verzoek aan de dienstbodeden beer des hnizes te mogen spreken. Hem werd docr de dienstbode geant woord dat mijnheer niet daardoch wel aan zyn de partement te spreken was, waarop de beer Ketjen op luider toon antwoordde„Daar moet ik niet wezen ik kom de indisobe papieren halendie mijnheer mij heeft ontstolen." Of hij zeide „ontroofd" dan wel „ont stolen" wist de dienstbode zich niet te herinneren evenmin als de rijksveldwachter, die in de onmiddellijke nabijheid stond. Het bleek dat hij daarna nog tot de dienstbode gezegd had, de woorden met voordacht zóó luid uit te spreken opdat de rijksveldwachter ze zou bunnen hooren. De dagvaarding noemde deze handelwijze opzettelijke smaad jegens een ambtenaar tijdens de rechtmatige uit oefening zijner bediening. Het openbaar ministerie eischte tegen hem eene maand gevangenisstraf. De heer Ketjen die verklaarde alleen gezegd te hebben, dat de minister zich schuldig gemaakt bad aan medeplichtigheid aan den roof van hem toekomende papieren droeg zelf zijne verdediging voordaar zijn verdediger mr. Paap te Amsterdam hem onverwacht den vorigen dag de stukken, welke tot zijne verdediging moesten dienen terug gezonden had met de kennisgeving, dat hij van zijne verdediging afzag. Uitspraak 1 Maart. Den 23 moest de poststoomboot van Texel naar Helder wegens het vele ijs in zee den dienst staken. Den 23 staakten de stemmen in de Vrijzinnige Kiesvereeniging te Leiden bij het stellen van een kandidaat voor lid der 2e Kamer, daar ieder der daarvoor aanbevolen koeren H. J. Bool, wethouder te Leiden, en prof. mr. P. A. van der Litb aldaar 93 stemmen ver kreeg. Den 24; werd Da uitvoerige bespreking de heer H. J. Bool tenslotte kandidaat gesteld met 125 stemmen tegen 92 stemmen op prof. van der Lith. Den 24 is te Helder tot predikant bij de ned. herv. gemeente beroepen ds. J. L. Bommezijn te Geer- truidenberg, met wien op het drietal stonden de heeren J. T. L. Boonacker te Oterleek en J. Bruining te Beets. De afdeeling Haarlem der Holl. Maatschappij van Landbouw heeft den 24 besloten, zich tot bet gemeente bestuur van Haarlem te wenden met het verzoek het daarheen te leiden, dat op de botermarkt aldaar alleen en niets anders dan zuivere natuurboter kan worden verkocht. Den 24 is te Zuidbroek eene boerenwoning met 2 koeien en 15 varkens verbrand. Den 24 is te Tilburg een 24-jarige werkman, die onder den sluitboom doorkroop, om naar zijn werk te gaan, door een trein, dien hij niet gezien had, overreden. Hij was dadelijk dood. Den 25 des avonds is te Assen door het omvallen eener petroleumlamp bet huis van een schoenmaker geheel uitgebrand; het blusschen werd zeer bemoeieiijkt door de felle vorst. De jaarvergadering van de Liberale Unie werd d6n 25 te Amsterdam gehouden. Zij bestaat op het oogenblik uit 59 kiesvereenigingen met een ledenaantal van 6500. Het getal buitengewone leden bleef even grcot, ruim 700. De vergadering werd bijgewoond door 64 afgevaardigden terwijl 38 vereenigingen vertegen woordigd waren. De heer mr. B. H. Karaten was door ongesteldheid verhinderd als voorzitter op te treden tengevolge waarvan do heer mr. R. van de Werk onder-voorzitter, de vergadering leidde. Na breedvoerige bespreking over de circulaire van bet bestuur van 19 December 1887 werd met algemeene stemmen de vol gende motie van den heer mr. J. A. Levy aangenomen De vergadering, van oordeel, dat de algemeene strekking dei circulaire beantwoordt aan het streven der liberale partij nopens de daarin vermelde puntenbesluitdat bedoelde circulaire algemeen richtsnoer onzer geestverwanten behoort te zijn bij de aanstaande verkiezingen» De heer mr. W. K. baron van Dedem is den 25 door de centrale liberale kiesvereeniging in het hoofd kiesdistrict Hoorn kandidaat gesteld voor de 2e Kamer met 252 van de 254 stemmen. Door de brandwaarborgmaatschappij te Oudkarspel werd 25 geschonken aan de spuitgasten te Kolhorn, wegens hunne flinke houding bij een brand in Sep tember 1887 waarbij deze maatschappij was betrokken Met onderling goedvinden werd voor dit bedrag brood gekocht en den 25 aan de behoeftigste gezinnen uit- Rij kon. besluit van den 25 is bepaald, dat de stembriefjes, ter verkiezing van leden der tweede kamer in de hoofdkiesdistricten Dokkum Goes, Hontemsso Oostburg Zierikzee en den Helder op 6 Maart en bij herstemming op 20 Maart in te leveren, zullen worden geopend respectievelijk op 8 en 22 Maart. Bjj de den 25 te Amsterdam gehouden hardry- derij op sciiaatsen vcor liefhebbers werd de eerste prijs behaald door Jnrjens, de tweede door van Vollenhoven, de derde door Broekmeijer en de vierde door de Boer. Bij kon. besluit van den 25 is aan den heer mr. A. J. Th. H. van den Bergh op zijn verzoek met ingang van 15 April eervol ontslag verleend als procureur ge neraal bij het gerechtshof te 's Gravenhagetevens belast met de fuoctiën van directeur van politie in bet ressort van dat gerechtshof. De heeren mr. H. Ph. de Kanter te Brielie M. C, J. Willeumier te Amsterdam en jhr. L. F. H. Michiels van Kessenich te Eoermond door het hoofd bestuur van de vereeniging Volksonderwijs uitgenoodigd, om zoo mogelijk uitvoering te geven aan het op de laatste algemeene vergadering dier vereeniging van 31 Mei 1887 door den heer J. Versluiis in overweging gegeven denk beeld of het niet dienstig zou zijn eemge rechtsge leerden uit te noodigeD, om al vast een wetsontwerp op den leerplicht in gereedheid te brengen en alzoo bedenkingen tegen de uitvoerbaarheid reeds vooraf te ontzenuwenhebben aan die uitnoodiging voldaan en een ontwerp met memorie van toelichting ingezonden dat den 26 door het boofdbestnur behandeld is. Den 26 is te Middelburg overleden de heer J. van der Tocrn, sedert het laatst van 1887 hoofd-inge- nieur van den waterstaat in Zeeland. Den 26 des avonds is te Haarlem brand uitgebroken in een turfschip in de Spaarnehet achteronder brandde geheel uit. De schade is aanzienlijk, terwijl niets ver zekerd was. Den 26 bad te Kolhorn eene hardrijderij op schaat sen plaats van jongens van 14 tot 16 jaren waaraan tien jongens deel namen. Den prijs behaalde J. Schreu- der, de le premie P. Beers en de 2e premie C. Been ken, allen te Kolhorn. Den 26 gaf de rederijkerskamer „Kunst kweekt kennis" van Schagerbrug eene voorstelling te Kolhorn, waarin werd opgevoerd het treurspel Kichard Moor en het kluchtspel Ben huis met commensaals. De uitvoering voldeed zeer verschillende omstandigheden waren oor zaak, dat de opkomst gering was. De heer mr. A. Kist, advocaat en procureur te Haarlem, is den 27 benoemd tot commissaris van het Noordhollandscb Begrafenisfonds in plaats van den heer mr. H. Gerlings die wegens ziekte en hoogen leeftijd bedankt heeft. De arr.-rechtbank te Zutphen heeft een kamer bewoner te Apeldoorn, die door den gemeenteraad aldaar niet op de kiezerslijsten geplaatst was op grond dat hij hoewel overigens bezittende de vereischten van art, 1 c der kieswet, niet was alleenwonend persoon, als zijnde ongehuwd, inwonende bij een ander, aan wien hy voor kost en inwoning met gebruik van twee kamers f 36 's maands betaalde, terwijl bij zijn ontbijt in den regel en zijn middagmaal steeds met het gezin gebruikte en niet op zijne kamer, alsnog op die lijsten geplaatst. De rechtbank overwoog in overeenstemming met het Openbaar Ministerie, dat, daar hij de volkomen vrije beschikking over de bij hem in huur zijnde kamers in het woonhuis van den inwonenden eigenaar had en dat het, waar hij ten opzichte van bet huisgezin als vreemde was te beschouwen, er niets toe deed, of hij op zijne kamer of buitenshuis of aan den gemoenechappelijken disch het ontbijt en middagmaal gebruikte, hij was aan te merken als alleenwonend persoon, vallende onder de termen van art. lc der kieswet. Directeuren der Ned. Handelmaatschappij hebben onder goedkeuring der regeering bekend gemaakt, dat de aanstaande koffieveiling, welke te Rotterdam op 6 Maart zou plaats hebben, ter wille van de verkiezingen op den 7 bepaald is. De heer mr. I. A. Levy heeft de kandidatuur, hem door den bond van plaatselijke kiesvereenigingen in bet district Alkmaar aangeboden, aanvaard. De Amsterdamsche Sportclub keert over 1887 geen dividend uit. Te Soest zijn de kleeren van een man, die zich bij het vuur te slapen bad gelegd, in brand geraakt. Daar hij niet loopen kon, is hij levend verbrand; de buren vonden het verkoolde lijk. De centrale vrijzinnige kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Enschedé heeft tot kandidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer W. J. Geertsema te Amsterdam met 228 stemmen tegen 163 stemmen op den heer mr. A. D. van Assendelft de Coningh te Hengeloo. Tot lid van het dagelijksch bestuur van het pol derdistrict Oude Niedorp is gekozen de heer P Schaap, en tot hootd-iugeland van de Schager- en Niedorper koggen, de heer K. Bos Pz. Voor de vacante betrekking van hoofd der school no. 2 te Heer Hugowaard, op eene jaarwede van/1900, hebben zich 72 sollicitanten aangemeld. De heer mr. D. Visser van Hazerswoude heeft de candidatuur, hem aangeboden door de liberale centrale kiesvereeniging in 't district Enkhuizen aangenomen. De heer Sannes te Hoorn heeft zich teruggetrokken. De heer T. Brouwer te Venhuizen is benoemd tot onderwijzer te Amsterdam. De minister van binnenlandsche zaken heeft nader aan de gemeentebesturen medegedeeld dat het de be doeling is de bezorging der oproepingsbrieven voor de verkiezingen waarvoor vrijstelling van briefport is ver leend evenals tot dusverrein den regel te doen ge schieden door gemeente-ambtenaren en slechts voor zooveel noodig door de post. Ben twintigtal landbouwers hebben zich bereid verklaard tot inzendingen op de wereldtentoonstelling te Parijs in 1889. De heeren Scholten te Almeloo hebben op de voorstellen betrekkelijk het onderwerpen der geschillen tusschen hen en de arbeiders aan een scheidsgerecht geantwoord, dat zij een scheidsgerecht voorlcopig on- noodig achtten, doch wel door samenspreking wilden trachten tot eene Bchikking te gerakennu in het schrijven der arbeiders een betere toon tegenover de fabrikanten werd aangeslagen. Den 24 vroegen negen onderteekenaren van dat schrijven een onderhoud dat ingewilligd werd. De werklieden handhaafden den eiscb, dat de oude loonen weder ingevoerd zouden worden. Die eisch werd niet ingewilligd. Een voorstel van den heer van Marken om onder protest het werk te her vatten, is afgewezen door de arbeiders die op een scheidsgerecht blijven aandringen. Het hoofdkiesdistrict Helder telt 3633 kiezers, namelijk te Helder 1523, Texel 590, Zijpe 481, Ter schelling 331Wieringen 325 Anna Paulowna 229 Vlieland 77 Callantsoog 57 en Petten 20 kiezers. De boterkoopers te Deventer hebben eene ver eeniging opgericht tot het weren van den aanvoer van boter in oude en ongeijkte fusten in het vastgestelde reglement is o. a. bepaald dat hij die met opzet de daarin opgenomen artikelen overtreedtgestraft wordt met eene boete van tien gulden. De Amsterdamsche Galerij maatschappy ontving in 1887 f 68.438.80 aan huren of f 16.786.66 meer dan over 1886. De winkels in de galerij waren op ééne uitzondering na, het geheele jaar verhuurd, terwijl alle woningen aan het Oost-en Westeinde thans ook ver huurd waren. Zij keert 23/« pot. dividend uit. De Maatschappij voor Gemeente-crediet geeft eene vierde seriegroot f 1.000.000, harer 3 pet. obligation, elk van f 1000 uit. Te Terheiden by Breia is een aan de gemeente Breda behoorend huis mot stalling afgebrand waarby 4 paarden in de vlammen omgekomen zijn. Voor het vergrooten van het nachtleger en klee- dingmagazijn te Helder, geraamd op f 1100, waren de beeren de Waard en Wijker voor 973 van 12 inschrij vers de laagste. De beer mr. D. Visser van Hazerswoude is kan didaat der centrale liberale kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Enkbuizen geworden met 438 van de 470 stemmen. Op den heer H. W. J. Sannes te Hoorn waren 17, op den beer mr. J. Kappeyne van de Cop. pello 10, op den beer K. Breebaart 3 stemmen en op den heer mr. J. A. Levy 1 stem uitgebracht. Een stem was van onwaarde. De leden der Eerste Kamer zijn bijeengeroepen tegen den 12 Maartdes avonds om 8 uren. De Hollandsche Brand- en Levensverzekering- societeit keert over het 80 boekjaar f 220 dividend uit. Op 1 Januari 1888 waren in de geneeskundige inrichting voor krankzinnigen op het landgoed Coude- water onder Rosmalen aanwezig 197 mannen en 168 vrouwen tegen 133 m. en 141 vr. op 1 Januari 1887. Opgenomen werden in 1887 100 m. en 72 vr. en af gevoerd 36 m. en 45 vr. De remonte-commissie heeft in de omstreken van Waalwijk 15 paarden aangekocht; hoogste prijs f 650. Gedurende 1887 zijn uit Noordbrabant 10 hoofden van huiegezinnen 5 vrouwen en 21 kinderen naar Noord-Amerika vertrokkenvoor het meerendeel ter wille van lotsverbetering. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft op het verzoek van bet bestuur der Vereeniging Schnttevaer besloten, van het betalen van vuur- en havengelden vrij te stellen: 1°. allo schepen, welke gedwongen zijn, hetzij door storm, hetzij tengevolge van ijsgang van de haven als vluchthaven gebruik te maken2°. alle schepen, welke de haven binnenzeilen om aan de scheepstim merwerf herstellingen te ondergaan. Te 's Gravenhage werden in de vorige week in de wijken bewoond door de meergegoeden huis aan huis biljetten afgegevenwaarbij de dienstboden van het vrouwelijk geslacht uitgenoodigd werden, eene ver gadering in „Walhalla" bij te wonen, waarin over het juk der dienstbaarheid zou worden gehandeld. Te Ooststellingwerf wordt ruim 8 pet. van het belastbaar inkomen geheven, waardoor de kleine boeren- en burgerstand zwaar gedrukt wordt. Op voorstel van een der raadsleden is eene commissie benoemd om te trachten hierin zoo mogelijk verbetering te brengen en deels ontheffing voor velen te verkrijgen. De eerste f 200 van ieder inkomen zijn thans slechts onbelast. De heer mr. A. J. W. Farncombe Sanders beeft aan het bestuur der kiesvereeniging Volksbelang te Haarlem het volgende geantwoord „Uwe Vereeniging heeft eenen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer en verlangt nu mijrie tusschenkomst om een bezwaartusschen haar en haren candidaat gerezen, op te beffen. „Dat is eene nieuwigheid op staatkundig gebied waarvan ik in het algemeen belang weinig heil verwacht en die ik niet wensch in te wijden. „Toen ik te Haarlem, op nitnoodiging van uwe Ver eeniging, heb gesproken, heeft ieder Haarlemsch kiezer en niet kiezer de gelegenheid gehad mij te vragen wat hij wilde, óók over dit punt, en hij zon alsdan een duidelijk antwoord ontvangen hebben. Thans nu eenmaal door u een candidaat gesteld is, nog op vragen uwer zijds te antwoorden zou in mijn oog den schijn hebben van een stembusgeknutselweinig geschikt om het zedelijk aanzien te verhoogen van den vertegenwoordiger van Uw district in het bijzonder en van 's lands Ver tegenwoordiging in het algemeen. „Bij deze overweging voeg ik nog eene tweede. „Al mocht mijn antwoord zóó bevredigend zijn in het oog van den heer Levy, dat hij voor uwe candidatuur bedankte, bet zon zulks onmogelijk kunnen wezen voor u. Uit uw schrijven blijkt immers, dat hij door u candidaat gesteld is in volslagen onkunde van hetgeen ik denk over de zaak in quaestie. Waartoe anders uw brief? Mocht derhalve uwe Vereeniging, bij eventueel terugtrekken van den heer Levy, mij, bij gebreke van iemand anders, tot candidaat stellen, dan zou ik Da al hetgeen voorafgegaan is voor de eer dier candidatuur zeer beslist moeten bedanken.' De liberale kiesvereeniging te Rotterdam heeft dtn 28 besloten, de aftredende leden Mees, Verniers van der Loeff en Viruly Verbrngge op nieuw kandidaat te stellen en in plaats van den heer van Gennep, die bedankt heeft, den heer mr. H. D. Levijssohn Norman, terwijl voor het te verkiezen vijfde lid gesteld werd de heer W. Rooseboom, wiens zetel te Arnhem gevaar loopt. Het bestuur der liberale kiesvereeniging op Wie- ringen, dat eerst den beer Levy kandidaat voor het hoofdkiesdistrict Helder gesteld had heeft thans t6r voorkoming van versnippering van stemmen, den heer D. C. Looman burgemeester van Texelkandidaat gesteld. De heer mr. I. A. Levy, daartoe door het hoofd bestuur de bondskiesvereenigingen uitgenoodigd, zal den 1 Maart, 's avonds te 7 ureD, te Scbagen voor de kiezers optreden. De arr.-rechtbank te Arnhem heeft bij vonnis van den 23 op een bezwaarschrift van den burgemeester van Eist bevolen, dat de naam van een kapelaan aldaar van de kiezerslijsten zal worden geschrapt. Blijkens het verslag van de vereeniging „de Sophia- stichting" te 's Hage over 1887 bedroeg het getal kin deren in dat tijdsverloop opgenomen 155, tegen 137 in 1886 en 119 in 1885. Hiervan waren 93 meisjes en 62 jongens. 7 Kinderen werden gehtel kosteloos verpleegd gedurende 372 dagen. De rekening, bedra gende in ontvang 11.048.79*Bluit met een batig saldo van f 1.277,10. Men kan lid der vereeniging worden wanneer men zich voor eene jaarlijkBcbe con tributie van minstens ƒ5 verbindt. Ook kan een bedrag in eens geschonken worden. Tot een en ander beeft men zich te wenden tot den secretaris van regenten den heer jhr. 8. J. Gevers DeynootAlexanderstraat 9, 's Gravenhage.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2