de heerenJ. P. J. Lucardiedirecteur der maat schappij „de Maas", te Botterdam D. C. Bietbergen oud-gezagvoerder in de groote vaart, te 's Gravenhage; J. Y. Wierdsma, directeur der Nederlandsch-Ameri- kaansche Stoomvaartmaatschappij, te Botterdam; J. C. van de Poll, havenmeester, te AmsterdamC. F. Zeeman, expert van de Nederlandsche Vereeniging van assura deuren, te Kralingen; tot lid en secretaris, mr. C. C. Duthil, advocaat, te Botterdam tot plaatsvervangende leden L. Janse Bzn., oud-hoofdonderwijzer aan de kweekschool voor de zeevaart, te Amsterdam J. C. Graue, oud-officier-machinist der le klasse, te Haarlem; P. A. de Boer, oud-gezagvoerder in de groote vaart, te Hilversum; H. C. Haacke, oud-gezagvoerder in de groote vaart, te Amsterdam. Den 9des ochtendswerd in de stoomkatoen- weverijen der firma Gebr. Scholten Co. en H. B. Scholten den arbeiders eene vermindering van weefloon aangezegd, zooals reeds vóór eenigen tijd in andere fabrieken had plaats gevonden. "Wel werd in beide fa brieken des namiddags de arbeid hervatmaar tusschen- tijds afgebroken bij H. B. Soholten toen het ver zoek om het vroegere loon weder te ontvangen niet werd ingewilligd. Een gebrek aaa de machine van gebr. Scbolten Co. deed de werkzaamheden aldaar staken. Van het volk van beide fabrieken vereenigden zich 's avonds zeer velen, die de stad voortdurend door trokken meest sociale liederen zingende. Bij enkele ingezetenen werden ruiten ingeworpen, na welke bal dadigheden de burgemeester na eene vruchtelocze aan maning aan de menigte om uiteen te gaan, een aanval door de politie en rijkaveldwacht met sabel deed maken, die een gewenscht gevolg had. De avond en de nacht ging verder vrij rustig voorbij. Enkele werklieden hebben in de fabriek van H. B. Schoiten den arbeid hervatvelen loopen weder langs de straten. Den 10 is in den ouderdom van 102 jaren te 's Gravenbage overleden de heer C. EnthoveD, een der weinig overgebleven oud-strijders van 18131815 en als zoodanig versierd met het zilveren kruis. De afdeelingen der Eerste Kamer hebben den 10 onderzocht het wetsvoorstel van den heer Beekers en de nog aanhangige begrootingswetten. Voor het verstrekken van warm voedsel aan kin deren van onvermogenden is te Deventer ruim f 1500 ingezameld. Den 10 is men begonnen met ruim 40 kinderen aan één disch in een gemeente-gebouw. Een even vóór den aanvang der voorstelling op den 10 in een der daraeskleedkamers uitgebroken brand in den schouwburg Frascati van de heeren G. Prot en Zoon te Amsterdam is door eenige personen, dio reeds aan wezig waren, met behulp van de op het tooneel aan wezige brandkraan spoedig gebluse.ht. De voorstelling kon dien avond niet doorgaandoch den 11 had zij wederom plaats. Door het springen van eene vlampijp in de loco motief van den trein van Meppel naar Assen heeft de trein die den 10 te 9,53 des avonds van Groningen te Leeuwarden moest aankomen, 5 kwartier oponthoud gehad. Den 11 is de heer N. Groot Sz. (anti-rev.) te Enkhuizen gekozen tot lid van den gemeenteraad met 138 stemmen tegen 124 stemmen, uitgebracht op den heer Verweij, ontvanger der registratie (lib.). Er waren 273 stemmen uitgebracht. Den 11 is de buste van wijlen prof. Simon Thomas, vervaardigd door den heer Leo PStracke te Botterdam, in het bijzijn van familie, oud-leerlingen, professoren en curatorenin het Aksdemisch Ziekenhuis te Leiden plechtig onthuld. De veranderingen in het tarief der reis- en ver blijfkosten voor personen, in s rijks dienst reizende, komen hoofdzakelijk hierop neder. Verscheidene categoriën van ambtenaren, die we derom in 5 klassen verdeeld worden, zijn in eene andere klasse van het tarief ingedeeld. De vergoeding van reiskosten is dezelfde gebleven als bij het besluit van 5 Januari 1884 (Stbl. n° 4) nl. de vergoeding hertogin Elisabeth Charlotte van Orleans, onze vesting, de Bastilleweder verlatewij verordenen evenwel van nu af aan, dat genoemde Kraehwitz binnen de volgende zeven dagen onze hoo'dstad Parijs en binnen de volgende drie weken Frankrijk verlaten zal hebben en land nog stad binnen de vijf volgende jaren weder be trede. Aldus besluiten wij naar onze beslissing en naar onzen uitdrukkelijken wil. Gegeven te Parijsden 19den November 1718. 5 Lodewijk." Dit bevel was onderteekend door den minister Le Blanc. Een klein biljet van den volgenden inhoud was er bij ingesloten „Mijn waarde de Launay Ik wenseh den heer von Kraehwitz dadelijk te spreken en verzoek u hem vóór het overreiken van dezen brief tot mij te zenden.' Een kwartier later stond Kraehwitz in de werkkamer van Dubois. Deze beantwoordde de buiging van den jonker met een vriendelijfeen hoofdknik en liet zijne kleine sluwe oogen niet zonder belangstelling op de slanke gestalte van den jongen man rusten. „Tot mijn spijt hebt gij eenige dagen in de Bastille moeten doorbrengen", ving hij aan „ik herinnerde my eerst door den kartonnen gulden dien uw bediende mij bracht dat gij mij kort geleden een grooten dienst bewezen hebt en dat ik u daarom veel verplicht ben. Waarom zondt gij mij het bewijs daarvan niet reeds bij uwe gevangenneming „Omdat ik de hoop voedde, dat mijne onschuld reeds in den loop van den eersten dag aan het licht zou komen. Men heeft het echter verkieselijker geacht, my tot nog toe onverhoord te laten en het niet eens de moeite waard gerekend mij te vertellenwaarom ik gevangen gezet ben." Over Dubois' gelaat gleed een bijna onmerk bare glimlach. „Gij zijt wat haastig gebakerd jonge heer maar dat kan geen kwaad integendeel; ik houd wel van een weinig levendigheid bij allendie de veertig nog niet gepasseerd zijn. Daarna komt de trek naar rust van zelf. Wat uwe klachten aangaatmen der reiskosten en wei gelijk thans gewijzigd is loorgesteld de werkelijk uitgegeven kosten voor het vervoer van den reiziger en alleen voor reis- lenoodigdheden, indien buiten de standplaats is over nacht voorts voor het vervoer van dienstpaarden en voorwerpen ingevolge algemeene en bijzondere bepa- ing. Voor het vervoer binnen de gemeenten wordt geene vergoeding verleend. De vergoeding voor ver blijfkosten wordt verleend per uur (60 minuten) van vertrek tot dat van terugkomst in de standplaats en wel binnen 's lands f 0,40, 0,32, 0,24, 0,18 en 0,12 voor de 12,3,4 en 5 klassen eu buiten 's lands f 0,50 0,400,32, 0,24 en 0,18 per uur. Gedeelten van een uur worden voor geheele uren gerekend en bovendien krijgen de gerangschikten in de 1, 2 en 3 kl. f 1, die der 4 en 5 kl. f 0,50 per dag doch deze toelage mag slechts eenmaal per dag in rekening worden gebracht. De vergoeding voor verblijf kosten wordt daarenboven verminderd met het bedrag van 8 uren per etmaal (van middernacht tot 8 uur voormid dag), indien de belanghebbende nachtverblijf heeft ge noten in een rijksgebouw of rijksvaartuig. Ook wordt vergoeding van verblijfkosten verminderd tot 2/3 in dien de belanghebbende langer dan 30 achtereenvolgende etmalen op dezelfde plaats buiten zijne standplaats heeft vertoefd. Voor reizen, niet verder dan 5J mijl buiten de stand plaats of samen heen en weer niet meer dan 11 mijlen bedragende, wordt geene vergoeding verleend. De vergrooting der koffiekamer in het gebouw der Tweede Kamer wordt verkregen door het bijtrekken van het aangrenzende vertrek, vroeger in gebruik vcor den stenografischen dienBt. De ontspBuningszaa! wordt in eene rook- en leeskamer afzonderlijk verdeeld. Het hulptelegraafkantoor voor de leden wordt op de bi bliotheekverdieping ingericht. De reeds aangevangen verbouwing zal tegen den tijd van bijeenkomst der Kamer vermoedelijk 8 Februari gereed zijn. Op verzoek deelen wij mede, dat zondag den 15, de heer dr. Ph. S. van Eonkel, pred. te Leiden, in de kerk der ned. herv. gemeente te Broek op Langedijk den dienst zal waarnemen, die te 10 uur des voormid- dags aanvangt. Den 8 des avonds ten 5% ure zou de aangekon digde samenkomst in het evaDgelisatie-lokaal te Noord- scharwoude plaats hebben om onder leiding van den heer van Son, doleerend predikant te Amsterdam, eene doleerende gemeente te stichten. Eene talrijke menigte was op de been. Aan de binnentredenden werd verzocht, ten bewijze van instemming, eene vooraf gereedgemaakte verklaring te onderteekenenof anders bet gebouw te verlaten. De opgewondenheid der menigte werd echter zóó grootdal de heer ran Sou een goed heenkomen moest zoeken. Men sloeg in het lokaal de glazen in vernielde de hekken en wierp die te water, zoodat het alleen aan het fliak optieden van burgemeester Kroon te danken is dat er geeu grooter wanordelijkheden zijn voorgevallen. Aan het door den evangelist medege deelde voornemen des heeren van Son om over drie weken eene godsdienstoefening terzelfder plaatse te ko men houden zal wel geen gevolg worden gegeven daar alsdan de gevolgen niet te berekenen zouden zijn met het oog op de zeer groote verbittering tegen de kerkelijke onruststokers. De katholieke kiesvereeniging te Maastricht heeft dea heer mr. Buijs vin Beereubroek weder kandidaat gesteld voor de verkiezing van lid der 2a Kamer op den 17. Op de graan- eu zaadmarkt te Haarlem zijn iu 1887 verkocht 55 mudden roode en 13010 witte tarwe, 2879 rogge, 18255 haver, 4625 gerst, 3514 duiven- boonen, 941 paardenboonen, 188 bruine boonen, 563 groene erwten, 190 capucijners, 426 kanariezaad, 1596 koolzaad, 129 geel en 240 bruin mosterdzaad, 13675 karwijzaad en 3150 blauw maanzaad, samen 63436. De heer A. N. J. M. baron van Brienen van de Groote Lindtdie de gelukwenschen van Z. M. den Koning aan den Paus bij gelegenheid van zijn gouden kon u toch onmogelijk eerder iu het verhoor nemen dan totdat uwe zaak onderzocht was. Dit laatste is nu geschied en ik hoopte uwe wenschen te voorkomen door u het verhoor voor den rechter van de chatelet te besparen en zelf u te ondervragen. „Ik ben u zeer dankbaar voor de oplettendheid, die gij mij betoond hebtheer staatsraadhet is my evenwel onverschillig voor wien ik mij te verantwoorden heb wanneer met slechts de rechtvaardigheid heeft mij mijne onschuld te laten bewijzen. Mag ik u ver zoeken mij te vertellen, van welke misdaad ik beticht wordt „Geen overhaasting mijn waarde jonker, wij hebben het volstrekt niet druk en gij begrijpt, dat ik u niet als een spaansche inquisiteur wil behandelen. Laten wij eens rustig met elkander praten. Wilt gij niet plaats nemen Kraehwitz, die niet wist, wat hem overkwam en die met klimmende verwondering den leelijken, kleinen man aanstaarde, wees dit beleefde aanbod van de hand. „Ook goed", sprak Dubois glimlachend „gij hebt drie dagen moeten zitten en dat wel tegen uwen zin en zoo is het zeer begrijpelijk, dat gij voor de afwisse ling ook eens staan wilt. Maar ter zake. Is u de lord van Grandismoore Mac Compan van Cowes, bekend r Kraehwitz schrikte alsof hem een adder gebeten had. „Lord Cowes", stamelde by. „Wanneer mijnbeer de staatsraad den kluizenaar bedoelt uit de kapel van Sint- Anna, die vroeger toen bij nog niet in stille afzon dering voor de zonden zijns levens boette, dien naam gedragen heeft dan voorzeker ken ik hem." Dubois floot een deuntje tussohen de tanden. „Dat treft heel zonderlingeen spaansche inquisiteur zou u na deze bekentenis zeker op de pijnbank brengen. Maak u daarover evenwel niet ongerust, wij zijn wat menscb- lievender. Wat zegt gy ervan dat men u en den ge noemden lord Cowes beschuldigt van als agenten der Stuarts in Frankrijk propoganda te maken voor Jakob III, den ongelnkkigen pretendent f" priesterfeest overbracht, is begiftigd met het Grootkruis der St. Gregorius Orde. Den 19 is de inschrijving opengesteld op 500 schuldbekentenissen, groot f 1000, ten laste van de ge meente Amsterdamzijnde een deel der 3J pot. geld- leening groot f 17.000 000. De gemiddelde remonte-prijs over 1887 bedraagt f 580terwijl het voorschot voor het jaar 1888 op hoogstens 575 is bepaald. De heer J. Nagelhout is herkozen als heemraad van den polder de Egmondermeer. Een inwoner van Assen heeft f 100 aan de diakonie aldaar ter hand gesteld als bewijs van dank baarheid voor de redding van zijnen zoon bij het spoor wegongeluk te Buinerwold. Het ned. schip Zwerver, groot 997 ton, gebouwd in 1860is uit de hand verkocht aan J. N. Prins te Nieuwediep, om gesloopt te worden. Dr. Mezger heeft volgens bet Nieuws van den Dag thans onherroepelijk afwijzend beschikt op het aanbod, om aan het hoofd geplaatst te worden van het te Wiesbaden op te richten Sanatorium. Te Beemster is eene liberale kiesvereeniging op gericht onder den naam „Onderlinge Kiesvereeniging. De heer B. Jelgersma Gzn., predikant te Heen- vliet heeft voor het beroep naar Driehuizen en Zuid schermer bedankt. De heer A. J. Schreuder te Westgraftdijk is n" 2 op de voordracht voor derden onderwijzer te Haarlem geplaatst. Den 16 Februari zal te Zierïkzee eene tentoon stelling van zaaigranen enz. worden gehouden, van wege de Centrale Tentoonstellings-Vereeniging „Landbouw belang." Het programma is op aanvrage verkrijgbaar bij den secretaris, den heer M. C. Mulock Houwer, aldaar Door zwareu mi9t is de dienst der spoorbooten EnkhuizenStavoren geschorst. Het tekort in de ka3 van den gemeente-ontvanger te Westellingwerf is bij onderzoek gebleken ruim f 4900 te bedragen. Den 11 zijn er een paar schuiten van de visscbers- vloot te Egmond aan Zee in zee gegaan. Het werd waarlijk meer dan tijd. Toch denken de visschers zich zeiven door deze daad te hebben overtroffen. Het mee- rendeel denkt er dan ook nog niet aan om in zee te gaan vóórdat er nog een paar weken doelloos zijn voor bijgegaan. Het is eene zeer verkeerde meeningdie ook in dit opzicht daar schijnt te heerachen, dat de vis- scherij in Januari weinig oplevert en dat die maand nu eenmaal moet worden bestemd tot niets anders dan de schuiten wat schoonmaken en in orde brengen voor het nieuwe teeltjaar dat men daar gewoon is aan te vangeu na Vrouwendag (2 Febr.), als de afrekening over het afgeloopen jaar heeft plaats gehad. Daarop echter behoeft men nu volstrekt niet te wachten want het tegoed zal thans zeker wel negatief of nihil zijn men moest juist zijne krachten inspannen om althans te trachten dit nadeelig saldo deze maand nog eenigszins in te halen. Want dat de visscherij in Januari minder zou opleveren dan in andere wintermaanden van het jaar, is niets dan een vooroordeel dat de ondervinding reeds meer dan ééns gelogenstraft heeft. Het schoon maken enz. der schuiten had b.v. verleden maand zeer goed kunnen geschieden, toen men door voortdurend ongunstig weder verhinderd was in zee te gaan. Dan had men nu ten minste al weder niet een tiental dagen van gunstig weder reeds ongebruikt lateu voorbijgaan. Maar er zal nog heel wat noodig zijn, eer deze wanbe grippen bij den visscherman daar zijn overwonnen; eer hij zelf inziet dat hij niet alleen voor den reeder en den koopman vaart (wat hy nu schijnt te meenen), maar ook wel degelijk voor zich zelf en zijn gezin. En deze misplaatste meening veelal uit onkunde of eigenzinnig heid ontstaan zal eerst dan voor goed gefnuikt zijn als het ook daar alom heerschende verderfelijke borg- stelsel zal zijn opgehevenals de winkeliers hierin met elkander overeenkwamenen daarnaar wilden Kraehwitz was stom van verbazing. Deze ongeloofe- lijke aanklacht trof hem zoo volkomen onverwacht, zoo verpletterend dat hij byna zijne tegenwoordigheid van geest verloor. Het bloed was hem naar het hart teiug- gastroomd maar naarmate hij zich hersteldemaakte deze plotselinge bleekheid plaats voor den donkeren gloed van dan toorn. „Nu", grinnikte Dubois „ik ben nieuwsgierig naar uw antwoordwat is uw antwoord op dese be schuldiging „Ik zeg", stoof Kraehwitz opterwijl zijne eerlijke oogen vlammen schoten„ik zeg dat wie deze lage aanklacht tegen mij ingediend heeft óf rijp voor het gekkenhuis, óf een schurk is. Bij de nagedachtenis mijner moeder zweer ik u dat ik den kluizenaar van Sint-Anna slechts éénmaal en wel op de jacht van den regent gezien heb en dat ik eerst van lord Staers ver nam welk eene hooge personage de bruine monnikspij dekte. Mijne bijzondere belangstelling voor den zon derlingen man vindt echter zijn grond in de intieme verhouding waarin mijn overleden oom de graat van Sedkerka, tot Cowes stond, eene verhouding, die overi gens van zuiver vriendschappelijken aard was en niets met de hoogere politiek te maken had." „Ik geloof u", antwoordde Dubois op vriendelijken toon, „ik ben van het eerste oogenblik af overtuigd geweest, dat aan de tegen u gerichte beschuldiging de eene of andere intrigue ten grondslag lag. Daarenboven zijn wij de zaak der Stuarts volstrekt niet vijandig gezind maar daarover uit te wijden is hier minder gepast. Laten wij ons by onze eigene zaken houden, die hebben nog altijd hunne belangwekkende zijde misschien ook voor u. Het zal u zeer natuurlijk voorkomen dat men bij het onderzoek van de tegen u en Cowes ingediende aanklacht, ook tegenover de laatste zijne maatregelen nemen moest. Jammer genoeg dat men den kluizenaar van Sint-Anna niet meer onder de levenden vond." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2