No. 11. Negentigste Jaargang. WOENSDAG 25 JANUARI. Aluialiadi's nalatenschap. FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën: <£>föci*cl (Sebeelte. H E R IJ K. ümitenlanb- ISiaticalfttsb ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 i franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien het kon. besluit van 2 December 1887 (Staatsblad n«. 213) en het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord holland van 4 Januari 1888 n°. 2 (Prov. blad n». 2) Brengen ter kennis van belanghebbenden dat de gemeenten Alkmaar, Akersloot, Bergen, Reerhugowaard, Eeiloo Oterleek OudorpKoedijklinmenSM Pancras en Schoorl voor den herijk der maten en gewichten zijn samengevoegd'. dat die herijk, welke kosteloos geschiedt, zal plaats hebben in het IJklokaal in het Victoriepark te ALKMAAR, van des voormiddags 9 tot 12 en van des namiddags 1 tot 4 uur; voor ten verkoop bestemde maten en gewichten op den 1, 2 en 3 Pebruari e.k.; voor apothekers-, goud- en zilversmidsgewicht en verdere gewichten, bestemd tot fijnere wegingen: op 6, 7, 8 en 9 Fe bruari e.k.; voor den herijk in het algemeen voor de bewoners van wijk A, op 13, 14, 15, 16 en 17 Februari; B, op 202122 en 23 Februari n C, op 27 28 en 29 Februari1 en 2 Maart r D, op 5 6 en 7 Maart ir E, op 8 en 9 en wijk F, op 12 Maart. Voor de ingezetenen van Akersloot op 13 MaartBergen op 20 Maart Kimmen 14 Oterleek 21 Oudorp 15 Reerhugowaard 22 Sint Pancras 16 Schoort 26 Koedijk 19 Reiloo 27 van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur. De belanghebbenden worden herinnerd dat 1. ieder verplicht is zijne maten en gewichten te doen herijken; 2. de maten en gewichten behoorlijk schoondroog en roestvrij ten herijk moeten worden aangeboden, om onderzocht te kun nen worden; 3. de verificatie van milligram-gewichten uitsluitend aan de ijkkantoren kan plaats hebben 4. ingevolge aangehaald kon. besluit van 2 December 1887 de termijn voor den herijk in dit jaar eindigt op 1 October en dat voor hen, die verzuimd mochten hebben hunne maten en gewichten op tijd ten herijk aantebieden, alsnog gelegenheid bestaat, die voorwerpen te doen herijken op de dagen en uren, waarop het ijkkantoor zal geopend zijn. Belanghebbenden worden dringend verzocht niet tot de laatste voor den herijk bepaalde dagen te wachten met de aanbieding hunner maten, en gewichten, ten einde den geregelden loop van den herijk te bevorderen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINB PONT. 18 Januari 1888. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. DUITSCHLAND. In 1887 hebben te Gotha 110 lijkverbrandingen plaats gehad tegen 95 in 1886 en 76 in 1885. Sedert de openstelling tot en met 31 December 1887 zijn reeds 496 lijken verbrand. Elzas-Lothaeingen, De fabrikant Streissgut te Straatsburg die eene fabriek te Nancy had en sedert 7 jaren eens per week daar heen reisde, is onverwacht door de duitsche politie in hechtenis genomen, terwijl zjjne woning te Straatsburg nauwkeurig onderzocht werd. 38) Deiïde Boek. ,Le galib ile Ala.' In het kabinet van graaf Lotharius von Königsegg, den oostenrijk3chen gezant aan het hof te Madrid, liep een jonge man onrustig op en neder. Hij was iemand van rijzigebevallige gestaltezijne kleeding kenschetste hem als voornaam persoon en de snit van zijn wam buis van korenbloemkleurig atlas, dat hem tot ver over de heupen vielzoowel als die van de gepoftezeer wijde broek die door zilveren gespen onder de knie was vastgehaakt, deed eer denken aan de oud-spaansche dan aan de door de madridsche saletjonkers algemeen gevolgde fransehe mode. De jonge man wiens edeldonkerbruin gelaat door eene volle zwarte baard omlijst werd bleef van tijd tot tijd staan voor eene schilderij, die den wand versierde of voor een der vensters, die op de Puerto del Sol uitzagen; of wel bij wierp zich voor eenige oogenblikken in eene fauteuil en snoof de geuren op der bloemen waarmede de Amorgroep naast den divan was versierd, doch met dat al scheen hij geene afleiding te vinden en zijn ongeduld voortdurend toe te nemen. Eindelijk werd de deur van het zijvertrek zonder gerucht geopend en trad graaf Königseggeen deftig heerdie de vijftig reeds achter den rug hadbinnen. Hij reikte den andere de hand. „Wees niet boos over mijn lang uitblijvenmijn waarde don Pacheco", begon Königsegg het gesprek. „Mijne echtgenoote is een weinig ongesteld en vrouwen- ENGELAND. De rijks procureur-generaal, de heer Edward Clarkeheeft te Birmingham bij eene in eene rechtsgeleerde vereeniging gehouden rede met nadruk de bewering verdedigd dat de dubbele rechtsbijstand de afzonderlijke werkzaamheid van procureurs en advocaten, een kwaad is zoowel voor bet publiek als voor die heeren. Plotselinge afschaffing achtte hij echter niet wenschelijk, wel geleidelijke voorbereiding. De heer Cox, lid van het Lagerhuis voor East Glare, aanhanger van Parnell, is den 23 te Londen in hechtenis genomen. FRANKRIJK. De regeering heeft, evenals voor een paar jaren, een verzoek van den heer de Lesseps, om bij de Kamer een wetsontwerp in te dienen, ten einde hem te machtigen tot het uitgeven eener premie- leening voor het Panamakanani, van de hand gewezen. De heer de Lesseps heeft thans de aandeelhouders op geroepen om een adres aan de Kamer te ouderteekenen, waarbij aangedrongen wordt op bet verleenen dier machtiging. B.j gelegenheid van eene zeer onstuimige bijeenkomst der anarchisten, die te Havre door Louise Michel werd gehouden loste iemand te midden van het rumoer een pistoolschot op haar, waardoor zij gewond werd. Den 20 was een voormalig jachtopzienerBarberot genaamd, bij het vervolgen van een troep wilde zwijnen in de nabijheid der grens. Een duitsch tolbeambte wenkte hem naderbij te komen, waaraan Barberot vol deed zonder argwaan, waarna de beambte zich op hem wierp en eene worsteling ontstondwaarbij Barberot ter aarde werd geworpeD. De beambte ontnam hem zyn geweer en verwijderde zich. Een boer van Trieux, die Barberot's geschreeuw hoorde, bracht dezen op zijn voertuig terug. Iu de grensstreek heeft dit voorval groote verontwaardiging opgewekt. Op last van den minister vau binnenl. zaken is de onderprefect van Borey gelast een onderzoek iu te stellen naar het gebeurde. ITALIË, De regeering beats den opperbevelhebber der troepen bij Massowab last gegeven zich alleen tot verdediging te bepalen. Het geschil met Frankrijk, ontstaan over eigenmachtige handelingen van den Florentijnschen vrederechter Tosini, in zake Hnseein-pacha's nalatenschap, is geëindigd met de verplaatsing van dien rechter. Dit onbeduidende geschil had in de laatste dagen aanleiding gegeven tot allerlei overdreven geruchten over de gespannen ver houding tuesehen beide rijken. RUSLAND. Het hoofd der politie te Peteraburg generaal Gresserspreekt ten stelligste de in den laatsten tijd in omloop zijnde geruchten over een nieu wen aanslag op het leven van den Keizer tegen. Het gerechtshof te Petersburg heeft den redacteur van het blad Novoje Wremja, den beer Feodorofl, wegens laster veroordeeld tot 150 roebels boete en zes weken arrest in de hoofdwacht. Dat blad had beweerd dat dienst gaat zelfs voor politiek. Het is immers de politiek de wispelturigste aller godinnen, die door ons aangebeden worden die u tot mij voert." Don José Pacheco zette zich op diens verzoek naast den gezant neder. „Sedert de koning het regentschap weder aanvaard heeft, is het aan het hof zoo leeg, zoo stil en zoo ver velend geworden, dat men zijnen tijd nog maar het best met de politiek doodt. Spanje moge mijn vaderland zijn en de oevers der Manzanares mogen kunnen spre ken van de schitterendste triumfen mijner voorvaderen onder den druk der verveling kwijnt zelfs de vaderlands liefde weg. Dan ging het toch anders toe in de wereld stad onzer hooggeëerde vijandeD, in het vroolijke Parijs 1 Enfin, men moet zich maar zoo goed mogelijk troosten; wellicht dat ik in het trotsche Genua beter tijdver drijf vind „Volgehouden dus?" Königsegg zag den spreker lachend in het gezicht. „Volharden welzeker, ten minste wat do hoofd zaak betreft. Men heeft mij de betrekking van gezant toegezegd zoodra de oude Ala^on gestorven zal zijn en dus is het maar de vraagwanneer die oude heer den tol der natuur betalen zal, daar hij nu al een jaar op sterven ligt. Het lijkt wel, of hij niet dood kan! Hij is zoo taai als eene kat. Hebt gij het laatste nieuws omtrent baron Ripperda reeds gehoord „Het voetstuk, waarop hij staat, schijnt te wankelen." „Dat niet alleenmaar reeds is de stoot gegeven die het omver storten moet. Nog éénen krachtigen slag en Ripperda ligt in het stof, waarin hij behoort," Graaf Königsegg vouwde de blanke handen en be keek met welgevallen zijne net onderbouden nagels. „Mag ik vragen Een vroolijke lach van don José belette hem voort te gaan. „Gij drijft de diplomatie zoo ver, dat gij zelfs tegen over uwe eigen bondgenooten den onwetende speelt. Natuurlijk staat het u vrij te vragen ik kwam juist kolonel Villeaume, de duitsche militaire attaché, zelfmoord gepleegd zou hebben wegens een geschil met den Keizer. SERVIE. Zes prefecten zijn afgezet wegens hunne houding tegenover de regeering. De heer mr. A. J. W. Farncombe Sanders afgevaardigde ter Tweede Kamer voor het hoofdkies district Haarlemheeft den 16 in eene door hem bijgewoonde vergadering der Zaanlandsche kamer van koophandel verklaarddat hij zich bij de aanstaande verkiezingen in het district Zaandam geen kandidaat zou stellen, Den 18 is te Hooge-Zwaluwe de hoeve van den landbouwer Reniers tot den grond toe afgebrand. Zeven koeien en een paard kwamen in de vlammen om terwijl een kind met groote inspanning gered werd. De gemeenteraad van Utrecht heeft den 18 be. sloten aan de gezondheidscommissie op te dragen aan hem mede te deelenop welke wijze naar hare meening in den afvoer van faecaliën en ander vuil aldaar zou kunnen worden voorzien, zonder nadeel voor de algemeene volksgezondheid en zonder verontreiniging. De gemeenteraad van Schagen heeft den 18 met 6 tegen 5 stemmen afwijzend beschikt op het verzoek van het hoofd der gemeenteschool, om voor hem nabij de school eene nieuwe woning te bouwen. Hij geniet thans eene vergoeding van 260 voor het gemis van vrije woning. De oudste der ingezetenen van Zwollemevrouw de wed. Cremersgeboren Knoppertgeb. 17 Oc tober 1788is den 19 overleden. Bij kon. besluit van den 19 zijn benoemd tot voorzitters en burgerlijke leden en hunne plaatsvervangers in de militieraden voor de lichting der nationale militie van 1888 in Noordholland in het le militiedistrict tot voorzitter de heer mr. H. L, zich schrijvende L. H. Povel, lid der prov. staten; tot zijn plaatsvervanger de F. J, W. H. Schmitz, lid dar prov. staten; tot lid de heer jhr. mr. C. J. den Tex; tot zijn plaatsvervanger de heer C. Dyserinok, beiden lid van den gemeenteraad van Amsterdam; in het 2e militiedistrict, tot voorzitter de heer F. L. Kist, lid der prov. staten; tot zijn plaats vervanger de heer mr. E. A. Jordene, lid der prov. statentot lid de heer mr. G, Hesbuysentot zijn plaatsvervanger de heer M, O. de Kanterbeiden lid van den gemeenteraad van Haarlem. Den 20 des avonds is een wagen met stroo by het station Lichtenvoorde—Gtoenloo in brand geraakt en geheel verbrand. Den 20 zijn voor het kantongerecht te Nijmegen twee onder Mook wonende personen in hechtenis ge nomen als verdacht van meineed. Den 20 is de toren te Geldrop overeenkomstig de berekeningenvoor de ontploffing gemaaktneer gevallen. Den 21 zijn te Almeloo 27 huzaren onder bevel bij uom u de blijde tyding te brengen van den jong-j sten slag, dien Ripperda ontvangen heeft. Donna Laura Pescatoredie ons de behulpzame hand bood bij den val van Alberoni heeft ook ditmaal het hare er toe bijgedragen, om den eersten minister eenen kuil te graven. Gij kent Ripperda's aanmatiging zijnen grenzenloozen hoogmoed, zijne driestheid al deze beminnelijke hoeda nigheden hebt gij gelegenheid gehad van naderbij te leeren kennen. Welnu, in den laatsten ministerraad, welken ook de koningin bijwoonde, kwam de voorgenomen uit huwelijking van Lodewijk XV ter sprake en ziet onze beste baron was brutaal genoeg om zich, met eenen veel- zeggenden blik op Hare Majesteitde opmerking te veroorloven dat het raadzaam zou zyn voortaan de vrouwen van de politiek uit te sluiten. Vreemd genoeg, scheen de koningin volstrekt geen acht geslagen te heb ben op dezen zotten uitval. Niets natuurlijker dus dan dat men zich haasttehaar dezen zouder uitstel door middel van doDna Laura mede te deelen; en de brave oude italiaansche heeft zich op zoo uitstekende wijze van deze taak gekweten, dat aan Ripperda de toegang tot de koningin vooreerst is ontzegd. Daar Hare Majesteit hier, zooals iedereen weetde teugels van het Rewind in handen houdt, zou deze ondoordachte grofheid nog wel eens ergere gevolgen kunnen hebben voor Ripperda. Men heeft zich bovendien beijverd, om deze nieuwe beleediging deu volke te verkondigen en sedert van morgen vroeg wordt des barons paleis door eene groote menigte belegerd, die den armen man luidkeels naar de galg wenschen.', „Het brave volk heeft sedert het in duigen gevallen belastingplan den minister geen goed hart toegedragen", viel Königsegg den spreker in de rede. „IntegendeelHet volk ziet in Ripperda niet zijnen beschermer, maar zijnen onverzoenlijksten vijand. Voor ons is dat een verblijdend teeken de vriendenschaar, die den pas tot hertog bevorderden baron tegenwoordig nog in Madrid bezit, is tot een nietig hoopje samengesmolten." „Wanneer ik mij niet vergisbehoordet ook gij mijn waarde don, eens tot Ripperda's vertrouwelingen",

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1