QUlerUi. Aan de kerkeraden van de gemeenten Oudkarspel, Noord- en Zuidscbarwoude ia door de doleerenden ken nisgegeven van de onmogelijkheid, om langer onder de synodale bierarchie te verblijven. Den 5 werd te Noord- scbarwoude in het evangelisatiegebouw door den beer P. van Son de eerste doopsbediening gebonden en wer den de nieuw benoemde kerkeraadsleden der doleerende gemeente bevestigd. Men meldt ons verder, dat aldaar in bet kerkgebouw der ned. herv. gem. de noodige voor zorgsmaatregelen genomen zijn tegen overrompeling daarvan. De gemeenteraad van Sehagen beeft den 8 vijf kiezers van de kiezerslijsten geschrapt, omdat zij in 1887 bedeeld waren. Te Wieringen is den 8 eene liberale kiesvereeni- ging opgericht. Den 9 heeft de heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman lid der 2e Kamer, te Helder eene rede ge houden op uitnoodiging van het bestuur der anti revolutionaire kievereeniging Nederland en Oranje. Den 9 is bet oudste zoontje van den stationschef te MidwoudOostwoud verdronken. De arr. rechtbank te Utrecht heeft den 10 bet verzoek van den heer G. F. F. C. van der Schroef! ontvanger der registratie en kantonrecbter-plaatsver- vanger te Woerden door burgemeester en wethouders en den gemeenteraad van Woerden niet op de kiezers lijsten geplaatstomdat bij ten huize zijner ouders in woonde en dus niet was alleen wonend persoon in den zin van art. 1 letter c der kieswetom alsnog op die lijsten te worden geplaatst, gewezen van de band. Den 11 is bet paard van den heer Duchatel te Etten bij Bredaterwijl hij zeif het bereed bij bet station voor een naderenden trein geschrikt en met zijnen berijder in eene sloot geraakt. Des avonds is de heer Duchatel, die een paar ribben gebroken bad, reeds overleden. Bij kon. besluit van den 13 is de heer mr. A. Maclaine Pontadvocaat en procureur te 's Graveuhage, tevens werkzaam op bet parket van den officier van justitie bij de arr. recbtbank aldaar, benoemd tot ambte naar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arr. Alkmaarvoor de kantons Hoorn en Me- demblik ter standplaats Hoorn. Bij kon. besluit van den 13 is herbenoemd met ingang van den 26 tot burgemeester van Akersloot de heer J. van der Oord en van Uitgeest de heer A. van Nienes, 89creiaris dier gemeente. Het tekort in de kas van den ontslagen gemeente ontvanger te Weststellingwerf is groot f 5750. De groothertogin van Saksen-Weimar, zuster des Konings heeft hare inschrijving in de 4 pet. geidlee- ning der koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam verhoogd van f 20000 tot f 30000. Gecommitteerden over de wegen en vaarten tus- scben de zes noordbollandscbe steden hebben besLten over te gaan tot de slooping der voor de veiligheid z>_o gevaarlijke Pelserbrng te Broek in Waterland. Zij zal vervangen worden door eene nieuwe lage brug. Domela Nieuwenhuis is te Gorredijk door de af- deeling van den bond voor algemeen kies-en stemrecht aldaar voor lid der 2e Kamer kandidaat gesteld met 50 van de 52 stemmen. Tusschen de Duinwater-maatschappij en het ge meentebestuur van Nieuwer-Amstol is eene schikking tot stand gekomen. De heer E. K. Okma, wethouder te Wijmbritse- radeei, de voorsteller van d9 verschillende door den gemeenteraad in den laatsten tijd genomen besluiten tot opheffing van openbare scholen enz., is door Ged, Skaten van Friesland vervallen verklaard van het lid maatschap van den raad wegens het deelnemen aan het doen van leveringen aan de gemeente. Door het laten optreden van zijnen knecht ais tusschenpersoon, die ongepatenteerd was, leverde hij materialen aan eene gebouwd wordende openbare sehool. Da heer Okma komt van dat besluit bij deu Kouing in hooger beroep. beerbojongdat achter zijne schijnbaar rechtschapen eerlijkheid list, bedrog en schelmerij verbergt?" „Waarom? Mijn hemel, omdat ik geloofde, dat hij mij als eene oude kennis opzocht omdat ik bovendien nog altijd de hoop koesterde door hem iets naders over den geheimzinnigen schat te ervaren Een luide lach deed den spreker verwonderd zwijgen. „Zijt gij dan nog altijd niet overtuigd, mijn waarde", riep José, „dat Eipperda ons met het sprookje van dezen schat duchtig bij deu neus heeft gehad Herinnert gij u niet meer de desbetreffende mededeelingen van den baron von Neuhoff, die het niet beneden zich achtte den jonker den gewichtigen doornenkroouring te ontstelen De hoop, die Neuhofi aan dezen ring zulk eene hooge waarde deed hechten werd niet vervuld de ring bleek geen tooverring te zijn. Ik geloof zeker, dat Eipperda en Krachwitz reeds in het vroolijke Keulen onder één hoedje gespeeld hebben en dat al het volgende slechts eene ingewikkelde komedie geweest is die geen ander doel had dan ons te misleiden ten opzichte van hunne ware oogmerken. Wordt mijn ver moeden niet eenigzins gerechtvaardigd door het onver klaarbaar feitdat de beer von Krachwitz hier als met eenen tooverslag verscheen juist toen onze bemoeiin gen om Eipperda's almacht te kortwiekenmet het eerste gunstige gevolg werden bekroond Garciloso knikte zoo heftig met het smalle hoofd dat een dichte wolk van poeder uit zijne pruik naar den zolder opsteeg. „Dat heeft ook op mij eenen zonderlingen indruk gemaakt", stemde Garciloso toe. „En uwe meening don Pachecois dus dat Krachwitz De professor voltooide deze vraag nietmaar zag José, aan wiens welwillendheid hij zijne gedachte ter voltooiing overliet, opmerkzaam en vol verwachting van ter zijde aan. „Ik meendat gij don Manuelo alle reden hebt dezen jonker von Krachtwitz op eenen afstand te^houden", kwam José hem te hulp. „De schijn van eerlijkheid De lijst van de hoogstaangeslagenen in 'a Eijks directe belastingen in Friesland verkiesbaar tot leden van de Eerste Kamer, bevat, op eene bevolking van 329 877 inwoners 219 namen. De hoogste aanslag is die van mr. J. Bieruma Oosting te Oranjewoud f 7720,28 de laagste die van G. G. Postma, te Hallum, 399,50%. Ten vorigen jare was de laagste aanslag f 651,65%. Bj kon. besluit van 17 JaDuari No. 10 is vrij stelling van briefport verleend voor de oproepingsbrieven voor de verkiezingen door de Voorzitters van de gemeenteraden aan de kiezers toe te zenden, met ver gunning om de eigenhandige waarmerking op den oms ag dier brieven overeenkomstig art. 6 van het kon. btsluit van 7 November 1876 (Staatsblad No. 192) te vei vangen door den afdruk vau den stempel der gemeente. De heer C. J. Smits heeft om gezondheidsredenen ontslag genomen als lid vau den gemeenteraad te Haarlem. Bedankt voor het beroep naar de doleerende kerk te Helder door ds. J. H. M. G Wolf E.F.Hz, te Gameren. De heer P. Spruyt te Helder was voor f 7377 laagste inschrijver naar het maken van een woongebouw voor den dienst der kuatverlichting bij Kijkduin. De eerste serie van f 600 000 aandeelen in de Nederlandache Bank- en Crediet-vereeniging voor Zuid- Afrika is meer dan volteekend. De gemeenteraad van Middelburg heeft besloten aan de regeering te vragen, aldaar de nieuwe kadetten- school te vestigen. De bevolking der gemeente Zaandam is in 1887 geklommen van 14351 tot 14542. De heer vau der Eist, directeur-ingenieur der mijnen in Limburg, heeft bij gelegenheid van het huwelijk zijner dochter f 5000 gestort in de mynwerkerskas. Te Amersfoort is een departement der Nederl. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid opgericht. Het telt reeds 20 lenen. De heer J. van 't Lindenhout, die weldra 25 jaren aan de weezen-inrichting te Neerbosch zijne krachten wijdt, ontving in 1863 aan giften en legaten 1058.04^ en iu 1887 f 123.332.71, In die 25 jaren werd ont vangen f 1.487.482.23. De heer mr. D. Visser van Hazerswoude heeft beslist verklaard, dat hy in het hoofdkiesdistrict Hoorn geene kandidatuur tegenover den heer mr. W. K. baron van Dedem wil aanvaarden. De heer B. P J. Ferf, burgemeester van Koog aan de Zaan, heeft bedankt voor lid van den raad dier gemeente op grond dat hij het in kleine gemeenten niet wenschelijk acht, dat de burgemeester tevens raadslid is. Dezer dagen zijn ruim 52% bunder weiland onder Twisk Medembiik Opperdoes en Abbekerk verkocht voor f 128000ongeveer 38 bunders weiland onder Ursem voor f 67000 en ongeveer 23 bunders te Spierdijk, gemeente Berkhout voer f 52000. Op 1 Januari 1888 waren bij het ned. herv. kerkgenootschap 361 plaatsen onbezet tegen 318 op een jaar vroeger verdeeld als volgtGelderland 36 Zuidholiand 65, Noordholiand 40, Zeeland 34, Utrecht 24, Friesland 73, Overijsel 18, Groningea 30, Noord- brabaat 24 en Drente 15. Het waterschap Mastenbroek sluit eene 4 pet. geldleening groot f 553000 ter aflossing en converteering der bestaande 4% pet. en 4pet. leeningen in Januari 1.1. is in de rijkspostspaarbank ongeveer f 880000 ingebracht tegen f 755.849.74% in 1887 en 195 552.05% in Januari 1882. In 1887 zijn uit Helder per spoor vervoerd 5.425,893 pond zeevisch tegen 3 324.187 pond in 1886 en 3.243.563 pond mosselen tegen 270.800 pond. De rijksmiddelen brachten in Januari f 6.627.172,48 op tegen f 6,123.463.06% in 1887. In 1886 bedroeg de sterfte in het rijk 23.77 op 1000 inwoners tegen 22,93 in 1885; het aantal leven loos aangegevenen 7807 op 158.658 geborenen; van die 7807 was 17.34 pet. niet levensvatbaar. Aan besmet telijke ziekten stierven 1.68 op 1000 inwoners tegen en openhartigheid waarmede deze jonker zich zoo meesterlijk weet te sieren kan op eeu zoo onschuldig vertrouwend gemoed, als dat van donna Pasquita, licht eenen gevaarlijken indruk maken. En dat, protessor zou vreeselijk zijnVreeselijk voor u wanneer gij uwe dochter niet als offer van eene veile speculatie wilt overleveren vreeselijker nog voor mij, want ik, don Manueloik bemin Paequita. Voor de eerste maal vertrouw ik u in woorden wat u reeds lang uit mijne houding tegenover het lieve meisje moet zijn in het oog gevallen. Ik wil u even openhartig bekennen, dat het de ijverzucht is, die mij op een besluit doet aandringen, de ijverzucht op dien duitschen gelukzoeker, die blijkbaar het heillooze plan heeft opgevat, om haar, die ik jaren lang in stille liefde heb aangebedenvan mij at- keerig te maken. Wanneer Krachwitz niet tusschen Pasquita en mij getreden ware, misschien had^ ik nog niet den moed gehad vrijuit te spreken; misschien had ifc nog langer met een angstig kloppend hart op een teeken van Pasquita's goedgunstige of al keerige gezind heid gewacht. Nu echter smeek ik u om antwoord wilt gij mij Pasquita tot vrouw geven De professor zette een verlegen gezicht. Zekerhij wist reeds lang, dat don José het oog op Pasquita geslagen had, hij was het tevens reeds met zichzelven eens dat eene verbintenis tusschen zijne dochter en den jongen invloedrijken diplomaat hem zelf niets dan voordeel aanbrengen kon en toch verraste Pacbeoo's aanzoek hem eenigermate. Hij had nog zooveel te schikken en te overleggen vóór hij zijne toestemming geven kon en juist in den tegenwoordigen opgewonden tijd hield hem de politiek meer dan iets anders bezig „Ik voel mij vereerd ving bij op eenigzins onvasten toon aan „zeer vereerd door uw aanzoek, don Jose, en ik zal het met alle kracht bij mijne dochter onder steunen. Mijn ernstig streven zal zijn u het geluk te verzekerenwaarnaar gij streeft. Een beter en aan zienlijke; schoonzoon dan gij kan ik mij niet wenschen en de gedachte Pasquita aan uwe zijde beschermd en 1.33 in 1885. Aan pokken stierven 72, waarvan 65 in Noordbrabant; aan roodvonk 844, waarvan 239 in Zuidholland en 217 in Friesland; aan mazelen 2035 waarvan 839 in Zuid- eu 423 in Noordholland; aan croup 1491, waarvan 348 in Zuid- en 259 in Noord bolland; aan angina diphtheritica 814, waarvan 166 in Noordholland en aan kraamvrouwenkoorts 193, waarvan 46 in Zuid- eu 43 in Noordholiand. Aan tering stierven 8594 personen, waarvan 1714 in Noord- en 1565 in Zuidholland. De heer mr. J. D. van Kuyk kantonrechter te Helder staat op de alphabelische aanbevelingslijst voor kantonrechter te Brielle. De heer mr. H. Smeenge zal in de aanstaande kamer zitting den minister van waterstaat interpelleeren over het spoorwegongeluk te Eninerwold. De lijst der hoogstaangeslagenen in de provincie Utrecht, in 's Eijks directe belastingen voor 1888 be vat 127 namen. De hoogstaangeslagene is de heer mr. Willem Jan Eoijaards van den Ham te Utrecht voor f 6186.46%, de laagste de heer jhr. mr. Jean Louis Anne Martens voor f 588,37. Op de verleden jaar gehouden tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam bevonden zich ook eenige modellen van weeginrichtingendie thans in gebruik zijn in bet nieuwe gemeentelijk abattoir te Amsterdam. Zij bestaan uit verplaatsbare toestellen, om geslacht vee (in grootere of kleinere dealen gehakt) liggend of aan den haak op gemakkelijke wijze te kunnen wegen. Deze nu zijn geconstrueerd door de firma Becker Buddingh te Arnhemnadat de ver schillende weeginrichtingen te La Villette bij Parijs o. a. door haar persoonlijk werden nagegaan. Op de reeds genoemde tentoonstelling werden hare modellen met de gouden medailje bekroond. De raad der gemeente Heerhugowaard heeft den 13 het besluit, waarbij de jaarwedde van het te be noemen hoofd der school No. 2 van f 900 op f 800 gebracht werdingetrokken en die wedde wederom op f 900 bepaald. Eene nieuwe mode dwaasheid heeft te Parijs veel op gang gemaakt. Op het jonaste bal in het stadhuis droeg Mme Delparteen toongeefster op het gebied der mode een versiersel dat nijd en bewondering gewekt heeft. Op de bloemen waarmede baar kleed was ge tooid, zag men een groot, in duizend kleuren fonkelend insect, een prachtigen bever. Dit op zich zelf was nu niet zoo merkwaardig maar wat de aandacht trok, was, di.t men te doen had met een levenden kever, die zich mot zijne fijne pootjes op de geurige bloemen heen en weer bewoog. Het diertj behoorde tot een soort van den egyptisehen „Scarabaeus", waarvan men wil, dat hij zestig jaar oud wordt, zonder voedsel tot zich te nemen en om zoo te zeggen van lucht en bloemen geur leeft. Om het halsschild van het insect slingerde eene haar fijne gouden keten aan welks uiteinde een gouden naald was aangebrachtwaarmede de levende tooi aan de bloemen was vastgehecht. De kever werd uit Mexico naar Parijs overgebracht en daar ook zijn gouden boei niet goedkoop zal zijn begrijpt men dat het een vrij kostbaar genoegen was met zulk een levenden kever te pronken. De rede van den Duitschen Eijkskanselier is met 1218 telegrammen, tezamen 194.296 woorden bevattende, door het hoofdtelegraafbureau te Berlijn naar 326 verschil lende plaatsen van het binnen- en buitenland gezonden. De rede bevatte 10 927 woorden. In verschillende talen werd zij overgeseind 235 ambtenaren zijn hieraan met behulp van 60 Hughes, 155 Morso en 7 Estienne- apparaten dag en nacht bezig geweest. Daarop volgden een groot aantal dankbetuigingen en gelukwenschen aan den Eijkskanselier zoo uit Duitschland ais uit andere rijkenzelfs uit Amerika welke de kanselier gedeelte lijk beantwoordde. beschut tegen alle onheil te wetenvervult mijn hart met vreugde. Wanneer ik u desniettegenstaande mijne dochter niet op staanden voet in de armen voer zoo geschiedt dit met een oogmerk dat gij zekerlijk zult billijken. De vermoedens die gij koestert tegen donna Mercedes en Krachwitz, beangstigen mij in de hoogste mategaarne zou ik daarom eerst het terrein willen verkennen en mijn huis reinigen van al het vuile dat er zich in genesteld heeft. Is dit geschied en ben ik zeker, dat Pasqulti aan geene nadeelige invloeden meer is blootgesteld, dan zal voor n, don José Pacheco de Santa Madre, het uur des geluks slaan." De professor had de laatste woorden met eene zekere hoogdravendheid uitgesproken en stak nu zijnen voor- maligen leerling op theatrale wijze de beide handen toe. José scheen evenwel weinig lust te gevoelen op dit aaubod toe te slaandringende arbeid voorwendend verwijderde hij zich na eenige onbeduidende woorden met eenen glimlach op de lippen doch innerlijk diep beleedigd door des professor's talmen. Garciloso verzonk nadat José bem verlaten had, in een diep gepeins. Daarna nam hij zich de pruik van het hoofd zette een rood zijden mutsje op den kalen schedel en plaatste zich voor zijne schrijftafel. In dit sierlijke, met ivoor en paarlemoer ingelegde rocoio- meubelstuk bevond zich eene kleine geheime schuif! ide; deze opende de professor en nam er eenige papieren uit, waarin hij zich zoo ijverig verdiepte, dat bij niet eens bemerkte hoe de deur zachtjes werd geopend en Pasquita's hoofd door de opening werd gestoken. Mag ik binnen komen papa Garciloso schrikte opschoof de papieren haastig in de lade terug en knikte toestemmend. Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2