BittuculAnb. ontbonden als gevolg van de houding der liberalen, die besloten hebben de beraadslagingen stelselmatig te belemmeren. De nieuwe verkiezingen zijn og den 4 Maart bepaald. YEREENIGDE STATEN. Met 164 tegen 7 stem men is uitgemaakt dat de heer Carlisle ondanks zijne ziekte voorzitter van het huis van afgevaardigden zal blijven. Alle democraten waren voor die stemming opgekomen, om het voor de geldigheid van een besluit benoodigde aantal stemmen, zijnde 103, te verkrijgen. De republikeinen bleven buiten stemming. In den nacht van den 22 op den 23 is te Tilburg eene groote korenschuur afgebrand en in den daarop volgenden nacht eene groote boerenhofstede met aan grenzende schuren en de daarin aanwezige granen en zaden. Dat is de tweede maal dat laatstgenoemde eigenaar have en goed door brand verliest £)0 heer mr. S. van Houteu heeft den 2o des avonds in eene zeer druk bezochte vergadering te Groningen, op uitnoodiging der liberale kiesvereeniging aldaar "zijn programma voorde toekomstige parlementaire zitting ontvouwd, in hoofdzaak hierop neerkomende: 1° Herziening van het reglement van orde in de nieuwe Kamer. 2°. Het in het leven roepen van een par lementair ministerie, en we! een zoodanig, waarin acht mannen van dezelfde richting 's lands zaken besturen met eenen minister-president aan het hoofd, die tegen over de publieke opinie verantwoordelijk is. Hy oordeelde het noodig dat de ministers leden der Kamer zijn. 3° Het tot stand brengen der nieuwe kieswetten waarin o. a. bepalingen moeten voorkomen waardoor de minderheden tot haar recht bomen en alleen enkel voudige districten ontstaan. 4°. Belasting-hervorming, door afschaffing der accjjnsen op de eerste levensbe hoeften, en als plaatvervangster daarvoor, hetzij eene ver teringsbelasting met successierechten, hetzij eene in komstenbelasting. Bij dit punt herinnerde by, dat de kiezers niet te veel moeten eischen van hunne afge vaardigden, en dat hij vóór 20 jaren als gemeenteraadslid te Groningen levendige ingenomenheid voor detoen inge voerde gemeentelijke inkomstenbelasting had betoond. S». Arbeidswetgeving acht hij noodzakelijk echter niet zonder dat de wetgever zekerheid beeftdat het kind uit de werkplaats geweerd, werkelijk naschool terecht komt, en niet naar de straat verhuist. 0. Regeling van het onderwijs, vooral wat de verhouding der kosten tusschen staat en gemeente betreft. In dit opzicht wenscht hij terugkeer tot de beginselen der wet van 1857. Hij hoopt tevensdat het onderwijsvraagstuk voorlóopig door gewichtiger vraagstukken op den achter grond wordt gesehoven. 7'. In het militaire vraagstuk wit hij zich geene leiding aanmatigen. Zijn inzicht is oefenplicht, ten deele locaal, ten deele meer uitgebreid in de kazernes. Nummerverwiaseling tusschen beide categoriën wil hij behouden. 8°. Iu de koloniale staat kunde wil hij decentralisatie van het gezag in Indie en afschaffing van koffie monopolie en kofhe-dwaagcultuur. Eindelijk noemde hij nog als punten, waarvoor hy ook zonder zijn mandaat zou kunnen en willen ijveren verbetering van den rechtstoestand der gehuwde vrouw, dor echtscheiding voorziening ten behoeve van bui en huwelijk geboren kinderen en de uitbreiding van he. onteigeningsrecht van landerijen door den btaat. Den 23 werd den heer jbr. mr. D. van Akerlaken, die den l vijf en twintig jaren dijkgraaf van Dr8°"er- land was geweest, namens heemraden, hoofdingelanden en opzichters van Drechterland een prachtig met zilver gemonteerd pluche album aangeboden, aan de 4 hoeken versierd met de gegraveerde af beeldingen van de 4 afdeelingen van Drechterland en namens de boden een photografie in lijst, voorstellende bet Drechterlandsche Huis te Enkhuizen. T Bij kon. besluit van den 24 is de beer dr. ±j.o- Hamburger te Utrecht, met ingang van den 1 Februari, benoemd tot leeraar aan de rijks-veeartsenijschool aldaar. De Amsterdamsche afdeeling der Yereeniging tot verbetering van het lot der blinden in Nederland en zijne koloniën hield den 24 te Amsterdam eene bijeen komst ter bespreking wat tot verbetering van het lot der blinden in het algemeen te beproeven was. Aan het slot dier bijeenkomst werd de volgende motie aan genomen De vergadering de verschillende mededee- fingen en de uiteenzetting van het doel der vereeniging gehoord en kennis genomen hebbende van hetgeen zij reed3 verrichtte en tot stand bracht, acht niet alleen haar voortbestaan alleszins wenschelijkmaar is van oordeel dat zij eene zeer krachtige ondersteuning ver dient om haren werkkring verder te kunnen uitbreiden. Uit mtidedeelingen, by die gelegenheid gedaan, bleek, dat de Yereeniging thans 967 honoraire en 129 gewone leden telt en dat in ons land ongeveer 3400 blinden zijnwaarvan 1/3 voor zich zelf zorgt. Slechts 500 worden in bestaande gestichten verpleegd, zoodat 1880 blinden onverzorgd zijn. Het voornemen is, zich het lot der half blinden, wier toestand het meest bedroevend is, meer aan te trekken, o. a. door oprichting van scholen voor hen. De verjenig:ng wil baren steun verleenen zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid en niet als mededingster optreden van bestaande inrichtingen, welke zy integendeel zedelijk en geldelijk wenscht te steunen. Den 24 is te Edam bij de weduwe J. K. brand uitgebarsten, welke door de SDel aangerukte brand weer spoedig gebluscht kon worden. Die weduwe werd als verdacht van brandstichting in hechtenis genomen. De gemeenteraad van Amsterdam beeft den 25 besloten, de gemeente in 8 afdeelingen te verdoelen ter inlevering van stembriefjes bij da verkiezingen en 78 personen uit de kiezers aan te wijzen, die als leden van een stembureau kunueu optreden. Den 25 hebben de spoorbooten Holland en Fries land den dienst tusschen Enkhuizen en Stavoren hervat. Den 25 is te Amsterdam de derde algemeene ver gadering van de afdeeling Noordholland der vereeniging ,het Nederlandsch Rundvee Stamboek", gehouden onder het voorzitterschap van den beer J. L. T. Groneman. De opkomst der leden was gering. Het aantal gewone leden bedraagt thans 789 en 16 oegunstigers. Yoor de voorjaars-inspectie werden 419 runderen ingeschreven. De termijnen voor de aangnte van vee zyn voor 1 Mei en I November. Het voorstel van bet bestuur tot volledige machtiging om in overleg met het lioofdbestnurte beschikken over de 250, uitgetrokken op de begrooting voor 1888 in zake photographieën voor de brochure van den boofd-inspecteur, werd aangenomen. De heeren P. Schuurman J. Wit Az. en Jan Zijp Hz., aftredende bestuursleden, werden als zoodanig met bijna algemeene stemmen herkozen. Tot commissaris der afdeeling, in plaats van den heor N. Brantjesoverleden, werd gekozen de heer C. J. Brantjes. Als plaats voor de eerstvolgende algemeene vergade ring werd Amsterdam aangewezen. Tot afgevaardigden voo'r die vergadering werden benoemd de heeren C. de Boer, J. Oostwaldt, Weidenes, J. Koopman, H Scbroo der, P. Mantel en jan Zyp Hz Daarna was aan de orde het voorstel van het bestuur, om op die algemeene vergadering by het hoofdbestuur aan te dringen op het nemen van tydige en doeltreffende maatregelen, opdat het hollandseho vee op eene waar dige wyze vertegenwoordigd worde op de internationale tentoonstelling te Parijs in 1889. De heer Bultman meende dat het voor het hoofdbestuur hoofdzaak was om machtiging te verkrijgeD; voor de verdere regeling zou men van Mei 1883 tot 1889 nog tijd genoeg hebben. De vergadering vereenigde zich met dit denkbeeld, alsmede met het voorstel om te bepalen, dat de afdee ling eventueel geldelijken steun zal kannen verleenen, en ook met een voorstel van den heer Bultman, om eene geldelijke bijdrage te geven aan de tentoonstelling te Assen ter gelegenheid van het Landbuishoudkundig Congres. De rekening, dienst 1887 bedragende in ontvangst f 1473, in uitgaaf f 1052,67, dus met een batig slot van f 420,33, werd goedgekeurd, evenals de begrooting voor 1888, sluitende in ontvangsten en uitgaven op f 1746,83. De uitgetreden leden van de kiesvereeniging Burgerpligt te Amsterdam hebben onder den naam Amsterdam eene nieuwe kiesvereeniging opgericht. Het programma, vervat in het reglement, te herzien na de verkiezingen in Maart a. s., luidt als volgt: I. De vereeniging stelt zich ten doel de handhaving en ontwikkeling van de vrijzinnige beginselen der grondwet en de krachtige bevordering der belangen van Amsterdam. II. Zij tracht haar doel te bereiken door te streven naar: algemeen kiesrecht, met verzekering van het ge heim der stemming door verplichte invulling van het stembiljet ten bureeleinvoering van een kiesstelsel, dat de vertegenwoordiging ook der minderheden zooveel mogelijk waarborgt; eene wetgeving tot verbetering van den toestand der arbeidende klasse, uitgaande van het beginsel van eerbiediging van den persoonlijken eigen dom, behoudens uitbreiding van het onteigeningsrecht; leerplicht, met kosteloos lager onderwijs van overheids wege, overal waar dit noodig isalgemeenen oefenplicht hervorming der belastingen, o. a. door afschaffing der patentbelasting en van aecijnzen op de eerste levensbe hoeften, en door invoering eener progressieve Ryks- inkomstenbelasting, waarbij rekening wordt gehouden met de bronnen, waaruit de inkomsten voortvloeien volledige scheiding van kerk en staatscheiding der financiën van moederland en koloniënontwikkeling van zelfbestuur en volledige toestand van het stelsel van vrijen arbeid in Nederlandsch-lndië. De Koning heeft zijnen adjudant en particulier secretaris, kapitein de Ranitzbenoemd tot officier in de orde van de Eikenkroon en den portier van het koninklijk paleis te 's Gravenhage J. J. van Leersum de medaille dier orde geschonken. Benoemd tot onderwijzeres te Wapserveen ge meente Havelte mej. Bnwalda te Haarlem. De commissie uit de ingezetenen, die zieh op ver zoek van den burgemeester van Almeloo gevormd had, om eene schikking te beproeven tusschen de heeren Scholten en hunne werklieden, is daarin tot haar leed wezen niet geslaagd en heeft zich dientengevolge ont bonden. Het schip Castine, kapitein Lohmann, van Nieuw- York naar Amsterdam, is bij het opgaan van IJmuiden naar Amsterdam tegen de spoorwegbrug te Yelsen ge- loopen, waardoor het een gat in den romp en meer andere schade bekwam terwijl de brug mede aanmer kelijk beschadigd werd. Te Kerkdriel is de 13jarige dochter van den geneesheer Franken door eenen L4jarigen knaap bij eene familie waar hij eene boodschap kwam doen en waar dat meisje zich ook bevond, in het hoofd getroffen door een schot uit een geweer dat daar stond en dat hij schertsenderwijs op haar afschoot. Twee uren later was zij dood. Het roodvonk heeft te Utrecht opgehouden epi demisch te heerschen. Tegen vijf leden van den gemeenteraad te Hoensbroek is proce3-verbaal opgemaakt wegens valsch- heid in geschriften. Te Assen is het aantal kiezers voor de 2e Kamer 548waaronder 17 kamerbewonerstegen 333 ten vorigen jarete Leeuwarden 1774 tegen 876. JI De beer P. C. Koster, predikant bij de ned. herv. gemeente te Eemnes-binnen, heeft voor bet beroep naar de ned. geref. gemeente (doleerende) te Zaandam be dankt, maar dat naar die gemeente te Velp aangenomen. Te Hoorn is het getal kiezers voor de 2e Kamer loso was buiten zich zeiven van woede, maar bad goede redenen om geen protest aan te teekenen tegen dit onherroepelijke besluit van hooger hand. Hij hief daarom in allerijl de kostschool op, verkocht zijn huis en vertrok eveneens naar Spanje, waar hij door den invloed van PachecoRipperda en andere machtige beschermers bekleed werd met de goed bezoldigde en weinig inspan ning vorderende betrekking van „boftolk", een ambt, dat hij door zijne uitgebreide taalkennis met glans vervullen kon. Reeds in de eerste maand van het verblijf in Madrid trof het kleine huisgezin van Garciloso een treurig ver lies. Donna Dolores, professors eenige zuster, overleed en Pasquita meest nu het bewind over de huishouding aanvaarden. Om zijne dochter het volbrengen van deze nieuwe plichten te verlichten was de oude heer zoo zorgzaam geweest naar eene gezelschapsjufirouw voor Pasquita om te zien hij vond die in een jong meisje, dat hij in huis nam en dat spoedig de vriendin werd van de in afzondering opgevoede dochter des hui zes. Mercedes IJanez de la Sanabria was uit een voornaam kastiliaansch geslacht gesproten; zij had reeds vroeg hare ouders verloren en stond nudoor gewetenlooze bloed verwanten van haar vermogen beroofd alleen op de wereld. Garciloso had voor vele jaren haren vader ge kend eu geacht en toen hij Mercedes tot zich nam, was hy deze vriendschap zijner jeugd indachtig. De Meimaand was in het land en aan het latwerk in Garciloso's tuin bloeiden reeds de rozen. Onder de pijn- boomen en de kurkeiken strekten zich de schaduwen der avondschemering uit en eeu zoele westewind verspreidde den bloemengeur over den tuinmuur heen in de stille straat. In het midden van dezen hof verhief zich een tamelyk ruim, in den vorm van eenen tempel opgetrokken, pavil joen dat aan de eene zijde door dichte struiken was omgeven en vanwaar een met taxusboomen beplante voetweg naar de woning voerde. Achter dit struikgewas zaten twee donkere gestalten nedergehnrkt. Het was reeds te duister gewordenom ze nauwkeuriger te kunnen opnemen maar het liet geenen twytel of het moesten twee vrouwen zijn, die zich deze zonderlinge schuilplaatsen hadden uitgekozen. Een zacht gerucht deed zich hooren als van eene ijzeren deur die op hare hengsels ronddraaitop het zelfde oogenblik stond eene der dames haastig op, trok zich de donker grijze mantille hooger over het hoofd en liep naar het naaste paviljoenvenster. Dit venster bevond zich ongeveer drie voet boven den grond en was gesloten door eene beschilderde houten jalousie. Zij legde het voorhoofd daar tegen aan en tuurde door eene kleine opening, die van te voren in het bout moest zijn gesneden. Nu was zij in staat het grootste gedeelte van de binnenruimte van het paviljoen te overzien. Wat zij zag moest wel van zeer verrassenden en belangwekkenden aard zijn want gedurende wel een half uur week zij niet van de plaats. Somtijds ook legde zij haar oor aan de opening en poogde te luisteren dit scheen evenwel minder goed te gelukken dan het zien. Eindelijk begaf zij aich weder naar hare vroegere plaats en weldra snelden beide dames langs den tuin- weg naar hunne woning terugdie zy door eene achterdeur binnentraden. Eenige oogenblikken later zaten Pasquita en Mercedes in de "smaakvol ingerichte huiskamer van Garciloso. Pasquita was sedert wij haar als kind in het Pension Internationale leerden kennen uiterlijk niet veel veran derd. Alleen zetelde er meer ernst op het bleeke hooggewelfde voorhoofd van het meisje en om hare roode, bloeiende lippen was die trek van overmoedige sohalkschheid verdwenenwelke eens de schrik der strenge donna Dolores was geweest. Zij was thans eene rijzige brunette met een verstandig regelmatig gevormd gelaat, dat den stempel droeg van mannelijke zelfstandigheid en wilskracht. „Mijn hart klopt van opgewondenheid en vrees sprak zij op zachten toon terwijl hare vingers eene mandoline tokkelden die onder haar bereik lag. „Ik weetdat bet erg dom van mij is, maar ik bezit ook niet dien zeldzamen moeddie u zoo sterk maakt in alle gevaren." „Dat is de moed der liefde Pasquita antwoordde de "aangesprokene en bare wangen werden met eenen donkeren blos overtogen. „Wanneer ik niet lang ge weten had, dat in dit huis sedert maanden kwaad ge stookt wordt tegen dengene, dien ik mijn hart geschon ken heb ik geloof nietdat ik dapper genoeg zou zyn geweest, zoo onverschrokken alle gevaar te trotseeren. Het heeft mij vele bange uren gekostvoor het on herroepelijke besluit bij mij vast stond, langs heimelijke wegen de handelingen uws vaders die mij de arme wees, eene woning bood na te gaan als eene spion. Maar kon ik anders over Jnan waken dan op heime lijke wijze? En is ook niet uw vader, zijn niet alle leden van dit afschuwelijk verbond geheime vijanden des hertogs „Dat zy in stilte handelen dat alleen is het wat ik Ripperda's tegenstanders voor de voeten werp", hernam Pasquita levendig. „Gij kondt niet anders han delen Mereedes, gij moet op het ingeslagen pad voort gaan wanneer gij den hertog nog vroeg genoeg wilt onderrichten van het gevaar dat hem bedreigt. Dat ook mijn vader zich bij zijne vijanden heeft aangeslo ten hijdien eens een zoo vaste vriendschapsband aan Ripperda verbond smart mij hevig, maar hoeveel ver driet beeft mijns vaders zwakheid mij reeds berokkend De klove tusschen hem en mij wordt steeds wijder en met een kloppend hart zie ik den dag te gemoet die ons voor altijd zal scheiden." „Ik begrijp u Pasquitaik weet waarop gij zin speelt, maar ik kan niet geloovendat uw vader den wenscb koestertu te ketenen aan iemand voor wien gij geene liefde gevoelt. Bovendien is het voor mij nog zeer twijfelachtig of don José zelf u waarachtige liefde toedraagt. Toen hij uit Frankrijk terugkeerde, sloeg hij nauwelijks acht op u en gedurende de twee jarenwelke hij te Lissabon doorbracht als gezant- schaps-attachéheeft hij nauwelijks iets van zieh laten hooren. Eerst sedert hij in Madrid teruggekeerd en aan het ministerie verbonden ismaakt hy u op zicht bare wijze het hof, Wanneer hij u oprecht beminde zou hij zich anders tegenover u gedragen ik houd hem voor een koelbloedig hoogmoedig mandie zonder omzien afgaat op zyn doelmaar die nochtbans te veel trots bezit, om een meisje tegen haren zin tot een hu welijk te dwingen." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2