De schipper van Oudkarspel op Alkmaar, den 4 ten gevolge van het ijs niet kunnende varenis op de thuisreis van den wagen gevallen en brak een been. Den 4 zijn in een sigarenwinkeltje op de Bloem gracht te Amsterdam twee mannen en ééne vrouw aangehouden, die men reeds sedert eenigeo tijd verdacht van te zijn de vervaardigers en de uitgevers der in den laatsten tijd aangetroflen valsche muntstukken. In de woning van één hunner werd eene aanzienlijke hoeveel heid va'sch geld gevonden in den hollen poot eener tafel alsmede eene groote voorraad gereedschappen welke tot de vervaardiging gediend haddeno. a. de matrijzen, gebruikt bij het maken der val.-che rijksdaal ders. Hoofden der bende schijnen te zijn Hol, bewoner van het winkeltje, Mevius en Smilsbuijzen, meubelmakers. Alles werd in beslag genomen. Den 5 is te Beverwijk overleden de heer dr. J. F, Halder, sedert ruim 51 jaren practiseerend geneesheer aldaar. Te Arnhem is den 5 onverwacht overleden de bekende nederlandsehe landschapschilder Mauve in den ouderdom van 50 jaren, De gemeenteraad van Hoorn beeft den 6 besloten, onder nadere goedkeuring der regeering, eene kamer van koophandel op te richten en de Zaterdagsche veemarkt weer in de stad te brengen, terwijl benoemd werd tot make laar de heer J. Rozendaal en tot onderwijzeres aan de le burgerschool voor meisjes mej. P. S. Moorhaus aldaar. Omtrent de verbetering van de inrichting der boter- maikt en der zaadmarkt werd nog geen besluit genomen. De gemeenteraad van Deventer beeft den 6 afwijzend beschikt op een tegen de kiezerslijsten inge bracht bezwaarschrift, omdat daarop geplaatst was een persoon, die zijne kost in een gesticht gekocht had. Er werd aangenomen, dat hij geen bedeelde was. De Koning heeft den 6 in bijzonder gehoor ont vangen den markies Da Montrigekleed in een rijk met goud geborduurd gewaad, ter overhandiging zijner geloofsbrieven als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van den Koning van Siatn. Bij kon. besluit van den 6 is de gepens. kolonel titulair van bet leger in Ned. Indie R. N. Bar, tijdelijk en wel tot 31 Deo. 1888 benoemd tot tweeden kom- mandant van en de gepens. kapitein der infanterie van hetzelfde leger J. H. Roque tot kapitein adjudant bij het Koloniaal Militair Invalidenhuis op Bronbeek. Den 6 was de firma L. J. Enthoven Cie. te 's Gra- venhage voor f 79710 laagste inschrijver bij de aldaar door den minister van koloniën gehouden aanbesteding van de levering van het ijzer., koper- en zinkwerk enz., benoodigd voor een tolkantoor met aanlegsteiger en sloepenloods op het eiland Belawan (Sumatra's Oostkust.) Den 6 is de behandeling van bet nieuwe regle ment vcor de kiesvereeniging Burgerpligt te Amsterdam, welke voortaan Burgerplicht zal heeten, als gevolg van bet besluit, om de nieuwe spelling aan te nemen, ten einde gebracht. De contributie is bepaald op ten hoogste 5,doch zal jaarlyks door de vergadering worden vastgesteld. Door de bepalingdat men ten minste eene maand lid der vereenigiug moet zijn, alvorens aan de beraadslaging en de stemming te mogen deelnemen, heelt men willen voorkomen dat kort vóór eene ge wichtige beslissing plotseling tal van personen lid worden om in een bepaalden zin den doorslag te geven, De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 7 met 22 tegen 9 stemmen verklaard bij gebrek aan bewijs van de hum waarde van perceelsgedeelten buiten staat te zijn eene beslissing te nemen op bet bezwaarschrift van een lodger, wiens woninggedeelte niet geschat was. Bij kon. besluit van den 7 is de heer dr. P. P. C. Hoek te Leiden met ingang van 1 April 1888 benoemd tot wetenschappelijk adviseur in visscherijzaken. Bij kon. besluit van den 7 zijn de heeren jhr. mr. E. W. F. Wttewaall van Stoetwegen, buitengewoon gezant eD gevolmachtigd minister te Petersburg en jhr. mr. D A \V. van Tets van Goudriann, minister-resi dent te Konstantinopelbenoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen leeuw. Den 7 is te Haarlem braud ontstaan in eeüe deren en eene voorbeeldige bestraffing der schuldigen te vorderen. Het eerste gevolg van deze daad was, dat ik bij Dubois ontboden werd. De schurk ontving mj met buitengewone welwillendheid, drukte mij zijnen spijt over de noodlottige verwarring in de meest heusche bewoordingen uitbeloofde mij van de Launaydie van alles de schuld wasreken schap te zullen vorderen en bood mij eindelijk eene som aan als schadeloosstelling, wanneer ik in het on aangename geval wilde berusten. Zooals van zelf spreekt, wees ik deze aanbieding van de band maar zooals spoedig bleek tot mijn ongeluk. Want den volgenden dag werden Niko en ik door eenige sterke mannen uit ons bed gelicht, in eenen wagen gestopt en regelrecht naar de grenzen vervoerd, waar men my mededeelde, dat ik, op hoog bevel, de eerste vijf jaren Frankryk's bodem niet betreden mocht. Dit was het slot van mijn verblijf te Parijs. Met wrok in het hart sloot ik mij in Bieneck op en begroef mij als wijlen mijn oom do graaf Sedkerka in de eenzaamheid. In het frische land leven achter den ploeg op de jaoht en op de reiger- jacht oi in de bibliotheek van de burcht vergat ik echter weldra het lijden der laatste jaren en vond ik ein delijk de vrede mijner ziel terug. Het geheim van mijnen oom beschouwde ik als van onwaarde voor mij, sedert Neuhoff's schelmerij mij beroofd had van den ring des overledenen; opzettelijk vermeed ik alle verdere navor- schingen. Van Améiie'a stervende lippen bad ik immers vernomen, dat de „aardsche gelukzaligheid", welke, vol gens mijnen oom, aan de ontdekking van zijn geheim ver bonden was, bestaan moest in zekeren fabelachtig grooten schat en in het babelsche Parijs had ik geleerd hoe weinig rijkdom daartoe bijdraagt. To8n kwam uw brief, hertog „En dreef u wreedaardig uit uwe stille afzondering in de woelige bedrijvigheid van de groote wereld terug", viel Ripperda hem in de rede, terwijl bij den onderlip spotachtig krulde. „Ik heb met groote belang stelling uw verbaal gevolgd mijn waarde jonkeren turfloods aan de Korte Margarethastraat die spoedig gebluscht werd. In de den 7 gehouden vergadering van den ge meenteraad te Zijpe werd vastgesteld een kohier der hondenbelasting tot een bedrag van ƒ416, Den 1 Januari waren in de gemeente aanwezig 160 honden, waarvoor 2 en 96 bonden, waarvoor f 1 belasting wordt betaald. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer, 6 Maart a,s., werden benoemd de heeren G. Nobel en K, A. Kaan en tot plaatsvervanger de heer K. Francis. Ten gevolge dezer verkiezing werd de eerstvolgende raadsvergadering bepaald op Maandag, 5 Maart. De heer Paarlberg vestigt de aandacht op het ge vaarlijke van de sloot langs de speelplaats der school kinderen aan de Burgerbrug, en geeft in overweging aldaar een bek te laten maken. De voorzitter zegtdot dit in de vergadering van het Dagehjksch Bestuur zal worden besproken en zoo noodig het maken van ean hek bij het gewone onder houdswerk zal worden opgenomen. De vergadering wordt daarna gesloten. Te Castricum had den 7 een droevig ongeval plaats. Een negentienjarig jongman T. d. V.en zijn broeder van 14 jaar wilden toen de ouders afwezig waren, eens beproeven, hoe benauwd ophangen zouzijD. Een strop werd gemaakt en de oudste beproefde dien om den hals te doen. De jongere broeder liep op een gegeven oogenblik verschrikt weg en voordat hulp kon worden verleendwas de knaap reeds gestikt. - De 22 rijkstollen op de groote wegen in Noord holland zijn deD 8 met ingang van 1 Mei a. s. voor den tijd van 6 jaren verpacht voor f 31246 per jaar. Den 8 is door het R. K. kerkbestuur te Nieu- wendam aanbesteed het bouwen eener kerk met toren en pastorie aldaar. Laagste inschrijvers waren de heeren W. J. Wichers en Jac. Etmaus voor f 53900. De gemeente Zaandijk moet over 1887 f 154609' voor de duinwaterleiding bijpassen. Het waterverbruik bracht slechts f 753,90' op en de gemeente waarborgde gedurende 5 jaren f 2300 per jaar. De hoofdprijs der loterij van de te Amsterdam gehouden tentoonstelling van voedingsmiddeleneen ameublement voor eene eetkamer is geva ien op No. 22585. Een inwoner van Zutfen schijnt de houder van dat nommer te zy'u. Volgens berekening heeft het Onderlinge Veefonds te Limtnen voor de leden in het afgeloopen jaar on geveer f 1000 aan premiëa bespaard. De vereeniging tot werkverschaffing op WieriDgen, in verband staande met de diakonie der hervormde bd doopsgezinde gemeente aldaar, heeft onder nadere goed keuring van den minister met den directeur en kommandant der marine te Helder eene overeenkomst gesloten, om 3000 P. bruikbare slapping te verpluizen tot 2580 P. bruinwerk tegen betaling van f 11.50 de 100 P. bruinwerk tengevolge waarvan de ver- pluizing nu door de werkloozen kan geschieden tegen vijftien centen per P. Te Edam moet herstemd worden voor lid van den gemeenteraad tusschen de heeren A. Banning en D. Houwing. Benoemd tot onderwijzer aan eene bijzondere school te Zeist, de heer B. WieÜDgaonderwijzer aan de Christelijke school te Broek op Langedyk. Nadat ar. Sart bedankt had voor de kandidatuur voor lid der 2e Kamer in het district Schoteriand op grond dat hij niet tegenover Domela Nieuwenhuis wenschte te staandie meer dan hij voor algemeen stemrecht en de volksbelangen gestreden en geleden bad, is de beer Domela Nieuwenhuis kandidaat gesteld. De heer Heldt is in dat district met algemeene stem men kandidaat gesteld docr de liberale centrale siea- vereeniging. De centrale liberale kiesvereeniging te Helder heeft op voorstel van het bestuur beslotendat zij die verhinderd zijn eene vergadering by te wonen, zich door een hunner medeleden kunnen laten vertegen- mag u niet verhelen dat gij n de listige streken van den heer Dubois, volgens mijne meening, wat al te zeer hebt aangetrokken De jaren, doo- u t- Parijs doorgebracht, waren uwe leerjaren. Tiacbt al he onam gename, dat ge daarin ondervondtte vergeten en prent alleen het schoone er uit scherp in uw geheugen Gij zijt jong, de geheele wereld ligt voor u open; zou het niet dwaas zijn uwe krachtige handen werkeloos in den schoot te leggen Neen, jonker; onze tijd heeft mannen noodig en gij moogt u niet onttrekken aan deeischen, die onze eeuw u stelt. Later spreken wij nog wel eens daarover. Laat mij vooraf u alles verhalen wat my op het hart ligt. Ik wil mijnen levensloop van de laatste jaren dien gij wel reeds uit de dagbladen zu t hebben ervaren, laten rusten en aanvangen met de grondvesting der belangen, die ook mij aau het geheim van uwen oom ketenen. Toen ik omstreeks 1713, wanneer ik mij niet vergis voor de eerste maal m Spanje kwam, voerde mijn weg mij ook van Cadiz naa" de kleine vestiging Puerto de Santa Maria. Hier bracht het toeval mij in kennis met eenen ouden moor, dien ik aan de mishandelingen van het gepeupel wist te ont trekken en deze grijsaard wijdde my uit daukbaarhed in het geheim eer.er vrij fabelachtig klinkende onder neming in eene zaakdie voor betrekkelijk korten tijd op touw gezet en niet lang daarna door on overkomelijke hinderpalen mislukt was. De vorige gouverneur van Puerto, een zekere maikies Villa gios, stamde al van een moorseh geslacht. Zyne voor vaderen waren bij do verdrijving der mooren door Ferdi nand's Heilige Hermandad verschoond gewordeu; de een had oenen spaanscbon naam aangenomen sommigen waren zelfs tot het christendom overgegaan en lang zamerhand tot booge staatsambten opgeklommen, zonder dat het geheim hunner afkomst ontdekt geworden was. Van dezen markies Villagios, die ongetwijfeld een door tastend man moet zyn geweest ging een plan uit, dat zelfs in dien avontuurlijken tijd tot de meest vermetele behoordewelke ooit op politiek gebied gevormd zijn. woordigen, en aldus bij volmacht hunne stem uitbrengen, onder de volgende bepalingen 1°. Eene lastgeving omonvoorwaardelijk vóór of tegen een persoon of eene zaak te stemmen (bet zoogenaamd impératief mandaat) mag niet gegeven en ook niet aangenomen worden. 2°. Elk lid mag hoogstens zes leden vertegenwoor digen die niet woonachtig zyn in de gemeente waar de vergadering wordt gehoudenof slechts één lid dat wel in de genoemde gemeente woont. 3°. De machtigiDg mag a'leen geschieden op een ge drukt formulier, dat na aanvrage franco door-den secre taris of een bestuurlidwonende in eene buitenge meente, wordt toegez nden. Die machtiging moet door lastgever en gemachtigde beiden onderteekeud worden. Beroepen te Nieuwland ds. J. Folkmars te Op perdoes. In het overzicht der bevolking is de bevolking der gemeente Rijp op 1 Januari 1888 fout gesteld. Zij moet zijn 1859 in plaats van 1589. Het credit van de spaarbank te Oterleek beliep op het einde van het boekjaar 1887 f 28855.55 en het debet f 27575 93. Het waarborgfonds bedraagt ƒ2658.42. Gedurende 1887 werd bij 379 inlagen 5275.95 gestort en bij 63 aanvragen f 5821 24 terugbetaald. Het aantal deelhebbers bedraagt 225. Beroepen te Gent (Belgie) ds Wüstenhoff te Monnikendam. De vier engelsche commissarissen der Ned. Rijn spoorwegmaatschappij hebben hun ontslag genomen naar aanleiding van de conversie der 5 pet. schuld, welke zij een inbreuk acht op de integriteit in handels zaken. Naar hunne meening zijn de rechten der obligatiehouders geschonden. Het hoofdbestuur der exploitatie-maatschippij van de staatsspoorwegen heeft aan de 3 weduwen der verongelukte beambten bij het ODheil te Ruinerwold op den 2 Januari 1.1. levenslang toegekend de volle vaste beloouiog door hare echtgenooten bij hun leven genoten. Men schrijft ons uit Oudkarspel 80 Belangstellenden waren Dinsdag te Noordscharwoude bijeen gekomen, ten einde tot het oprichten eener nieuwe liberale kiesvereeniging aan den Langendijk te geraken, welke bijeenkomst door de heeren L. van de Vijzel en P. Nobel, van St. Pancras en H. van Twuyver, van Zuidscharwoude als voorloopig comitégeleid werd. De heer L. v. d. Vijzel, tijdelijk voorzitter deelde mede dat de oude kiesvereeniging „Vrijheid" aan den Langedyk had opgehouden te bestaan en onderwierp daarop aan de beslissing der vergadering het voorstel tot bet oprichten eener nieuwe vrijzmnige kiesvereeni ging over de 5 dorpen aan den Langedyk welk voor stel met algemeene stemmen werd aangenomen. Dat om de kiesvereeniging te splitsen in plaatselijke onder- afdeelingen vond wel ondersteuning maar werd aan gehouden tot eene vergadering, tot het behandelen en vaststellen van het reglement. Omtrent de aansluiting aan de centrale kiesvereeniging te Alkmaar werd be sloten mede te wachten tot eene volgende bijeenkomst. De waarnemende voorzitter droog er voorts bij al de aanwezigen op aan de ve gadering der centrale kies vereeniging op Woensdag bij te wonen en verzocht, tevens aau eenige door hem bij name genoemde per sonen uit de 5 dorpen met hem daarheen te gaan en verslag van het daar gehoorde uit te brengen in de eerst volgende bijeenkomst. De volgende vergadering werd daarop bepaald op Maandag 20 Februari en wel te Zuidscharwoude, ter benoeming eener commissie tot het opstellen van een reglement, ter verkiezing van een bestuur en tot het stellen van een candidaat voor bet lidmaatschap der Tweede Kamer. De heer A. G. Reede, van Zuidschar woude, dankte als tolk der vergadering de beeren van het voorloopig comité voor hunne bemoeiingen, waarna di vergadenng werd gesloten, die voorzeker nog tal- ryker ware bezocht geweest, had zij tijdiger aangekon digd kunnen worden. Gedurende de woelingen van den erfopvolgings-oorlog, voerde men niets meer of minder in bet schild dan de herstelling van het moorenrijk in bet zuiden vaD Spanje. D provinciën Sevilla, Cordova, Granada en Mureia waren ais 't ware aangewezen als de plaats, waar de krijg zot ontbranden en een nakomeling van den ongelukkigen moorenkoning Boabdil een oude, destijds in Feticar wonende Morisko Meno Almahadi genaamd zou de kroon van het nieuwe ryk op het hoofd zetten. Dat de keuze van Villagios ju st op hem gevallen was, had nog e^nen anderen goeden grond. Meno Almahadi namelijk verheugde zich in het bezit van een vermogen dat op miilioenen werd geraamd en een dergelijke schat was onmisbaar bij de uitvoering van het stoute plan. Ik weet niet of Villagios ooit heeft geloofd aan de moge- ljkhaid, dat zijne pogingen met het gewensabte gevolg kondeu worden bekroond, misschien hebben hem minder eerlijke dryfveeren er toe geleid. Vreemd genoeg toen klinkt bet, dat zijne beide meest vertrouwde boudgenoolen geene mooren, maar vreemdelingen waren. De namen van deze kon of wilde mijn zegsman iny met noemen ik vernam alleendat de een een Bnt en de ander een Duitscher en wei een palzsch edelman geweest was. De eerste schreden, om de on derneming ten uitvoer te brengen, stuitten cp geene e.;enspoeden; onder bescherming van engelsche kapers werd de gryze Almahadi mei zijnen schat langs omwegen uaar Puerto gebracht. Dit was evenwel de eenige daad van gewicht, die men uitvoerde, want nauwelijks sebijnt net goud van den ouden moorenvorst op spaanschen bodem te zyn aangeland geweest, of reeds rezen er oneemgheden tusschen de grondvesters van dit nieuwe v reldryk. Hierop volgde een tamelijk onstuimige tijd waarover mijn zegsman zeer los beenliepzonder in nadere bijzonderheden te treden. Het schijnt my toadat de Brit tegenover zijne bondgenooten den verrader gespeeld heeftwant een engelscb eskader dat tot dusver voor Cadiz gekruist had, verscheen plotse ling in de haven van Rata, maakte zich zonder tegen-

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2