die lichtingdie reeds ontslagen had moeten worden nog langer in dienst te houden omdat er wellicht eene wet komedie verlenging van den diensttijd bepaalt? Ware dat billijk? Hij is bepaald togen ver lenging van den diensttijd en de overwegingen van den heer Rooseboom te dien opzichte zijn dus niet de zijne. De militiewet is niet veranderd en nu wil men daarin verlenging van den diensttijd brengen. Hij herinnert er aan dat hij reeds bij de behandeling der grondwet er op heeft gewezen, hoe noodig het was. daarin eene bepaling omtrent den diensttijd op te nemen, Hij vraagt tegen Mei a.s. ontslag der lichting 1882 en, zoo zich daartegen geene buitengewone omstan digheden verzetten ook der lichting 1883. Den heer J. Schimmelpenninck van der O y e lacht het denkbeeld van den heer Rooseboom nogal toe. De grondwetsherziening had juist o. m. ten deel, wijziging te kunnen brengen in de beperking van den militairen dienst. En reeds nu vóór dat er eene nieuwe wet is, voorzorgsmaatregelen te nemen, komt hem zeer gewenscht voor. De minister van oorlog laat de verschillende beschouwingen voor de toekomst ter zijde en beantwoordt de beide vragen. Hij zal weldra een wetsvoorstel indie nen tot het in dienst houden van de lichtingen 1883 der landmacht en 1884 der zeemacht. De overwegingen daarvoor zijn dezelfde, als die waarop ten vorigen jare de verlenging van den diensttijd der lichting 1882 was gegrond. Die lichting nog langer in dienst te houden ligt niet in het voornemen der regeering. De heer Rooseboom is den minister dankbaar voor zijne toezegging van een wetsvoorstel. Zijn wensoh was juist om de lichtingen in dienst te houden, totdat er eene nieuwe wet was. Dan zou men hen immers toch nog kannen ontslaan. Hij weerlegt de door den heer Reuther geopperde bezwarenbezwaren die wel moesten volgen uic zijn verzet bij de grondwetsherziening, om de 5 lichtingen te laten vallen. Hij geeft der re geering nogmaals zijn denkbeeld in ernstige overweging. Daarna ving de beraadslaging aan over het wets voorstel tot verbetering van de rivier de Berkel. De heer van Alphen zal tegen stemmen, omdat hy bezwaar had tegen het subsidiede overweging dat dit gegeven moest worden, omdat de rivier gedeel telijk op duitsch grondgebied loopt, achtte hij geen vol doenden grond. Tegen de wijze van uitvoering had hij mede bezwaren. Hij zou voor de verbetering der Beneden-Berkel f 150.000 a f 200.000 willen geven, maar meer niet. De heer van der Eeltz heeft in beginsel tegen het subsidie geen bezwaarmaar de zaak is te groot opgevatdaartegen heeft hy bezwaar^ Men had bij het ontwerpen geene zuinigheid betracht. Hij wilde geene som voor het subsidie noemen maar kan men niet met minder dan 350.000 toe? Van de toelichting des ministers maakte hij zijne stem afhankelijk alsmede een voorstel tot vermindering van het subsidie. De heer W i 11 i n k acht verwerping van dit voorstel wenschelijk, ten einde nader overleg mogelijk te maken, waarbij niet vervallen wordt in de verregaande onbil lijkheden, die den thans ingeslagen weg aankleven. De heer van der Sleijden raadt aanneming van het wetsontwerp ten zeerste aan. De Berkel eisebt werkelijk verbetering. Deelt hij het gevoelen dat de ingenieurs meermalen door hunne te lage ramingen de wetgevende macht eene teleurstelling bereid hebben hier behoeft daarvoor geene vrees te bestaan waar men meent, dat de raming te hoog is. Het waterschap is op regelmatige wyze tot stand gekomen, het zal regelmatig werken, doch reikt men de hand aan de oppositie, dan vermaak door hunne binocles gadesloegen op dit ge zicht stokte zijn voeteen heete gloed overdekte zijne wangen en zijne handen balden zich krampachtig. Het trotsche zelfbewustzijn waarmede hij zich tot nog toe beheerscht had begaf hem nu voor het oog zijner spot lustige vijanden. Van achter den wagen sprong een jong arbeiders- gezel te voorschijn slingerde zijn aan flarden geretene muts hoog in de lucht en riep met gillende stem „Leve de hertog van Ripperdade vriend van den werkman Honderde stemmen herhaalden dat en tegelijkertijd openbaarde zich een onstuimig gewoel in de geweldige menschenmassa. Men duwde en drong elkander met onweerstaanbaar geweld tegen de troepenkordondie den wagen van Ripperda omsingelde, dreigende vuisten werden opgeheven tegen de gerechtsdienaars in hunne fraaie uniformen en van onder de kortebontgelapte en verscheurde buizen der arbeiders kwamen messen en knuppels te voorschijn. Als vastgenageld was Ripperda op de plaats blijven staan. Waakte of droomde bij? Was dit hetzelfde volk, dat hem voor weinige dagen met woedende smaadre denen vervo gd en zelfs gedreigd had hem te vermoor den Een glimlach gleed over zijn ernstig gelaat; hij had in de voorste rij, vlak voor de geweertrompen der gre nadiers, eenen ouden man opgemerkt, die als opzichter der wolspinnerij toevallig persoonlijk met hem bekend was. Nu begreep hij van welke zijde deze plotselinge omkeer der volksmeening was uitgegaan. Ripperda had voor de instellingen, die hij in het belang van s lands welvaart gegrondvest hadsteeds eene bijzondere be langstelling aan den dag gelegd en getoonddat hem het lot der arbeiders in de door hem opgerichte staats- manufactuurfabrieken bijzonder ter harte giugmaar zeker had hij nooit gedacht, hoe goed hem eens in de uren der beslissing de warme dank dezer eenvoudige lieden zou doen. Onder groot gawoel en luid geschreeuw drong de menigte zich al meer en meer vooruitelk oogenblik stond er eene botsing te vreezea tusschen de verschil lende partijen. Maar eensklaps sprong de graaf Vil- latoriashet gevaarlijke van den toestand inziende, vooruit, een kommando weerklonk en in hetzelfde oogen blik stonden de gendarmes gereed hunne geweren af te vuren. „Ruim bEan", riep de graaf met luide stem „uit, elkander, of ik kommandeer vuur!" Daarop riep hij maakt wen de uitvoering der verbetering onmogelijk. De hoer de R a n i t z bestrijdt bet ontwerp. Voortzetting den 21 's namiddags half twee. In den nacht van den 13 op den 14 is bij eene twist op den Nieuwendijk te Amsterdam een 17jarige jongelingFaulus van Leeuwen genaamd door een meesteek zoodanig verwond, dat hij kort daarop overleed. Als verdacht van dien moord is aangehouden Johannes Harttorff, werkzaam op de zetterij van do heeren Holdert en Co., lid der sociaal-demokratische jongelingsvereeni- ging en schermclub. Den 15 is te Utrecht de depntaten vergadering der anti-revolutionaire partij vergaderd geweest. 384 Deputaten waren tegenwoordig, behalve de adviseerende ledende leden der Staten Generaaldie der Prov. Staten en de pers. Na het zingen van het slotvers van psalm 27 las de Voorzitter Exodus 3 en riep hy den aanwezigen een hartelijk welkom toe. Hij weesop de gansch eenige beteekenis, die Groen van Priusterer, gelijk een andere Mczes voor de anti-rev. partij gehad heeft hbe hij ziende het onrechtdat ons volk werd aangedaangedreven werd om voor dat volk op te komen hoe hii daarbij niet eigene eere maar alleen Gods eere bedoeld had hoe hij het vaandel der partij had ontrold en al zijn kracht hierin lagdat hij evenals Mozes kwam in den naam van den God onzer vaderen. Hy wierp daarom namens de deputatenver- gadering het verwijt verre weg als ware de partij aan Groen van Prinsterer ontrouw geworden en betreurde het, dat een deel der partij naar de vijanden overgeloopen was juist op het oogenblik, dat de evenaar naar ons zeker zou overslaan en zulks met prijsgeving van het dierbaarste kleinood der partij de christelijke school. Hy steldo een ontwerp-besluit voor, dat aangenomen werd. Bij dat besluit wordt deze houding van enkelen zeer betreurd en voortzetting van den strijd zonder hen wensehelijk beschouwd. Het program van actie werd daarnabehoudens enkele kleine veranderingen met algemeene stemmen op één na aangenomen. Den 15 zijn te Utrecht de statuten vastgesteld der Nederlandsche Proteciionisten-Vereeniging. Volgens art. 2 is de taak der vereeniging bescherming van de land bouwbelangen in den ruimsten zin, zooveel mogelijk in aansluiting met het streven der protect industriëele vereenigingon. De leden betalen jaarlijks eene bijdrage van een galden. Een voorstel om het woord „protectie" door „bescherming" te vervangen werd verworpen. Het voornemen bestaat een maandblad uit te geven. Den 15 is te Oosthuizen, des voormiddags te 11 nren brand ontstaan in een door drie gezinnen bewoonde woning met riet bedekt. Het geheele perceel is afge brand; door het flink optreden der brandweer is de helende boerderij van dea heer de Boer behouden. Één in boedel was niet tegen brandschade verzekerd. De Koning heeft tot ridder in de orde van de Eikekroon benoemd den beer H Koekkoek Jr., kunst schilder te LondenJid van het bestuur der Neder- landsche Club aldaar. De lijst der hoogstaangeslagenen in 's rijks di recte belastingen verkiesbaar tot leden der Eerste Kamer, bevat voor Noordbrabant 311 namen. Hoogste aanslag is die van den heer H. Heere te Raamsdonk f 2705,59 laagste die van den heer D, Burgers te Willemstad f 297,42. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch en die van Winschoten hebben een persoon, die geene negen maanden dezelfde kamer bewoonde, alsnog op de kie zerslijsten geplaatst. den bevelvoerder der karabiniers een bevelend woord toe en langzaam rukten nlsnu de ruiters op tegeu de nog altijd vooruitdringende menigte. Twee handen hadden Ripperda omvat en hem zacht- feens in den wagen gedrongen. „Het was de stem van den jonker von Krachwitz die hem fluisterend toe- duwde „Moed gehoudenhertoglaat het hoofd niet hangen. De ringen van Almahadi heb ik nu in banden en dat zijn de talismans, die u zullen redden Yoor de Tonda de los Embajadores was bet intusschen tot een kleindoob vurig gevecht gekomon. Eenige der heeren die van het balkon af den loop der zaken gevolgd hadden, waren zoo onvoorzichtig geweest hunne veilige plaatsen te verlaten en zich onder de menigte te begeven. Tegen dezen richtte zieh nu de woede der arbeiders. Een jonge man was handgemeen geworden met don Joaé Paebecoen beiden hadden spoedig ondersteuning gevonden. Vóór nog de grenadiers tusschen beiden konden komen, stroomde er bloed. Don José had een welgericbten slag op den schouder ontvangen en zonk in de armen van den achter hem staanden pro fessor Garcilo-o. Op hetzelfde oogenblik trof dezen een suizende slag van eenen door krachtige vuisten ge voerde oüjvenknuppel op het voorhoofd. Zonder eene enkele kreet van smart stortte de oude hoftoik ter aarde. Slechts langzaam had zich Ripperda's rijtuig door de menschenmassa eenen weg kunnen banen. De hertog had zich diep in eenen hoek gedrukt en zyn mantel kraag over de ooren getrokken; hij wilde blind zijn voor de zegevierende blikken zijner vijanden en dool voor de huldebewijzen van bet volk. Een oneindig verlangen naar rust maakte zich plotseling van hem meester. Toch deden zijne overspannen zenuwen hem dubbel scherp hooren en zien; w s bet slechts gezichtsbedrog, dat hij voor het venster van zijn rijtuig eene vrouwengestalte meende te bemerken die hare armen hartstochtelijk naar hem uitstrekte en misleidde hij zichzelven, toen hij met schrille stem: „Juan Juan meende te hooren gillen De hertog poogde met krampachtige haaBt het venster te openen; zijn hoofd gloeide en zijn hart klopte, alsof het breken zou. Maar juist had bet rijtuig den hoek der straat bereikt en in vollen galop ging bet verder. En weder meende Ripperda den smartelijken kreet te hooren „Juan Juan 1" Wordt vervolgd. In den Groetpoldergemeente Winkelnabij Kolhorn overleed den 15 een oud-strijder in den ouder dom van bijna 80 jaren. Hij was versierd met de citadel-meda lje en het zilveren kruis. De heer Th. J. Waller, burgemeester van Anna Paulowna, heeft bedankt voor de kandidatuur voor lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistriet Helder; van de 103 stemmenden 17 uitgebracht in de liberale centrale kiesvereeniging te Helderbekwam de heer S. T. Land, zeeofficier te Helder, 53 de heer D. C. Loman, burgemeester van Texel, 26, de heer mr. J. A. Lévvadvokaat te Amsterdam23 stemmen en de heer Guijot, kapitein ter zee, 1 stem. Na het bedanken van den heer Waller heeft de kiesvereeniging te Zijpe den heer D. C. Loman gesteld. Da heer P. Thijssen, directeur der pupillenschool te Nieuwersluis, is den 16 overleden. De nieuwe kiesvereeniging Amsterdam, wier leden tal reeds tot ongeveer 350 geklommen is, heeft den 17 besloten met 106 tegen 36 stemmen na uitvoerige beraadslaging, zich te vereenigen met het voorstel van het bestuur, om slechts 2 kandidaten te stellen. Men schrijft ons uit Zuidsebarwoude Den 18 trad de heer mr. W. van der Kaay, lid der 2e Kamer voor de kiezers aan den Langedijk op in de kolfbaan van A. Kist, alhier. Da belangstelling was zeer groot oogeveer 500 kiezers en andere belang stellenden waren opgekomen. De heer L v. d. Vijzel, voorzitter van het voorloopig comité, opende de vergadering en bracht in herinnering, hoe ten jare 1871 de Langedijker kiesvereeniging er toe had medegewerkt, om den heer van der Kaay te doen verkiezen als lid voor de Provinciale Staten van Noordhollaud voor het district Schagen en daarna in 1875 hetzelfde had gedaan voor zijne verkiezing als lid der 2e Kamer voor het boofdkiesdistrict Alkmaaren dat aan die omstandigheid het voorloopig comité de vrijmoedigheid had ontleend den heer van der Kaay uit te noodigen, in deze plaats op te treden te meer daar hij de overtuiging koesterde dat de Langedijker kiezers hunne eerste liefde niet hadden verlaten (applaus). De heer v. d. Kaay, daarop zijne rede aanvangende, begon met de opmerking, dat het optreden van kamer leden in vergaderingen als deze verschillend werd beoor deeld, maar dat hij van meening was, dat hoewel een liberaal volksvertegenwoordiger zieh volstrekt niet moest laten bin den door een imperatief mandaat en volkomen vrij moest blijven in het zelfstandig uiten zijner gevoelens en denkbeel den op politiek gebied, het toch zeer was aan tebeveleD, dat èn volksvertegenwoordigers èn kiezers wisteD, wat men aan elkander had en dat bijeenkomsten als deze daartoe een uitnemend middel waren. De keurige improvisatie van den talentvollen spreker was overigens in hoofdzaken gelijk aan die, door hem te Alkmaar gehouden en opgenomen in deze courant van Zondag 1.1. 's Sprekers rede werd met inderdaad ademlooze stilte aangehoord en aan het einde daverend toegejuicht. Er werd daarna gelegenheid gegeven tot debatwaar van bijna geen gebruik werd gemaakt. Slechts eene enkele gedachtenwisseüng had plaats over „leerplicht." Bij kon. besluit van den 7 is bepaald, dat het Koloniaal Militair Invalidenhnis op Bronbeek van en met den 19 den naam zal dragen van Koninklijk Ko loniaal Militair Invalidenhuis. Te middernacht van den 19 word ten aansehouwe van duizenden rondom het herhaaldelijk door driekleurig bengaalsch licht verlichte monument in het Willemspark te 's Gravenhage 's Konings verjaardag met koraal- muziek plechtig ingewijd. De tamboers der schuttery sloegen tot inleiding en slot den roffel. Bij het spelen der volksliederen zong de menigte algemeen mede. Het vuurwerk, dat den 19 des avonds in het Malieveld werd afgestoken, slaagde uitstekend. Prinses Wilbelmina die eerst in een gesloten rijtuig de plafondsgewyze verlichting van het Voorhout gezien hadkeek naar het vuurwerk ten huize van mevrouw van Lennep, op de Koninginnegracht. Ds Koningin opende de hon derden telegrammen en brieven, op dien dag, aan den Koning gericht en liet ze, in plaats van den Koning die door ongesteldheid verhinderd was, dit zelf te doen, beantwoorden. Te Edam zijn 504 kiezers voor leden van den gemeenteraad. Benoemd tot machinist bij de waterleiding te Bergen de heer C. Grin Cz. te Amsterdam. De heer mr. Th. Heemskerk te Amsterdam is voor de 2e Kamer kandidaat gesteld door de centrale anti-revolutionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje te Zaandam. Te Beverwijk bedraagt het aantal kiezers voor de 2e Kamer 293 stemmen. De Eerste Groninger Tramweg-Maatschappij keert over 1887 5 pet. dividend nit. De sterkte van het korps mariniers bedroeg op 1 Januari 1888 55 officieren en 2175 onderofficieren en minderen, zoodat aan de formatie ontbrak 1 officier en 46 onderofficieren en minderen. De gemeenteraad van Kampen geeft eene 3J pet. geldleening van f 355.000 uit, waarvoor inschrijvingen worden ingewacht vóór 15 Maart a.s. De kiesvereeniging Amstels Burgery heeft dezelfde kandidaten als de kiesvereeniging Burgerplicht gesteld, uitgezonderd den heer Rutgers van Rozenburg. Als zelfstandig kandidaat stelde zij d9n heer J. C. van Schermbeek, die o. a. algemeenen weerplicht naast alge- rneenen leerplicht wenscht ingevoerd te zien. De lijst der hoogst aaugeslagenen in Limburg telt 159 namen de hoogste aanslag is die van baron de Loé Imstenrade te Mheer met f 3121,94 de laagste d e van H. H. Verbaegh te Maasbree met 242,92. Te Bokstel is eene stal met schuur verbrand, waar- by 13 stuks vee omgekomen zijn. De chemische fabriek te Rotterdam keert over 1887 17 pet. dividend uit. Het Dagblad Het Nieuws van den Dag heeft de zuivere winst, voor de aandeelhouders beschikbaarvast gesteld op f 63792. De Mail-courant-editie zal worden voortgezet. Stoomdr. llerms. Coster Zoon, Alkmaar,

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 6