Ouder de nieuwe ureudffel No. 19. Negentigste Jaargang. 1888, ZONDAG 12 FEBRUAR I. HERIJK voor de bewoners van wijk A op 13, 14, 15, 16 en 17 Fe bruari Almaliadi's nalatenschap. Prijs der gewone Advertentiën: Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. ©tftciëel (Öebeelte. FEUILLETON. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. COURANT. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS' TER ZOON. Burq-emeester en W ethoudbrs van Alkmaar brengen ter kennis van het publiek dat zij in hunne vergadering van 7 Februari 1888 afwijzend besohikt hebben op bet verzoek van het bestuur der Seherp- schuttersvereenigtng alhier, om vergunning tot bet maken eener schietbaan op den grond kadastraal bekend in sectie E No. 1160 in eigendom behoorende aan de St. Barbarastichting. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. BRUINVIS de LANGE, 1° B. Alkmaar, De Secretaris, 10 Februari 1888. NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat aan ben vergunning is ge vraagd door BÈRNARDUS HENDRICUS VASKE, koopman en winkelier, wonende te Alkmaar, tot bet voortzetten van den verkoop van sterken drank in bet klein in bet, perceel aan de SchoutenstraatNo. 21voor zooveel betreft de gelagkamer daar de danszaal vervaltwelke vergunning thans ten name staat van M. GROENVELD. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 11 3?ebr. 1888. De Secretaris, NUHOUT van des VEEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen: een springtouw; een zwart bonte hondeenige hondenpenuingeneen lederen honden halsband met penning; een zilveren dopje van een breitoestel; een gouden kinder oorbelletje met rood steentje; een kinder- portemonnaietjeeen rood koperen tabaksdoos; een honden balsband met touwtje; een witte zakdoek. Zal de nieuwe grondwet ons vaderland ten zegen zijn, dan wel zal de uitbreiding van het kiesrecht den ouder lingen strijd vermeerderen de burgers meer nog dan tot heden van elkander vervreemden, en de parlementaire regeering doen ontaarden en verioopen in woordenvloed en woordenpraal Wie zal eene voorspelling wagen Wanneer wat de hemel verhoeden mogein alle partijen de uitersten aan het woord komen, overal de 45) „Zeg mij nu eens oprecht, waarde Krachwitz, hoe gij denkt over mjjne handelwijze ill deze geheimzin nige zaak", hernam Ripperda glimlachendterwijl hij zich met de vrouwelijk zachte en blante hand vluchtig over de oogen streek. Gy kunt uwe meening vrijuit zeggen. Ik ben eene gevallen grootheid die u geen nut en geen kwaad kan doen. Oordeel dus, zooals uw hart bet u ingeeft Krachwitz vestigde eenen ernstigen blik op den spreker. „Ik denk", sprak hij zonder zich lang te bedenken „dat de hertog van Ripperda, toen hij nog maar baron wasvoortreffelijk de kunst verstond, ook tegen de in- Bpraak van zijn geweten het doel na fee jagen dat hij bereiken wilde." „Maar niet om zelfzuchtige redenen", hernam Rip perda met D&druk. „Een diplomaat is zelden in de gelegenheid, om de eerlijke middelen te kunnen kiezen uit die, welke hem ten dienste staan, en ik ben mij er zeer wel van bewust, dat ook mijne handelwijze tegenover u den toets der zedeleer niet ban doorstaan. Evenwel kan ik u bezweren dat geen lage eigenbaat, maar een goed doe! mij beeft gedreven tot de na- Sporing van Almahadi's schat. Ik ben rijk genoeg om al mijne wenscben te bevredigen; voor mijzelf bon dit goud dus geene bizondere bekoorlijkheid bezitten. Maar toen reeds had ik het plan opgevat, om, door eene gemeen schappelijke politiek der overige groote mogendheden rankrijk alleen te doen staan en daardoor zijne overmacht te fnuiken. Om dit plan te volvoeren was veel geld noodig dit zal u duidelijker worden wanneer ik u vertel hoe ik in Weenen om er mijne zending met I verschillen worden opgezocht, die hoofden en harten warm maken en haat en naijver doen ontbranden wanneer de politiek de loopbaan mocht worden voor den eer zuchtige en den jager op staatsbetrekkingen wanneer knoeierijen tusschen de hoofdmannen der partijen vóór de stembus de verkiezingen maken tot stemmengoocbe- larij in plaats van tot eene uitspraak van het volks geweten dan wee Nederland over U! Dan gaat uwe vrijheid ten onder in partijtwisten, dan worden de werkelijke belangen der natie opgeofferd aan den strijd om macht en aanzien, dan ontvangt de sch jol, die gij hebt liefgehad den doodslag dan worden de Ra'ste bladen uwer geschiedenis volgeschreven met verhalen van burgerstrijd; en iowendig verdeeld en naar buiten machteloos, wacht gij verzwakt Nederland de nte af, die de laatste zal zijn van uw onafhankelijk volksbestaan Want wie is zoo zeer vreemdeling in de historie dat hij niet weet dat hooge verdeeldheid tusschen de burgers altijd den buitenlandschen vijand over onze grens palen heeft gebracht 1 Maar het ban ook anders worden. Wanneer alle mannen van levensernst en van barak ter, wel verre van politieke bemoeiingen beneden zich te achtenhet tot hun eerste plicht oordeelen iets van hncnen tijd, hun naam, hun invloed in eigen kring te wijden aan de belangen van het algemeen; wanneer politieke onverschilligheid door de openbare meening wordt veroordeeld wanneer arbeiden aan de zaken des volks het praten over de zaken des volks zal vervang m; dan is de mogelijkheid geboren om in ons parlement eene meerderheid te vindenbereid om de eeuwige en onoplosbare strijdvragen te laten rusten, en de hand aan den ploeg te slaan ons belastingstelsel te ver beteren de ellendige en schandelijke toestanden op te ruimendie de arbeiders-enquête heeft in het licht gestelddan kan de „Kamer van Honderd" eindelijk komen over het „doode punt", waarbij de krachten der partijen elkander in evenwicht houden dan mogen we hopen, eens een ministerie aan het hoofd der natie te zien met het korte programma „gezonde finantiën en werk voor allen" Of is het geene schande voor ons, dat een land met zooveel kapitaal als bet onzeen zulke onuitputtelijke rijke koloniënmet zulk een overvloed van maauen die werken kunnen en werken willen zich overvleugelen laat door vreemden en zich zelf uitput ia een vruchteloozen strijd over een paar onoplosbare quaestien P Zoo kan het zijn. Maar als het zoo worden zal, moet die hervormende kracht uitgaan van de liberale partij. De kerbelyke partijen leeren niets en vergeten niets. Voor haar zijn de nieuwe grondwet en de uitbreiding van het kiesrecht slechts nieuwe wapeueu in den ouden strijd. Lees de dagbladen dier ricbtingen. Voor hen heeft de nieuwe grondwet geen nieuw terrein geschapen voor een drachtige samenwerkinggeen nieuwen bodem gegeven, waar nu eindelijk eens de stoffelijke en rechtmatige belaD. goed gevolg bekroond te zienniet minder dan twee millioen gulden moest uitgeven. Deze geldti id. delen hoopte ik te putten uit den scbafe van Almahadi. In plaats van een luilekkerland voor één, zon hij een groot europeesch vrederijk voor allen helpen stichten. Natuurlyk was ook uw belang aan mijne plannen ver bonden daar ik n destijds evenwel nog slechts zeer oppervlakkig kende wilde ik om zekerder te zyn van mijne zaak mij eerst op de hoogte stellen van alle bizonderheden dezer geheimzinnige geschiedenis alvo rens mij met u in rechtstreebsche verbinding te stellen. Mevrouw von Beaubuisson had haar eigen stokpaardje, don Pacheco was te onhandig om ongemerkt iets uit te vorschen en baron Neuhofl bedroog my. A propos van Neuboff gesprotten Ik begrijp volkomen dat gij dezen man van ganseber harte haat. Geloof mij, ook ik veracht zijn karakter en zijne houding tegenover de wereldmaar ik bewonder de schitterende gaven, waarmede de natuur hem bevoorrecht heeft. Ik heb zijne talenten reeds op prijs leeren stellentoen ik nog slechts korten tijd met hem bekend was geweest en ik boester de vaste overtuiging dat de tijd komen zal waarop Neuhoff de wereld zal toonen wat zij aan hem verloren heeft. Alles heb ik aangewend om zijne belangen aan de mijne te verbinden om in vloed op hem uit te oefenen en in staat te zijn het heil der menschheid te bevorderen door de vruchtbaar- making zijner groote bekwaamheden en al hebben al mijne pogingen schipbreuk geleden toch voed ik nog altijd de hoop eens het goede in hem te doen zegevie ren. Niemand bon meer vetoornd zijn op Neuhoff dan ik toen ik bemerkt had op hoe schandelijke wijze hy mijn vertrouwen misbruikte en toeh was het mij onmo gelijk toornig te blijven, toen hij op zekeren dag voor mij verscheen. Ik leidde toenmaals een vrij afgezonderd leven op mijn landgoed te Segovia en had ledigen tijd genoeg om geduldig al de avonturen aan te hooren die hij had gehad sedert Parijs hem te benauwd ge worden was. Met rustige koelbloedigheidals ware er gen van bet volk tot oplossing zullen worden gebracht, 't Is en blijft de oude stryd eu 't oude lied onder de oude krijgsleus trekken zij op ter stembus, en zij zullen in bet nieuwe parlement eene tweede opvoering geven van dien partijstr ddie ons machteloos maakt tot elke groote economische hervorming. Zoeken zij naar een programma, dan is het niet om de oogen der natie te openen voor bene grootsche toekomstmaar alleen om samen te kunnen gaan bij de stembus, en een sluijer van wel gekozene woorden te weven over hunne dieper liggende bedoelingen. Eu met hen verbindt zich de moreel-politiebe radicale partijArme partijDe uiterstende ra dicalen kunnen golden als het zuurdeesemdat de massa doet gisten eu voor bederf bewaart. Maar zj miskent hare roeping en haren plicht geheel, wanneer zij zich, om een paar zetels meester te worden in het parlementin dienst stelt van hen die hare vijanden en tegenstanders zijn, niet om een vermhil van meer of mm of van opportuniteitmaar uit beginsel en voor altijd. Rust dus de taak om onder de nieuwe grondwet voor hen te werken die aan de schaduwzijde sraan van de maatschapoij uitsluitend op de liberale ptrtjj, dan kan zij daarbij niet een enkelen man van goeden wil missen. Want daartoe moet zij eene sterke meerderheid zyn. In ieder dist-iet behooren allendie hare beginselen deelen mede te werken tot hare zegepraal. Niet alleen door op den voor de stemming bepaalden dag eene wandeling te maken naar het stembureau. Er is zooveel meer te doen, dat hij, die met die han deling zyn geweten tevreden stelt, een bijzonder ge- makkelijs geweten heeft. De kiezers moeten worden voorgelicht, de zwakken en onverschilligen moeten ge wezen wo'den op hunne plicht, de medewerking gevraagd en verkregen worden van die velen die zich ter zyde plegen te houden om redenen van persoonlijken aard, gemukzuebt, om grieven tegenover sommigen, om ver schil van denkwijze over ondergeschikte punten met ande ren. De strijd met de tegenpartij moet gevoerd worden in de dagbladen in de pers en in het openbaar debat beginse'en moeten tegenover beginselen gesteld drog redenen wederlegdfeitelijke dwalingen aangewezen worden. Aan de al te vurigen moet gezegd worden matigt u Rome word niet gebouwd in één dag aan de moedeloozen vermant u met tranen en klachten worden geen steden bevestigd aan de ontevredenen: onttrekt u niet, niet ieder kan in Corintbe wonen, inaar ook buiten Corinthe ban 't goed wnen zijn! Daartoe is noodigvereeniging vnn alle beschikbare brachten en middelen. De Centrale Kiesvereenigingwaarvan do onderge- teekenden het voorloopig bestuur uitmaken stelt zich ten doel, de krachten der liberale partij in dit district in één sterken bundel te vereenigen. Zij noodigt alle liberalen uit, zich bij haar san te sluLen n et het minst de kiezers, aan wie thans voor sprake geweest vau eene onschuldige grap deelde hij my mede, hoe hij het plan gekoesterd had om den schat van Al nahadi voor zich zei ven te behouden. Ik was nog geheel onbekend met het eigenaardige onder- scheidingsteeken dat wijlen uw oom u, met het oog op genoemden schathad n ge ateu en luisterde met klimmende belangstelling naar de tafreelenwelke Neuhoff mij ophing. Ik vernam op we.ke wijze bij u Sedberka's ring atbandig had weten te maken, en hoe hij voornemens was den kluizenaar van St. Anna, in wien gemakkelijk den engelschen vriend van Villagios te herkennen viel, voor den erfgenaam van Selbitz uit te geven. Vau Cowes' doodsbed stal Neuhoff de veelbelovende nalatenschap van den anachoreet en vluchtte daarmede over de belgische grenzende met bloed geschreven manuscripten van den ouden kluizenaar leerden hem evenwel niet, wat hij weten wilde. Er werd met geen enkel woord melding gemaakt van de plek waar men het goud van den ouden moorenvorst be graven had eb zoodoende was al zijne moeite vergeefs geweest. Met het pijnigende bewustzijn jaren lang voor mets te hebben gehuicheld en gekuipt en in de on- inogelykheid verkeerende om Laar Parijs terug te keeren, dwaalde hij half Europa door knoopte honderden nieuwe betrekkingen aan en vond in Zweden, Holland, Engeland en Oostenrijk eene gastvrye o tvaDgst. Hij hield het evenwei ntrgens lang uit en zocht eindelijk my op ten einde aan bet hof te Madrid eene betrek king te vinden die naar zijnen zin bleek. Er was mij veel aan gelegen dezeu onrustigen geest binnen Spanje te houden; ik bezorgde hem dus eene betrekking als overste bij het leger welke hem tevens een goed jaargeld bezorgde en bewerkte zijn huwelijk met Lady Kate Sarsfleld eeoe dochter van Lord Kilmarnok en eene nicht van den hertog Ormond. Lady Kate be kleedde eene zeer invloedryke betrekking, en dus zoude het geen wonder geweest zijn als Neuu^ff, gesteund door den hoogen rang zijner gemalin spjedig carrière gemaakt had. Hierin zag ik mij evenwel bedrogen. De

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1