326ste Staats-Loterij. Ns. 3807, 6133 en 7543 f 1000; Ns. 9095 en 10184 f 400Ns. 8114, 891813136 en 20359 f 200 Ns. 3028, 3855, 8211, 8899, 9675, 9686, 14177 en 16573 f 100. Ns. 6656. 12060, 17462 en 20176 ƒ1000; Ns.6931, 12779, 16684 en 18416 f 400; Ns. 4154, 9174, 12994 en 16933 f 200; Ns. 303, 3110, 3529, 4714, 6339, 8570, 11377, 15996, 16088, 16555 en 17254 f 100. SslegvAttsctie 0crtctü*n. cfiteu» Verwildering van den Itaad der gemeente Alkmaar. tucr c t 5a klasse, 13e lijst, 7 Febr. J gj 5e klasse14e lijst8 Febr. Donderdag 9 Februari. 's Geavbnhage, Op zeer indrukwekkende wijze werd heden liet stoffelijk overschot van den kunstschilder A. Mauve, uit Arnhem alhier overgebracht op de burgerlyke begraafplaats aan het kAnaal begraven. Bij aankomst aan het Bijnspoor-station en op bet kerknof werd treurmuziek uitgevoerd. Prachtige kransen werden op de hjkkist en de koets en ia er op het graf neder- gelegd. Ban breede stoet van schilders en deputation volgden den lijkwagen. De schilders droegen zelf hunnen broeder tiaar de groeve, waar de heer Artz namens het genootschap Pulchri Studio de heer Greive namens Artide heer Israels namens de Hollandscbe Teeken- Academie en de heer Termeulen namens do jongeren in de kunst diep gevoelde woorden spraken over het plotseling verlies van eenen kunstenaar van don eersten rang, van een edel vriend en makker, een voorganger van de jongeren wier bunstvuur hij opwekte. De begrafenis maaste eenen diepen indruk op de vele aanwezigen. Bij kon. besluit van den 5 is aan den heer G. Swerver op zijn verzoek eervol ontslag verleend als majoor-kommandant der dienstdoende schutterij alhier, met vergunning tot het blijven dragen van de uni'orm en de onderscheidingsteekenen, aan zijnen tegenwoor dige i rang verbonden. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Hcenderloo (Gelderland) ds. J. Bouvin alhier. Tot militair lid van den militieraad in het 3 mi litie-distriet, welke dit jaa* alhier vergadert, is benoemd de heer van Lakerveld de Heusmajoor en tot zijn plaatsvervanger de heer Zelvelder, kapitein bij het 7e. reg. inf. te Hoorn. Den 7 trad voor het departement Alkmaar van de maatschappij tot Nut van het Algemeen op, de heer P. M. Keiler van Hoorn, van Dordrecht. Het onder werp, door spreker gekozen: een verblijf in de denk beeldige stad Kardiapolis, waar het licht der zon nooit doordrong en de bewoners dit vergoedden door het gebruik van electrisch- p'bospborisch- magnesium licht, hetgeen hem, den bezoeker, in staat stelde den mensch van binnen 19 zien en het gemoed te leeren kennen van ieder dien hij daar ontmoette, gaf den geestigen spreker gelegenheid, tot menige belangwekkende karakterteeke- ning. De verschillende inrichtingen, daar aanwezig: de pruikeufabriekvoor hen wier overtuiging wisselde met de pruik, die opgezet werd de hartenfabriek, waar dit menschelijk lichaamsdeel werd gerepareerd do winkel galerij waar hoofden, oogen, neuzen, monden, tongeu, handen en dergelijke te koop werden aangeboden zij waren het uitgangspunt van een tal van opmerkingen over het menschelijk gemoed die van een zeldzame menschenkeanis bij den spreker getuigden en ongetwij feld den leden van het Nut een hoogst genotvollen avond verschaft hebben. stand daarvan meester, ontsch epte een groot aantal troe pen en begon Puerto uit te plunderen. De gebeele stad werd in de asch gelegd, het gouvernementspaleia sprong door eene buskruitontploffing in de lucht en Villagios moet onder de ruïne bedolven zijn. Van den fabeiachtigen schat vonden de engelschen evenwel niets. Bij eene bestorming van het fort Matagorda werdenzij bovendien teruggeslagen. Van Villagios' beide vrienden hoorde men niets meer; zij bleven onbereikbaar evenals Almahadi's schat en deze waardige moorenkoning zelf. Dit alles geschiedde in het jaar 1702 of 1703. In 1713, dus ongeveer tien jaren laterontmoette ik den ouden moordie mij deze ge beurtenissen mededeelde. De vertelling van dezen ouden man droeg zoozeer het stempel der waarheid en maakte zulk eenen sterken indruk op mij, dat ik besloot den verborgen schat van Almahadi te gaan zoeken. Het eerste, wat mij daartoe te doen stond, was de opsporing van den duitschen edelman dien men mij als de vertrouweling van Villagios had aangewezen. Ik droeg daarom Garci- loso, die toen nog mijn vriend was en zooals gij weet als agent van Spanje in Keulen leefdebet uoodige onderzoek op. Het liep hem niet mede; ikzelf evenwel vernam van eenen dragonder-officier van prins Eugenius, Zauarelli genaamd tenminste den naam van dezen vertrouweling. Mijn omgang met u leerde mij dat de vrijheer von Selbitz en uw oom de graaf von Sed- kerka, een en dezelfde persoon waren en langs dezen weg ontdekte ik spoedig genoeg het eerste gedeelte van dit merkwaardige geheim. Om achter het andere te komen, waren vele agenten mij onmis baar, daar ikzelf mij onmogelijk met u in rechtstreeksche verbinding kon s el len. Met de belofte, een voor het buis van Orleans zoo gunstig mogclijken invloed op de spaansche politiek te zullen uitoefenenwon ik mevrouw von Beaubuisson voor mij, door klinkende munt den sedert,lang voor mij werkenden baron van Neuhotf en door een krachtig beroep op zijne vaderlandsliefde don José Paoheco. Deze drie waren hetdie al uw doen en laten in Parijs zorgvuldig nagingen." Na deze laatste woorden zweeg Ripperda plotseling stil en zag den jonker scherp in het gelaat. Wordt vervolgd. Den 8 werd de cursus in het hoefbeslag geopend, waarin, op nitnoodiging van de Hollandscbe Maatschappij van Landbouw, de heer J. van de Velde, le luit. paar denarts te Bergen op Zoom tijdelijk gedetacheerd te Hoorn, zich ten doel stelt, den hoefsmeden in het by- zonder, maar tevens ook belanghebbenden paardenfokkers, een helder inzicht te geven in de eischen die een goed beslag medebrengt en hen tot de uitvoering in staat te stellen. Er waren ongeveer 50 personen, waaronder het meeren- deel hoefsmeden, tegenwoordig Dezen zal de bekwame spreker, reeds bij zijne eerste voordracht, de overtuiging geschonken hebben, dat er in hun vak zeer veel komt kijken, waaraan zij tot heden niet hadden gedacht en niet bonden denken, omdat hunne kennis voor een groot deel uitsluitend op ervaring berust en de wetenschap hun daarbij niet de behulpzame hand heeft geboden. Weten schap alleen vormt zeer zeker geen practische hoefsmeden, maar dat ook de praktijk daartoe bij uitsluiting niet bij maehte is, de ondervinding heeft het reeds voldoende bewezen. Dat vele smeden overtuigd zijn, nog wel wat te kunnen en te willen leeren, bewees de vrij talrijke opkomst, al werden er nog velen gemist, wier tegenwoordigheid zeer zeker gewenscht was en wien stellig evenzeer een getrouw bijwonen van dezen cursus ten goede zou komen. Volgende Woensdagen wordt die te 10 uur 's morgens gehouden, in plaats van te 2 uur, zooals aanvankelijk is aangekondigd, en wel in de kleine zaal van het lokaal Harmonie. De rederijkerskamer Bildercijk, tot het geven van eene volksvoorstelling aangezocht door de commissie voor de volksvoordrachten, had den 8 een vau die avonden, waarop zij met groote voldoening zal terugzien. Eene geheel gevulde zaal met een waardeerand en dankbaar publiek, volgde met aandacht de hoogst ver dienstelijke vertolking van „de Speculanten" en „de Nazomer", beide den vorigen avond door genoemde Kamer uitsluitend voor hare leden gegeven. In ue den 8 alhier gehouden algemeeae verga dering vau belangstellenden in de oprichting eener Centrale Liberale Kiesvereeniging in dit district, gelei! door het voorloopig comité daartoe gekozen op de vroeger te AlkmaarScha ren en aan den Langedijk gehouden vergadering, is de Vereeniging geconstitueerd en het reglement vastgesteld. KANTONüEltËCH '1'. Zitting van 3 Februari 188 8. I. F. W. en C. N., Alkmaar, J. S., Anna Paulowna, des nachts onbeheerd op den openbaren weg laten staan van een wagen, ieder 7 0,5'J boete of i dag hecht. li. S üz., Castricum, loopen over eens anders grond, tweemaal gepleegd2 boeten van 1 of 1 dag hecht, voor elke boete. I. 1. N., Alkmaar, rijden met een hondenkar, f 3 boete of 1 dag hecht. P. K. Iz., G. S Cz., S. Z. Phz., G. Z. Az„ A. V. Jz. en C. Z Az., Egmond aan Zee, overtreding wet jacht en visscherij, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. J. G. Dz., Fgmond aan Zee, overtreding wet jacht en vis scherij, tweemaal gepleegd, 2 boeten van f 20, of 4 dagen hecht, voor elke boete. J. W. Pz. en A. V. Jz, Fgmond aan Zee, als boven, de le f 10 boete of 2 dagen hecht., de 2e 5 boete of 2 dagen hecht. y U K G Is a. L i.) A F T A N 1). GEBOREN. 7 Febr.Jacob, Z. van Jan Nierop en Maartje Blokker. Jacob, Z. van Joseph Jan Olte en Maria Jacoba Visser. Jacobus Gerardus, Z. van Pieter Spil en Johanna Langedijk. 9 n Grietje, D. van Simon Ton en Jannetje Poeser. OVERLEDEN. 7 Febr. Hermina Barbara Kitzen wed. Lourentius Klijn, 80 j. 8 Sijtje, D. van Jan Bregman en Sijtje Stuurman, 11 m. Belje, D. van Joseph Martin August Kosters en Maria van Walstein, 2 j. en 3 m. No. 2. Donderdag 9 Febr. 1888. Voorzitter de heer P. Bruinvis de Langeoudste wethouder, tengevolge van de uitstedigheid van den burgemeester. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig de heeren J. C Koorn en B. Prejer wegens ongesteldheidA. Maclaine Pont en W. F. Stoel wegens uitstedigheid en de heer mr. A. P. de Lange. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering gelezen en goedge keurd worden. Zijn medegedeeld de sedert die vergadering ingekomen stukken. 2. Brief van Ged. Staten, houdende mededeeling, dat het voorschot, krachtens art. 45 der wet op het lager onderwijs aan deze gemeente over 1888 verleend, vastgesteld is op f 11400, zijnde 30 pet. van 1 33000. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Brief van het lid, den heer mr. A. P. de Lange hou dende mededeelingdat het hem voorkomtdat hij niet mag voldoen aan den in de jongste raadszitting door vele leden uitgesproken wensch, om terug te komen op zijn genomen ont slag als lid van den gemeenteraad. Hij is van oordeeldat de vacature ontstaan tengevolge van het door hem genomen ontslag, op geene andere wettige wijze kan worden vervuld, dan door eene regelmatige verkiezing. Hij behoeft dus niet nader aan te dringen op de vele redenen van persoonlijken en alge- meenen aard die het voor hem wensehelijk maken om althans in de eerste jaren geen lid van den raad te zijn. De hein betoonde welwillendheid door vele zijner medeleden en de waar- deerende woordendoor den heer Vonk gesprokenzal hij als eene der aangenaamste herinneringen van zijn leven blijven bewaren. Zoowel deze brief als de in de vorige vergadering aange houden brief van den heer de Lange worden voor kennisgeving aangenomen. 4. Brief van diakenen der ned. herv. gemeenteingekomen na de laatste raadszittingdat op de toegezonden kiezerslijst voorkomt Johannes Bezaan, wiens wettige vrouw Doort.je Leijen bij de diakouie bedeeld wordt. Voor kennisgeving aan genomen daar deze mededeeling te laat is ingekomen om behandeld te worden. 5. Bericht van het bestuur der Doopsgezinde gemeentedat op de kiezerslijsten geene bedeelden hunner gemeente voorkomen. Voor kennisgeving aangenomen. 6. Zijn in behandeling genomen de in de vorige vergade ring ingekomen adressen betrekkelijk de kiezerslijstenmet het daarop door Burg. en Weth. uitgebrachte rapport. a. Adres van P. Wiering. Burg. en Weth. stellen voor, hem alsnog op de lijsten te plaatsen. De door hem betaalde grondbelasting was op de van den ontvanger van 's rijks directe belastingen vermelde lijst ten onrechte vermeld bij R. Wiering. Het voorstel aangenomen. bAdres van den heer B. G. de Vries van Heijst. Deze ver zoeker vraagt zijne plaatsing op de lijstenomdat voor de weigering van Barg. en Weth., om hem op de kiezerslijsten te plaatsenmisschien redenen van vorm kunnen bestaan zooals bijv. eene ministerieele uitlegging, waarop zij ver wijzen, doch dat z i. die van billijkheid daarmede in strijd zijn-, immers, dat indien bij de aangifte voor de personeele rijksbelasting der woning, waarin hij op 3 Februari 1887 op lieuw ziju intrek nam, voor 1887 had laten doorgaan op een naam van zijn mede-bewoner ds. R. J. Koning, door wier die over 1886 was gedaan, het aan geen twijfel onder hevig was, of door het hem in gebruik genomen deel van dat huis zon hem het kiesrecht hebben verzekerd; dat dus, bij de opvatting van Burg. eu Weth., door zijne uitsluiting, het feit wordt geboren, dat, terwijl de nieuwe Grondwet de uitbrei ding van het kiezerspersoneel wil tot een zeer lagen census, administratieve maatregelen het recht om daartoe te behooren zouden kunnea ontnemen aan wie, om geen andere redenen daarvan verstokeneen veel hoogeren betaalden, waaro n hij alsnog plaatsing op de kiezerslijsten vraagt. Burg. en Weth. plaatsten dien heer niet op de lijsten om de volgende reden. Het perceel aan het Verdronkenoord wijk C, No. 101, de pastorie der remonstrantsch gereformeerde gemeenteis van 1 Mei 1886 tot 1 Feb. 1887, toen de verzoeker, die gedurende dat tijdvak woonde in bet perceel aan liet Verdronkenoord wijk D No. 50 daarin weder zijn intrek nam, alleen bewoond geweest door den heer R JKoning eu zijne dochterthans de echtgenoote des verzoekers. De heer Koning is over de dieast 1886'7 voor dat perceel in de rijks personeele belasting aangeslagen geweest en als zoodanig vermeld op de door den ontvanger opgemaakte lijst, tengevolge waarvan hij dan ook op de kiezerslijsten geplaatst is. Van 3 Feb. tot Mei 1887 zou de heer de Vries van Heijst dus als lodger beschouwd kunnen worden, doch met Mei 1887 heeft hij zieh als hoofd bewoner aangegeven, eene aangifte, in overeenstemming met de werkelijkheid, daar hem als predikant het recht tot bewo ning van de aan de remonstrantsebe gemeente belioorende pastorie is gegeven. De aanslag in de rijks personeele belas ting dienst 1.887/8 staat dus te zijnen name, ten gevolge waar van hij op de in 1889 vast te stellen kiezerslijsten zal voor komen De verklaring van dezen verzoeker, op 20 Deo. gedaan, dat hij lodger is, was in strijd met de in Mei 1887 mede door hem zelveu afgelegde verklaring, dat hij hoofdbewoner is Had hij de personeele belasting dienst 1887/8 op naam van den heer R. J. Koning laten doorgaan, hij had aanspraak kunnen maken op plaatsing op de lijsten, doch thans is zulks niet mogelyk. Men kan niet hoofdbewoner en lodger te gelijk zijn. Aan zijn verzoek kan dus niet voldaan worden. Met algemeene stemmen vereenigt de raad zich met het voorstel van Burg. en Weth. c. Het verzoek tot schrapping van A. Tjeertjes, winkelier, omdat hij inmiddels failliet, verklaard is Daar dit werkelijk zoo iswordt zijne se trapping voorgesteld. Aangenomen. d. De adressen der heeren kapelaans P. D, A. Zondag, J F. G. Rutten, N. E M. ten Brink en L. J. P Doesburg, kapelaans, om alsnog op de kiezerslijsten te worden geplaatst, op grond dat hunne niet plaatsing op de lijsten vermoedelijk daaraan is toe te schrijven dat zij worden beschouwd als commensalen van den inwonenden hoofdbewoner of wel eersten huurder, zjjufe voor de 2 eerstgenoemden de heer J. H. Rüscheblatt, en voor de 2 laatstgenoemden de heer H Bloem; dat die beschouwing evenwel niet jnist is, daar zij, de zelfstandige maatschappelijke betrekking van kapelaan bekleedendewaaraan een vaststaand tractement is verbon ien, kamers tot uitsluiten f eigen gebruik bewonendat zij ten behoeve van den iioofdbewonende aan hunne betrekking eigen kerkelijke diensten praesteren. die gelijk te stellen zijn met of in de plaats treden voor geldelijke beta ling en des noodig op eene bepaalde som kunnen gesteld of geschat wordendat de wet evenwel de al of niet betaalde huursom, maar de geschatte huurwaarde vau de gehuurde ver trekken tot grondslag van kiesbevoegdheid maaktwaaro n zij alsnog phatsing op de lijsten verzoeken Ieder verzoekschrift is voorzien van eene door den b itrokken pastoor afgelegde verklaringdat liet in de verzoekschriften vermelde, voor zoo verre betreft de bewoning en het genot der kamers en de daartegenover staande praestatie van dien-den, overeenkomstig de waarheid is. Burg en Weth. deelen mede, dat tijdens het opmaken der kiezerslijsten verschil van gevoelen ontslo id over de juiste beteekenis van art, 1 letter c der kieswet. Zij richtten daarom tot den minister van staat, minister van binneal. zaken, die als ontwerper van dit artikel zeer zeker het best de bedoeling daarvan zou kunueu weergeven, de volgende vraig: o' per sonenbij anderen inwonende, zoogenaamde co nmensalen, nie' tot de familie belioorendedie tegen een zeker bedrag in eens af voor kost en inwoning betalen, met bet gezin aan één ta'el eten, maar aan icie eene vrije kamer voor gebruik en als slaapplaats is afge staanhet kiesrecht mogen uitoe'enen indien althans die li mier, aan hen in gebruik a gestaan, en het huis zei', de huurwaarde bleken te hebben, bij de wet bedoeld. Het daarop ontvaugen antwoord t luiddeZoogenaamde commensalen zijn, geen aalteen wonende personen die een gedeelte ran een woonhuis in huur hebben' en vallen dus niet in de termen van art. 1 lit. c. der kieswet. En nu kwam het na die beslissing hun voor, dat heeren kapelaans niet op de kiezer lijsten mochten geplaatst worden. Uit de in 1 SS L door den heer J. H. Rüscheblatt, deken en pastoor alhier, welwillend verstrekte inlichtingen om trent zijn verzoek om verminderiug van zijnen aanslag in de plaatselijke direete belasting was gebleken, dat de kapelaans wel eene vrije ka oer hadden doch met hem aan tafel aten en in huiselijk verkeer leefden, waarom zij ze voltomen gelijk stelden met de oo nraensalendaar zij in denzelfden staat ver keerden. Die mondelinge inlichtingen waren bovendien be vestigd door de mededeeling van genoemden pastoor in een aan den raad gericht adres, inhoudende, dat zijn inkomen bedroeg het daarbij genoende bedrag, welke somzoo luidde dat adres, mede diende tot onderhoud van zijn eerw heeren kapelaans. Naar hunne opvatting waren de kapelaans geeue alleen wonende per sonen in den zin der wet. En in die opvatting was ua kennis neming van het adres geene verandering gekomen. Het feit dat zij eene zelfstandige m latschaupelijke r etrekking bekleeden, doet niets af aan de bewering, dat, zij geene alleen wonende personen zijn. Ten ove vloede worden ter kennisne ning over gelegd Nos. 189 en 1897 van de Gemeentestem, welker redactie hetzelfde gevoelen is toegedaan wat betreft de kwestie der commensalen Zij blijven van meening. dat de kapelaans niet op de kiezerslijsten geplaatst kunnen worden. Na uitvoerige bespreking, waarop terug gekomen wordt-, is met 5 tegen 4 stemmen van de iieeren Knakman, Conijn Helling en T. L. Koorn, het voorstel van burg. en wetuouders, om de kapelaans niet op de kiezerslijsten te plaatsen, aange nomen. De heer Goede had verklaard buiten stemming te zuilen blijven, als zicli onbevoegd beschouwende, on deze zaak, welke eene rechtsvraag geldt, een oordeel uit te spreken. 7. Daar geen der ,edan bij de atewone rondvraag iets in het midden had te brengen, sluit de Voorzitter de vergadering. DEt. Amsterdam 8 Febr. Aardappehnarkt prijzen onveranderd. Raapkoeken 70 a SI, Lijnkoeken 7,>0 a tl i er iDO P. Petroleum stemming kalmer, loco f 9,50, Febr. 9,50 Maart f 9,10, Ann! 8,65 eutr. In cons. 1 ,75, Nobel 79,75. Aangevoerd 169 vette Kalveren t 0,70 a 0,95 per P., 40 Nucht. dito 7 6a 11, 149 vette Varkens 7 0,36 a 0,40 per P. Enkhuizen 8 Febr. Karweizaad f 13 a 13,50, Mosterdzaad 7 15,50 a 17, Maanzaad 7 10, Erwten: Vale 7 11 a 13, Groene 7 9 a 12, Grauwe 7 12 a 14, VVijker Vale 7 7a 8,25, Bruine boonen 7 9,50 a 11Paarden dito f 5 a 6, Gerst 7 4 a 5 Haver 7 3 a 4. i

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 3