No. 14 Negentigste Jaargang. 1888, WOENSDAG 1 FEBRUARI. Almaliadi's nalatenschap. FEUILLETON Prijs der gewone Advertentiën (Siïficiiti (Bebeelte. NATIOIALE MILITIE. NATIOiVJkLtS MILITIE. Ënittnlanb. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 8 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM*. COS- TEE ZOON. Ten aanzien van onderstaande in 1869 geboren personen Vforden ter gemeente-secretarie inlichtingen verzocht, als: Jan Hendrik van den Berg, Gerardus Bakker, Pieter Bijhouwer, Huibert van den Berg, Dirk Dekker, Evert Jan Ebert, Pieter den Haan, Gerardus Johs. Adrianus Hoekmeijer, Jakobus den Hartog, Cornelis van Hoek, Jan Klinkenberg, Willem Klasing, Johannes Bernardus Kleberg, Pieter Klinkhamer, Jacob Prins, Willem Reurds, Jan Schuur, Corns. Sleeswijk, Dirk van Schagen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat aan hen vergunning is ge vraagd door PIET RAAT, wonende te Alkmaar, tot het voort zetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan het Waagplein No. 44, welke vergunning thans ten name staat van 11. G. GROENE WOUD. Burgemeester en Wethouders voornoemd^ Alkmaar A. MACLAINE PONT. 30 Jan. 1888. De Secretaris, NUHOUT van dsr VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de loting der in 1887 alhier voor de militie ingeschre venen zal geschieden cp If oensdag15 ïobruari aanstaande ten raadhuize der gemeente Alkmaar. Zij worden mitsdien opgeroepen om op dien dagdes voor middags te 9% uren, zich aldaar te bevinden, om te loten en opgave te doen van de redenen van vrijstellingdie zij ter zake van de militie vermeenen te moeten inbrengen. Indien zij vermeenen vrijstelling te kunnen erlangen wegens broederdiemt of op grond van te zijn eenige wettige zoon, moeten zy op Donderdag 1 Maart e.k., des namiddags te 6 uren, op het raadhuis verschijnen, vergezeld van twee bij den bur gemeester bekende en ter goeder naam en faam staande meer derjarige ingezetenendie het vereischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift onderteekenen, terwijl zij verplicht zijn zoowel vóór als na de loting tot het doen van opgaven ter secretarie te komen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PÜNT. SI Jan. 1888. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van PIETER BERGERS om vergunning tot het oprichten van eene steen houwerij op het erf van het perceel aan den Koningswegwijk B, No. 35, en dat op Dinsdag 14 Februari 1888, 's middags ten twaalf uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die steenhouwerij bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 31 Jan. 1888. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. De heer Bara, die in de Kamer bet beleid van den afgetreden minister van justitie de Volder zeer afkeurde, kwam ook sterk op tegen de ongeoor loofde overhaasting, waarmede de regeering den bisschop 41) „Wie is die Gonzaies viel Mercedes hem in de rede. „Veroorloof mij u daaromtrent eenigszins omstandig in te lichten, sennorita. Diaz Gonzales is een beruchte bandiet die in den laatsten tijd de omstreken van Cordova onveilig maakt. Gonzales is ongetwijfeld een gevaarlijk en vermetel sujet, maar toch geen roo- ver als Cartoucheover wiens schelmstukken de fransehe dagbladen tegenwoordig vol zijn; bij is een man, van wien iedere daad getuigt, dat bij zijne betere natuur moeielijk verloochenen kan. Een voorbeeld uit vele. De Alcalde van Cordova mag zich niet verheugen in de liefde van zijne onderhoorigen. Hij moet uiterst streng zijn en vooral op de laatste nakomelingen der mooren m dit land wier christendom hij bizonder laag schijnt te schatten, een scherp toezicht houden. Op zektren dag wordt hem gemeld, dat in het moorenkwartier een opstootje uitgebroken waseen oade moor was door studenten meest zonen van edelliedenuitgejouwd het verbitterde volk bad voor den grijsaard partij ge trokken en de jongelieden op zulk eene nadrukkelijke wijze tot zwijgen gebracht dat een hunner dood op de plaats gebleven was. De Alcalde maakte korte wetten. De stndenten bleven op vrije voeten, de bel hamels der mooren daarentegen zouden worden opgehan gen. Eén dag voor de voltrekking van dit vonnis werd de elfjarige zoon van den Alcalde uit het paleis zijns vaders vermist en deze ontving weinige uren daarna een schrijven, waarin hem de invrijheidstelling der mooren als voorwaarde tot de uitlevering van zijn eenig kind werd gestelddeze brief was ondertee kend met den beruchten naam van Diaz Gonzales. De van Doornik de bekende door den kanunnik Bernard ontvreemde miljoenen had teruggegeven. DUITSCHLAND. Prins Wilhelm van Pruisen, die den 27 zijn 29 verjaardag vierde, is tot generaal-majoor en bevelhebber der tweede infanterie-brigade van de garde bevorderd. Prins Bismarck is den 28 vergezeld van zijne gemalin te Bsrlijn teruggekeerd. B ij k s d a g. Den 20 is bijna f 1.200.000 toegestaan voor eene kadettenschool te Karlsruhe. Den 28 is da behandeling van het wetsontwerp betreflende de socialisten voortgezet en de zitting ten slotte tot den 30 verdaagd. Het werd ver- dodigd door den heer von Helldorff en den saksisehen gevolmachtigde Held en bestreden door de heeren Bamberger en Koscieleki. De heer Marquardsen ver klaarde, dat de nationaal liberalen eenstemmig voor de verlenging van de onveranderde, tegenwoordige wet voor 2 jaren zouden stemmen. Minister von Puttkamer voegde den heer Bamberger toe, dat deze de socialisten alleen ondersteunde uit overwegingen, welke met de verkiezingen in verband stonden. Op een wenk van den heer Bebel zouden de vrijzinnigen de helft hunner zetels verliezen. Hij kon sleebts herhalen, dat de wet door de verbonden regeeringeu eenstemmig noodzakelijk was geacht. Den 30 is de socialistenwet naar eene bijzondere commissie verzonden. De socialist Bebel bestreed de voordracht in eene redewelke drie uren duurde. De heer Kardorff verklaarde zich uit naam der rijkspartij voor verlenging en verscherping, maar tegen verbanning. De heer Wicdthorst wil de sociaal-democratie als een ware pest, nadrukkelijk bestrijden, doch met zedelijke middelen. Hij zal in de commissie verzachtende bepa lingen voorstellen. Worden deze verworpen, dan stemt slechts een deel zijner vrienden voor de tweejarige ver lenging: het andere deel zal zich dan voor opheffing der wet verklaren. Pruisen. Eenige russische soldaten waren den 24 aan het visschen en overschreden daarbij de pruisische grens, waarop twee pruisiscbe gendarmes hun gelastten, het duitsche grondgebied te verlaten. Zij voldeden hieraan niet en echoten zelfs op de gendarmes, waarvan de een gewond en de ander ala gevangene medegenomen werd. Aan deze schending van grondgebied wordt in de tegenwoordige omstandigheden bij de gespannen ver houding meer gewicht gehecht, dan gewoonlyk het geval is. In het socialiatengeding tegen Slawinski en medebe schuldigden, aangeklaagd van deelneming aan geheime vereenigiogen, is Slawinski veroordeeld tot twee jaar en negen maanden, Wi'bowsbi en Konapinski tot twee en een halt jaar, Merkonski tot één jaar en negen maanden, en Jacischewski tot anderhalfjaar gevangenisstraf. Aan zeven anderen is een gevangenisstraf van vier tot negen maanden opgelegd en vier zijn vrijgesproken. ENGELAND. De Standard en de Daily News hech ten groote w larde aan de rode van den minister-presi dent Tisze en beschouwen zijne mededeelingen als Alcalde was buiten zich zeiven van woedemaar hij kende den vermetelen bandiet te goed, om de zaak niet met den noodigen ernst te behandelen. Hij zond dadelijk eenen vertrouwden d enaar als onderhandelaar naar de plek, door Gonzales ais plaats van bijeenkomst aangewe zen, e.. liet den roover eene Bom van duizend pistolen voor de loslating van zijnen zoon bieden. De bode ontving bovendien volmacht deze som te verdubbelen, in bet uiter ste geval te verdrievoudigen, wanneer Gonzales het voor stel van de tand moebt wijzen; maar deze, die, naar men wil, een nakomeling is van den laatsten, ongelukkigen moorenkoning, weigerde standvastig net goud van den Alcalde aan te nemen. Onverrichter zake moest de onderhandelaar naar Cordova terugkeeren. Welke keuze bleef den Alcalde over? De veroordeelde mooren werden niet opgehangen, maar op vrije voeten gesteld en twaalf uur later moebt de wakkere burgervader zijnen verloren gewaanden zoon weder aan het vaderhart drukken. Ik ben in geenen deele eenen vriend van dezen brons- kleurigen muorentroep, die met de bun eigen taaiheid en koppigheid nog heden SpaDje als hun vaderland plegen te beschouwen evenmin als ik den handschoen wil oprapen voor de vermetelheid van sennor Gonzales maar toch kan ik den roover mijne achting niet onthouden voor deze handelwijze. Ieder ander van deze ellendige half verhongerde bergbewoners zou met beide handen naar bet blinkende goud gegrepen en zijne stamgenooten met een gerust geweten ten prooi aan kraaien en gieren overgeleverd hebben." José zweeg een oogenblik en hernam, toen hij be merkte, dat zijn verhaal sleebts in geringe mate de belangstelling der dames opwekte, met eenen schuinscben blik van verbeten ergernis op Mercedes: „Welnu, dames, wat is uw oordeel over de daden van Luis Aranjo's poëtiscben beid „Ik kan mij niat genoeg in den toestand des roo- vers verplaatsen, om een heider oordeel over zijne handelwijze te vellen", antwoordde Mercedes glim- vredelievend. De Times daarentegen meentdat de toestand door die rede onveranderd is gebleven. Hg gaf geene andere inlichtingen dan die reeds bekend zijn zoodat het vooruitzicht ongunstig blijft. FRANKRIJK. Een geestelijke, pastoor Sterlin, had de kerk vaarwel gezegd en was in Engeland met naleving der fransehe wetten in het huwelijk getreden. Na zijn overlijden betwistten zyne bloedverwanten de erfenis aan de door hem nagelaten kinderen, op grond dat zij onwettig waren daar hun vader geen huwelijk had mogen aangaan. Het hof van cassatie heeft dezer dagen, in strijd met de tot heden gevallen beslissingen, uitgemaakt, dat geene kerkelijke gelofte de persoonlijke vrijheid zoodanig kan belemmerendat men niet uit den geestelijken stand zou kuunen treden en dit doende, de gewone burgerlijke rechten ten volle uitoefenen. Het concordaat was alleen geldig ten aanzien van geestelijken en niet van hen die opgehouden hebben geestelijken te zijn. Geen enkele bepaling der fransehe wet verbood de geestelijken te trouwen en het kanonieke recht had geen kracht van wet in Frankrijk. Deze beslissing wekt groote belangstelling. Te Vesoul is tot lid der Kamer gekozen de republi kein Mercier met 34103 stemmen tegen 27103 op den monarchist Marquines. Kamer. Den 28 is het nieuwe handelsverdrag met Mexico met 310 tegen 189 stemmen goedgekeurd. De commissie voor het ontwerp van Parijs heeft baar verslag bij de Kamer ingediend. Het vooretel van den heer Piehonom f 150000 te betalen als jnarlijksche huur van het stadhuis aan den gemeenteraad, werd door de commissie verworpen. Aanneming van het wetsont werp in den oorspronkelijken vorm werd aanbevolen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Minister Tisza beant woordde den 28 in het hongaarsche huis van afgevaardig den de interpellatie van den heer Helfly. Hij wees met nadruk op het feit, dat niet de minste grond, voor wien ook, bestaat om te twijteien aan de wederkeerige goede trouw der mogendheden die zich tot handhaving van den vrede en tot eigen veiligheid verbonden hebben, lengevolge van de ingrijpende verplaatsing van russische troepen in de richting van de grenzen der monarchie was het de plicht der regeering, zonder eenigen twijfel te opperen aan de vredelievende verklaringen door den Keizer van Rusland afgelegd en met vermijding van alles wat schijn van uitdaging zou hebben toch zorg te dragen, dat voor elk mogelijk geval datgene gese iedde wat voor de veiligheid der grenzen en de weerbaarheid van het leger wordt vereiseht. Hij her haalde voortsdat de bond der mogendheden van midden-Europa niets anders is dan een besliste vredebond op zuiver verdedigenden grondslag en dat aan een aanvallend optreden niet gedacht wordt. Hjj hoopte dat het aan de vredelievend gezinde vorsten en regee- rinsen mocht gelukken den vrede te handhaven en Europa te bevrijden van het zoo drukkend gevoel van onzekerheid. Graaf Julius Andrassy heeft in de Nene Freie Presse lachend en met een zweempje van ironie in hare stem- „ik geloof evenwel, dat de man niet geheel vrij geweest is van eigenbaat en slimme berekening toen hy de goudstukken van den Alcalde van de hand wees Waarschijnlijk heeft hij bij zich zei ven overlegd hoe het geheele volk hem zou toejuichen om zijne edele daad." „Inderdaad was dit ook het geval. Het gepeupel schaarde zich aan de zijde des roovers en Gonzales is door de bescherming weike hij van de bergbewoners geniet beter dan ooit beveiligd tegen den straffenden arm der gerechtigheid." „Het is in den laatsten tijd, helaas, maar al te dikwijls geb'eken dat de spaansche justitie te korte armen beeft", sprak Mercedes. Joré wierp eenen scherpen blik op de vermetele spreekster. „Ik wist niet, dat gij u ook al met staatszaken inliet donna Mercedes. Overigens begrijp ik niet waarop uwe scherpe oordeelvelling doelt. Zelfs met het oog op Gonzales zoudt gij geen gelijk hebben, want sinds weken zijn geheele reeimenten op de been, om den brutalen roover met al zyne spitsbroeders te vangen. Maar laat ons dit onderwerp laten vareGu sennorita Pasquitaschijnt dit rooversverhaal niet te bevallen en ik vrees „I ardon don Jose", viel de aangesprokene hem in de rede terwijl eea moedwillige glimlach haar om de roode lippen speelde. „Hetgeen gij ons verteld hebt, heeft mijne nieuwsgierigheid gaande gemaakt en ik brand van verlangen, om dien Gonzales te leeren kennen; ai verschijnt hy dan ook slechts in de gedaante van eenen tooneelheld. Als gij mjj geleiden wiltzal ik papa verlof vragen, om het thoater te bezoeken." José boog toestemmend. Toch ware het hem liever geweest, als hij eenige uren ongestoord met het echoone meisje had kunnen babbelen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1