en het waterschapsbestuur uitgevoerd zullen worden, waarom- trent de minister de beslissing aan de Kamer overliet. Het amendement van den heer van Pallandt werd verworpen met 56 tegen 10 stemmendat van de heeren van der Feltz en van Alphen met 34 tegen 31 stemmen en daarna art. 1 met 35 tegen 31 stemmen. l)e minister vroeg schorsing der beraadslaging. Met 40 tegen 22 stemmen werd den heer Farncombe Sanders vergunning geweigerd tot het vragen van inlichtingen aan den minister van waterstaat omtrent de voornemens der regeering ten aanzien van de indiening van een ontwerp tot regeling der gemeenschap door electrische telephonen en wel of er uitzicht bestonddat er spoedig eene wet kwamin welken zin dan ook, zoodat aan den tegenwoordigen tusschen- tijdschen toestand, die op de latere staats-exploitatie zou kunnen vooruitloopen, een einde werd gemaakt. De heer van Kerkwijk kwam er tegen op van deze regeering eene belofte te vergen die de Kamer van Honderd zou binden terwijl bovendien de belofte van deze regeering ook geene waarde had. Wo'dt vervolgd). Pakketvaart. In het voorloopig verslag der afdeelingen omtrent het wets ontwerp houdende machtiging tot het sluiten eener overeen komst voor de bediening der pakketvaart in den Nederlandsck lndischen Archipel gedurende de jaren 1891 tot en met 1905 werd geklaagd over de late indiening, omdat men het hoogst wenschelijk had geachtdat daarover van vele zijden licht had kunnen opgaan. Verklaarden enkele leden zich ongenegen tot eene overhaaste behandeling mede te werkende meerderheid verklaarde zich niet tegen de behandeling te zullen verzetten zoo de regeering op goede gronden afdoening noodig achtte. De vraagof het gouvernement eene geregelde pakketvaart in den lndischen Archipel op den tegenwoordigen voet behoorde in stand te houdenwerd nagenoeg algemeen toestemmend beantwoord. De bediening der pakketvaart in eigen beheer vond zeer enkele voorstanders. Sommige leden waren gestemd voor openbare aanbesteding mits onder voorwaarden, waardoor verzekerd werddat de bediening dier vaart werkelijk in ne- derlandsche handen kwam. Naar het oordeel der meeste leden was openbare aanbesteding niet verkieslijk, omdat het niet zou aangaan een voor het bestuur van Nederlandsck Indie zoo overwegenden tak van dienst aan onbekenden toe te vertrouwen. Daar geene andere gegadigden te wachten warendan die, waarmede de regeering eene overeenkomst wenscbt aan te gaan, en de heer Frederick Bogaard! c. s., had men feitelijk slechts te kiezen tusschen het stelsel Bogaardtwaarbij de diensten der indische stoomvaart-maatschappij met eene lijn naar Neder land worden vermeerderd, en met het stelsel Boissevain, waarbij de bestaande stoomvaart-maatschappijen tusschen Nederland en lndie haren werkkring tot de pakketvaart van den lndischen Archipel uitbreiden. Kiest men het eerste stelsel, dan wordt de lijn tusschen Indie en Nederland eene filiaal van de onder neming in den Archipel. Legt men zich bij de keuze der re geering neder, dan wordt daarentegen de Nederlandsck Indische lijn hoofdzaak. Weinig rationeel ware het, beide maatschappijen te ondersteunen. Nu de maatschappij Nederland toch reeds den geldelijken steun der regeering genietscheen werkelijk de aannemelijkste oplossingdat zij en hare mede-gegadigden ook met de bediening dezer pakketvaart belast werden. Alleen werd gevraagd, of bij aanneming van het wetsontwerp de openbare aanbesteding toch geen voortgang kon hebben met het oog op het onverhoopte geval, dat de n iamlooze vennootschap, door de heeren Boissevain c. s. op te richtenniet tot stand kwam. Men wenschte meerdere zekerheid, dat de pakketvaart duurzaam eene nationale zaak bleef en drong op meerdere bepalingen in dien geest alsnog krachtig aan. Verder werd een onderzoek wenschelijk geacht naar de vraagof het toegezegde subsidie niet te hoog wasdaar de prijs, door gegadigden bedongen volgens sommige leden zeer hoog was in vergelijking met hetgeen thans betaald werd. Het denkbeeld om te bepalen dat bij stijging der dividenden van de vennootschap in eenig jaar boven een zeker percentagehet gouvernement een deel van het alsdan meer verdiende zou genieten, vond bij de meeste leden geene instemming. Men wenschte inlichtingen over de voornemens der regee ring in betrekking tot de regeling der kustvaart en zou gaarne de verzekering ontvangendat de regeering volkomen vrij was gebleven in de regeling daarvan. Voor het vervoer van par ticuliere personen en goederen waren enkele waarborgen tegen onbillijke behandeling van het publiek gewenschtin de eerste plaats vaststelling van maximumtarieven en verplichting om zich binnen zekere grenzen met dat vervoer te belasten. Ook werd gevraagdof het niet mogelijk ware het rechtstreeksch of middellijk handeldrijven van agenten der maatschappij tegen te gaan. Het bedingdat het meerendeel der te bezigen vaartuigen op nederlandsche werven zal gebouwd wordenvond geene onverdeelde instemming. Men zou de bepaling zeer verkeerd mijn oom mij het geheim daaromtrent goopeubaard beeft. "Weet gij dan zoo zeker, aartsdomme vent, of het geslacht van Meno Almahadi geheel uitgestorven en of hij zonder nakomelingen achter te laten het paradijs van Mohammed ia ingegaan „Neen jonker dat weet ik niet", antwoordde Niko op eenigszins scbalkachtigen toon „maar wel weet ik dat onze woordenstrijd mij doet denken aan het verkco- pen van den huid voordat de beer gevangen is tot nog toe hebben wij den schat van den edelen mooren koning nog niet eens gezien en ik twijfel zeer „Laat dien twyfel varen'', viel Kraehwitz hem lachend in de rede. „Gij ontrooft mij de laatste hoop mijnen vriend Eipperda weder het oude standpunt naast den spaanschen troon te doen innemen. Wel drommels 1 Wie zou voor een half dozijn jaren, toen wij het gemeen schappelijk genoegen smaakten in de Bastille de hoffe lijkheid der franscben te leeren op prijs stellen, gedacht hebben, dat ik eens in de gelegenheid zou komen eenen gevallen minister te kunnen redden. Zoo veranderen de tijden en misschien zou het toch maar beter zijn dat ik weder terugkeeide in de wereld in plaats van op Bieneck in de bibliotheek vau mijnen oom een menschen- echuwe kluizenaar te worden." „Zeker was dat beter", sprak Niko toestemmend en zag zijnen meester spottend aan. „Wie weet of gij anders wel ooit de gelegenheid zoudt hebben gevonden, om uwe kennis met donna Pasquita te hernieuwen 1" Kraehwitz bloosde even en zijn gelaat nam eene ernstige plooi aan. „Dat arme kind", zeide hij hartelijk, „zij beeft een zwaar en droevig lot te dragen. Wist gij dat niet?" vroeg hij, toen Niko hem verwonderd aanzag. „De koning heeft een onderzoek laten instel len naar de oorzaken van het oproer bij Eipperda's vertrek uit Madrid; hij heeft zich zeer geraakt getoond over het gebrek aan tucht der hovelingen, die zich het genoegen niet konden ontzeggen den gevallene het ver nederende van zijnen toestand door hunne aanwezigheid nog meer te doen gevoelen. De laffe oogendienaars wisten zich voortreffelijk te verdedigen; de een schoof achten, zoo zij op het bedrag van het subsidie eenigen invloed had uitgeoefend. Regeerings antwoord. In de memorie van antwoord op bovenstaand voorloopig ver slag erkent de minister van koloniën, dat den tegenwoordigen Kamers weinig tijd tot behandeling overblijft. Hij heeft gedaan wat hij kon om de indiening te bespoedigen en kon de indiening niet achterwege laten op eigen oordeel. Hem is medegedeeld, dat de geld-instellingen, die het kapitaal zullen verstrekken, slechts tot April e.k. verbonden zijn. Of zij zich langer zullen verbinden, kan hij niet beoordeelen. Eene spoedige beslissing is wenschelijk. Wordt het ontwerp niet aangenomen, dan moet op andere wijze in de behoefte aan eene overeenkomst worden voorzien. Hoe langer de beslissing uitblijft, hoe meer de regeering afhankelijk wordt van de Nederl.-Indische Stoomvaart-Maatschappij. Uitstel zou leiden tot bestendiging van den tegenwoordigen ongewenschten toestand. Op het betoog der noodzakelijkheid van het onderhouden van geregelde stoomvaartverbindingen in den Nederlandschen Archipel merkt hij op, dat een geregelde dienst op den lijn Batavia-Singapore moet worden verzekerd door de aansluiting op de engelsche mails. Wat door de groote meerderheid der leden in het midden is gebracht over gouvernements-exploitatie der pakketvaart komt hem geheel juist voor. Omtrent het betoogde van de wensche- lijkbeid, dat de onderneming voor de bediening der pakketvaart werkelijk eene nationale onderneming zal zijn, zegt hij, dat de maatschappijwelke de heer Bogaardt c. s., voornemens zijn Dp te richtenniet als eene inderdaad nationale kan worden beschouwd. De vraag, of aanbesteding ook bij aanneming van het wets ontwerp voortgang zou kunnen hebbenmoet ontkennend worden beantwoord. Volstrekte zekerheid te verkrijgen, dat de op te richten ven nootschap op den duur buiten eiken vreemden invloed zal blijven, is niet mogelijk. De nieuwe onderneming wordt evenwel opgericht met medewerking van lichamen, die het grootste be lang hebben bij het nationale karakter der onderneming. Wat de nationaliteit van het schip betreftde rechter heeft uitge maakt dat niet de vlag, maar de eigenaar de nationaliteit bepaalt. De vraag, of het door den heer Boissevain c.s. gevraagde subsidie niet te hoog is, kan niet volledig worden beantwoord door eene vergelijking met het subsidie der loopende overeen komst. De regeering geeft evenwel de verzekering, dat uit de nieuwe overeenkomst beduidende besparingen zullen voortvloeien. In de regeling der kustvaart blijft zij volkomen vrij Voor vervoer van particulieren of particulieren handel kan zij geene bepalingen maken, hoewel de heer Boissevain c. s. daartegen geen bezwaar hebben. Het plan bestaat om zooveel mogelijk alle noodige schepen op nederlandsche werven te doen aanbouwen. Den 19 des avonds werden te Almeloo eenige ter eere van 's Konings verjaardag uitgestoken vlaggen beschadigd en bij den uitgever van het Twentscho Zondagsblad eene groote ruit ingeworpen. Den 21 des namiddags werd eene vergadering gehouden van de werkstakerswaarin de bekende leider der sociaal- demokraten Bennink uit Hengelo voorstelde eene commissie van 5 personen samen te stellen twee te benoemen door de werkgevers, twee door de werkstakers, met den heer van Marken tot voorzitter, welke com missie zal trachten aan de werkstaking een einde te maken. Het voorstel werd door de vergadering goed gekeurd. Aan den heer Scholten werd van dit besluit kennis gegeven en binnen drie dagen antwoord verzocht. Den 20 is de 's Giavenhaagsche Kookschool ge opend de sporen van den brand, die voor eenige dagen in een der lokalen gewoed had, waren geheel verdwenen. Den 20 is de heer D. C. Loman, burgemeester van Texel, met 58 van de 75 uitgebrachte stemmen voor lid der Tweede Kamer kandidaat gesteld door de Vrijzinnige Kiesvereeniging te Texel. By kon. besluit van den 20 zijn, met ingang van 1 Maart, de heeren H. W. E. Struve te Amsterdam, en A. A Bekaar te Maastricht, met stilstand van wedde, tijdeljjk ontheven van de waarneming hunner betrekking respec tievelijk van ingenieur le klasse voor het stoomwezen en ingenieur 2e klasse van 's rijks waterstaat, wordende die ambtenaren belast met het verzamelen van gegevens en het verrichten van alle bun door den minister van waterstaat op te dragen werkzaamheden noodig voor de samenstelling eener nijverheidsstatistiek. De hoer mr. D. Visser van Hazerswoude, die na de schuld van de belhamel te zijn geweest op den ander en eindelijk werd Gareiloso, in wiens huis het bondge nootschap van het Andreaskruis vergaderd was geweest, als de hoofdschuldige genoemd. Het gevolg wasdat de oude hoftolk van zijne waardigheden vervallen werd verklaard. Gareiloso lag ziek te bed, tengevolge van zijne verwonding in het volksoproer van den 1G Mei. In dien toestand bracht men hem het verpletterende bericht. In' wilde woede over de trouweloosheid zijner vriendenbeval hij Pasquita zonder uitstel met hem Madrid te verlaten om naar Segovia, zijne geboorte stad te trekken, waar de ongelukkige minister, wiens val bij mede voorbereiddesmacht in eene der kerkers van het sterke kasteeldat de stad bestrijkt. Eipperda is zeker een hoogst ongelukkig man maar feller dan op hem, heeft zich het noodlot op Gareiloso gewrokeD.'' De gebochelde Niko staarde nadenkend op bet roode met klokjes bezette net dat den hals en den kop van zijn muildier beschutte. Deze getrouwe bad in den loop der jaren de belangen van zijnen heer zoozeer tot de zijne gemaakt, dat bij één was met dezen in gevoelens en gedachten. „Ik geloofdat donna Pasquita onder deze omstan digheden veel zal lijden", antwoordde hij. „Maar is donna Mercedes niet bij haar om haar dit zware juk te verlichten „Wel is Mercedes bij baarmaar deze lijdt zelve zoozeer onder Eipperda's gevangenschap dat ook zij weinig geschikt is om te troosten. Begrijpt gij nu Niko, waarom ik zoo ijverig bet geheim van mijnen oom zoek te doorgronden „Sennor", riep op dit oogenblik een der voorste gidsen het hoofd omwendende en met uitgestrekten arm naar een booger gelegen punt wijzende, „ziet gij daar boven wel dien boogen gedenksteen Dat is de plek, waar Diaz Gonzales voor de eerste, maar zeker ook voor de laatste maal, tegenover de dragonders het onderspit heeft gedolven. Op dit smalle pad kwam het tot eenen strijdzeven dragonders werdeu den af- de besprekingen den 20 gehouden op de centrale liberale kiesvereeniging te Enkbuizen vrij zeker haar kandidaat zal zijn beeft schriftelijk geantwoord op de vraag hoe hij dacht over de wik- en weekloouen, dat hij vóór de afscbaffiug dier looneu was. Er mag alleen eene kleine vergoeding worden gevraagdmaar niet meer, dan hetgeen jaarlijks aan de waag en markt wordt ten koste gelegd. Na al het gebeurde zijn die loonen onherroepelijk veroordeeld. Alleen Isan de afschaffing niet plotseling geschieden om do betrokken gemeen ten niet te ruïneeren. Geleidelijk moet het dien weg op. Den 20 is te Warmenhuizen eene liberale kies vereeniging opgericht. Alle aanwezigen ten getale vau 19, traden toe. Tot bestuursleden werden ver kozen de heeren A. J. Adriani K. Blom P. Benja- min3e W. Gutker en J. Bootjes. Door het aannemen van het voorloopige reglement sluit do vereeniging zich geheel aan bij de centrale kiesvereeniging te Alkmaar. Tot afgevaardigde naar de den 23 te Sebagen te hou den vergadering werd benoemd de heer Adriani die eene opwekkende rede had gehouden tot vereenigen. Eenparig werd de heer mr. W. van der Kaay tot kandidaat voor de Tweede Kamer gestald. Den 21 is te Uitgeest eene liberale kiesvereeni ging opgericht welke aanvankelijk 28 leden telt. Het bestuur bestaat uit de heeren Aafjes, Beekhuis, A. van Lith, van Steenbergen en C. W. Visser. De nieuwe liberale kiesvereeniging voor Sijbekar- spel MidwoudNibbikswoud en Wognum heeft in hare vergadering van den 21 met algemeene stemmen den heer mr. D. Visser van Hazerswoude kandidaat gesteld voor de aanstaande verkiezing der Kamer van honderd. De heer Eilerts de Haan te Benningbroek werd verkozen tot lid van het hoofdbestuur der centrale vereenigiDg en in zijne plaats tot afgavaardigde bij laatstgenoemde de heer W. Schuurman te Hauwert. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft zich den 21 vereenigd met het voorstel van burg. en weth., om de vraag nopens de afschaffing van den Scheve- ningacben tol tegen 1 Januari 1889 aan te houden tot de behandeling der gemeente-begrooting voor 1889. De kiesvereeniging Amsterdam, wier ledental tot 388 is aangegroeid heeft den 21 nadat de aan de clericalen toegestoken hand, wat betreft het stellen van gemeenschappelijke kandidaten niet was aangenomen slechts 2 kandidaten voor de 2e Kamer gesteld, namelijk de heerenV. C. Gerritsen te Amsterdam en dr. Vitus Bruins- ma te Leeuwarden met 130 en 110 vau de 131 uitgebrachte stemmen. Van de heeren Hartogh, Kerdijk en Veegens waren brieven ingekomen, waarbij zij de redenen uiteen zetten waarom zij het program der VereenigiDg niet in ieder opzicht konden onderschrijven, o. a. wat be'reft het subsidieeren van gezintescholen uit de openbare kas. Volgens de nieuwe kiestabel bedraagt het aantal kiezers voor Tweede Kamer in de gemeente Midwoud e. a. 147, Ta Monnikendam ziju de mazelen epidemisch ver klaard. De gemeenteraad van Barsingerhorn heeft naar aanleiding van een verzoek van de heeren Arkel c. s. te Hoorn met algemeene stemmen besloten, den aanleg van een tram van Hoorn naar Sohagen geldelijk te steunen. Te Eist (Betuwe) werd de vergadering der Katho lieke kiesvereeniging door 550 leden bijgewoond. Een tiental pastoors hadden den heer Bahlmann kandidaat gesteld. Zij wenschten hem tot eiken prijs kandidaat en waren daarom ter vergadering. De meerderheid wilde den heer Bahlmann echter volstrekt niet stellen. De voorzitter, de secretarissen en vier bestuursleden gingen daarop heen en 350 leden volgden hen. De overblij- venden zetten de vergadering vcort en kozen den heer Fransen van de Loo tot vooizitter, waarna de heer Bahlmann met 180 stemmen kandidaat gesteld werd. Bij de den 21 door de Nederl. handelmaatschappij gehouden inschrijving op 139 aandeelea Dslimaat- schappij werden 34 biljetten inhoudende biedingen op grond ingesmeten en vijf gedood maar eindelijk moest de bende van Gonzales voor de overmacht bukken. De drie wapenbroeders, welke Gonzales in bet gevecht verloorwerden op dez8 hoogte begraven en eens op eenen nacht werd deze grafsteen opgericht als eene waarschuwing voor iederen voorbijganger." Krachwitz's blik rustte peinzend op het roode gedenk- teeken dat eene reusachtige schaduw wierp over het landschap. „Hebt gij dien verschrikkelijken Gonzales wel eens van aangezicht tot aangezicht gezien vroeg hij. De Andalusier lachtte. „Wel meer dan eens, sennor. Ons arme kerels heeft hij evenwel nooit een haar ge krenkt en dikwijls genoeg schonk hij ons eenige gouden pistolen welke hij den rijken uit de beurs stal. Hij is een schoone jongeling, die Gonzales; een gelaat, bruin als dat van de mooren in Afrikavan wie hij afstamt; maar zoo ridderlijk en welbesnedendat ieder meisje op hem verliefd werd. Zijn haar draagt hij in vlechten en op de linkerwang heeft hij een iidteeken van eenen sabelhouw, dat purperkleurig wordt als strootnend bloed, wanDeer bij in toorn ontsteekt." Kraehwitz kon niet nalaten te glimlachen over do geestdrift en de gloedvolle schildering van den An dalusier. „Op de keper beschouwd was het u dus tamelijk on verschillig of deze Diaz de bergen onveilig maakte niet waar Gij voert zeer wel bij zijn handwerk, daar hij de armoede ondersteunde ten koste van den rijkdom." „Zoo erg was het toch niet, sennorDe dragonders en de politie zagen ons drommels scherp op de vingers en zonder vorm van proces werd ieder opgeknoopt, die op de eene of andere wijze eens met Gonzales in aan raking gekomen was. Eeizigers vermeden dit landschap, de herbergen stonden leeg en wie van Gonzales ook maar eene koperen munt aannam, kon er zeker van zijn den volgenden dag ta hangen aan den hoogsten boom. Neansennor het is maar beter zéé Het is te wenschen dat Gonzales nooit weer terugkeert in deze Btreken, want hij heeft ons niets dan onheil aangebracht." Wordt vervolgd. 1

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2