van luitenant Diepenbrug aangekomen ter ondersteuning Tan de politie. De rust werd niet verder gestoord. Den 21 is te Amsterdam eene vrouw op den overweg bij de Czaar Peterstraatdien zij wilde over- loopen, door den spoortrein, welke van het Westerdok naar het Bijnstation reed overreden waardoor het rechterbeen verbrijzeld werd. Tijdens hare overbrenging naar bet Binnea-Gasthuis overleed zg. Den 21 heeft te Noordbroek een winkelier, voor een paar jaren gehuwd en 30 jaar oud, twist gekregen met een zeventigjarig persoondien hij verdacht van de oorzaak te zijn zijner bekeuring wegens overtre ding der drankwet. Die persoon trok daarbij zijn mes en gaf den winkelier een stoot in de borstten gevolge waarvan hij binnen een half uur overleed. Domela Nieuwenbuis is den 22 voor een zeer tal rijk publiek in het Volkspark opgetreden hij behan delde de vraag wie zijn de misdadigers De vergadering was zeer rustig aan het slot werd geld ingezameld voor de werkstakers te Almeloo. In den nacht van den 22 op den 23isteNuenen eene groote branderij bewoond door A, Smitsafge brand waarbij al het vee uitgezonderd de paarden verbrand is. Het huis was verzekerd, doch het vee niet. Den 23 zijn de 38 tollen in de provincie Gelder land voor zes jaren, ingaande 1 Mei a.s., verpacht voor f 53120 per jaar. Den 23 des avonds heeft te Amsterdam een kell- nerH. J. Oeen moordaanslag gepleegd op eene 20jarige kellnerin in hare woning aan de Nieuwendijk. Hij loste eenige revolverschoten, welke haar niet doode- lijk getroffen hebben doordat zij zich onder eenen leu ningstoel verborgen had. Daarna heeft hij zich zelf doodgeschoten. De kogel drong door het verhemelte in de hersenen en veroorzaakte eenen oogenblikkelijken dood. Bij kon. besluit van den 23 is benoemd tot sur numerair bij den dienst van 's rijksschatkist de heer J. Ph. baron van Ittersum. De predikant bij de christ. geref. gemeente te Dokkum de heer W. Diemerredacteur van het te Leeuwarden uitgegeven blad Het Noorden die gerui- men t._,d aan de zijde van dr. A Kuyper stond, heeft zich thans van hem afgescheiden. Uit de lijkschouwing van den te Ylissingen plot seling overleden milicien is geblekendat hij geen enkele vijg gegeten had. Te Edam bedraagt het aantal kiezers volgens de nieuwe kiezerslijsten 506 voor de Tweede Kamer en de Prov. Staten en 504 voor den gemeenteraad. De onbekende man die als lijk in de bedstede van een onbewoond huis te Edam gevonden werd is bg nadere inlichtingen gebleken te zijn Corn. Hoek van Spanbroekoud 21 jaren lijdende aan verstandsver bijstering. Met bet sloopen van het kasteel IJsselstein is een aanvang gemaakt. De Amsterdamsehe Handelsvereniging „Onder ling Vertrouwen" heeft van den minister van koloniën ten antwoord ontvangen, dat het der regeering noodig is voorgekomen, de tarraberekening voor de gouverne- mentskofüe zooveel mogelijk in overeenstemming te bren gen met de bg den handel aangenomen berekening waarom bepaald is, dat voor eiken gewonen gouverne mentszak een vast gewicht voor tarra van 1| P. zal worden gesteld, terwij, in geval veel zwaardere zakken mochten voorkomendaarvoor een hoogere tarra zal worden toegestaan. Ds. J. M Snethlage te Haarlem heeft voor het beroep naar Botterdam bedankt. De gemeenteraad van Hof van Delft beeft den heer Brugman te Amsterdambuiten de voordracht om, tot hoofd der openbare school benoemd. De bur gemeester heeft dit besluit niet uitgevoerd. De 5 op de voordracht geplaatsten waren niet katholiekda benoemde daarentegen wel. De arr. rechtbank te 's Gravenhage heeft den gewezen gevangenbewaarder Metköfer, vervolgd wegens sprak de graaf, zich peinzend over de golvende grijs bruine puntbaard strijkende. „Eens dat wil ik niet tegenspreken", viel José hem opgewonden in de rede, terwijl zijne wangen met eenen donkeren gloed werden overtogen. „Ieder menscb be leeft den tijd waarin hij met alle macht zijne idealen najaagtwaarin hij de sterren niet te hoog acht voor zyne hoogvliegende plannen. Ook u graaf Königsegg is het eens zoo gegaan. Mijn ideaal was de poli tieke onafhankelijkheid van Spanje, van myn dierbaar vaderland en in Bipperda dien ik te Keulen in de woning van Garciloso" een snel voorbijgaande glim lach vloog over don José's gelaat leerde kennen, geloofde ik een hart gevonden te hebben dat klopte voor hetzelfde verheven doel. Ik wist toen nog niet dat Bipperda niet veel beter dan een diplomatieke kwakzalver was, dat al zijne wereldberoerende plannen slechts de bevrediging van zyne eigen eerzucht ten doel hadden, dat bij een gelukzoeker was van John Law's allooi. Eerst mijne ervaringen uit den laataten tijd deden my daarover een licht opgaan en de persoonlyke minachting waarmede hij na het volbrengen zijner zending aan het hof van Weenen alle Granden, dus ook mij behandeldeheeft het vuur van mijnen haat nog meer aangeblazen. Koesterde ik eens de hoop dat Bipperda Spanje tot ongekende macht en grootheid zou verheffentegenwoordig ben ik vast overtuigd dat hij mijn vaderland ten ondergang leiden zal. Daarom zal ik juichenwanneer de „hertog" ein delijk ten val zal zijn gebracht." Königsegg glimlachte onmerkbaar. „Ik geloofmyn waarde don", antwoordde by langzaam „dat uw vurig karakter u te ver doet gaan. Bipperda is zeer sluw eu handig. Bedenk, dat van alle gunstelingen des konings hij de eenige geweest isdie zich wist te redden uit de groote crisis, die Alberoni's ontslag na zich sleepte." „Dat gebeurde in eenen tijd, toen Bipperda nog niet op het toppunt zyner macht stond en toen de duivel van den hoogmoed zijnen intocht nog niet had gehouden in het daarvoor zoo licht ontvankelijk gemoed van dezen man. Nu is het anders, graaf, geloof mijDe volgende een in Becht voor Allen geplaatst artikel over Jeanne Lorette, buiten vervolging gesteld. De zoon van den bij het spoorwegongeluk te Buinerwold omgekomen hoofd conducteur Barink is door de exploitatie-maatschappij als teekenaar geplaatst op het kantoor van den sectie-ingenieur te Meppel. De f 500.000 3 pets. schuldbekentenissen ten laste van de gemeente Amsterdam zijn gegund tegen 97| pet. Ingeschreven was voor een bedrag van f 2.256.000, waarvan f 813000 tegen 97J pet. en hooger. In 1887 bedroeg het getal kiezers in de gemeente St. Pancras voor de 2e Kamer en de provinciale staten 19 en voor den gemeenteraad 42. Bij de op den 18 voorloopig vastgestelde kiezerslijsten bedraagt het getal kiezers voor elk dier drie colleges 69. De armen te Uitgeest zijn door een edelen menschenvriend in de gelegenheid gesteld, eenigen tyd brood te hunnen halen bij een daarvoor aangewezen bakkerterwijl een ander onder de behoeftigen katoen uitdeelde. Te Hoorn wordt eene naamlooze vennootschap opgericht tot verzekering tegen schade, voortspruitende uit belemmering of stilstand van bedrijf en uit ontrui ming der woningwanneer deze het gevolg zyn van brand of blussching daarvan. Ontwerpers zijn de heeren dr. Mijers, G. H. van Hoolwerfl en P. van Dijk. Als commissarissen hebben zich bereid verklaard op te treden de heeren jbr. mr. D. van Akerlaken, C. Boldingb en mr. G. H. Bast te Hoorn en J. van Sonsbeeck te 's Hertogenbosch. Het kapitaal zal bedragen f 100.000 in 200 aandeelen, waarvan 25 pet. te storten. De minister van waterstaat heeft gunstig beschikt op het verzoek van de heeren Vioothuis en Zoon, hor logemakers en werktuigkundigen te Hoorn, om voor een deskundige uiteen te zetten hunne nieuwe vinding bestaande in bet vermijden van botsingen van twee elkander op dezelfde rails ontmoetende treinen. Aangenomen het beroep naar de ned. herv. ge meente te Blokker door J. H. W. Bisschop Boele kandidaat te Utrecht, die voor 11 andere beroepen bedankte. Te Eindhoven is eene vennootschap opgericht onder den naam van Vereenigde Nederlandsche Luci fersfabrieken tot het vervaardigen van lucifers. De eigenaars der fabrieken te Eindhoven Apeldoorn Amersfoort en Deventer zijn in de vennootschap opge nomen. Het maatschappelijk kapitaal, bestaande uit 800 aandeelen van 500, is reeds geplaatst. Thans worden nog slechts zweedsche lucifers vervaardigddoch het voornemen beslaat binnen kort eene aanzienlijke uit breiding te doen piaats hebben. De arr. rechtbank te Groningen heeft D. Medema tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld wegens inbraak en diefstal in het kantoor van den rijksontvanger aldaar. Uit het verslag der gezondheids- en vaeantie- koloniën te Amsterdam over 1887 blijkt, dat de in Februari van dat jaar te haren behoeve gehouden jaarmarkt f 36.710.45J heeft opgebracht. Van de 500 kinderen voor wie aanvrage werd gedaan werden na nauwkeurig geneeskundig onderzeek 260 aangewezen die het meest behoefte hadden aan een verblijf in gezonde lucht. Van deze gingen 160 naar Zandvoort en 100 naar Wijk aan Zee. Eén jongen en twee meisjes gingen tweemaal. Het verslag bevat uitvoerige bijzonderheden van het na de terugkomst der kinderen ingestelde onderzoek omtrent den invloed dien het bezoek had uitgeoefend zoo op de gezond heid als op de stemming der kinderen. De uitslag van dat onderzoek is zeer gunstig geweest. De heer en mevrouw Kerdyk, naar 's Gravenhage vertrokken zijn tot eereleden van het bestuur beuoemd. De begrooting voor 1888 raamt de ontvangsten op f 4000 en de uitgaven op f 5400. Een gelijk getal kinderen zal in 1888 uitgezonden worden. De minister van waterstaat hoopt, dat het Mer- wedekanaal in het laatst van 1890uiterlijk ia 1891 voor de scheepvaart opengesteld zal kunnen worden. Het vervoer over de Nederl. Indische Spoorweg- dagen zullen dit met onwederlegbare bewijzen staven." Don Pacheco stond op en drukte zich snel den wijs- en den middelvinger zyner rechterhand op de borst. „Zie ik u dezen avond nog vroeg hij op onverschilligen toon. De gezant beantwoordde dit teeken. „Op het gewone uur op de gewone plaats", ant woordde hij. Zij drukten elkander de band; José verliet bet bötel van den graaf en vervolgde zynen weg door de helder verlichte Puerto del Solwaarin zich eene bonte menschenmassa bewoog. Er zijn slechts weinige jaren voorbijgegaan sedert den dag, waarop wij den lezer voor het laatst in de spreekka mer van Dubois voerden; en toch was die spanne tyds lang genoeg geweest, om groote omwentelingen in het oude Eu ropa teweeg te brengen. In Frankrijk had de ontdekking der samenzwering van Marne, welke door de gevangenne ming van den abt Portecarrero werd openkaar gemaakt, groote opgewondenheid in het leven groepen. Behalve Cellamaredie men in zijne eigen woning in boeien sloeg werden nog de volgende bekende personen naar de Bastille gevoerd de markiezen van Pompadour en CourcillonDangeaude hertog van Bichelieude heeren van Gevandien, Sandrasky, Serret, von Schlieben en anderen, waaronder velen volkomen onschuldig waren. De hertog van Marne werd met zijne gemalin naar Dijon, Polignac naar Anchin verbannen in het kortDubois deed de samenzweerders uiteen stuiven naar alle richtingen. Aan een klein gedeelte hunner, waaronder don José gerekend moest worden, was het ge lukt zich door eene haastige vlucht te redden. Het ernstige gevolg van den mislukten aanslag was iutnsschen de oorlogsverklaring van Frankrijk aan Spanje. De hertog van Berwich rukte met een strijdbaar leger over de grenzen en wist in korten tijd gewichtige voordeelen te behalen. Te gelykertijd troffen het vernederde Spanje van eene andere zijde harde slagen. Eene armada die de Jacobijnen in Engeland zou komen ondersteunen, werd door eenen geweldigen storm verstrooid en groo- tendeels vernield een oostenrijkach leger onder graaf Mercy heroverde byna geheel Sicilië, de Nederlanden maatschappij heeft in 1887 opgebracht over de lijn Samarang—VorstenlandenWillem I 2.411.333.11 tegen f 2.620.694.46% in 1886zijnde per dag-myl f 32.41 tegen f 35.37 en over de lijn BataviaBui tenzorg f 627.241.35 tegen f 676.570.13 in 1886, zynde per dag-mijl f 30.55 tegeD f 31.96. In de inrichting voor doofstommen-onderwijs te Botterdam werden in het afgeloopen dienstjaar verpleegd 150 kinderen80 jongens en 70 meisjes waaronder 3 uit Haarlem. Van de 150 werden 115 kosteloos onderwezen en daarvan 72 geheel of gedeeltelijk ten koste der inrichting. De gewone uitgaven bedroegen f 45084.25%, de gewone in komsten f 36.604.91%; de buitengewone inkomsten f 17943 en de buitengewone uitgaven, met inbegrip van het tekort op de gewone dienst, f 12053.48%, Het aantal leden dat jaarlijks bydragen schenktvermin dert steeds. De minister van oorlog beeft aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat langdurige proeven met ver duurzaamde levensmiddelen in bussen geleid hebben tot de aanneming en de aanschaffing van de volgende soorten vleesch van inlandscbe runderen groentesoep en zoogenaamde volksspijs bestaande uit aardappelen met groenten enz. Deze levensmiddelen vallen zeer in den smaak van de gebruikers en voldoen overigens geheel aan de daaraan te stellen eischen, inzonderheid omdat zij een goed smakend en krachtig voedsel op leveren dat geheel overeenkomt met het voedseldat de eoldaat gewoon is te nuttigen. De aaugesehafte en nog aan te schaffen verduurzaamde levensmiddelen zijn, uitgezonderd die, welke moeten dienen voor het nood- of reserveration dat bij mobilisatie aan elk soldaat verstrekt wordtminder bestemd voor de verpleging van het leger te velde dan wel voor die van de troepen, tot bezetting van forten aangewezen in gevallen dat de gemeenschap met achtergelegen magazijnen ver broken is. Te Wormerveer is het aantal kiezers voor de Tweede Kamer geklommen van 165 tot 320. De commissie uit het bestuur der kiezersvereeni- ging „Burgerpligt" te Amsterdam heeft naar aanleiding van den uitslag der vergadering op den 12 een gewij zigd ontwerp-reglement ingediend, dat den 30 behan deld zal worden terwijl 79 leden dier vereeniging schriftelijk verklaard hebben zich verplicht te achten hun lidmaatschap op te zeggen. Als reden wordt op gegeven dat uit de aanneming van het tweede ge deelte der motie-Wertheim zou zyn gebleken dat de meerderheid zelfs niet in bespreking wilde treden over het program ontworpen door de commissie tot herzie ning vau het reglementwaarin de wenschen van het vooruitstrevende deel der vereeniging waren omschreven. Daarentegen zyn in de laatste dagen zoovele leden tot de vereeniging toegetredendat het ledental weder boven de 700 bedraagt. Ds. P. Peaux te Wijk aan Zee is beroepen te Benesse en Noordwelle by Brouwershaven. Volgens het jaarboekje voor de ambtenaren der belastingen enz., bewerkt door den heer C. Middelkoop, commies bij het ministerie van financiën, waren in 1887 in Nederland de volgende fabrieken van accijnsgoederen 411 graan branderijen, 76 distilleerderijen 1 kï. (waarin on- veraccijnsd gedistilleerd wordt verwerkt), 153 distilleer- deryen 2 kl. (waarin veraeeijnsd gedistilleerd wordt ver werkt), 11 suikerraffinaderijen 30 beetworteisuiker- fabrieken 53 zoutziederijen, 533 bierbrouwerijen 72 azijnmakerijenalleen uit gedistilleerd1 alleen uit rozijnnat 22 uit rozijnnat en gedistilleerd 2 uit bier, 65 fabrieken van zachte en 19 van harde zeep en 3 fabrieken van inlandschen wijn. Uit het overzicht van de nederl. krankzinnigen gestichten over 1886 opgenomen in het Tijdschrift v. Geneeskunde, blijkt, dat op 1 Januari van dat jaar in de 17 gestichten werden verpleegd 5129 krankzinnigen, 2565 mannen en 2564 vrouwen. In dit jaar werden opgenomen 1230 nieuwe lijders als hersteld ontslagen 360overleden 523werden niet hersteld ODtslagen maakten zich los van de spaansehe overheersching en traden toe tot de Iriple Alliantiegevormd door Frank rijk, Oostenrijk en Engeland. Te vergeefs poogde Albe- roni ter elfder ure het onweder te bezweren. Het was te laat; zijn eigen koning verliet zijne zijde. Een geheim besluit ontzette Alberoni van al zijne ambten en waar digheden en de tuinmanszoon uit Piaceuza moest binnen acht dagen het land verlaten, dat hij bijna twintig jaar lang onbeperkt geregeerd had, om in zijn eigen vader land een onderkomen te zoeken. De groote gelukzoeker viel, maar binnen korten tijd zon een audereavonturierden verlaten ministerzetel bezetten de baron van Bipperda. Deze hollandsche edelman, dien wij ons nog herinneren uit de eerste hoofdstukken van ons verhaal, had zich in den eersten tyd van zijn vast verblijf in Spanje zeer weinig in Madrid vertoond. Zijn tijd was nog niet gekomen. Wel stond hij hoog aangeschreven bij den koning en bij Alberoni en belastte men hem meermalen met de oplossing van economische en financiëele vraag stukken maar over het algemeen leidde hy het kalme leven van een vergeten burger. Deze vrijwillige afzon dering kwam hem by Alberoni's val in zooverre zeer te stadedat de stormen der crisis hem niet veront rustten. Eerst toen alle plannen der spaansehe regee ring schipbreuk leden besloot hij zijn landgoed bij Segovia vaarwel te zeggen en zich weder aan bet hof te vertoonen. Nu achtte hij bet tijd tot handelen hij openbaarde aan de koningin het plan, dat hij reeds jaren koesterde en dat hem met eenen slag aan de spits der spaansehe politiek zou stellen. Er was niets, dat Spanje ketende aan het fel gehate en door Lodewyk KIV's rooverijen overmoedig ge worden Frankryk dan de nieuwe bloedverwantschap der vorstenhuizeneen dynastieke bond tusscben de beide staten, die vooral Oostenrijk een doorn in het oog was. Bipperda nu voerde in het schild de kabinetten van Weenen en Madrid te verzoenen en vast aan el kander te verbinden, alleen met het doel om Frankrijks overwicht in alle politieke aangelegenheden te vernietigen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2