No. 20. Negentigste Jaargang. 1888 WOENSDAG Alwahadi's nalatenschap. 32Gste Staats-Lotery. 15 FEBRUARI. FEUILLETON Prijs der gewone Advertentiën: êuitculAub. ALK1AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. BELGÏE. De lord-mayor van Londen zooals men weet, belg van geboorte en zijne ecbtgenoote hebben een paar dagen te Brussel doorgebracht. De Koning heeft hen ten eten gevraagd en de gemeenteraad bood hun een feestmaaltijd aan. Het hof van Henegouwen beeft een 23jarig werkman, die in November 1.1. twee vrouwen in een boacbje af gewacht en haar met geweld en bedreigingen 2,50 ontstolen had, tot 10 jaren dwangarbeid veroordeeld. DUITSCHLAND. Aan de National Zeitung werd uit Petersburg gemeld dat de Keizer persoonlijk zich bijzonder gunstig uitgelaten had over de redevoering van Bi marck. Het bericht omtrent den toestand van den kroon prins van den 12 des voormiddags luiddedat het ver loop der wond volkomen bevredigend was. In den toestand was sedert den vorigen dag geene verandering gekomen. De nacht was goed. De lijder had geene koorts en gevoelde ook geene pijn. De nacht van den 12 op den 13 werd zeer goed doorgebracht. Den 12 verliet hij gedurende 3 uren het bed. De eetlust bleef goed. B ij k s d a g. Den 13 is bij de tweede lezing van de socialistenwet art. 1 volgens hetwelk de wet tot 30 Sept. 1890 verlengd werdmet 164 tegen 80 stemmen aangenomen. Elzas Lotharingen. Het voorloopig onderzoek wegens de beschuldiging van medeplichtigheid aan landverraad, is tegen de fabrikanten Streisegut, Appel Girard geopend De politiecommissaris Stempel uit Molsheim was voor dienstzaken op reis naar Lutzelhausen, toen hij op den terugweg bij Urmatt 's avonds door twee kogels werd getroffen. De eene bleef zitten in de kraag zijner overjas en de andere drong beneden de knie in het rechterbeen. De dader die onbekend bleef, ontkwam. De wond is niet ENGELAND. Den 12 hielden 3000 personen op het Tratalgarplein te Londen eene betooging. De politie noodzaakte hen door te loopen, waaropzij naar de West- minaterkade trokken en daar eene bijeenkomst hielden. Men besprak de werkloosheid onder de werklieden. De menigte ging zonder ongeregeldheden uiteen. Lagerhuis. Toen het iersche lid Pijne den 9 het Huis binnentradwerd hij in hechtenis genomen wegeDS vergrijp tegen de dwangwet: den 10 is hij naar Dublin vervoerd waar hij te recht zal staan. Minister Ferguson verklaarde den 10, dat de regeering geene overeenkomsten gesloten had, die Engeland tot materieel handelen verplichten konden. De heer La- bouchère vroeg, welk onderscheid bestond tusechen handelen en materieel handelen. De minister antwoordde, dat materieel bandelen in zich sloot het aanvaarden van militaire verantwoordelijkheid. 46) IV. Don José Pacheco verkoelde zich bet verhitte gelaat met eenen waaier en zag met zelfvoldoening de lange gestalte na van professor Garcilosodie opgewonden het vertrek op en neder liep. „Wanneer het waar is", sprak deze laatste haastig en op den hem eigen sissemien toon die zoo onbe schrijfelijk boosaardig klonk, „wanneer bet waar is, dat de hertog zich inderdaad onder de bescherming heeft gesteld van de gezanten van Engeland en van Hunne Hoogmogenden, dan is hij onherstelbaar verloren. On herstelbaar verloren zeg ik u mijn waarde don, want deze plotselinge vrn ndschappelij heid met Stanhope en van der Meer rechtvaardigt het vermoeden, dat Königs- egg reeds lang koesterde, dat Eipperda op zijne terug reis van Weenen met deze zeemogendheden een verbond tegen Oostenrijk heeft trachten te sluiten „In elk geval levert de handelwijze des hertoga eenige stof daartoe", merkte José losweg 0| „men zal wel doen de koningin daarvan kennis te geven. Eipperda bezit een veel te flink karakter, om nu reeds het spel verloren te geven en daarom acht ik het hoogst nood zakelijk geene moeite te ontzien, om hem voor goed van het hof te verwijderen. Weet gij bovendien wel, mijn waarde professor, dat Eipperda, toen hem de ge vraagde audiëntie bij den koning geweigerd was, eenen brief beeft geschreven aan Zijne Maj> steilwaarin bij zich aanstelt als het slachtoffer van de kwade trouw zijner vijanden en de dertien hoofden van het Andreas- verbend met namen noemt „Metnamen herhaalde Garciloso verwonderd. „Maar, De heer Gladstone, den 8 uit het zuiden van Frankrijk teruggekeerd, heeft den 9 verklaard het eerste gedeelte der troonrede met groote voldoening te hebben ver nomen, doch dat hij afkeurde het over Ierland gezegde, vooral wat betreft de goede gevolgen welke uit de verscherping der strafwet zouden zijn voortgevloeid. Minister Ferguson verklaarde den ]3,dat hij van de nederlandsche regeering geen verzoek had ontvangen om den invoer van koelies uit Engelsch-Indie in de Nederlundsch-Indische koloniën toetestaan. FEANKEIJK. Prins Philips van Bourbon hertog van Sevilla is te Parijs wegens oplichterij en misbruik van vertrouwen bij verstek veroordeeld tot 13 maanden gevangenisstraf en f 250 boete. President Carnot heeft den 9 zijn eerste bal gegeven, dat door 7000 personen bijgewoond is. Kamer. Een door de radicalen ingediend voorstel om een post te schrappenuitgetrokken ten behoeve van de geestelijken in de koloniën, werd bij de behan deling der begrooting met 263 tegen 239 stemmen gehandhaafd. By de behandeling der begrooting van marine werd den 13 met 256 tegen 256 stemmen het artikel ver worpen waarbij eene subsidie van 12,500,000 voor Tonkin gevraagd werd. Tegenover dezen uitslag ver klaarde minister Tirard, dat hij de verantwoordelijkheid der ontruiming van Tonkin niet aanvaardde. Hij wenschte te weten, of de Kamer geneigd was deze beteekenis aan de stemming te geven, dan wel of de btdoeling was eenige bezuiniging in te voerea. He minister v oeg daarop een krediet van f 10,000,000 dat met 278 tegen 227 stemmen toegestaan werd. OOSTEN EI J K-HON GAEIJ E. Het oostenrijksche Huis van Afgevaardigden heeft na uitvoerige bespre kingen het handelsverdrag met Duitschland met groote meerderheid bekrachtigd. POEIUGAL. De portugeesohe afgevaardigde Vaheiro Cbavas, die in een blad een artikel tegen Louise Michel gesenroven had heeft van een persoon die daarover ontstemd was, Pinto genaamd, onderwijzer, by het bin nentreden van het gebouw der Kamer met eeuen stok eene gevaarlijke wonde aan bet hoofd bekomen. TDKKIJE. Den 7 en 8 heeft te Konstantinopel een zware sneeuwstorm gewoed. ZWEDEN. De Eerste Kamer nam den 8 met 73 tegen 57 stemmen het voorstel aan waarbij een recht van 2J kronen per 100 pond werd gelegd op rogge tarwe, garst, maïo, erwttn en boonen. Verder verleende zij, met 73 tegen 42 stemmen, hare goedkeunng aan het voorstel betreffende een recht van 1 kroon op haver van 4 kronen 30 öre op meel grutten en arrowrootvan 3 kronen op mout en van 30 öre op zemelen alles per 100 pond. beste don, ik bid u, hoe is dat mogelijk p Ik dacht, dat niemand buiten ons die kende! Ik twyfel er niet aan, of Eipperda heeft ons reeds maanden laog gewan trouwd; dat by evenwel den koning onze namen genoemd heeft is een zeker bewys voor zijne bekendheid met hetgeen in onze zittingen is voorgevallen." „Het kan niet bizocder moeielyk vallen de verklaring te vinden van dit schijnbaar rzadselacntige feit. Wij hadden veel voorzichtiger te werk moeten gaan. Misschien treft dit verwjjt u het meest. Gij geloofuet in uw eigen buis het veiligst te ziju en juist uw huis was de ge vaarlijkste p es voor zulke samenkomsten, welke tegen Eipperda zijn gericht." Garciloso zette groote oogen op, „Wat moet dat beteekenen don José vroeg hy geraakt. „Zo dt gij wel zoo goed willen z_n u een weinig duidelijker uit tedrukkenp" „Maar, professor, zijt gij dan met blindheid geslagen Hebt gij dan nog met geme kt, dat een spion zich in uw huis geneteeld heeft?" Een donkere blos van ergernis overdekte Garciloso's magere wangen. „Een spion F Don José, ik moet u verzoeken de eer van mij i huis niet aan te randen. Tegen wien voedt gij wantrouwen? Spreek vrij uit en rechtvaardig uwe ver moedens die zoowel mij en mijne dochter als „Donna Mercedes treffen", voltooide don José. „Ja mijn waarde professorde schoone Mercedes is het zonder twijfel geweestdie ons aan den minister ver- raüen heeft. Die jonge dame verkeert namelij zeer vertrouwelijk met Zijne Doorluchtigheid den hertog, z o vertrouwelijk zelfs, dat zy geen uur ongebru kt laat om zijn paleis te bezoeken wanneer zy slechts verzekerd is dat niemand op haar let „Don José!" dreigde Garciloso en zijne oogen namen eene onheilspellende uitdrukking tan. „Kunt gij ver antwoorden wat gij daar beweert „Natuurlijk kan ik dat, professor! Jammer ge noeg dat ik eerst gisteren achter de geheime gan De Tweede Kamer nam het voorstel, om 2% kroon van rogge te heffen, mede met 114 tegen 104 stem men aan. Deze wet is door den Koning reeds onder teekend en den 14 in werking getreden. Baron van der Bildt is geslaagd in het samenstellen van een ministeriebestaande voor de helft uit voor standers van beschermende rechten en voor de wederhelft uit vrijhandelaren. VEEEENIGDE STATEN. De Senaat heeft met 23 tegen 21 stemmen besloten het met Engeland gesloten uitleveringsverdrag niet te behandelen voor December a.s., een besluit, gelijkstaande met verwerping. De helft der senaatsleden was afwezig. BtilUCu! AUÖ STATEN-GENEEAAL. Tweede Kamer. Eijksgestiohten en rijkswerkin- richtingen. Aan de Kamer zijn wetsontwerpen ingediend tot tij delijke aanwijzing van het rijksgesticht Ommerschans voor rijkswerkinrichting voor mannen en tot aanwijzing van Veenhuizen n°. 1 voor rijkswerkinrichting voor mannen en vestiging der rijkswerkinrichting voor vrouwen te Oegstgeest. Dit voorstel berust op de omstandigheid, dat de rijkswerkinrichting te Hoorn geene ruimte genoeg blijkt aan te bieden om de recidivisten uit Veenhuizen te kunnen opnemen waar de bevolking dientengevolge sterk blijft toenemen. Vandaar tijdelijke aanwyzing van het gesticht Ommerschans tot rijkswerkinrichting tot 31 December 1889, daar in den loop van 1889 het in aanbouw zijnde gesticht te Veenhuizen n°. 1 zal gereed komen. Dit gesticht was bestemd voor opneming van vrouwen, doch daar het cijfer der wegens dronkenschap en bedelarij veroordeeld wordende vrouwen gestadig afneemt, acht de minister 't best, Veenhuizen n°. 1 ook voor mannen te bestemmen, terwijl dan voor een afzon derlijk vrouwengesticht kunnen dienen de lokalen, thans in gebruik als militaire strafgevangenis nabij Leiden. Invoerrecht op rozijnen. De minister vau financiën de wijziging van het invoerrecht op rozijnen nader verdedigendebestrijdt de meeningdat verlaging van dat recht ook tot verlaging van bet recht op krenten zou moeten leiden. Deze worden grootendeels door meer gegoeden gebruikt en verlaging van f 1.50 tot f 1 de 100 P. zou een verlies geven van f 27,500 's jaars voor de schatkist terwijl de wiukelprys van krenten hoogstens met 0.00J per P. zou dalen 5e klasse, 17e lijst, 11 Febr. Nr. 10544 31500; Nr. 19565 f 3000; Nrs. 9541, 14621 en 15697 ieder 100. gen van uwe huis enoote gekomen ben, anders had ik er uin ons aller belang, reeds vroeger mede in kennis gesteld. Het is mij gelukt eenen van Bipperda's bedien den door omkooping vcor mij te winnen en van dezen vernam ik, dat door donna Mercedes een levendig ver keer tusschen vifa Garciloso en het paleis van Eipperda wordt onderhouden. Wanneer en hoe uwe beschermelinge met den hertog in kennis gekomen isblijft mij een raadsel do nauwe betrekking tusechen deze beiden dagteekent reeds van den tyd, toen Eipperda uit Wee nen terugkeerde. Want van toen af zyn Mercedes- bezoeken begonnen." De professor had zich in eene vensternis terugge trokken cd stond daar met de armen over de borst gekruist. Met dreigend gerimpeld voorhoofd en saam getrokken wenkbrauwen staarde hij voor zich uit. Hij kookte inwendig van verontwaardigingin zijn eigen buis dus had zich eene spion genesteld en oefende nog ongestoord haar bedrijf uit ouder zijne anders zoo scnerpziende oogen „Ik zal Mercedes ter verantwoording roepen omtrent datgene dat gij haar voor de voeten werpt", hervatte by met van toorn trillende stem „ik zal dan spoedig genoeg merken of zij werkelijk zoo diep gezonken is. En waQneer gij de waai heid ^esproken hebt, don José, dan wee haar Met smaad en schande zal ik baar u t mijn huis verstooten waarin ik haar goedhar tig en vrijwillig eene plaats aan den haard heb gegeven, iedere baud tusscüen baar en mij zal dan verbroken z n Ach als zij ook Pasquita's reine ziel maar niet reeds vergiftigd heeft „Gij gaat te ver, protessor uw toorn over den ver- regaanden on fank van dit meisje sleept u mede. Ook ih zou in uwe plaats niet duiden dat Mercedes nog een uur langer iu mijn huis vertoefdewat Pasquita echter betrefthaar dreigt van eene andere zijde een veel grooter gevaar. Waarom, don Maüuelo, duldt gy zoo lankmoedig die in het oog vallend talrijke be zoeken van den jonker von Krachwitz, dat germaansche

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1