9. Brief ten geleide van de by kon. besluit van 30 De cember 1887 No 20 goedgekeurde verordening op de heffing en invordering van recognitiën. Nos. 6 tot en met 9 voor kennisgeving aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders. 10. Brief ten geleide van het op 20 December 1887 opge maakte proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ont vanger. Voor kennisgeving aangenomen. 11. Brief ten geleide van eene lijst van het in 1887 te Alk maar en Bergen verbruikte duinwater en van dein dat jaar aan de duinwaterleiding aangesloten perceelenontvangen van den Baad van Administratie van de Maatschappij tot exploitatie van waterleidingen in Nederland. Uit de lijst blijktdat het ver bruikte water bedraagt de som van t 10562.56 en door de ge meente welke eene som van f 14300 per jaar gewaarborgd heeft, over 1887 toebetaald moet worden t 3737.44, zijnde 1 2562.56 minder, dan waarop bij de begrooting gerekend was. 12. Brief van den heer C. Janssen Cz„ daarbij berichtende, dat hij aanneemt de benoeming tot regent van het gasthuis. 13. Brief van den heer G. Bossert Rz., daarbij berichtende, dat hij aanneemt de benoeming tot lid van het burgerlijk armbestuur. 14. Brief vau den heer mr. H. Boelmans ter Spill, daarbij berichtende, dat hij aanneemt de benoeming tot lid der plaatse lijke commissie van toezicht op het lager onderwijs. 15. Brief van den heer H. J. Vonk, houdende bericht, dat hij aanneemt de benoeming tot regent van het burgerweeshuis. Ns. 11 tot en met 15 voor kennisgeving aangenomen. 16. Verzoek van A. Hartland te Broek op Langedijkom den weg van Broek op Langedijk tot St. Pankras, die op het aan de gemeente Alkmaar behoorende deel zoo smal is, dat twee rijtuigen elkaar niet kunnen voorbij gaan, in het belang der openbare veiligheid te verbreeden door de smalle plaatsen met aarde aan te vullen en vervolgens met boomen te beplanten. Daar die weg aan beide kanten in het water gelegen is, spoelt hij meer en meer af, waarom verbreeding bepaald noodzakelijk wordt. Gesteld in handen van burg. en weth. ter beschikking. 17. Verzoek van P. Rolie en 65 belanghebbenden, allen veehandelaars in Noordhclland om pogingen in het werk te willen stellenter verkrijging dat de extra markttrein welke wekelijks op Donderdag te 6 u. 15 m. v. m. van Uitgeest naar Schagen vertrekt, het geheele jaar blijve doorloopen en niet met het einde van het jaar vervalle; de verhooging der vrachtprijzen met 30 percent, bij verzending van vee per gewone passagierstreinen, niet langer geheven worde en de kosten van het schoonhouden der wagens, waarvoor nu aan hen 60 ets. voor eiken goederen- of veewagen berekend wordt, door de Hol- landsche IJzeren Spoorwegmaatschappij zelve gedragen worden, aan welk schoonhouden bovendien de hand niet goed ge houden wordt. Gesteld in handen van burg. en weth. met machtiging aan dit verzoek te voldoen en daarvan mededeeling te doen aan de kamer van koophandel en fabrieken, opdat dit college het ver zoek ook kan ondersteunen. 18. Verzoek van A. Pijper en 24 ingezetenen, behoorende tot, zoo niet de grootste gasverbruikers, om den prijs van het gas in verband n.et den gasprijs in verschillende kleinere ge meenten, zooals Hoorn en Sneek waar acht en zes cent per kub. meter betaald wordt, volgenderwijs te stellen voor een maximum verbruik van 150 kub. meter per maand 9 cent per kub. metervoor een verbruik van 150 tot 300 kub. meter 7 cent; van 300 tot 600 kub. meter 6 cent en voor een ver bruik boven de 600 kub. meter 5 cent per kub. meter, omdat gasverbruikersdie wegens hun beroep veel gas verbruiken moetenthans veel te veel betalen, en alleen door lagen gasprijs het gebruik van petroleum kan worden tegengegaan. Gesteld in handen der vaste commissie voor de gasfabriek om bericht en raad. 19. Verzoek van het bestuur der St. Barbarastichting alhier, om den gewonen tijd van begraven te wijzigen en vast te stellen voor het geheele jaar van 8—12 uren des voormiddags, op grond dat na het in gebruik nemen harer begraafplaats de kerkelijke plechtigheden bij eene begrafenis van r k. overledenen verdeeld zijn in de Parochiekerk van den overledene en in de kapel op de begraafplaats, welke plechtigheden vroeger bij het gebruik maken der algemeene begraafplaats alleen en achtereen volgend verricht werden in de kerk en van het voormiddaguur slechts zeer zelden gebruik kan worden gemaakt, daar dit geen ruimte genoeg toelaat voor de uitvaartdienstenwelke de be grafenis van r. k. moeten voorafgaan. Het begraven van 78 uren des morgens van 1 April tot 1 September is voor de katholieken zelfs feitelijk onmogelijk en bij het begraven in de namiddaguren kunnen de uitvaart en de begrafenis elkander niet, zooals gewenscht is, volgen, terwijl de begrafenisplechtigheden in de kapel op de begraafplaats dikwijls niet uitgevoerd zouden kunnen worden, doordat de geestelijkedie deze plechtigheid verrichten moetde namiddaguren voor andere kerkelijke dien sten beschikbaar moet houden. 20. Verzoek van J. van Sijp, barbier alhier, om zijnen aanslag in de duinwaterleiding, ten bedrage van t 10.20, tot t 5.20 terug te laten brengen, daar de maatschappij geweigerd heeft zijn perceel als arbeiderswoning te beschouwenhoewel het voor eene huurwaarde van slechts t 50 aangeslagen is in de rijks personeele belasting. Ns 19 en 20 gesteld in handen van burg. en weth. om bericht en raad. 21. Lijst der 92 sollicitanten naar de betrekking van ge meente-architect, gedrukt aan de leden ter hand gesteld. In een volgend nommer zullen de hierop vermelde mamen mede gedeeld worden. 22 tot en met 31. Bericht van het burgerlijk armbestuur, van regenten van het gasthuis, van het r. k parochiaal arm bestuur, van diakenen der evang. luth., der remonstrantsche en der christ. geref. gemeente, van het bestuur der Pius-stichting, van de Vereeniging de kerkelijke kas, van de Vincentius- vereeniging en van het nederl israël. armbestuurdat op de toegezonden kiezerslijsten geene personen voorkomen, die in het jaar 1888 onderstand heoben genoten. Voor kennisgeving aangenomen. 32. Verzoek van P. Wiering, kleerenbleeker alhier om op de kiezerslijsten geplaatst te worden, op grond dat hij volgens overgelegd aanslagbiljet f 16,54 voor grondbelasting van alhier gelegen eigendommen betaalt. 33 tot en met 36. Verzoek van de heeren P. D. A. Zondag, J. P. G. Rutten, N. E. M. ten Brink en L. J- P. Doesburg kapelaans alhier, om alsnog op de kiezerslijsten ge bracht te worden, waarop zij naar hunne meening aanspraak hebben. 37. Verzoek van den heer B. G. de Vries van Heyst, pre dikant bij de remonstrantsche gemeente alhier, om hem alsnog op de ontworpen kiezerslijsten te doen brengen op gronden van billijkheid. 38. Verzoek van den heer J. Nuhout van der Veenge meente-secretarisom Aart Tjeertes, winkelier, van de kiezers lijsten te schrappen op grond, dat hij bij vonnis der arr. rechtbank alhier van 26 Januari 11 failliet verklaard en dus bij rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over zijne goederen heeft verloren. Alle deze den 30 en 31 ingekomen verzoeken gesteld in handen van Burg. en Weth., om rekenschap te kunnen geven van de besluiten ten aanzien van deze verzoekers genomen hen einde ze overeenkomstig art. 14 der kieswet te behandelen tusschen den achtsten en den veertienden dag na de indiening. 39. Gaat de vergadering op voorstel van den Voorzitter over in eene zitting met gesloten deuren, na heropening waarvan in behandeling worden genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 40. Verzoek van mej. B. van Mesdag, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes tegen 1 April a.s., of vroeger wegens vertrek naar Amsterdam. Eervol verleend onder de gewone voorwaarden. Van de commissie van financiën. 41. Rapport omtrent de door Burg. en Weth. gedaüe vraag, of het ijkkantoor weder voor 10 jaren aan het rijk zal worden verhuurd tegen 600 per jaar met ingang van 1 Juli a.s., na de daarover gevoerde onderhandelingen. De slotsom van de beschouwingen der commissie is, dat zij in de gegeven omstandighedenterwijl de gemeente voor het oogen- blik geene bepaalde bestemming aan dat gebouw kan geven eene nieuwe huurovereenkomst met het rijk zou willen aangaan voor tien jaren, met ingang van 1 Juli as., voor denzelfden huurprijs van t 600 onder gelijke bepalingen als bij de vroegere overeenkomst gesteld waren en op den gestelden eisch van uitvoering der buitengewone werken zou willen antwoorden, dat de gemeente het ijkkantoor en het ameublement behoorlijk zal blijven onderhouden, zooals het tot nog toe steeds gedaan heeft en zooals het een verhuurder betaamt, getuige de kostbare herstelling in den loop der huurovereenkomst aan het gebouw verricht en dat zij alle onderhoudswerken, waarvan de uitvoering tijdeus den duur der huurovereenkomst noodzakelijk blijktte zijner tijd zal nitvoeren. Met algemeene stemmen het voorstel der commissie aangenomen. 42. Rapport op het verzoek van de afdeeling Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van landbouw om voor hare gewone jaarlijksche Paaschtentoonstelling, dit jaar den 23 Maart ge houden wordendeeene toelage uit de gemeentekas te mogen ontvangen van f 400zijnde f 100 meer dan haar ten vorigen jare werd toegestaan en f 50 meer dan toen door haar was aangevraagd. Uit liaar adres blijkt, dat de aanvrage om hoogere toelage voortvloeit uit de omstandigheiddat de rekening dier tentoonstelling in 1887 gesloten is met een tekort van f 116.08 terwijl het voor de afdeeling niet mogelijk iszal de tentoon stelling haren goeden naam kunnen ophouden, door verlaging van het bedrag der prijzen hare uitgaven te verminderen. Uit- genoodigdom haar gevoelen omtrent dat verzoek kenbaar te makendeelt zij mededat zij meentna de uitvoerige bespreking, over deze zaak ten vorigen jare gehouden, thans zeer kort te kunnen zijn. Het kan nooit op den weg der gemeente liggen een eventueel tekort der tentoonstelling te dekkende gemeente moet zich alleen blijven bepalen tot het geven van een blijk van belangstelling. En wanneer zij daarbij rekening houdt met den gunstigen afloop der tentoon stelling in 1887, vooral wat fokvee betreft en met het thans genomen besluitom de gevraagde inzendingen uit te breiden tot vette kalveren, rammen en koppels van 4 fokschapen, dan vindt zij alleszins vrijheid, voor te stellen, voor dit jaar, evenals in 1887 als blijk van belangstelling eene bijdrage van f 300 te verleenente voldoenbehoudens goedkeuring van Ged. Staten, uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente- begrooting dienst 1888. Zonder beraadslaging met algemeene stemmen 300 over eenkomstig het voorstel toegestaan. Van Burgemeester en Wethouders. 43. Rapport op het verzoek van J. P. Beste man, koopman alhierom vergunning tot het leggen van een riool in gemeen tegrond tot afvoer van vuil- en hemelwater uit zijn perceel aan Scharloowijk E, No. 310, naar het gemeenteriool. Het voorstel strekt de vergunning te verleenen onder de gewone voorwaarden. Het aangeboden besluit onveranderd vastgesteld. 44. Rapport op het verzoek van den heer Th.L. H. Cohrs, zich uoemende Grothevan gelijke strekking als het vorige verzoek uit zijn koetshuis, uitkomende aan de straat tusschen de Paardenmarkt en de Gedempte Nieuwesloot naar het in de Gedempte Nieuwesloot gelegen gemeente-riool. Het voorstel is gelijk aan dat bij punt 43. Aangenomen. 45. Rapport op het verzoek van bewoners van perceelen aan de Oudegracht zuidzijdevan bet Klein Nieuwland tot de Oosterburgstraatalsmede van bewoners van perceelen aan de Vest achter dat deel der Oudegracht en aan de Ooster- en Westerburgstratenom verbetering der voor het verkeer en voor de hoogbejaarde bewoonsters van het Wildemanshofje zeer zeker gevaarlijke keienbestrating van de Oudegracht tusschen het Klein Nieuwland en de Oosterburgstraat. Burg. en Weth. berichten dat deze straat in de laatste jaren veel verbeterd is door het wegnemen van de in de klinkerbestrating gelegen hebbende regenbakken en van het aldaar gestaan hebbende privaat en dat de naast de keienbestrating gelegen klinkerstraat in vrij goeden staat verkeert, zoodat de voetgangers vau de oude keiendie daar nog liggengeen last behoeven te on dervinden. Hoewel gaarne erkennendedat vervanging dier keien bij eventueele vernieuwing der straat wenschelijk kan worden geachtzoo bestaat naar hunne meening voor hare onmiddellijke vernieuwing geene dringende noodzakelijkheid, zoolang nog zoovele hoofdstraten in deze gemeentewaar het verkeer het grootst is, in zooveel slechteren staat verkeeren. Zij stellen daarom voor, aan de verzoekers als beschikking op hun verzoek te kennen te gevendat er geene termen bestaan om dadelijk tot de verbetering dezer straat over te gaan, doch dat later op hun verzoek zal worden geletwanneer de ver betering der stratenwier vernieuwing of herstelling veel meer noodzakelijk isafgeloopen is. Met algemeene stemmen overeenkomstig het voorstel op het verzoek beschikt. 46. Rapport op het verzoek van P. Koornkorenmolenaar alhier, om van de gemeente te mogen koopen een gedeelte grondgroot ongeveer 100 centiarengelegen aan de west- en noordzijde van zijn perceel aan het Heiligland en hem te vergunnendat terrein door eene houten schutting van den gemeentegrond af te scheiden. Zij berichtendat uit eene overgelegde teekening blijkt, dat die grond 103.7 centiaren groot is. Daar dit terrein door de gemeente wel gemist zou kunnen worden, gaven zij den verzoeker schriftelijk te kennen, dat zij genegen warenden raad voor te stellen zijn verzoek in te willigen wanneer hij bereid was een koopprijs van f 4 per centiare te betalen en de op de overdracht en levering vallende kosten voor zijne rekening te nemen Dien koopprijs in de laatste jaren steeds aan de gemeente betaald, achtten zij alleszins billijkdaar het terrein vlak aan den openbaren weg gelegen is en zeer goed nu of later bebouwd zou kunnen worden. De verzoeker heeft bij een overgelegd schrijven berichteen koopprijs van t 4 per centiare veel te hoog te achten en niet meer te willen besteden dan f 2 per centiare. Dien prijs achten zij te laag: dan wenschen zij den grond liever voor de gemeente te behouden. Zij stellen d.arom voor, den verzoeker mede te deelendat de gemeenteraad ongenegen isdezen grond aan hem te verkoopen tegen den door hem geboden koopprijs van f 2 per centiare. Aangenomen zonder beraadslaging met algemeene stemmen. 47. Rapport op het verzoek van den heer W. Bos en 49 medeonderieekenarenallen belanghebbenden bij of belangstel lenden in de bevordering van eene geregelde en voortdurende kaas- en graanmarkt, ook des winters, te Alkmaar, om de kaas- en graanmarkt in het vervolg te houden op iederen Vrijdag der week, alléén uitgezonderd de christelijke feestdagen. Burg en weth. zetten uiteen, wat door hen verricht is, om in 1887 in de zoogenaamde stille week ééne en in 1888 twee markten te houden en verklaren, dat zij in overeenstemming met de kamer van koophandel en fabrieken dan ook reeds voornemens waren in den loop van 1888 de afschaffing der stille zes weken voor te stellen, daar zij geen enkele geldige reden voor het behoud daarvan kenden toen dit adres ontvangen werd. Zy aarzelen niet, nu tal van voorname landlieden en aanvoerders van kaas verzoeken in dien geest te besluitenreeds dadelijk voor te stellen, aan den wensch dier verzoekers te voldoen en machtiging te verleenen, hun kennis te geven van het genomen besluit als beschikking op hun verzoek. Na eenige bespreking aangenomen met 13 stemmen tegen 1 stem van den heer Kraakman, die aanvankelijk nog had willen doorgaan met het houden van een paar markten in de stille zes weken zooals thans door Burg. en Weth. gedaan was en waarmede hij volkomen instemde als van oordeeldat op het oogenblik de tijd nog niet gekomen was tot het nemen van een dergelijken maatregel. De Voorzitter en de heeren Bruinvis de Lange, Goede en Stoel verdedigden den maatregel. Alkmaar is de eenige plaats in Nederland, waar de markt eenigen tijd niet gehouden wordt en waarom zou men dien toestand bestendigen In vroegere jaren moge deze maatregel reden van bestaan gehad hebben de veranderde omstandigheden maken het noodzakelijk, daarop terug te komen. Men laat dan ook overal in Noordholland de markten doorgaan, zelfs te Edam, waar de aanvoer van kaas het geringst is. Vooral de kaasfabrieken hebben bij het doorgaan der markt groot belang. De heer Goede verklaarde bovendien, dat de tegenwoordige toestand onhoudbaar was één van de twee men moest èf de stille zes weken behouden öf de markt steeds laten doorgaan. 48. Rapport op het verzoek van Klaas van der Meer eigenaar van het perceel aan het Zeglis en het Baanpad wijk E, No. 163, om den strook grond, liggende aan het Baanpad en grenzende aan dat perceel, volgens een overgelegd uittreksel uit het kadastrale plan zijn eigendom, in eigendom te mogen behouden. Burg. en Weth. berichtendat zij tegen dit verzoek geen bezwaar hebben daar deze grond werkelijk zijn eigendom is. Alleen wenschen zijdat de verzoeker dien grond dan van den openharen weg afscheide met inachtneming van de voor schriften van art. 18 der politie-verordening op het bouwen 25 Maart en sloopen van 29 April waart°e hij alleszins genegen is. Zij stellen daarom voor, hem als beschikking op zijn ver zoek mede te deelen, dat die grond te zijner beschikking zal worden gesteld, mits hij hem van den openbaren weg afscheide met inachtneming van de voorschriften van genoemd artikel. Aangenomen. 49. Rapport op het voorstel der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs tot regeling van de toelating van schipperskinderen op de openbare scholen en van het door hen te betalen schoolgeld Burg. en weth. kunnen zich met dat voorstel geheel vereenigen en stellen voor, aan art. 2 der algemeene schoolverordening een derde lid toe te voegen, luidende Kinderen van elders wonende, doch tijdelijk met hunne vaartuigen in de gemeente vertoevende schippers kunnen, onder overlegging van dezel'de bewijzen, ten allen tijde, wanneer er plaats is, op de school voor onvermogenden en de tusschenscholen toegelaten worden, wat de tusschenscholen betreft alleen na betaling van eene maand schoolgeld Tevens bieden zij voor het te betalen, schoolgeld ten bedrage van t 0,50 per maand of gedeelte eener maand per kind, eene ontwerp-verordening zoowel op de heffing als de invordering aan. Onveranderd vastgesteld. 50. Briefwaarbij wordt medegedeelddat bij het 2 lid van art. 1 der politie-verordening op het begraven en vervoeren van lijken van 27 Oct./1 Dec. 1869 bepaald is, dat hij, die op een buitengewoon uur wil hegravendaartoe verlof noodig heeft van Burg. en Weth. In verband daarmede is onder letter H der verordening op de heffing van begrafenisrechten bepaald: Heffing wegens begraven op buitengewone tijden. Voor de lijken, die begraven worden buiten den gewonen tijd, dat de begraafplaats volgens het reglement geopend is, wordt boven en behalve de overige belastingen geheven de som van zeven gulden. Zooals de bepaling nu luidt, kan zij alleen toegepast worden bij het begraven van lijken op de gemeente-begraafplaats, dat onbillijk is Ter wegneming dier onbillijkheid stellen zij voor, letter H te wijzigen als volgt Heffing wegens begraven op buitengewone tijden. Voor de lijken die met vergunning van Burg. en Weth. buiten den gewonen tijd begraven worden wordt geheven de som van zeven gulden. Aangehouden als in verband staande met het ingekomen verzoek der St. Barbarastichting. 51. Rapport der vaste commissie voor den hout en de plant soenen omtrent het denkbeeld van burg. en weth., om door beplanting voor het rasterwerk aan het plein benoorden de Groote Kerk een einde te maken aan den zeer onoogel ken aan ieder spoorwegreiziger bij de intrede der stad in het oog vallenden toestand en daardoor tevens te voorkomen het op dat punt verrijzen van woningen van gering aanzien De com missie kan zich met dat denkbeeld zeer goed vereenigen en stelt daarom voor, om op eene lijn, op 1.20 evenwijdig loopende met den kant van het nabij het burgerweeshuis volgens aan wijzing te verbreeden voetpad, en op ouderlingen afstand van 5 ellen, te planten 18 platanen en het terrein daarachter, aan vangende op 2.70 el uit den kant van dat voetpad, vol te zetten met ijpen veeren, behalve op die punten, waar belendende eigenaars thans reeds recht van uitgang op den openbaren weg bezitten. Mochten in het vervolg andere eigenaars bouwplannen aanbieden, welke de goedkeuring van burg. en weth. verwerven, dan zou voor hunne rekening ook het ijpehout verwijderd kunnen worden en de rege.1 platanen als versiering van bet plein in stand blijven Ter tegemoetkoming aan de bedenking dat op het smalste gedeelte van het terrein geen plaats is voor de bedekking met ijpen veeren, kan aanbevolen worden, aldaar tusschen de platanen eenigen hulsten te planten. Met algemeene stemmen zonder beraadslaging aangenomen. 52. Rapport der kamer van koophandel en fabrieken op het verzoek van bestuurders van den bond der Alkmaarsche graan- en zaadmarktom het marktuur der graan- en zaadmarkt te wijzigen en weder te stellen van 9 tot 10 uur. Zij merkt op, dat in het adres geen enkele reden wordt opgegevendie haar zou kunnen doen besluiten op haar vroeger gevoelen terug te ko men; dat alles van 's morgens 8 of 9 tot 11 uur stil licht, geene reden is om het marktuur te vervroegen want dat op den zelfden grond de kaasaanvoerders, die reeds Donderdag met hunne kaas hier komen, zouden kunnen verzoeken de kaasmarkt des Donderdags tc doen aanvangendat zij van oordeel is, dat de gehouden proefneming met het vervroegde marktuur zeer veel nadeel aan de markt heeft toegebrachtwant vele graan- en zaadaanvoerders, die vroeger geregeld hunnen voorraad alhier verkochten, bezoeken nu geregeld de graanbeurs te Amsterdam en verkoopen aldaar hunnen voorraad op monster. Zij ontraadt daarom ten ernstigste de inwilliging van het verzoek. Met algemeene stemmen zonder beraadslaging afwijzend op het verzoek beschikt. 53. Rapport der vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigen dommen omtrent de door Burg. en Weth ingediende ontwerp- instructie voor den gemeente-architect en rooimeester. In hoofdzaak kan de commissie zich met het ontwerp vereenigen alleen wordt door haar de wijziging van een paar artikelen voorgesteld, alsmede het opnemen van een geheel nieuw artikel. Na eene korte bespreking wordt de instructie met de door de commissie voorgedragen wijzigingen onveranderd vastgesteld. Yan de vorige vergadering. 54. Rapport van Burg. en Weth. op het verzoek van de bewoners der BoekeLan nabij de Akerslaan, om verbetering in den waterafvoer aldaar. Gesteld in handen der vaste commissie van bijstand in be trekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommen om bericht en raad, in verband met een door J. Balder aangegeven en onderzocht plan tot verbetering en een door den heer Stoel geopperd plan tot verbetering.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 3