No. 9. Negentigste Jaargang, 1888. V RIJ D A G 20 JANUARI. Almaliadi's nalatenschap. iiiirioiiALi: laiiiina:. FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën (Bcbcclte. Snitcalanb. JSitmcnlAttb. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBM«. COS* TEE ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente ALSMAAR brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de landmeter van het kadaster 1 Eebruari a.s. een aanvang zal maken met het opnemen der kadastrale veranderingen voor het dienstjaar 1889. AlkmaarDe Burgemeester voornoemd, 18 Jan. 1888. A. MACLALNE PONT. De COMMISSARIS van POLITIE te ALKMAAR, her haaldelijk van verschillende zijden vernemende, dat de kinderen van PIETER BAKKER, wonende in de Keizerstraat, en de kinderen van JOHANNES DE WILDE, wonende aan het Ritsevoortzich aan bedelarij schuldig maken zonder dat hem feiten worden medegedeeld, welke door getuigen kunnen worden bewezen, noodigt ingezetenen, die getuigen zijn geweest van het bedelen dier kinderen, beleefd uit, hem daarmede in kennis te stellen. Alkmaar, De Commissaris voornoemd, 19 Januari 1888. VAN BREMEN. BURGEMEESTERen WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de loting der in 1887 alhier voor de militie ingeschre venen zal geschieden op IVoensdag15 Februari aanstaande ten raadhuize der gemeente Alkmaar. Zij worden mitsdien opgeroepen om op dien dagdes voor middags te 9% uren, zich aldaar te bevinden, om te loten en opgave te doen van de redenen van vrijstellingdie zij ter zake van de militie vernemen te moeten inbrengen. Indien zij vernemen vrijstelling te kunnen erlangen wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, moeten zij op Donderdag 1 Maart e. k., des namiddags te 6 uren, op het raadhuis verschijnen, vergezeld van twee bij den bur gemeester bekende en ter goeder naam en faam staande meer derjarige ingezetenen, die het vereischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift onderteekenen, terwijl zjj verplicht zijn zoowel vóór als na de loting tot het doen van opgaven ter secretarie te komen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 81 Jan. 1888. De Secretaris, NUHOUT van DEt VEEN. BELGIE. Te Antwerpen is een 67jarig man bij een brand in de vlammen omgekomen. Eene twintigjarige baanwachtster bij Turnhout, die spoedig in het huwelijk zou treden zag dezer dagen haar zusje over de rails gaan bij het naderen van een trein. Zij had den tijd nog nog om het kind te redden, doch werd zelve overreden. UITSCHLAND. Het Militair Wochenblatt zegt bij de grondige behandeling van het artikel der Invalide, dat de vredessterkte voor de grensprovinciën bedraagt voor Busland 315500 man en 698 stukken veldartillerie; voor Oostemijk 38000 man en 160 stukken geschut en voor Duitechland 89200 man en 338 veldkanonnen. Ter vergelijking neemt dat blad twee deelen van ongeveer gelijke oppervlakte aan de duitscbe en de russische zijde. 36) Hij voelde, dat eene kleine, zachte hand hem over de lokken streekhij hoorde de stem wederdie hem zoo dikwijls betooverd had maar nu klonk zij niet helder en overmoedig meer als voorheen maar mat en fluis terend. „Hansbeste Hans znlt gij mij ooit kunnen ver geven 1 Ik heb een misdadig spel met u gedreven, maar ik boet er zwaar voor. Gij zelf hadt u geene dieper treilende wraak kunnen wenschen. Mijne liefde voor dien onwaardige heeft mij tot het kwade verleid. Hij kende uw familiegeheim, Hans, en dwong mij u den ring van uwen oom af handig te maken. Hij sprak van het verheven doeldat hij najaagdetot bereiking waarvan hem de geheimzinnige schat van grooten dienst zou zijn, en ik geloofde hem. Ik geloofde hem O Godwaarom zondt Gy met een uwer goede engelen tot mij, om mij te waarschuwen, waarom liet Gy mij weerloos in de handen van dien gewetenloozen schurk Langzaam stierf het geluid dezer zacht fluisterend uitgesproken woorden wegalleen Amélie's snelle ademhaling klonk duidelijk waarneembaar door het vertrek en van tijd tot tijd brak een zware zucht aes jonkers, die nog immer met het hoofd op het hemelsblauwe zijden dek rustte, de stilte van de zieken kamer at. Hij was buiten staat een woord te uiten; hij gevoelde zich zoo naamloos ongelukkig dat het hem reeds moeielijk viel zijne gedachten te verzamelen. De yzereii band van het noodlot had hem slag op slag toegebracht, maar van al de wonden die het hem had ges agenvvas de laatste toch de meest smartelyke. fr, waa hem daarbij een sluier van de oogen gerukt en et schelle licht eener vreeselijke waarheid dreigde hem te verblinden. Op het duitscbe, iets grooter, staan 81714 man, IJ520 paarden en 238 kanonnenop het russische 123275 man 24198 paarden eu 274 kanonnen. Sedert 1878 zijn er in Oost- en West-PruisenPozen en Silezie 1865 en niet, zooals de Invalide beweerde, 4850 mijlen spoorweglijnen aangelegd. De Keizer heeft in zijn antwoord op de Nieuwjaars- wenschen van de vereeniging het Boode Kruis o.a. gezegd, dat hij, vertrouwende op Gods wijsheid, de hoop voedtdat de tijd waarin het Boode Kruis tot zegen van het vaderland weder eene ernstige roeping zou te vervullen hebben nog ver moge zijn. Pbuisen. Huis van Afgevaardigden. Den 16 las de voorzitter een telegram van den Kroonprins voor, waarin deze voor de betoonde, innige deelneming der geheele bevolking dank zeide en den wensch uit sprak voor een zegenrijken arbeid der Kamer. Het oude bureau werd herkozen. De minister van financiën heeft de begrooting voor 1888/89 ingediend in ont vangst en uitgaaf sluitende op 1.410.728.921 mark. De inkomsten zijn 121.693.708 mark, de uitgaven 81.235.952 mark hooger geraamd de spoorwegen op eene hoogere ontvangst van 22'/. millioen de spiritus- en suikerbe- lasting van 71 millioen. Voor de volksschool is eene buitengewone uitgave van 20 millioen uitgetrokken. ENGELAND. Admiraal Beresford een der lords van de admiraliteit, heeft zijn ontslag bij de regeering ingediend. Het criminele hof van Old Bailey heeft het lid van het lagerhuis Graham en den socialist Burns ieder tot zes waken gevangenisstraf zonder dwangarbeid veroor deeld wegens het houden eener onwettige vergadering op het Trafalgarplein. Zij werden vrijgesproken van de beschuldiging, dat zij tot wanordelijkheden hadden aangezet. De berichtgever der Times te Petersburg meldt, dat de vermindering der in werkelijken dienst zijnde solda ten der keizerljjke garde zich bepaalt tot het naar huis zenden van ongeveer duizend manschappen. Daardoor wordt de vredelievende beteekenis van dien maatregel zeer verminderd. Iebland. De heer Lane iersch lid van het lager huis is tot eene maand gevangenisstraf veroordeeld zonder dwangarbeid wegens het houden eener redevoe- ringwaarin het volk tot verzet tegen de wet werd aangehitst. PBANKBIJK. De minister van buitenl. zaken, de heer Flourensde eenige ministerdie geen lid der Kamer is, zal eene kandidatuur voor lid der Kamer aanvaarden in het departement der Boven-Alpen. Het hof van cassatiezitting houdende als Hooge Baad over de leden der rechterlijke macht heeft een nader onderzoek gelast in zake den ontslagen rechter van instructie Vigneau. KUbLAND, De Keizer heeft in een schrijven aan den gouverneur van Moskou zijne hulp en zijn vertrou- Zacht knarste de deur op zijne hengsels; het bleeke, angstvolle gelaat van mevrouw von Beaubuisson ver toonde zich en hare stem wekte den jonker uit zijne geestelijke gevoelloosheid. „Uw bediende staat buiten, Hans", sprak Begina „een groot aantal gerechtsdienaars zijn uwe woning bin nengedrongen, hebben op uwe bezittingen beslag gelegd en u zeiven willen gevangennemen." W at 1" riep Krachwitz opspringende. „Zijn de wetten hier in E rankryk dan voor verschillende uitlegging vatbaar, dat de een of andere hooggeplaatste schurk eenen onschul dige zouder eenigen vorm van proces in de Bastille kan laten zetten? Ik wil mij niet ten tweeden male gewillig aan Dubois' handlangers overleveren. Hij wilde de deur uitstormen maar Amélie's stem hield hem terug. „Hans, Hans, wilt gij mij vergeven? Spreek één woord van vergiffeniséén woord slechts opdat ik in vrede sterven kan J" Krachwitz sloeg zich de handen voor het gelaathij meende waanzinnig te zullen worden. „Alles vergeef ik uallesriep hij uit en drukte de rechterhand van het meisje aan zijne lippen en daarna tegen zijn kloppend hart. „Olschoon gij mij hebt misleid en bedrogen ik kan niet boos op u zijn, ik kan slechts voor u bidden „Jonker jonker Het was Niko die dit riep. In het naatste vertrek wachtte hij vol angst op de komst van zijnen beer. Met geweld maakte Krachwitz zich los en stormde de kamer uit, geen acht slaande op de laatste klagende bede, die hem in de ooren klonk. In de voorkamer nam mevrouw von Beaubuisson den opgewonden jongeling in den arm. „Niko heeft mij verteld", sprak zij op veel kal meren toon dan te voren, „dat Dubois u, om wie weet welke reden, op de hielen zit. Deze man heeft genoeg macht om u te vernietigen als hij dit verkiest. Neem dus de vluchtin Parijs houdt u niets meer terug en daar buiten in de wijde wereld zult gij de smart en wen kenbaar gemaaktdat de orde ook in dit jaar en volgende jaren zal toelaten dat alle krachten zich aan den iuwendigen bloei des rijks wijden. SPANJE. De minister van financiën heeft verklaard, dat de toestand der geldmiddelen verbeterd is en er niet de minste noodzakelijkheid tot het sluiten eener leeniDg bestaat. ZWEDEN. Prins Oskar, hertog van Gothland, tweede zoon van den Koning van Zweden is verloofd met gravin Ebba Munck hofdame der Kroonprinses, doch ter uit een der oudste finsche adellijke geslachten Overeenkomstig de bepalingen der grondwet moet hij nu afstand doen van al zijne rechten op de zweedsche kroon. EGYPTE. Eene afdeeling van 500 inboorlingen, bij de engelsche kavalerie behoorendenam het leger kamp van Osman Digna te Handouh bij verrassing in. De soedaneezen vluchtten maar keerden weldra terug, heroveiden het kamp en noodzaakten de aanvallers tot den terugtocht. De engelschen hadden 6 gekwetsten onder wie de kolonel Kitschener en de majoor Mac Murdotde inboorlingen 6 dooden en 20 gewonden. De verliezen der soedaneezen wareo aanzienlijk. VEKEENIGDE STATEN. Na een zwaren sneeuw storm is het zou koud geworden, als sedert 1864 niet was voorgekomen, tengevolge waarvan duizenden koude en gebrek lijden. Het aantal slachtoffers, door den wind en koude omgekomen, wordt begroot op 184 waarvan alleen in Dakota 145. De thermometer daalde op sommige plaatsen tot 40 graden onder het vriespunt. STATEN-GENEBAAL. Eerste Kamer. In de zitting van de Eerste Kamer van den 18 stelde de Voorzitter, op verzoek van den heer Beekers, voor, de behandeling van zijn wetsvoorstel op den 20 te doen plaats hebben. Daarna wenschte hij de staatsbegrooting in behandeling te nemen. De heer Stork stelde voor, de staatsbegrootiDg op den 19 in behandeling te nemen! welk voorstel door den heer I n a i n g e r ondersteund werd. Het voorstel van den heer Stork, in stemming gebracht, werd aangenomen met 22 tegen 10 stemmen. Aan de voorloopige verslagen omtrent de verschil lende hoofdstukken der staatsbegrooting wordt het vol gende ontleend. Algemeen e beschouwingen. Terwijl eenige leden nog twijfelden, of deze ontwerpen wel uitsluitend beschouwd moeten worden als kredietwetten was de groote meerderheid der leden van meeningdat in de bestaande omstandigheden staatkundige beschouwingen misplaatst zouden zijn. Eenige leden betreurden het den tegenspoed, die het noodlot u hier heeft opgelegd gemakkelijker ieeren vergeten. Ik heb twee bedienden- livreien van de hertogin in mjjn bezitwanneer gij en Niko u daarmede vermomtzult gij Parijs kunnen ver laten zonder achterdocht te wekken. Heer en bediende hadden zich beiden spoedig ver kleed en verlieten door eene achterdeur het huis, Niko, wien evenveel als Krachwitz aan eene haastige vlucht gelegen was, kende eenen rijtuigverhuurder en hoopte zich bij dezen zonder groote moeite eenen wagen te kunnen verschaffen. Maar reeds in de volgende straat, die zij insloegenwerden beiden door eene dichte menschenmassa ingesloten. Voor de Bank van Law stond eene groote menigte samengepakt; honderden vuisten werden dreigend omhoog geheven en onheilspellend opgestoken naar de schitterende van traliën voorziene vensterruiten en woeste smaadredenen, vloeken en be dreigingen klonken door elkander. Uit de gesprekken der omstanders viel het Krachwitz niet moeielijk de oorzaak van dezen volksoploop te raden. Op voorstel van Law waren sedert eenige dagen eene groote menigte misdadigers en meisjes van Parijs "»w Havre gezonden, om van daar naar de nieuw aangekochte Mississippi-landen te worden overgevoerd. Bij vergissing ot met voorbedachten rade had men zich, behalve van veie diepgezonkenook van een groot getal eerbare vrouwen en meisjes meester gemaakt, die nu gedwongen waren met de anderen het lot der landverhuizing te deelen. Opgestookt en aangevuurd door de vaders en moeders der ontvoerden, verlangde het volk dat Law en zijne handlangers reeds lang gewantrouwd had, op gebiedende wijze rekenschap en belegerde het gebouw van de Bank. Krachwitz en Niko vreesden niet zonder grond, dat zij in hunne livrei van het Huis van Orleans zich aan menige beleediging zouden blootstellen. Inderdaad werd hunne vrees verwezenlijktnog vóór zij tyfl gevonden hadden, om zich tegen het opgewonden volk in veiligheid te stellen, door in een dor naburige huizen te vluchten. „Kijk die daarkijk riep een kerel als een boom,

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1