No. 8» Negentigste Jaargang. 1888. WOENSDAG Almahadi's nalatenschap. 18 JANUARI. FEUILLETON. ©fftciëel (Bcbeclte. klEZGltSLlJëfGN. JSnitcniAnb. Prijs der gewone Advertentiën ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1,—. De 3 nummers f 0,06. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter algemeene kennisdat de lijsten der kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad, op heden vastgesteld, ten Kaadhuize aangeplakt en gedurende 14 dagen des morgens van 9 tot 2 uren op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd zijn. Bezwaren tegen die lijsten kunnen gedurende dien tijd, onder overlegging der noodige bewijsstukkenop ongezegeld papier bij den Gemeenteraad worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 17 Januari 1888. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. Te Antwerpen is een boer uit den omtrek van Lier, die voor de derde maal getracht had marga rine voor echte boter te verkoopen, tot 7 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. De rechtbank beval zijne onmiddellijke gevangenzetting. Den 16 is een begin van brand ontstaan in deu schouwburg Alhambra te Brusselgedurende de voor stelling van Ali-Baba. Toen de vlammen uit een der openingen van den warmte geleider te voorschijn kwamen, begonnen de toeschouwers in het parterre zich ongerust te maken en zochten een goed heenkomen. De toe- schouwers op de gaanderij hielden zich bedaard en bleven op hunne plaatsen zitten. De brandweer maakte zich spoedig van bet vuur meester. Geen enkel ongeluk is voorgevallen. De voorstelling werd daarna hervat. DUITSCHLAND. Het officieele beticht uit San Remo omtrent den toeBtand van den kroonprins van den 13 des morgens luidde, dat de ziekteverschijnselen gedu rende de laatste twee weken bestonden in eene iets sterkere zwelling van de linkerhelft van het strottenhoofd en in eene van daar uit zich iets algemeener uitbrei dende prikkelende ontsteking van de slijmhuid van het strottenhoofd. Tevens was sterkere slijmafzondering aan wezig die evenals de ontsteking weder aan het ver dwijnen was. De algemeene toestand was overigens zeer goed. Peüisen. Iri de troonredewaarmede door minis ter von Puttkamer de Landdag den 14 geopend is wordt gezegd dat de bezorgdheid over den gezond heidstoestand van den kroonprins den Keizer en het volk nog niet verlaten heeftdoch dat de hoop op genezing blijft bestaan. De toestand der geldmidde len is boven verwachting gunstig. Het dienstjaar 1886/7 leverde bij de begrooting vergelekeneene verbetering ten bedrage van ruim f 19.000.000 op en het dienstjaar 1887/8 schijnt nog gunstiger te zullen uitvallen. De aangekondigde wetsontwerpen betreffen hoofdzakelijk verbetering van den toestand der geeste- 35) Eene seconde later werd er san de deur geklopt en stak de kamerdienaar van den staatsraad het hoofd naar binnen. „Vergeef mij mijnheer de staatsraad Buvat Btaat reeds een kwartier te wachten volgens zijn zeggen heeft hij gewichtige zaken mede te deelenik durfde u echter niet storen vóór het laatste onderhoud ge ëindigd was." Dubois knikte en keerde in zijne werkkamer terug. Tegenover de vensters stond een nit eikenhout gesneden kast aan den smallen wand in werkelijkheid niets dan een vermomde deur, waardoor men langs een wen teltrap in de vrije lucht kwam. De staatsraad ontsloot deze kast en onder eerbiedigen greet trad de secretaris van Cellamare, met eene por tefeuille vol papieren onder den arm in het vertrek. „Ik verzoek mijnheer den staatsraad om vergeving", ving Buvat aan, „dat ik mij op zulk een ongewoon uur durf aanmelden. De onmogelijkheid om dringende zaken uit te stellen, moge mijne vermetelheid verontschuldigen. Ik breng de laatste afschriften. Prins Cellamare heeft zijn ontwerp gereed. Op den 1 December zal Portecarrero met de Btukken naar Madrid vertrekkenom ze daar aan Alberoni en de koningin te overhandigen. De mislukte aanslag op den dag der hofjacht en het plotse ling verdwijnen van Neuboff, van wien men verwacht, dat hij de zaak verraden zalbeeft de samenzweerders achterdochtig gemaaktmen wil op eene aanwijzing Alberoni wachtenom voor alle kwade kansen op zijne bescherming te kunnen rekenen." Dubois nam de portefeuille van Buvat in ontvangst en Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TER ZOON. lijken van alle gezindten; afschaffing der bijdragen van beambten tot het weduwen- en weezengeld; gedeeltelijke overneming door den staat van de bezoldiging der onderwijzers op de volksscholen; aanleg van belangrijke spoorwegen. Zoowel het Heerenhuis als het Huis van Afgevaardigden besloten een telegram te zenden aan den kroonprinswaarin de hartelijkste en oprechtste deelneming uitgesproken en de vaste hoop te kennen gegeven werd, dat hij ten spoedigste genezen naar het vaderland mocht terugkeeren. Het Heerenhuis herkoos den hertog von Ratibor als voorzitter en koos den heer von Rechow tot eersten en den nationaal-liberalen burgemeester van Erankfort a/d Main Miquel tot tweeden ondervoorzitter. Rijksdag. Den 16 is de nieuwe socialistenwet ingediend. Als reden waarom de straf van verban ning uit het rijk daarin opgenomen is, wordt opgegeven dat zij die volgens de thans geldende wet uit eene bepaalde plaats verwijderd worden, gewoonlijk op hunne nieuwe verblijfplaats hun opruiend werk weder opvatten en dit dikwerf overbrengen naar streken tot op dien tijd vrijgebleven van hunne propaganda; dat bovendien zij, die het recht van bestaan vaa den Staat ontkennen geen aanspraak er op mogen maken nog langer on- derhoorigen te zijn van dien Staat. Als waarborg tegen te verregaande toepassing zal uitbanning uit het rijk slechts dan plaats vinden wanneer de gewone rechter haar toepasselijk verklaard heeft. ENGELAND. Door den zwaren mist zijn in de vorige week tal van ongelukken gebeurd. Te flapton had een spoorwegongeluk plaats, waarbij een conducteur omkwam en zes reizigers gekwetst werden. Uit het Albert-Dock werden de lijken van vier personen opge haald die in het water waren geloopen. ERANKRIJK. De Orleanistische Fran9ais betoogt, dat, wat men ook van de door den rechter van instructie Vigneau gebezigde middelen denken moge, de schuld van don beer Wilson daardoor ia elk geval uitgemaakt en dit de hoofdzaak is. In plaats dat nu de schuldige in hechtenis wordt genomen, vervolgt men den rechter, geheel in strijd met de belofte van den minister Fal- lières, dat het recht zijn loop zou hebben. De begrootingscommissie is aigemeen van gevoelen dat de door den minister van financiën ingediende wijziging der suikerwetin den vorm waarin zjj is ver vat onaannemelijk is wegens de daaraan toegekende terugwerkende kracht. Kamer. De minister van justitie heeft den 12 bevestigd, dat de heer Vigneau in zijne betrekking van rechter van instructie misbruik gemaakt heeft van de telephoon en dat hij een der getuigen Ribeaudeau te middernacht gevangen heeft laten nemennadat hij vrolijk met hem gedronken en gegeten had om hem uit te booren. Den 16 hield de heer Lamarzelle de aangekondigde interpellatie over de handelingen van den gemeenteraad van Parijs. doorliep de gekopieerde akten, die de tot in de kleinste bijzonderheden uitgewerkte plannen der saamgezworenen, de redenen welke hen moesten rechtvaardigen, de eischen der natie het besluit van den spaanschen koning aan de rijksstenden, de namen en de verdere bijzonderheden der ingewijden en wat dies meer zij bevatten. Terwijl Dubois nog in deze gewichtige documenten verdiept wastrad zijn kamerdienaar ten tweeden male binnen en overhandigde hem een briefje dat volgens zijne op heldering zooeven door jeenen koerier was gebraéht. Het was in cijferschrift, maar Dubois begreep den inhoud, zonder een sleutel ter ontcijfering te behoeven. „Eene nieuwe klacht van onzen gezant te Madrid", bromde hij. „De koningin heeft hem openlijk gebrutali seerd, Alberoni hoopt de eene beleediging op de andere en het opgeruide volk wijst hem met den vinger na. Bij God", riep Dubois opgewonden uitterwijl hij van zijuen stoel opsprong, „gij zult Frankrijk leeren vreezen, Spanje 1 Onze ruiterscharen zullen uwe hidalgo's op hun voorman weten te zetten en wanneer het zoover is hoed u dan voor onze wraak. Ik wensch u dezen avond nog eens te spreken Buvat Buvat verdween weder even geheimzinnigals hij gekomen was en een dienaar haastte zich Dubois op zijnen wenk bij het maken van zijn toilet de behulpzame hand te bieden. Daarop verliet de staatsraad het ver trek. In de voorkamer stonden twee gendarmen op wacht. Nadat Dubois hen reeds was voorbijgegaan, keerde bij zich nog om. „Uw naam is Leconel?" vroeg hij aan een hunner. „Jawel, mijnheer de staatsraad", luidde bet antwoord. „Dan kan ik mij op je verlaten. „Begeef je on- middelijk naar de Bastille en meld den gouverneur dat bij den bezitter van den laatsten vrijbrief zoo spoedig mogelijk weder moet laten vatten." De minister van binnenlandsche zaken antwoordde dat de regeering waken zal voor de eerbiediging der wet door alle verkozen lichamen en een wetsontwerp zal aan bieden, waarbij den gemeenteraad van Parijs de verplich ting wordt opgelegd den prefect van de Seine in het stadhuis te doen wonen. Een voorstel om tot de eenvoudige orde van den dag over te gaan werd met 429 tegen 132 stemmen ver worpen eu ditzelfde lot trof verschillende andere mo- tiën. Daarentegen werd met 342 tegen 195 stemmen eene motie aangenomen, door deu heer Delaporte voor gesteld waarin wordt verklaarddat de Kamerin afwachting van de bijzondere behandeling van het toe* gezegde ontwerp, en vertrouwen stellende in het kabi net tot de orde van den dag overgaat. De zitting werd daarna opgeheven. ITALTE. De markies Guiccioli, na de afzetting van den hertog van Torlonia als burgemeester van Rome die betrekking waarnemende, heeft d-n 11 in de zitting van den gemeenteraad medegedeeld, dat het uitvoerend comité van den raad besloten had om ondanks dien maatregel werkzaam te blijven. Verder sprak hij de hoop uit, dat de raad angstvallig alle gedachtenwisseling over de gebeurtenissen welke tot den tegenwoordigen staat van zaken aanleiding hadden gegeven vermijden zoudaar zij slechts zouden kunnen leidenom het gemeenschappelijk doel van allen, het welzijn van Italië en van Rome, uit het oog te verliezen. Op zijn verzoek trokken de clericale leden hunne motie, om den heer Torlonia geluk te wenschen met zijne afzettingin. OOSTENRIJK HONGARIJE. In het hongaarsche Lagerhuis is den 11 aan de regeering door leden der linkerzijde inlichting gevraagd omtrent de volgende punten 1°. of de regeering aan Rusland ophelderingen gevraagd had over zijne krijgstoerustingen; 2°. of zij onwrikbaar bleef bij haar program van 1886 waarin gezegd werd dat Bulgarije gelijk de overige Balkan-Stalen zich zelfs'andig moest ontwikkelen 3°. of zij bet niet raadzaam achtte, een internationaal congres bijeen te roependat het bulgaarsche vraagstuk in den geest van dat program zou kunnen regelen 4°. of Oostenrijk Hongarije op Duitschland en Italië kon rekenen voor het geval dat de pogingen om den vrede te bewaren mochten mis lukken. RUSLAND. De Keizer heeft bij gelegenheid van de ontvangst der gezanten enz. op den Nieuwjaarsdag (den 13) geen enkel woord over de staatkunde gesproken. Alleen heeft hij zich bijzonder lang onderhouden met den duitschen gezant, generaal von Schweinitz. Het Dagblad van St. Petersburg zegtdat het pro gramma van den minister Wjjschnegradski andermaal de oprecht vredelievende bedoelingen der regeering be vestigt, evenals haar vertrouwen, dat de vrede nog lang behouden kan blijven, indien de onschendbaarheid, de waardigheid, de eer en de be'angen van Rusland onge- VIII. Onmiddelijk na zijn terugkeer in de Bastille had Krachwitz den vrijbrief des konings ontvangen en was ontslagen. Hij keerde zoo spoedig mogelijk naar zijne woning terugwaar hij door Niko met stormachtige vreugde verwelkomd werd en een briefje in ontvangst nam dat een dienaar van mevrouw von Beaubuisson reeds den vorigen dag voor hem gebracht had. Dit briefje bevatte een zoo dringend verzoek om zijne tante te bezoeken dat Krachwitz er oogenblikkelijk gevolg aan gaf. Het was hem bovendien veel waard zijnen ring van Amélie terug te ontvangen en met het oog op de toekomstdie hem naar alle waarschijnlijkheid op andere wegen zou voeren, een beslissend ja of neen van haar te bekomen op zijn huwelijksaanzoek. Katharina bet meest begunstigde kamermeisje van mevrouw Regina trad Krachwitz in de voorkamer met roodgeweende oogen te gemoet en ontlastte hem van zijnen mantel. Verwonderd keek Krachwitz het jonge meisje aan. „Is hier ook al kommer en verdriet P" vroeg hij op deelnemenden toon. „Wat scheelt je, kind r Toch niet ziek „Ik niet, jonker, maar de juffrouw ach, mijn God 1" Katharina slaakte een diepen zucht en Krachwitz trad in angstige verwachting het aangrenzende salon binnen, waar hem Reginadie reeds met zijn komst was in kennis gesteld ontving. Men herkende in haar nauwe lijks de schitterende mevrouw von Beaubuisson. Zij was geheel in het zwart gekleed wat de ljjdende trek op haar gelaat nog scherper deed uitkomen. Hare oogen, die anders zoo levendig en geestvol schitterden waren gezwollen en van donkere kringen omgeven hare wan gen schenen ingevallen en de blosdie ze voorheen versierdewas verbleekt. „Gij komt in een ongelukshuisHans Kas", sprak zij met bevende stem terwijl zij den jonker

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1