iSitmeal&ttS). jfüarfu~ su Regeering verwacht. Herziening van de wet op den kinderarbeidbeperking van den arbeid van vrouwen en jongelieden verzekering van werklieden tegen gebrek bij ongelukken ziekte en ouderdom vakonderwijs voor landbouwer en ambachtsman verbetering onzer belas tingen invoering eener belasting op de inkomsten uit effecten en schuldbrievenvoldoening aan de eischen eener goede regeling van onze weerbaarheid, ziedaar zaken waaraan de hand geslagen behoort te worden en men mag er zich over verheugen dat de natie dit toont te begrijpen en op handelen aandringtmaar men zie niet voorbij dat daaronder zaken voorkomen van hoogst moeilijken en ingewikkelden aard en dat Keulen en Aken niet op één dag zijn gebouwd. Men verlange niet te veel opeens en bepale zich tot hetgeen waarvoor de tijd rijp en de noodige overeenstemming verkregen blijkt te zijn. Verdiept men zich te veel in zaken waarvan dit nog niet gezegd kan worden twist men over vraagstukken waaromtrent het onderzoek nog moet worden voortgezet en waarover de meeningen nog te zeer uiteenloopen dan loopt de eensgezindheid en daarmee de opgewektheid tot samenwerking en ijverige vervulling van den kiezersplicht gevaar dan verbetert men niet alleen de kansen van de tegenpartij maar wordt zelfs de mogelijkheid geboren dat ook die maat regelen waaromtrent men het eens zou kunnen wor den achterwege blijven door verdeeldheid omtrent an dere zaken waarvoor de openbare meening nog niet voldoende is gewonnen. De bevolking der gemeente Arnhem die reeds gedurende 28 jaren geregeld aiet ongeveer duizend zielen per jaar vooruitgaat, bedroeg op 1 Januari 1SS84 8300 tegen 47287 op 1 Januari 1887. Op de veemarkt te Leeuwarden zijn in 1887 aan gevoerd 4985 stieren7703 ossen13.793 vette en 25 167 melkkoeien 3148 pinken, 7305 vette kalveren, 8865 graskaiveren, 786 nuchtere kalveren, 39 286 vette en 346 L melkschapen26.727 lammeren, 4892 vette en 3578 magere varkens, 8149 vette en 5015 ^nagere biggen, 2§6 bokken, 1.381 paarden, samen 161537 stuks. Gewogen werden 49 koeien, 17 ossen, 62 stieren, 15 kalveren. 35 schapen, 4995 varkens, samen 5173 stuks. De geheele opbrengst der marktgelden en weegloonen bedraagt f 17,473,57. De grootste aanvoer was op den 28 October, zijnde 6009 j de kleinste op den 21 Janu ari nl. 872 stuks. De nieuwe kiezerslijsten te Oudorp bevatten 4 kiezers voor leden van den raad en 78 voor de 2e Ka» mer en de Prov. Staten (thans 34); die te Oterleek 95 voor raad, 2e Kamer en Prov. Staten (thans 62 voor de 2e Kamer). De Amsterdamsche Handelsvereniging „Onderling Vertrouwen" heeft in een adres aan den minister van koloniën verklaard dat zij met teleurstelling kennis heeft genomen van het besluit der Amsterdamscue Ver- eeniging van den Koffiehandel, om de tarra op de koifie te verminderen in 1 pond per baal. Z'j acht die wijzi ging zeer in het nadeel van den kleinhandelaar en den winkelier, aangezien door de tarra van 3 pet.de tegenwoordige prijzen in aanmerking genomen ,1e kosten van het branden worden gedekt, waarom zij den minister verzoekt teu opzichte van de Nederiaudsehe Handels-Maatschappij de berekening der tarra op 3 pet. te blijven handhaven. De gemeente-begrooting te Auna-Paulowua is en 10 vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 14830.31, nadat besloten was voor het oogenblik te berusten in het door Ged. Staten gemaakte bezwaar, om de jaar wedde van den gemeente-ontvanger met f 100 te ver- hoogen, uit hoofde van den min gunstigen toestand van de geldmiddelen der gemeente. Den 11 des avonds is te Delft een ledig rijtuig van den heer van Marken door het schrikken van het het gevolg geweest is van eene plotselinge en groote opgewondenheid of wel eene andere, uiterlijke oorzaak heeft gehad, kon natuurlijk niet uitgewezen worden. Detroit's aangeboren scherpzinnigheid vond bij het door zoeken der lompen die de kluizenaar vau Mesnil had achtergelatentusschen twee flarden van eene bruine stof, die klaarblijkelijk van de monnikspij afgescheurd en in den vorm van een zakje tezamen genaaid waren, de beschreven reep linnen, die uwe belangstelling^ zoo ze ar opgewekt heeft, mynheer von Krachwitz. Waar schijnlijk bij vergissing, maar misschien ook moedwillig, was deze linnen lap niet los in het zakje gescho ven maar daar binnen met twee steken vastgenaaid. Evenals gij mijn waarde jonker werd ook Detroit door deze roode schriftteekena aangetrokken, en dezejdaeht natuurlijk niet aan een familiegeheim, maar aar, do eene of andere staatkundige intrigue. Hij achtte deze zaak gewichtig genoeg, om mij er kennis van te geven eu oogenbiikkelijk een grondig onde zoek in te stellen naar degenen die het laatst met den kluizenaar hadden verkeerd. Naar het zeggen van den rentmeester van Mesnil en de arbeiders, die in de steengroeven daar in den omtrek werken, heeft, daags na do jacht van den regent, een kapitein der dragonders, een tamelijk berucht" heerschap uit onze omgeving, de kapel van Sint- Anna bezocht. Sedert dien dag heelt deze jonge man zich niet meer in Parijs vertoond, tot groote ontsteltenis zijner tallooze schuldeischers en tot nog grooteren schr'k van den hertog van Marnetot wiens uitgelezen keurbende bij behoorde. Hebt gij den baron von Neuhoff gekend Dubois keek bij deze vraag den jonker plotseling in bet geziebt en deze herhaalde den Daam des barons op eenen verwonderd vragenden toon, alsof eensklaps een licht voor hem opging. „Neuhoff is mij niet vreemd", sprak hij „maar ik zou de waarheid tekort doen wanneer ik beweerde dat ik hem ooit voor iets anders en beters dan een gelukzoeker gehouden heb. Ook dat hij tot de samen- paard te water geraaktde koetsier, een oppassend man, de Bruijn genaamd, verdronk, eene vrouw met 3 kinderen achterlatende. Het paard werd behouden. De gemeenteraad van Utrecht heeft den 12 den borgtocht van den gemeente-ontvanger vastgesteld op f 120.000. Daatje Pruimers die onlangs haren honderdsten verjaardag vierde, is den 12 in het burgerweeshuis te Amsterdam onverwachts overleden. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 12 het voorstel tot bet aangaan eener leening van ƒ5.000.000 en dat om 89050 toe te staan voor de uitbreiding der gasfabriek aangenomen. Te Benningbroek werd 1.1. dinsdag de tweede vergadering gehouden der centraliseerende liberale kiesvereeniging Sybekarspel, Midwoud. Nibbikswoud en Wognum. Het ledental bedraagt reeds 61, taeerendeels uit Sijbekarspol en Nibb:kswoud. De secretaris, de heer mr. C. P. Donker, las, na de notulen, het concepL der statuten van de centrale kiesvereeniging Enkhuizen dat na eenige discussie over het minder wenschehjke om de leden van het hoofdbestuur dadelijk herkiesbaar te stellenwerd goedgekeurd. Alleen werd er een nieuw artikel aan toegevoegd, waarin de werkzaamheden der kiesvereeniging voor de provinciale verkiezingen omschreven worden. Tot afgevaardigde naar de centrale vergadering werden benoemd de heeren Eilerts de Haan te Benningbroek en T. Groot ie Midwoud. Te Sijbekarspel doet zich het niet alledaagsehe geval voor, dat de bevolkingstaat over 1887 één sterf geval meer bedraagt dan het aantal nieuwe wereld burgers. Verreweg het grootste aantal hoofden van huisge zinnen in Sijbskarspei zuilen volgens de nieuwe kieswet stemgerechtigd zijn. „Lodgers" komennaar men ons meldt, aldaar nog niet op de lijst voor. In de vergadering van bet Nederlandsch Paarden stamboekafdeeling Nuordhollanddonderdag, 26 Ja nuari 1888's middags L2 uur, in het lokaal van den heer C. Kos te Sahagen te boulen, zullen o.a. de vol gende punten aan de orde zijn opmaken der begrooting voor 1888; benoeming van een lid van bet bestuur in plaats van den heer jhr. W. A. L, Mockdie al- zoodauig heeft bedanktbenoeming eener commissie tos onderzoek der rekeningbenoeming van twee afgevaar digden ter algemeene vergadering; behandeling van voor stellen tot opneming voor de punten van beschrijving voor de algemeene vergaderinga. het is wen&ahelijk dat bij provinciaal reglement of van rijkswege eene keuring wordt ingesteld en eene regeling aangenomen op het houden van hengsten. Wat kan de vereenig ng doen om deze zaak te bevorderen b. van wegs de vereeniging wordt eene korte handleiding voor paar denfokkers uitgegeven en in den handel verkrijgbaar gesteldin den geest als dergelijke in DuLschlaad bestaande handleidingen. rariasi^iasaaacjeiaBStssa- .iMMwu«£g3iaBa5ift^iaaa!agrnw«oa^i»a;MggaBBCg—tat:im'IiMv. mm mi De heer N. van der Voort alhier was den 12 voor 1414 laagste inschrijver bij de op dien dag bij enkele in schrijving te Haarlem gehouden aanbesteding van het on derhouden van en het doen van eenige herstollingen en vernieuwingen aan de gebouwen der rijks hoogere burgerschool alhier, vun den dag der goedkeuring van de aanbesteding tot en met 31 December 1889 geraamd op f 1643. In eene den 13 alhier gehouden vergadering van belangstellenden daartoe opgekomen op uitnoodi- ging van drie heeren: J. Hmziaga, van Heerhugowaard, R. B. Mammen en W. F. Stoel, beiden van Alkmaar, werden door laatstgenoemde, den waarnemenden voor zitter, uit de Amsterdammer een achttal punten voor gelezen, die naar de meening van genoemde drie heeren den grondslag eener op te richten vereeniging moesten uitmaken te weten leerplichttoekenning van het kiesrecht aan allen die met blijken ongeschikt te zweerders van Sceaux behoort, is mij niets nieuws, daar hij het was, met wien de secretaris Buvat mij 's avonds in „de Lelie" verwisselde. In welke verhouding Neuhoff echter tot lord Cowes stond, datheer staatsraad is mij een raadsel I" „Ook dan nogwanneer ik u zeg dat Neuhoff de geheime aanklager geweest is door wiens onmiddellijk toedoen gij de Bastille een bezoek hebt moeten brengen „Bij den hemelmijnbeer Dubois ik begrijp niet welke lage drijfveer Neuhoff er toe zou gebracht hebben zulk eene houding tegenover mij aan te nemen Hier kan alleen sprake zijn van eene wraakoefening „Dat was ook mijn vermoeden. Zou het bijvoorbeeld zoo geheel onmogelijk z;jn dat Neuhoff kennis gekre gen heeft van Buvats zonderlinge vergissing. Misschien kent bij u als dengene, die de samenzwering tegen den regent aan het licht gebracht heeft f' „Dan moet Buvat geklapt hebben." „Buvat of iemand anders 1" „Mijnheer de staatsraad ik hoop nietdat gij mij verdenkt van eene dergelijke babbelarij. Ik ben over de kinderjaren heen en gewoon een eens gegeven woord gestand te doen." Dubois nam de jongeling glimlachend bij den arm en leidde hem naar het venster. „Toen mevrouw von Beaubuisson mij destijds de ont dekking meedeeldedie gij gemaakt badttoonde ik haar, van deze zeilde plek uit, de torens der Bastille die daar, over het dak van het hotel Dronot, zichtbaar zijn, en veroorloofde mij daarbij de opmerking, dat deze niet alleen gastvrijheid bewezen aan misdadigers, tnaar ook aan lieden die hunne tong niet in bedwang hadden en ontijdig uit de school klapten. Ik houd alleen rekening met feiten, mijn waarde jonker, en een feit is het, dat baron von Neuhoff op eene onverklaar bare wijze achter onze geheime maatregelen gekomen is. Neuhoff nam de vlucht nadat hij zich zooals ik vermoeddoor lord Cowes de middelen had verschaft om in het buitenland nieuwe betrekkingen aan te zijnontwikkeling van zelfbestuur in Nederl. Indie hervorming van ons belastingwezen met invoering van eene progressieve inkomstenbelasting en afschaffing van accijnzen op eerste levensbehoeften; toepassing van het vry- handelstelsel; scheiding van kerk en staat; ofsehalfiag der plaatsvervanging; uitbreiding van staatszorg ten behoeve van den handwerksman. Van de gelegenheid tot debat werd door twee aanwezigen gebruik gemaakt. Een- van hen wilde „scheiding van kerk en staat" uit het programma geschrapt zien, uit vrees dat dit punt sommigen van de op te richten vereeniging zou vervreemden. De voorzitter zeide, geen reden te weten, waarom men van het programma van de Amsterdammer zou afwijken De tweede spreker, de heer Th. Roep van Sehagen, gaf in overweging, het programma aan te vullen, o. a. met „kostelupze rechtspleging en kostelooze openstel ling van het middelbaar en hoager onderwijs voor hen, die zulks verlangen. Ook wat deze punten aangaat, zag de voorzitter geen reden tot afwijking van het door de Amsterdammer gegeven programma. Nadat eene lijst was rondgegaan en een aantal der aanwezigen daarop ge- teekend had, werd de openbare vergadering go- sloten en verlieten de overigen de zaal. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achter staande advertentie betreffende de tweedealhier to geven, voorstelling door het Nederlandsch Tooneel. De inteekeniug is tot heden nog niet van dien aard dal de ondernemers zich gerechtigd achten, de voorstelling te doen doorgaan. Velen met ons zouden dit zeer be treuren. Wij doen daarom een dringend beroep op allen, die eene goede tooaeelvoorstelling op prijs stellen, om voor zoover dit niet is gssea ed alsnog zich voor het noodige aantal kaarten door hunne handteesening te verbinden. Zonder voldoenden waarborg is hetin eene kleine plaats als deze, den ondernemers natuurlijk onmogelijk, de risico van eene inderdaad kostbare voor stelling op zich te nemen en zouden zij zich genood zaakt zien af te zien van ten plan nat aller steun verdient. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 12 Jan. Aldert Bijpost en Elisabeth van Baar, beiden alhier, iaatstgen. onl- te Oterleek. - Petras Servatius Brouwer, wednr. van Catharina Koomen en Grietje Gerling. Pieter Kolles en Jacoba Maria de Roos. ïriedricb Stütner, wednr. van Teuntje Götte, en Trijntje Marees. Hermanus Jonker te Alkmaar, en Cornelia Molenaar te Heiloo, onl. alhier. GEBOREN. 13 Jan. Johanna Sara, D. van Willem Klots Staaten en Trijntje Koning. OVERLEDEN. 12 Jan. Willem Jan Oukes, 82 j 13 Jacob Hendrik, Z. van Gerkardus Sijbrandus Grroene- woud en Catharina Lambertha Kiihn, 8 m. Enkhuizen il Jan. Karweizaad f 13,50 a 14, Mosterdzaad f 14 a 16, Maanzaad 8,75 a 16,50, Erwten: Vale 10 a 13, Groene 10 a 12, Grauwe 12 a 14, Wijker vale f 7 a 8,50, Bruine boonen /9a 10,50, Paarden dito 5 a 5,75, Gierst/4a 5 Haver 3 a 4. Handel matig. Haarlem 11 Jan. Aangevoerd 7 Koeien f 150 a 2C>0, 1 Stier 60, 23 nucht. Kalveren 4 a 10"34 Schapen 16 a 20 8 Lammeren 8. Medemblik 11 Jan. Aangevoerd 6 stapels Kaas, hoogste prijs 29, Boter 1,30 per P., Kipeieren 6,50 per 1O0. Kampen 9 Jan. Boter per 20 pond f 26,50 a 30,50, per 10 pond 12 a 14, per pond 1,10 a 1,30. Aangevoerd 205 achtste en 100 zestiende vaten boter. Sneek 10 Jan. Boter le soort 54. Vereeniging le soort 54 a 552e soort f 533e soort f 51. Aangevoerd 428 kwart- en 84 achtste vaten. Texel 10 Jan. Vette Koeien f 150 a 190, Melkkoeien f 80 a 125, Kalfvaarzeu 85 a 115, Schrammen 12,50 a 14, Fokschapen 14 a 17Vette Varkens 0,36 a 0,33 per P., Werkpaarden 100 a 150, Oude paarden 15 a 25. Alkmaar 14 Jan. Aangevoerd 1 Paard f 25, G Koeien en Ossen 110 a 140, 21 nucht. Kalveren 8 a 16, 263 Schapen 10 a 1852 magere Varkens 10 a 13, 181 Biggen /3a 6,50, 4 Bokken en Geiten 4 a 10, Kipeieren knoopeu; hij was gedrongen het land te verlaten, omdat hem hier zijne aehuldeiscbe's en het gerecht op de hielen zaten zonder twijfel het verstandigste, wat hij doen kon, want wanneer hij ócnen dag langer ia Parijs gebleven waszou men hem onschadelijk hebben ge maakt. Ik b9n vast overtu'gd, dat hij in den vreemde de noodige stappen zal doen, om zijne mede-samen zweerders te waarschuwen; mijne maatregelen daartegen.- zjn evenwel zóó gekozen, dat al zijne pogingen vruch teloos zullen zijn. Maar genoeg daarvan da vraag- moet nog beantwoord worden wie van u drieën die- kennis dra&gt van de samenzwering, onvoorzichtig genoeg- geweest is te babbelen. Buvat is mijn slaafmijn werktuig hij heeft niet geklapt. De verdenking blijft dus gevestigd op u en op mevrouw von Beaubuis- san. Het zon mij weinig moeite kosten u beiden voor uw gaheele leven onschadelijk te maken ah bah jon ker wat verbleekt gij Zulke harde middelen gebruikt men niet tegen lieden van uw slag. Wanneer gij terugkeert naar de Bastiilezal men n daar eenen vrijbrief overhandigen deze bevat intusschen tege lijkertijd het bevel tot uwe verbanning uit Frankrijk, en opdat gij u niet al te zeer moogt verontrusten over dit schijnbaar hardvochtige decreet, bied ik u eene flink bezoldigde betrekking aan als eerste secretaris bij ons gezantschap te Madrid." Dubois had zich zeker eene grootere uitwerking van zijne laatste woorden voorgesteld dan deze in werke lijkheid op Krachwitz uitoefenenden tenminste de kleine staatsraad beschouwde met eenige verwondering het geenszins verheugde gelaat van den jonker en hernam daarop snel „Het is een blijk van vertrouwen dat ik u gaf, mijnheer von K-achwitz. Daar een toeval u reeds in het geheim van Scéaax heeft ingewijd, zou ik tever geefs naar iemand zoeken, die de geheime betrekkingen, welke bet kabinet te Madrid verbindt met de partij van Marnebeter kan opsporen en nagaan dan gij." „Mijnheer de staatsraad", antwoordde Krachwitz en het was hem aan te ziendat hij een onwrikbaar

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2