op Yrijflag 20 Januari 1888. No. 7. Negentigste Jaargang. 1888 ZONDAG Kaas- en Graan- en Zaadmarkt te Alkmaar Eendracht maakt macht. Almahadi's nalatenschap. 15 JANUARI. FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën: ©fficüel (BcbcclU. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM«. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algeraeene kennisdat de Harddraverslaanwelke in den laatsten tijd gebruikt werd voor rijweg, NIET VOOR RIJ WEG bestemd is; dat voor het vervoer van lijken naar de algemeene begraafplaats gebruik moet worden gemaakt van den naast de Harddraverslaan gelegen Doodweg en dat voor het vervoer van lijken naar de R. K. begraafplaats gebruik kan worden gemaakt van den Kennemerstraatweg tot nabij de brug aan de Vier Staten en van daar van den weg, die naar die begraafplaats leidt, zijnde de kortste weg, of van den Doodweg tot nabij de algemeene begraafplaats en van daar langs den rijweg, die naar de R. K. begraafplaats leidt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 11 Jan. 1888. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen: een mouw van een japon; een zweep; een zwart horlogekettingjeeen hondenhalsband van schakelseen muts van rood vlaggendoekeen glacé heeren handschoen met bont; een bontje; een onderstukje van een gouden oorbelletje; een rozenkrans; een sleuteltje aan een houtje; een pakje met oude kinderkleeren; een wollen jongensdoek; een broche met roode koralen; een r. c. kerkboekje, getiteld Z. H. geloof; eene portemonnaie, inhoudende 27 et. In een land onder de banne van Alkmaar is een w i t schaap loopende gevonden, waarvan de eigenaar onbekend is. De hierop rechthebbende vervoege zich aan het commissariaat van politie aldaar. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e helft der maand December 1887 M. de Munk, Amsterdam; T. Dekker, Velsen. Van Schermerhorn: Muidergracht 19, Amsterdam. Van Zuidscharwoude: A. Koster, Schagen. Verzonden geweest naar Amerika: H. Pool, Atlantaga. In de maand Maart zullen de leden van de Tweede Kamer volgens het nieuwe kiesrecht worden gekozen voor den tijd van vierjaren. De oude bepaling dat de helft van de leden om de twee jaren aftrad, is vervallen. Om de vier jaren zullen voortaan de alge meene verkiezingen van al de honderd leden gehouden worden. Het belang der verkiezingen is dus in tweeërlei opzicht aanmerkelijk toegenomen. Zij gelden niet meer 34) „Dood dood?" riep Krachwitz op heftigen toon. „Lord Cowes, de kluizenaar, dood?" Yreeselijke teleurstellingDus was het geheim van zijnen oom met dezen begraven en zou geen menscb ooit ervaren, welke wonderlijke beteekenis de doornenkroonringen hadden gehad? „Heer staatsraad", hervatte hij, „ik bid u, vergeef mij mijne opgewondenheid! De tijding van lord Cowes' dood heeft mij ten zeerste getroflen. Ik verwachtte van hem de openbaring van een gewichtig familiegeheim en nu hij overleden ismoet ik opeens alle hoop laten varen, om dit raadsel ooit te kunnen oplossen. Men heeft ongetwijfeld beslag gelegd op de nalatenschap van den lord vergun mij de vraag, beer staatsraad heeft men daaronder niet eenen ring ge vonden, eenen gouden ring in den vorm van eenen doornenkroon, met paarlen versierd Op den dag der jacht heb ik hem nog om den bals des kluizenaars gezien, Dubois schudde het hoofd, „Tot mijnen spijt neen antwoordde hij. Daarna stond hij op opende de deur van het naaste vertrek en wenkte den jonker naderbij te komen. „Dat ib alles wat men in de kapel vond", sprak hij op de groote tafel wijzende waarop de bezittingen van pater Bene- dibtus lagen uitgespreid„slechts één stuk van al deze ellendige lompen is de aandacht waard. Kom wat dichter bijjonker von Krachwitzmisschien dat deze heroglyfen eenig licht verspreiden over uw familie- geheimwanneer zij ten minste niet tot meer ernstige doeleinden neergeschreven zijn." De staatsraad trok van onder de in flarden gescheur de bruine pij des kluizenaars eene smerige linnen lap te voorschijn en reikte die aan Krachwitz over. de halvemaar de gebeele Kamer en zij zijn beslis send voor vier jaren. De richting die binnen enkele weken de meerderheid zal erlangen, zal hoogst waar schijnlijk gedurende vier jaren de leiding hebben van 's lands zaken en gedurende dien tijd onze wetgeving en ons bestuur kunnen wijzigen naar hare beginselen en bare opvattingen. Welke richting de overwinning zal behalen, kan niemand voorspellen, maar de uitspraak der meerderheid zal beslissend zijn hare stem zal ge hoor eischen en met rechtaan hare stem behoort gehoor te worden gegeven. Geen wonder dat in het geheele land door alle partijen de kiezers worden op geroepen om bijeen te komenelkander tot ijverige plichtsbetrachting aan te sporen zich met elkander te verstaan omtrent de keuze der meest gewenschte can- didaten eu omtrent de belangrijkste en meest dringende maatregelen op wetgevend gebied waarvoor de partij hare krachten zal moeten inspannen. Op de kiezers rust inderdaad een groote verantwoor delijkheid. Er is in de laatste jaren veel gesproken over burgerr echten, over kiesr echt en stemr echt; het wordt meer dan tijd dat er weer eens met nadruk wordt gewaagd van burgerp lichten en kiezers- p lichten. Het recht om te kiezen brengt aan stonds den plicht mee om er gebruik van te ma- ken. Die kiezer is, is ook verplicht te stemmen. Stammen is de vervulling van een burgerplicht. Die zjjn land lief heeft, kan het niet onverschillig zijn of de leiding van 's lands zaken tal berusten bij een partij die onze wetten en ons bestuur wil inrichten naar hare opvatting van Gods Woord en de consciëntie van anderen slechts wil eerbiedigen voor zoover zij wil aannemen dat die consc'entie eerbiediging verdient; van een partij die van het hoogste kerkelijk gezag ook de voorschriften voor het bestuur van den staat ont vangt; of van een partij die, lettende op de ver schillende godsdienstige gezindheden ia den lande, aan geen ran haar den boventoon in het staatsbestuur en de macht wil geven om dat bestuur in te richten naar hare inzichten, maar, met volkomen gelijkstelling van allo burgersde algemeene volksbelangen wil behar tigen naar de uitspraken der billijkheid en rechtvaar digheid overeenkomstig de lessen van ervariDg en ge schiedenis en de wetenschap die daarop is gebouwd met het oog op de eischen van oazen tijd en voorge licht door de hier en elders verworven kennis. Den Nederlander die zijn land lief' heeft, kan het niet on verschillig zijnwelke richting gedurende de eerste vier jaren ons staatsbestuur en onze wetgeving zal leiden; nu zijne stem daarop van invloed zal zijn moet hij ook gevoelen dat hij aan zijn landaan zijn medeburgers verplicht is van zijn stemrecht gebruik te maken en mede te werken om aan die richting de overwinning te bezorgen die hij voor 's lands belang de beste acht. Niet de richting van de meerderheid der kiezers zal beslissen maar de richtiDg van de kiezers die zullen opkomen om te stemmen. Bij de verkiezingen van Juni 1886 waren de kiezers vrij goed opgekomen. In Am- Verwonderd bekeek de jonker deze merkwaardige schrift- teekens die met eene oorspronkelijk roode en nu reeds vrij verbleekte vloeistof eu klaarblijkelijk met een hoogst primitief soort pen op het linnen waren gekrast. Maar niettegenstaande het grove werktuig waarvan zich de schrijver bediend hadwaren de afzonderlijke letters toch duidelijk te herkennen en het schrift dat in het engelsch gesteld waszonder groote moeite te ont cijferen. Het bevatte slechts weinige regels, maar onder deze was met roode lijnen nog eene soort terreinkaart geteekend. „Wanneer gij", zoo Jas Krachwitz, „van uit het dal der Jenil den straatweg oploopt, die naar Lucerna en van daar verder naar Cordova leidt, komt gij aan den voet van de Monte-Albanico, waar gij den hertog de „Bajo- ventre" vindt. Een muildierpad gaat van hier in noordelijke richting en eindigt op een plateau „Aly Athars Vloek" genaamd. Op de westzijde van deze woestenij ontspringt eene zwavelbron in de nabijheid daarvan zult gij eenen grafsteen vinden waarop niets staat dan de daarin gebeitelde koningsleuze Legalib ile Ala! Elke maand bidt op dit graf in den nacht, waarin het volle maan is Abu Tarik de Edle en wan neer God dezen tot zich geroepen heeftzijn zoon of zijn kleinzoonwie daar bidt draagt Meno Almahadi'» derden of laatsten ring. Dat de Alwetende en Albehoeder de stonde zegenewaarop de drie ringen zich in eene hand bevinden De jonker las deze regelen nog eenmaal over en grifte zich ieder woord onuitwischbaar in het geheugen; daarna legde hij het zonderlinge manuscript zonder spreken weder op de tafel. Toen hij langzaam het hoofd ophief, trof zijn blik de loerende oogjes van den staatsraad. „Nu mijn waarde jonker", viDg Dubois weder aan «Geen overwinnaar buiten God oorspronkelijk de wapen spreuk van koning Mokamed Aben Alakmar, vroeger op zichter van het Alkambra te Granada en naar hem dit devies van den laatsten koning der mooren. sterdam werden toen do liberale kamerleden gekozen met gemiddeld 2350 stemmen van de 6.000 kiezers waarvan 3317 hun burgerplicht hadden vervuld. Nu zijn er in Amsterdam 24.000 kiezers. Wat beteekenen daaronder nu de 2300 liberale kiezers die tot nog toe de zaak beslisten Hoeveel zullen er van de 24.000 kie zers opkomen Van welke partij zullen zij het getrouwst ter stembus verschynen Zou men inderdaad niet kunnen zeggen de overwinning zal worden behaald, niet door de partij die de sterkste is maar door de partij die het best opkomt In de districten Alkmaar en den Helder is het ver schil tus8chen bet vroegere en het tegenwoordige getal kiezers niet zoo groot. In het oude dubbele district waren er 4165 in de beide nieuwe districten zullen er te zamen tusschen de 10 en 11 duizend zijn. In Juni 1886 kwamen in het oude dubbele kiesdistrict 3285 kiezers open werden de liberale candidaten gekozen met ongeveer 1900 stemmen. Maar wat be teekenen deze 1900 stemmen onder de 10 of 11 dui zend kiezers die er thans zullen zijn Hoeveel zullen er van die duizenden opkomen, hoeveel zullen er weg blijven en welk getal zal ten slotte de overwinning behalen Nog eensde partij die het best opkomt, verwerft de meerderheid. Is trouwe vervulling van zijn burgerplicht alzoo het eerste wat bet vaderland van den kiezer mag vorderen, met niet minder klem mag op eendracht aangedrongen worden en hier loopen de liberalen het meeste gevaar. In Amsterdam komt dit het sterkst aan den dag. Ter wijl er aan den eenen kant gewerkt wordt om antire volutionairen katholieken en radicalen te doen samen werken is onder de liberalen een heftige strijd ont staan over het beste programma en de groote hervor mingen die daarbij al aanstonds op den voorgrond gesteld moeten worden, In andere districten is men verdeeld over de beste wijze waarop de centrale kies- vereenigingen moeten wordtn ingericht, over de ver houdingder plaatselijke kiesvereenigingen tot de centra, e, over de wijze van stemmen enz. Dat over een en ander verschillend wordt gedachtspreekt trouwens van zelfde inrichting van een centrale kiesvereeniging in een district dat uit verschillende gemeenten bestaat, waar de afstanden te groot zijn voor de kiezers om meermalen bijeen te komen heeft altijd eenige bezwa ren een inrichting te vinden die geen bezwaren ople vert, is een onmogelijkheid; neemt men het eene bezwaar weger ontstaat dadelijk een ander dat dikwijls nog erger is. Men lette daarom vóór alles op het eene noodige de eendracht. Gaat die verloren ontstaat er scheuring en verdeeldheid dan is alles verloren. Het is op zich zelf een heuglijk verschijnsel, dat ver schillende gewichtige volksbelangen meer dan vroeger de algemeene aandacht trekken en in de kiesvereenigingen worden besproken Het is een blijk van ernstige be langstelling en ernstigen wildat men de behoefte uitspreekt aan eenige belangrijke maatregelen die men in de eerste jaren van de Wetgevende Macht en de met zijnen gewonen glimlach van voldoening. „Heeft de nalatenschap van den heremiet van Sint-Anna de duister nis van uw familiegeheim even ondoordringbaar ge laten of heeft het eenig licht gebracht in deze geheimzinnige zaak Krachwitz ontwaakte uit zijn gepeins. „Niet dat, wat ik zochtmijnheer de staatsraad", was zijn antwoord. „Ik veroorloofde mij daar straks reeds op te merken dat lord Cowes in het bezit was van eenen ring van eigenaardigen vorm. Daar zicb, zonderling genoeg, onder de nalatenschap van den overledene deze ring niet be vindt, heeft ook de opheldering van den pater geene de minste waarde voor mij." Dubois kruiste de armen over de borst en nam eene gemakkelijke houding aan tegen de tafel. „Uit den eigenaardigen toonwaarop gij dit zegt" antwoordde hij, „leid ik uw vermoeden af, dat zicb dien gewichtigen ring in mijn bezit zou bevinden. Ik geef u mijn woord waarde jonker dat dit het geval niet is. Ik stel niet het minste belang in zaken die niet mj zeiven of den staat aangaan. Intusscben ben ik misschien in staat u op het spoor te helpen. Zooals ik u reeds verteldebegaf zich onmiddelijk, nadat uwe gevangenneming gelukt was, eene kleine afdeeling politie naar de kapel der heilige Anna, om lord Cowes geboeid herwaarts te brengen. Men vond den lord dood voor het altaar liggen zijne weinige bezittingen waren door el kander gewoeld en naar alle kanten verstrooid. Er moeten daar vreemde handen aan het werk zijn ge weest ja de mogeljjkheid bestaat zelfsdat vreemde banden den plotselingen dood van den kluizenaar hebben veroorzaakt. Het lijk van den lord werd aan een gerech telijk onderzoek onderworpen en zijne armoedige nala tenschap aan den chef' van mijne staatspolitieden heer Detroitgebrachtom te worden nagezien. De ontleedkundigen verklaarden, dat de dood van den lord, wiens lichaam door kastijdingen en ontberingen van allerlei aard zeer verzwakt was, door eene bloeduitstor ting in de hersenen veroorzaakt wasof deze

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1