iSiuuctilauD. Kamer. De interpellatie van den beer Lanr over het opkoopen van koper werd den 4 tot deze week uitgesteld. ITALIË. Bij de behandeling der staatsbegrooting' in de Kamer heeft de minister van financiën den 4 zijn beleid verdedigd. Hij hoopte, d t het handelsverdrag met Frankrijk gesloten zou kunnen worden. In het tegen overgestelde geval behoefde men zich niet ongerust te maken want het italiaansche krediet is niet van dien aard, dat het op ééne enkele markt behoefde te rusten. Eene motie van vertrouwen in den minister werd ten slotte met 240 tegen 7 stemmen aangenomen. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg zegt met betrekking tot het openbaar maken van het bonös- verdrag tusschen Duitschland en Ojstenrijk, dat vooral aandacht verdient de verklaring in de duitsehe staats courant aan de openbaarmaking voorafgegaan dat het verdrag een zuiver verdedigend karakter heeft dat de regeeriog vaa beide landen dus besloten is den vrede te handhaven en zich overtuigd houdt, dat door deze openbaarmaking alle twijfel dienaangaande zal worden opgeheven, Het is te hopen, dat dit doel bereikt zal worden. Al de andere russische bladen laten z'ch over die openbaarmaking betrekkelijk kalm uit. De Nowoje Wremja twijfelt niet aan de oprechtheid der verklaring, in de duitsehe staatscourant bij de openbaarmaking afgelegd. Rusland kan bjj het verdrag rustig toezien want het wil niemand aanvallen. SPANJE De regeering zal aan de Cortes een wets ontwerp indienen waarbij eene belasting wordt voor gesteld op alcohol boven de invoerrechten, De gemeenteraad van Beverwijk heeft den I besloten de kapelaans niet op de kiezerslijsten te brengen. Den 1 is te Hoorn eene centrale liberale kies- vereeniging voor het hoofdkiesdistrict Hoorn opgericht. Een veldartillerist heeft te Aifen aan den Rijn in den nacht van den 1 op den 2 met zijne sabel eene geheele laan met hoornen vernield. De afdeeling Zijpe van Volksonderwijs heeft den 2 bij de behandeling van een voorstel om de artikelen, we'ke uitdrukkelijk voorschrijven zich met de verkie zingen te bemoeien, te doen vervallen beslist, dat het I vrijgelaten zou wordenzich al dan niet daarmede I in te laten. Ds. J. Moll Jbz., in 1827 predikant geworden en in 1830 te 's Gravenbage beroepen, de oudste predikant van ons land, heeft den 2 aan den kerkeraad der ned. herv. gemeente medegedeeld dat hij tegen 1 Mei e k. zijn eervol emeritaat zal aanvragen. Bij kon. besluit van den 2 is benoemd tot munt meester de heer H. L. A. van der Wall Bake, bij beslnit van 9 Juli 1887 aangewezen voor de tijdelijke waar neming dier betrekking. Den 2 is te Haarlem door den eerstaanwezend ingenieur der genie aanbesteed het maken eener dam sluis in de Haarlemmermeerringvaart bij Vijfhuizen geraamd op f 59000. Laagste inschrijver de heer A. van der Meyden Az. te Hardingsveld voor f 47789. Bij kon. besluit van den 2 is de comtnis-aris des konings ;n Noordholland gemachtigd tot het bijeenroe pen van de Staten dier provincie in buitengewone ver gadering op 13 Maart a s., om daarin aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van Ged. Staten van dat gewest. Den 3 is te Amsterdam eene vergadering gehou den van voorloopig toegetreden deelnemers aan de ten toonstelling te Parijs in 1889 aan het slot waarvan de volgende motie aangenomen werd Met eenen trotschen hoofdknik verliet de hertog de zaal en de secretaris van staat keerde met toornig ge rimpeld voorhoofd naar zijne hellebadiers terugdie hem naar zijnen draagstoel g leidden. Ripperda was zijne werkkamer binnengestormd. Tot dusver hadden zijne opgewondenheid en zijn trots hem staande gehouden doch nu hij alleen wasviel hij doodmoede in zijnen leunstoel. De slag, die hem ge- troflen had was al te plotseling, al te zwaar geweest. Nog hield de hertog h t noodlottige koninklijke de kreet krampachtig tusschen de vingers. Hg had zijn hoofd op de borst laten zakken en van tijd tot tijd slaakte hij eenen diepen zucht of openden zich zijne half gesloten lippen tot eenen bitteren lach. Hij hoorde niet hoe de deur zachtjes geopend werd en Saint Martin binnentrad De getrouwe bleef een oogenblik voor zijnen gebieder staan met diepe smart op het gelaat, te; wij! zyne zware wenkbrauwen somber getronst waren en uit zjne halfgesloten oogen een onheilspellend vuur blonk. „Excellentie", sprak hij met diepe en vriendelijk zachte stem. „Excellentie vergeef' mijdat ik u in dit oogenblik stoor. Een vreemdeling wenscht te worden toegelaten „Een vreemdeling", stoof Ripperda op. „Sedert dit stuk papier mij geleerd heeft, hoeveel er op menscbe- lijke dankbaarheid te bouwen valtis iedereen mij vreemd. Laat mij alleen, Martin 1" So6lle voetst-jppen naderden de deur; in het volgende oogenblik werd. deze geopend en een rijzige jonge man, net blonde lokken en een blonde baard, gekleed in een lederen wambuis en met booge rijlaarzen aan de heenen versoheen op den drempel, „Daar ben ik, hertog van Ripperda", sprak hij met eene metaalheldere, welluidende stem. „Gij hebt mij geroepen en, onze oude vriendschap indachtig, heb ik niet geaarzeld de lange reis van de oevers van den Neckur tot die van den Manzanares te aanvaarden. War is er van uwen dienst, bertog Ripperda sprong op en trad den vreemdeling met open armen tegemoet. „Kracbwitz! Hans Kaspar von Krachwitz één dag vroeger en ik ware gered geweest „De vereeniging stelt zich ten doel ée deelneming aan de wereld tentoonstelling te Parijs in 1889 te ver wezenlijken door „1°. eene raming te maken van de vermoedelijke kosten „2°. de nijveren tot medewerking op te wekken, hen die tentoonstellen te vereenigen en elk hunner de kos ten in rekening te brengen aan zijne tentoonstelling verbonden „3°. de vertegenwoordiging der tentoonstelling op zicb te nemen „4°. een waarborgkapitaal te vormen dat strekt om de event-eele tekorten, ontstaande of door de onvolle dige dekking der kosten binnen de begrooting, of door uitzetting dier kosten boven de begrooting, te dekken. Den 3 is te Leeuwarden een 24jarig ongehuwd timmerman uit de dakgoot gevallen van een perceel waaraan bij werkzaam was. Hij was dadelijk dood. Door de bemoeiingen der commissie die zich zooals wjj in ons vorig nummer mededeeldenonder den naam „Liefdadigheid zij ons doel" in de Beemster gevormd heeft, werd aldaar op den 3 een wedstrijd op schaatsen ten behoeve van minvermogenden en werke- loozen gehouden waaraan door 34 personen deel ge nomen werd. De prijs werd bebaa d door W. Molenaar, de le premie door P. Zwikker en de 2e premie door D. Bakker. Alle deelnemers aan dien wedstrijd ontvingen eenige levensmiddelen en brandstoffen. Bij kon. besluit van den 3 is met ingang van 1 Maart benoemd tot directeur van het rijkstelegraaf kantoor te Nieuwediep de heer J. W. Kloppert, thans in gelijke betrekking te Middelburg. Bij besluit van den minister van staatminister van binnenl. zaken van den 4 is bet hoofdkiesdistrict Alkmaar verdeeld in de volgende onderkiesdistricten en hoofdplaatsen Alkmaar, bestaande uit de gemeenten Alk maar en Oudorp, Heiloo, Bergen, Schoorl, Warmenhuizen, Harenkarspel, St. Maarien Scbagen, Wieringerwaard, Barsingerhorn Nieuwe Niedorp Oude Niedorp, Heer Hugowaard Oudkarspel Noordscharwoude, Zuidachar- woudeBroek op Laogedijk, bestaande uit de gemeen ten Broek op Laogedijk en St. Pankras Koedijk en Oterleekbet hoofd kiesdistrict den Helder, in den Helder TexelVlieland Terschelling Wieringen Anna Paulowna en Zjpe, bestaande uit de gemeenten Zijpe Callanteoog en Petten j het hoofdkiesdistrict Beverwijk in Beverwijk, Zandvoort, Bloemendaal, Spaarndam flaarlemmerliede en Spaarnwoude, Velsen, bestaande uit Velsen en Schoten, Assendelft, Westzaan, Krommenie, Wijk aan Zee en Duin, Heemskerk, Uit geest, Castricum Akersloot, Limmen Egmondhinnen en Bgmond aaD Zeehet hoofdkiesdistrict Hoorn in Hoorn, ZwaagBerkhout, Avenhorn, bestaande uit Je gemeenten Aveohorn en Oudendijk Ursem, Seher- merhorn, Beets, Oosthuizen, bestaande uit de gemeenten Ooschuizen en Warder, Purmerend bestaande uit de gemeenten Purmerend en Kwadijk Edam bestaande uit de gemeenten Edam en Middelie Monnikendam, bestaande uit de gemeenten Monnikendam en Katwonde, en Marken; het hooidkiesdistrict Enkhnizen inEukbuizen, Medemblik Twisk, begaande uit de gemeenten Twisk, Abbekerk en Opperdoes, Hoogwoud, Winkel, Span broek, bestaande uit de gemeenten Spanbroek en Opmeer, Obdam bestaande uit de gemeenten Obdam en Hens broek SijbekarspelWogoum, Nibbikswoud, Midwoud, Wervershoof, Andijk BovenkarspelGrootebroek HoogbarspelWestwoud, Blokker, Wijdenes, bestaande uit de gemeenten Wijdenes en Schellinbhout, Venhuizen en Urk. Het hooofdkiesdistrict Haarlem is verdeeld in 4 en het hoofdkiesdistrict Amsterdam in 12 onderkies districten, waarvan 8 in Amsterdam en 4 in Nieuwer- A instel. Den 4 is te Amsterdam overleden de hear Phi- III. De avondschemering maakte allengs voor volslagen duisternis plaats. Het volk voor Ripperda's paleis bad zich langiumerhand verstrooid, nadat het over dag zijne vreugde over den val van den gehaten minister op luidruchtige wijze bad te kennen gegeven. Zoo snel als de wind bad zich het heuchelijke nmuwa, dat de hertog van al zijne ambten en waardigheden ontzet en met een matig pensioen tot het ambtelooze leven verwezen wasdoor de stad ve'spreid. In waarheid had het volk weinig reden om Ripperda een kwaad hart toe te dragen want onder de regeering van Philips V had nog geen minister met zoo eerlijke bedoelingen de handen aan bet roer van staat geslagen als bij; zijne tegenstanders hadden echter op handige wijze de laatste mislukte geldoperaties in een zeer ongunstig daglicht weten te stellen waar door natuurlijkerwijze de slechte gezindheid van de lagere klassen voor Ripperda nog toenemen moest. Terwijl het volk in opgewonden stemming aan zijne vroolijkheid den vrijen teugel vierde, zaten Ripperda en de jonker von Krachwitz in een gezellig vertrek van het hertogelijke paleis bijeen en spraken over koetjes en kalfjes. Slechts eene zonderling gevormde lamp, die op een zuilen- voetstuk van gesneden ebbenhout stond verlichtte bet kleine salon. Op de groote tafel in het midden van het vertrek stonden nog de overblijfselen van het souper dat de hertog zijnen jongen vriend had laten voordienen en op het kleine hoektafeltje voor den divan waarop beiden zaten, stond tusschen twee gevulde kelken eene fleseb met het donkerroode druivensap van Alicante. Ripperda's gelaat stond rustig en blijmoedig Hij bad de smartelijke opgewondenheid, die graaf Pliego's bood schap bij hem had opgewekt, overwonnen en met al de kracht zijner ziel een vast besluit genomen. Bebagelijk vleide hij zicu in da zachte kussens en sloeg eenen onder zoekenden blik op de typisch duitsehe gestalte des jonkersdiesedert wij hem te Parijs voor de laatste maal ontmoet hebben, tot eenen man was opgegroeid. „Het doet mg genoegen a in zoo goeden welstand te zien", sprak de hertog, terwijl hij zijnen blik met wel gevallen op des jonkers gelaat liet rusten „men kan het u aanzien dat het n niet slecht gegaan is gedu rende den tijd dat wij elkander niet zagen. Gij zijt lippons, pastoor in de parochie O. L V. Onbevl. Ont vangenis, tot voor korten tijd pastoor te Schagen. De deelhebbers in de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam bebben den 6 besloten tot het uitschrijven eener 4 pet. geldleening van f 300.000 ter voorziening in het gebrek aan be drijfskapitaal en ten einde werk te kunnen verkrijgen in het belang van de T100 man, thans aan die fabriek werkzaammet hunne gezinnen zeker 5500 personen uitmakendeen waarop eenig vooruitzicht bestaat in verband met het niet ongunstig antwoord ontvangen op bet door het bestuur tot de regeering gedaan verzoek, om aan de fabriek ook aandeel te geven in de verschil lende werken, welke door baar zullen worden uitbesteed. De inschrijving is opengesteld ten kantore der kasver- eeniging op den 10. In het nieuwe district Tilburg is de heer mr. B. M. Bahlmann tot kandidaat voor de 2 Kamer gesteld, in plaats van den heer E. H. H. Borretdie verzocht bad niet meer in aanmerking te komen. De afdeeling Ursem en omstreken der Holl. M. v. Landbouw benoemde tot afgevaardigde naar de voorjaarsvergadering der vereeniging tot ontwikkeling van oen landbouw in Hollands Noorderkwartierden heer W. Houtkooper en tot zijn plaatsvervanger den heer C. Ruijter. Door de zorg van het Amsterdamsch Genootschap ter bevordering der koepok-inenting voor minvermo genden zijn in 1887 5865 inëntingen en berinëntingen van het kalf op den arm verricht een cijfer dat nog nimmer bereikt werd In dat jaar werden verzonden 1505 glaasjes en 242 buisjes animale lymphe en 36 buisjes pokpoeder volgens Reissner. Bij de onderhandsehe inschrijving voor de aanbe steding van vier landsschoeners waren de laagste in schrijvers de koninklijke maatschappij de Schelde te Ylissingen voor 2 stuks voor f 62000 en de firma Heem stede Obelt voor 2 stnks voor 63000. De gunning beeft binnen 14 dagen door den minister van marine plaats. De centrale liberale kiesvereeniging in het kies district Haarlemmermeer heeft den heer Herman E. Bultman kandidaat gesteld voor de 2 Kamer. Het leggen der buizen voor de Nieuweramstelscbe waterleiding is niet gegund aan de laagste inschrijvers, maar aan den daarop volgenden inschrijver den heer George Wilson te 's Gravenhage, voor ƒ418.513.97. De onderlinge scbroefstoombootdienst Oostzaan keert over 1887 van de behaalde winstten bedrage van 6009.54 4 pet. dividend uit en bracht 5000 op de reserve overwelke daardoor tot 10000 is gestegen. Het tekort van den failliet verklaarden makeiaar in effecten en assurantiën W. Cz. Honigh te Wormer- veer wordt op f 100.000 geschat. De verhuring der dijk- en wegparken in de Beem ster heeft voor dit jaar f 11506 opgebracht zijnde 1220 meer dan in 1887 en f 1433 meer dan in 1886. De heer C. Over te Ondkarspel is benoemd tot voorzitter van het bestuur van den Koog- en Bleek- meerpolder onder de gemeenten Oudkarspel en Haren karspel. Aan den kerkeraad der ned. herv. gemeente te Rotterdam is door de arr. rechtbank aldaar machtiging verleend als kerkbestuur kosteloos te procedeeren tegen den heer W. A. Vroolijk thans ouderling bij de aoleerende gemeentedie niet voldaan heeft aan den tot hem geriehten eisch, om binnen eene maand gelden, fondsen en papieren, die hij als iid van den kerkeraad onder zijne berusting heeft, af te geven. De openbare gezondheidscommissie te Rotterdam beeft gewaarschuwd tegen het gebruik van sigarenpijpjes van karton meestal met fraaie kleuren omdat in die een echte Teutoon geworden de kleine Spanjaarden mogen zich wel in acht nemen voor uwe herculesge stalte. Laat mij uw glas nog eens vallen en vertel mij dan eens voor ik zelf mijne biecht doewat gij al ondervonden hebt sedert den nacht, waarin ik het ge noegen bad, onder Luna's stralen met u en don Pacheco kennis te maken Kracbwitz ledigde zijnen beker en ving aan. „Tusschen dien nacht en den dag van heden ligt eene lange reeks van gebeurtenissen, waarvan ieder afzonder lijk diep, zeer diep, in mijn leven heeft ingegrepen. Ik beb leeren inzien, dat het ware geluk des levens niet in het onderlinge verkeer met menschen niet in den omgang in gezelschapskringenmaar in de ver strooiing der eenzaamheid ligt. Een beroemd veldheer die op zijn vijfentachtigste jaar als philosoof stierf, liet op zijnen grafsteen het volgende opschrift beitelen „Hier rust iemand, die slechts vijf jaren geleefd heeft." Tot zijn tachtigste jaar bad deze man slechts ge leefd voor roem en eer toen eerst trok hij zich in de eenzaamheid terug en smaakte nog vijf jaren het echte ware geluk. Met het oog op mijne jeugd moge het vreemd klinken dat ik zooveel smaak vind in de pessimistische wereldbeschouwing van dezen ouden ma- homedaan; maar ik heb gedurende mijn verblijf in Parijs zooveel rampen te verduren gehad, dat ik voor bet ver volg gaarne afstand zon doen van het vooruitzicht ooit mijn dierbaar plekje grond aan den Neckar te verlaten en terug te keeren in de wereld „Dan had ik misschien beter gedaan uw idyllisch leven niet te verstoren", hernam Ripperda, „maar voor eenen dertigjarige ouder zult gij toch wel niet zijn oassen deze gedachten niet. Laat den ouden braven krijgs man, dien gij mij daareven als een voorbeeld hebt aan geprezen zijne levensphilosofie Gij zijt te jong om pessimist te kunnen zijn. Ik wed dat gij treurt om eenig geliefd wezen, dat voor n in de wereldstad Parijs verloren ging. En mooht dit al zoo wezen zijn er geen dnizend frisch bloeiende bloemen genoeg in de wereld om u deze eene verwelkte knop te doen ver geten Krachwitz slaakte eenen diepen zucht en zweeg. Wordt vervolgd,

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2