Allerlei» ^tabs-iierishljm. Sielcsjraitsïcïiie fiertefcie»» iftsrkt' eu fienrabericfitcn. Het voorloopig bestunr der liberale Langedijker Kiesvereeniging heeft den heer mr, W. van der Kaay te Leiden nitgenoodigd, om Zaterdag den 18, 'a avonda 7 uur, te Zuidscharwoude in eene openbare bijeenkomst te komen spreken. De heeren J. van Hasaeltciviel-ingenieur te Nijmegen en mr. P. F. L. Verachoor, advocaat bij den Hoogen Baad te 'sGravenhage hebben zich belast met het onderzoek Daar hetgeen in verschillende ge meenten des lands ter verkrijging van verbeterde ar beiderswoningen geschied iatot welk onderzoek op de laatste algemeene vergadering der maatschappij tot Nut van 't Algemeen besloten werd. De leening groot f 250000 van de te Amster dam op te richten Likwidatiekas voor den koffiehandel, ten doel hebbende het bevorderen der afwikkeling van op termijn gedane in- en verkoopen van koffie, is door de leden der Yereeniging voor den koffiehandel vol- teekend. Uit Bome schrijft men aan de N. B. Ct. Of de naaste toekomst oorlog brengeof niet Italië houdt zich als de bondgenoot van Duitschland en Oostenrijk tegen de bedreigers van den vrede in het oosten en in bet westen van Europa op alle mogelijk heden voorbereid. In verband daarmede kan een over zicht op hun strijdkrachten te land en ter zee niet onbelangrijk wezen. Onze strijdmacht te land is thans in haar geheel 2.573.523 manschappen sterken welhet staande leger, 871.299; de mobiele militie van de eerste en tweede categorie, 295.993; de landweer, 1.403.231. De vloot bestaat uit18 oorlogschepen van de eerste, 16 van de tweede, 25 van de derde klasse, en 88 torpedo booten van de eerste, tweede en derde klasse. Daarbij komen nog de transportschepen en een vijftigtal bodems die in aanbouw zijn, zoodat Italië binnenkort eene vloot van bij de 300 oorlogsschepen zal kunnen uitzenden bewapend met ruim 500 kanonnen van' verschillend kaliber en bemand met 1800 officieren en 20.000 ma- trozon. Massowah zou wat men ook zegge voor haar in geval van eenen oorlog geene ernstige verhindering kunnen zijn. In het geheel toch heeft zij in Afrika slechts een 18.000 man, en de regeering beschouwt, na de wederbezetting van Dogaii en Saatihet doel van de jongste expeditie als bereikt. Het denkbeeld, zich van Abessinie meester te makenis nooit bij haar gouvernement opgekomen. Wij slaan op dat land vol strekt geen begeerige oogen en wij zullen ons wèl wachten, den Negus in zijne bergen te gaan bevechten Nu Dogeli en Saati door ons weder bezet zijn komt het er slechts op aan die plaatsen zoodanig te ver sterken, dat zij voor onze vijanden onneembaar worden. Wij hebben er daarna, evenals te Massowah, slechts een voldoende garnizoen achter te latenen kunnen vervolgens de hoofdmacht van onze expeditie terug roepen. Welk voordeel wij dan van die kostbare expeditie zullen getrokken hebben, is op het cogenblik tuiuder de vraag. Eik 'land verzeilt af en toe in ondernemingen wier nut óf geheel raadselachtig blijftóf misschien slechts in eene verre toekomst blijken kan. In zulke gevallen echter heeft ook het natior.ale eergevoel een woord mee te spreken, dat voorschrijft het eenmaal met zekere offers ingenomen standpunt, voordeeiig of on voordeelig niet te laten varen. Ziedaar met enkele woorden onze huidige polit ek aan de kust der Eoode Zee gekenschetst. Wat wijzi gingen onvoorziene gebeurtenissen er in kunnen brengen, dit hebben wij af te wachten. Gruotte en zwaarte van den menscb. In een geschrift over de grootte en zwaarte van den mensch zegt prof. Broca dat naar zijne berekening een normaal gegroeid mensch zóóveel ponden moet wegen als hij duimen lang isna aftrek van den eersten el. Een mensch alzoo die 1.75 el lang is moet 75 p. wegen. Is hij zwaarder of lichter, dan is hij óf te dik óf te mager. Anderen hebben Broca's resultaat bevestigd gevonden. De musch dreigt voor den engelscheu landman dezelfde plaag te worden als het konijn voor zijn collega in Australië is. In Cheshire wordt thans door de boeren zes stuivers uitgeloofd voor elk dozijn doode musschen en in een zeer korten tijd werden er 7000 aangebracht zonder dat er echter eenige vermindering in het aantal der overgebleven kwelduivels te bespeuren viel. Men schijnt thans weder op andere maatregelen bedacht te zijn. Ds. J. Bouvin heelt bedankt voor het beroep naar Hoenderloo. Bij de op den 14 aan het departement van jus titie gehouden aanbesteding waren de heeren G. A. Co- nijn en Zoon voor f 256,95 laagste inschrijvers voor de levering vau houtwaren aan het rijksopvoedingsgesticht alhier en was de heer W. F. Stoel voor 395,35 en voor f 207,55 laagste inschrijver voor de levering van metselmaterialen aan de rijkswerkinrichting te Hoorn en aan de strafgevangenis te Leiden. De B. K. centrale kieavereeniging in het hoofd kiesdistrict Alkmaar en de conservatieve algemeene kiezer8vereenigiug alhier hebben tot kandidaat voor de 2e Kamer gesteld den heer jhr. C. Hartsen te Am sterdam, oud lid der eerste kamer. De tweede voordracht over het hoefbeslag had Woensdag den 15 in de kleine zaal van het lokaal Harmonie, plaats. Daar gebleken is, dat het morgenuur velen niet schikt, is de cursus weder gesteld op 's mid dags en nu te 2% uurna aankomst van den trein. Vrijdag te 1254 uur, zal de heer mr. W. van der Kaay en Maandag op hetzelfde uur de heer mr. J. A. Levy, in het lokaal Harmonie alhier, in eene open bare vergadering, voor de kiezers optreden. De eerste zal tot onderwerp hebbenDe tegenwoordige poli tieke toestand. De laatsteDe gedragslijn der liberale partij. De nieuwe kiezerslijsten van eenige tot het hoofdkiesdistrict Alkmaar behoorende gemeenten be vatten voor zoover zij reeds bij het gemeentebestuur van Alkmaar ingekomen zijn, het volgende aantal kiezers 1888 1887 Alkmaar 1374 tegen 657 Warmeubuizen 155 n 73 Sint Maarten 100 ff 46 Wieringerwaard 122 99 77 Oude Niedorp 162 99 64 Heer Hugo Waard 325 99 152 Oudkarspel 159 99 75 Noordscharwoude 140 99 39 Oterleek 92 99 62 Heiloo 224 99 76 Oudorp 78 99 34 Budolf Jacobus Koning werd in December 1805 te Hoorn geboren. Hij genoot aldaar bet voorbereidend onderwijs voor een akademisehe opleiding, vooral onder de auspicieën van den geleerden predikant van Slogteren. Na te Utrecht de godgeleerde studiën te hebben be oefend, ontving en aanvaardde hij in 1829 een beroep naar de ned. herv. gemeente te Limmen, aan welker dienst hij langer dan een halve eeuw verbonden bleef, niettegenstaande hij een veel ruimer werkkring voud in het Provinciaal Collegie van Toezicht en in het Provinciaal Kerkbestuur vau Noordholland, terwijl ook de Synode der ned. herv. kerk gedurende een tiental jaren een groot deel van zijn verwonderlijke werkkracht en onverdroten ijver in beslag nam. Een hevige ziekte in den zomer van 1882 heeft hem als gedwongen, zijn emeritaat te nemen. Hij is gehuwd geweest met zijne nieht rnej. Janna Koning uit Utrecht, die hij omstreeks 4 jaren overleefde, en stierf den 15 een echten Jacobs- dood. De begrafenis zal plaats hebben op Zaturdag 18 dezer, op het burgerlijk kerkhof alhier. - Den 15 had in het lokaal Harmonie de eerste aigemeene vergadering plaats van de alhier opgerichte afdeeling van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Er waren 14 leden en 7 gasten tegenwoordig, waarvan er 6na vaststelling vau het reglementdoor de voorloopige commissie ter tafel gebracht, eveneens tot het lidmaatschap toetraden. Tot bestuursleden werden benoemd en de functiën ver deeld als volgtde heeren J. van Leeuwen Az., voor zitter W. Zaadnoordijk, secretaris H. Siebert Coster, penningmeesterA. van KleefH. van den Brink C. 8mit Cz. en J. G. van Garderen. Uit het, onder nadere goedkeuring door het Hoofd bestuur vastgestelde reglement, deelen wij o. a. mede: dat de afdeeling Alkmaar e. o. zich ten doel stelt, den tuinbouw en de plantkunde, met hetgeen daarmede in verband staatnaar plaatselijke omstandigheden en binnen de grenzen der statuten van de maatschappij, te bevorderen dat zij dit doel zal trachten te bereiken 1. door verspreiding van tuinbouwkennis 2. door onderlinge voorlichting en mededeeliugenin de te houden vergaderingen 3. door het houden van tentoonstellingen 4. door bet nemen of het aanmoedigen vaa vergelijkende proeven 5. door ondersteuning van die middelen welke dienst baar zijn aan eene grondige opleiding van aanko mende tuinbouwers; 6. door het bevorderen van de handelsbelangen der tuinbouwers in deze streek. De jaarlijksche contributie bedraagt voor leden liefhebbers f 5,voor leden-tuiulieden f 3,50 voor leden-tuinknechts 2 Niets belet echter leden- tuinbeden 5,contributie te betalen. Van de be middelden onder hen mag die ook ongetwijfeld worden verwacht. De vergaderingen hebben plaats's maandelijks gedurende de maanden October tot Maart. Overigens zal minstens ééne vergadering worden gehoudenen wel in den loop der zomermaand, die voorafgaat aan de algemeene vergadering der maatschappij. Op de gewone vergaderingen heeft elk lid het recht tot introductie van ééa persoon. Dezelfde persoon kan slechts éénmaal gedurende een afdeelingsjaar worden geïntroduceerd. Het is bovendien aan een lid toege staan een zoon of leerling op de vergaderingen mede te nemen, mits deze tusschea 12 en 20 jaar oud zij. Op eene vergadering, waarin voordrachten worden gehouden, kunnen ook dames worden geïntroduceerd. Elk lid ontvangt gratis het door de Maatschappij uitgegeven Tuinbouwblad. Men kan zich bij een der bovengenoemde bestuurs leden tot het lidmaatschap aanmelden. De Aideeling telt reeds 35 leden. BUITENGEWONE Vergadering van den Baad der gemeente Alkmaar. No. 3. Woensdag 15 Eebr. 1888. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig met kennisgeving wegens ongesteldheid de heeren J. C. Koorn en B. Preijer, wegens uitstedigheid de heeren W. E. Stoel en Mr. J. P. Kraakman alsmede de heer Mr. A. P. de Lange. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering gelezen en goedge keurd worden. 2. Wordt gelezen de van den heer Commissaris des Ko- nings ontvangen kennisgeving, dat de heer A. Maclaine Pont, bij 's Konings besluit vaagden eersten Eebrunri j.l. No. 4 met in gang van den 15 herbenoemd tot burgemeester dezer gemeente, op den 9 Februari als zoodanig de vereischte eeden in zijne handen heeft afgelegd. De heer Bruinvis de Lange vraagt na de voorlezing van dezen brief het woord. llij wenscht ook namens zijne medeleden den burgemeester met die herbenoeming geluk, hem dank zeggende voor hetgeen hij steeds in het belang der gemeente Alkmaar heeft gedaan. Hij moge vaak miskend, vaak geprezen zijn in hetgeen hij ver richt heeft gedurende den tyd, dat hij aan het iioofd dezer gemeente stond hij is overtuigd dat bij hem steeds op den voorgrond heeft gestaan de zucht, om de belangen der gemeente Alkmaar bevorderlijk te zijn. Stelt hij dit reeds op hoogen prijs van iemanddie in eene gemeente geboren is en daar steeds gewoond heeft, te hooger waarde heeft die loffelijke eigenschap, wanneer men, niet inwoner zijnde, als burgemeester aan het hoofd eener gemeente geplaatst wordt. Hij wenscht hem toe, dat hij nog geruimen tijd met denzelfden lust en ijver de belangen der gemeente moge behartigen. Nadat de leden hunne instemming met het gesprokene betuigd hadden en de Voorzitter zijnen dank uitgesproken had voor de tot hem gerichte woordenwordt de brief voor kennisgeving aangenomen. 3. Is overgegaan tot de benoeming eener onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes, in plaats van mej. B. van Mesdag, uit de voor de leden ter lezing gelegen hebbende voordracht opgemaakt door burg. en weth. in overleg met den arr. school opziener, in overeenstemming met het gevoelen van het hoofd der school, waarop geplaatst waren 1°. Mej. Ch. 8. Koning, eerste onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes te Amersfoort: 2». Mej. M. S. Haga onderwijzeres aan de 2e burgerschool voor meisjes te Gouda 3°. Mej. G. Piso le onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes te Harlingen. Er waren 5 sollicitanten. Met algemeene stemmen benoemd mej. Ch. S. Koning te Amersfoort. 4. Daar geen der leden bij de gewone rondvraag door den Voorzitter iets in het midden had te brengen, sluit de Voor zitter de vergadering. KANTONGERECHT. Zitting van 10 Februari 188 8. J. D. Pz., J. Z. Gz., P. S. Az A. Z. Az. en A. W. Jz., allen Egmond aan Zee, overtreding wet jacht en visscherij ieder 20 boete of 4 dagen hecht. J. de V., Castricum als boven, 2 boeten van 20 of 5 digen hecht, voor elke boete. A. S. Az., J. G. Sz., E. de G Sz., G. Pz., H. S. Lz., J. B. Ez., W. W. Ez.. A. K. Jz„ K. W. EzJ. V. Gz. en P. S. Jz., allen Egmond aan Zee, als boven, ieder 10 boete of 3 dagen hecht. J. F. en P. F1., Heiloo, als boven, ieder 3 boete of 1 dag heeht. J. K., Alkmaar, C. St. Pancras des nachts onbeheerd op den openbaren weg te Alkmaar laten staan van een hand wagen ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. 5. G. Jz., Egmond aan Zee overtreding wel jacht en vis scherij f 5 boete of 2 dagen hecht S. 11., H. K. en C. de B. Kz., Zuidscharwoude, nachtelijk burengeruchtieder 3 boete of 1 dag hecht. K. EGrootschermerrijden met een hondenkar0,50 boete of 1 dag hecht. J. W. Pz., P. S. JzH. S. Lz. en G. D. Pz., allen Egmond aan Zeeloopen over eens anders grondieder 3 boete of 1 dag hecht. H. V. Pz. en K. V. P., Egmond aan Zee, rijden met een hondenkarieder f 3 boete of 1 dag hecht. BURGERLIJKE STAiN D. ECHTSCHEIDING INGESCHREVEN. 15 Febr. Arie Schuit en Johanna Maria Hogervorst. GETROUWD. 12 Febr. Albert Uilham, wednr. van Jansje Metselaar, en Jo hanna Catharina Potharst, wed. Gerrit Duinmaijer. Joseph Pieters en Margaretha Hendrica de Goede. GEBOREN. 15 F'ebr. Maria Johanna, D. van Johannes Martinus Goes en Maria Helena Johanna Schaaps. Maria Susanna Davida, D. van Carolus Antonius Dirken en Clotilda Henriette Laboijrie. OVERLEDEN. 9 F'ebr. Karei, Z. van Willem Hart en Geertruida Hazelhorst, 12 j., overl. te Schagen. 14 Jan Kle;n, 38 j., wonende te Helder, 15 Simon Hart, 31 j. Rudolf Jacobus Koning, 82 j. Johanne9 Mos, 68 j. Fieter, Z van Jacob Romijn en Christina Anna Hazes, 5 m. Donderdag 16 Februari. 'e Geavenhage. Tweede Kamer. De heer Blussé is beëedigd. Na een langdurige zitting met gesloten deu ren, is het handels- en scheepvaartverdrag met Spanje aangenomen met 44 togen 28 stemmen. De haar Babi man bestreed het, de heer Moes en de Minister vau Karneb.iek verdedigden het. De heer Levy meende dat er onzekerheid bestond omtrent de waarborging van de godsdienstvrijheid, doeh eene motie van dan hear Bee- laertp; tot uitstel op dien groud, werd verworpen met 38 tegen 34 stemmen. Het ontwerp tot verlaging van het invoerrecht op rozijnen werd aaugenomeu. Amsterdam T,;deuB de loting haddeQ heden socia listische bewegingen plaats. Br worden bij de militiezaal arrestatiën gedaan. Amsterdam 15 F'ebr. Aardappelen F'riescbe Dokkumer jammene 1,85 a 2, dito Franeker dito 1,55 a 1,75, dito Engelsck 1,25 a 1,40Zeeuwsehe spuische jammen f 1,80 a 2,40 dito Blauwe 1,75 a 1,90, Flakkeesehe t 1,60 a 2, Gelder" sche blauwen 1,65 a 1,80, dito Champions f 1,20 a 1,90» Pruisische Hamburgers 2,70 a 2,90, Andijker blauwe 1,50 a 1,70, Duinzand f 4,50 a 5. Handel stil. Raapkoeken 70 a 82, Lijnkoeken 7,50 a 11 per 100 P. Petroleum onveranderd. In cons, 10,75, Nobel 9,75. Aangevoerd 156 vette Kalveren 0,80 a 1 per P., 68 Nucht. dito 7 a 12, 125 vette Varkens f 0,36 a 0,42 per P. Enkhuizen 15 F'ebr. Karweizaad 12,75 a 13, Mosterdzaad f 15,75 a 17, Maanzaad f 10 a 10,50, Erwten: Vale /10 a 12, Groene 9 a 12 Grauwe 11 a 13, Wijker Vale 7 a 8, Bruine boonen 10 a 11, Paarden dito 5 a 6, Gerst 4,25 a 5,25 Haver 3 a 4. Haarlem 15 F'ebr. Aangevoerd 12 Koeien 150 a 100, 23 nucht. Kalveren 19 a 4, 5 Schapen 18 a 15. 22 Stapels kaas uitmakende 2404 stuks, wegende 4928 P. Hoogste prijs 30,50. Medemblik 15 Febr. Aangevoerd 10 stapels kaas, hoogste prijs t 28, Boter f 1,50 per P., Kipeieren 4,50 per 100. Schagen 16 F'ebr. Aansevoerd 1 Os 124, 22 Geldekoeien 70 a 204, 20 nucht. Kalveren 6 a 12, 240 Schapen 10 a 19, 12 magere Varkens f 7 a 11, 31 Biggen 4 a 7, Boter per kop /la 1,10Kipeieren 3 a 4 per 100. Schiedam 15 F'ebr. Moutwijn 9Jenever 14,50 per v. Texel 12 F'ebr. Koeboter 1,30 per P., Kipeieren f 3,50 a 4,50 Koehuiden t 0,28 a 0,29 per P., Paardenhuiden r 8 a 8,50, Schapenhuiden 2,50 a 3,25, Lamshuiden /2a 2,25, Wilde Konijnen 0,55 per stuk. Kampen 13 F'ebr. Boter per achtste vat 27% a 31% per zestiende vat f 13% a 15% per pond f 1,30 a 1,35. Londen 13 Febr Aangevoerd 3000 Runderen 2 4-4.9, 11000 Schapen en Lammeren 3.4-5.6, 190 Kalveren 3-5.2, 20 Varkens 2.4-3 8. PEIl TKEECJIl AAI, Hoorn 16 Febr. Kleine kaas 31, Commissie 24, aangevoerd 39 stapels, wegende 10241 P.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 3