den handschoen te hebben ontdaan, naar den kluizenaar uit; hel schitterde Sedkerka's ring in den avondzonneschijn, evenals diewelke aan een snoer om den hals des paters hing. Een straal van terugkeerend verstand blonk in de oogen des kluizenaars. „De erfgenaam van Selbitz sprak hij op zachten toon en daarbij vestigde hij zijnen blik op den koepel der kapel. „Die was dus gelukkiger dan ik. Die vond de vredede rustde verlossing en ik moet nog altijd bidden voor het heil mijner arme ziel. Selbitz, oude kameraad deelgenoot in vreugd en smartroep mij tot ul Wat ik aan u misdreven heb, heb ik geboet en gij weet nu reeds langdat Anita rein en onschuldig was. Ook zij heeft mij vergeven. Laat mij bij u vertoeven, neem mij op, dat ik zalig worde gelijk gij opdat ik niet langer mijn krachteloos lichaam en mijnen vermoeiden geest behoef te martelen en te kwellen Heilige jonkvrouw, verhoor mij Eene bovenaardsche verrukking lag op het gelaat van den anachoreet verspreid. Neuhoff was terug getreden en leunde tegen eene pilaar. Ondanks zijnen kouden eigen baat voelde hij zich ontroerd. Had lord Staers hem niet verhaald hoe deze pater Benediktusdie zich nu in bange zielesmart het lichaam ontvleeschte en den hemel aanriep om verlossing van zijne aardsche pijnen, hoe deze diepgezonken man eens het machtigste stamhoofd uit de schotsche bergen was?! Vreeselijk beeld van de vergankelijkheid des levens De lichtzinnige jonge man gevoelde eene inwendige sidderingals bij da nadering van eene hosgere macht. schappij heeft in 1887 f 436.759.54 opgebracht tegen f 413.783.76 in 1886, d. i. per dag en per mijl J 12.87 tegen f 12.19 in 1886. De liberale kiesvereeniging Aalsmeer, in welke gemeente het aantal kiezers van 99 tot 351 is geklom men, heeft den heer Herman E. Bultman te Haarlem mermeer kandidaat voor de 2e Kamer gesteld. Te Sehagen zullen in de maanden JanuariFe bruari en Maart achtereenvolgend als sprekers optreden de leden der Tweede Kamer Heldt, Levy en Lieftinek. In 1887 werden te Assendelft ter markt aange voerd 21434 koppen boter, wegende ongeveer 14000 P., 955 kleine en 26 groote kazen61844 kipeieren 211 schapen, 100 lammeren, 233 varkens, 48 korven met biggen, 57 koeien en 4 stuks pluimvee. Bij deu heer J. A. Snoek mariue-havenmeester te Helder, is ongeveer f 600 ontvangen, door den heer Bönèragent van assuradeuren te Bremen bijeenge bracht ten behoeve van de redders der bemanning van het duitsohe schip Benown en van de bemanning der sleepboot Hercules, die daarbij mede belangrijke diensten bewees. Met ingang van 1 Januari j.l. zijn bij den aanleg van staatsspoorwegen eervol ontslagen 3 adj. ingenieurs, 4 hoofdopzichters, 9 opzichters eerste, 5 opzichters tweede en 4 opzichters derde klasse. Bedankt voor heff beroep naar de ned. herv. ge meente te Helder ds- I. A. Prins te Dckkum. Te Zaandam zya in 1887 geb. 491, overl. 216, geh. 140 Westzaan 67, 35, 25 In eene den 8 te Barsingerhorn gehouden verga dering van de besturen der liberale kiesvereenigingen van Sehagen Barsingerhorn en Nieuwe Niedorp is be sloten dat men pogingen zal aanwenden tot bet ver krijgen van centralisatie der opgerichte plaatselijke kies vereenigingen. Men heeft verklaard geene andere cen trale kiesvereeniging te willen dan eene zoodanige, waarin alleen afgevaardigden der plaatselijke vereenigingen zit ting en stem hebben. Het reglement zal worden vast gesteld in eene vergadering van afgevaardigden der ver schillende kiesvereenigingen, dia zich tot aansluiting be reid verklaren. Bij kon. besluit van den 8 is le. met ingang van den 11 aan den kolonel C. A. T. Yogei(vroeger te Alkmaar) op zijn verzoek eervol ontslag verleend als militiecommissaris in het 3e militiedistrict van Zuidhol- laud; 2° met ingang van dien dag tot militiecommissaris in dat district benoemd Zr. Ms. adj. en kamerheer in buiten gewonen dienstde luit. kol. der kavalerie op non-ac tiviteit E. J. baron van Heeckeren onder voorbehoud van latere regeling van zijn ontslag uit den militairen dieDSt en van zijn eventueel militair pensioen. De Eerste Kamer heeft den 9 des avonds hare werkzaamheden hervat. Zj is na ontvangst der inge komen stukken gescheiden, Bij kon. besluit van den 9 is met ingang van den 27 herbenoemd tot burgemeester van Beverwijk de heer jhr. G. S. Boreel. Volgens de nieuwe kiesregeling bedraagt het getal kiezers in de gemeente Graft 122. Onder de oude kiesregeling waren er ic die gemeente 44 kiezers voor de Tweede Kamer en do Prov. Staten en 86 voor den gemeenteraad. De maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen heeft machtiging gevraagd om uit het reservefonds f 300,000 op te nemen tot betaling der materieele en personeele schade, doer het spoorwegongeluk te Buicer- wolde veroorzaakt. De toestand der beide jongeheeren Dorhout Mees te Groningendie te Buinerwold verwond geraakten is boven verwachting zeer gunstig. Op de kaasmarkt te Haarlem zijn in 1887 3013 stapels kaasuitmakende 357.910 stuks en wegende 706.403 P., verkocht. De gemiddelde prijs was f 27.86% per 50 P. Men schrijft ons uit Kolhorn Dezer dagen werd alhier eene volksvoorlezing gehou den waarin met veel succes als spreker optrad de heer E. Kluyver van Kolhorn. Ook werd in de esrste Langzaam verbleekte de zonneglans op de vloersteenen der kapel; het werd duister en de koelte van den nacht drong door de openstaande deur naar binnen. Pater Benediktus rilde, maar plotseling omvatte hij den geesel met vaste band en sprong overeind. „Waar zijt gij, erfgenaam van Selbitz?" schreeuwde hij. „Nog altijd hoopte ik dat de nalatenschap van Almahadidat onzalige geld, waaraan bloed kleeft en vertwijfeling, voor eeuwig begraven zou zijn in dea schoof der aarde. Maar het mocht niet zjjn Kom tot mij; hier is de ring Eu nu reik mij uwe band opdat ik u naar het leger van mac Compan voere, naar de laatste rustplaats van Cowes vau Grandismoore Met krampachtige bewegingen had de kluizenaar zijn halssnoer in stukken gereten en Neuhoff den tweeden doornenkroonring overhandigd. Daarna greep hij de hand van deu baron en trok hem naar zijne legerstede. Hier zonk pater Benediktus op de knieenwoelde de verdroogde bladeren en het vochtige stroo met sidde rende handen om en slingerde het schaapsveldat dit bedekte, ver van zich. Er werd eindelijk een platte steen zichtbaar de monnik trok dien woest uit de holte en haalde een stuk doek te voorschijn dat oen brok lap van zijn haren pij bleek te zijn. Stukken papier en linnen vielen eruit eu ieder dezer flarden waszooals Neuhoff tot zijne verbazing bemerkte, met roode schrift- teekens bedekt. „Erfgenaam van Selbitz, deze vlammende letterteekens wekken uwe verwondering op sprak dek luizenaar met eenen bitteren lach. „Het is een zeldzame kleurstof, waarmede ik deze bekentenissen geschreven heb; ik heb ze mijn hart ontwrongen en ze daarom ook met mijn eigen hartebloed opgeteekend. Wel waren het bange urenwaarin al de jammer van het verleden nog eens voorbij trok aan mijn geestelijk oog, en menig maal heb ik de wolf in zijn hol benijd Niet wanneer de zon hare heldere stralen verspreidde maar alleen als. de maan haar zilverwit licht nederzond in den stillen nacht, vertrouwde ik mijn lijden aan deze stroken linnen en week van dit jaar eece vergadering van „Nat en ge zellig verkeer" gehouden waarin door eenige beeren een tooneelstukje werd opgevoerdhetgeen veel tot het genoegen van dien avond bijbracht. Nog te ver wachten beeft men de opvoering van een tooneelstukje in de eerstvolgende vergadering van het Nutsdeparte- ment, zoodat het ook te Kolhorn niet aan gelegenheid tot ontspanning ontbreekt. Aan het hulpkantoor Kolhorn bedroeg het aantal nieuwe inleggers in 1887 bij de rijkspostspaarbank 20, de inlagen 1120 tot een bedrag van f G348.45. Het getal der terugbetalingen 44, toteeu bedrag van 5642.74. Voor de harddraverijen voor neder'iandsche heng sten en merriën geboren in 1887, toebehoorende aan Nederlanderste loopen in 1890, ingespannen voor 2- of 4wielige rijtuigenafstand 1600 el len, te loopen in minstens 5 minutenzijn bij de Ned Harddraverij en Benvereenigiug ingeschreven Hengstveulens. Toonfokker en ei genaar de heer de Kat van Hardinxveld te Dordrecf itWindhond fokker en eigenaar de heer Karei del C iourt, te Velsen; Achilles, fokker de heer B. Bakker, te Eelde, eigenaar jhr. Q. P. A. de Marees van Swinderen te Paterswolde; Wildeman, fokker en eigenaar do heer Jacob Stoliinga, te Zuidwolde, gem. BedumBabenhaupt, fokker en eigenaar de heer A. Avereste Hooi nschedijk gem. Groningen Maroc, fokker en eigenai ir mr, P. H. A. Tydeman te TielGrevy en Wonder, fokker en eige naar de heer H. v. Wickevoort Gromt aelin, te Berken rode de Vlieg, fokker en eigenaar de b eer C. Eecen Gz., te Oudkarspel. Merrieveulens. Domino, fokker en eigenaar de hear W. A. Mock, te Haarlemmermeer; Skwaskafokker de heer H. Bakkerte Eelderwolde eigenaar jhr. Q. P. A. de Marees vau Swinderen, te Paterswolde; Olga, fokker de heer J, Koorenga te 1? Waterhuizen gem. Noordijk, eigenaar jhr. Q. P. A, de Marees vau Swin deren te Paterswolde; Bhea fokl .er en eigenaar de heer Herman E. Bultman, te Haarle mmermeer; Tabara, fokker en eigenaar de heer J. B aft Jzn., te Hooge- meeden gem. Aduard Diana en Cateau fokker en eigenaar de heer H. v. Wickevo ort Crommelin te- Berkenrode. Aan de lidmaten der ned. herv. kerk te Heer- hugowaard is eece door drie persoai >n onderteekende cir culaire gezonden waarbij zij uitge noodigd worden den: 19 des avonds te 6 ure bijeen t* komen in het evan-- gelisatiegebouw aldaarten einde de reformatie ter hand. te netneu. Het Nieuwsblad van den Boekhandel bevat o. a. de volgende geestige beschrijving -van DEN „E OMAN-DOKTE B." De dagbladen hebben ons onlangs bet overlijden be richt van de Leipziger Poppen-Dokteres, eene 'weduw 0 van goede huize, die, onverzorgd achtergelaten, ac n atelier had opgericht waarin gebroken poppen werd( )n opgelapt, met welke flikkerij zij ruimschoots haar bro 3Cj verdiende. Dezer dagen ontdekte ik ia den Ned er_ landschen Boekhandel den mannelijken pendant van d dze Leipziger dame. Daar ee kwesties /aa bibliographioo' tjen aard mee verbonden zijn, komt het mij wenaehelijk t /00r dezen vondst in ruimer kring bekend te maken. Stel u voor een klein en smerig pakhuis in ea n af. gelegen deel van ons Joden-kwartier. Be beschi kbare ruimte wordt ingenomen door stapels romans akorn- plete afleggers van stuivers-leesbibliatheken en mkken defecten, in veilingen al3 scheurpapier opgekocht Daar- tusschen beweegt zich een klein bruin manna' j.3 met levendige oogen, die op een liefbebberijtoone e; ge6u grime zou noodig hebben om als Atchicees op in treden. Waarmeê is hij zoo ijverig bezig Aangemoefl 1<I(j djor de gelijkvormigheid van papier, letter au fors Jaa£ aan romans van één tijdvak eigen, komploteert hjj 0p eigen aardige wijze ds hiaten in zijn boeken na melijk he^ een met het ander. Welk een scherpzinnig» toepassing deze brokken papier. Aan ieder woord, dat ik met een in het bloed mijner hand gedoopton ijzereï nagel neer schreef, hing een deel van mijn door boro uw gefolterd hart. Erfgenaam van Selbitz, aan u vertr 3u»r ik m,jne bekentenissen. Het goud van Almahadi lacht u van uit Spanjee bergen toe en misschien vk jdt gij er ook dengene wederdie mij eens zoo nauw aan bet harte lag. Den ander mijnen trouwen wapa ubroeder, vindt gij nimmer meer en tegenover beo j was het toch dat ik bet zwaarsle zondigste. O Aniha Anita De kluizenaar sprong overeind. Zijne oogen schitterden weder van koortswaanzin. „Gij wilt mij nog altijd niet vergeven? Moet ik nog langer mijn lichaam en mijne ziel kastijden Wrekende demon van zijn geweten, wan neer zult gij mij eindelijk loslaten 'i" Pater Benediktus greep deu geesel en zwaaide den arm maar krachteloos zonk deze weer neder en met eenen wilden schreeuw viel de monnik voorover op de steenen. Een onweerstaanbaar gevoel van afkeer maakte zich meester van Neuhoff. Hij raapte de nalatenschap van den kluizenaar bij elkander stak ze haastig by zich. en vloog naar buiten als door furiën achtervolgd. Twee dagen later, toen de schemering reeds gevallen was hield eene afdeeling gendarmes te paard in den slothof van Mesnil stil. Hun aanvoerder een zekere kapitein Dufresnewas afgestegen en had een onder houd onder vier oogen verlaagd met den rentmeester, die doodelijk verschrikt was door dit onverwachte mili taire bezoek. „Bevel van den markies Boyer d'Argenson", sprak de kapitein kortweg. „Ik heb last den kluizenaar uit de kapel der heilige Anna gevangen te nemen en voorloopig in Mescil achter slot te zetten. Is de gevan genis in orde

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2