No. 15. Negentigste Jaargang. 1888. V R IJ D A G 3 FEBRUARI. Almaiiadi's nalatenschap. FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën: ©fficiëtl (Scheelte. Bntteul&uÖ. fSinaculftttb. ALK1HAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM". COS- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij in hunne heden gehouden vergadering aan DIRK VüGELEZANG Jzn. vergunning ver leend hebben tot het oprichten van eene stoommachine met ketel van twee paardenkracht in het perceel aan de St. J acob- straat No. 16. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 31 Januari 1888. De Secretaris, NU HOUT VAN DER VEEN. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR heeft ter secretarie dier gemeente gedurende 30 dagen ter inzage van de belanghebbenden nedergelegd eene opgave van uit komsten bedoeld in de art. 15 23 en 43 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad No, 82), waarvan ter voldoening aan art. 15, 2e lid van gemelde wet, bij deze afkondiging geschiedt. Alkmaar. De Burgemeester voornoemd, 1 Eebr. 1888. A. MACLAINE PONT. DUITSCHLAND. Het onderzoek, den 30 door dr. Mackenzie met de geneesheeren, die bij den Kroon prins zijn naar zijnen toestand ingesteld, was gunstig. De ontsteking van het strottenhoofd was verminderd, de zwelling gering en de toestand pleitte thans meer en meer tegen kanker. E ij k s d a g. Het leeningsontwerp stelt eene leening voor van 278,335,502 mark, ter voorziening in de be hoefte aan krijgsmaterieel voor de door de nieuwe weer- baarheidswet ontworpen versterking der krijgsmacht. De jaarlijks terugkeerende uitgaven voor garnizoensbestuur, verpleging dienstwezen enz bedragen 414,975 daarbij komt de rente van de leening, nl. 2.800.000. De uit gaven voor eens bedragen 281,550,536, waarvan 3,214,974 m. door matriculaire bydragen kunnen worden gevon den het overige door leening. Elzas-Lothabingen. De commissie van den Land dag behandelde den 31, bij eerste lezing, de begrooting. De heer Scbrant verklaarde, dat de toestand der geldmiddelen gunstig was en stelde vermindering der grond- en patentbelasting voor de laagste klassen in het vooruitzichtalsmede overneming van andere lasten door den Staat. De onder-staatssecretaris Studt zeide, als antwoord op de aanmerkingen van den beer Winterer, dat de staatkundige maatregelen, door het bestuur genomen, het gevolg waren van de gebeurtenissen in 1887 en van andere verschijnselenwelke zich in een voor Duitschland vijandigen geest hadden geopenbaard. In- tusschen werd daardoor niet overschreden wat tot krachtige bestrijding noodig werd geachtde maatrege len werden in het welbegrepen belang van het rijks- land en zijne bevolking genomenen elke stap werd eerst nauwkeurig gewikt en gewogen om de wettig heid en doelmatigheid na te gaan. De regeering zou, 42) II. De hertog van Eipperda had na zijne bevordering het paleis van Alberoni betrokkendat de gunst en de grootmoedigheid des konings te zijner be- Bchikking had gesteld. Eipperda was altijd een vriend van pracht en uiterlijken glans geweest en had groote sommen besteed, om het indrukwekkende, zij het ook in ietwat grilligen stijl opgetrokken, gebouw naar zijnen smaak te laten verfraaien. De prachtige maar stijf gestofleerde zalen waren nu versierd in het moderne fransche genre. In plaats van die hooge vierkante bastili- aansche zetels, die er uitzagen als biechtstoelen, uoodigden zachte goed gevulde stoelen tot rusten uit en de heiligen beelden hadden het veld moeten ruimen voor de weel derige schilderstukben van de nieuwe fransche kunst school. Het scheen, alsof Eipperda, ook in zijne naaste om geving, den algemeenen omkeer van het strenge en sombere tot het levenslustige had willen doordrijven. Toen Eipperda door de gelukkige voltooiing van zijne diplomatieke zending in Weenen aan het hoofd der re geering kwam te staan, geloofde by, dat vooi hem de tijd van zaaien voorbij en die van oogsten aangebroken was. De rusteloaze man reikhalsde naar dezen oogstbij was ouder geworden en de jaren hadden hun spoor achter gelaten in de rimpels van zijn voorhoofd en den van tijd tot tijd zoo matten blik zijner oogen. In zijne wilde en avontuurlijke jeugd had hij het weldadige gevoel van de rust van den innerlijken vrede des harten nooit gesmaaktzijn echt was kort geweest en door geen zonnestraal der liefde verhelderd. Eenzaam en verlaten stond Eipperda op het gevaarlijke toppunt zijner macht. Helder scheen de Meizon door de boogvensters van zonder zich van den rechten weg te laten i afbrengen, alle maatregelen nemen welke in het belang zijn van het land, en voornamelijk tot behartiging van de hoo- gere belangen des Eyks noodzakelijk zijn. ENGELAND. Minister Smith heeft bij de inwijding der conservatieve club te Chelsea o. a. medegedeeld, dat de minister van financiën in de aanstaande parle- mentszitting gewichtige geldelijke wetsontwerpen zal in dienen. De regeering zal krachtige maatregelen nemen, om alle pog ngen der oppositie ter vertraging van be handeling daarvan te verhinderen. Zjj was echter niet voornemens van het vrijhandelstelsel af te wijken. On danks den ongunstigen toestand van landbouw en nij verheid zouden geene beschermende rechten voor graan of fabriekswaren worden voorgesteld omdat in die lan den, waar op de ruimste wijze van beschermende rechten gebruik wordt gemaakt, de toestand nog veel ongun stiger is. De heer Gladstone heeft zijne aanhangers uitgenoo- digd, om bij de opening van het parlement, op den 9 be paald, tegenwoordig te zijn daar bij het waarschijnlijk acht, dat er reeds terstond zaken van groot gewicht aan de orde komen. Ieblaju). Het lid van het Lagerhuis Blane is tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het houden van oproerige redevoeringen. Hij is van dat vonnis in hooger beroep gekomen. TBANKBIJK. Den 28 des avonds had ten stad- hnize te Parijs een bal plaats dat door ten minste 15.000 personen werd bijgewoond. Bij aanbesteding wa ren daarvoor geleverd 6300 glazen limonade, 3200 por ties ijs4000 porties ijs koffie 6500 glazen punch 20,000 „sandwiches", 500 flesscben Bordeaux, 2500 fiesschen champagne, 5000 con-mmmé's enz Er werden 50.000 glazen bier in de rookzaal gebruikt. De ver lichting was schitterend in ééne zaal waren 1250 elec- trische lampen. Het bal werd bezocht door president Carnot en zjjne echtgenooteal de ministers en bijna alle gezanten. Op het plein werd een revolverschot ge lost. De dader werd terstond gevat. Men houdt hem voor krankzinnig. De rechtbank van Pórigueux heeft zekeren Ebrard de Montfort wegens spionnendienst krachtens de nieuwe wet daartegen bij verstek tot 5 jaar gevangenisstraf en ƒ2500 boete, de hoogste straf, veroordeeld en boven dien zes maanden gevangenisstraf wegens oplichterij evenals zekeren Verges, met wien hij vertrokken was, zonder zijne vertering in een logement aldaar betaald te hebben. Beide personen moe.en duitsche onderda nen zijn. Den 3 komen de winkelbedienden te Parijs bijeen ter bespreking vau het verkrijgen eener sluiting van alle winkels te 7 uren des avonds. ITALIË. De Kamer heeft met 135 tegen 90 stem men eene verhooging der invoerrechten op suiker en glucose goedgekeurd. des hertogs arbeidsvertrek. Hijzelf stond, met den rug tegen zijne schrijftafel geleund, naast eene met papieren gevulde etagère en was verdiept in de lezing vau eenen brief. „Het heeft lang geduurd, geliefde", zoo las Eipperda na de eerste inleidende regels, „het heeft lang geduurd eer ik bet geheim van het paviljoen ontdekt heb. Gis teren ben ik dank zij de vriendschappelijke hulp van Pasquita, er achter gekomen. Het faviljoenin den tuin des professors staat door een geheimen gang in verbin ding met de Tonda de los Embajadores en kan zoodoende door ingewijden bezocht worden, zonder dat zij het park behoeven door te loopen. Eene kleine opening die ik in eene der houten jalousiën geboord heb, stelde mij in staat eene avondzitting van den geheimen bond waartoe ook Garciloso behoort gade te slaan. Zie hier wat ik zag Om eene groote ovale tafel waarop een zilveren prachtstuk in den vorm van een Andreaskruis stond waren dertien mannen vereenigd. Vijf ervan kende ik van uiterlijk, ten eerste den pro fessor, die het ambt van secretaris schijnt te bekleeden, verder don José Pachéco alsmede graaf van Kö- nigsegg voorts d'Aubentin en eindelijk minister Grimaldo. Achter deze heeren was eene dame gezeten met een koperkleurig, dik gelaat, groote donkere oogen en verbazend dikke wenkbrauwen Toornig slingerde de hertog den brief op de schrijf tafel en een verachtelijke trek ontsierde zijn gelaat voor eenige oogenblikken. „Pescatore 1" sprak hij zacht en bitter in zich zeiven. „Dat onheilspellende wijf, de schaduw der koningin, de vloek van Alberoni, is ook voor mij een ongeluksteeben. Zij haat mij, omdat ik de eenige was, die haar, de pie- monteesche boerin het hoofd waagde te bieden zij haakt naar mijnen valomdat ik in haar nooit meer wilde zien dan de min der koningin! Bij Jupi ter en deze vrouw houdt die dertien gekken aan Donna Laura Pescatorede invloedrijkste gunstelinge van koningin Elisabeth Tarnesevoedster en verzorgster der koningin. BULGABIJE. Prins Eerdinand beeft de gebeden in de moskee te Philippopel bijgewoond. Hij antwoord de den Kadidat hij al zijne zorg zou wijden aan de ontwikkeling des volks, waardoor hij ook aan het ver langen des Sultans voldoen zou. Hij heeft nog verschil lende andere bezoeken afgelegd. TfJEKIJE. De te Damaskus in hechtenis genomen persoon zou aan 14 misdaden schuldig staan. De fran sche en de turksche regeering znllen gezamenlijk een onderzoek instellen. ZWEDEN. In de Eerste Kamer is reeds een voor stel ingediend tot heffing van een invoerrecht van twee kronen por 100 P. voor roggetarwe en gerstverder van rechten op wol en hennepalles samen geraamd op eene jaarljjkscbe opbrengst van lfc miljoen kronen. Bij de uitschrijving der koffieveiling op den 24 hadden directeuren der nederlandsche handelmaatschappij de tarra der balen gesteld op 1% P. per baalterwijl de registratiekosten behouden waren op 1 pet. Gedep. Staten van Noordbrabant hebben den 26 den aanslag in het patentrecht van den burgemeester van 's Hertogenbosch voor de exploitatie eener drink waterleiding vernietigd. De wieringer blazerschuit W. E. 18, schipper Ka- neveld, is den 28 op reis van Helder naar Wieringen op een onder water liggend scherp voorwerp geloopen en tengevolge van een daardoor bekomen lek eenige oogenblibken later gezonken. De beide opvarenden wer den door in de nabijheid zijnde visschers gered. Den 29, des morgens werd het vaartuig, na het zooveel mogelijk te hebben gelicht, in de haven te Helder gebracht, waar het op nieuw zonk. Eerst later mocht men er in slagen, het lek te stoppen en de schuit boven water te brengen welke daarna naar Wieringen is gesleept om hersteld te worden. Den 30 des avonds is eene vrouw door een trein vaa den lokaalspoorweg van Deventer naar Apeldoorn te Twello overreden. Zij was dadelijk dood. De Algem. Ver. voor Bloemb.-Cultuur te Haarlem keurde den 30 in hare 68e vergadering met groote meer derheid van stemmen het reglement van orde goed, op gemaakt ter bestrijding van den verkoop van en den handel in afgesneden bloemen. De belangrijkheid van dit besluit is niet gering te achten. Niet minder dan 1400 bloemisten en bloem kweekers hebben zich schrif telijk verbonden, geen handel in afgesneden bloemen te drijven en het reglement van orde legt hun de ver plichting op, niet te handelen met die vakmannen die zich niet door hunne handteekening hebben willen verbinden. Komt iemand zijne handteekening niet na dan mag ook met hem geen handel hoege naamd door de onderteekenaars meer worden redreven. Deze forsche maatregelen zijn ongetwijfeld noodzakelijk, den leiband die onder het teeken van het Andreas kruis een jammerlijk goochelspel uitvoeren om mij te verderven die mijnen val zoeken onder hetzelfde sym bool, waarmede ik Spanje heb trachten te verheflen. Maar wat stoor ik mij aan het onzinnige plan dier samenzweerders. Zij zullen mij geen haar krenken en mocht het hun gelukken Eipperda zweeg plotseling eene zachtewellui dende klank, als afkomstig van eene ver verwijderden zilveren schel trof zijn oor. Een blos kleurde zijn gelaat en de wolken waren in een oogwenk van zijn voorhoofd verdwenen. In den wand, ongeveer op manshoogte, bevond zich eene kleine deur die door eene bekwame hand door stu kadoorwerk was onzichtbaar gemaakt. Deze deur opende Eipperda door eenen lichten handdruk, zoodat een daarachter liggende ruimteeeu smal langwerpig kabinet zichtbaar werd. Twee zachte armen werden om zijne schouders gesla gen en eene slanke meisjesgestalte zonk aan zijne borst. Eipperda vergat in deze omarming al zijne zorgen en al zijne verbittering Hij had iemand op de wereld die hem waarachtig beminde boe zou hij hebben kunnen vertwijfelen. „Ik had niet op u gerekend Mercedes", sprak hij en kuste bet meisje op het voorhoofd. „Uwen brief heb ik eerst zooeven ontvangen zoodat ik nauwelijks tijd vond dien ten einde te lezen." „Ik wilde u in persoon nadere ophelderingen brengen, geliefde", antwoordde Mercedes. „Garciloso heeft een onderhoud met Grimaldo en dus had ik gelegenheid een kwartiertje het huis te verlaten. Ach Juan gij kunt niet half vermoeden hoeveel moeite het mij ge bost heeft de sluipwegen uwer tegenstanders na te sporen. Had Fasquita mjj niet zoo getrouw ter zijde gestaan het ware te betwijfelen of ik ooit de streken van deze schelmen zon hebben aan het licht gebracht Eipperda deed Mercedes op de sopha plaats nemen zette zich aan hare zijde en sloeg zijnen arm om haren slanken hals.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1