öi Slad» Berichten. RUSLAND. Het officieele regeeringsblad bevatte den 23 een stuk, waarin gezegd wordt, dat de regeering eiken maatregel ran geweld omtrent Bulgarije van de hand wijst. Zij blijft vasthouden aan het verdrag van Berlijn als de erkende grondslag van de regeling der zaken in Bulgarije en als de eenige internationale waar borg tegen eene omverwerping dier regeling. Van dit standpunt bad zij de gebeurtenissen sedert het af treden van prins Alexander steeds gade geslagen. Z j had daarom geweigerd Prins Ferdinand te erkennen en getracht de overige mogendheden over te halen zich in denzelfden zin te verklaren. Met het oog op den algemeenen wensch, dat er een eind kome aau den veront- rustenden toestand, waarvan de hoofdoorzaak Bulgarije is, acht de regeering het haar plicht, eene nieuwe poging te doen om de mogendheden over te halen eene verklaring af te leggen betreffende de onaantastbaarheid van het verdrag van Berlijn in zake Bulgarije en betreffende de noodzakelijkheid, dat een wettelijke toe-tand in het leven worde geroepen. Op grond van zoodanige ver klaring zouden de mogendheden den Sultan moeten bewegen, den Coburger niet als wettigen regent, maar als indringer aan te merken. Bulgarije had zijn bestaan en zijne vrijheid aan Rusland te danken, dat in de verwijdering van den indringer eene oprechte tegemoetkoming van Bulgarije's zijde zou zien. Rusland zou in geen opzicht inbreuk willen maken op de bij verdrag geregelde vrijheid van dat rijk. Wil het Bul- gaarsche volk dit inzien, dan wordt iedero vreemde inmenging overbodig en kan de aanstelling van den toekomstigen vorst geschieden in overeenstemming met de bepalingen van het verdrag van Berlijn. Het Dagblad van St. Petersburg, die mededeelingen der regeering over Bulgarije besprekende beschouwt deze als een bewijs barer verzrenende eu vredelievende bedoelingen, daar zij den wettigen toestand alleen door haren zedelijken invloed wil herstellen. Rusland denkt er niet aan, de zelfstandigheid van Bulgarije, welke het zelf beeft tot stand gebracht, aan te tasten. De mogendheden, die den vrede willen moeten Rusland daarbij ondersteunen Een russiech schrijven, waarover in de buitenlandsche bladen gesproken is, beslaat niet. SPANJE. De commissie uit de Cortez belast met het onderzoek van het handelsverdrag met Nederland is tegen de goedkeuring. VEREENIG DE STATEN. De Senaat heeft het wetsontwerp aangenomen, waarbij aan de buitenlandsche regeeringen verlof gegeven wordt, goederen in Columbia te verkrijgen en da', betreffende de te Washington te houden internationale bijeenkomst, om middelen te vin den tot meerdere beveiliging der scheepvaart en het voorkomen van ongelukken. Den 19 is het stadje Mount-Vernon in Illinois, 4000 inwoners tellende, grootendeeis vernield, terwijl ongeveer 50 personen gedood en honderden gekwetst zijn. Het had eenigen tijd geregend en geonweerd, toen plotseling een dof ratelend geluid gehoord werd en eene soort van dikke zwarte wolk, die den grond scheon te raken, met groote snelheid over de stad heen dreef. Het was inmiddels zeer donker geworden en toen de lucht weer opklaarde, ontdevte men het tooneel van verwoesting, dat aangericht was. Honderden huizen waren ingestort en uit die puinhoopen, waar hier en daar brand ont staan was, vernam men van alle.zijden de noodkreten der personen die daaronder bedolven waren. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij. In twee afdeelingen werd twijfel uitgesproken, of het wetsontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst met deze maatschappij wel zóó urgent was, om thans te worden behandeld. Dat die maat schappij 1 50.000 voor het veer EnkhuizenStaveren wil blijven bijdragen na 15 Juli 1891, ook zonder openbare aanbesteding, keurde men goed. De vraag bleef echter, of het wenschelijk was, het contract met den heer C. Bosman te Alkmaar 5 jaren te verlengen. Men zag de redenen niet in, om dien ondernemer vry te stellen van het beding van indienststelling eener derde boot. Verscheidene leden gaven de voorkeur aan eene nieuwe aanbesteding na 1891 en verwachtten dan voordeeliger voor waarden voor den Staat. Daartegenover werd opgemerkt, dat bij eventueele verlenging van het contract zeer spoedig een derde passagiersboot in dienst gesteld werd, tot groot voordeel van het publiek, terwijl dit anders eerst na 1891 zou kunnen geschieden. Ook twijfelde men, of bij nieuwe aanbesteding wel zooveel voordeeliger voorwaarden zouden te bedingen zijn. De wijziging van het contract met genoemde maatschappij betreffende het onderhoud van het materieel op de door haar geëxploiteerde staatsspoorwegen in haar eigene werkplaatsen lokte verschillende bedenkingen uit. Sommige leden hadden deze zaak liever willen regelen gelijktijdig met nog zoovele geschilpunten met deze maatschappij; ook hadden zij liever eene regeling gezien, waarbij zij de noodige werkplaatsen betaalde en de Staat daarvoor eene jaarlijksche vaste som uitkeerde. Hiertegenover werd er op gewezen, dat het thans voorgedragen ontwerp geheel op zichzelf staat en voortvloeit uit eene contractueele verplichting. De regeling werd door deze leden alleszins wenschelijk geacht, als in het geldelijk belang van den Staat. Bjj kon. besluit van den 18 is op voordracht van den minister van binnenlandsche zaken het besluit van den raad der gemeente Hof van Delftbetreffende de benoeming van den heer Brugman tot hoofd der open bare school aan den Hoorn, tot 1 April 1888 geschorst, omdat de gestelde termijn ter beoordeelingof dat besluit met de wet in stiijd is, geeue voldoende tijd ruimte aanbiedt. In den gemeenteraad van Amsterdam van den 22 was aan de orde de voordracht in zake den Beurs- bouwstrekkende om op het gedempte Damrak een beursgebouw te stichten naar de ingediende plannen van burgemeester en wethouders voor eene som van f 1.800.000. Bij de behandeling daarvan werden twee motien ingediend. Een door den heer van EegheD, om borg. en wetb. op te dragen met den heer A. W. Kras- napolsky in overleg te treden over de voorwaarden waarop, zonder bezwaar voor de gemeentekas, de beurs over zeker aantal jaren in vrijen eigendom aan de ge meente kan komen en daarover zoo spoedig mogelijk prmadvies te geven en inmiddels de behandeling der aan hangige voordracht aan te houden. Een door de heeren AnkersmitD. Jitta en Sillem, om in te trekken het raadsbesluit van 18 October 1882, voor zoover dit het gedempte Damrak aanwees voor den bouw eener nieuwe beurs, en burg. en weth. uit te noo- digen aan den raad nadere voorstellen te doen omtrent a. den beursbouw na onderzoek der jongste plannen van W. P. Werker, van Ryssen en J. Springer (Kraena- polsky) b. de bestemming van bet gedempte Damrak c. de beursbelasting. Na langdurige bespreking, zoo in eene ochtend- als in eene avondzitting, werd bet eerst de motie van Eeghen in stemming gebracht. Daarbij verklaarden zich 16 stemmen voor en 16 stemmen tegen zoodat de beslis sing tot eene volgende vergadering werd uitgesteld. Blijkens telegram van den gouverneur-generaal van Nederi. Indie van den 22 wordt de gouvernements- kcffieoogst op Java voor dit jaar geraamd op 483400 pikols. Den 22 's namiddags brak een hevige brand uit in een woonhuis te Noorddijk onder de gemeente Uraem die ten gevolge van den sterken wind zoo aanwakkerde dat bet geheele buis tot den grond toe afbrandde en van de inboedels eer twee inwonende groote gezinnen slechts weinig werd gered. Men zegt, dat de brand het eerst op den zolder bij of aan den schoorsteen is ontdekt. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 23 50 personen uit de burgerij tot stemopuemers voor het jaar 1888/9 benoemd, Die personen zijn uit alle par tijen gekozen. Den 22 is te Obdam door het in brand geraken van een petroleumtoestel het huis van den tapper en winkelier W. Bijvoet afgebrand Van huisraad en in boedel werd slechts weinig gered, Den 22 had te Noordscharwoude, in het lokaal van den heer D. Stam, eene uitvoering plaats van de zangvereenigiug Orpheus aldaar met medewerking van het kwartet Loreley der Haarlemsche Liedertatel, inder tijd te Amsterdam cp een kwartet-concours bekroond met den 2i_n en te Krommenie met den len prijs. Waren zij reeds vóór twee jaren in diezelfde gemeente opgetreden, de indruk dezer laatste uitvoering was zonder twijfel veel gunstiger. Hunne voordracht getuigde van ingespannen studie en hier en daar van veel gevoel. Ook de vereeniging zelve werkte met succes mede, om het rijke programma goed uit te voeren. Zij mag met groot genoegen op dezen aangennmen avond terugzien. Den 22 is te Apeldoorn het huis van een land bouwer tot aan den grond afgebrand tengevolge van het omvallen eener petroleumlamp. Den 23 is te St. Anna onder Nijmegen eene land- bouwerswocing afgebrand. Het grootste gedeelte van den inboedel en drie geiten verbrandden daarbij. Te Krommenie moet voor lid van den gemeen teraad herstemd worden tusschen de heeren Jb. Leguijt Cz. sociaal-demokraat, en C. Planteijdt, liberaal, die den 23 respectievelijk 57 en 56 stemman bekwamen. Men schrijft ons van Texel De gevolgen der koude en vorst dar laatste dagen doen zich op ons eiland in niet geringe mate gevoelen. De gemeenschap met den vasten wal is niet gere geld meer, aangezien zich aau de oostkust van Texel en voor de haven van Nieuwodiep vee! ijs bevindt. De haringvisscherij op de Hors heeft men moeten staken zoodat menigeendie bij gunstig weder een flink dag geld kon verdienen, thans waarschijnlijk gesteund zal moeten worden uit kerkelijke fondsen. Ook bij den laodbouwenden stand is niet alles „rozengeur en mane schijn daar de hooivoorraad gering is en er bij dit weder vooreerst geen uitkomst te wachten is. De arr. rechtbank te 's Gravenhage heeft beslist, dat een kamerbewoner gedurende negen achtereenvol gende maanden in hetzelfde perceel moet hebben ge woond om als kiezer op de kiezerslijsten te kunnen worden geplaatst. De heer mr. J. A. Levy te Amsterdam heeft op de vraag van het bestuur der vereeniging Volksbelang te Haarlem, of bij zich de kandidatuur voor het lid maatschap der Tweede Kamer liet welgevallen, geant woord, dat hy de beantwoording dier vraag afhanke lijk stelde van het door den heer Farncombe Sanders te geven antwoord op de volgende vraag, of hij alsnog van de meening is, in zijn in 1879 uitgegeven geschrift School, godsdienst en gezond verstand waarop hy zioh in zijn optreden te Haarlem meermalen beroepen heeft, ontwikkeld dat hij met verwerping van het subsidie en restitutiestelsel voor de invoering eener openbare gezindteschool is, welke invoering hij eene ramp voor ons land zon achten, Mej. Peereboom te Kolhorn is benoemd tot on derwijzeres te Velzen op f 625 jaarweddewaarvoor zich 43 sollicitanten aangemeld hadden. Aan de Nederi. Handelmaatschappij wordt door belanghebbenden bij den koffiehandel te Amsterdam gevraagdmet het oog op de tegenwoordige tydsom- standigheden de Maart veiling niet te doen plaats hebben. De lijst der hoogstaangeslagenen in's rijks directe belastingen verkiesbaar tot lid van de Eerste Kamer, bevat voor Zeeland 125 namen. Hoogste de heer D. F. P. Seijdlitz to Hulst met 3943.47 laagste de heer J. Hoogenboom Bzn. te Renesse met 389 39. Die voor de provincie Groningen bevat 168 namen de hoogste aanslag is die van den heer W. A. Scholten te Groningen met f 5406,24 de laags'e die van den heer W. A. P. F. L. de Leve te Wildervank met f 450.66%. De Koning neemt steeds in beterschap toe. Te 's Gravenhage zijn de kandidaten der anti liberalen de heeren L. J S. van Kempen fa. r.) baron Michiels van Yerduijnen (katb.) en graaf Schimmelpen- uinck (cons.) oud lid. Ged. Staten van Noordholland hebben de inschrij ving op het laatste gedeelte, groot f 50000, in de 3% pet. leening ten laste van die provincie groot f 465000 opengesteld op den 29. Alleen inschrijvingen voor f 50000 in ééns, verdeeld in 50 aandeelen van 1000, worden aangenomen. Eene te Sloten ingesteldd putboring is opgegeven, daar geen goed water verkregen werd. Alle uitge boorde stoffen ziin opgezonden naar't geologisch museum te Utrecht De Unie te Amsterdam heeft tot kandidaten voor de 2e Kamer aldaar gesteld de heeren F. Domeis Nieu wen huis, dr. Smit, Heldsdingen dr. Vitus Bruinsma, MansboltG. V. Gerritsenmr. LotsySchroder en Jcao Nieuwenhuis. De liberale kiesvereeniging Plicht en Recht te PurmereDde heeft den heer mr. W. K. baron van Dedem voor de 2e Ksmer kandidaat gesteld. De heer W. Bos, burgemeester van Oudorp is door de centrale r.k. kiesvereeniging van bet kiesdis trict Enkbuizen in dat district voor de 2e Kamer kandidaat gesteld. In December 1887 is in de rijkspostspaarbank ingelegd f 615 626.45|, terugbetaald 481.672 39)4; over 1887 is aan rente bygeschreven f 241.260.15 zoodat het gezamenlijk tegoed bij den aanvang van 1888 f 11.152-725.76)4 bedroeg. In December werden 3229 nieuwe boekjes uitgegeven, 964 geheel at betaald, zoodat aan het l.et einde der maand 169.027 stuks in omloop waren. De arr. rechtbank te Haarlem heeft de weduwe Rijser te Edam die onlangs biaod stichtte in haar eigen huis, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Tegen haar was 2 jaar gevangenisstraf geeischt. Het was een genotvolle avond voor de leden van „Nut en Genoegen" te Uitgeest, toen den 23 1.1. de heer J. J. van Hille als spreker voor ben optrad. „Cremer als novellist" was het onderwerp zijner boeiende en leerrijke rede. Op onderhoudende wijze bracht de redenaar onderscheidene zonnige en belangwekkende tafereeltjes, ontleend aan de Betuwsche-novellen, onder de aandachten deed daardoor de groote verdiensten van onzen onvergetelijken Cremer duidelijk uitkomen. De liberale kiervereeniging te Bovenkarspeltel lende 51 leden, stelde den 23 met algemeene stemmen tot kandidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer voor het district Enkhuizen den heer mr. D. Visser van Hazerswoude. „Kiesrecht ia kiesplicht" te Enkhuizen stelde denzelfden cai.didaat. Den 24 hield de heer P. van Santen van Water graafsmeer eene landbouwlezing te Warmenhuizen. Na de vergadering algemeene waarheden verkondigd te hebben over de voedingsleer der planten en den wissel bouw, bleek het uit de beantwoording van vragen voorat gesteld door den beer P Frans, dat, theorie eu praktijk twee zijn, öf bekendheid met grondsoorten noodwendig js voor eene vruchtbare discussie. Te Broek op Langedyk heeft een gedeelte van den kerkeraad 2 ouderlingen en 1 diaken de gehoorzaamheid aan de tegenwoordige synode opgezegd en namens de getieeiê gemeente bij schrijven aan Z. M. den Koning en aan den burgemeester verklaard dat deze weder tot de kerkenordening van 1618/19 is teruggekeerd. Van 25 Maart tot en met 6 April a. s. zal te Amsterdam in de militiezaal Singel no. 423 eene internationale sporttentoonstelling worden gehouden van rijwielen en onderdeden, jacht- en visscherijbenoodigd- heden, ijs- en watersport en verder alle artikelen, den sport betreffende. Formulieren van aanvragen om plaats ruimte zijn verkrijgbaar by den secretaris, die aan bovengenoemd adres zitting boudt. Gedep. Staten van Noorriholland hebben de ge meente St. Pankras aangewezen als onderkiesdistrict van het boofdkiesdistrict Schagen voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten terwijl door den minister van binm nlandeche zaken is bepaald, dat St. Pankras deel uitmaakt van het onderkiesdistrict Broek op Langedijk, district Alkmaar, voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer. Aangenomen het beroep naar de ned. herv. ge meente te Wieringerwaard door ds. A, Fetter te Stads kanaal. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. (Afslag 22 Februari) door de Notarissen H. J. DE LANGE en GOUWE. van de navolgende perceelen Tuingrond gelegen aan de Snaarmanslaan te Alkmaar. Perc. 1 en 15 W. Vasbinder 2 en 16 N. v. d. Voort 57 id. a 3 en 17 D. Kos Gz. en J. Muijs 4 en 18 C. Koopman 5 en 6 F. H. (tengers f 401,— 311,— 55,— 320.50 326,50 451, 19 B. v. d. Veen en G. Bossert Rz. 85, n 20 W. Vasbinder 80, «7 H. Schuijt 238,25 21 W. Vasbinder 82,75 9 en 23 G. Baas 301, 10 en 24 C. Koopman 296, 26 H. A. Frigerio 95, 13, 14, 27 tot en met 31, 44 tot en met 48 F. H. Bengers 1352, 32 G. J. de Vries 75, 33 H. Sehuijt 70, 0 34 J. Muijs 66, 0 35 C. Koopman 65, 0 58 id. 0 55, 0 36 W. Vasbinder 65, 0 37 id. 0 70, 0 38 F. H. Rengers 81, 0 39 E. van Dijk 71, 0 40 C. Kelderman en S. de Groot 70, 0 55 id. id. 61, 0 66 id. id. 0 55, 0 42 en 59 L. Top 110, 0 43 H. A. Frigerio 120, 0 49 W. Vasbinder 75, 53 id. 0 65, #50 J. Muijs 0 70, 0 54 J. Dirkzen 56, #60 P. H. M. Ib. Meienbrink en B. v. d. Veen 50,— 61 D. Poll 66,— De perceelen 8, 11, 12, 22, 25, 41, 51 en 52 opgehouden.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 6