No. 6. Negentigste Jaargang. 1888 V R IJ D A G 13 JANUARI. Almaliadi's nalatenschap. FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën Ocbeelte. NATIONALE MILITIE. Bttitsnl&tib. Bismesdanb. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat beden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan ben ingediende verzoek met de bijlagenvan de Scherp- schuttersvereeniging te Alkmaar, om vergunning tot het oprichten van eene schietbaan op het weiland, uitkomende aan den Zan- derweg, kadastraal bekend in sectie E, Mo. 1160, behoorende aan de St. Barbarastichting te Alkmaaren dat op Woensdag 25 Januari 1888, 's middags te twaalf uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die schietbaan bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 11 Jan. 1888. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat het register der in 1887 voor de nationale militie ingeschrevenen en de alpha- b e t i s e h e n a am 1 ij s t ter gemeente-secretarie ter inzage liggen van den 13 tot den 24 Januari e.k., van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 urenbinnen welken tijd daartegen be zwaren kunnen ingeleverd worden bij den heer Commissaris des Konings in deze provincie door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift, op ongezegeld papier, onderteekend door hem, die ze inbrengt. Deze brengt het verzoekschrift in tegen bewijs van ontvang bij den Burgemeester zijner woonplaats, die het terstond opzendt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 11 Jan. 1888. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. DUITSCHLAND. Volgens de National Zeitung zijn weldra van de zijde der mogendheden stappen te ver wachten, ten doel hebbende prins Ferdinand van Coburg uit Bulgarije te verwijderen. De Ncrdd, Alig. Zeitang neemt dit bericht overonder bijvoeging dat zij niet voor de waarheid kan instaan. De Keizer ontving den 10 des middags gedurende een half uur een bezcek van prins Wilhelm. Gedurende den namiddag was de toestand van den Keizer bevre digend maar des Dachts werd de slaap meermalen ge stoord. Den 11 verleende hij des voormiddags te elf uur gehoor aan verschillende personen. De verschijn selen van ongesteldheid waren langzamerhand afgenomen; de slaap was nog onrustig, waardoor over dag behoefte aau rust bestond. Pruisen. In December zijn in het groote stedelijke slachthuis te Berlijn geslacht 10000 runderen 7700 kalveren15000 schapen en 35600 varkens. Bij de keuring werden voor voedsel ongeschikt verklaard 81 runderen (77 wegens longziekte), 13 kalveren, 4 schapen en 314 varkens (22 wegens trichinen). 33) De maan was opgegaan en de woudweg dommelde in haar blauwen zilverglans. Aan den rechterkant der ruiters gaapte de kloof, waarvan de tegenovergestelde helling alleen verlicht was; aan hun linkerhand breidde zich het woud uit. Na een korten rit kreeg men de kapel reeds in het oog. De kapitein kommandeerde zijne kolocne halt te houdenhierop koos hij zich zes zijner betrouwbaarste onderhoorigen uit om hem te vergezellen. Evenals Neuhcfl vóór drie dagen zoo vond ook hij de deur van het heilige gebouw wijd openstaan. Een koude, vochtige luchtstroom woei den binnentredende te gemoet. Voor het altaar lag pater Benediktus uitgestrekt zijn hoofd was geheel verborgen onder de verwarde grijze harenzijn voorhoofd rustte op de eerste steenen trede van het altaar. Het door zelfkastijding ontvleeschte, halfnaakte lichaam lag bewegingloos neder. Kapitein Dufresne gaf een zijner lieden een wenk. Deze trad op den kluizenaar toe greep hem bij den armmaar liet deze oogenblikkelijk weder zinken en trad terug. „De man is dood kapitein luidde zijn rapport. Dufresne trad naar het altaar en wierp met zijn voet het lijk omzoodat men het in het gelaat zien kon. De trekken waren strak en onbeweeglijkde oogen ebroken en over het gansche wezen lag de rust der "euwigheid verspreid. De onstuimige Cowes Grandis- moore had den vrede gevonden. De kapitein raakte met zijnen sabel de borst van den doode aan. „In naam des konings, verklaar ik dit lijk, zoomede ENGELAND. Zoowel de minister van financien, de heer Goschenals de heer Hartington hebben naar aanleiding van de te Dover door den heer Gladstone gehouden rede openlijk verklaarddat zij tegen het beschermend stelselin welken vorm ook gekant zijn. Den 9 zijn de lijken van Napoleon den Derde en zijn zoon uit de katholieke kapel van St. Mary te Chisel- hurst overgebracht naar het praalgraf,jdat de es-keizerin Eugénie voor f 960000 heeft laten bouwen op eene hoogte nahij haar kasteel te Farnborough. De Koningin heeft van het geschenk haar bij haar jubileum door de vrouwen van Engeland geschonken namelijk f 960000 in geld120000 bestemd voor een ruiterstandbeeld van wijlen den Prins-Gemaal en f 840000 voor het oprichten eener instelling ter vorming van ziekenverpleegsters, die geschikt zijn om in de hui zen der armen zeiven de kranken te gaan verplegen. Reeds is een uitgewerkt plan voor die inrichting vast gesteld en openbaar gemaakt. Ierland. Wederom is te Dublin een lid van het Lagerhuis in hechtenis genomen wegens opruiing in het openbaar, namelijk de heer Lane, die echter tegen borgtocht op vrije voeten werd gesteld. Over acht dagen wordt zijne zaak behandeld. Het vonnis waarbij de heer Wilfrid Blunt wegens verzet tegen de politie tot 2 maanden gevangenisstraf werd veroordeeldis in hooger beroep bevestigd. Hg is terstond naar Galway vervoerd om zijne straf te ondergaan. Bij zijne aan komst aldaar werd hij door eene groote volksmenigte opgewachtdie hem luide toejuichte. Tusschen het volkdat met Bteeneu wierp, en de politie kwam eene botsingwaarbij de politie ganoodzaakt werd gebruik te maken van hare stokken en bajonnetten. Verscheidene personen werden gekwetst. De afgevaardigde Harrington is den 9 tot 6 weken gevangenisstraf veroordeeld wegens verstandhouding met den ierscheu nationalen bond. Doordat hij dadelijk in hooger beroep kwam, werd hij op vrye voeten gesteld. FRANKRIJK. De rfenaat werd den 10 door den heer Carnotvader van den president der republiek die den 1 April a.s. 86 jaren oud wordt geopend. De gemeenteraad van Parijs heeft voor rekening der gemeente een eenvoudig gedenkteeken doen plaatsen op de graven der niet herkende slachtoffers van den brand der Opéra Comique. De heer Vigneaurechter van instructie in zake Wilson, is van zijn post ontheven en naar den opper sten raad der rechterlijke macht verwezen wegens han delingen in strijd met de rechterlijke waardigheid. Kamer. Den 10 kwam zij weder bijeen. Zij werd geopend door het oudste lid, den heer Blanc uit Savoye, 82 jaar oud, die aan het slot zijner openingsrede zeide, dat vrede het Btreven van Frankrijk was, maar, indien het zonder uitdaging aangevallen werd zou de vijand j alleen over de lijken van alle franschen een enkel stukje van het fransche grondgebied kunnen ontnemen. De heer Floquet werd herbenoemd tot voorzitter met 256 de geheele nalatenschap van den afgestorvene voor eigendom der kroon. Draagt de doode weg en bindt hem op een paard. Renard en Alisegjj beiden zult de kapel doorzoeken en alles wat den overledene toe behoorde zorgvuldig bij elkander pakken." Hierop nam de kolonne in den maneschijn den terugweg aan, niet in vluggen draf, zooals zij gekomen wasmaar stapvoets. Aan den spits van den stoet reed een gendarme van reösachtige gestaltevoor zich op den zadel voerde hij het lijk van den kluizenaar van Sint-Anna mede. De stralen der maan schenen een schemerachtig leven te storten in de oogen van den doode en zachte klanken braken de nachtelijke stilte. „Behoede u de hemel, Mac Compan!" VII. Laat in den nacht was Krachwitz te Parijs terugge komen en doodmoedena de zware lichamelijke en geestelijke inspanning, die hij doorstaan bad, zocht hij rust in den slaap. Zijne sluimering zou evenwel niet van langen duur zijn. Reeds vroeg in den morgen werd hij gewekt door den klank van stemmen en voetstappen in de voorkamer. Hij hoorde eenen heftigen redetwist tusschen zijnen getrouwen Niko en een vreemde. „Niko, wat is er aan de hand riep bij luide, maar op hetzelfde oogenblik opende zich de deur van zijn slaapvertrek en zag hij tot zijne verwondering een seigeant binnentreden. „De heer von Krachtwitz P'VVnformeerde de sergeant met eene buiging. „Die ben ik", antwoordde de jonker „wat verschaft mij het genoegen van uw bezoek „Ik heb orders, u zonder uitstel gevangen te nemen en naar de Bastille te brengen. Gij zult wel zoo goed zijn u aan te kleeden." De jonker lachte; het was zoo klaar als de dag, dat er eene vergissing had plaats gehad. tegen 151 stemmen; de heeren DelaforgeLefèvre, Casimir Périer en Deville werden herbenoemd tot onder-voorzitters met 247 232, 184 en 183 stemmen. De minister-presidenttevens minister van financiën, verdedigde zijne begrooting en handhaafde zijne plannen tot wijziging der alcoholbelasting, en verklaarde niet te kunnen missen de door de begrootings-commisaie geschrapte f 6.500 000. Deze commissie zal schriftelijk de bezwaren van den minister beantwoorden waarna een besluit zal worden genomen. ITALIË. Generaal Kanzier, indertijd aanvoerder van het pauselijk leger wiens krijgsbewegingen het meest tot de overwinning van Mentana bijdroegen, is te Rome in den ouderdom van 66 jaren overleden. Hij woonde met zijne vrouw op het Vatikaan. SPANJE. De Kamer heeft met 135 tegen 60 stem men het voorstel verworpenom van granen invoer rechten te heffen verschillende naarmate het land van herkomst. Zij maakte een aanvang met de beraadsla ging over het adres van antwoord. Het voorstel tot verpachting der douane op Cuba werd verworpen. De Senaat weigerde met 87 tegen 50 stemmen de voorstel len der voorstanders van bescherming als spoedeischend te beschouwen. VEREENIGDE STATEN. De minister van binnenl. zaken de heer Lamar, treedt af tengevolge van zijne benoeming tot lid van bet opperste gerechtshof. De minister van marine heeft ter kennis van be langhebbenden gebracht, dat bij kon. besluit van den 7 in het reglement voor het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord de volgende wijzigingen zijn gebracht 1°. De tweede alinea van art. LI wordt gelezen als volgt„Zij die examen wenschen te doen voor de marine (zeedienst), moeten op 1 Januari van het jaar, waarin het examen wordt aangevraagd den ouderdom van 13 jaren reeds en op 1 Mei van dat jaar dien van 17 jaren nog niet hebben bereikt." Yoor het jaar 1888 komen alzoo adspiranten in aan merking, geboren tusschen 1 Mei 1871 en 1 Januari 1875. 2°. De bijdrage voor de vierjarige opleiding, bedoeld in art. 14wordt verhoogd met f 400waardoor zij voor de adelborsten voor de marine wordt gebracht op f 1660 en voor die voor de mariniers op f 1200. Dit besluit treedt in werking met 1 September L888, doch blijft buiten toepassing op de thans reeds bij het instituut geplaatste adelborsten. Bij beschikking van den minister van waterstaat van den 9 zija voor het jaar 1888 benoemds tot lid en voorzitter der commissie van examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koop vaardijschepen, de heer J. H. P. E Kniphorst, gepen sioneerd kap. luit. ter zee, te 's Gravenhage; tot leden „Ik zal zoo dadeljjk gereed zijn", sprak hij; „evenwel zoudt gij mij zeer verplichten, door mij eens te vertel len wat ik misdreven moet hebben." „Dat is mij onbekend. Ik heb mijne orders van mijnheer van Valerédo persoonlijk ontvangen en ik heb slechts uit te voeren wat mij opgedragen is. „Daar is niets tegen in te brengen Niko reik mij mijoe kleeren eens aan. Vergeet den pelsrok niet, wij willen fatsoenlijk gekleed naar de Bastille wandelen." De jonker sprong uit zijn bed en kleedde zich aan met behulp vau Niko die niet nalaten kon eenige sterkgekruide duitsche vloeken naar den kop van dien „franschen lummeltroep" te slingeren. „G j hebt niet bepaald ongelijkNiko; ook mij bevalt het gaasch niet meer in het hooggeroemde Parijs", erkende Kracbwitzterwijl hij zich de blonde lokken glad streek. „Maar verliest uwe bedaardheid niet, mijn vriend het jaar spoedt ten einde en met het nieuwe hebben wij den hofdienst achter den rng en zijn weer vrij en frank als voorheen. Mijn bezoek aan de Bastille zal vast niet van langen duur zijn wanneer ik tegen mijne verwachting binnen drie dagen nog niet vrij ben, ga dan met dezen kartonnen gulden naar den staatsraad Duboisvertel hem dat ik onschuldig beu gevangen genomen en om mijne bevrijding verzoek." De gebochelde kuste Krachwitz de hand. „Dat God u behoedejonker", sprak hij. Kraehwitz volgde den sergeantsteeg voor de deur in eenen gereedstaanden draagstoel en werd onder voldoende bewaking naar de Bastille gevoerdwaar men hem een betrekkelijk aangenaam verblijf aanwees. Precies drie dagen na dit voorval ontving de Launay, de gouverneur der Bastillehet volgende naar den ge- bruikelijken vorm ingerichteeigenhandig schrijven. „Mijnheer de gouverneurNa bekomen toestemming van onzen oomden hertog van Orleans als regent hebben wij goedgevondenzooals wij goed vinden bij dezen, dat de jonker Hans Kasper von Krachwitz, gezelsohapscavalier van Hare Koninklijke Hoogheid de

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1