No. 26. Negentigste Jaargang. 1888 WOENSDAG 29 FEBRCARI. Almaliadi's nalatenschap. FEÜILLETOA. Prijs der gewone Advertentiën ©fRciëel (Öebeelte. MATIO^ALE HVLITIE. Ënttealaub. ËinncnUuö. ALKIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1,—. De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. DE BURGEMEESTER DER GEMEENTE ALKMAAR herinnert de belanghebbendendat hij op Donderdag 1 Maart a s., des namiddags ten 6 uren ten raadbuize alhierzitting zal houden tot het ontvangen der getuigenvoor de vrijstelling als eenige wettige zoon of wegens broederdienst. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 28 Eebr. 1888. A. MAGLA1NE PONT. BELGIE. Bij de indieoing der begrootiog voor 1889 in de Kamer heeft de minister van financiën medege deeld dat de dienst 1886 een overschot liet van f 1.076.000, die van 1887 van f 6.000.000, die van 1888 van f 2.500.000 en dat het over 1889 op f 4.500.000 werd geraamd. Vóór Pascheu zon hij onderscheidene wetsont werpen indienen die groote uitgaven «ouden eischen. Den 24 is te Antwerpen overleden de heer J. J. Vekemanade verdienstelijke directeur van den Die rentuin aldaar. DUITSCHLAND. Het bericht omtrent den toestand van den kroonprins van den 24 des voormiddags 11 uur luidde dat na een goeden dag de slaap in het begin onruBtig, later beter geweest was. Overigens was de toestand hetzelfde. Daar het hoesten blijft aan houden besloten de geneesheeren professor Kuszmaul te Straatsburgspecialiteit voor borstziekten te ont bieden. Deze is reeds te San Remo aangekomen. Er schynt vrees te bestaan voor eene longverlamming. ENGELAND. In 1887 zijn in dit rijk 4 personen overleden, die elk meer dan f 36.000 000 nalieten. De Londensche Algemeene Omnibusmaatschappij, die in 1887 op Zondagen gemiddeld 688 en op dagen in de week gemiddeld 781 omnibussen gebruikte en in het tweede haltjaar 46J miljoen reizigers vervoerde keert 10 pet. dividend over dat jaar uit. Uit Petersburg wordt aan de Daily News gemeld dat de opgewondenheid tegen Oostenrijk toeneemt, omdat men meentdat geene mogendheid zich tegen de denkbeelden des Keizers zou verzetten, zoo Oostenrijk zijn verzet opgaf. Aan de Times werd uit Parijs gemeld datzoo de mogendheden, door tusschenkomst van de Porteaan prins Eerdinand kennis geven dat zijne tegenwoordig heid in Bulgarije onwettig is, het bulgaarscbe ministerie verplicht zal zijn hem weg te zenden. De mogendheden, Busiand ingesloten, zullen dan in betrekking treden met een voorloopig gouvernement in Bulgarjje en toezicht houden op de regelmatige bijeenroeping eener nieuwe volksvergadering, die, bij wijze van billijke voldoening, aan den Keizer afgevaardigden zal zenden om dezen mede te deelen dat nieuwe afgevaardigden bijeen zijn gekomen om een toekomstigen Vorst te kiezen. De Keizer zal dan niet langer aandringen op de aanstelling 51) „Vuur en jeugdige overmoed", sprak hij, „ik wilde, dat het mij vergund ware, vriendschap met u te sluiten. Al zijt gij niet bijzonder kiesch iu uwe uitdrukkingen, toch hebt gij den spijker op den kop geslagen, inder daad wij zijn roovers en op roovermanier hebben wij met u en de uwen gehandeld. Intusschen bestaat er een groot onderscheid tusscben ons en de vagebonden, die on weerbare reizigers nedersehieten, om hen uit te piuuderen. Wij rooven niet voor ons zelf, maar voor anderen en wij rooven alleen dan wanneer de wreede noodzake lijkheid er ons toe dwingt. Deze noodzakelijkheid be staat op het oogenblik niet gij kunt er u van over tuigen dat de geldbeurs aan uwe zijde onaangeroerd is gebleven uwe wapenen zullen u morgen vroeg weder worden ter hand gesteld. „Morgen vroeg Maar waarom eerst dan? Waarom word ik verhinderd mijne reis voort te zetten „Op deze vraag sennor ben ik niet bevoegd u ant woord te geven. Toevallig of met voorbedachte raden bebt gy u gewaagd in oorden die om dezen tijd niet dan met groot gevaar betreden worden; evenals u, zou het ook ieder ander reiziger vergaan zijn, die tussohen de avondschemering van dezen en het morgengrauwen van den volgenden dag op deze hoogte gedwaald had. Dat is de eenige ophelderingdie ik u op uwe vraag geven kan. Alleen nog ditik vermoed dat het u aangenaam zal zijnwanneer wij ook uwen dienaar ongeboeid laten. Wjj zijn daartoe geneigd, wanneer gy met uw eerewcord borg blijft, dat gij noch hij vóór zons opgang de vlucht nemen zult." Krachwitz zag den spreker strak in de oogen. Zonder linge gedachten kwamen bij hem op; maar geen enkele van een burgerlijk en militair vertegenwoordiger te Sofia. De vergadering zal vervolgens een Vorst kiezen, wiens keuze door alle mogendheden wordt goedgekeurd. Lagerhuis. Den 24 is bij de beraadslaging over de wijziging van het reglement van orde het voorstel der regeering met de door haar aanvaarde wijzigingen, dat des Maandags, Dinsdags, Donderdags en Vrijdags de zittingen te 3 uur des namiddags zullen beginnen en, uitgezonderd enkele gevallen, te 1 uur na midder nacht zullen gesloten worden, aangenomen. Er wordt dan éën uur pauze gehouden. Minister Perguson verklaarde den 27, dat een in het fransche blad de Temps opgenomen artikelwaarin o. a. beweerd werd dat Engeland zich bij de üarda- nellen eene haven of een eiland had laten afstaan of zulks gevraagd had volkomen onwaar is. FRANKRIJK. Generaal Boulanger, door de radicalen en sociaal-demokraten te Saint-Eti9nne buiten zijn weten kandidaat gesteld voor de Kamer, heeft aan den minister van oorlog verlof gevraagd, maatregelen te nemen, ter verhindering dat elders van zijnen naam misbruik worde gemaakt. Bij de verkiezingen den 26 voor leden der Kamer gehouden zijn gekozen te Chalons aan de Marne een radicaal; generaal Boulanger verkreeg 16000 stemmen te Angers een monarchist, generaal Boulanger verkreeg 11300 stemmen. Te Gap werd minister Flourens ge kozen met 12613 stemmen: te Dyon de republikein Berenesson met 33691 tegen 26251 op den heer Philipot en 9487 op generaal Boulanger. Te Saint-Etienne werden twee republikeinen gekozen te Orleans een republikein en een radicaal. Generaal Boulanger bekwam daar 4000 stemmen. Bij de stemming over de geheime fondsen in de Kamer bestond de meerderheid van 248 afgevaardigden, die zich daarvoor verklaarde uit 245 republikeinen en 3 leden der rechterzijdetegen stemdeD 123 conser vatieven 23 radicalen en 72 leden der uiterste linker zijde. Buiten stemming bleven 41 leden der rechter- en 42 der linkerzijde. Het meereudeel dezer leden bleef buiten stemming uit vrees voor eeue crisis. De Senaat heeft den 26 bet toltarief met Italië goedgekeurd met eenige amendementen betreffende de rechten op zijde en cocons. Kamer. Den 27 is het geheele wetsontwerp, strek kende tot vaststelling van nieuwe invoenarieven op italiaanscbe voortbrengselen, zooals het door den Senaat gewijzigd was aangenomen, niettegenstaande de regee ring verklaard had, zich daarmede niet te kunnen ver eenigen. VEREENIGDE STATEN. Te Nieuw-York is eene vereemging tot stand gekomen die een gedenkteeken wil oprichten voor wijlen president Grant. Dat gedenk teeken waarvoor kunstenaars van alle landen tot 1 November 1888 teekeningen mogen inzendenmag f 1.125.000 kosten. De inzenders der 5 beste plannen hield stand de eene werd door de andere verdrongen. Het duizelde hem van voornemens en vermoedens, alleen de vaste zekerheid, dat deze nacht, waarvan hij zooveel gehoopt had, voor hem verloren was behield de over hand en wekte een woede in hem op te grooter daar zij machteloos was. Toen hij echter het glimlachende gelaat van den oudea bandiet weder in het oog kreeg, moest hij zich zeiven bekennen dat het dom zou zijn, tegenover dezen zijnen toorn te luchten. ^En wat zal er met ons gebeuren, wanneer ik weiger deze verplichting met mijn eerewoord te bezegelen vroeg bij. „Dan zuilen wij gedwongen zijn, u en uwen dienaar minder goed te behandelen, dau wij van plan waren", antwoordde de roover. Krachwitz stond op. „Het is goed, ik sta u borg met mijn eerewoord, dat wij beiden vóór zonsopgang niet zullen ontvluchten", sprak hij op vasten toon. „Ik hoop dat gij u ook gedragen zult naar onze afspraak, door mij mijne wapenen terug te geven. „En dan mijnheer „Dan ben ik met het grootste genoegen uw dienaar", viel hem de g ijsaard hoffelijk in de rede. „De vredes voorwaarden zijn dus geteekend, sennor, en gij zult mij vergunnen u uit te noodigen lot een klein souper, zoo goed eu zoo kwaad als men dit in deze woestenij kan aanrichten. De plotselinge schrik zal uwe eetlust heb ben aangewakkerdevenals de vermoeiende reis de mijne, die ik achter den rug heb." Vóór Krachwitz een scherp antwoord kon vinden op deze spottende uitnoodiging, bad de roover zich afgewend en aan zijne dienaars verschillende bevelen uitgedeeld. Een oogenblik daarna was alles op de hoogte in drukke bezigheid. Iu de schaduw der rotsen stonden zooals Krachwitz nu eerst bemerkte, eeuige muildieren, die bepakt waren met allerlei gereedschap. Deze dieren werden te voorschijn gehaald en afgeladen; ketels werden gehangen over een flink aangeblazen vuurzachte wollen dekens werden uitgespreid over den steenigen ontvangen eene vergoeding van 500 tot f 3750. De vereeniging behoudt de uitvoering aan zich. ZWEDEN. Het door de Tweede Kamer goedge keurde voorstel tot instelling van een ministerie van landbouw is door de Eerste Kamer verworpen met 72 tegen 23 stemmen. BULGARIJE. De ministers Stransky en Natsjevio worden gezegd de verklaring afgelegd te hebben dat de regeering besloten iszieh tegen het vertrek van prins Ferdinand te verzetten. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 24 was, na aanneming met algemeene stemmen van eeD wetsontwerp tot ruiling van gronden bij Enkhuizen en van dat tot machtiging der Rekenkamer tot vereve ning van wachtgelden, aan de orde het wetsontwerp betrek kelijk de aanwijzing der rijksgestichten Ommersehans en Yeenhuizen I voor rijkswerkinrichting voor mannen en vestiging van een vrouwengesticht te Oegstgeest. De heer de Ranitz stelde uitstel der behandeling voor. De minister van justitie was tegen uitstel van de eerste wet, daar zij eene Doodwet is. Hij vreesde, dat Yeen huizen te overbevolkt zou worden. De tweede wet kon best uitgesteld worden De heereu van der Kaay en W. K. van Dedem bestreden uitstel van het eerste wets ontwerp. De heer de Ranitz stelde daarop voor, alleen de behandeling van het tweede wetsontwtrp uit te stellen. Daartoe werd besloten. Nadat een amendement van den heer W. K. van Dedem om den termijn voor het tijdelijk gebruik van Ommer sehans als rijks werkinrichting voormannen tot 31 Dec. 1888 te stellen in plaats van 31 tot Dec. 1889, verworpen was met 42 tegen 7 stemmen, werd het wetsontwerp aangenomen. Daarna kwamen in behandeling de in- licutingen op de adressen betreffende de dienstregeling op de noorderlijnen der staatsspoorwegen. Het voor stel van het verslag werd aangenomennadat de minister van waterstaat zich bereid verklaard had, zoodra het mogelijk was, maatregelen te nemen om te voldoen aan het verzoek van den beer Zaaijer, om den trein van 1.20 te Grouw te doen stil houden en aldaar gelegen heid te geven om plaatsbiljetten te nemen voor het traject Leeuwarden—Stavoren. Daarna ging de Kamer tot nadere bijeenroeping uiteen. Den 23 heeft voor de arr. rechtbank te 's Gra- venhage te recht gestaan de heer W. E. Willink Ketjen, gepensioneerd kapitein der infanterie van het o. i. leger, beklaagd van in den avond van den 22 December 1887 zieh aan de woning van den minister van koloniën den heer J. P. Sprenger van Eyk in de van Speyk- straat te 's Gravenbage vervoegd te hebben met het bodem; in het kort, men maakte alle voorbereidselen tot eene lange rust. Niet zonder eenige verwondering zag Krachwitz toe hoe men vlak over hem een veld- tafel opsloeg deze met sneeuwwitte lakens bedekte en daarop een servies plaatste, dat eene vorstelijke tafel geen oneer zou hebben aangedaan het bestond namelijk geheel uit geslagen zilver. Weinige minuten later dampte er in de smaakvolle bekers een geurige, warme wijn eu werden Krach- witz's reukzenuwen aangenaam geprikkeld door de geuren van een aan het spit bradenden schapenbout. „Ga zitten jonker von Krachwitz", sprak de oude roover in goed Duitseh. „Gy zult mij vergunnen, naast u plaats te nemen. Yan uwen dienaar vernam ik uwen naam en hoe uw wieg aau de boorden vau den groenen Rijn stond. In die streken bei) ik vroeger in krijgs dienst geleefd en de duitsche taal geleerd. Er wordt bijna geene taal gesproken op het vasteland, die ik, oud avonturier, niet versta. Op uw welzijn, sennor De roover hief zijn glas hierbij op eo dronk den jonker toe. Dezen was betalsof een phantastische droom hem een tooverbeeld schiep voor de verwonderde oogen. En het tafereeldat hij voor zieh zag was daartoe wonderlijk genoeg. Om de flikkerende vurenwaaruit onafgebroken een licht knetterende gouden vonkenregen opsteeghadden zich de roovers in afzonderlijke groepen gelegerd. He gloed der vlam men verspreidden een hellen glans op bun woeste en gebruinde aangezichten en op de bont gekleurde man tels, die zij op schilderachtige wijze om hunne schouders hadden geslagen. De bekers gingen lustig rondmaar de zeer levendige gesprekken werden steeds gevoerd op zachtengedempten toondoor een te heftiger gebarentaal scheen meu hieraan te willen gemoetkomen. Hoog boven dit romantische tafereel welfde ziob de diep blauwe nachtelijke hemelwauraan de sterren schitterden in metalen glans. Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1