326ste Staats-Loterij. Nr. 15245 10000 Ns. 1388, 5573, 7604 en 15890 f 1000 Ns. 2212 3056, 6068, 7280, 7670 en 16356 f 400; Ns. 1452, 3542, 3766 8153 en 19541 f 200; Ns. 2028 2299 2323 5970 8700 9619 9967 11249 12258 12641 en 13648 100. Nr. 20443 1500; Ns. 2583 en 19989 1000; Ns. 5935 en 16918 ƒ400; Ns. 497. 584, 2432, 9589 en 17788 200; Ns. 1040, 2308, 4578, 4582,5662,8839, 9160 en 16569 100. Sta&0-Öerichlea. Vergadering van den Raad der gemeente Alkmaar om den verderfelijken handel in afgesneden bloemen tegen te gaan. Bloemisten of bloetnkweekera in Neder land die eveneenB han stean aan de goede zaak willen schenken door zich tot het bovengenoemde schriftelijk te verbinden worden verzocht zich te richten tot het boofdbestaur van genoemde vereeniging. Voor hoofdingeland van het waterschap de dertig gemeenschappelijke polders op Texel moet herstemd worden tasschen de heeren J. K. Bremer, die den 30 98 en K. Tz. Bakker, die 88 stemmen bekwam. By kon. besluit van den 31 is benoemd tot subst,- olflcier van justitie by de arr. rechtbank te Roermond de heer mr. J. E. J. M. v. d. Kun, thans ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arr. Alkmaar voor de kantons Hoorn en Medemblik, ter standplaats Hoorn. Den 31 heeft in den Parkschouwburg te Amster dam het contra-feest plaats gehad door eenige honder den aanzienlijke ingezetenen aan het studentenkorps aangeboden. Aan het souper namen 580 personen deel. Het bal werd geopend door den rector van het korps met de vrouw des burgemeesters. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 31 besloten, 2000 subsidie uit de gemeentekas te verleenen aan het hoofdbestuur der Holl. maatschappij van land bouw voor de in 1888 aldaar te houden landbouwten toonstelling. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 31 met 8 tegen 7 stemmen besloten, om de vrydagsche markt op de gewone plaats te blijven houden. Bij de op den 1 te Nieuwer-Amstel gehouden aanbesteding der buizenleiding voor de bronwaterleiding, geraamd op 431.504.30, waren de laagste van 8 in schrijvers (ééne inschrijving werd ter zijde gelegd) de heeren van den Honert en Punt, namens de Compagnie Générale des conduites d'eau te Luik, voor 409.814.38. Den 1 is te 's Gravenhage aan het ministerie van waterstaat aanbesteed het voltooiien der overkapping op het middengedeelte van het centraal personenstation te Amsterdam, geraamd op ƒ144,200,Laagste in schrijver was de heer M. Deutekom te Amsterdam voor f 109.600. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 1 besloten, den Stadsschouwburg van Sept. 1888 tot Sept. 1891 te verpachten aan do Yereeniging het Nederlandsch tooneel voor 8000 per jaar. Een amendement van den heer Hovy, om voor te schrijven den Bchouwburg des Zondags niet te bespelen werd niet ondersteund. Bij herstemming is de heer W. A. van Beeck Calkoen in het district Amerongen met 435 van de 810 stemmen gekozen tot lid der prov. Staten van Utrecht. De heer mr. M. J. L. baron Taets van Ame rongen verkreeg 369 stemmen. Te Helder is zoowel eene anti-revolutionaire als eene r. k. centrale kiesvereeniging opgericht. - De margarineboterfabriek te Zwijndrecht heeft hare werkzaamheden gestaakt en het personeel is bedankt. Yan de inschrijvingen op de 3% pet. geldleening ten laste van de provincie Gelderland, groot f 180.000, Ik kan u mijne liefde tot dank schenken", antwoordde Ripperda teeder. „Ofschoon ik betwijfel of de ont dekking van dit complot mij van eenig nut zal zijn, uwe opoffering en uwe trouwe liefde hebben mij ten mins'e getoond dat ik niet geheel verlaten ben Hij streek het meisje zacht over het verhitte voorhoofd. „Arm kind ging by voort„ik kan mij denkenhoevele bange uren gy om mijnentwille doorleefd hebt. Hoe dikwijls zal uw helder voorhoofd zich gerimpeld hebben en hoe vaak moet het in gerechten toorn ver duisterd zijn. Maar dat alles is nu geledenmijne lieveling Ik zal den koning deelgenoot maken van den valstrik, dien men my spant en, nog klopt, naar ik hoop, het koninklijke hart rechtvaardig en eerlijk genoeg, om mij te beschermen. Zoo niet" Ripperda slaakte een diepen zucht „zoo nietdan zal ik hoewel schoor voetend mijne plaats aan den troon verlaten om voor altijd die plaats to gaan innemen vanwaar geen nijd en afgunst mij kunnen verdringen de plaats aan uw hart Het meisje hing met gloeienden blik aan zijne lip pen, terwijl hij zoo sprak. Hare wangen werden bij zyne laatste woorden overtogen door eenen donkeren blos daarna verbleekte zii plotseling en liet sidderend het hoofd op den schouder detf teerbeminde rusten. „O Juan fluisterde zij „vergeef mij dat ik zoo dikwijls in slapolooze nachten aan uwe lietde getwijfeld heb vergeef mij, Juan 1 Ik kon niet begrijpen hoe gy gij, die toch uw wil als wet ziet gediend in een machtig ryk uw hart aan mij een arm onbekend meisje kondt hebben weggeschonken. De pijnlijke gedachte, dat ik slechts een werstuig was in uwe hand, kon ik onmogelijk weren en ik bad al myn zielskracht noodig om sterk en onwrikbaar te blijven in mijn ge loof aan u. Nu echter heb ik dien twijfel overwonnen voor eeuwig De hertog drukte het bevende meisje vast aan zijne borst. Zijn geluk straalde door in zynen glimlach. „Geloof mij mijn twijfelzuchtige lieveling reeds had ik u voor het oog der wereld tot mijne vrouw gemaakt, om in de zaligheid van dezen nieuwen echt de rampen te vergetenwaarmede ik sedert de dagen van mijn eerste huwelijk te worstelen heb gehad wanneer de lastige politiek my tijd gelaten had om ook eens aan mijn eigen zaken te denken. Maar, bij Jupiter, dubbel snel wil ik inhalen, wat ik ter wille van dit ondank bare rijk verzuimd heb. De teerling is geworpen en hetzij by mij voorspoed brengt of nadeel berokkent eer een maand vervlogen is, zal Mercedes IJanez mijne vrouw zyn wanneer Mercedes wil Ja wanneer zij wilHebt gij wel rijpelijk overlegd, mijn kind, dat ik met betrekking tot u een oud man ben Ik ben reeds ver in de veertig en gy myn schathebt nog den geheelen zomer uws leven3 voor u liggen Gij biedt mij veel meer aandan ik in staat ben u terug te schenken." „Meer dan gij ik ik u viel Mercedes hem in de rede. „O Juan gij drijft den spot met mij Wordt vervolgd. zyn aangenomen 2 obligation a f 971,25,10 a ƒ961,25, 10 h f 960,05 en 158 obligation a 956,25. De gemeenteraad van Middelburg heeft den 1 afwijzend en die van Amsterdam met geringe meerder heid van stemmen gunstig beschikt op verzoeken van bij ouders inwonende zoons tot plaatsing op de kie zerslijsten. Beroepen te Wilp ds. van den Broek te Heiloo. Den 1 was te Delft voor het bouwen eener kerk voor ongeveer 900 zitplaatsen met kosterswoning voor rekening der doleerenden, laagste inschrijver de heer R. Ouwenbarg te Delft voor 10111. Te Breda is den 1 tot lid van den gemeenteraad gekozen de beer Vreede, liberaal met 502 stemmen tegen 255 op den heer Rosu clericaal. De Rijnlandsche Stoomtramweg, geëxploiteerd door de Holl. Spoorwegmaatschappij, heeft in 1887 54 641.75 opgebracht. Te Oostermeer in Friesland is eene boerenplaats, bewoond door S. de Vries, afgebrand. 24 koeien en 2 paarden kwamen in de vlammen om. De gemeenteraad van Arnhem heeft voor rekening der gemeente aangekocht het koffiehuis „De Harmonie," om ingericht te worden tot eene overdekte botermarkt. 's Konings opoerstalmeester, baron van Nagell tot Ampsen, is benoemd tot ridder eerste klasse (groot kruis) in de orde van den Gouden Leeuw van Nassau. In de Zaanstreek is voor de oprichting van een standbeeld van Jan Pieterszoon Coen te Hoorn 201 bijeengebracht, waarvan alleen te Wormerveer f 115. De liberale kiesvereeniging te Beemster beeft tot afgevaardigden ter centrale kiesvereeniging te Hoorn benoemd de heeren L. Visser en K. Zijp. Het leggen van grintwegen in den Eemspolder, samen 18584 5 el lang, is gegund aan den laagsten van 15 inschrijvers, den heer J. Timmer te Obergum voor 53,990. De gouvernements-koffieoogst op Java wordt voor dit jaar geraamd op 490.800 pikols. Het kohier van den hoofdelijken omslag dienst 1888 te Zaandam wijst een belastbaar bedrag van 5.803 022.50 aan. Hieltje Doddemadie den 1 Dec. bij ongeluk zijnen vriend Westerhof te Kibbelgaarn doodschoot en tegen wien 9 maanden gevangenisstraf was geeischt, is veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf. Voor den nationalen en internationalen wedstrijd voor harmonie- en fanfaregezelschappen, welke in Juni van dit jaar te Nijmegen zal gehouden worden, is de regelingscommissie samengesteld. VoorziLter der hoofd commissie isdeheerJ, v. Hasseltsecretaris jhr. mr. de Testa. 5e klasse, 9e lijst 31 Jan. 5e klasse, 10e lijst, 1 Febr. Tot onderwijzer aan de school met den bijbel te Hilversum is benoemd de heer W. van der Gaaf alhier. Bij kon. besluit van den 1 is herbenoemd tot burgemeester der gemeente Alkmaar met ingang van 15 Februari de heer A. Machine Pont. De afdeeling Alkmaar der Maatschappij tot be vordering der Toonkunst had den 1 een welgekozen programma uit te voeren. Zij had daartoe de medewer king ingeroepen van mejuffrouwen Bertha Post, (sopraan), van Purmerende en A. M. O (piano), honorair lid der maatschappij, benevens van de heeren B. Schmeink, (tenor) en L. Springer (viool), beiden van Amsterdam. Psalm XCV, het zoo moeielijk te vertolken toonwerk van Mendelssohn, waarin vooral voor de koren eene zwire taak te vervullen was, werd goed uitgevoerd, al kan niet worden ontkenddat, in den tenorsolo met koor o. a., de duidelijkheid te wenschen overliet. De F r h- lings-Botschaft van Gade, hoe zuiver ook ge zongen, had, met wat meer gloed, zeker vee) gewonnen. De uitvoering van Mozart's Hymne was zeer geluk kig het bas- en tenor-duet verdient in het bijzonder een woord van waardeering maar ook de liefelijke alt- en sopraanstemmen gaven, in haar duet, het bewijs, over welke te waardeeron krachten de afdee ling beschikken kan. Het glanspunt van den avond was zonder twijfel de Lorelei. Aan de uitnemende vertolking daarvan heeft het koor en zeker niet het minst het dameskoor een zeer groot aandeel. Het was blijkbaar met groote voorliefde ingestudeerd en dit gaf aan den zang eene uitdrukking die doordrong in het gemoed van den hoorder. Hier ook hadden mej. Bertha Post en de heer B. Schmeink gelegenheid hunne onmisken bare talenten ten toon te spreiden. De zuivere en krachtige toon dier sopraan is boven onzen lof al kan die, bij voortgezette studie, naar onze meening, klankvoller worden. Duidelijk sprong in de Lorelei in het oog boe geheel mej. Post medegaat met de tegen woordig veel geprezen opvatting om noch in actie noch in stem de grenzen der hartstochtelijkheid zelfs te bereiken. Wij moeten evenwel erkennen hoezeer wij ons van beoordeeling dier richting onthouden willen dat bij een toonwerk als de Lorelei, voor de sopraan vooral, meer warmte, meer meeslepende gloed ons ster ker had aangetrokken. De tenor gaat blijkbaar nog niet mede met bedoeld streven. Bij hem is de actie levendigerbij hem trilden in de stem de gemoeds- indrukken van den visschersknaapzoodat die niet alleen het oor van den hoorder streelde door hare helderheid en volheid van toon maar ook den zin van het gezongene meer tot dezen deed doordringen. Mej. A. M. O. te leeren waardeeren als eene altijd even bereidwillige als hoogst bekwame dilettante, daar toe vonden wy reeds ruimschoots gelegenheid. Wij smaakten ditmaal het genothaar niet alleen te hooren accompagneeren maar ook twee solonummers te hooren uitvoeren. Het meesterschap, waarmede zij de moeie- lijkheden van den verschillenden aanslag te boven komt, de groote gemakkelijkheid en duidelijkheid van haar spel, zyn genoeg bekenddan dat wij daarop bijzonderen nadruk behoeven te leggen en toch drong zich dat dezen avond krachtiger dan ooit bij ons op. Zijne intrede te doen in eene geheel onbekende omge ving en de wetenschap te hebben, dat zijn spel met groote zorg zal worden gewikt en gewogen, het heeft meer aan de krachtigste persoonlijkheden onaangename oogec- blikken bezorgd. Het was daarom in alle opzichten te verklaren, dat ook met den heer L. Springer, den nieuw benoemden leeraar voor de vioolklasse der muziekschool van de Afdeeling zulks het geval was. Was daarom de romance in van Beethoven, met zoovele moeielijkhe- den, die zij bij de vertolking aanbiedt, niet de maatstaf, waarnaar men het spel beoordeelen kanhoezeer er ook, met vrucht bekroonde, ingespannen studie uit bleek, de beide nummers in de tweede afdeeling hebben in den heer Springer ongetwijfeld den man leeren kennen diewat zijne bekwaamheid aangaat, voor de hem opgedragen taak berekend zal zyn. Nog blijft ons over den heer Paul C. Koerman onze sympathie te betuigen met deze zoo goed ge slaagde uitvoering, met zooveel tact en bekwaamheid door hem voorbereid en ge'eid. Hem een woord van hulde te brengen is een zaak van plichtzooals den- gene toekomtdie zijne toewijding en zijne bekwaam heid ten volle geeft aan den arbeid die hij op zich genomen heeft en van den heer Koerman mag dit zeker met waarheid worden getuigd. Voor eene vaste betrekking bij een der industrieelen bier ter stede, met een jaarlijksche toelage van 700,— ongeveer, hebben zich 390 sollicitanten aangemeld. Op de scheepstimmerwerf „Het Hondsbosch", van de firma D. Bosman Zoon, is de kiel gelegd voor een stalen goederen-stoombootbestemd voor den dienst AlkmaarRotterdam van den heer G. Swerver. Welwillend werd door de rederijkerskamer „Bilder- dijk" aan de commissie tot de volksvoordrachten aangebo den, Woensdag den 8, eene volksvoorstelling telhouden met de opvoering van het stuk, dat den avond te voren uit sluitend voor de leden dier kamer wordt gegeven. Hoe gaarne de commissie daarvan gebruik maakte, het bezwaar woog ernstig, dat de kas niet voldoende strekte, om buiten de kosten voorde gewoue avonden, waarvan er dezen win ter reeds een meer is geweest dan vorige jaren, nog de onvermijdelijk aan de voorstelling door Bilderdyk's Kamer verbonden uitgaven te dragen. Niettemin be sloot zij toch de volksvoorstelling te doen doorgaan maar hoezeer ongaarne afwijkende van de steeds ge volgde gewoonte om kosteloos toegang te verschaffen, ditmaal eene toegangsprijs te heffen van 10 cents. Pro gramma's, tevens als toegangsbillet strekkende zullen naartoe op nader aan te kondigen tijd en plaats worden verkrijgbaar gesteld. No. 1. Woensdag 1 Febr. 1888. Voorzitter de burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de heeren J. O. Koorn en B. Preijer wegens ongesteldheid. De Voorzitter opent de vergadering en stelt voor 1. over te gaan tot de beëediging van den heer C. J anssen Cz als lid van den gemeenteraad, daar geene bezwaren zyn inge komen tegen het in de vorige vergadering genomen besluit, om dien heer als zoodanig toe te laten. Daartoe besloten zijnde, wordt de heer Janssen door den secretaris in de vergaderzaal binnengeleid, waarna hij de voorbeschreven eeden in handen van den Voorzitter aflegt. Na door den Voorzitter geluk te zijn gewenscht met het door de kiezers in hem gestelde ver trouwen, neemt hij zitting. 2. Deelt de Voorzitter mede dat: a. bij de op 20 December 1887 gehouden aanbesteding de uitvoering der verschillende gemeentewerken in 1888 aanbe steed is voor t 13016, f 5846,59 beneden de raming; b. op den 21 December 1887 in het openbaar verkocht is aan boomen en hakhout voor f 557,20 c. op 31 Januari 1888 verpacht zijn het grasgewas in den hout en de plantsoenen gedurende 1888 voor 261 en eenige perceelen boschgrond ter bepoting met aardappelen voor f 23,75; d. het aan het gasthuis behoorende weiland te Bergen ver huurd is tot Kersttijd 1891 voor f 461 per jaar en een perceel weiland te Heiloo. behoorende tot de kapellerijgoedereu van M. v. d. Velde, tot datzelfde tijdstip voor 86 per jaar; e. dat verreweg de meeste eigenaren van perceelen aan den Bergerweg en aan het Baanpad zich bereid verklaard hebben het vuil- en hemelwater uit hunne perceelen door middel van een riool naar het gemeente-riool af te voerenzoodat die rioleering op beide plaatsen tot stand kan komen. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Vervolgens worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Zijn medegedeeld de sedert die vergadering ingekomen stukken. 4. Brief van den heer mr. A. P. de Lange, houdende kennisgeving, dat redenen, deels van persoonlijken, deels van algemeenen aard, hem hadden doen besluiten zijn ontslag te nemen als lid van den gemeenteraad, met verzoek aan den Voorzitter, aan zijne medeleden zijnen dank over te brengen voor de van hen ondervonden medewerking en welwillendheid. Aangehouden. Van Gedeputeerde Staten. 5. Brief, waarbij inlichtingen gevraagd worden, waarom op de begrooting voor 1888 niets voor rente uitgetrokken was van de op den staat van schulden voorkomende leening van 13000, gesloten voor den aankoop van een perceel, waarvan het besluit den 29 December 1886 was goedgekeurd. Voor kennisgeving aangenomen, nadat de Voorzitter had medegedeeld, dat hij daarop inlichtingen verstrekt had, met verzoek de begrooting inmiddels goed te keurenaan welk verzoek door Ged. Staten voldaan is. 6. Brief ten geleide van de goedgekeurde gemeente-begroo ting voor 1888, waarbij te kennen gegeven wordt, dat in het niet uittrekken van een bedrag voor rente, zooals bij het vorige punt vermeld is, naar aanleiding van de ontvangen inlichtingen zou worden berust. 7. Brief ten geleide van het goedgekeurde suppletoire kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1887. 8. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit, houdende machtiging tot het naar gelang der behoeften tijdelijk opnemen van geld in 1888.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2