No. 12. Negentigste Jaargang. 1888. Hondenbelasting. Almaliadi's nalatenschap. V R IJ D A G 27 JANUARI. Prijs der gewone Advertentiën: H.H. Correspondenten worden verzochthunne rekeningen over 1887 ten spoedigste jn te zenden. <Bcbeelte. Met 1 Februari 1888 worden de honden, niet voorzien van den penning voor 1888, die op den openbaren weg aangetroffen wordenovereenkomstig de voorschritten der verordening ter be schikking der politie gesteld. FEUILLETON. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat aan hen vergunning i9 ge vraagd door J. Et. SCHUURMAN, wonende te Alkmaar, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan het Luttik-Oudorp, hoek Bierkade, C, No. 1, welke vergunning thans ten name staat van de wed. O. SISTERMANS—BOSCH. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE PONT. 24 Jan. 1888. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. DUITSCHLAND. E ij k s d a g. Den 23 is de tweede lezing van het wetsontwerp tot hervorming van de landweer en den landstorm tot den 26 uitgesteld. Peuissen. Huis van afgevaardigden. Den 23 ia tot de tweede lezing der ataatsbegrooting over gegaan. De regeering deelde o. a. mede dat de ten vorigen jare aangenomen verdubbeling van het aantal loten der staatsloterij geene moeielijkhedeu voor de plaataing der loten had opgeleverd. Er waren zelfs nog meer loten gevraagd dan beschikbaar waren. Of het doelwaarmede die loten verdubbeld werden, bereikt is, bleek uit de beraadslaging niet. Alleen had Bronswijk zijne loten met 10000 stuks moeten verminderen. De minister van eeredienst verklaarde den 25 in antwoord op eene interpellatie van den afgevaardigde Jazdzewski over het vervallen van het onderwijs in de poolsche taal in Posen en West-Pruisen dat hij in de eerste plaats moest opkomen tegen de uitdrukking „Groothertogdom Posen", welke hij onjuist noemde. Het besluit, waarbij het onderricht in de poolsehe taal afgeschaft werd, had ten doel de pruisische ouderdanen, wier moedertaal het poolsch was, met de duitsche taal vertrouwd te maken hen te bevrijden van de afzon dering, waarin zij uit een maatschappelijk en economisch oogpunt verkeerden en hen in staat te stellen, om aan 39) De menigvuldige oneenigheden en botsingendie Parijs en Madrid in den laatsten tijd meer dan ooit van elkander vervreemd hadden stemden de koningin al dadelijk zóó gunstig voor Eipperda's plandat zij dezen onbeperkte volmacht tot handelen gaf. Eipperda reisde daarop onmiddellijk naar Weenen, waar hij, onder den naam van baron van Pfaflenberg, eene bescheiden woning in eene der voorsteden betrok en zich al dade lijk een geheim onderhoud bij den keizer wist te ver schaffen. Ook in bet vervolg voerde Eipperda de onder handelingen bijna alleen met Karei VI zelf; eerst toen het verdrag zijne voltooiing naderde, nam de graaf van Lin- zendorf, de eerste minister, aan de beraadslagingen deel. Eipperda's diplomatiek talent vertoonde zich bij de onderhandelingen te Weenen in het schitterendste licht; hij bereikte, wat hij zich ten doel had gesteld. Den 29 November 1725 verliet hij Weenen en reisde over Barcelono naar Madrid waar hij in eenen don keren, stormachtigen nacht aankwam. Ofschoon hij zijne reiskleeding nog niet had afgelegd, liet hij zich oogen- blikkelijk bij den koning aandienen en deelde Z. M. den uitslag zijner zending mede. Drie dagen later was Eip perda minister van oorlogmarine en financiën. ^Eipperda's gebeele levensloop heeft bewezendat hij zich door eene menigte voortreffelijke karaktertrekken verhief boven de overige groote avonturiers van zijnen tgd. Bij Alberoni, Law, Dubois en andere hoogbe gaafde mannen die in de eerste helft der achttiende eeuw de wereld beheerschtenzou men te vergeefs gezocht hebben naar Eipperda's zaeht gemoed en zijne goedhartigevoor reine liefde en ware vriendschap ontvankelijkenatuur. Daar de hertog bovendien een het openbaar en economisch leven van Pruisen en Duitschland deel te nemen. Eizas-Lothaeinoen'. Volgens de Lotharinger Zeitung zou de grenswachter Hahnemann den 21 in den voor middag bemerkt hebben dat Barberot tusschen Lam- mezingen en Fentsch op duitsch grondgebied jaagde en besloten hebben hem in hechtenis te nemen. Bij de ver volging haalde hij hem een paar passen voor de grenslijn op duitsch grondgebied in, maar Barberot verzette zich krachtig. Eene worsteling volgdewaarvan de uitslag wasdat Barberot zijn geweer werd ontnomen. De districts-directeur Killinger en de commissaris Keiler begaven zich naar het terrein der inhechtenisneming, om een onderzoek in te stellen. De prefect der Meurthe en Miezel heeft verklaard, dat er geene scheiding van grondgebied heeft plaats gehad. De voornaamste belanghebbende had geen beklag inge diend en er kon dus geen sprake zijn van eenigen langs diplomatieken weg in te stellen eisch. ENGELAND. Den 21 is de te Londen verblijf houdende nederlander L. Sercé tot twiutig jaar dwang arbeid veroordeeld wegens brandstichting na op den 15 December 1.1. door eene andere jury te zijn vrijge sproken van moord. Bij den door hem aangestoken brand waren twee zijner zoons, 13 en 11 jaar oud, om het leveu gekomen. Deze zaak bad zich aldus toege dragen. Serné vroeger reeds èn in Nederland èn in Engeland in handen der justitie, had in den loop van 1887 zijn inboedel die geen f 360 waard was voor f 7200 verzekerd. Hij had allerlei brandbare stoffen in zijne woning bijeengebracht en in den nacht vóór dien, waarin de brand uitbrak was hy met zijne vrouw en eene zijner dochters op eene kamer der derde verdie ping gaan slapen van waar men uit een venster in geval van brand zonder veel moeite ontkomen kon. In de kamer daarnaast sliepen de tweede dochter en de beide jongens. Politieagenten verzekerdendat zij in den nacht van den brand op onderscheidene plaatsen van het huis vlammen gezien hebben, die kennelijk niet met elkander in verband stonden. Yolgena de getuigenis zijner dochters (zijne vrouw mocht volgens de engelsche wet geen getuigenis afleggen) had hij zijne vrouw en zijne ééne dochter uit het venster geholpen, daarna zijne andere dochter en de beide jongens uit de naaste kamer gehaald, de tweede dochter ook uit het venster gebracht, maar was er toen zelf uitgeklommen, den beiden jongens waarvan éeD half onnoozel, toeroepende, hem te volgen. Deze waren daarin niet geslaagd. Eene zeer verdachte omstandigheid was dat hij eenigen tijd te voren het leven dier jongens voor f 120 en f 60 verzekerd had. Toch had de jury hem in December niet schuldig durven verklaren aan opzettelijken moord. Dat de brand door hem was aangestoken, bleek bij dit tweede onderzoek vrij zeker. De dood der beide jongens heeft j waarschijnlijk op de zwaarte der straf invloed gehad. De Standard trekt in een hoofdartikel uit de nieuwe vermeerdering van het duitsche leger, welke samenvalt groot staatsmanstalent bezat en zijnen scherpzinnigen doordringenden geest met eenen schat van kennis had verrijkthad hij het land, dat hy diende zeker nog menigen gewichtigen dienst kannen bewijzen, ware niet, na zijne verrassend gelukkige zending, een zijner grootste gebreken, zijn hoogmoed, op den voorgrond getreden. Eipperda bezat niet die grove verwaandheid welke Dubois in den omgang zoo onuitstaanbaar maakte; zijn hoogmoed ontsproot veeleer voort uit het heldere bewust zijn, dat hij geestelijk ver verheven was boven de onbedui dende mannen, die destijds aan alle europeesche boven de macht in handen hadden. Daarom had hij besloten, zich een onafhankelijk standpunt te veroveren en evenals bij de onderhandelingen te Weenen, ai zijne verdere plannen alleen t zonder hulp van anderen uit te voeren. Daardoor reeds wekte hij veel ontevreden heid de voornaamsten van het hof te Madrid die reeds lang den voorspoed van hunnen mededinger met leede oogen aanzagen, achtten zich beleedigd door deze hooghartige behandeling en gaven duidelijk te kennen hoezeer hun dit verdroot. Daarbij kwam, dat de hertog, door het heffen van veel te hooge belastingen, het volk van zich atkeerig maakte en door het willekeurig ver minderen van de bezoldigingen der ambtenaren deze tegen zich in het harnas joeg, zoodat hij nauwelijks eonige maanden na zyne verheffing reeds den grond onder zijne voeten voelde wegzinken. Desniettegen staande vertrouwde Eipperda op zijn goed geluk; want hij kon niet weten, dat de camarilla, die van het oogen- blik af, dat hem zijne drievoudige macht verleend werd, rusteloos aan zijnen ondergang gewerkt hadop het punt stond hem te verpletteren. In de Calle de Embajadoreswaar reeds tijdens ons verhaal, de meeste gezantschapspaleizen stonden, bevond zich in de nabijheid van het tegenwoordige archmolo- met eene buitengewone bedrijvigheid in het oostenrijtcsche ministerie van oorlog het gevolg dat Duitschland en Oostenrijk eenerzijds en Eusland anderzijds zich gereed maken voor een onvermijdelijken strijd welken geen van beiden echter verlangt uit te lokken. De heer Chamberlain broeder van den leider der radicale partij, die als lid der vis'cherij-commiBsie nog te Washington verblijft, heeft te Birmingham eene redevoering gehoudenwaarin hij bevestigdedat de vereeniging tusschen de conservatieven en de zich afge scheiden hebbende liberalen steeds inniger is geworden. In de aanstaande zitting zullen laatstgenoemden zich uitsluitend met de behandeling der binnenlandsche aangelegenheden bezig houden, terwijl het iersche vraag stuk islecbts in de tweede plaats ter sprake zal komen. FRANKEIJK. De man, die op Louise Miehei een revolver afschoot, Lucas genaamd, 32 jaren oud pak huisknecht bij eenen koopman te Havre, staat als een dronkaard bekend. Een kogel nam een stukje van haar oor weg en de andere drong achter het oor door in het slaapbeen. Zij liet zich naar Parijs overbrengen. De moordenaar werd met de grootste moeite aan de woede van het publiek onttrokken. K a m e r. Den 23 werd de regeering door den heer Mezière geïnterpelleerd over de ijzer-nijverheid. Hij ver langde vooral krachtiger bescherming voor de rnw-ijzer- nijverheid. Slechts 23 van de 43 hoogovens waren aan het werk en deze toestand kon alleen verbeterd vrorden, in dien de invoerrechten voor ruw yzer, dat in F.aukrijk werd verwerkt, terug betaald werden. De minister van handel beloofde, een besluit in dien geest te zullen uitvaardigen en de Kamer nam, ondanks het verzet der voorstanders van vrijhandeleene motie aan, waarbij de denkbeelden van den heer Mezière goedgekeurd werden. ITALIË. De onderhandelingen overeen nieuw han delsverdrag met Frankryk zijn afgebroken. De franscho gevolmachtigden die met de onderhandelingen daarover belast waren, zijn door hunne regeering terug geroepen. Den 27 Februari zouden de onderhandelingen hervat worden. EUSLAND. De heer Bandolph Churchill is uit Petersburg vertrokken en keert over Berlijn en Parijs naar Londen terug. ZWITSEELAND. De heer Börkli te Zurich kan didaat der liberalen, is met 9899 stemmen tot lid van den nationalen raad, in plaats van den heer van Her- tensteindie president der republiek geworden is gekozen. De kandidaat der werkliedenpartij verkreeg 7370 stemmen. BULGABIJE. Prins Ferdinand en zijne moeder prin ses Clementine van Saksen Coburg zijn den 23 des na middags om 4 uur te Philippopel aangekomen en door de geheele bevolking met groote geestdrift verwelkomd. SEEVIE. De Skuptschina, die den 17 Februari hare werkzaamheden zou hervatten is bij koninklijk besluit gische museum een logement dat denzeltden trot- sehen naam voerde als de straatnamelijk Tonda de los Embajadores d. i. gezantenhötel. Dit hotel, welks bezitter een oude portugees met een aristocratisch uitzicht was, bevatte het eenige openbare lokaal in geheel Madrid, waarin de overigens zeer afgezonderd levende eerste gezelschapskring geregeld bijeenkwam. In de nabijheid van deze Tonda stond eene villa, die men naar het uiterlijk zou hebben gehouden voor de woning van den eenen of anderen rijken rentenier. Zij was in eenen ietwat zonderlingen stijl opgetrokken maar zag er toch met hare zuilengangen, galerijen en breede portalen, en vooral met den net onderhouden tuin, die baar omgafinderdaad aardig uit. De eigenaar var» dit gebouw was een oude heerdie den titel van „hoftolk' voerde en den weiluidenden naam droeg van don Eristachio Manuelo Garciloso. Inderdaad is het onze oude bekende uit Keulen aan den Eijn in wiens hnis te Madrid wij binnengeleid worden aan de hand onzer geschiedenis. De omstandig heden waren langzamerhand minder gunstig geworden voor het Tension Internationaleeindelijk was bet te niet gegaan en niemand anders dan don José Pacheco was de oorzaak geweest, dat deze inrichting ten slotte voor goed gesloten werd. Toen, na de ontdekking der samenzwering van Cellamnra don Joeé zich alleeD door eene over haaste vlucht uit Frankrijk kon redden keerde hy naar Keulen terug en nam zijnen intrek bij zijnen ouden leeraar al spoedig evenwel werd hij door de spionnen van Dubois in bet huis van Garciloso ontdekt. Ofschoon bot Pacheco gelakte langs omwegen en onder veelvul dige gevaren de spaansche grenzen te bereiken, zonder Dubois' speurhonden in handen te vallen, had zijn kort stondig verblijf bij den professor voor dezen de treurigste gevolgen. De oude geruchtendat Garciloso een spion wasdie voor vreemde regeeringen werkteverspreid den zich op nieuw door de stad en op zekeren dag ontving hij een bevel van de regeering om binnen vier weken bet rechtsgebied van Keulen te verlaten. Garci-

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1