No. 7*. Negentigste Jaargang. 1888. TWEEDE BLAD. ZONDAG 15 JANUARI. £niUnUnb. Siimet)laub. Allerlei. 1LKMAARSCHE COURANT. DUITSOHLAND. Do Keizer zat den 12 van vier uur tot half negen op en verrichtte zijne gewone regee. ringsbezigheden. Den nacht bracht bij goed door. ENGELAND. Minister Salisbury sprak dea 11 te Liverpool voor een gehoor van 5000 menschen eene redevoering uitwaarin hij de goede uitkomsten der iersche dwangwet in het licht stelde. FRANKRIJK. De gemeenteraad van Parijs geeft den 28 en den 4 Februari zijne jaarlijksche bals, tot de bijwoning waarvan zoowel de president der republiek als de president-minister uitgenoodigd zijn; beiden hsbben de uitnoodiging aangenomen. De heer Athalin is tot rechter van instructie in zake den heer Wilson benoemd, in plaats van den heer Vigneau. Omtrent de reden van het ontslag *mn den heer Vigneau als rechter van instructie ziin allerlei geruch ten in omloop. Volgens den parijsehen berichtgever der Independence zou de zaak zich als volgt toegedragen heb ben. Den 9 deed de heer Vigneau in het telephoon-bureau der Iénaslraatwaar de heer \V ilson woont zich in verbinding stellen met Legrand, een van hen, die door de firma Wilson Co. eene ridderorde zou hebben ge kregen. Hij gaf zich daarbij uit voor den heer Wilson en ondervroeg Legrand over zijn laatste verhoor bij den rechter van instructied. i. bij hem zeiven. Legrand liep in de val en verhaaldehoe hij zijn best had ge daan om den rechter te misleiden, verder verklarende de door den heer Wilson en hemzelven met mev. Ratazzi gewisselde brieven aan een vertrouwd persoon in be waring te hebben gegeven. Na den afloop van het gesprek zou de heer Vigneau zich naar den officier van justitie begeven en dezen verhaald hebben, wat hij ge daan had met verzoek den heer Wilson te doen ge vangen nemen daar hij nu het bewijs zijner schuld in handen had. In plaats daarvan sprak de officier zijne strenge afkeuring uit over dergelijke kunstgrepen, die alleen te baat genomen werden door den verachtelijksten handlanger der politie. De procureur-generaal, van het voorgevallene onderrichtdeed hetzelfde en zond een rapport aan den minister van justitie, die van den heer Vigneau verlangdedat hij zijn ontslag zou nemen. Toen deze weigerde werd ontslag gegeven. Volgens het Journal des Débats zou de heer Vigneau tot Le grand niet gezegd hebben „Ik ben Wilson'' maar op de vraag, met wie hij, Legrand, sprak, geantwoord hebben „Avenue de Iéna." De instructie zal nu van voren af aan worden hervat. Onder de verschillende geruchten is er een, dat meldt, dit Vigneau orleanist is, die het erop toegelegd bad, de republiek in een slechten naam te brengen. Senaat. Den 12 werd de heer Le Roijer tot voor zitter gekozen. Kamer. Den 12 werd met 265 tegen 197 stem men verworpen het voorstel om over te gaan tot de dadelijke behandeling van het voorstel Basly, betreffende hetverleenen eener algemeene amnestie voor staatkundige militaire vergrijpen, na bestreden te zijn door den minister-president Tirard. i^Denj 14 zal de heer Michelin een voorstel indienen tot het nemen van maatregelenom de ministers van buitenl. zaken oorlog en marine voortaan buiten de staatkunde te doen blijven opdat zij niet telkens be hoeven af te treden als een ministerie valt. OOSTEN RIJK-HONGARIJE. De oostenrijksobe rijksraad is tegen den 25 bijeengeroepen. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg be treurt dea aanslag te Burgas en is van oordeel, dat het bulgaarsche vraagstuk niet door eene overrompeling op wettige wijze kan worden opgeiost. Den vrog voor eene dergelijke oplossing te banen meet het hoofddoel zijn van allen die de belangen des lands en de alge meene rust willen bevorderen. De heer Wischnegradski is benoemd tot minister van financiën en de minister van binnen!, zaken Tolstoï tot ridder van de Wladimir-orde eerste klasse, terwijl den minister Pobedanoscheff de Alexander Newski-orde met brillanten is verleend allen met zeer vleiende getuig schriften. De ministers Ostrowski en Woron .off' ont vingen mede de Alexander Newski orde met brillanten en de rijkscontroleur Solski de Wladimir-orde eerste klasse. Grootvorst Alexis is tot admiraal benoemd. De minister van onderwijs heeft ter openbare kennis gebrachtdat de universiteiten te Petersburg, Moskou, KasanCharkoff en Odessa niet op den gewonen tijd, 15/29 Januariheropend zullen worden. De minister van financiën verklaart in zijne toelich ting tot de begrooting, dat bij het ministerie van oorlog de uitgaven geheel in overeenstemming met Rusland's vredelievende staatkunde, verminderd zijn. Voor den staathuishoudkundigen toestand die nog niet geheel verbeterd ismoet nog veel worden gedaan. Het evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten kon echter niet alleen door bezuiniging verkregen worden. Daarvoor was het noodig gebleken de inaomsten te versterken zonder do voortbrengingskracht der bevolking te b-::radeelen. De door de regeering te nemen maat regelen zullen de inkomsten met 52.000.000 roebels doen vermesrderen doch voorloopig zullen daarvan niet meer dan 3O.0OO.OOO roebels op de begroeting voor 1888 worden (acht. SPANJE. Generaal Ruiz is tot gouverneur van Porto Rico benoemd. BULGARIJE. De aanvoerder der bende die on langs een inval bij Burgas beproefdede russische ka pitein Nabokoff. schijnt niet ontkomen te zijn op het schipdat hem en zijne bende had overgebrachtzoo als eerst gemeld is maar in het gevecht met de bul gaarsche troepen te zijn gesneuveld. Volgens eene andere lezing zou hij door de boereu dood geslagen zijn, toen bij over land naar de turksche grenzen trachtte te ontsnappen. Zijn dood is in ieder geval zeker. VEREENIGDE STATEN. Don 9 is op den Union- Pacific-spoorweg een goederentrein opeen personentrein geloopenwaardoor twee wagens met landverhuizers vernield werden. Twee kinderen verbrandden en tien personen werden gekwetst. Andera reizigers leden veel van de koude de thermometer stond 10 graden onder nul. De hoofdconducteur werd krankzinnig van de schrik en vluchtte naar de bergen, waar hij waarschijn lijk omgekomen is. Den 10 ontspoorde een per sonentrein van Boston naar Portland te Haverhill in Massachusetts waarbij 8 personen gedood en meer dan 50 gekwetst werden. De ontsporing had even voor eene brug plaats en de trein drong in de woning van een spoorwegwachterdie aan zijn avondeten zat en gedood werd. STATEN-GENERAAL Eerste Kamer. Aan het afdeelingaonderzoek van het voorstel- Reekers tot intrekking van het verbod van visscheu met den wonderkuil mimen 32 leden deel. Een groot aantal leden achtten die intrekking niet gerechtvaar digd. Een minstens even groot aantal kon zich wel met het voorstel vereenigen. Een derde groep was voor het ontwerp gestemd, omdat anders de wettelijk geëischte herziening achterwege zou blijven, doch enkelen hunner raaakten hunne stem afhankelijk van inlichtingen der regeering. Zal zij bij aanneming van bet voorstel het niet ter bekrachtiging aan den Koning aanbieden Zal zijbij verwerping spoedig een ontwerp voordragen waarbij aan de verschillende belangen der visscbers- bevolking zooveel mogelyk wordt tegemoet gekomen Op de^e vragen wensebte inen het antwoord af te wachten. Den 10 des voormiddags trokken te Almeloo eenige werkstakende fabrieksarbeiders naar het Sluiteraveld in de gemeente Ambt-Almeloowaar in de katoenweverij van H. Hedeman Jr. ruiten ingeworpen werden. Van eene stoomweverij in de Bakenstraat werden de deuren zwaar beschadigd. Deze handelingen schenen ten doel te hebben de werkstaking tot meer fabrieken uit te breiden, dat, dank zij de betere gezindheid en het door zicht der aldaar werkende arbeiders, niet gelukte. Het getal van ben, die in de fabriek van H. B. Scholten het werk wilden hervatten, was zeer gering waarom de fabriek dan ook stopte. De burgemeester van Stad-Almeloo verbood krachtens art. 187 der gemeentewet samenscholingen of vereeni- gingen op den openbaren weg van meer dan vijf per sonen en bepaaldedat da koffiehuizenbierhuizen herbergen en dergelijke gesloten moesten zijn van 4 uren 's namiddags tot 6 uren des voormiddags, ouder vermak ning, aan geene samenscholingen deel te nemen, zich niet uit nieuwsgierigheid bij min goedgezinden aan te sluiten en niets te doen, wat de politie bemoeielijkte in het handhaven der orde. De rijks-politie, tot 12 man verb s'erkt, de 4 gemeente-politieagenten, later ver meerderd met de 4 nachtwachten, deden in afaeelingeu aanhoudend de ronde. Eenige samenscholingen werden uiteengedreven. Des namiddags werden glasruiten inge worpen bij den heer B, Scholten Gz. Te half negen 's avonds werden mede eenige spiegelruiten ingeworpen bij de nabij elkander wonende hooiden der firma's Gebr. Scholten Co,, J. Scholten Gz. en J. Scholten Bz. Een löjarige knaap werd als een der daders aangehouden. In het eerste gedeelte van den avond en later nog eenige malen dreef de politie samenscholingen uiteen. Te half elf was het stii op straat. De geheele nacht was zeer rustig. Van wanorde werd niets vernomen. Pogingen tot schikking zijn nog niet geslaagd. In de buitengewone vergadering der kiesvereeni- ging Burgerpligt te Amsterdam den 12 dea avonds gehouden onder het voorzitterschap van den heer mr. A. J. E. Jolles, ter behandeling van het oniwerp- reglement en de daarmede samenhangende voorstellen en amendementen, door 381 van de 767 leden bijge woond, is na langdurige beraadslaging over het rapport der commissie tot herziening van het reglement ver worpen met nagenoeg algemeene stemmen de motie om het bestaande reglement tot na de verkiezing te behouden en aangenomen die door den heer A. C. Wertheim ingediend, om ia het reglement een programma op te nemen, waarna met 158 tegen 147 stemmen, terwijl 6, de leden der herzieningscommissie, buiten stemming bieven de motiën van dien zelfden heer aangenomen werdendat het door de herzieningscommissie inge diende ontwerp ongeschikt was om in het reglement te worden opgenomen en dat zij daarom uitgenoodigd werd een nieuw programma te ontwerpen. Na dit besluit deelde de heer Wiileumier namens de herzie ningscommissie mede, dat zij die uitnoodiging niet kon aannemendaar haar program zonder beraadslaging veroordeeld was. De commissie trad dus af. Onder groots beweging en verwarde bespreking werd de ver gadering door den voorzitter gesloten, na de verklaring te hebben afgelegddat het bestuur overwegen zou wat verder te doen en voor te stellen. In deze te half acht aangevangen en te half twaalf gesloten bijeen komst was de bepaling gemaakt, dat niemand langer dan een kwartier mocht spreken. Den 12 is te Leiden in den walmuur aan het Steenschuuv de gedenksteen geplaatst in vergulde let ters aanwijzende de ligplaats van het kruitschipge sprongen 12 Januari 1807. Te Utrecht is eene nieuwe kieavereeniging opge richt „Eendracht maakt macht" genaamd, samenge steld uit liberalen en anti-revolutionairen, die zich reeds in 1886 van de aanhangers van dr. Kuyper afscheidden. Het bestuur bestaat uit de heeren E. van Weede van Dijkveld, voorzitter, W. L. P. A, Molengraaff, secreta ris, J. E. Hnydeeoper van Nigteveeht, penningmeester, J. Jac. Koch en J. de Louter. Tot de oprichters be- hooren ook de heeren mr. F. A. R. A. baron van It- tersum, mr. W. J. Royaards van den Ham, mr. C. R. Merkus, de hoogleeraren dr. J. J. P. Valeton Jr., dr. E. H. van Leeuwen, H, Wefers Bettink, en C. H. D. Buys Ballotgeneraal jhr. W. von Wran- gel auf Lindenberg, dr. A. W. Bronsveld, R. Diks en anderen. Art. 1 van het reglement dier Vereeniging omschrijft hare richting aldns De Vereeniging stelt zich ten doel onder volledige eerbiediging van ieders godsdienstige gevoelens door onderlinge samenwerking de oplossing te bevorderen van practische vraagstukken van politieken aard. Zij wendt zieh daartoe tot allen, die van oordeel zijn, dat verschil in godsdienstige overtuiging niet behoeft uit te sluiten over eenstemming omtrent de maatregelen van wetgevenden aard die men in 's lands belang noodzakelijk acht. Gedep. Staten van Utrecht hebben bet besluit van den gemeenteraad van Utrecht tot aankoop van bet buiten „het Hoogeland" goedgekeard. Beroepen bij de herv. gemeente te Ooster- en Wester-Blokker J. Bisschop Boele, prop. te Utrecht. Op 1 Januari 1.1. waren in de strafgevangenis te Leeuwarden 261 gevangenen aanwezig. Een landbouwer te Texeldie van tijd tot tijd kippen vermiste en vermoedde, dat de ratten de dieven waren plaatste een dood hoen onder de rattenklem waarna hij den volgenden dag daarin een levenden valk vond. Het lid der Tweede Kamer, de heer B. H. Heldt, treedt den 27 voor de kieavereeniging te Barsingerhorn op. Hij zal spreken over de beteekenis der gewijzigde grondwet. Te Helder is eene schildersvereeniging opgericht. De directeur der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen heeft aan de heeren dr. W. H. Vaster, dr. L. J. N. van Setten, S. Stheemau, H. A. Stheeman, A. Koning en J. A. Bleijenberg te Meppel, zijne groote erkentelijkheid betuigd voor de hulp, door hen bij het spoorwegongeluk te Ruinerwold verleend. Men schrijft ons uit Kolhorn Da schrale hooioogst is oorzaak, dat het stroo in den polder Waard en Groet voor de etroopapierfabrieken te duur komt. Dagelijks worden tegen hooge prijzen een aantal wagenvrachten gehaald voor veevoeder, zoodat er met stroopersen, waarmede anders in dezen tijd nog al iets wordt verdiend, thans zoo goed als niets te doen is. Menigeen dan ook, die andere winters daarmede geregeld werk vindtloopt thans zonder verdiensten. Eenigen hebben zieh in deze week tot den burgemeester gewend, waarvau het gevolg is, dat eene uitnoodiging aan meer gegoede ingezetenen werd gericht, om op Zondag, den 15, des namiddags te 2 uur, bij W. Groen te Barsmgerhorn bijeen te komen en alsdan middelen te beramen tot leniging der armoede. Te Helder zijn in 1887 geboren 821, overleden 380, gehuwd 166. Burg. en wetb. van Rotterdam hebben den 12 aan den gemeenteraad voorgesteld ter verbetering van den pol der Cool, in veröand met een stratenplan tot betere ver binding van Rotterdam met het vroegere Delftshaven, aan te koopen van den heer J. v. d. Valk c. s. van 30 bunders weiland tegen f 15986 per bunder, benevens van eene strook gronds, toebehoorende aan de heeren A. v. Stolk Cz. en G. A. Foi voor f 85000 alzoo tot een gezamenlijk bedrag van 560.000. De lust tot trouwen is in Nederland in vergelijking met andere staten gering. Volgens de bijdragen van het statistisch instituut zijn in Nederlandop 1000 zielen der gemiddelde bevolking in 1885 slechts 6,94 huwelijken gesloten. In datzelfde jaar bedroeg dat aan tal op 1000 zielen in Saksen 9,26in Pruisen 8,18, in Italië 7,92, in Frankrijk 7,45, in Engeland 7,18. In Beieren, Schotland en Ierland kwamen echter nog minder huwelijken voor; in Ieriand zelfs slechts 4,33 per 1000. In alle rijken daalde de nuptialiteit belang rijk Binds 1873sinds 1879 echter is zij in ettelijke landen weer min of meer gestegen. Ten onzent echter daalde zij steeds van 8,57 in i873 tot 7.77 in 1878 tot 7,14 in 1882 en tot 6,94 pet. in 1886.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 5