Negentigste Jaargang. 1888. Alaiahadi's nalatenschap. WOENSDAG 8 FEBRUARI. FEUILLETON P4Pie» ?0. 17. eün Prijs der gewone Advertentiën: (Dföciëcl (Seöeelte. 43) V AI.KIHAARSCIIE COIIRAIVT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. VEEGADEEING vkn den E A A D der gemeente ALKMAAE cp Donderdag 9 Februari 1888, 's na middags 2 uren ter behandeling van de in de vorige vergadering ingekomen adressen betrekkelijk de kie zerslijsten. De Secretaris der gemeente Alkmaar, 6 Eebruari 1888. NUHOUT van dee VEEN. BELGIE. De begrooting van justitie is met algemeene stemmen door de Kamer aangenomen. Slechts 80 van de 138 leden waren tegenwoordig. DUISCHLAND. De Nordd. Allg. Zeitungprins Bismarck's orgaan zeido den 4 in haar staatkundig overzichtdat de belangrijke gebeurtenis van den dag op staatkundig gebied de openbaarmaking is van den volledigen inhoud van het tusscben Duitschland en Oostenrijk bestaand verbond. Indien men uit deze openbaarmaking zou willen afleidendat thans eene spoedige ontwikkeling der bestaande crisis te verwachten is, dan is dit slechts eene persoonlijke opvatting. Eene bedaardeomzichtige beoordeeling wordt te meer ver- eischtnaarmate minder kan worden ontkend dat de verrassende maatregel der kabinetten van Berlijn en "VVeenen in de tegenwoordige omstandigheden aileen door den ongewonen toestand, waarin men zich bevindt, geboden wordt. E ij k s d a g. Hat wetsontwerp tot verlenging van den zitticgtijd der leden is ten slotto niet naar eene com missie verzonden. Het zal voor de tweede maal onmid dellijk iD den Eijksdag zeiven behandeld worden. Het is nog bestreden geworden door Eugen Eichter namens de liberalen, door Singer namens de sociaal-demokraten en door "VViudthorst namens bet centrum. Deu 6 begon de algemeene beraadslaging over het ontwerp tot het sluiten eener leening ten behoeve van de uitbreiding der landweer. Prins Bismarck lichtte dit ontwerp met de volgende woorden toe „Ik geloof niet, dat ik nog iets zou kunnen bijdragen om de meerderheid waarmede dit ontwerp zal aange nomen worden te versterken. Niet daarom neem ik het woord, maar alleen om over den algemeenen toestand van Europa te spreken. In dit opzicht kan ik er mij toe bepalen te ver wijzen naar hetgeen ik reeds vroeger heb gezegd, want de toestand is sedert dien tijd niet veel veranderd. W ij waren in bet vorige jaar bang voor een oorlog met Erankrijkmaar sedert dien tijd is in Eranknjk een vredelievende president gekozen en deed de vredelievende Stemming zkh ook gelden. Ik ben daarom in staat de openbare meening in zoover gerust te stellen, dat de vooruitzichten ten op zichte van Erankrijk gunstiger zijn geworden. Zij verborg haar gloeiend gelaat aan de borst des geliefden en Eipperda voeldehoe snel hare slapen klopten. Het werd stil in het vertrek en de hertog waagde het nietdeze stilte te verstoren. Het was een oogenblik van vrede voor hem en nooit had bij genotvoller oogenblik gesmaakt. In zijne onstuimige jongelingsjaren had hij al te dikwijls bontgekleurde vlinders nagejaagd doch eenmaal tot man gerijpt voelde hij eerst de echte liefde in zicb ontkiemen. Op een hofbaldat ook Garciloso met zijne beide dames bezochthad Eipperda met het jonge meisje kennis gemaakt en zicb onweerstaanbaar tot haar aangetrokken gevoeld door hare lieftalligheid en bekoorlijkheid. Het toevalde beste bondgenoot van den God der liefde legde al spoedig de eerste losse vriendschapsbanden vaster en steviger. Het weinig verwende kind dat van hare prille jeugd af op zichzelf had gestaan ge voelde des te dieper het geluk van bemind te worden. Mercedes beschouwde Eipperda als de volkomenste aller menschen bij was haar afgod. Verward hief het meisje het hoofd op. „De tijd snelt heen, Juan", sprak zij zacht; „ik moet aan terug- keeren denken. Heeft mijn brief u voldoende ingelicht omtrent uwe vijanden f' Eipperda knikte toestemmend. „Uit de beschrijving van het uiterlijk der personen, kon ik gemakkelijk her kennen wie ze waren Geen enkele der dertien samen zweerders heeft mij in waarheid iets te verwijten; alleen wangunst, gekrenkte eigenliefde en blinde partijzucht hebben deze mannen tot mijne tegenstanders gemaakt. Wat heb ik Garciloso gedaan Door mijne voorspraak werd hem de betrekking geschonken, die hij nu bekleedt, Ook wat Eusland betreft, ben ik nu van hetzelfde gevoelen als toen ik hier verklaarde, dat wij geen aanval van Eusland te vreezen hadden. In geen geval mag men den toestand beoordeelen naar de mededee* lingen der pers. Ik hecht aan de russische pers geene waarde maar wel aan het woord van Keizer Alexander. Eeitelijk is de toestand nog gelijk aan 1879. Het samentrekken van russische troepen bij de grenzen moge bedenkelijk schijnen maar toch zie ik geene aanleiding om voor een russichen of europeeschen oorlog te vreezen. Ik geloof, dat de verplaatsing van russische troepen naar het westen geschiedt, om bij de eerstvolgende europeesche crisis aan Euslaads stem den noodigen nadruk te ver- leenen. Misschien verwacht Eusland eene verandering in den stand van het oosterscüe vraagstuk en wil het daarom de eischen, langs diplomatieken weg te stellen, door een strijdvaardig leger ondersteunen. Bij het oostersche vraagstuk komt Duitschland in de tweede plaats in aanmerking. Daarna gaf hij eene overzicht van de betrekkingen tusscben Eusland en Duitschland. „Zekere oorlogzuchtige neigingen in Frankrijk en Eusland dwongen tot maatregelen van verdediging Pruisen was Eusland steeds te gemoet gekomen en ik heb de goede betrekkingen altijd onderhouden. Niet temin kwam er verkoeling in de vriendschappelijke gezindheid van Eusland. Ik zeg dit tot verklaring waarom het bondgenootschap met Oostenrijk gesloten is. De openbaarmaking van bet verdrag is noch eeu laatste stap noch eene bedreiging. De beteekenis van bet verdrag ligt in de gemeenschap van belaügen der beide rijken, evenals dat, met Italië gesloten. Het geldt bier alleen de afwering van gemeenschappelijk gevaar het gezamenlijk streven naur handhaving van den vrede. Uit haat wordt geen oorlog gevoerd; anders zou Erankrijk met Italië en de geheele wereld in oorlog verkeeren. De macht, die wij bezitten, zal, naar ik hoop, de openbare meening, de beurs en de pers gerust stellen. Met de thans voor gedragen wetten kunnen wij aan elk onzer grenzen één millioen goede soldaten stellen." Hij eindigde aldus: „Het bewustzijn onzer kracht zal ons niet weerhouden, onze pogingen tot behoud van den vrede voort te zetten. Wij trachten de oude betrekkingen met Eusland te herkrijgen doch loopen niemand na. Wat Bulgurije betreft, Eusland moet de oprechtheid van Duiischiands houding erkennen. Indien Eusland zulks vraagt, zulteu wij zijne door het Congres gewettigde aanspraken bij den Sultan ondersteunen." De heer von Eranckenstein stelde daarop voor de land- weerwet in haar geheel aan te nemen eu ook geene beraadslaging over bet leeuingsvoorstel te voeren. De heeren HelldorfBennigsen en Behr stemden hiermede in. Het leeningsvoorstel werd daarop naar de begrotings commissie verzonden en de landweerwet in tweede lezing overeeukomstig de besluiten aer commissie aangenomen. Prins Bismarck betuigde zijn dank voor het welwil- door mynen invloed al weder werd don José Pacheco de reebterband van minister Grimaldo. Op Garciioso had de gevaarlijke vertrouwelijkheid van d'Aubanton eene voor mij nadeehge uitwerking en die José draagt my een kwaad hart toe omdat ik mij tegen zijne be noeming tot gezant te Genua, in de plaats van den zieken Alarfon, in het belang van het land, heb verzet. Ik zal den koning biervan vrij en open mededeeling doen en ik hoop, dat de vorst nog met vergeten is wat ik voor Spanje gedaan heb. Luister, Mercedes, wat is dat? Zingt het gepeupel mij weer zijne minne zangen toe Een dof en onbestemd gedruisch dat klonk als het bruischen der branding tegen eene rotsige kust, drong tot de luisterenden door. Doodsbleek sprong Mercedes op. „Dat waanzinnige volk!" morde zij. „Het smaalt op zijnen beschermer, door betaaide agenten opgestookt en aangevuurd. God en zijne heiligen mogen met u zyn, Juan ik moet mij haasten terug te keeren, als ik niet betrapt wil worden." Na eene laatste omhelzing verdween Mercedes door de deur en Eipperda keerde in zijn kabinet terug. Midden in het vertrek stond in onbewegelijke hou ding een man in de smaakvolle en rijke livrei van den hertog. Zyn breed en verstandig gladge eboren gelaat, waarin donkere levendige oogen schitterden, was bleek en uit zijne gebaren sprak angstige spanning. Samt Martin was des hertogs eerste kamerdienaar; de eenige wien deze zyn onbeperkt vertrouwen schonk. „Welnu, Martin, wat is er aan de band?" vroeg Eipperda. „Is dat dwaze volk weder aan bet razen?" „Helaas, ja, Uwe Doorluchtigheid", antwoordde de dienaar „en ik vrees nog iets ergers. Mag ik u verzoeken eens uit het venster te zien. Ziet gij daar in de verte dien draagstoel met het wapen der Bourbons op het portier De beide dragers bebooren tot de hof bedienden van Zijue Majesteit en de eerewacht bestaat uit de lijf-hellebadiers des konings. lend tegemoetkomen van den Eijksdag, onder verklaring, dat de waarborgen voor bet behoud van den vrede daardoor werkelijk versterkt werden. Zoo bij het binnen komen als het verlaten van de zaal werd bij door het publiek met buitengewone geest drift ontvangen. Pruisen. De ochtendbladen van den 4 verklaren dat de openbaarmaking der bepalingenwaarop het duitscb-oostenrijksche verbond rustin hooge mate de aandacht verdient. Het doel daarvan is aan den eenen kant te Petersburg en te Parijs gerust te stellen, maar aan den anderen kant ieder, die den vrede wil storen, eene zeer duidelijke waarschuwing te geven. Huis van Afgevaardigden. Namens de ver- eenigde nationaal liberale en conservatieve partijen is het voorstel ingediend, den dunr van den zittingtijd der afgevaardigden, na afloop der tegenwoordige mandaten, op 5 jaren te bepalen. ENGELAND. De Times merkte den 4 in een hoofdartikel op, dat de Keizer van Eusland reeds sedert langen tijd met de bepalingen van het oosten ryk^ch- duitsche verbond bekend waszoodat de toestand door de openbaarmaking van bet verdrag niet aanmerkelijk werd gewijzigd. Zeker is het nietdat deze waar- schuwing bet behoud van den vrede ten gevolge zal hebben. De onthullingen zijn een slag voor Eusiand's trots en Eusland kan nu zijne staatkunde niet wijzigen, zonder den schijn op zicb te laden voor deze bedreiging te zijn terug geweken. Binnen weinige dagen zal men echter zekerheid hebben. De door den Keizer van Eusland en zijne raadslieden te nemen beslissing kan gevolgen hebben, waarvan het einde niet te voorzien is. De aanhangers van Parnell zullen véér den aanvang der werkzaamheden in het Lagerhuis onder Parnell zeiven te Londen eene bijeenkomst houden tot vast stelling van de houding dier partij. Ierland. Het eere-burgerscbap van Dublin is den 2 aan den heer Eipon eu den oud-minister Morley, beide voorstanders vau bome-rule aangeboden. De beer Sullivan burgemeesterdie den vorigen dag u t de gevangenis ontslagen was, bield bij die gelegenheid eene toespraak. IEANKEIJK. Den 1 is ten huize van den minister van koophandel, de heer Eloquet, voorzitter der Kamer, door den minister van buiteDl. zaken aan den russischen gezant, graaf Mohrenhei.ivoorgesteld. De beer Eloquet beeft daarna den gezant een bezoek gebracht, die bij die gelegenheid de uitnoodiging aaQnam voor bet groote diplomatieke feestmaalden 13 door den heer Fioquefc te geven, waarbij de president der republiek en de minis ters ook tegenwoordig zullen zijn. Door deze verzoening is waarschijnlijk het bezwaar vervallen dat tot beden tegen zijn optreden als minister bestond, namelijk dat hy indertyd bij bei bezoek van den Keizer van Eusland te Parijs geroepen had „leve Polen, mijnheer Eipperda verbleekte. „Eene koninklijke boodschap", sprak by bij zicb zeiven, maar onwillekeurig richtte bij' het hoofd hooger op en nam zijn gelaat eene trotsche uitdrukking aan. „Zij zal my welkom zijn. Martin ik wil de gezanten des konings in de marmeren zaal ontvangen." De marmeren zaal in Eipperda's paleis was dezelfde, waarin Alberoni vijf jaar geleden, het koninklyk besluit', dat zyn onmiddelyk omslag bevatte, uit banden van den markies Toloso ontvangen bad. Een bediende meldde den hertog de aankomst van graaf Pliego. Hellebaardiers bezetten de deuren der zaal en de graaf trad binnen. De elegante cavalier was in groot gala gekleed; op zijn wambuis van licht blauwe zyde prykte de orde van bet Gulden Vlies. Graaf Puego maakte eene ridderlijke buiging voor Eipperda. „Op bevel van Zyne Allergenad gste en Allerver- bevenste Majesteit mijnen koning en beer", ving de graaf aan „is mij opgedragen uhertog deze oi-- konde te overhandigen met de verzekering dat zijne komnklyke Majesteit u steeds genadig gezind bl.jft." Piiego boog zich ten tweedenmale en overhandigde Eipperda den papieren rol met het zegel van het kabi net des konings. Een oogenblik slechts talmde Eipperda, daarna opende by met vaste hand het dekreet en doorliep snel den in houd. Geen spier in zyn gelaat vertrok hij daarbij en zyne gebaren bleven even koel en deftig. „Bieng den koning mynen eerbiedigen groet", ant woordde hy met luider stemme. „Ik heb kennis ge nomen van zyn bevel en zal het stiptehjk nakomen. De drieduizend pistolen evenwel die my des konings genade als pensioen schenktvereer ik den staat tot oprichting van een gekkenhuis voor de veile oogendie- naais en lastertongen, die hun best doen bet ujk ten gronde te richten en dengene, die langs eerlijke wegen naar vooruitgang streefbvol nijd en afgunst den weg versperren. Meld dat aan uwen beer graaf Pliego

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1