Mr. W. van der Kaay. sEeisyrattöt'fïe fiericfctigu. J&tabs-Üsrichteti. 179 aandeelen, loopende Tan 820 tot 890 pot., ontvan gen. Gegund werden 139 aandeelen tot 825 pet. Het Nutsdepartement te Haarlem beeft den 21 besloten den cursus ter opleiding voor bet examen van onderwijzeres aan de kweekschool voor onderwijze ressen een 4jarige te doen zijn aan den driejarigen cursus wordt eene laagste opleidingsklasse toegevoegd. Den 22 is de heer mr. J. A. Levy te Amsterdam na verscheidene stemmingen ten slotte kandidaat gesteld door de kiesvereeniging Volksbelang te Haarlem met 89 tegen 34 stemmen. Bij de vóór dat besluit plaats gehad hebbende stemming bekwam de heer Levy 82 d9 heer mr. Farncombe Sanders 44 stemmen. Volgens het reglement moet een kandidaat 2/3 der uitgebrachte stemmen bekomen hebben er ontbraken den heer Levy 2 stemmenvan daar het toen genomen besluitom hem toch kandidaat te stellen. De heer Levy had ver klaard eene kandidatuur tegenover den heer Farncombe Sanders te zullen aanvaarden wegens zijne houding in het onderwijsvraagstuk bij de grondwetsherziening. Den 22 is aan net ministerie van wate staat te 's Gravenhage aanbesteed 1°. het voortzetten der verhoo- ging van het Noorderhoofd van den nieuwen Maasmond bij den Hoek van Holland te S:iedreehtgeraamd op f 100.000. Laagste inschrijvers de heeren A. Volker Lz. en P. A Bos te Goriuchem voor f 78600 2°. het voortzetten der verruiming van de doorgraving van den Hoek van Holland enz. Laagste inschrijver de heer M. C. de Jong P.Mzn. te Sliedrecht voor f 328.800. Wijlen de heer O. baron van Wasseneer van Catwijck, in leven lid der 2 Kamer, heeft aan de Vereeniging voor christelijk nationaal schoolonderwijs, aan de christe lijke school te Ka wijk aan den Rijn en aan de kerk voogden der ned. herv. gemeente aldaar, elk een kapitaal van f 10000 vermaakt. De heer mr. W. H. de Beaufort is kandidaat der centrale liberale kiesvereeniging te Zwolle geworden. Het getal kiezers voor de prov. staten in het hoofdkiesdistrict Haarlem bedraagt 5763. Den 22 is bij herstemming te Edam !ot lid van den gemeenteraad gekozen de heer D. Houwing met 203 stemmen teg6n 197 op den heer A, Banning, De arr. rechtbank te Amsterdam heeft den 22 den kwartjesvinder Philip van Coevorden, van beroep dansmeesterveroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf. De heer A. W. Krasnapolsky to Amsterdam heeft bij den gemeenteraad een nieuw beursplan inge diend ontworpen door den architect Jan Springer. De beurs komt dan aan den Dam zij zal voldoen aan de eischen door den handel gesteld de plek er nu voor aangewezen, zal vrij blijven en, met het overige te dempen gedeelte van het Damrak den door velen gewenechten boulevard kunnen vormen, waardoor tevens een behoorlijk plein voor bet centrale station wordt verkregen. Het zal der gemeente geen cent behoeven te kosten, integendeel, over een zeker aantal jaren krijgt zij de beurs ten geschenke. Bj de indeeling is acht gegeven op alle eischen van de drie hoofdtakken van den handel op eene geheel oorspronkelijke wijzedie het zedelijk eigendomsrecht van anderen onaangetast laat en daarenboven het voor deel heetdat d.e hoofdtakken, ter beurze telkens met elkander n aan aking komende, niet zoover van elkander verwijderd zyn. De groote zaal heeft eene lengte v&u 99 el bij eene afwisselende breedte van 55 tot 27,50 el. Buitenwerks heeft bet gebouw eene lengte van 148 cl en eene breedte van 55 el over de geheele lengte. De verdieping gelijkstraats is bestemd voor winkels verder onder de beurszaal voor brandvrije bergplaatsen, machinekamer voor verwarming enz. Zij is slechts 3 el hoog. Op dezen sokkel rust het eigenlijk beursgebouw, van 4 zijden toegankelijk langs breede trappen en tocht- portalen. De beurszaal met daaromheen gelegen dienst vertrekken en omgaande galerij heeft eene hoogte van 25 el. Boven de dienstvertrekken zijn ter verhuring bestemde kantoren monsterkamers enz. aangebracht. Het gebouwmet inbegrip van het dak 30 el hoog, is, evenals het gemeentelijk ontwerp, gedacht in den geest der meesterwerken uit den bloeitijd der vader- laudsche bouwkunst. Ruim 60 perceelen tusschen den Vijgendam en het Bible-Hotel worden geslecht. De Vijgendam verkrijgt daardoor gelijke breedte als het gedeelte van den Dam, waarbij hij zich aansluit en zooals het gebouw op het door slooping verbreede terrein ontworpen isontstaat aan de westzijde eene straat van 32 en aan de oostzijde een verbreed gedeelte Wurmoesstraat van gemiddeld 20 el breed beide uitloopende op het nieuw gevormde Beursplein. Het Damrak wordt gedempt tot den oostelijken en westelijken doorgang. Daardoor ontstaat o. a. 20.000 vierk. el bouwterrein en worden eenige straten gevormd, aan de eischen van het verkeer voldoende, zonder door overmatige breedte buiten het kader der overige hoofd straten te vallen. Het eigenaardig gezellig karakter, dat den geheelen aanleg der stad kenmerkt, zou volgens het plan niet verloren gaan integendeel, bij verwezen lijking er van verkrijgt men een fraai gestoffeerd kwar tier waarbij de bonte uitstallingen in de winkelkasten van het beursgebouw inzonderheid des avonds eeu levendigen aanblik zouden opleveren. Het sombere, da. een omvangrijk gebouw des avonds eigen is zou daar door geheel verdwijnen. Te Zaaudam bestaat eene vereeniging voor volks voordrachtenuitgaande van het departement van het But aldaar, dat ten behoeve daarvan 200 afzonderde voor dit winterseizoen. De 3e volksbijeenkomst werd dezer dagen voor de eerste maal gehouden op de groote bovenzaal van Café Suisse waar ruim 400 genoodigdeu aanwezig waren. Als spreker trad op de heer H. J. Garve- link van Uitgeest, die door de voordracht van verschillende ernstige en luimige dichtstukken het talrijke gehoor eenen genotvollen avond bezorgde. De gemeenteraad van Groningen heeft overeen komstig het voorstel der centrale afdeeling over de voordracht van burg en weth. tot invoering van het wisseltonnenstelsel besloten, aan burg. en weth. in over weging te geven, of het niet wenschelijk is, eene raads commissie tot bijstand in het beheer der gemeente- reiniging op te richten en de voordracht tot invoering van het wisseltonnenstelsel aan te houden. De Koning is beterende. Te Leiden zijn 7 personen door het gebruik van ongekookte boterbammenworst, waarin zich trichinen bevonden, licht ongesteld geworden. De worst was te Noordwijk-binnen gekocht. De commissaris van politie te Groningen is over- leden. Aan de ambtenaren die bij gelegenheid van het spoorwegongeluk te Ruinerwold zich door ijver hebben onderscheiden worden door de Exploitatiemaatschappij gratificatiën uitgereikt. Het hoofdkiesdistrict ZaaDdam telt 3482 kiezers; Zaandam alleen 731. De heer W. de Meijier is reeds in verschillende gemeenten kandidaat gesteld. De centrale liberale kiesvereeniging te Beverwijk heeft den heer jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen, burgemeester van Castricum, kandidaat gesteld voor de 2e Kamer. De heer mr. J. A. N. Travaglino, advokaat te Amsterdam, wordt als kandidaat der katholie ken genoemd, terwijl de heer W. Hovy te Amsterdam door de anti-revolutionairen kandidaat gesteld is. Voor hoofdopzichter der gemeentewerken te Leiden, jaarwedde f 1200 tot f 1500 opengevallen door het verleend eervol ontslag aan den heer G. Looman, benoemd tot gemeente-architect te Alkmaar, hebben zich 75 sollicitanten aangemeld. De heer jhr. mr. J. W. G Boreel van Hogelanden heeft bij eenen schietwedstrijd te Mo aco het hoogste aantal punten behaald. Daar een ander schutter dat zelfde aantal behaalde, moest de eerste prijsgroot 1 800, gedeeld worden. De kiesvereeniging de Grondwet te Amsterdam heeft zich met acht van de door de k esvereeniging Burgerplicht gestelde kandidaten vereenigd zij stelde alleen mr. W. H. de Beaufort kandidaat, in plaats van den heer B. H. Heldt, die alviel, doordat hij 36 stemmen verkreeg, terwijl de heer mr. J. Veegens, griffier der Kamer, mede nieuwe kandidaat, 37 stemmen bekwam. De Maatschappij tot verkoop en bebouwing van gronden op Feijeuoord heeft in 1887 6010 vierk. el uit de hand verkoebt tegen f 142 268. Het voorjaarsexamen ter verkrijging der acte van onderwijzer of onderwijzeres vangt aaa den 4 April a.s, Zijdie daaraan willen de-jlnemen moeten hunne stukken vóór 16 Maart inzenden aan hun districts schoolopziener De Katholieke Kiesvereeniging te Leeuwarden heeft met algemeene stemmen den kandidaat der anti revolutionairen (doleerende) W. C. van Munster, hoofd der chr. Dat. school aldaar, mede kandidaat gesteld voor lid dei' 2 Kamer. De lijst der hoogstaangeslagen in 's rijks directe belastingen verkiesbaar tot leden van de Eerste Kamer in Zuidholland, bevat 535 namen de hoogste aanslag is die van den heer C. J. vau der Oudermeulen te Was senaar f 6484,74% de laagste die van den heer G. van Stola te Botterham f 578,92 die in Gelderland bevat 311 namen hoogste aanslag die van den heer mr. J. ba ren v. d. Feitz te Voorst f 5477,49; laagste die van den heer S. Verboeft te Stad Deutichem f 390,57%. Als blijk van vriendschap en waardeering en als een blijvend aandenken aan zijn zevenjarig verblijf en werkzaamheid te Egmond aan Zee, werd dezer dagen den heer ds J. Muutbaan aldaar, met het oog op zijn aanstaand vertrek naar Rottevaüe in Friesland, door een tal van gemeenteleden een even lraai als nuttig geschenk aangeboden. In eene den 1 Maart's morgens te 10 uur, te houden vergadering van de Hengatenveroeniging voor Alkmaar en omstreken ten huize van den heer J. C. Hofdijk te Heer Hugowaard, zal door de commissie van aankoop van den nieuwen hengst verslag worden uitgebracht on door den penningmeester rekening wor den gedaan over 1887. De stoomboot-veerdienst EukhuizenStavoren is wegens het jjs gestaakt. Door den Bond van kiesvereenigingea in dit dis trict, bestaande uit de vereenigingen te Schagen, Bar- singerborn en üirkshorn, is den 22 tot kandidaat voor de 2e Kamer gesteld de heer mr. J. A. Levy te Am sterdam. Op genoemden heer werden te Dirkehoru 48 van de 51, te Barsingerhoru al de 46, te Schagen 28 van de 29 stemmen uitgebracht. De vrijzinnige kiesvereeniging te Winkel (district Enkhuizen) telt ihans 79 leden. Iu hare den 22 ge houden vergadering, die door 52 leden werd bijgewoond, verkreeg de heer mr. D. Visser van Hazerswoude 47 stemmen als kandidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 22 een bouwterrein aan de Zeeburgerstraat voor f 25700 verkocht aan de vereeniging „de Kerkelijke Kas." Een 25e druk vau een schoolwerkje was onder de wet van 1806 een gewone zaak en met reden: de schrijvers voor de jeugd: Wester, Nieuwold, Ansliju Prinsen en enkele andere waren op de vingers te tellen, en hun boekjes: „kleine Piet", „de brave Hendrik", „de brave Maria", „Vader Jacob", „Moeder Anna", „Raadgevingen" enz. vt.rmden een stereotype opvolging, voor genoegzaam alle soho'en Sedert de wet van 1857 is dit anders geworden. Met nieuwe denkbeelden eu nieuw leven in het onder wijs is bet aantal schrijvers en daarmede de lees- en leerstof zoozeer toegenomen en op zoo velerlei wijze ver werk!, da1, de schoolboeken elkander als't ware verdringen. Bj zulk eene overproductie moet wel veel verschijnen om spoedig te verdwijnen en daarom verdient de aan dacht gevestigd op een zeldzaam verschijnsel in onze huidige schoolliteratuur, op den vijfentwintigsteu druk van rood, wit en blauw, leesboekje voor de laagste klasse, door J. M. H. Bosman. In Mei 1873 zagen deze werkjes het licht, en thans beleeft no. 1 zijn zilveren feeststeeds op de hielen achterhaald door zijn opvolgers en de seriën voor de middelste en hoogste klassen: Veelkeurige Bloemenen Zoutkorreltjes. In de den 23 te Schagen gehouden vergadering van de Centrale Liberale Kiesvereeniging waren te genwoordig 68 stem hebbende leden, beuevens de ver tegenwoordigers van de aangesloten vereenigingen van Wieringerwaard, uitbrengende 43, den Langedijk met 91 Warmenhuizen, met 19 stemmen Er waren als candidaten voorgesteld de heeren Mr. I. A. LEVY, Mr. W. VAN DER KAAY en H. F. BULTMAN door de kiesvereeniging van Wieringerwaard; de heer Mr. W. VAN DER KAAY, door vijf leden. Alleen over de candidaturen van de heeren W. v. d KAAY en I. A. LEVY werd discussie gevoerd. Na eene uit voerige gedachtenwisseling, werd met 175 van de 226 uitgebrachte stemmen candidaat gesteld de heer Een nieuw Muziekblad „Orpheus" genaamd wordt het publiek aangeboden. Het doel van dit blad is luidens het prospectus, zooveel in zijn vermogen ligt, de liefde voor de toonkunst aan te wakkeren hare kennis te kwoeken en haar beoefening te bevorderen. Meer bijzonder zal het streven zijnom nederlandsche compositiën eu nederlandsche meesters vooral jongere, in hun eigen land te doen kennen en waardeeren. Om te voldoen aan eene behoeftedie wellicht te weinig wordt gevoeld, doch desniettemin bestaat, zal het zich steeds beijveren om zijne lezers goed in te lichten om trent de gebeurtenissen en toestanden der italiaausche en fransche muziekwereld, zonder daarom diederduit- sche in het minst te verouachtzamen. Teneinde nu zoo volledig mogelijk te zijn heeft de redactie zich de medewerking verzekerd van bekwame correspondenten in de voornaamste hoofdplaatsen der muzikale wereld. Ook in ons vaderland hebben bevoegde lieden in de voornaamste plaatsen, zich verbonden, berichten te zon den over hetgeen op muzikaal gebied van belang voor valt in de stad of het dorp hunner inwoning. „Orpheus" zal twee malen in de tnaaud verschijnen, ter grootte van minstens een vel druks in kwarto. Het zal bevat ten hoofdartikelen over schoonheidsleer, muziekgeschie denis muzikale toestandeD, het leven en kunstkarakter van musicitechnische onderwerpen en onderwerpen van praeti8ch muzikalen aardbenevens kritiscb-histo- riseh en kritisohe artikelen over muzikale werken. Vooits besprekingen en verslagen der belangrijke uitvoeringen in de hoofdstad en correspondentiën uit binnenland en buitenland en ten slotte gemengde berichten en anec- doten (in den waren zin des woords.) De abonnements prijs franco per post, binnen Nederland, is f 3,25. Donderdag 23 Februari. 's Gbavenhaöe Tweede Kamer. Ofschoon de minister vau koloniën alwezig was wegens ziekte is het debat over het ontwerp, machtiging verleenende tot het slui ten van de overeenkomst met de heeren Boisevain c. s. over de Indische pakketvaart, na verwerping van eene motie tot uitstel van den heer Keuchenius, aangevangen Aangenomen werd een amendement van den heer van der Loeff, eischende eene storting van een rentegevend waarborgkapitaal. Morgen voortzetting. De Hooge Raad heeft den 20 verworpen het beroep in cassatie ven den schipper alhier die door het ge rechtshof te Amsterdam tot 1 jaar gevangenisstraf ver oordeeld werd wegens verduistering eener partij turf die hem tou vervoer was toevertrouwd. In de 326 Staatsloterij zijn toegekend aan J. A. de Jongh en Zoon alhier 200 en aan wed. A. Prins en Zoon alhier 468 loten. Mej. B. van Mesdag, onderwijzeres aan de open bare school voor meisjesis den 22 benoemd tot 3 nderwijzeres aan de Sarphatischool te Amsterdam. Den 23 had weder de curuus over het hoefbeslag alhier plaats. Zooals men zich herinneren zal, wordt deze gedurende eenige weken geregeld Woensdag voort gezet. Den 23 werd in eene vergadering van de afdee ling Alkmaar dor Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, in de kleine zaal van het lokaal Harmonie gehouden, eene commissie van vijf leden benoemd tot het doen ea onderzoeken van voor stellen ten einde te geraken tot de oprichting eener coöperatieve vereeniging van tuinlieden. Vooraf had de beer J. G. van Garderen den aanwezigen door tal van voorbeelden het nuttige en voor deze streek hoogst gewenschte van zulk eene vereeniging aangetoond, - Dr. Schaepman lid der Tweede Kamer, houdt den 4 Maart, des namiddags, eene lesing te Alkmaar en des avonds te Beverwijk. Wegens het ijs is heden de dienst van de stoom boot „Alkmaar Packet" gestaakt. KANTONGERECHT. Zitting van 17 Eebruari 188 8. M. v. d. B., wed. van A. H, Uitgeest en S. O., Akersloot overtreding der ijkwet, ieder ƒ0,50 boete of 1 dag hecht. G. W., Alkmaar, opeubare dronkenschap bij 4e herhaling, 14 dagen hecht, en plaatsing in eene rijkswerkinrichting voor den tijd van 6 maanden. C. G., J. 8, wed. van W. v. W., A. V., wed. van K. B., Castricum, het laten grazen van vee op den openbaren weg, allen vrijgesproken. .tui. p C. R., Sjbecarspel, rijden met eene hondenkar, 1 boete ot 1 dag hecht. H v. L., Alkmaar, rijden met honden, gespannen aan een voertuig en mishandeling van dieren, '2 boeten van /l of 1 dag hecht, voor elke boete en 1 boete van f 5 of 2 dagen hecht. H. v. L, Alkmaar, rijden met eene hondenkar, t 0,50 boete of 1 dag hecht. J. P., Castricum, als boven, op 2 verschillende tijdstippen 2 boeten van f 1 of 1 dag hecht, voor elke boete.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 3